Verzet accepteert geen tweedeling Afghanistan Weinig bereidheid tot speciale „kapingsregels uizenden joden erdenken opstand letto in Warschau Russen krijgen het nieuws „waarop lang is gewacht" Toeristen BUITENLAND £eidóeSou/umt VRIJDAG 15 APRIL 1988 PAGINA 5 jkistan: Ontploffing al unitie was sabotage ee" AMABAD Sabotage was de oorzaak van n 1* eweldige reeks ontploffingen, die afgelo- 1)31 weekeinde in de Pakistaanse hoofdstad Is- L3 ibad zeker honderd mensen het leven e *te en meer dan duizend verwondde. Presi- am Zia ul-Haq zei gisteren niet wie verant- YV'rdelijk was voor de explosie in een muni- j 3 ibriek, maar uitte het vermoeden dat het de-1 rand was die met ons van mening ver- e t", iemand die uit was op een „groot ver- )r "'voor Pakistan. De fabriek zou onder meer "lens voor het islamitische verzet in Afgha- produceren hetgeen Zia ontkent de *1 snel na de ontploffingen gingen geruch- eer,jat de Afghaanse geheime dienst achter de ltaa,Jzat. „Iron Lady1' niet altijd van ijzer LONDEN Premier Margaret Thatchers imago van „Dame van IJzer" heeft een deuk opgelopen. In een boek over haar verkiezings campagne van vorig jaar komt zij naar voren als iemand die moe. achterdochtig en snel geprikkeld was. De politieke wetenschappers David Butler en Dennis Kavanagh schrijven in hun boek verder, dat Thatcher de rivaliteit tussen haar raadgevers nauwelijks wist te be dwingen. Bovendien verdacht ze de voorzitter van haar Conservatieve partij, Norman Tebbit, ervan, dat hij het op haar en haar positie ge munt had. Onlusten Sovjetunie door gebrek opvoeding MOSKOU De chef van de Russische ge heime dienst KGB, Viktor Tsjebrikov. heeft gezegd dat „ernstige verwaarlozing van de opvoeding van de volksmassa's" een van de belangrijkste oorzaken is van etnische span ningen in zijn land. Voorts zou ook het „ge stook" van buitenlandse geheime diensten oorzaak zijn van onlusten. Tsjebrikov noemde de onrustige republieken Azerbajdjan en Ar menië niet met name, maar het was duidelijk dat hij hierop doelde. Bovendien waren vol gens de KGB-chef fouten gemaakt bij het op lossen van sociaal-economische problemen. Ook in Estland, Letland en Litouwen, in Ka- zachstan en onder de Krimtataren worden steeds sterker nationalistische geluiden ge hoord. Golf van zelfdoding in Moskou MOSKOU In een maand tijd hebben zich in Moskou 32 bejaarden en twaalf ge handicapten van het leven beroofd. „Om dat zij zich eenzaam voelden, een gevoel van onvermogen hadden en zich nutteloos wisten", aldus een krant in Moskou, die cijfers van de gemeente aanhaalde. De Moskovskaja Pravda schildert een somber beeld van de omstandigheden waaronder vele bejaarden in Moskou leven. Hoe hoog de nood is wordt wel bewezen door de drukte bij een welzijnsvereniging die sinds een maand hulp geeft aan bejaarden. De Sovjetpers heeft het wel meer over ge vallen van zelfdoding gehad, maar nog nooit eerder aantallen genoemd. Etiopië beschuldigt hulporganisaties ADDIS ABEBA Etiopie heeft westerse hulporganisaties ervan beschuldigd onder de dekmantel van humanitaire hulp steun te verlenen aan de opstandelingen in het land. Vooral het Rode Kruis zou zich hieraan, schuldig maken, aldus Etiopië. Eerder deze maand gaf Etiopië alle hulpverleners in het noorden van het land opdracht dat gebied te verlaten „om persoonlijke veiligheidsrede nen". Maar volgens westerse functionarissen zijn de hulpverleners het land uitgezet met het oog op een grootscheeps offensief tegen de guerrillastrijders in het noorden van het land, waar 3,2 miljoen mensen met de hon gerdood worden bedreigd. Het Rode Kruis wil niet in het openbaar op de beschuldiging ingaan. )odse man veegt de tranen uit zijn ogen tijdens een herden- nabii Tel Aviv van de holocaust in de Tweede Wereldoorlog. FOTO: AP RSCHAU Meer dan duizend joden zijn week naar Polen ge- voor de 45ste her- cing van de opstand het joodse ghetto in schau. Uit Israel ko onder meer vice-pre- Yitzhak Navon en ster van justitie Avra- Sharir, de hoogste *atie sinds Polen in de diplomatieke be tingen met Israel ifHgar Bronfman, voorzit- Sfl het Joods Wereldcon- en Stefan Grajek, leider Joodse Strijdersbond ^behoren tot de gasten. atritig Polen zullen voor [hulp aan joodse medebur in de oorlog door Israel len onderscheiden met de 'ashem-medaille. de joodse be- JMüg in 1943 in Warschau Keerde in een belegering liet ghetto, die drie weken Me. Aan Duitse zijde vie- ïehonderd doden; van de joden behield slechts r-boejenkeling het leven. Het ifgesltó is na de opheffing van Of lieleg met de grond gelijk :en tjakt. 'an de laatst, overlevende dot van de opstand. Marek ijnwman (67), houdt zich verre is ijde officiële ceremonies, van mening dat het de communistische autori- lar tih aan morele autoriteit lerikieekt om de herdenking twalirganiseren. „De opstand Vtjeen strijd voor waardig- r, walen vrijheid en deze rege st véërkent dergelijke waar der aiët". Helm Edelman, een voormalig func tionaris van het verboden vak verbond Solidariteit, was niet voor de plechtigheden uitge nodigd. Hij zou overigens ook niet gaan, als hij wel was ge vraagd. Edelman heeft een ei gen herdenking georganiseerd met onder meer een fakkelop tocht naar het monument aan de rand van het voormalige ghetto. Vijf jaar geleden hield Edelmans burgercomité ook een alternatieve herdenking, waarna de hij onder huisarrest werd geplaatst. Laadplein Gisteren hielden overlevenden van het concentratiekamp Auschwitz en jongeren uit Ir- sael een „Mars van de leven den". De toch-t voerde naar het vernietigingskamp Birkenau. Hoogtepunt van de officiële plechtigheden is de onthullen van een monument op het „Umschlagplatz" (Laadplein), waar de nazi's de joden in goe derenwagons op de trein naar Treblinka zetten. In Israel werden gisteren de zes miljoen slachtoffers van het nazi-regiem herdacht. Si renes loeiden en het verkeer kwam twee minuten tot stil stand. Restaurants en andere uitgaanscentra zijn op „Holo caust-dag" bij de wet gesloten. De Dag ter Herdenking van Martelaren 'en Helden, zoals de herdenkingsdag officieel heet, wordt gehouden op de datum waarop in 1943 in het ghetto van Warschau de opstand be gon tegen de nazi-bezetters. Met name voor jonge Israëliërs was de herdenking aanleiding tot oproepen voor een harde aanpak van de Palestijnen in de bezette gebieden. IPOVERLEG IN MANAGUA AGUA Vertegenwoordigers van de Sandinistische rege- van Nicaragua en de Contra-rebellen zullen vandaag in gua op hoog niveau overleg voeren om te pogen tot een g te komen over beëindiging van de gewapende strijd beide partijen. Het zal dan voor het eerst zijn, dat een 'a-delegatie naar Managua komt. Aanvankelijk dreigden de ?kingen in Managua niet door te gaan, hetgeen de Sandi- 'he regering ertoe bracht ernstige twijfels te uiten ten aan- 'an de bereidheid van de Contra's om tot een definitieve «regeling te komen. (Vervolg van de voorpagina) PESHAWAR Het wan trouwen onder het Af ghaanse verzet over de gevolgen van het vrede sakkoord zijn bijzonder groot. Zo houden de Mu- jaheddin er ernstig reke ning mee, dat getracht zal worden te komen tot een tweedeling van Afghanis tan: een communistische provincie in het noorden en een „Vrij Islamitisch Afghanistan" in het zui den. Verzetsleider Haqani: „Dat is precies de reden waarom wij onze acties op het noorden zullen richten. Wij zullen MOSKOU ISLAMABAD In de Russische media zijn de Geneefse akkoor den over Afghanistan ge presenteerd als „het nieuws waarop we zo lang hebben gewacht". In de meeste gevallen werd slechts terloops meege deeld dat de overeen komst ook inhoudt dat de Russische militairen uit Afghanistan zullen worden teruggetrokken. Radio Moskou deed de terug trekking in een enkele zin af en liet de luisteraars weten dat de „aftocht van de Sovjet troepen op 15 mei zal begin nen en binnen negen maan den moet zijn afgerond". An dere media maakten in het geheel geen melding van de terugtrekking. Zij benadruk ten dat het akkoord vrede brengt in de tien jaar oude Afghaanse burgeroorlog, maar dat de Sovjetunie daar naast de communistische re- gering-Najib zal blijven steu nen. Sovjetminister van bui tenlandse zaken, Edoeard Sje- vardnadze, sprak na de on dertekening van het akkoord in Genève evenmin van te rugtrekking, maar verklaarde dat nu een einde komt aan alle buitenlandse inmenging in Afghanistan. Hoge prijs De oorlog in Afghanistan heeft de Sovjetunie een hoge prijs gekost aan mensenle- nooit toestaan dat Afghanis tan in tweeën wordt gesplitst. We zullen Kabul niet in han den van de Russen en Naji- bullah laten". Binnen het verzet heeft Haqa ni, leider van ongeveer 10.000 Mujaheddin, een grote reputa tie verworven bij de belege ring van de strategisch be langrijke stad Khost, die en kele maanden geleden in han den van het verzet kwam en later opnieuw door de Sovjets en het Afghaanse regime werd veroverd. Na de terug trekking van de Sovjettroe pen uit het zuiden zal Khost „automatisch" opnieuw op het Afghaanse regime heroverd 'worden, zo verwacht Haqani. „Het Afghaanse leger kan Khost niet verdedigen. Dat geldt ook voor andere steden in het zuiden, die snel weer in onze handen zullen vallen. Daarom ook zullen we ons op het noorden kunnen concen- Commandant Haqani ver wacht dat het vertrek van de Sovjetsoldaten in de komende zeven maanden zal leiden tot een verheviging van de strijd. „Er moeten nieuwe posities worden ingenomen. Hetzelfde gebeurde toen de Britten Brits-Indië verlieten. De oor log was nog nooit zo bloedig als toen". Omdat het Geneefse vredes verdrag tegenstrijdige passa ges bevat op het punt van de wapenhulp (Pakistan mag geen wapens leveren aan het verzet, maar de VS wel, mits de Sovjetunie het regime van Najibullah blijft steunen) is veel onzekerheid gerezen over Pakistans toekomstige politiek ten aanzien van de Mujaheddin. Zal Islamabad ook in de toekomst Ameri kaanse wapenhulp blijven doorgeven aan het verzet, en zal de regering van Zia-Ul- Haq het verblijf van de naar schatting 3,5 miljoen vluchte lingen op zijn grondgebied nog veel langer toestaan9 Haqani is niet pessimistisch. De wapenvoorraad van de Mujaheddin is nu al grodt ge noeg om de oorlog vele maan den voort te zetten, zegt hij. „En ook zonder buitenlandse wapenhulp zullen we door vechten. Wat de vluchtelin gen betreft: Pakistan heeft beloofd dat zij kunnen blijven zolang er nog geen vrede is. Daar geloof ik in". De ministers Shultz en Sjevardnadze schudden elkaar de hand na het ondertekenen van het akoord tijdens een plechtigheid van een kwartier, die door aanwezigen als „kil" werd omschre ven. FOTO: AP vens, geld en prestige. Afgha nistan is voor de Sovjetunie een minstens zo groot natio naal trauma geworden als Vietnam voor de Verenigde Staten. In meer dan acht jaar tijd zijn naar schatting zo'n 3Q 000 jonge Sovjetburgers op Afghaanse bodem gesneuveld. Nog eens duizenden raakten gewond. Miljarden roebels verdwenen in de zinloze po ging het eigenzinnige Afgha nistan te modelleren naar Sovjet-model. Eerder dit jaar liet de Sovjetu nie zelfs de pretentie al varen dat zij in staat zou zijn Afgha nistan vast te houden als soci alistisch bondgenoot. Met het politieke en economische sy steem dat Afghanistan kiest „hebben wij niets te maken", zei partijleider Michail Gor- batsjov op 8 februari. Gorbats- jov heeft de oorlog in Afgha nistan een „gapende wond" genoemd en dissident Andrei Sacharov sprak van „een van de grootste tragedies van onze tijd". Vorig jaar schreef een Afgha- nistan-veteraan in het week blad Ogonyok: „De belang rijkste vraag over Afghanis tan is niet die naar de waar heid over de gruwelen en de slachtoffers, maar de vraag De afgelopen weken hebben de media in de Sovjetunie de bevolking voorbereid op de komende terugtrekking met sombere verslagen over Af ghanistan. In het kader van de door Gorbatsjov geïnitieer de openheid hebben kranten en televisie in de Sovjetunie melding gemaakt van net lij den van de soldaten in Afgha nistan en ook van de proble men die veteranen na terug keer ontmoeten, wanneer zij geconfronteerd worden met onverschilligheid en zelfs openlijke vijandschap bij de autoriteiten. Maar over de gruwelen van de oorlog voor het Afghaanse volk en over de wreedheid van de gevech ten is slechts sporadisch mel ding gemaakt. Woordvoerders van het Kremlin spreken nog altijd liever over „de situatie rond Afghanistan" dan over een oorlog. Stukje papier Diego Cordovez, de bemidde laar voor de Verenigde Naties inzake Afghanistan, zei na de ondertekening in Genève dat Leen stuk papier nog geen vrede garandeert" Volgens Cordovez zal in de nabije toe komst duidelijk moeten worden of het bereikte ak koord daadwerkelijk zal lei den tot het einde van de oor log De hoop daarop is over het algemeen gering, omdat het verzet heeft aangekondigd door te zullen blijven vechten, totdat het regime-Najib is ge vallen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz, die ook in Genève aanwezig was voor de mede ondertekening van een deel van het akkoord, zei na afloop dat de Amerikaanse regering het als.haar plicht ziet de Af ghaanse opstandelingen yan militaire hulp te blijven voor- Prinses Caroline in Miami Prinses Caroline van Monaco toonde gistermiddag in Miami glimlachend het avondtoilet, dat zij zou dragen tijdens een uitvoering van het Miami Bal let. De prinses verblijft tijdelijk in de Verenigde Staten. FOTO: AP President Mitterrand blijft grote favoriet van Fransen PARIJS Francois Mit terrand is nog altijd de grote favoriet voor de aanstaande presidentsver kiezingen. In de laatst toe gestane peilingen voor de eerste verkiezingsronde op 24 april haalt het socia listische staatshoofd 36 a 37 procent van de stem men. Premier Jacques Chirac staat er met 23 a 24 procent het bes te voor van de rechtse kandi daten. Hij ligt zo'n zeven pun ten voor op zijn liberale con current, Raymond Barre. Die lijkt enigszins aan het terugko men, maar de meeste Fransen houden het toch op een twee strijd tussen Mitterrand en Chirac voor de beslissende tweede ronde op 8 mei. De president is daarvoor de grote favoriet. Een tegenvaller voor Barre en Chirac is, dat ze sa men niet meer dan veertig procent scoren. Jean-Marie Le Pen, goed voor ongeveer tien procent, zou daardoor weieens een belangrijke rol in de twee de ronde kunnen spelen. De leider van extreem-rechts heeft al laten weten voorwaar den te zullen stellen aan een eventuele steun aan de rechtse kandidaat. Het thema van de buitenlanders, stokpaardje van het Nationale Front, is daar mee weer actueel geworden in de verkiezingsstrijd. y de Nieuwer AVOHTuften vah roon Jelgi^ 1 aan» SUSK£ENWISK£ ik pldht tr ueenl tcfcn 'f nwr de ro/jende, Jem! (c) Standaard Ultgavarij. AntwwpwvWeaao. (Vervolg van de voorpagina) SCHIPHOL Het is niet waarschijnlijk dat de 156 landen die aangesloten zijn bij de Internationale Organisatie voor de Bur gerluchtvaart (ICAO), erin slagen regels vast te stel len, waar ieder land zich aan moet houden wanneer zij geconfronteerd worden met een gekaapt vliegtuig dat gebruik wil maken van hun luchtruimen en vliegvelden. Dit stelt mr. R.D. van Dam, hoofd van de afdeling juridische en bestuurlijke zaken van de Rijksluchtvaartdienst. Volgens Van Dam gaat het om vragen als „moet of mag een land een gekaapt vliegtuig van een andere mogendheid de toegang tot het luchtruim ont houden en welke sancties zou den er genomen kunnen of moeten worden indien een verbod wordt overschreden. Mag of moet de landing op een vliegveld worden geweigerd en belemmerd. Mag of moet een vertrek van een gekaapt vliegtuig worden tegengehou den en mag of moet een over heid overgaan tot de bestor ming van een gekaapt vlieg tuig' Internationale regelgeving zou een belangrijke bijdrage kun nen leveren aan de bestrijding van het fenomeen vliegtuigka pingen. Dergelijke bepalingen zullen echter vrijwel zeker landen een deel van de eigen zeggenschap ontnemen, waar bij hij erop wijst dat met name politieke en militaire bevoegd heden daarbij zouden worden ingeleverd. En de bereidheid daartoe acht Van Dam zeer ge ring. Het zijn volgens Van Dam de totaal verschillende omstandigheden en achter gronden van iedere kaping waardoor er steeds opnfeuw zepr verschillende belangen van betrokken landen zullen zijn, die uniforme maatregelen voor het operationele deel van een dergelijke actie vrijwel uitsluiten. Smeken Het smekende verzoek van één van de gegijzelden aan boord van de Kuwaytse Boeing in Algiers, volgde na dat de kapers opnieuw hadden gedreigd de resterende 31 pas sagiers te doden. De oproep kwam op het moment dat de Algerijnse bemiddelaars hun onderhandelingen hervatten. Over het verloop van het overleg bestond niet veel dui delijkheid. Er werd gesproken van een impasse, maar ook waren er berichten dat de be sprekingen in een stroomver snelling waren geraakt. Dat laatste werd afgeleid uit het feit dat de Algerijnse president Bendjedid persoonlijk contact had opgenomen met de leider van de Kuwaytse onderhande- lingsdelegatie, terwijl de ka pers ook toestonden dat er een arts en een schoonmaakploeg aan boord kwamen De toe stand van de inzittenden zou volgens de Algerijnse arts gezien de omstandigheden rede'fjk zijn. door Jo Wijnen WASHINGTON Naar schatting brengen dit jaar negentien miljoen toeristen een bezoek aan Washington Zij worden allemaal in aan elkaar gekoppelde autobussen geladen en langs alle belangrijke monumenten van de stad gereden. Ze kijken onder de koepel van het Capitool. Ze wachten een paar uur om een glimp van het binnpnste van het Witte Huis op te vangen. Ze wandelen naar het graf van Kennedy op de begraafplaats van Arlington en ze laten zich met een lift tot in het topje van het Washington Monument brengen. De meesten van hen kopen een T-shirt met „Washington D.C." erop in de stalletjes langs The Mali. Ze betasten een van de 52.000 in zwart marmer uitgebeitelde namen van het Vietnam Monument en ze laten zich fotograferen aan de voet van het reusachtige, gestrenge beeld van Lincoln op wiens hoofd de duiven altijd poepen, 's Avonds gaan ze na een te dure betaalde maaltijd in Georgetown, terug naar hun hotels waar ze een kamer met bad. schemerlamp en King- Sizebed hebben. Ze zetten de kleurentelevisie aan waar ze vervolgens niet naar kijken, maar zonder welk hun leven niettemin volstrekt inhoudsloos is. Ze bergen hun wandelschoenen op in een van de formica-kasten en leggen zich tenslotte te ruste op hetzelfde tijdstip waarop de 2500 daklozen van de stad wegkruipen in kartonnen dozen, onder met vlooien gevulde zakken of op de warme-luchtroosters van de openbare gebouwen, 's Morgens nemen ze een ontbijt met een omelet en een kop naar asfalt smakende koffie. En dan begeven ze zich weer onderweg. Met het treintje. Naar het Space Museum. Naar de Art Gallery. Naar het State Department. Naar het Kennedy Center. Ze doen wat iedereen doet. Want daarvoor zijn ze toerist. Toeristen vormen een sympatieke en tevens naïeve massa waar niemand problemen mee heeft. Hun gedrag is voorspelbaar. Hun bewondering is gepast. Sommige stoere kerels torsen veel te grote video-camera 's waarmee ze doen alsof ze echte cameralieden van de televisie zijn. Jonge grietjes laten zich voor een monument fotograferen en zetten daarbij het gemaakte lachje van een heuse ster op. Modieuze types houden hun zonnebrillen op tot ver na zonsondergang. Oude heren met katoenen flaphoedjes op hun grijze hoofden mopperen op hun dames die alles beter weten en overal gaan waar hun orthopedische schoenen hen willen dragen. Tussen die massa's door bewegen zich de Washingtonians, de on vermoeibare carrièremakers in hun krijtstrepen pakken en hun truttenjurken, op hun hoge hakjes en met hun modieuze gaatjesschoenen. Hun gelaatstrekken zijn vastberaden. Ze zetten een gezicht op alsof ze op het punt staan alweer een wereldprobleem op te lossen. In de middaguren trekken duizenden van hen hun joggingpak aan en rennen zwetend, hijgend, een koptelefoon op hun aangeblazen koppen tussen de toeristen door over de straten. En om toch vooral te laten zien dat ze deel uitmaken van het legioen van de hoofdstedelijke macht, dragen ze hun van pasfoto's voorziene iden titeitskaarten met een overdreven zichtbaarheid op hun borst. Zelf geloof ik niet dat de toeristen echt onder de indruk zijn van dit visueel kabaal, als ik het optreden van de Washingtonians zo mag noemen. De toeristen zien alleen het steen en het marmer, de standbeelden Ze horen alleen hoe groot, hoe lang, hoe hoog, hoe oud en hoe duur dit of dat gebouw is. Want genieten doe je in Amerika alleen maar in termen van cijfers, afmetingen en jaartallen. Jawel, ik hou van de toeristen. Ik ben er zelf een. Ik weet hoe het voelt. Ik ken de hotelkamers. Ik heb het toeristenontbijt en de slappe koffie geproefd, in de saaie hotellobby 's gezeten, prullaria gekocht die ik bij thuiskomst mooi noch interessant vond. En ik ken.de eindeloze toeristenpijn die je voeten en je rug na een dag van bekijken en bezichtigen kunnen doen. De negentien miljoen toeristen ken ik beter dan de over het paard getilde Washingtonians die hun onbeduidende illusies koesteren als hun schoothondje. Zij zijn Amerika niec, ze zijn zichzelf niet eeris.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5