„Als ik alles had geweten iiaS binnenland £eld<M0otumtt l/|Bedrij ven -ionderzocht op Hnelkerskoorts WAT MOET DE ARTS ZIJN PATIENT VERTELLEN? Gerrit Jan Heijn werd met kettingen geboeid Brief met chip zoekt knelpunt op bij post CBS telt 485.000 werklozen Aids-test tast Grondwet aan VRIJDAG 15 APRIL 1988 PAGINA 3 5pni WINSCHOTEN Dit voorjaar worden alle affai 50.000 rundveebedrijven in ons land onderzocht op de ziekte leptospirose, ook wel melkerskoorts ;enoemd. Deze vrij nieuwe ziekte heeft zich se- 'd i$ert sne* uit6e,3re^- Zowel bij runderen als bij mensen veroorzaakt de bacterie vrij onschul- :ru" jige tot ernstige ziekteverschijnselen. Bij mensen 'iet om hoofdpijn, koorts of andere griepach- erschijnselen, die maanden kunnen duren, gfeeel vaak functioneren lever en nieren ook niet di joed meer. Een tijdige behandeling met antibioti- a ;a is als regel afdoende. Door verwaarlozing kan evensgevaar optreden. Poepverwerker moet stank beperken AMSTERDAM Het afvalverwer kingsbedrijf Rutte in Halfweg, bij Haarlem, moet binnen een half jaar maatregelen nemen tegen de stank overlast voor de 170.000 omwonenden die binnen een straal van vijf kilometer rond het bedrijf wonen. Mr. B. Asscher, president van de rechtbank in Amster dam, heeft in kort geding een dwang som van 250.000 gulden vastgesteld. Rutte houdt zich bezig met de verwer king van rioolslib, vermengd met afval uit de voedingsmiddelenindustrie. Na vertering en droging wordt het produkt verkocht als teelaarde aan gemeenten. Sinds 1985 werkt Rutte, onder druk van milieugroepen, in hallen, maar ook dit is niet afdoende. Film over berging veerboot onderscheiden ROTTERDAM De film „March 6, 1987" van Pim Korver uit Rotterdam is op het internationale festival voor industriële films dat in Hannover is gehouden in de categorie bedrijfsdo- cumentaires de eerste prijs toegekend. Korver was de enige die toestemming kreeg de berging te filmen van de veerboot Herald of Free Enterprise die vorig jaar op 6 maart bij Zeebrug- ge was gekapseisd en waardoor 193 mensen om het leven kwamen. Na enkele dagen werd de toestemming omgezet in een opdracht van het ber gingsbedrijf Smit-Tak. „March 8, 1987" werd onlangs in Den Haag voor het eerst gedraaid. Juristen hekelen rapport bouwsubsidies AMSTERDAM Diverse vooraan staande juristen vallen in hun vak blad het rapport van de enquete- commssie bouwsubsidie stevig aan. „Het rapport toetst bewindslieden aan een onjuiste rechtsopvatting", zeggen ze. En ook: „De veroordeling van de handelwijze van oud-minister Gruy- ters en oud-staatssecretaris Brokx door de enquêtecommissie berust op een juridisch dubieuze grondslag. De commissie ontbreekt het aan histo risch besef". Zo werd het handelen in het begin van de jaren tachtig van staatssecretaris Brokx bijvoorbeeld ge toetst met de kennis van 1986 omtrent de ABP-affaire. Nieuw nummer PTT inlichtingen buitenland DEN HAAG Het inlichtin gennummer van de PTT, 0018, waarop informatie over buiten landse telefoonnummers, bui tenlands telefoonverkeer en ge sprekstarieven in het buiten land wordt gegeven, verdwijnt. Met ingang van aanstaande dinsdag moet 06-0418 worden gebeld. Reden is dat er techni sche aanpassingen op de inter nationale telefoonzalen in Am sterdam en Rotterdam moeten worden gedaan. Het nummer kan nog steeds gratis worden gebeld. Eerste DNA-test bewijst onschuld veroordeelde AMSTERDAM De uitslag van de eerste in Nederland gebruikte DN A-proef, aan de hand waarvan daders van verkrachtingen herkend kunnen worden, heeft de onschuld bewezen van een 24-jarige Amsterdammer Volgens zijn advocaat mr. C. Korvinus heeft het unieke onderzoek aan de hand van bloed, sperma en haren opgeleverd dat zijn cliënt niet de i i de 1985 op het terrein van het World Trade Cen tre in Amsterdam verkrachtte. De verdachte zelf heeft de verkrachtingen steeds ten stellig ste ontkent, maar één van de slachtoffers zei hem te herkennen aan zijn gezicht en stem. Mede op grond daarvan werd Van D. door de rechtbank in eerste instantie tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. ding N VANDAAG LEIDEN De Universi teit van Leiden organi seerde vandaag een Boer- haave-cursus over Infor med Consent, wat zoveel wil zeggen als dat een pa tiënt informatie moet hebben voordat hij toe stemming kan geven voor een behandeling of in greep. Dat is niet zo een voudig als het lijkt én het gebeurt ook lang niet al tijd. In extremis blijkt dat uit een boekje dat net is uitgekomen en waarin di verse ouders vertellen over de lijdensweg van hun kind met kanker. Het heet „Als ik alles had geweten Hieruit eerst een fragment. „Ons zoontje Edwin, bijna 11 jaar, verbleef van 27 februari tot 3 juli 1981 in een acade misch ziekenhuis. Hij had, zo gorden wij veel later, een kanker die zich in de len nestelt. Maar het be gint meestal bij de longen. Bij het vragen om toestemming voor behandeling met „medi cijnen" heeft men ons dit niet verteld. Het vragen om toe stemming heeft dus geen en- Alli kele zin als men niet vertelt Noach: „Je wilt helpen en in veel gevallen kun je ook helpen, or die ene patiënt die tegenover je zit". maar je weet nóóit of FOTO: WIM VAN NOORT trok i weet. Wij hebben dus een verkeerde beslissing genomen. Dit schrijnt en brandt. Tevens komt er een vreselijk zelfverwijt in je op: hoe heb ik deze Mengele-ach- tige behandeling kunnen goedkeuren?". De medische ethiek vereist dat artsen hun patiënten zo uitvoerig mogelijk op de hoogte stellen van hun han delwijze, het doel daarvan en daarna vragen om toestem ming. Als we de tv-serie Me disch Centrum West mogen geloven is dat Informed Con sent zoiets als je handen was- Prof. dr. E.L. Noach. één de sprekers op de bijeen komst in Leiden, kan daar nogal kwaad over woorden. „Ook al zijn er volgens mij wel degelijk grenzen aan wat de patiënt kan vertel- hebben het hier toch n morele en binnen kort zelfs wettelijke verplich ting. De gevolgen voor de pa- kunnen dermate ingrij pend zijn, dat een arts dit ui terst serieus behoort te ne- Ethische commissies Noach, emerites-hoogleraar farmacologie, heeft zich im- beijverd voor het instel- Centrale rol huisarts bij experimenten LEIDEN Geen enkele patiënt zou nog bij medisch wetenschappelijk onderzoek be trokken moeten worden, zonder dat hij hierover met zijrt huisarts heeft gesproken. De huisarts moet dan schriftelijk aangeven dat zijn patiënt weet waaraan hij begonnen is, voordat deze aan het onderzoek kan deel- Dat bepleitte de psycholoog dr. F. van Dam van het Antoni van Leeuwenhoek Zieken huis in Amsterdam vandaag in Leiden op de Boerhaave-cursus over Informed Consent. Volgens Van Dam is de huidige procedure bij het werven van proefpersonen voor me dische experimenten verre van ideaal. Patiënten en onderzoekers kunnen het vol gens Van Dam eigenlijk niet alleen af, zij hebben steun nodig van de huisarts, die me disch deskundig is. de patiënt kent en geen belang heeft bij het onderzoek. „Dat dit het onderzoek aanzienlijk kan compliceren is iets dat dan maar op de koop toe genomen moet worden", aldus Van Dam. Een patiënt heeft overigens altijd het recht zich op élk moment uit een proef terug te trekken. medisch ethische menteel ongeveer honderd functioneren in de diverse ziekenhuizen. „Niet om aller lei ontwikkelingen te rem- maar juist on te helpen". Sinds zijn pensio nering is b»j nog vrijwel dage lijks met het onderwerp bezig. Niet in het minst omdat hij bestuurslid is van het insti tuut voor gezondheidsethiek in Maastricht. Noach herinnert zich nog heel goed hoe hij kort na zijn stu die als huisarts op het platte land een oude vrouw bezocht, die ongeneeslijk ziek wa§. Ie dereen wist het, er was geen twijfel mogelijk, maar haar man vond het prettig als de dokter toch eens in de week even langs kwam. Noach: „Nadat ik die vrouw bij mijn eerste bezoek had onderzocht, vroeg ze me of ze nu snel dood zou gaan. Ik liet meteen alle cliché's op haar los die je maar kunt bedenken: nou, mevrouw, zo snel gaat u echt niet dood hoor, u bent wel ziek natuurlijk, maar niet zo héél erg hoor. Maar die vrouw zei: „Ach dokter, wat vind ik dat erg, ik had me er zo op verheugd dat ik nu snel bij de here Jezus zou zijn". Het was een schok voor me. een geweldige schok. Maar het heeft 'mijn denken enorm beïnvloed". Statistisch behandeld worden met een platina-therapie. Dit is één cytostatica-behandeling. Maar de resultaten zijn verrassend: 86% geneest volledig. De ove rige 14% geneest echter niet en sterft in een ellendige situ atie. Prof. Noach: „Je hebt al tijd met statistische gegevens te maken. Je wilt helpen en in veel gevallen kun je ook helpen, maar je weet nóóit of dat geldt voor die ene patiënt die tegenover je zit. Een arts kan in zo'n geval nooit zeg gen: jij geneest. Nee, hij kan alleen zeggen: de kans dat je geneest is zo en zo groot. En dan nog zijn er problemen, want leg iemand maar eens uit wat een kans van acht op tien betekent. En leg iemand eens uit dat je niet van hem kunt zeggen tot welke groep die behoort". Noach constateert dat we nog altijd te veel uitgaaan van een ideale situatie: de arts vertelt wat-ie weet en de patiënt kan dan een afgewogen beslissing nemen. „Was het maar zo eenvoudig", zegt hij. „Kijk eens naar de seropositieven. Willen mensen wel weten dat ze besmet zijn met het aids-vi rus en een kans van ongeveer vijftig procent hebben dat ze de ziekte ook daadwerkelijk krijgen? Stel dat er onder zocht moet worden of een middel een aids-besmetting ongedaan zou kunnen maken. Moet een arts dan tegen ie mand die zonder het te weten besmet is met het virus zeg gen dat-ie seropositief is? Ik bedoel maar, met Informed Consent draag je niet altijd bij tot de gemoedsrust van men- Uitleggen Dan is er nog het probleem dat vooral veel oudere artsen niet geleerd hebben duidelijk uit te leggen wat er aan de hand is. „Bij de huidige oplei ding krijgen medische studen ten gelukkig al onderwijs in gesprekstechniek. Ze zijn bo vendien opgegroeid met de maatschappelijke ontwikke lingen en leren ir. hun oplei ding ook hoe ze de zaken goed en begrijpelijk kunnen uitleg gen". Dat neemt niet weg dat vooral oudere patiënten nog vaak niet begrijpen wat het verhaal van de arts in houdt, of het na verloop van tijd alweer zijn vergeten De arts, vindt Noach, moet hoe dan ook zijn uiterste best doen om de patiënt ervan te overtuigen dat hij zichzelf een kans ontneemt, als-ie nee zegt. „Maar als dat gebeurt, dan moet de arts de patiënt een zo goed mogelijk alterna tief bieden. Hoewel er natuur lijk ook aan het zelfbeschik kingsrecht een grens is. De patiënt moet niet op het ge bied van de kennis van de arts komen. Als de arts zegt: middel a is beter voor deze aandoening en de patiënt zegt: nee, ik wil middel b, dan zit ten we op de verkeerde weg". Bij Informed Consent gaat het vaak om medische experi menten, in casu om proefper sonen. Noach vindt dat daar bij een risico nooit volledig is uit te sluiten, maar dat het wel aanvaardbaar moet, zijn. Dus geen proef om nog weer eens te bewijzen dat aspirine pijn kan stillen, maar even tueel wel of een ander middel beter of slechter dan aspirine werkt. Vaak gaat het echter om aanzienlijk zwaardere proeven; dikwijls anti-kan kerbehandelingen Willekeurig „Dat houdt in", zegt Noach, „dat je een groep patiënten hebt die op de gangbare ma nier wordt behandeld en een groep die voor de nieuwe me thode in aanmerking komt. Neem borstkanker. Verwijde ring van de borst is nogal wat een behandeling is waarbij de borst vrijwel helemaal kan worden behouden, mag een arts dan tegen een vrouw zeg gen dat ze daar niet voor in aanmerking komt? Ik vind van niet. Want de splitsing in groepen gebeurt puur wille keurig. En dat is alleen mo reel toelaatbaar als die arts absoluut niet weet welke me thode beter is". „En als zo'n experiment een maal van start gaat, moet dat met volledige instemming ge beuren van de verpleging. Gaat de verpleging niet ak koord, dan vind ik dat de proef niet mag doorgaan. Dat houdt in dat de verpleging goed de hoogte moet zijn van alles, exact möet weten waar om het gaat en wat dat in de praktijk betekent. Hier geldt hetzelfde wat bij patiënten geldt: Informed Consent is een hele kunst". Zoveel is wel duidelijk: ken nis is noodzakelijk om een af gewogen beslissing te kunnen nemen. Daarom tot slot nog een fragment uit „Als ik alles had geweten „Mijn vrouw en ik, uitsluitend voor onszelf sprekend, zijn ervan overtuigd dat wij begin 1981 ons doodzieke kind, toen er botkanker in zijn linkerbeen werd ontdekt, niet hadden la ten onderwerpen aan de ver schrikkingen van een te lange cytostaticaweg, als wij op dat moment hadden beschikt over de kennis die wij nu bezitten. Hoe smartelijk het allemaal was kan bij benadering worden aangevoeld, als wij u zeggen dat elke gang naar het ziekenhuis veel zwaarder is geweest dan de laatste gang naar het kerkhof". DICK HOFLAND. Het boekje „Als ik alles had gewetenis uitgegeven door Meinema in Delft en kost 9,80. Protest tegen verdwijnen banen Protestleuzen in de kantine van het kadaster in Zwolle waar betoogd werd tegen het verdwijnen van honderd arbeidsplaatsen. Tijdens een gesprek tussen het ministerie van VROM en de bonden werd gisteren overeengekomen dat dit zal gebeuren door natuurlijk verloop. HAARLEM Ferdi E„ die heeft bekend Gerrit Jan Heijn te hebben ont voerd en vermoord, heeft zijn slachtoffer in be dwang kunnen houden door hem met kettingen te boeien. Op die manier kon hij met Heijn van Bloemendaal naar Ren- kum rijden zonder dat de Ahold-topman kon ont snappen. Dat heeft E. tijdens de verho ren van gisteren verklaard. Heijn zou niet de gehele ne gende september geboeid zijn geweest: op het moment dat hij wilde ontsnappen en ook toen hij werd doodgeschoten had hij geen boeien om, zo heeft E. gezegd. Volgens offi cier van justitie mr. T Bot maakt deze verklaring het „aannemelijker" dat E. de ont voering in zijn eentje heeft kunnen uitvoeren, zoals hij totnutoe beweert. Tips gisteren aan de Tweede Kamer verzonden brief zegt miister Korthals Altes van jus titie dat bij het natrekken van de circa 10.000 tips over de ontvoeringszaak-Heijn de poli tie bij toeval is gestuit op een groot aantal andere misdrij ven. De minister spreekt van een „niet onaanzienlijk aantal misdrijven" dat de afgelopen maanden dankzij de vele tips aan het licht is gekomen. Korthals Altes uit zijn waarde ring en dankbaarheid voor het vele werk dat politie en open baar ministerie de laatste ze ven maanden hebben verzet. „De toewijding en het doorzet tingsvermogen waarvan alle bij de opsporing betrokkenen ondanks de vele teleurstellin gen bij voortduring blijk ga ven, dwingt allerwegen be wondering af", aldus de minis ter. Een compliment geeft hij ook aan de nieuwsmedia die al enige tijd vóór de arrestatie van de verdachte ontvoerder op de hoogte waren van het feit dat er losgeld in omloop was gebracht, maar er niettemin op aandrang van de politie niets over hebben gepu bliceerd. Aan het slot van zijn brief deelt de bewindsman mee dat er een justitiële werkgroep is ingesteld die nagaat hoe de werkwijze van justitie en poli tie bij ontvoeringszaken kan worden verbeterd. DEN HAAG - De PTT gaat met chips in proefbrieven en proef- pakjes proberen knelpunten in de postbezorging op te sporen. De chips op kaarten brengen de hele weg van het poststuk nauwkeurig in kaart. Op verschillende punten in de postver werking staan antennes die in contact staan met een computer. Treedt er ergens vertraging op, dan is precies na te gaan waar het knelpunt zit. De proef start binnenkort in Arnhem en Sit- tard; slaagt de proef dan wordt hij ook elders ingevoerd. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De werk loosheid bedroeg eind fe bruari feitelijk 485.000. Dat is 30 procent minder dat het officiële getal zo als dit tot nu toe nog maandelijks door het mi nisterie van sociale zaken bekend wordt gemaakt. Volgens het departement lag de werkloosheid eind februari op 700.700. In dien dit getal wordt ge corrigeerd voor seizoens invloeden dan beliep de werkloosheid 682.500. Het nieuwe cijfer voor de werkloosheid is bekend ge maakt door het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) dat bij de berekening gebruik heeft gemaakt van de werklo- zenregistratie zoals die op de gewestelijke arbeidsbureaus bestaat in combinatie met een eigen enquête beroepsbevol king die 10.000 mensen omvat Onderzoek van het CBS wees uit dat 27 tot 29 procent van de mensen die die bij arbeidsbu reaus als werkloos te boek staan al lang werk hebben. Ongeveer tien procent van de ingeschrevenen is niet binnen twee weken voor werk be schikbaar en nog eens een pro cent wil minder dan twintig uur per week werken. Van de andere kant blijkt -dat veel mensen die niet als werkloos te boek staan, wel aan de cri teria daarvoor voldoet. In een brief aan de Kamer zegt minister De Koning op basis van het nieuwe cijfer van het CBS het overleg over de berekening van de werk loosheid in de toekomst te wil len voortzetten. Al eerder ver klaarde de minister het nieu we cijfer niet als alibi te willen gaan gebruiken om de doel stelling van het kabinet, 500.000 werklozen in 1990, toch te halen. Aids-test voor Nederlandse piloten in VS )EN HAAG Het ziet er it dat het kabinet toch iikkoord zal gaan met de eis 'an de Verenigde Staten dat Ie ongeveer driehonderd daar lelegerde Nederlandse militai- een aids-test óndergaan, regering in Den Haag voelt laar eigenlijk niets voor voor, maar als het gaat om in Ame rika gestationeerd militair per soneel. staat het kabinet voor een voldongen feit. Nederland is afhankelijk van de mede werking van de VS voor de opleiding van piloten voor de F-16-straaljager en het Orion- marinevliegtuig. Het CDA-ka- merlid Ton Frinking, defen siespecialist van zijn fractie, zal zich danook niet verzetten tegen de eventuele instem ming van het kabinet met zo'n onderzoek. De oppositie keert zich wèl tegen de verplichte aids-test in ae VS. DEKNOLLEN T Hef vtcAjflAd lii KT op eeN zo»v- PROF LEENEN VOORZIET KASTE VAN PARIA's RHENEN Het testen van sollicitanten op aids is in strijd met de grondwet. Dat zei prof. dr. H. Lee- nen, voorzitter van de Vereniging voor Gezond heidsrecht, vanochtend in Rhenen. „De aids-notitie van het mi nisterie van justitie van de cember 1987 is een bedroe vend voorbeeld van hoe ge makkelijk vrij fundamentele waarden worden losgelaten op grond van het belang van verzekeringsmaatschappij en", zei hij tijdens de jaarver gadering van zijn vereniging. In de bewuste notitie wordt Teen aids-test voor levensver zekeringen boven de twee ton geoorloofd genoemd. Leenen herinnerde eraan dat twee maanden geleden de artikelen 10 en 11 van de Grondwet in werking zijn getreden. Dit betekent dat geen beperkingen meer zijn toegestaan van het recht op privacy en het recht op on aantastbaarheid van het li chaam tenzij daarvoor spe ciaal wettelijke regelingen zijn getroffen. Onderzoeken zonder toestemming van de betrokkenen zijn dus zonder meer in strijd met de Grond wet, aldus Leenen. De werkelijke test van wat de mensenrechten in een sa menleving waard zijn, is hoe "te worden nagekomen als zich bedreigingen voordoen. Gezien de recente gang van zaken rond aids-tests valt het respect voor individuele mensenrechten volgens Lee nen tegen. Het is volgens hem gevaar lijk rechten van individuele mensen zo gemakkelijk opzij te schuiven. Hij waarschuw de dat er een kaste kan ont staan van paria's die niet meer kunnen deelnemen aan arbeid en die gewone risico's niet meer kunnen verzeke ren. Hij zei dat het probleem nog veel ernstiger dreigt te worden bij voorspellende tests op erfelijke ziekten: „De enige hoop die dan overblijft is dat iedereen erfelijk zo be schadigd blijkt, dat we alle maal worden uitgesloten" Kooktalent Achttien jeugdige koks van gemiddeld 21 ïaar hebben drie dagen achtereen hun exquise gerechten bereid in een omgebouwde tennishal in Hattem. Behalve door de jurerende meesterkoks werden ze ook op de vingers gekeken door een massaal publiek uit de vakwereld. „Beste jonge gastheer" werd uiteindelijk Jo- han Berkvens van Restaurant De Hoefslag in Helmond. En „beste jonge kok" werd Stephan Franken, ook al in dienst bij hjpt Helmondse restaurant. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3