Bomaanslag in Napels wellicht vergelding Libië 16 Kassen ER VERDACHTEN ARA VRIJGELATEN BELGIË EIST NEDERLANDS DEEL VAN NOORDZEE OP kapers laten één egijzelde gaan Eh VIJF DODEN EN ZEVENTIEN GEWONDEN BIJ AMERIKAANSE CLUB Coureur gepakt na wilde achtervolging Koersen Damrak verder omlaag VANDAAG 3 11 13 14 15 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,74 (aut. betaling), kwartaal f70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f0,59 per mm. Losse nummers f. 1,10 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en in de middag en avond enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 7, middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Mati ge zuidenwind. Zon op: 06.41, onder: 20.40; hoog water Scheveningen: 03.42 en 15.54; laag water: 11.40 en 23.46. JTERDAM Het openbaar ministerie in Am- lam heeft gisteren vier van de acht verdachten in ogenoemde Rara-zaak vrijgelaten. Tegen de vier achten bestond en bestaat nog steeds een redelijk fioeden van schuld. Maar het onderzoek van de e d^gen, onder meer op basis van huiszoekingen, dat vermoeden niet zodanig met verdere bewij- aangevuld, dat een vordering tot inbewaringstel- bij de rechter-commissaris kon worden inge- J. Tegen de overige vier is vandaag wel de inbe- ngstelling gevorderd. Het gerechtelijk vooron- oek wordt voortgezet en alle betrokkenen blijven verdachten aangemerkt. Rara wordt onder meer ntwoordelijk gehouden voor aanslagen danwel idstichtingen in enkele vestigingen van de Makro nogeliik ook brandstichtingen in Shell-stations ivege de bindingen met Zuidafrika. Afghaans verzet vastbesloten Rode Leger „te vernederen" (Van onze speciale verslaggever Paul Koopman) PESHAWAR De Afghaanse vrijheidsstrijders zullen de Sov jetsoldaten geen vreedzame aftocht gunnen uit Afghanistan, zo als is voorzien in het gisteren in Genève ondertekende akkoord over Afghanistan. „Wij zullen de Sovjets blijven aanvallen. Zij zijn negen jaar geleden niet vreedzaam gekomen; ze zullen evenmin vreedzaam gaan. We zullen ze zoveel mogelijk verne deren en dwarszitten", aldus commandant Jalaluddin Haqani, een van de sleutelfiguren van de Afghaanse Mujaheddin (ver- zstrijders) gisteren in de Pakistaanse stad Peshawar. Het verzet is zich momenteel aan het hergroeperen om de Sovjetunie voor al in het noorden van het land een vernederende slag toe te kunnen brengen. Want ondanks de ondertekening van het vre- des-akkoord over Afghanistan zal het verzet, dat niet bij de on derhandelingen betrokken is geweest, gewoon blijven doorvech ten. Pagina 5: Verzet accepteert geen tweedeling Afghanistan. (Van onze correspondent) BRUSSEL België overweegt een deel van het Nederland se continentale plat te claimen. Discrete gesprekken met het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken daarover zijn al in gang gezet. Leiden die niet tot resultaten, dan overweegt België stappen bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. De strook Noordzee waarop België zijn zinnen heeft gezet ligt halverwege de Nederlandse en Britse kust en is volgens de Belgen zeer waardevol, omdat er zich aardgas in zou bevinden. België had deze strook zee al in 1958, bij de verdeling van het continentaal plat, willen binnenhalen. Maar „goed nabuurschap" heeft Brussel er altijd van weer houden die claim al te nadrukkelijk te deponeren. Nu Ne derland door keiharde eisen op het gebied van de kwaliteit van het Schelde- en Maaswater de goede verhoudingen on der zware druk zet, moet ook België niet al te kinderachtig meer zijn, zo heeft het Vlaamse dagblad De Standaard ver nomen in regeringskringen. Amerikaans fregat loopt op mijn WASHINGTON In de Perzische Golf is gisteren een Amerikaans fregat op een mijn gelopen. Het ministerie van defensie in Washington heeft bevestigd dat onder het fregat de USS Samuel B. Roberts een explosie heeft plaatsgevonden. Tien mari niers zijn daarbij gewond geraakt. De mijn Het incident gebeurde ongeveer lit meter ten oosten van Bahrayn, in de buurt van het Iraanse eiland Farsi. Door de explosie liep de machinekamer vol wa ter en werd schade veroorzaakt aan de scheepsromp. Er zou geen gevaar voor zinken zijn; de USS Wainwright is op weg om hulp te bieden. 70-jarige Kuwaytse suikerpatiënt Chatti staat de pers te rd nadat hij door de kapers is vrijgelaten. FOTO: AP !IERS De kapers van de Kuwaytse Boeing, die sinds iagavond op de luchthaven van Algiers staat, hebben gister- d één van de resterende 32 passagiers vrijgelaten. Zij ver- rden om „humanitaire redenen" de 70-jarige Kuwaytse sui- atiënt te hebben laten gaan, maar lieten tevens weten aan eis vast te blijven houden dat zeventien in Kuwayt gevan- rittende terroristen moeten worden vrijgelaten. Er is overi geen enkel zicht op een spoedig einde van de kaping. Van- it begin, nu elf dagen geleden, weigert de regering van Ku- jttü onderhandelen over de eis van de kapers, hoewel Alge- Kde PLO daartoe druk uitoefenen op het oliestaatje, op de dag had een passagier in een radioboodschap de tse regering gesmeekt aan de eisen van de kepers tege- komen, omdat anders alle inzittenden zouden worden )od. ina 5: Weinig bereidheid tot speciale „kapingsregels" amer veegt oer aan met etsontwerp eetman (Van onze larlementaire redactie) f HAAG De Twee kamer voelt niets voor plan van minister tman (Onderwijs) om tudieduur aan de uni- iiteiten in beginsel te irken tot zes jaar. Wie langer wil studeren t aanzienlijk meer col- geld betalen en ver- het recht op studiefi- ciering, zo heeft de ister voorgesteld. PvdA en VVD vinden dat dit plan zeer ondoor- t is. Het roept bij hen her ringen op aan de gang van n rond het nieuwe stelsel studiefinanciering. De ies hebben weinig zin in zo'n drama. Zij vragen bovendien af of de beoog- ■zuiniging van 165 miljoen deze wijze verwezenlijkt worden. (CDA), Franssen D) en Wallage (PvdA) me- dat de minister beter had ïen kiezen voor een alge- e verhoging van de colle- lden. Zij zien niets in het stel het collegegeld in het ide jaar op te trekken 1600 gulden) tot 3000 gul- in het achtste jaar tot 4000 in het negende jaar en na tot 5000 gulden. Irie fracties zijn het ook ns met het voornemen de wijziging terugwerkende ht te geven tot 15 septem- 1987. Lansink spreekt van ..overval, die de reehtsbe- rming van de student aan- racties vinden wel dat de iddelde studieduur inge- >t moet worden. Maar zij ■n erop dat de nieuwe 'fasenstructuur in het we- chappelijk onderwijs nog r een paar jaar bestaat en de werking daarvan nog irdeeld moet worden. Vol- Franssen mag Deetman ook niet spreken van een 'Hing van het nieuwe sy- i, nu nog altijd veel stu- kn langer dan zes jaar stu- ROME Italiaanse en Amerikaanse deskundi gen onderzoeken of de bomaanslag van gister avond in Napels een vergelding is geweest voor de Amerikaanse aanvallen op Libië, gis teren precies twee jaar geleden. Bij de aanslag in Napels op een Ame rikaans recreatie-cen trum kwamen zeker vijf mensen om het leven. Een twintigtal personen werd gewond. De aanslag, die een enorme schade aanrichtte, is nog door niemand opgeëist. Vol gens de politie werden in auto's verborgen explosie ven van afstand tot ontplof fing gebracht. Twee Ameri kaanse militairen en drie Politie-agenten onderzoeken de wrakstukken van een van de auto's waarin de bommen zaten verborgen, die gisteravond aan vijf mensen het leven kostten. FOTO: EPA voorbijgangers waren op aantal gewonden, kan het een krater in de straat en er slag dood. Gezien de zeer dodental nog verder oplo- ontstond brand, die echter ernstige toestand van een pen. De ontploffing sloeg snel geblust kon worden. Het recreatie-centrum, dat gedeeltelijk instortte, was op het moment van de aan slag propvol in verband met een receptie van de com mandant van een Ameri kaans marineschip. Napels is een van de belangrijkste havens van de Amerikaan se zesde vloot in de Middel landse Zee. Het recreatie-centrum ligt midden in het centrum van de stad. Gezien de wijze waarop de aanslag is ge pleegd, sluiten de Italiaanse autoriteiten niet uit dat er een buitenlandse organisa tie aan het het werk is ge weest. Bovendien was het gisteren precies twee jaar geleden dat Amerikaanse vliegtuigen aanvallen uit voerden op de Libische ste den Tripoli en Benghazi. Deze actie was een vergel ding voor de aanslag op een discotheek in West-Berlijn, die volgens Washington het werk was van Libische agenten. door Roozen uit Vogelen zang. De echtgenotes van de Per manente Ver tegenwoordi gers van de lidstaten maakten er vervolgens een fraai boeket van. Rechts me vrouw Braks en tussenin mevrouw De- lors (links) en lady Cock- field. „Utrecht- plan" Cruijff van de baan UTRECHT Het plan, met medewerking van Johan Cruijff, op korte termijn een Nederlandse club te verheffen tot Europees niveau gaat voor lopig niet door. Johan Cruijff is er niet in geslaagd in de be perkte tijd die hem ter be schikking stond, een kwalita tief voldoend sterke selectie bij elkaar te brengen. In overleg met de betrokken partijen is besloten niet te proberen de bestaande gedachte met in gang van het aanstaande sei zoen te verwezenlijken. De be langhebbenden zullen zich binnenkort beraden over de vraag of het idee later kan worden uitgevoerd. Cruijff, die daardoor de handen volle dig vrij krijgt voor verdere on derhandelingen met Barcelo na, benadrukt in zijn commu nique dat de vorming van een „club-nieuwe-stijl" op vol strekt zakelijke basis, waar voor Utrecht een belangrijke gegadigde leek, niet op finan ciële problemen is gestrand. LEIDEN/REGIO Een 29-jarige automobilist uit Zoetermeer is vannacht om vijf voor half drie in Stompwijk door de Leidse politie aangehouden na een wilde achtervolging met meerdere politieauto's. Tijdens de woeste rit overtrad de bestuurder „onge veer alle regels uit de Wegenverkeerswet", aldus voorlichter D. Graveland van de Leidse politie. „Hij reed als een gek". De achtervolging begon in Voorschoten, waar de politie de man vannacht om twee uur wilde aanhouden voor een routinecontro le. Hij scheurde echter weg. Met een snelheid van meer dan 150 kilometer per uur reed de man zonder licht door Voorschoten, Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer en Stompwijk, achtervolgd door politieauto's uit de gehele regio. Tijdens de rit omzeilde hij diverse „fuiken". Pas in Stompwijk slaagde een Leidse politieau to er in de man tot stilstand te dwingen. Een 30-jarige passagier bleek niets met de zaak te maken te hebben. De man gaf geen reden op voor zijn tevergeefse vluchtpoging, waarbij hij overigens geen schade aanrichtte. De man is na ver hoor weer losgelaten, zijn auto is in beslag genomen. Drie zloty in automaat dollar waard WARSCHAU - „De bezitters beven komen", aldus Polityka, muntstuk van 10 zloty past in van automaten van Amster- het weekblad van de Poolse bier- en frisdrankautomaten, dam tot Yokohama zien de communistische partij. De zee- Ook in geldwisselautomaten Poolse zeelieden met angst en lieden hebben ontdekt dat een pa$t de munt. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM Op de Amsterdamse effecten beurs is vanmorgen bij opening merendeels de gisteren ingezette daling nog doorgegaan, zij het in een wat kalmer tempo. Maar de hoofdfondsen le den wel degelijk verlies. De koersdaling is een verde re reactie op Wall Street, waar de aandelenkoersen gisteren met meer dan 101 punten zakten na de bekend making dat het handelste kort van de VS over de maand februari aanzienlijk hoger was dan was voor speld. De dollarkoers daalde daardoor gisteren met onge veer 3 cent. Vanmorgen was er een heel licht herstel. De Amerikaanse handelsbalans vertoonde over februari een gat van 13,8 miljard dollar. Dat was 1,5 miljard meer dan in de maand januari. Dat nieuws veroorzaakte paniek in New York en leidde vrij wel onmiddellijk tot een scherpe daling van de aande lenkoersen over de hele we reld. De dollar kwam meteen opnieuw onder zware druk te staan en de rente in de VS steeg aanzienlijk. De bood schap van de koersdaling was duidelijk: de Ameri kaanse exporten zijn het af gelopen half jaar weliswaar aanzienlijk gestegen, maar zijn te laag om het hoofd te bieden aan de nog steeds veel te hoge importen in de VS. De Amerikaanse minis ter van financiën, James Ba ker, verklaarde dat aan de VS-gegevens over een maand niét te veel betekenis moet worden gehecht omdat handelscijfers op korte ter mijn nu eenmaal grillige schommelingen kunnen ver tonen. Op langere termijn is er volgens Baker wel dege lijk een ontwikkeling in de goede richting. Enorme Venus NICE -Op de Promenade des Anglais in Nice is een he dendaagse sculptuur in brons van 26 meter hoog, een Griek se Venus voorstellende, opge richt. De maker, de Franse beeldhouwer Sacha Sosno, heeft 18 maanden aan de 10 ton zware Venus gearbeid. Het beeld werd gegoten in Italië en in vier stukken per opleg ger naar de Cóte d'Azur ge bracht. Het monumentale beeld is tus sen twee zuilen van graniet geplaatst voor de gevel van een paleis in Nice. De officiële onthulling vindt op 8 juli plaats. 20 PAGINA'S Moet de arts alles vertellen? Duizenden joden herdenken m opstand gettho in K Warschau V Erik Breukink wil nu eens zege klassieker Provincie bepleit samenwerking omroepen Groen licht voor brug in Kerkpad Ter Aar Noordwijks hotel Royal ondergaat metamorfose Rijnsburg huldigt schaatsster Petra Grimbergen GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3 EN 4 BUITENLAND 4 EN 5 LAND EN TUINBOUW 8 ECONOMIE9 FILM 10 SPORT 11 LEIDEN 13 OMGEVING 14. 15 EN 16 KUNST 17 KERKDIENSTEN 18 RADIO EN TELEVISIE 19 Het gezegde, dat de tuinders met al die dure groente en bloemen hun kassen zouden spekken, klinkt natuurlijk wel aardig, maar voor ze met hun vaak niet zonder kopzorgen verdiende geld een beetje uit de investerings- en energiekosten zijn, hebben ze heel wat ritjes op en neer naar de vei ling gemaakt. Over kassen gesproken, die worden er ook niet bepaald goedkoper op en dat terwijl toch de veilingomzetten stijgen. Dat een en ander maar heel zijdelings met elkaar te maken hebben, weet u als u regelmatig de land- en tuinbouwru- briek „In en om de kas" leest. Een onderdeel, waarmee de Leidse Courant zich alweer duidelijk onderscheidt van andere regionale dagbladen. Con stateer het zelf! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1