Ouderschapsverlof voor beide ouders n i_ inal ie Kennis E reen geld voor analyse ondsten Valkenburg 2 3 5 7 13 14 15 Sean Young inanciële markten rustig vaarwater Zaterdag 26 april 1988 79e jaargang no. 24090 «ëiibbsmvk i Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-b Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. BuijtewegAbonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Half tot zwaar bewolkt en in de avond een enkele bui. Mid- dagtemperatuur rond 18 gra den. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Morgen meer Zon op: 16.39, onder: 20.41; hoog water Scheveningen: 04.21 en 16.36, laag water: 12.24 en 0.31. O) Zie pagina 17 Jerzoek naar ekken ef Ruding HAAG Er is een onderzoek le naar het uitlekken van een die minister Ruding onlangs iet kabinet heeft gezonden over loodzakelijke bezuinigingen in Het ^aat daarbij om de zoge- Je Kaderbrief, het eerste stuk de voorbereiding van de nieuwe jegroting. In de brief staat dat ig in 1989 extra bezuinigingen _,5 miljard gulden nodig acht. toort veel bewindslieden dat bij len enkel financieel-economisch Isstuk meer geheim blijft. In het iet is besloten na te gaan welke ènaren de brief in handen heb- ;ehad. Chemisch oplosmiddel in Rijn aangetroffen NIEUWEGEIN - Bij metingen van het Rijnwater bij Lobith zijn hoge concentraties van het chemische op losmiddel isophoron gevonden. De Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland in Nieuwegein, die ook het drinkwater voor Amster dam en de provincie Noord-Holland aanvoert, heeft haar inname van het Rijnwater voor enkele dagen gestaakt. De herkomst van het gif is nog onbekend. Het gaat om een lo zing vlak voor de Duits-Nederland se grens. Op diverse meetpunten langs de Rijn zijn inmiddels metin gen verricht. Isophoron is een che misch oplosmiddel voor onder meer spuitlakken en pesticiden. Kwelgeesten aangehouden ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft een 52-jarige vrouw en een 48-jarige man aangehouden die zich in verschillende plaatsen in Nederland hebben ontpopt als ware kwelgeesten voor hun omgeving. Zij zijn opgepakt op verdenking van steunfraude, afpersing van artsen en bedreiging. Volgens de politie maakte het paar het zo bont dat bu ren enigszins overspannen elders een onderkomen hebben gezocht. Soortgelijke incidenten zijn ook uit andere plaatsen in Nederland ge meld. „Kennelijk trokken zij steeds naar elders wanneer de grond onder hun voeten te heet werd", aldus de politie. Studiefinanciering wordt teruggevorderd ZOETERMEER - Het ministerie van onderwijs gaat de komende weken de te veel uitgekeerde studiefinancie ring terugvorderen. De betrokken leerlingen en studenten krijgen vol gende week een acceptgirokaart om het geld terug te storten. Zij waren er al eerder van in kennis gesteld dat het te veel uitgekeerde bedrag nog moet worden terugbetaald. Het gaat om ongeveer 135.000 studerenden. Hierbij zitten veel afgestudeerden en mensen die met hun studie zijn ge stopt. Zij ontvingen ten onrechte nog een studiebeurs. Gemiddeld moet 1.000 tot 1.500 gulden worden terug gestort. Bomaanslagen in Pretoria JOHANNESBURG - In het centrum van Pretoria zijn gisteravond twee bommen tot ontploffing gekomen, een bij de in gang van een bioscoop theater en een buiten een winkelgalerij. Volgens de politie viel er één dode, een zwarte man en was er één licht gewonde, een blank meisje van zeven jaar. De politie acht het niet onmogelijk dat de gedode man ook de dader was. OTTER DREIGT TE VERDWIJNEN HAREN - Als niet snel maatregelen worden genomen is de otter binnen tien jaar uit Nederland verdwenen. Dat is de mening van de Stichting Otterstation Nederland. In Haren bij Groningen is vandaag het eerste otterstation officieel in gebruik genomen. Voorzitter A. de Jongh van de stichting: „Aan de otter is de kwaliteit van het milieu af te lezen. Het dier heeft een groot, niet versnip perd leefgebied nodig met uitbundig na tuurschoon en vooral schoon water. In landen rrfet veel otters zijn de natuur waarden dan ook erg hoog. In landen waar de otter verdwenen of aan het ver dwijnen is, is het leefmilieu op vele fron ten aangetast". Uit onderzoek blijkt dat in ons land nog 30 tot 40 otters leven. poort van de Bijlmerbajes, waar de verdachten worden |ehouden, is gisteren door sympathisanten gedmonstreerd. iewakingspersoneel genoot inmiddels van het zonnetje. litie beschuldigd ken n intimidatie bij u °Prhoor Rara-verdachten [TERDAM - De advocaten drie nog vastzittende j-verdachten vinden dat .frerhoorkoppels van het 'ïlijk coördinatieteam „ui- intimiderend en onbe te werk zijn gegaan. /an de verdachten ook racistische uitla- juijn gedaan. Ze bespre- hun cliënten de mo- peid om tegen de politie- klacht in te die- [wegens „poging tot mis- feling met voorbedachten igens vinden de advoca- lat de politie met haar loortechniek" wel duide- aat blijken dat ze nog be niet sterk staat in deze Anders zouden ze de van de verdachten ge- respecteren of in elk ge- ijdens de verhoren met YORK - De paniek die afgelopen donderdag op alle fi- iële markten in de wereld ontstond, lijkt reeds voorbij. De elenkoersen in de VS, Europa en Japan zijn gisteren niet igrijk verder gedaald en de dollarval is gestopt dank zij om- 'j rijke aankopen door de centrale banken. iw Jones-index die donderdag verloor ruim 101 punten als j van de tegenvallende Amerikaanse handelscijfers, steeg >n dank zij koopjesjagers met 8,29 punten en ondanks het nieuws van hogere producentenprijzen in maart. De :n op de Europese effectenbeurzen lieten gisteren slechts Jeperkte daling zien. Omvangrijke interventies floor centra- nken - volgens handelaren voor een totaal van 600 miljoen - hebben de koersval van de dollar gestopt. De Ameri- ie munteenheid, die donderdag ruim drie cent verloor, e gisteren op de Europese wisselmarkten nog iets verder, sloot nog boven de 1,86 gulden. otte (5 anal is, concrete zaken komen. Daar is tot nu toe nog niets van geko men, zeggen de advocaten. Ze zijn van mening dat hun eerder deze week geuite kri tiek dat de Rara-zaak een „zeepbel" is, al is bewezen door het feit dat inmiddels al vijf van de acht verdachten zijn vrijgelaten. De drie die nu nog vast zitten, worden vol gens hun advocaten op basis van „heel mager materiaal" in bewaring ^gehouden. In de on geveer 2.500 pagina's dossiers die-ze tot nu toe „provisorisch" hebben kunnen doorwerken komen volgens hen slechts op één pagina de namen van hun cliënten voor. Volgens hen is er geen sprake van dat het landelijke coördinatieteam met de acht aanhoudingen afgelo pen maandag de actiegroep Rara heeft opgerold. Ruding, voorziter van het interim comité van het IMF, laarde gisteren in New York dat de paniek van donderdag heeft veranderd aan de goede economische vooruitzichten ar. Ruding beschouwde de paniek als niet meer dan een ie op het tegenvallende handelstekort. De Amerikaanse elsminister Baker verklaarde dat financiële kringen veel te "waarde hebben gehecht aan die handelscijfers omdat deze s een momentopname van een maand zijn. „De ontwikke- 'p lange termijn gaat onmiskenbaar naar een daling van kort", aldus Baker. KABINET WIL OOK UITBREIDEN BEVALLINGSVERLOF DEN HAAG - Zowel werkende vrouwen als werkende mannen krij gen - als het parlement akkoord gaat - recht op onbetaald deeltijdverlof van een half jaar voor de verzorging en opvoe ding van kinderen on der de vier jaar. Per week werken zij dan mi nimaal 20 uur, mits zij al een jaar bij hun werkge ver in dienst zijn. hebben het lang verwachte voorstel voor een Wet op het Ouderschapsverlof gisteren bij de Tweede Kamer inge diend. Daarin staat vermeld dat de mogelijkheid tot on betaalde deeltijd niet alleen geldt voor de eigen ouders van het kind, maar ook voor degene(n) die een kind on der de vier duurzaam ver zorgen en ermee op hetzelf de adres wonen. Uit onderzoek blijkt dat tus- de 30 en 46 procent van de die i king komen voor ouder schapsverlof daar ook ge bruik van zou maken. Van zal tien tot twin tig procent een beroep doen op de regeling. Ouders kunnen het verlof tegelijkertijd of na elkaar opnemen. Er worden geen beperkingen voorgesteld in het aantal malen dat een werknemer ouderschapsver lof kan opnemen. Bij elk kind is dat recht er opnieuw, bij een meerling echter maar eenmaal. De regeling geldt voor zowel het particuliere bedrijfsleven als voor de overheid. Ouders die onbetaald min der gaan werken hebben geen aanspraak op bijstand in geval het gezinsinkomen beneden het sociale mini mum daalt. De voorgestelde regeling gaat ervan uit dat de twee ouders de werkver deling zo regelen dat dat wordt voorkomen. Alleen in de situatie van een één-ou dergezin is aanvullende bij stand in beginsel mogelijk. Het voorstel behoort tot de maatregelen die meer gelijke kansen voor mannen en vrouwen moeten scheppen. Over uitbreiding van het be vallingsverlof vragen de mi nisters advies aan SER en aan de Emancipatieraad. Het kabinet wil werkende vrou wen na een bevalling acht in plaats van zes weken verlof geven. Afscheid van rij- instructeur Prins Floris, zoon van prinses Margriet en mr. Van Vollenho ven (2e van links), was een van de leerlingen die gisteren in Amersfoort afscheid namen van hun rij-instructeur ritmees ter Went die met pensioen ging. Went was een bekende in de hippische sport. Onder de gasten was ook prins Willem Alexander, die jarenlang paar drijles van ritmeester Went heeft gekregen. „Tot grote te vredenheid", aldus de kroon prins. FOTO: PERSVJNIE ^DEN Er is op dit lent veel te weinig om de vondsten van opgravingen in het Ihollandse Valken- naar Romeinse en ifdeleeuwse bewonin- te verwerken. „De a drie jaar durende 'avingen zijn nutteloos 'r geen geld komt om gedane vondsten te nen analyseren". Dat E. Bult, coördinator de opgravingen gis- iddag in het Léidse »eum van Oudheden, de vondsten officieel werden gepresenteerd. In een zestal vitrines is de weerslag van het archeo logisch onderzoek in Val kenburg een jaar lang te zien. Bij de presentatie ging Bult in op de tweede fase van het on derzoek, het analyseren van de vondsten waar onvoldoen de geld voor is. In de afgelo pen jaren zijn enkele spectacu laire vondsten gedaan. Deze maand troffen de archeologen nog een bijna geheel in tact zijnde kademuur aan uit de vroege middeleeuwen. Ook werd een grafveld blootgelegd en kon worden aangetoond hcië uitgestrekt een nederzet ting bij een fort kon zijn. De archeologen stellen dat het Rijndorp Valkenburg een zeer belangrijke rol heeft gespeeld in de verdediging van het Ro- mijnse Rijk. Bij de graafwerk zaamheden zijn veel gebruiks voorwerpen en beenderen ge vonden. Gedeputeerde I. Guiither van het Zuidhollands provinciebe stuur zei echter ook geen geld te hebben voor het vervolgon derzoek. Zij hoopte dat onder meer het Prins Bernhard Fonds geld daarvoor beschik baar zou willen stellen. „We ondersteunen als provincie het belang van het onderzoek, maar we hebben het geld niej", aldus de gedeputeerde. Tilburg boos na benoeming Brokx TILBURG - Niet zozeer de benoeming van oud-staatssecretaris Brokx tot burgemeester lijkt Tilburg zwaar op de maag te lig gen, maar wel de uitlatingen van premier Lubbers over het feit dat Brokx niet voorkomt op de lijst van de vertrouwenscommis sie. „Uitermate betreurenswaardig", aldus VVD-fractievoorzitter ir. L. Stok en lid van de vertrouwenscommissie. Rond de benoe ming van Brokx is volgens Stok sprake geweest van een schijn- procedure. Ook CDA-fractievoorzitter J. Melis, voorzitter van de vertrouwenscommissie, zegt „het erg te betreuren" dat Lub bers de vertrouwelijkheid heeft geschonden. Brokx als nieuwe burgemeester zegt hij te respecteren. „Maar als Brokx niet op onze voordracht stond, lag de prioriteit van Tilburg dus anders", aldus Melis. ADVERTENTIES INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) DESS0 WOOLPROFSDLE De nieuwe Desso wolmerk tapijtkollektie is nu in de winkel te bewonderen. Zuiver scheerwollen tapijt in diverse structuren en meer dan 100 verschillende kleuren. Op z'n allermooist en met 5 jaar schriftelijke Desso garantie. Welkom bij de Desso dealer. Barcelona ontkent akkoord Cruijff BARCELONA Voorzit- ter Nunez en' vice-voorzit- ter Gaspart van FC Barce lona hebben gisteravond ontkend een akkoord te hebben gesloten met Jo- han Cruijff over een trai- ner/coach-contract voor het nieuwe voetbalseizoen. De hoogste bestuursleden van de club reageerden ontstemd op de medede ling van Johan Cruijff, gistermiddag in het KRO- televisieprogramma „Sport op Vrijdagen in het NOS-Journaal, dat hij ge kozen had voor de Spaan se club. De ex-Ajacied zei dat het contract binnen twee weken zou worden getekend en alleen nog enkele kleine details, zoals behuizing en school, gere geld dienden te worden. „We nemen niet voor mei een beslissing over de nieuwe trainer-coach", zei Nunez gisteren desge vraagd. Overigens zijn inmiddels tot nu toe volslagen onbe kende financiële schulden van Cruijff in Spanje be kend geworden. Zoals be kend heeft Cruijff in Spanje ook een forse be lastingschuld van naar verluidt 2,7 miljoen gul den. Mijnenjagers vernietigen mijnen in Golf WASHINGTON - Amerikaan se mijnenjagers hebben giste ren in de Perzische Golf ten oosten van Bahrayn drie ver ankerde mijnen gevonden en onschadelijk gemaakt. De dag tevoren had een Amerikaans fregat averij opgelopen door een onderwaterontploffing. De drie mijnen waren door het fregat „Samuel Roberts" gesig naleerd voordat het zelf op de vierde liep, aldus het ministe rie van defensie in Washing ton. De ontploffing sloeg een gat in de romp waardoor de machinekamer geheel onder water liep. Tien mariniers werden gewond. Het schip is door een sleepboot overge bracht naar Dubay. Volgens het Pentagon is het mijnen veld onlangs gelegd; men gaat ervan uit dat Iran daarvoor verantwoordelijk is. Vaccinatie nodig voor volwassenen UTRECHT - Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) wil dit jaar een „nationale vaccinatie dag" organiseren. Doel is vol wassenen die niet beschermd zijn tegen ziekten waar tegen woordig vrijwel alle kinderen tegen worden ingeënt, te wij zen op de zin van vaccinatie. Onderzoek heeft uitgewezen dat er „witte vlekken" zitten in de bescherming tegen be paalde ziekten. Zo heeft onge veer 20 procent van de bevol king, de „tussengroep" van mensen rond de veertig, geen antistoffen tegen twee van de drie poliostammen. Voor teta nus geldt dat men alleen door vaccinatie immuun kan worden. Bij difterie is wel sprake van natuurlijke immu niteit, maar die kan na het vijftigste jaar verminderen. Ongeveer een half tot een mil joen volwassenen komt in aan merking voor een gecombi neerde inenting. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Beslissend onderzoek naar lijkwade van Turijn Droom over basisvorming lijkt steeds meer illusie Weekend-soldaat 40 jaar paraat Politie Italië massaal op zoek naar Japanse terroristen Spanje verbaasd a over cursussen U van Cruijff V Leidse Sociale Dienst voor bijna miljoen opgelicht Noordwijkerhout heeft met Camelot het eerste hotel Elisabeth Ziekenhuis eist garanties voor puinstort l'M.'|.H.M=l» DEZE KRANT l Interview met de ac trice Sean Young, die de komende weken in de Nederlandse bio scopen te zien is. Verslaggever Paul Koopman bericht van uit Pakistan over de Afghaanse vluchtelin gen die terug kunnen naar een verwoest va derland. Gesprek met dr. Paul Julien (87), die nog echte ontdekkingsrei zen door Afrika en an dere onbekende conti nenten maakte. De Jura, een prach tig, waterrijk stukje Frankrijk. GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3 EN 5 BUITENLAND 7 ECONOMIE8 SPORT 9 en 11 LEIDEN 13 OMGEVING 14 EN 15 KUNST 17 RADIO EN TELEVISIE 18 EN 19 Bert Jansma had deze week een gekke gewaarwor ding. Als u even verder bladert naar de weekend bijlage Finale, die vandaag weer bij de Leidse Cou rant zit, kunt u dat zelf lezen. Samen met jictrice Sean Young en haar moeder buigt hij zich in Lon den over een knipsel uit onze krant daterend van 1982. En wat daar in staat en wat erover wordt ge zegd, leest u dan meteen. Volgende week komt haar nieuwe film „No way out" in de bioscopen. Een thriller, die je hartkloppingen van spanning bezorgt. Een beetje dus zoals de Leidse Courant, maar dan toch anders. Hoe'anders? Dat leest u in het artikel en merkt u als u de Leidse Courant de komende veertien dagen en natuurlijk ook daarna - blijft lezen. De Leidse Courant wil ikl»est twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1