ieidóaQowuvnt^ Nieuwbouw ABC is al voor helft verhuurd I STAD OMGEVING Leidse Sociale Dienst yoor bijna miljoen opgelicht HANDTEKENINGEN TEGEN HOGERE SERVICEKOSTEN WEEK EINDE Slimme EHBO-kit X ZATERDAG 16 APRIL 1988 PAGINA 13 - [AMERLID KOSTO: \gent scheurt liefst in auto EIDEN ..Er is bij de politie te weinig bereidheid om op raat te patrouilleren. Agenten scheuren liever in een politieau- lf0nd dan dat zij in een wijk rond lopen. En juist dat werk ■lt het publiek het meest op prijs". Dat zei PvdA-kamerlid A. osio gisteravond tijdens een ledenvergadering van de afdeling >iden van de PvdA. »7ds PvdA-raadslid L. Geradts sloot zich bij hem aan: „Als huwbare dochters op zaterdagnacht over straat gaan. zie je lijdelijks politie. Maar maandagmiddag om drie uur zijn ze wel ivalleiid aanwezig. Op zo n manier wordt het effectieve werk !n de politie belemmerd". Volgens Geradts is dit verschijnsel iede een gevolg van de inconveniëntenregeling. die hij op zich h el juist acht. „Maar in de discussie over de bezuiniging op per- Dneel bij de politie moet ook gekeken worden naar maatregelen lc* je de optimale inzet van het politiepersoneel kunnen vergroten. 101 h dat gebeurt op dit ogenblik niet". Korthals Altes bij VVD Leiden LEIDEN Minister F. Korthals Altes van Justitie houdt komende maandag op uitnodiging van de VVD en JOVD-afdeling Leiden een spreekbeurt in Leiden. Kort hals Altes zal spreken over onder meer alternatieve straffen, cellentekort en te korten bij de politie. Daarna is er een discussie met de aanwezigen. De bijeenkomst wordt gehouden in cafe In den Leidschen Salon, Steen straat 2 in Leiden, en begint om acht uur. Urgentiepunten nodig bij woningtoewijzing LEIDEN Ook het aantal urgentiepunten moet een rol spelen bij de toewijzing van een woning aan mensen ou der dan 65 jaar. Dat stelt het college van B en W voor aan de gemeenteraad. Dit is een wijziging op een voorstel uit 1987 waarbij slechts de leeftijd van belang was bij de toewijzing van een woning. Gehandhaafd blijft dat de oudste woningzoeken de als eerste in aanmerking voor een woning. Men moet tenminste over 120 urgentie punten beschikken om voor een woning in aanmerking te komen. Voor dit systeem worden 1244 woningen gere serveerd die specifiek ge schikt worden geacht voor ouderen. Deze woningen staan vooral in de Kooi, het Roodenburgerdisctrict en de Meren wijk. De selectie van de kandi daat-bewoners heeft plaats aan de hand van de binnen gekomen reacties op de per advertentie aangeboden wo ningen. De volgorde vèn kandidaten wordt bepaald aan de hand van de leeftijd van de oudste persoon van het huishouden en het aantal urgentiepunten. Er worden drie kandidaten voorgedra gen door de gemeente. In tegenstelling tot het eer dere idee om slechts per ad vertentie de woningen aan te bieden, stelt het college voor om ook advertenties te plaat sen bij dienstencentra en verpleegtehuizen. Ook kan dan informatie worden inge wonnen via een apart tele foonnummer. Het systeem zal één jaar op proef plaats vinden. LEIDEN De Gemeen telijke Sociale Dienst (GSD) is vorig jaar voor bijna een miljoen gulden (ruim 9,3 ton) opgelicht. Dat staat in een bulletin van de dienst. Sociale re chercheurs hebben vorig WEER INTERESSE VOOR BIO SCIENCE PARK LEIDEN De tweede fase van het Academisch Bedrijven Centrum (ABC) in de Leeuwen hoek is al voor de helft verhuurd aan hoogwaar dige technologische be drijven. Gistermiddag gaf gedeputeerde H. van der Meer van economi sche zaken het startsein voor de bouw van het pand, dat pal naast het eerste bedrijfsverzamel gebouw verrijst. Ook de interesse voor vestiging in het Bio Science Park blijft: deze week heeft de gemeente een gesprek met twee gegadigden. Volgens S. Groenewege, woordvoerster van de ge meente, is met „acht a negen bedrijfjes" overeenstemming bereikt over vestiging in de nieuwbouw van het ABC. Het gaat om zaken die zijn gevestigd in het eerste be drijfsverzamelgebouw en willen uitbreiden. Ook zijn er bedrijven die nu zijn gehuis vest in het AZL of in een ge bouw van de universiteit, maar die op de wachtlijst staan voor vestiging in het ABC. Het nieuwe gebouw heeft een oppervlakte van 2200 vierkante meter, telt drie verdiepingen en kost drie miljoen gulden. De ruimte wordt verhuurd door de stichting ABC, een samenwerkingsverband tus sen gemeente. Rijksuniversi teit en Kamer van Koophan del. Het is de bedoeling dat de ondernemers die beginnen in het ABC zich later vesti gen op het Bio Science Park. Het ABC, dat ook een steun punt wil zijn voor bedrijven in het Bio Science Park, be gon vier jaar geleden in een houten keet. met 200 vier kante meter verhuurbare ruimte. „Die keet moet over twee jaar leeg zijn. We stre ven er naar om dan met de derde fase van het ABC te beginnen", aldus Groenewe- gen. Momenteel werken ruim dertig mensen in het ABC. Volgende week voert de ge meente onderhandelingen met twee middelgrote bedrij ven over vestiging in het Bio Science Park Volgens Groe ne wegen gaat het om een Ne derlands bedrijf en om een Amerikaans bedrijf dat al in Europa is gevestigd, maar in de nabijheid van de Leidse Universiteit een research-la- boratorium wil neerzetten. Gedeputeerde H. van der Meer plaatste gisteren deze herdenkingsplaat met daarop de vignet ten van de gemeente Leiden, de Rijksuniversiteit en de Kamer van Koophandel bij de nieuw bouw van het ABC. foto: wim van noort zich bezig met biotechnolo- „Ik verwacht dat ze flink gie. De bedrijven tellen elk zullen groeien", aldus Groe- ongeveer dertig werknemers, newegen. Een bedrijf is volgens haar werkzaam in de „bio-chemi- sche hoek", het andere houdt !IDEN Aan directeur A. ulder van de Woningbouwver- liging Leiden (WBL) zijn giste- i 160 handtekeningen aange- den van bewoners van de jaatlaanflat. De bewoners pro beerden daarmee tegen de irhoging van de servicekosten, jvrouw Roefstra. een van de ibewoonsters, bood de hand- keningen aan. De hulp- en in- Qimatiedienst van de Socialis- tiese Partij heeft zich sterk ge maakt voor de problemen van de flatbewoners. De SP spoorde de mensen aan tot deze actie. De bewoners hebben bezwaar tegen de verhoging van de ser vicekosten door de post „huis meester". Deze verhoging van 17 gulden per maand maakt deel uit van de huur- en servicekos tenverhoging die het gevolg is van de geplande renovatie van de flat. Vooral de taakomschrij- bewoners een doorn in het oog. Deze staat omschreven als „voor de bewoners is de huismeester het „gezicht" van de Woning bouwvereniging, waar bewoners met klachten of problemen naar ving van de huismeester is de toe kunnen gaan". De taken van: de huismeester bestaan onder andere uit toezicht houden op een juist gebruik van de flat, controle op schoonmaakwerk- zaamheden, verrichten van een voudige technische werkzaam heden en geven van voorlich ting aan nieuwe bewoners over de woning en het flatgebouw. Het takenpakket van de huis meester behoort volgens de be woners tot het normale taken pakket van de WBL. Het is vol gens de bewoners dan ook on juist om de woonlasten daarvoor per maand te verhogen. „Een huismeester met deze taken is een functionaris van de WBL en behoort ook op kosten en in dienst van de WBL die werk zaamheden te verrichten. Wat nu dreigt te gebeuren is dat ta ken van de verhuurder op kos ten van de huurders worden uit gevoerd", aldus de bewoners. jaar 66 mogelijke fraude zaken onderzocht. Zestien onderzoeken zijn voortij dig beëindigd. In 41 ge vallen is fraude geconsta teerd, van 21 zaken is aan gifte gedaan. In het bulletin staat ook dat de GSD met het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) actieplan nen gaat opzetten voor langdu rig werklozen in de Leidse re gio. Door gesprekken en indi viduele maatregelen moet de. herintreding op de arbeids markt worden bevorderd. Het is de bedoeling dat twee zoge naamde heroriënteringsmede werkers worden aangetrok ken, die tot april volgend jaar voor 360 langdurig werklozen een gericht scholings- en ar-' beidsplan op gaan zetten. Voor iedere werkloze komt 450 gul den beschikbaar voor extra scholingsmaatregelen, beroeps- keuze-advisering en dergelij ke. De Stichting van de Ar beid en de Tweede Kamer wil len door deze aanpak de lang durige werkloosheid bestrij den. Totaal zijn er in Neder land 170.000 mensen langer dan drie jaar zonder baan. In Leiden wordt momenteel overlegd over de taakverde ling tussen GSD en GAB. De GSD verwacht overigens dat het aantal langdurig werk lozen in de Leidse regio zal toenemen en dat het aantal mensen dat korter dan een jaar zonder werk is, zal afne men. Mensen die lange tijd ge leden op straat kwamen, zul len „door een combinatie van achterstandsfactoren" moeilijk aan de bak komen, meldt de GSD in het bulletin. Totaal staan 7167 mensen als cliënt ingeschreven. De GSD ver wacht dat het aantal cliënten zich in Lelden zal stabiliseren. Dit in tegenstelling tot eerdere prognoses, waarbij werd ver ondersteld dat het aantal men sen met een uitkering zou da len. Met bijdragen van Julia van Bohemen, Frank Buurman en Rudolf Kleijn. Koffieshops (1) Een reemd soort rollenspel. Daar heeft de discussie in de Leidse gemeenteraad over de koffieshops veel van weg. Sinds het advies van politie commissaris Mostert om twee van dergelijke hasj-verkopen- de zaken tijdelijkte sluiten, is er namelijk een nieuw soort beginselstrijd ontbrand. Daar bij ontpoppen Klein Links. D66 en de PvdA zich als de 'erdediger van de ..vrije jon gens". de kleine ondernemers die ongestoord hun winkeltjes in wiet moeten kunnen drij ven. Andersom willen VVD en CDA dat deze vorm van 'rij ondernemerschap beteu geld wordt. Kortom de omge keerde wereld. Zoals zoveel gemeenten voert Leiden om voor de hand lig gende redenen al jaren een- tweesporen-drugsbeleid. De handel in hard-drugs heeft daarin de eerste voorkeur. Die in soft-drugs wordt min of meer met rust gelaten en afgezien van een enkele politie-mval gedoogd. Algemene richtlijn in de meeste steden is daarbij dat die handel geen overlast mag even en dat de waar niet penlijk wordt aangeprezen. elfs de schijn daarvan biedt burgemeesters de mogelijk heid de tent simpelweg dicht te gooien. In dat licht bezien lijkt de te volgen handelwijze simpel. Bewoners van Beschuitsteeg en Noordeinde klagen al twee jaar over de koffieshops in hun buurt. Sommigen van hen zijn zo bang dat ze alleen nog anoniem naar de politie durven. Een andere koffies hop prijst zijn koopwaar open lijk aan. Kortom er is voor burgemeester Goekoop eigen lijk geen enkele reden het po li tie-advies niet te volgen. Dat is bovendien een goede waar schuwing aan het adres van andere dealers. Koffieshops (2) Bn dan komt het. Gemeente- taadsleden van Klein Links en D66 klauteren in de pen. Ben wandeling over het Noordeinde leert de heren van Lint en Langenberg dat het met de overlast wel mee valt. En bovendien oordelen zij overigens met vele an dere Nederlanders dat het roken van hasj op zichzelf geen dl te-groot gevaar is voor de volksgezondheid. Daar wordt gemakshalve de con clusie aan verbonden dat de handel ook maar niet gestoord moet worden. Dat zou bij val van de PvdA in strijd zijn met het gemeentelijke be leid. Het onderscheid aan de ver bruikerskant in Nederland tussen hard- en soft-drugs, be staat echter zeker niet in de handel op grote schaal. Het zelfde soort lieden dat achter de heroine-handel schuilt, doet ook in het groot in wiet. De schijn van lokale vriende lijke dealertjes in gezellige koffieshops al of niet ver momd als een pseudo-grappi- ge denksportverenigingmaar ook in het gesubsidieerde L VC. doet daar weinig aan af. Handel in hasj is in Neder land al jaren big business. Daarachter schuilt inmiddels een omvangrijk zwart geldcir cuit waar de fiscus omdat het formeel nog steeds om geld gaat dat is verdiend met misdrijven geen vat op kan krijgen. Als dat circuit de ruimte krijgt in zichzelf te in vesteren. kunnen uitwassen ontstaan zoals de koffieshop keten van The Bulldog in Amsterdam. Ook daarom is het van belang de weliswaar getolereerde handel kort te houden. Dat aspect doemt kennelijk niet op aan de konijnenhori zon van de linkse fracties. In plaats van hem te steunen of juist aan te sporen tot maatre gelen. wordt de burgemeester die al onder druk staat van advocaten van de koffieshop houders lastiggevallen met futiliteiten. De betogen waarmee dat ge beurt zijn bezwangerd van de muffige rooklucht van de ja ren zeventig, toen het mo dieus was voor linkse bestuur ders te verklaren dat ze ook wel eens een jointje rookten. Toen ontstond ook het beeld van de aardige kleine huisde- alertjes die biologisch verant woorde stuff verkochten. Het lijkt er op dat een al te groot deel van de Leidse raad nog steeds zo beneveld is. dat het zich voor het karretje laat spannen van het drugs-groot kapitaal. dat zijn handelswaar bovendien importeert uit lan den met abjecte regimes. Afval Alphen aan den Rijn. de gif tigste gemeente van Neder land, wordt door de bewoners gekscherend ..Afval aan den Rijn genoemd. Over tien tot twintig jaar staat Leiderdorp waarschijnlijk ook zo'n on aangename bijnaam te wach Graffity op hoog niveau Deze graffity op een nieuw kantoorgebouw aan de Schiphol- weg in Leiden roept gedachten op aan geveltoerisme. De slim me verfspuiter bewerkte echter de gevelplaten voordat ze werden bevestigd. En de bouwer hing het schilderij simpelweg voor hem of haar op. foto: wim van noort ten: „Lijdend Dorp" bijvoor beeld. De Stichting Leefbaar Leider dorp doet deze voorspelling in een vlugschrift, dat het afge lopen weekeinde in een opla ge van 8000 huis-aan-huis in de gemeente werd verspreid. De Stichting doelt op de re gionale stortplaats die in het Doesgebied komt. waar in de komende jaren, zo wordt ver wacht, ook het nodige gif in zal verdwijnen. De stort wordt gecontroleerd, maar, zo stelt de Stichting, dat gebeur de in Alphen ook en het heeft weinig geholpen. „Ruikt U 'm al. die stortplaats vlak bij het ziekenhuis, bij noord- of oos- tendwind?", aldus Leefbaar Leiderdorp, dat de stortplaats omschrijft als een afvalbult ter grootte van een flatge bouw van zeven etages en een oppervlakte waar een hele nieuwbouwwijk in zou passen. „De provinciale bestuurders hebben toegegeven dat gecon troleerde afvalverwerking onmogelijk is. Waar zijn de raadsleden die nog opkomen voor de mensen die hun nage slacht serieus nemen en niet met de milieuwet in de hand hun bezwaren wegwuiven", aldus doet de Stichting een beroep op de gemeenteraad, die unaniem met de puinstort- plaats heeft ingestemd. Het is nu aan het gemeente bestuur van Leiderdorp om m de komende jaren te bewijzen dat gecontroleerde afvalver werking wel mogelijk is. Ge zien de listen en lagen van de illegale storters zijn daar waarschijnlijk wel krachtige maatregelen voor nodig: een stortplaats met prikkeldraad, hekken onder stroom, mijnen, wachttorens, zoeklichten en patrouillerende helicopters, zou je haast gaan denken. Graszode Het kunstwerk Graszode van And ré van Lier blijft in Voorschoten de pennen in be weging brengen. Het abstracte werk. dat op de kinderspeel weide tussen Douw van der Kraplaan en Baron Schim - melpenninck van der Oye- laan moet gaan verrijzen werd eerder al door de moge lijk afgunstige Wassenaarse kunstenaar Rob Blote de grond in geboord. Inmiddels hebben ook omwo nenden laten weten niet ge lukkig te zijn met het abstrac te kunstwerk. De Graszode, een vlak van tien bij tien me ter waarvan één punt omhoog krult wordt door hen „geen verfraaiing voor de gemeente genoemd". Maar de bezwaren gaan verder. Het kunstwerk zou moeilijk te onderhouden zijn. De wigvormige ruimte onder de bak is een natuurlij ke plaats voor ophoping van vuil en bladeren. De onder kant van de ijzeren bak waar in het werk rust is een poten tiële kladderplaats voor graf fiti artiesten. En sterker nog: de ruimte in het kunstwerk, onder de ijzeren bak, zal een verzam elplaa is worden van Het kinderspeelveld zal door het ruimtevretende kunst werk (100 vierkante meter) aanmerkelijk worden ver kleind. Het kunstwerk op zich is een gevaar voor de kinde ren die er op gaan spelen. De rand is slecht gemarkeerd en niet omheind, zodat ze er van af kunnen vallen. De be zwaarmakers stellen zich zo voor dat een figuratief beeld houwwerk, dat de bestem ming van de kinderspeelwei de uitbeeldt en bescheiden van omvang is, een genot voor ieders ogen zou kunnen zijn. Al met al lijkt -de gemeente Voorschoten hard op weg on der het mom van abstracte kunst een levensgevaarlijk criminaliteitscentrum neer te zetten. De omwonenden zou den de vervaarlijke metalen Graszode kennelijk het liefst met kunstenaar en al onder de groene zoden willen stop pen. Daar staat tegenover dat het gepantserde kunstwerk zeer goed bestand zal zijn te gen het hedendaagse vanda lisme en wellicht een vreug devol en solide onderkomen gaat worden voor kansloze dan wel opgeschoten jonge ren, die van een lief beeldje van spelende kinderen waar schijnlijk weinig heel zouden laten. Komiek Gemeentelijke vergaderingen plegen in Leiden saai en lang durig te zijn. Sommige wet houders werken dit in de hand. anderen trachten her haaldelijk de clown uit han gen om deze gang van zaken te doorbreken. Eén van hen verenigt beide talenten in zich. Creatief in het volprop pen van de agenda met de meest uiteenlopende zaken en ook nog eens een kei in het vermaken van de commissie leden, zodat zij zich tot in de kleine uurtjes staande hou den. Deze entertainer in hart en nieren was deze week tijdens de vergadering van de com missie cultuur, volksgezond heid en groen flink op dreef. Komiek én VVD-wethouder Fred Kuijers had het allemaal bedacht: de lange agenda én de grappen en grollen. De twintig agendapunten deed velen de moed in de schoenen zakken. Maar Kuij ers was goed gemutst. Het duurde maar tot agendapunt zes: de volière in 't Plantsoen. Alle reden voor Kuijers om er een vrolijke boel van te ma ken. Tussen de regels door maakte hij tjilpende geluiden om duidelijk te maken waar het hier om ging. Enkele agendapunten verder was het opnieuw de beurt aan de voorzitter om de boel wat op te vrolijken. Bij de ge sprekken over de aanleg van de tweede fase van het Rem- brandtpark startte plotseling een discussie over zogenoem de hondenpoepstroken. Ha, dacht Kuijers, tijd voor een vrolijke noot. En al blaffend werd ook dit agendapunt van geluiden voorzien. Ietwat jaloers op alle aan dacht wachtte zijn partijge noot Alexander Geertsema de gelegenheid af om zijn gevoel voor humor te demonstreren. „Watzijn veerwipjes", riep hij plotseling. En trots keek hij de overige commissieleden aan die slechts wat glimlach ten. Maar hij was leuk, vond Kuijers. Veerwipjes bleken een soort schommeltjes te zijn voor kinderen, die eventueel in een speeltuin in het Rem- brandtpark komen te staan. Ondanks deze uitleg herhaal de Geertsema het woord nog enkele malen. Niettegenstaan de een ongetijfeld liberale op voeding werden dit soort woorden vroeger niet in Hui ze Geertsema uitgesproken en ondeugende Alexander zag nu zijn kans schoon. Al die demonstraties van wel sprekendheid deden de verga dering echter niet sneller ver lopen. Pas rond half één werd het laatste agendapunt behan deld. Moe en misschien ook wat doorgedraaid, maar nog altijd met een brede glimlach om de mond, sloot Kuijers de vergadering met een groet aan zijn publiek. Afghanistan in Volkenkunde LEIDEN In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt van af februari volgend jaar een grote overzichtstentoonstelling over Afghanistan gehouden. Daarbij zal uitgebreid aandacht worden geschonken aan de gebeurtenissen in dit land, die afgelopen donderdag hebben geleid tot de ondertekening van het akkoord over de terugtrekking van de Sovjet-troepen. Daarom wordt op korte termijn een wedstrijd uitgeschreven voor het meest men selijke beeldverhaal van de afgelopen jaren. Hiermee wordt vol gens het museum recht gedaan aan al die (fotojournalisten die met gevaar voor eigen leven hebben geprobeerd -ondanks de- feitelijke nieuwsblokkade- de informatiestroom over Afghanis- tan op gang te houden. De geselecteerde foto's zullen een plaats krijgen op de tentoonstelling. Ook wordt uiteraard aandacht be steed aan de rijke culturele traditie van het land. Afghanistan was eeuwenlang een kruispunt van handelsroutes tussen India, China en het Middellandse Zee gebied. Bovendien wordt aan dacht geschonken aan de mogelijkheden om in de toekomst weer een menswaardig bestaan voor de bevolking mogelijk te maken. Krachtenbundeling in gezondheidszorg LEIDEN Patiënten- en gehandicaptenorganisaties uit Leiden en omgeving bundelen hun krachten in het Samenwerkingsver band Gezondheidszorg. Dat orgaan wordt woensdag 20 april of ficieel opgericht in het gebouw van de initiatiefnemer Stichting Welzijn Leiden. Het doel van het samenwerkingsverband is'de behartiging van gemeenschappelijke belangen, bevordering van de kwaliteit en kwantiteit van de gezondheidszorg en het signa leren van leemten. De nieuwe instelling wil in het najaar een Belangenburo Gezondheid opzetten en vanaf die tijd wekelijks het programma Radio Gezondheid uitzenden. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 'Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Adres: i Postcode/plaats:. 'Telefoon- Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar 'Naam: .(voor controle bezorging)1 'AdresL Postcode/plaatSL. I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Ceidae Qowuvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13