zijn flitstrein" Voor Chinese geneeswijzen is Nederland ontwikkelingsland I Hoogleraar vreest vlucht van hoogwaardige arbeid Belasting roept „koningin! hotelketen VS op het matji Ambtenaren mishandeld op kamp Lunetten PROF. CHEN: PATIËNT MOET VRIJ ZIJN IN ZIJN KEUZE BINNENLAND/BUITENLAND Ccidac6oivuvnt VRIJDAG 15 APRIL 1988 PAGINA 4 VUGHT Op het kamp Lunetten in Vught hebben zich gisteravond onge regeldheden voorgedaan. Twee amb tenaren van het ministerie van WVC die probeerden een barak dicht te spijkeren, werden gehinderd door be woners. Daarbij liepen de ambtena ren enkele rake klappen op. Van morgen vroeg arresteerde de politie drie Molukkers. Kamp Lunetten wordt bewoond door Zuidmolukkers. Voor het einde van het jaar moet het kamp ontruimd zijn. Die bewoners verzetten zich daartegen. mi Prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, iis dit weekend jarig. Hij wordt 20 Opnieuw bijna-botsing boven Groot -Brittannië LONDEN Boven Zuidoost-Enge- land zijn gisteren opnieuw twee vlieg tuigen op een haar na met elkaar in botsing gekomen. Het incident gebeurde twee dagen na dat zich op het vliegveld Gatwick bij Londen ook al een bijna-botsing had voorgedaan. De piloot van een Airbus van de Cyprische luchtvaartmaat schappij ontwaarde op een hoogte van 2.400 meter een vliegtuig van Manx Airlines, dat op dezelfde koers zat. Hij kon het andere toestel nog net op tijd uitwijken. Volgens de officiële lezing bleven de vliegtuigen een kilometer uit elkaar, volgens de BBC was de af stand slechts zestig meter. De Airbus had 244 mensen aan boord, het andere vliegtuig 72. EVD staakt informatie export Zuidafrika DEN HAAG Minister De Korte heeft de Eco nomische Voorlichtingsdienst EVD opdracht gege ven in het overheidsblad Export Magazine niet langer berichten op te nemen over exportmoge lijkheden naar Zuidafrika. De bewindsman zei dit gisteren in de Tweede Kamer, waarmee hij tijdens een spoeddebatje volledig tegemoet kwam aan de wensen van het PvdA-kamerlid Van Traa. Export Magazine hield tot dusver het bedrijfsleven op de hoogte van mogelijkheden in Zuidafrika projecten uit te voeren, bij voorbeeld rond de ontwikkeling van gas- en olievelden in de Mosselbaai. De Korte is het met Van Traa eens dat dergelijke publika- ties van exportmogelijkheden als onjuist signaal kunnen worden ervaren van de opvatting van de overheid over de situatie in Zuidafrika. Vandaar dat hij de EVD opdracht heeft gegeven deze acti viteiten te staken. Gorgelende reuzenworm dreigt uit te sterven KORUMBURRA Het Australische 'stadje Korumburra was ooit op sterven na dood, maar werd een bloeiend toeris tencentrum dankzij de gorgelende reu zenworm. De overheid heeft het dorp 20.000 gulden gegeven om de worm te redden, want het beest dreigt uit te ster ven. De worm, een hermafrodiet met zestien harten, kan tot drie meter lang worden en kreeg de naam omdat hij het geluid maakt van een leeglopende bad kuip als het beweegt. Bezoekers van Ko rumburra krijgen de worm overigens nooit te zien. Er is geen wormenmuseum en er is geen wormentuin. De worm is namelijk een nachtdier dat moeilijk op gegraven kan worden. Bij beschadigin gen bloedt hij/zij dood. Kassier in been aki geschoten bij overval Ur ROTTERDAM De kassier van een_ liaal van de ABN is gisteren in zijn be geschoten door een man die de bafwee overviel. De man is vertrokken na m bad nog onbekend bedrag aan geld uit de kIe eI te hebben gehaald. De man kwam :£i£ bank binnen, gewapend met een vui ^ej, wapen waarmee hij de aanwezige kla|bl ten en het bankpersoneel bedreigde. 3U sommeerde het bankpersoneel de de naar de ruimte achter de balie voor hi te openen. Toen dat volgens hem n ,ns snel genoeg gebeurde schoot hij de k n p sier in zijn been. Na een greep in de li sni vluchtte de man het bankfiliaal weer Jat c en stapte buiten in een gereedstaanz auto, waarin een handlanger achter 1 stuur zat. De traditionele Chinese geneeswijzen bestaan uit acupuntuur - naalden die de energiebanen onderbreken of juist stimuleren beweging (Tai Chi) en kruiden. 33 rn-rn- aup De Nederlandse organisatie voor alternatieve geneeswijzen (NOVAG) heeft besloten tót de oprichting van een Stichting Registratie Alternatieve Genezers (SRAG). Hiermee hoopt men de goede en slechte artsen beter te kunnen selecteren. Voorzitter van de SRAG is oud-staatssecretaris van WVC, drs. Joop van der Reijden. als de energie tussen de zender van Lopik en het tv-toestel in de huiskamer, maar wél aan wezig. Met behulp van con trastvloeistof en röntgenfoto's heeft Chen onlangs het be staan van dergelijke energie- banen voor het eerst zichtbaar vyeten te maken. Prof. Chen: „Het is dus geen kwestie van: je moet erin geloven. Als ik met een naald in de punt van {e pink prik, krijg je een rood loofd, of je erin gelooft of niet. van Franse spoorwegen: „Nederland krijgt (Van onze correspondent Bob van Huët) BELFORT „Het is dui delijk dat in 1993 een TGV (flitstrein) naar Am sterdam zal rijden. De po litieke bereidheid daartoe is er bij u; ook de NS is voor aansluiting op een Europees net van snelle treinen". Philippe Rouvil- lois, directeur van de Franse spoorwegen (SNCF) is optimistisch ge stemd. Nederlanders en Fransen zul len elkaar spoedig vinden in een akkoord over de aanleg en exploitatie van een TGV- Nord, zo verwacht hij. Als de Fransen zich zorgen maken over de toekomstige verbin ding met het noorden van Eu ropa, dan alleen over de on stabiele politieke sityatie in België. „Maar ook met onze Belgische vrienden zitten we op het goede spoor", aldus de SNCF-baas. De Franse spoorwegen vier den gisteren een feestje. In' een super-de-luxe trein wer den een paar honderd journa listen en andere genodigden naar de Alsthom-fabrieken in Belfort (onder Mulhouse) ge reden voor de plechtige kop peling van het eerste treinstel van de TGV-Atlantique ofwel de toekomstige tweede gene ratie „flitstreinen". De „At lantique" heet een in alle op zichten verbeterde versie van de alweer bijna tien jaar oude TGV-Sud-Est, de bekende oranje railrazer vanuit Lyon en Marseille. De „Atlantique" is een 237 meter lange gevaarte met de kleur van de oceaan. In 1990 moeten 95 van deze „blauwe speren" steden als Nantes en Bordeaux een paar uur dich ter bij Parijs brengen. Over speciaal aangelegde banen zal tot aan Tours en Le Mans met een gemiddelde snelheid van 300 kilometer per uur worden gereden, waarmee dan de tijd winst wordt gemaakt voor de rest van de reis die over ge wone rails gaat. De SNCF verwacht dat vier vijfde van de 25 miljoen reizi Belgische kroonprins in Spaans gezelschap BARCELONA Kroon prins Philipe van Belgii heeft volgens de Spaansijj pers een serieuze romanc£= •met een 19-jarige SpaansiH uit Sevilla. De kans lijkVuf groot dat België voor d^- tweede achtereenvolgend maal een koningin vaAj Spaans bloed krijgt. D$ uitverkorene van de 28-ja rige prins Philipe is Adria na Torres de Silva, doch ter van de markiezin val Casa Ulloa en kleindocb ter van de hertog en hel togin van Miranda. D twee ontmoetten elkaa ruim een jaar geleden Sevilla. Sindsdien heef prins Philipe haar zeer re gelmatig opgezocht gers die in 1992 over deze zo genoemde Atlantische As zul len reizen de TGV pakken. Een dermate aantrekkelijk vooruitzicht dat niemand zich nog druk maakt over de ruim vijf miljard gulden die tot nu toe in het project zijn geïnves teerd. Het opgepoetste parade paardje van de SNCF dat na enig ceremoniëel komt voor rijden ziet eruit als een plaat je. Een nieuwe motor en ver beterde vering garanderen een minimum aan schomme ling bij topsnelheid. Na het succes van de „Sud- Est" (meer dan zestig miljoen reizigers) en straks dat van de „Atlantique" twijfelt de SNCF niet aan de perspectieven die de toekomstige verbinding met het noorden biedt Met of zonder Nederlandse tak, want veel belangrijker dan een lijn naar Amsterdam acht de SNCF de hoek die door de Kanaaltunnel gaan. Op dat traject is 1993 een van meer dan voorzien, den over die tie" TGV's nog niet geven „want dat de Atlantique al oud voor hij in gebruik is DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid woorden uitte de advocaat- belastingdeskundige prof., mr. F. W.G.M. van Brun- schot vanmorgen tijdens een inleiding voor de Belasting consulentendag in Den Haag. Volgens Van Brunschot zal de verlaging van de toptarie ven in Nederland (van 72 naar 60 procent), de Bondsre publiek Duitsland (56 - 53) en Groot-Brittannië (60 - 40) onze positie ten opzichte van de Westduitsers maar weinig verbeteren en ten opzichte van de Britten aanmerkelijk verslechteren. Hij verwacht dan ook dat hoog betaalde arbeidcVrarhtpn naar Groot- Brittannië en de Verenigde Staten (met een toptarief van 28 procent) zullen vertrek ken. Van Brunschot ver wacht dat Nederland het wegvloeien van hoogwaardig werk pas enigszins kan in dammen bij een tarief van 50 procent en pas volledig kan concurreren bij 40 procent. Van Brunschot pleitte ook voor afschaffing van de ver mogensbelasting en verla ging van de vennootschaps belasting om de concurren tiepositie van het Nederland se belastingklimaat te verbe teren. DEN HAAG China is Nederland niet. En wat het ministerie van WVC betreft moet dat vooral zo blijven. Met enige schroom ontvangt het de partement volgende week woensdag de Chinese prof. Chen, die een plei dooi zal houden voor de zogenoemde traditionele Chinese geneeswijzen. Hier te lande hebben we het dan gemakshalve over acupunctuur, maar dat is' slechts een onderdeel van die voor westerlingen nog altijd zo bedreigende ge neeswijzen. Prof. Chen: „Ik hoop uiteindelijk te bereiken dat net als in China de patiënt vrij kan kiezen door welk soort arts hij wil worden behan deld". Twee jaar heeft prof. Chen uitgetrokken om de wereld rond te reizen en begrip te kweken voor die andere vorm van gezondheidszorg. Chen geldt in zijn land als de leiden de figuur op dit terrein; hij is onder meer hoofd van alle Chinese academies voor tradi tionele geneeswijzen. Neder land is voor Chen niet veel meer dan een ontwikkelings land; er zijn hooguit vijf insti tuten waar artsen enigszins ge degen kunnen worden bijge schoold tot acupuncturist. Ver der stelt het in zijn ogen niet veel voor. Verontwaardigd toont hij, kort na zijn aan komst in Den Haag, een nep- certificaat waarvan diverse Nederlandse artsen zich bedie nen. Onder verwijzing naar een beroemde Chinese profes sor die helemaal niet bestaat laten ze weten hoe goed en be trouwbaar ze zijn. „Schanda lig", zegt prof. Chen. „Maar de opleiding kan denk ik alleen op een hoger niveau komen als de Nederlandse regering de Chinese geneeswijzen goed keurt". „Goed beschouwd zit acupunc tuur - want laten we het zo gemakshalve maar noemen - in het illegale circuit", zegt dr. A. van Ludevelde, directeur van de beroepsvereniging van acupuncturisten, de ATCAN. „De overheid weigert zijn goedkeuring te geven. Daarom is het zo'n goede zaak dat prof. Chen hier is. Om iemand met zijn kennis en ervaring uit nota bene het land van her komst, kan toch niemand heen?" Kiezen Prof. Chen wil niet doen voor komen alsof hij de wijsheid in pacht heeft. Dat ligt niet in de Chinese volksaard. Want hoe anders dan hier leven in het grootste land ter wereld de westerse en traditionele Chi nese geneeswijzen vredig naast elkaar. „Iedere medische stu dent", vertelt prof. Chen, „kan kiezen voor elke vorm van ge neeskunst". Ongeveer 3,6 mil joen kiezen voor de traditione le Chinese geneeswijzen, zo'n twee miljoen voor de westerse. Maar in beide opleidingen zit een fors aantal lesuren over de andere vorm. Daardoor kan bij ons iedere dokter beoordelen of een patiënt beter af is met de traditionele of met de wes terse behandeling. Een tradi tionele arts zal iemand met een blindedarm-ontsteking echt niet zelf behandelen, maar ogenblikkelijk doorstu ren". De traditionele Chinese ge neeswijzen - wat daar tradi tioneel heet, wordt hier dus al ternatief genoemd - verschilt in essentie van de ons zo be kende geneeswijzen. Prof. Chen: „Wij beschouwen de mens als één geheel. Wij zien niet alleen die ene pijn of die ene ziekte; dat is slechts een symptoom". Zo behandelt prof. Chen een tennisarm met acu punctuur op de dikke darm. En met succes. Hij gaat uit van energiebanen in het lichaam. Tot voor kort onzichtbaar, net Binnenkort wordt in de Randstad het merendeel van de circa 650 100km-borden geplaatst moeten aangeven op welke snelwegen vanaf 1 mei niet de nieuwe snelheidslimiet van 120 kr geldt. Deze verkeersborden zijn gemaakt bij Nederland-Haarlem te Haarlem. foto (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Leona Helmsley noemt zichzelf zonder enige terughou dendheid „the Queen", de koningin. Sinds ze in 1972 trouwde met de twaalf jaar oudere Harry Helms ley is ze schatrijk. Haar foto's sieren onverkort de advertenties van de 27 ho tels tellende Helmsley- groep in New York waar over Leona met grote strengheid heerst. De tachtig jaar oude Harry 'staat nog steeds aan het hoofd van Amerika's grootste onroe- rend-goedimperium dat niet alleen zulke impossante gebou wen als de Empire State Buil ding in New York bezit, maar ook 55.000 apartementen en talloze andere panden met een totale waarde van vijf miljard dollar. Er hebben zich evenwel don kere wolken samengepakt bo ven de Queen en haar Harry. Deze week werden de echte lieden in staat van beschuldi ging gesteld omdat ze de Ame rikaanse fiscus een loer zou den hebben gedraaid. In de boeken van de Helmsley's zou bovendien danig zijn ge knoeid. Het buitenverblijf van het tweetal zou „op kosten van de zaak" voor acht miljoen dollar zijn vertimmerd en Le ona zou bovendien belasting vrije juwelen hebben gekocht die ze vervolgens naar verre buitenlanden heeft afgevoerd. Waarom het tweetal de belas- tingendienst een rad voor de ogen heeft willen draaien, is een raadsel. Hun advocaat heeft al laten weten dat de Amerikaanse fiscus waarach tig geen klagen heeft, wartt de 'Helmiey's dragen jaarlijks 130 miljoen dollar aan de schatkist af. Daar komt dan nog eens 140 miljoen dollar bij van de verenigde Helmsley-bedrijven, annex hotëls. Het onroerend- goedbolwerk van Harry staat nog kaarsrecht overeind en is zeer winstgevend. Schijnwerpers Niettemin begon de belasting sdienst veertien maanden ge leden met een nader onder zoek naar de Helmsley-l houding en dat werd afges ten met een aanklacht. Of 1 ona, die van zichzelf een I roemdheid en tenslotte „queen" heeft gemaakt, d(* v kan gaan met de schijnwanai pers op zich te richten, is ilde tussen zeer de vraag. De tsaÉ v na van het Amerikaanse l^e c telwezen zal wellicht haar tij) als „koningin van Amerikreei voor wat ootmoediger kwalirga caties moeten inruilen. Voeer de New Yorkse rechter, wapn ze zich eerstdaags moet vierl antwoorden, is ze in ieder piel val gewoon „mevrouw Helnf ley". |p Maar het is evengoed niet iL( gesloten dat Leona's hoogojvai wikkelde ego ertoe leidt datLu alsnog tot een extra publiljL teitsoffensief zal besluiten, t b harde, vindingrijke en ijdfa_( Leona houdt niet alleen yjek, roem, geld en belangstelliiL( ze lijkt er zelfs aan verslas,ar te zijn. En ze is graag berisre haar gevecht met de fiscus f ettelijke miljoenen te verijl zen, als ze uiteindelijk ma| als „de keizerin" uit de strj tevoorschijn komt. 39) Linksky laat de vliegboot boven de andere machine cirkelen. „Geef hem een salvo, Ronski", grijnst hij en Ronski begint met de boordmitrailleur het tweede vlieg tuig, dat daar op de golven dobbert, een portie toe te dienen, die het in een mini mum van tijd in lichterlaaie zet! Op de ,.,r,rrfon Kanitpin Rol; »n DnnslH Delf opgeschrikt door het geschiet, als ze met het verhoren der gevangenen bezig zijn. Ze rennen naar het dek, zien het brandende vliegtuig en het andere, dat cir kelend omhoog vliegt en achter de hozl- rion verdwijnt... en ze begrijpen. „Wat een stommelingen zijn we!" schreeuwt Rob. We hebben ze laten ontsnappen! Het is een verduiveld slimme vent, eerlijk Is eer-; lijk. Maar wat nou?,, „Radar! natuurlijk", roept Delf Ineens, „je kent tpch het radio oog, dat elk vliegtuig op grote afstand kan vinden?" Ze rennen getweeën naar het ap paraat, Delf schakelt in en „Ze koersen op Port Said", zegt hij na een tijdje. DEN HAAG Neder landse multinationals ver plaatsen hun onderzoek naar het buitenland om dat de prijs van hoogwaar dige arbeid hier fiscaal te zwaar wordt belast. Na 1992, als de Europese grenzen verdwijnen, zal ook de produktie worden geconcentreerd op plaat sen waar arbeid naar ver houding goedkoop is. Ne derland ligt daarbij on gunstig in de markt. Deze waarschuwendé- Het heeft niets met hypnose of spiritisme te maken, absoluut niet". De traditionele Chinese ge neeswijzen bestaan uit acupun tuur - naalden die de energie banen onderbreken of juist sti muleren -, beweging (Tai Chi) en kruiden; in tegenstelling tot de westerse geneeswijzen worden geen chemische medi cijnen gebruikt. Volgens Chen zijn hiermee in principe alle ziekten te behandelen, ook di verse vormen van kanker. Aan aids is hij nog nauwelijks toe. In China komt aids vol gens hem vrijwel niet voor en daarom reizen er geregeld Chinese artsen naar Afrika voor onderzoek. Prof. Chen: „Ik heb het idee dat onze geneeswijzen iets zou den kunnen betekenen vóór het stadium van besmetting, omdat het hier gaat om aantas ting van het menselijk afweer systeem. En juist daarop heb ben onze geneeswijzen zo'n gunstige uitwerking. Mogelijk zou het ook succes kunnen hebben bij mensen die seropo sitief zijn. Maar in een gevor derd stadium kunnen hooguit enkele complicaties worden bestreden. Voorlopig zeg ik dat onze geneeswijzen hier hoofd zakelijk preventief kunnen werken en nog niet curatief, dus nog niet genezend". Er is inmiddels een lijst van driehonderd ziekten, kwalen en aandoeningen waarvoor de Chinese geneeswijzen wel uit stekend kunnen voldoen. De lijst is goedgekeurd door de Wereld Gezondheids Organi satie (WHO), nadat het bewijs voor de werking was geleverd in proeven met zowel dieren als mensen. Prof. Chen: „Ja, ook als het om dierproeven gaat, bekijken we het hele li chaam". Waarbij we, zegt hij, niet mogen vergeten, dat we het hier hebben over genees wijzen die wortelen in een cul tuur van duizenden jaren oud. „Terwijl", zegt hij, „de wester se geneeswijzen nauwelijks tweehonderd jaar beslaan". Borden klaar

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4