EZL stelt eisen aan puinstortplaats Geldboete voor oudejaarsgrap ■ISiXWHI Twee maal zilver in Leiderdorp =AN! rovincie weert =ru^oningen in "landschappelijk sche j apje febied p; r®n !N HAAG/HAZÉRSWOU- Het landelijke gebied rami sen Hazerswoude-rijndijk, 'e ^'nthuizen en Hazerswoude- ^aal p moet zoveel mogelijk ^2®° ,n blijven. Nieuwe burger de"1 ningen moeten dan ook lker<fcsequent geweerd worden, t is het standpunt waar de jvincie op blijft staan. De k kwam gisteren ter sprake ens een zitting van de Raad State. Aan de orde was de [ering van goedkeuring bepaalde gedeelten van bestemmingsplan landelijk lied door de provincie. in W van Hazerswoude, en- bewoners in het buitenge en het Landbouwschap •n gisteren hun bezwaren JIZENd eens uiteen. Het betrof irnamelijk incidentele ge- Kindei 'en van mensen. die het 4.00 n gebied een woonhuis bez r willen zetten of vergro- en daar geen toestemming da9®' r hebben gekregen. bonbebouwing in het land ing: dappelijk gebied mag niet "Tden uitgebreid en moet zo- jl mogelijk geconcentreerd (hart ven 'n kleine kernen of an- 30 u e concentraties", aldus de ieve vprdvoerder van de provin- i Di. en regels voor het plaatsen windturbines en andere rijfsgebouwtjes buiten de Iak!.'2 wpercelen van bedrijven. »rkda( meent dat de bedrijfsvoe- feestd» van agrariërs daarmee ■mmerd wordt. De provin- 21.00 echter stelt dat wanneer rtande schuurtjes en „hob- 3^iènratige" gebouwen worden estaan, het einde zoek is. fftssettefabrikant M afgeslankt £eJ>ECHT PD Magnetics iri *pterhout, waar video-tapes •cassettes worden gemaakt, erklinl zwaar afgeslankt op eigen ji,er^ jien verder nu de aangekon- igensP samenwerking met egkunïa-Gevaert van de baan is. forse reorganisatie, waar- ingeveer 250 van de 450 in moeten verdwijnen en 'ongen ontslagen onver- ilijk zijn, moet het nood- ide bedrijf uit de proble- helpen. Felle concurren- lit het Verre Oosten (Ko- speelt PDM het meest in. Vorig jaar had PDM 600 mensen in dienst. LEIDERDORP Het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp (EZL) wil van de gemeente Leider dorp zekerheid hebben over het uitblijven van nadelige gevolgen na de komst van de puinstort plaats in de Munnikken- polder, vlak tegenover het ziekenhuis aan de andere kant van rijks weg - A4. De directie heeft onlangs een brief gestuurd aan de gemeen te waarin om garanties wordt gevraagd. Het ziekenhuis vreest over last van stank, stof en bacte riën. „Die kunnen zeer nare gevolgen hebben voor de pa tiënten", aldus waarnemend medisch directeur A. Boes- tefk. „De luchtverversingsap paratuur is niet berekend op de mogelijke uitstoot van een stortplaats. Dat is bij geen en kel ziekenhuis het geval. De uitstoot van de rijksweg is goed te verwerken". De di rectie weet nog niet wat voor stappen zullen en kunnen worden ondernomen als de gemeente Leiderdorp geen afdoende afscherming van de storplaats kan garanderen. „Eigenlijk is het onzin, een stortplaats naast een zieken huis. Hoe we die op dit mo ment kunnen tegenhouden is echter nog onduidelijk", stelt de heer Boesten. Het Elisa beth Ziekenhuis heeft geen bezwaar bij de Raad van Sta te aangetekend tegen de stortplaats. De gemeente heeft overigens in een eerder stadium het ziekenhuis ver zekerd dat de stortplaats goed wordt afgeschermd. Ruim twee ton voor plan Bloemenweide ZOETERWOUDE De ge- meenteraad van Zoeterwoude moet zich eind deze maand .uitspreken over het toekennen van een krediet van ruim twee ton voor de planontwik keling en voorbereiding van de wijk Bloemenweide. In die wijk, gelegen bij de Klaverhal en omsloten door de geluids wal rond provinciale weg 17 en de Stompwijkseweg, worden woningen gebouwd. De werkzaamheden aan het bestemmingsplan Bloemen weide zijn inmiddels zover ge vorderd dat een ontwerp be stemmingsplan kan worden gemaakt. Binnenkort zal een opdracht worden verstrekt voor het verrichten van bode monderzoeken. Surfen in Vlietland LEIDSCHENDAM De fina le van het regionaal funboard circuit heeft morgen plaats in het recreatiegebied Vlietland. De beste surfers doen in het najaar mee aan de nationale kampioenschappen. De Water sport Vereniging Leidschen- dam en Omstreken (WSVL) laat buiten de wedstrijdklasse ook een recreatieklasse mee doen. Het maximale zeilopper- vlak is 6.8 vierkante meter. Om elf uur wordt gestart, in schrijven is mogelijk vanaf half tien. De kosten bedragen vijf gulden. Bij windkracht drie of minder wordt niet ge varen. Inlichtingen: telefoon 01751-10956 of 070-270189. DEN HAAG /KATWIJK Een 22-jarige Katwijker is gis teren door politierechter Ritter veroordeeld tot 500 gulden boete voor het gooien van een molotov-cocktail naar een auto vol explosieven. De politie kon in de nacht van 31 december 1986 op 1 januari 1987 nog net voorkomen dat dit plan van zes Katwijkers lukte. „Ik was me op dat moment niet bewust van wat ik deed", vertelde de Katwijker gisteren aan de politierechter. „Ik wist bovendien niet wat er in die auto lag". Volgens de Katwij ker werd hij aangespoord mee te doen aan „een grap". Hij verklaarde dat hij een molo tov-cocktail in zijn handen ge drukt kreeg en daarmee naar de kruising bij het Hoornes- plein moest gaan. De rest van het groepje zou een sloopauto naar de kruising slepen. Deze auto bleek gevuld met onder andere 380 strijkers, vier jer rycans benzine, pijlen met daarin het kruit van 500 strij kers en ander brandbaar ma teriaal. De Katwijker merkte dat er politie in de buurt was en gooide de brandbom op de kruising. Daarop werd hij in de kraag gevat. Inmiddels was de rest van de groep met de auto-bom in de Houtstraat aangekomen, toen ook daar politie aan te pas kwam. Daar gooide de bedenker van het plan een molotov-cocktail on der de auto, maar ook dit keer zonder resultaat. Volgens een politieagent trachtte deze knaap eveneens een molotov- coctail in zijn richting te gooi en. De agent loste een waar schuwingsschot en daarop werd de jongen aangehouden. Volgens officier van justitie Klopper was de Katwijker me deplichtig aan het trachten op zettelijk een auto tot ontplof fing te brengen, met gevaar voor anderen. Zij eiste een geldboete van 750 gulden. De rechter achtte het van belang dat de Katwijker tijdens de daaropvolgende oudejaars nacht niets had uitgehaald en legde de jongen een straf op van 500 gulden. Inmiddels is ook de jongen ge straft die het hele plan had op gezet. Hij kreeg 26 weken ge vangenisstraf waarvan 21 we ken voorwaardelijk, een geld boete van 2500 gulden en het verbod om met oud- en nieuw op straat te komen. ■BEIDEN OMGEVING £aid*t<2owuvnt ZATERDAG 16 APRIL 1988 PAGINA 15 atijn l Katwijk l^tfWIJK Mr. S. Pa- ^^|n, commissaris van de jiningin In de provincie jid-Holland, heeft giste- ates„ een werkbezoek aan itwijk gebracht. Op dit rste officiële bezoek be- ,iefstJ:ht hij het nieuwe bad- orm itrum en het Chr- HuV- cen0s Moratorium in het lustrieterrein 't Heen. Gr bet bezoek in het in- een Jtriegebied was er een ormele bijeenkomst in raadzaal waardoor di- ,JJrse poitieke partijen »r actuele Katwijkse po- ènki eke zaken werd gespro- tot; v Meer subsidie voor VVV Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijker hout wil de subsidie aan de VVV verhogen. Dit is nodig omdat anders de tweede arbeidsplaats bij de VVV in ge vaar komt. Tot nu gaf Noordwijkerhout een maximale subsidie van 43.000 gulden. Voor 1988 raamde de VVV een tekort van 54.000 gulden. Noordwijkerhout wil nu een ander systeem gaan gebrui ken om de subsidie vast te stellen. Voortaan wordt 60 procent van de salariskosten van de vaste informatrice door de gemeente betaald en een bedrag dat net zo groot is als 60 procent van de contributies. Daarbij gaat Noord wijkerhout ervan uit dat een even groot percentage van de informatie en diensten die de VVV verstrekt, bestemd is voor Noordwijkerhouters. De gemeentelijke subsidie voor 1988 komt hierdoor op bijna 49.000 gulden. De VVV moet zelf nog een tekort van ruim 5.000 gulden dekken. De commissie financiën praat op 18 april over de ver hoogde subsidie. College Warmond wil stoppen met steun Leidse rechtswinkel WARMOND Het college van B en W wil de subsidie aan de Leid se Rechtswinkel toch stopzetten. Dit ondanks het feit dat de raads commissie maatschappelijk wel zijn en onderwijs zich onlangs met zes tegen één stem heeft uitge sproken voor handhaving van de subsidie. B en W vinden dat de Rechtswinkel niet heeft aange toond dat met de subsidiëring een direct Warmonds belang is ge diend. Men wil de subsidie voor 1988 halveren en in 1989 geheel stopzetten. De gemeenteraad praat donderdag 21 april over dit voorstel van het college. Burgemeester heropent verbouwde Hofdijckschool OEGSTGEEST Bur- gemeester Sj.H. Scheen- stra opent dinsdagmid dag 19 april de ver bouwde Christelijke Hofdijckschool aan de Hazenboslaan in Oegst- geest. 's Avonds wordt van zeven tot negen uur open huis gehou den. De kinderen van de school vieren woens dag 20 april feest. Rijnsburg pakt hondenbezit aan RIJNSBURG Rijnsburg gaat binnen kort op jacht naar „zwarte" honden. In elke woning wordt een enquêteformulier afgeleverd waarop moet worden aange ven of men een hond heeft of niet. De gemeente vermoedt dat veel honden niet bij het gemeentehuis worden aangege ven en er dus geen hondenbelasting over wordt betaald. Aanleiding is de jaarlijkse terugloop van het aantal honden in de gemeente terwijl de laatste vijf jaar het aantal inwoners van Rijnsburg met tien procent is toegenomen. Tijdens de laatste enquête in 1983 bleken er plotseling 200 honden meer in Rijnsburg te wonen dan bij de gemeente bekend waren. De en quête kost Rijnsburg ruim 6500 gulden. Als er 65 honden worden aangegeven is de gemeente uit de kosten. Koninklijke onderscheiding P. van der Mey VALKENBURG P. van der Mey, 40 jaar lid van de Valkenburgs Har monie, werd gisteravond koninklijk onderscheiden. Dat gebeurde na af loop van een geslaagd concert van de harmonie. Van der Mey werd ge huldigd vanwege zijn 40-jarig lid maatschap, waarvan 25 jaar be stuurslid en een groot aantal jaren als voorzitter. Burgemeester C. Sin- ke betrok ook het gezin Van der Mey in de huldiging, want zowel zijn vrouw als de drie kinderen ma ken deel uit van het muziekgezel schap. Van der Mey ontving de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Alcoholcontrole in Alkemade en Leimuiden ALKEMADE/LEIMUIDEN De rijkspolitie heeft giste ren tussen drie uur 's middags en negen uur 's avonds een grootscheepse alcoholcontrole uitgevoerd in de gemeenten Alkemade en Leimuiden. In totaal werden 2000 voertuigen aangehouden. Een blaasproef werd afgenomen bij 65 auto mobilisten. Slechts in één ge val werd een rijverbod opge legd. In geen enkel geval werd proces verbaal opgemaakt we gens rijden onder invloed. SeCeicbohe (Bomant Onder redactie van Ton Pieters. 128 .en mededeling om even bij til te staan. Op zaterdag 17 pril 1926 plaatste het „Geillu- treerd Zondagsblad" een foto an een priesterfeest. Je zag llemaal guirlandes, slingers, en ere-poort en juichende •ordjes, en aan ,,'t Vaandel" dier; on je zien dat de harmonie er 10 ok bij was. Het ging om de 'ecbbge viering van het 50- iaat; ,r'S priesterfeest van „den 25. éti Weleerwaarden Heer Fr.Hen- i); 28 rickx, rustend kapelaan te i borr leer (L)" Was hier wellicht 3ee,: >rake van een kleine trage- 2. kK 'e- een pijnlijk zeer? Had je .e. ni ier, in '26, niet een kapelaan siert ie nooit de kans had gekre- 12_ en pastoor te worden en zeer- g< erwaai"d. °°k al was bij bijna 24. Er was toen immers nog i/entetfen overvloed aan priesters, eling i n zo kon het gebeuren dat het ringen was voor kapelaans zelfstandig parochieherder worden. In onze tijd is er 92 :s(j een sprake meer van rusten- :mi te kapelaans. Je hebt trou- ipuaj rens, als je even goed nagaat, teecm een ^aPeIaans meer, eigenlijk :deii 8een Pastoors; je kunt ze 92llemaal over één celibataire 02 am scheren, de pastores, die Si ok met aow kunnen gaan in 'aats van tot °P ouder dom in functie te blijven zoals BOEKEN OP WIELEN: „Een bibliotheek op wielen. Als eerste in Duitschland heeft de stadsbibliotheek van Worms een geregel- den overlanddienst ingericht. Zoo vinden ook de dorpsbewo ners gelegenheid, tegen een kleine vergoeding, evenals de ste delingen gebruik te maken van wetenschappelijke en onderhou dende lectuur. Binnen het gebied dezer reizende bibliotheek lig gen veertig plaatsen met bijna 70.000 inwoners". de collega's der twintiger ja- strengheid van zijn vrouw en ren. geen standjes van den pastoor Dan had je Peetje de Jong, die hadden hem van z'n „dorst op een avond de Drankduivel naar borreltjes" kunnen gene- op bezoek kreeg. „Peetje ren- zen. Kwaad was Peet niet, en tenierde al jaren thans, maar Sophie, z'n rood-kakige huis in al dien tijd had hij één ding vrouw, zei altijd dat z'n hart niet kunnen nalaten, en geen goed was, als ie maar bezig- 1 I De heer B.J.J. Timmers (56) uit Leiderdorp en de heer I. Raaphorst (56) uit Hazerswoude ontvingen gisteren de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. Dat gebeurde in het gemeentehuis van Leiderdorp, waar zowel burgemeester A. Bruggeman van Leiderdorp (2e v.l.) als burgemeester J. van der der Sluis van Hazerswoude (2e v.r.) in actie kwamen. De twee onderscheidenen zijn beiden 40 jaar in dienst van het Leidse garagebedrijf Het Motorhuis. De heer Timmers begon in 1948 als leerling-automonteur. Hij was monteur in de werkplaats aan de Leidse Morssingel, chef van de repara tie-afdeling van de vestiging aan de Hoge Rijndijk in Leiden en van het inmiddels opgeheven filiaal in Alphen en is nu ma gazijnchef bij de vestiging aan de Leidse Vondellaan. De heer Timmers is verder mede-oprichter van de Leiderdorpse Reddingsbrigade. De heer Raaphorst is momenteel chef van de afdeling die nieuwe en gebruikte auto's klaarmaakt voor de klant. Ook hij begon als leerling-monteur en werd later chef van de revisie afdeling, die inmiddels is opgeheven. FOTO: HENK VAN DEN ENDE COLLEGE ALKEMADE: RAAK-plan voor centrum binnen 10 jaar uitvoeren ALKEMADE Burgemeester en wethouders van Alkemade willen binnen tien jaar het RAAK-plan voor de ontwikkeling van een centrum in Roelofarendsveen uitvoeren. Het college schrijft dit in een voorstel aan de gemeenteraad. Uitgangspunten daarbij zijn de verplaatsing van het potgrondbe- drijf Dobbe van het Noordeinde naar het Land van Bontje en het diepvriesbedrijf van Van der Meer van de Langeweg naar het industrieterrein. Verder moet het trottoir aan de oostzijde van het Noordeinde verbreed worden, het gemeentehuis dient verbouwd of nieuw gebouwd te worden. Deze discussie moet nog nader plaatsvinden, aldus het college dat in het voorstel schrijft dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is inge schakeld om een rapport over het al dan niet behouden van het huidige pand op te maken. Voorts wordt er een parkeerterrein en een insteekweg gerealiseerd op het terrein van Rodewijk. De insteekweg zou later alsnog verlengd kunnen worden als omlei- dingsweg. Na die tien jaar moet verder bekeken worden of er behoefte is aan een tweezijdige bewinkeling in het nieuwe centrum. De eventuele noodzaak van een westelijke omleidingsweg wordt ook bij deze afweging betrokken. Op woensdag 11 mei wordt er een gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor ruimtelijke ordening en financiën ge houden waarin de voortgang van de centrumontwikkeling be sproken wordt. PORTRET: Mevr.Nina Bang, minister van onderwijs in Dene marken, de eenige vrouw ter wereld, die zoo'n functie waar neemt". heid had. Daarom moest Peet altijd de aardappels schillen in den voormiddag, daarom moest ie de borden 's middags helpen afdrogen, daarom moest ie in den namiddag ka chelhoutjes kappen, moest ie Zaterdags de messen wetten en de Zondagsche schoenen poetsen. Voor belooning kreeg ie dan iederen middag om twee uur 'n lekker potje ver- sche koffie met veel melk en veel suiker, die ze dan slobbe rend profiteerden, hij, lekker proevend, zij smiksmakkend, zalig. Zoo leefden zij in pais en vrede, ware het niet dat Peeet- je soms z'n kuren kreeg, 's morgens vroeg er tusschen uit piepte, den geheelen dag weg bleef, boemelend en zingend met vrienden uit z'n jonkheid, om 's avonds heel laat thuis te geraken, smoorzat, met roode drank wangen en zwaaiende benen". Geen wonder, dat meneer pas toor hem een bezoek van „de Drankduivel" in het vooruit zicht stelde. Ik kan nu wel het hele verhaal verder vertellen, maar het zal duidelijk zijn dat aan het eind Peetje de Jong op een hardzinnige manier tot het inzicht kwam dat het niet lan ger zo door kon gaan. Niettemin kreeg ik niet de in druk, dat dronken Peetje ge heel en al bekeerd was, en dat die Drankduivel nog wel eens zou terugkeren. Het was, overigens, volop len te in het Nederland van 1926: „In de boomgaarden van de Betuwe staan weer, als jonge bruiden in rijken tooi, de vruchtboomen te bloeien. De boomgaarden lokken ook met hun weelde en fijnen bloesem in de lentezon een aanblik vol bekoring! vele touristen tusschen Beusichem, Culem- borg en Buren". Nog een paar uitjes uit een tijd, dat Hollandse kinderen nog niet Monique, Chantal, Gi- lette en Esmée heetten: Onderwijzer: „We hebben dus vertaald: „Epaminondas was zoo waarheidslievend, dat hij Mama: „Jantje, hier heb je een sinaasappel, daar moet je Miet je het leeuwendeel van ge ven". Mietje (na een poos): „Mama! Jantje heeft den si naasappel alleen opgegeten!" Jantje (wijsgeerig): „Natuur lijk, 't leeuwendeel is niets, leeuwen houden niet van si naasappels!" Passagier (om een praatje ver legen): „Zijn dat geen watervo gels, schipper, die daar heen- vliegen en nu neerstrijken in het riet?" Schipper (nijdig): „Wel neen! Dat benne een den!" Een medewerker aan tijd schriften en een veelgelezen dagblad, die bij den regel be taald wordt, zit in den trein. Hij zegt tot een dame tegen over hem: „Pardon mevrouw, maar op gevaar af, door u voor „Hengelaar, thuis bijkomende: „En ik verzeker je, de visch die 'k een babbelaar te worden ge haast gevangen had, was zóó'n knaap!" Zijn vrouw: „Prachtig! houden, kan ik niet nalaten. Hou je handen zoo, Henri, dan kan ik m'n wol opwinden". zelfs niet uit aardigheid loog", schijnlijk in zijn jeugd veel Wat kunt ge daaruit afleiden, klappen voor het liegen heeft Karei?" Karei: „Dat hij waar- gehad". onder de gegeven omstandig heden u, met betrekking tot dit openstaand portierraampje te vragen: Tocht het mis schien?' AMUNDSEN. „Het luchtschip „Norge", waarmee kapitein Amundsen naar de Noordpool wil vliegen, arriveert vanuit Rome in Engeland. Vele handen houden de lijnen op het vliegveld te Pulham".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15