Bij Ons Kunt U j Uitgebreid Nakaarten. MdócSomcwit jf Kankercentrum wil naar Schuttersveld Tl STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Handig 'miniburo' Doek valt voor 't Waterhoen Rekening onbetaald Welzijnscentrum Stevenshof opent in juni CASINO SCHEVENINGEN. 'N AVONDJE OP VAKANTIE. VRIJDAG 15 APRIL 1988 PAGINA 13 ovincie ingt aan op menwerking nroepen 3EN Er is maximaal twee omroepen ruimte in Holland, en de financiële leien moeten uiterst sober len toegepast. Samenwer- is daarom geboden. Dat cent ook dat er voor Om- Rijnland geen plaats is om Ie provinciale ruif mee te De leden van de provinci- ommissie culturele en soci- saken waren dat gisteren mening. Tal van moties gemeenten in de bollen- k, waarin adhesie aan deze iep wordt betuigd, konden atenleden niet vermurwen, •puteerde Boone vond dat e gemeenten zo blij waren die omroep, dat ze dan wel erg terughoudend zijn om ook geld voor op tafel te jen. Ter discussie stond de „Regionale Omroep in Holland". Met het aan- ien van de mediawet vorig in de Tweede en Eerste ?r komt de verantwoorde nd voor het al dan niet in houden van regionale om- :n met ingang van 1989 bij •ovincies te liggen. De fi- ering van die omroepen jebeuren via een provinci- jslag op de omroepbijdra- De hoogte daarvan wordt vijf jaar vastgesteld en op dit ogenblik niet meer gen dan 10 gulden. De ncie wil dit geld in een stoppen en van daaruit de nale omroepen financie- Op die manier blijft con- op de jaarrekeningen mo- atenleden hielden gisteren nd op de knip. Er is plaats twee regionale omroepen lid-Holland, maar de pro- moet wel aandacht beste- an de relatie regionale-te- omroepen, zo meende •fractievoorzitter me- v M. Kokxhoorn. Als er goede samenwerking ont- tussen Radio Rijnmond, i West en de lokale omroe- lan bestaat het gevaar dat nodig grote investeringen en gedaan. Lokale omroe- uesehikken binnen de ei- emeente over faciliteiten, •an regionale zenders ge- zouden moeten kunnen n. Beide soorten omroe- itreven naar uitbreiding Ie zendtijd, zodat gespro- worden van een be- tjke concurrentie. Het is &g of dit de wens is van msument, die uiteindelijk rijs wel moet betalen, aldus rfioorn. twee omroepen die wel nmerking komen voor de nciale steun moet nog heel veranderen. Zo moet het worden uitgebreid. De rh.H. Roes (PvdA): „Over erstructurering van Rijn- hebben wij nog niets ver en Radio West lijkt zijn althans op papier goed te n geregeld, hoewel we af signalen uit de praktijk n dat niet alles even goed Ik zet vraagtekens bij het in naar zes uur zendtijd ig. Ik vraag mij namelijk het voor een regionale überhaupt mogelijk is eer dan drie uur uitzen- jinvol in te vullen", jrslid J. Leune van Om- Rijnland, was redelijk te il over de discussie in de vergadering, waarin nau- enwerking werd bepleit, itatenleden zijn verder ge- lan het voorstel van GS. :p West is eigenlijk opge- in technisch en pro- ■atisch opzicht te gaan sa- (erking met Rijnland en een manier die voor bei- Tijen profijtelijk is". Verkeerd verbonden LEIDEN Een storing in het Leidse telefoonnet bleek gisteren de oorzaak te zijn van een pijn lijk misverstand. Een inwoner van Leiden had enkele malen zijn vriendin aan de Kiekendief horst gebeld, maar kreeg steeds een sexclub aan de lijn. De eige naar van de club dreigde de man te komen „verbouwen" als hij nog vaker belde en naar zijn vriendin zou vragen. Op zijn beurt vroeg de man zich af waar zijn vriendin zich nu eigenlijk ophield en schakelde de politie in. De PTT loste het raadsel ten slotte op en maakte een eind aan alle onzekerheid. Debat over massamedia en derde wereld LEIDEN De Leidse Studentenvere niging voor Internationale Betrekkin gen en het Instituut voor Internationale Studiën houden op dinsdag 19 april een debat in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Vanaf 20.00 uur wordt daar gediscussieerd over de stelling dat het huidige gebruik van de westerse massa media de cultuur van derde wereldlan den verstikt. Die stelling wordt verde digd door de journalist Henk Biersteker van de IKON en door mr. J.J. Roelants, ambassadeur culturele zaken op het mi nisterie van buitenlandse zaken. Daar tegen pleiten Gabriëlle Meerbach, do cente aan de Academie voor de Journa listiek in Tilburg en Willibrord Fre- quin, journalist bij KRO's Brandpunt. Boerhaave 1 mei dicht LEIDEN Het museum Boerhaave gaat per 1 mei voor een periode van on geveer twee jaar dicht. Het Rijksmu seum voor de Geschiedenis van de Na tuurwetenschappen en van de Genees kunde verhuist naar het voormalige Caeciliacomplex. Gedurende de periode dat het museum niet voor publiek is ge opend, wordt het nieuwe gebouw inge richt. Dat kost veel tijd omdat het on derkomen vijf maal zo groot is als het huidige. Nu kunnen veel voorwerpen niet worden tentoongesteld omdat ze te zwaar of te groot zijn. In de nieuwbouw komt een reconstruc tie van het zestiende eeuwse anatomi sche theater, een soort rariteitenkabinet met geraamtes, preparaten en mum mies. Boekenpresentatie van Neerlandici LEIDEN Vier recente uitgaven van Leidse docenten voor Nederlandse let terkunde worden morgen vanaf 10.00 uur geïntroduceerd door de auteurs. Dit gebeurt tijdens een Leidse letterendag in het Academiegebouw, zaal 09. Cen traal staat de vraag „In hoeverre kan dit werk van belang zijn voor het on derwijs?". Later is er voor de deelne mers de mogelijkheid met de auteurs van gedachten te wisselen. De auteurs en hun werken zijn: F.P. van Oostrom ('Het woord van eer'), K.J.S. Bostoen ('Dichterschap en Koopmanschap'), B. van Selm ('Een menighte treffelijcke boecken') en T. Anbeek ('Na de oorlog'). De discussie begint om 15.30 uur. EERSTE FASE EDUCA CENTER IN AUGUSTUS OPEN Borstprothesen LEIDEN De kans is groot dat het Integraal Kankercentrum West (IKW) verhuist naar het Educa Center op het Schuttersveld. Het cen trum is nu nog gevestigd in het gebouw van de Bedrijfsgezondheids dienst (BGD) aan de Opaalstraat. Zowel de BGD als het kankercen trum willen uitbreiden. „Daarvoor is het gebouw te klein", geeft directeur B. Verburg van het IKW de noodzaak voor een verhuizing aan. Als de plannen doorgaan, zal het IKW aan het eind van het jaar verhuizen, verwacht Verburg. In grote lijnen is al overeenstemming bereikt. Probleem is alleen de „ineffi ciënte indeling" van het ge bouw, dat volgens Verburg eigenlijk niet voor kantoor ruimte is bedoeld. Het grote voordeel van vestiging op het Schuttersveld noemt Verburg de „goede bereikbaarheid, vooral met het openbaar ver voer". „Het nadeel van het Schuttersveld is dat het zo'n kantoorachtige omgeving is", vindt de directeur. De eerste fase van het Educa Center, waarvan de eerste paal een jaar geleden de grond inging, beslaat 5.000 vierkante meter en kost twaalf miljoen gulden. Vol gens de projectontwikkelaar wordt het opgeleverd in au gustus, waarna direct wordt begonnen met de tweede fase. In totaal moet het ge bouw 13.000 vierkante meter beslaan. Het centrum krijgt een multi-functioneel karak ter, omdat het niet haalbaar is gebleken om de „doelstel lingen van de educa-formule binnen redelijke termijn te behalen". Oorspronkelijk was het de bedoeling er een han dels- en voorlichtingscen trum op onderwijsgebied van te maken. Volgens de projec tontwikkelaar is al een groot deel van de eerste fase van het centrum verhuurd aan „wat kleinere instellingen die werken op het gebied van onderwijs, zoals boeken- en potloodleveranciers". Eysingahuis Het IKW heeft van augustus vorig jaar tot februari van dit 1'aar met de gemeente onder handeld over vestiging in het Eysingahuis aan de Rijnsbur- gerweg. „Dat was ideaal ge weest voor ons", zegt Ver burg. „De gemeente wilde er echter geen medewerking aan verlenen omdat het Ey singahuis niet mag worden gebruikt als kantoor". De IKW-directeur zegt de tegen werking van de gemeente niet zo goed te begrijpen, om dat de medische faculteit van de Leidse Universiteit er nu vergadert en omdat er con gressen worden gehouden: „Dan wordt het toch ook ei genlijk gebruikt als kantoor ruimte". Volgens Verburg heeft het IKW alternatieve huisves tingsruimten op het oog als de verhuizing naar het Educa Center niet doorgaat. „Er zijn nog twee alternatieven in Leiden en we hebben panden in Oegstgeest en Voorschoten op het oog", aldus de direc teur. Bij het IKW werken 25 men sen. Verburg: „We hebben nu al te kampen met ruimte gebrek. Als de bevolkingson derzoeken naar baarmoeder halskanker en borstkanker beginnen, dan staan we voor een enorme uitbreiding. Dat zijn gigantisch grote projec ten". Directeur B. Verburg heeft gistermiddag in het IKW (Opaalstraat 5) het Borst- prothese Informatie Cen trum geopend. Elke eerste en derde donderdag van de maand kunnen vrouwen bij wie een borst is wegge haald daar van 11.00 tot 14.00 uur terecht. In totaal zijn er zeven vrijwillig sters die voorlichting ge ven over de verschillende soorten prothesen. Het cen trum is bedoeld om het voor vrouwen gemakkelij ker te maken om naar een winkel te gaan. „Bovendien is het zo dat in de winkels niet altijd de juiste informatie wordt ge geven", vertelt een van de medewerksters. „Meestal verkoopt een winkel maar één merk. Wij hebben hier van alle merken een exem plaar en de fabrikanten houden ons op de hoogte van allerlei nieuwe ont wikkelingen". De hulp en informatie in het centrum is gratis. Er worden geen prothesen ver kocht, wel zijn adreslijsten beschikbaar van diverse winkels in Zuid-Holland die prothesen verkopen. In het kader van de Euro pese Kankerweek wordt op dinsdag 3 mei wordt in het IKW een open dag gehou den. Wijkouderenraad De wijkouderenraad Zuid- West houdt zondagmiddag een ontspanningsbijeenkomst voor ouderen boven 55 jaar. Deze bijeenkomst is van 14.30 tot 16.30 uur in het club- en buurthuis Vogelvlucht (Bos hui zerlaan 5) en de toegang sprijs is twee gulden. Bethlehemskerk Gospeljongerenkoor de Conti nental Singers uit Amerika treedt zondag om 10.00 uur op in de Bethlehemskerk (Lam mermarkt 57). De toegang is gratis. Voor meer inlichtingen: tel. 071-144411. Droomfabriek De groep Gallemiere verzorgt zondag in de Droomfabriek (Oude Singel 56) een koffie concert. Zij brengen een geva rieerd programma met mid deleeuwse liederen en Madri galen uit de Renaissance. Maar ook spelen zij moderne mu ziek, zoals Duke Ellingtone's 'Moon Indigo'. Het concert be gint om 12.30 uur en de toegang is gratis. Klaverjassen Muziekvereniging De Burcht houdt zondag een klaveijas- en sjoelmiddag in de Burcht- vesting aan de Aalmarkt 9. De middag begint om 14.00 uur, deelname kost J2.50 per per soon. De Burcht treedt op 24 april op in het ponypark Slag haren. Voor dat optreden zijn tegen gereduceerde prijs toe gangskaarten verkrijgbaar, in formatie via telefoonnummer 143195; bij geen gehoor 142532. Lakenhal In stedelijk museum De La kenhal wordt zondag vanaf 15.00 uur een rondleiding ge geven over de tentoonstelling Gedrukt voor het leven". De expositie is nog te zien tot en met 24 april en toont de in vloed van drukwerk op het dagelijks leven van vroeger en SCHOOLBEGELEIDINGSDIENST WELLICHT NAAR LORENTZKADE LEIDEN Het doek is gevallen voor de rooms-katholieke ba sisschool 't Waterhoen aan het Valkenpad in de Merenwijk. De school moet per 1 augustus haar deuren sluiten omdat er al lan ger dan drie jaar minder dan 125 leerlingen zijn. De staatssecre taris heeft de ontheffingsaanvraag afgewezen die was ingediend door het bestuur van de school, de Stichting Katholiek Onder wijs Leiden (SKOL). Behalve 't Waterhoen worden ook de rooms-katholieke St. Pe- trusschool aan de Lorentzkade en de christelijke school Rijnoe ver aan de Morsweg opgeheven omdat ze te weinig leerlingen hebben. In het leegkomende gebouw aan de Lorentzkade wordt waarschijnlijk de Schoolbegeleidingsdienst Rijnland gehuisvest De dienst is nu nog gevestigd in een pand aan de LokhorststraajL maar dat is te duur. Uit bezuinigingsoverwegingen wordt uitge keken naar een ander onderkomen. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet het bestuur van de dienst nog een besluit nemen over de verhuizing. Het gebouw van Rijnoever, die fu seert met basisschool De Schakel aan de Storm Buysingstraat, is door de gemeente aangeboden aan het bestuur van de Vrije School die met een vijf-jarige bovenbouw wil beginnen in Lei den. „Er is alleen nog formele toestemming nodig van het minis terie". Voor het gebouw van 't Waterhoen heeft de gemeente nog geen concrete plannen. Ouders van de leerlingen, de medezeggenschapsraad en het be stuur van 't Waterhoen hadden bij de ontheffingsaanvraag aan gevoerd dat de school in stand moest worden gehouden vanwege een bijzonder computerproject dat er draait, vanwege de goede integratie van Nederlandse en niet-Nederlandse leerlingen en vanwege de „eigen positie" van de school. Volgens een woordvoerder van de SKOL is de staatssecretaris aan die argumenten voorbij gegaan. „Er is alleen gekeken naar de harde getalsnormen. De school voldoet niet aan het criterium van 125 leerlingen, bovendien is de prognose volgens de staats secretaris niet zo gunstig dat kan worden aangenomen dat de school over drie jaar wel genoeg leerlingen heeft". Een andere reden om een school in stand te houden kan zijn dat de afstand tot de dichtstbijzijnde school van dezelfde signatuur te groot is. Maar dat is bij t Waterhoen ook niet het geval; de afstand tot de Kardinaal Alfrinkschool en De Zonnewijzer bedraagt 900 meter. De mogelijkheid bestaat om in beroep te gaan tegen het besluit van de staatssecretaris, maar de SKOL-woordvoerder verwacht dat niet van die mogelijkheid gebruik zal worden gemaakt. „Wij hebben de indruk dat dat niets meer uithaalt, dat het besluit vaststaat". De leerkrachten van de betrokken scholen worden niet ontsla gen. Zij hebben de zekerheid nog drie jaar in dienst te kunnen blijven bij de besturen van de scholen. LEIDEN Vijf Leidenaren in de leeftijd van 17 tot 31 jaar zijn gisteravond aangehouden nadat zij hun diner niet hadden be taald in een restaurant aan het Kort Rapenburg. Terwijl de eige naar de wanbetalers aan de praat hield, werd de politie gewaar schuwd. Die kon het vijftal op het Kort Rapenburg aanhouden. Zij bleken met elkaar 220 gulden op te kunnen brengen. Het resterende bedrag betalen zij later. Het nieuwe welzijnscentrum in de Stevenshof wordt volgens de gemeente in juni opgele verd. Precies een jaar nadat de eerste paal voor de accommo datie werd geslagen gaan de deuren open van het biblio theekfiliaal en het buurt- en clubhuis. Bovendien wordt in juni begonnen met een kinde- ropvanggroep. Het is de be doeling dat het kinderdagver blijf in het centrum met drie groepen gaat draaien, maar volgens een woordvoerster van de gemeente is daar nu nog geen geld voor. „Bovendien is het een nieuwe voorziening in de wijk. We moeten eerst even aankijken hoe het loopt". Het welzijnscentrum bestaat uit twee verdiepingen. De kosten van het gebouw bedrage bijna vier miljoen gulden. FOTO: TEJO RINGERS (ADVERTENTIE) Gevers Deynootplein. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Rotterdam - Scheveningen - Valkenburg - Zandvoort. Prioriteit verdubbeling spoorweg Leiden-Utrecht LEIDEN De gemeente Leiden wil met Alphen, Hazerswoude, Zoeterwoude en Bodegraven actie onder nemen om de verdubbeling van de spoorlijn Leiden- Woerden te versnellen. Dat schrijven B en W in een antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA- raadsleden L. Beijen en M. van der Molen. Leiden wil dat de verdubbeling hoger op het prioriteitenlijstje van minister N. Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) komt te staan dan een eventuele verbreding van rijksweg 11 (Leiden- Bodegraven). De provincie Zuid-Holland onderschrijft dat standpunt. Voorlopig krijgt rijksweg 11 twee rij banen, maar er wordt druk uitgeoefend om dat aantal tot vier uit te breiden. De gemeente schrijft dat de kosten van aanleg van een vierbaans weg tussen Bo degraven en Leiden nog niet zijn berekend. Capaci teitsvergroting van RW 11 zou geen soelaas bieden voor de grote verkeers drukte vanwege de be perkte capaciteit van het wegennet in de Leidse ag- glgmeratie. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een «chaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt hartelijk onthaald; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer ats nieuwe abonm Naam:. Adres:. ingaande Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 250Ö Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 7^"" ier j Ceidaeöou/ia/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13