Alleen treineoupés en bowlingspel herinneren Zimbabwe aan Rhodesië vmtnim nHellobicyclechange money!" Istanbul feJÏTENLAND QeidóaQowumt WOENSDAG 13 APRIL 1988 PAGINA 7 iinese id rukken (5) iinese indrukken. Onder •e noemer schrijft irilou den Outer oftewel Me Hou een serie rhalen over haar varingen in China. Sinds hele maanden verblijft in het kader van een identen- twisselingsproject in amen in het zuiden van ina, vlakbij Taiwan. Ze rricht daar tenschappelijk derzoek onder Chinezen enige tijd in het itenland zijn geweest, ndaag de vijfde evering van de serie: De g om de westerse iristen. inderen vinden idio-actieve npullen jJCN Spelende kinderen iben op het terrein van een ge in Aken een openge- ;en cassette met ampullen radio-actief strontium en sium gevonden. De houder i gemerkt met waarschu- igstekens. Volgens de poli- lag het stralingsniveau van ampullen onder de toege- ïe grenswaarde. De cassette door onbekenden gestolen het laboratorium van het tituut voor Reactortechniek de Technische Hogeschool ftken. De radio-actieve stof- worden gebruikt om meet- laratuur te ijken. De dieven ren blijkbaar in de veron- stelling dat er zich in de ider geld bevond. pheffing van Dodtoestand Bangladesh „Hello" en „bicycle" (fiets) zijn twee woorden waarmee ik in Guilin én Yangshuo de hele dag op straat wordt aangespro ken. Het lijkt of in deze Chi nese toeristische plaatsen ie dereen, van jong tot oud, ten minste deze twee woorden „over de grens" spreekt. Zeer veel mensen hebben hier dan ook hun hoofmiddel van be staan gevonden in de toeristi sche industie. China is zo'n tien jaar geleden begonnen deze zo belangrijke bron van inkomsten voortva rend aan te boren. Het aantal toeristen dat China bezocht groeide vanaf 1978 met onge veer dertig procent per jaar. Vorig jaar werden 27 miljoen toeristen geteld, die gezamen lijk de staatskas met zo'n 1.85 miljard dollars spekten. De meesten van hen waren over zeese Chinezen (ongeveer 25 miljoen), gevolgd door een half miljoen Japanners, 300.000 Amerikanen en 83.000 Britten. Vooral het toelaten van indivi duele toeristen heeft tot deze grote groei bijgedragen. Elk jaar worden meer en meer ge bieden voor reizigers openge steld. De meest drukstbezochte plaats in China is de Grote Muur. Dan volgen Xi'an bekend om het enorme terra cotta leger dat er wordt opge graven en Guilin. Rugzakken Ieder die wel eens een Chinees landschapsschilderij heeft ge zien, kan zich voorstellen hoe het gebied rond Guilin eruit zien: steile, kale bergen die vanuit het vlakke land oprij zen. Ze zijn op hun mooist bij zonsopkomst, wanneer mist flarden tussen de toppen han gen. Guilin zélf is echter een sombere industriestad. De ber gen liggen vrij ver van de stad verwijderd. Het is waarschijn lijk om deze redenen dat veel toeristen al snel de bus of boot pakken richting het dichtbij gelegen Yangshuo. Dit is een rustig dorp, dat middenin het berggebeid is gelegen. Yangshuo werd in een reisgids van vier jaar geleden nog aan geduid als „een dorp waar de rust alleen wordt verstoord als 's middags om twee uur de toerbussen uit Guilin worden uitgeladen, om er de toeristen de gelegenheid te geven an derhalf uur lang inkopen te doen". Wie Yangshuo nu aan doet ziet dat zich de gehele dag een stroom buitenlanders door het dorp voortbeweegt. De meesten van hen zijn jonge, zogeheten „rugzaktoeristen". Zij zijn meestal niet met een georganiseerde reis gekomen, maar trekken op eigen houtje rond. Ze slapen in één van de drie hotels die Yangshuo nu rijk is. De meesten verblijven in het goedkoopste van het trio, het „Youth Hostel". Voor zo'n vier gulden kan men er overnachten. Ook het „Xiliang hotel" is niet duur en de servi ce niet slecht, ook al is het een staatshotel. Er zijn geen war me douches. Heet water kan men halen uit één van de kra-, nen buiten op het hotelterrein. Emmers en waskommen staan op alle kamers. De vloeren zijn van beton. Zodra ik echter in het Xiliang- hotel de neus buiten de ka merdeur steek, spreken oude dames hun verwachtingsvolle: „Hello, bicycle!". Zwart geld wisselen kan bij enkelen van hen ook: „tsjeenzje mannie, hou matsjie" („Geld wisselen, hoeveel?") heet het dan. 's Avonds, als de „georganiseer de toeristen" allang weer per bus naar Guilin zijn vervoerd, begeven de „individuele toe risten" zich naar de dan veel rustiger geworden hoofdstraat. Marco Polo Het zoeken naar een restau rant is niet moeilijk. Het me rendeel van de restauranthou ders heeft het menubord in het Engels gesteld. De restau rantjes heten „Marco Polo", „Tony's Café", „La La Bar" of „Hard rock café". Plaatselijke Chinezen hangen rond maar gaan, uitgezonderd een enkele opgeschoten Yangshuo-jongere niet naar binnen. De meeste restaurant-eigenaars orgenise- ren tevens boot-, fiets- en bus- tripjes die vaak onder de prijs liggen van het officiële staats- reisbureau, CITS. Eén van deze ondernemers is een jongen uit Hong Kong. Een blik op het interieur ver raadt dat hij de kunst van het inrichten niet in China heeft afgekeken. Zijn coffeeshop is keurig onderhouden. Rondom de blank houten tafels staan comfortabele stoelen. De lage houten krukjes die men in ne gentig procent van de Chinese restaurantjes aantreft, ontbre ken hier. Op de tafels staan de in hard plastic gevatte dran- kenlijsten. Twee soorten Nes café en verschillende buiten landse sterke dranken worden geserveerd. Een restaurantje tegenover wordt gedreven door een 19- jarige jongen en zijn 16-jarige zuster. Net als de meeste van zijn collega's in de straat be heerst hij redelijk Engels. Na een kort gesprekje over de westerse specialiteiten (panne koeken, -müsli en sandwich-to- maat) springt hij op zijn fiets, die achter in het restaurant staat geparkeerd en rijdt in volle vaart de zaak uit. Hij moet wat relaties bezoeken en verse vis kopen. De kleine on dernemers hebben het naar hun zin in Yangshuo. AKA De president van igladesh, Hossain Moham- Ershad, heeft de noodtoe- id opgeheven. De noodtoe- id was in november van vorig jaar ingesteld, op het OOS gtepunt van de campagne 30 de oppositie om hem ten ta brengen. De 58-jarige nenal Ershad heeft steeds d af te treden en de Bagne van de oppositie te- hem is vrijwel doodge- i. De president, die in een burgerkabinet ten val cht, heeft 26 door de oppo- georgeniseerde stakingen rleefd. tanje en mogen j Westeuropese ie JSSEL Spanje en Portu- zullen volgende week offi- 1 worden uitgenodigd on- ïandelingen te beginnen r toetreding tot de Westeu- :se Unie (WEU), uitnodiging zal uitgaan van ninisters van buitenlandse fn en defensie van de ze- WEU-landen, wanneer zij 8 en 19 april in Den Haag inkomen voor hun half- lijkse vergadering, erland bekleedt momen- het voorzitterschap van de 'J, een militair verbond 'bij verder de Bondsrepu- Frankrijk, Groot-Brit- ië, Italië, België en Lu- burg zijn aangesloten en steeds meer wordt omge- nd tot een „Europese poot" ;n de NAVO. De laatste dat de WEU een uitbrei- onderging was in 1954 de Bondsrepubliek en Ita- id werden. ppositie ongarije i bi lat inden ineen )APEST Vertegenwoor- van diverse hervor- JIjI gsgezinde communistische peringen en van katholie- as_ lasisbewegingen in Honga- - hebben onlangs een over- pelende organisatie opge- t. Dat blijkt uit een docu- it, dat is ontvangen door informatiebureau voor ^Europa in West-Berlijn, nieuwe organisatie zegt te willen inspannen voor pluralistisch politiek sy- m in Hongarije. De nieuwe èging roept op tot demo- iSche hervormingen in het en en betere waarborgen de naleving van „vrij- ndi Isrechten". Daarnaast wil organisatie behalve tot 'de betrekkingen met de Rel ietunie" komen tot samen- hl king met „democratische :hten" in aangrenzende 's den. r 38 Het Haagse PvdA-raads- lid Jaap Huurman maakte deel uit van een Neder landse delegatie, die in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka een conferentie heeft bijwoond, georgani seerd door de Associatie van Westeuropese Parle mentariërs tegen Apart heid (Aawapa). Huurman was daar als vertegen woordiger van de ruim zestig anti-apartheidsge meenten, die Nederland momenteel rijk is. Na de conferentie bezocht hij ook enkele andere Front- lijnstaten en doet hiervan, speciaal voor onze krant, zijn verslag. BULAWAYO Tijdens de conferentie had presi dent Robert Mugabe van Zimbabwe het duidelijk gezegd: ,,De ruggegraat van de economieën van de Frontlijnstaten is de landbouw. Daar werkt de overgrote meerderheid van onze bevolkingen, daar wordt de basis ge legd voor onze onafhan kelijk van het Zuidafrika van de apartheid. Daar wordt het tegenwicht ge schapen voor de Zuidafri- kaanse pogingen onze economieën ook met mi litaire middelen te ont wrichten". Nu ik de hoofdsteden Lusaka (van Zambia) en Harare (van Zimbabwe) genoegzaam heb leren kennen, wordt het dus tijd het platteland op te trek ken om de ruggegraat meer van nabij af te tasten. Met de trein een van de twee treinlijnen voor personenver voer die het land rijk is vertrek ik eerst naar Bula- wayo. De klassen-indeling in de trein toont nog de sporen van het koloniale tijdperk. In de tweede klasse (van de vier) Is het gerief groot. In ieder cou- peetje spiegels met nog de RR-signaturen van vroeger, ofwel Rhodesian Railways. Opklapbare bedden en een neerklaptafeltje, een heus kroonluchtertje en een was bak completeren de inboedel. De trein boemelt in acht uur door het driehonderd kilome ter lange niet bijster interes sante landschap, af en toe hal thoudend bij een station, schijnbaar temidden van het niets. Ossekarren Het einde van de lijn is Bula- wayo, een industriestadje in het mijnengebied. Cecil Rho des, een blanke pionier en naamgever aan het latere Rhodesië, had in de vorige eeuw bevolen dat ossekarren op iedere plek in de stad moesten kunnen keren. Iede re straat lijkt dan ook een achtbaans-autoweg, maar dan wel zonder auto's. Het is im mers zondag vandaag. In het luxe stadspark, dat aangelegd blijkt te zijn door de Rotary Club, tref ik wat mensen. Gezinnen kuieren langs de bloemperken en de kinderen maken een ritje met de miniatuurtrein. In een uit hoek kom ik de oude „fine fleur" van de samenleving te gen. Op de gemillimeterde grasvelden van de bowling club lijkt het koloniale tijd perk voort te leven. Blanke dames van middelbare leeftijd in onberispelijk wit tenue spe- Westers bezoek voor een van de talrijke behoorlijk succesvolle ontwikkelingsprojecten in Zimbabwe. Ook de kinderen werken hier mee, onder meer door water te halen. FOTO'S: JAAP HUURMAN len de Britse variant van jeu- de-boules, terwijl zwarte be diendes druk in de weer zijn met maaimachines en het be zorgen van drank. Net voor dat ik hier mijn vooroordeel definitief bevestigd weet, komt er een zwarte dame uit het clubgebouw met dezelfde witte kledij: toch een symbool van de verandering. De volgende dag vertelt Vic tor Brock, een blanke verban nen Namibiër, dat de integra tie van de rassen nog niet overal even hard vordert. Hij wijst op een bericht in de krant, dat meldt dat twaalf le den van een golf-vereniging in Harare naar een andere club zijn overgestapt, toen het eerste zwarte lid bij hun oude vereniging werd toegelaten. Wolkenkrabbers Victor werkt, betaald door een buitenlandse hulporgani satie, aan de vorming van bouwcoöperaties voor jonge ren zonder afgemaakte schoolopleidingen. Het afgelo pen jaar heeft hij drie coöpe raties met samen vijftig banen helpen oprichten. Deze kleine bedrijfjes met namen als Bro therhood en Best Wishes bou wen huizen in opdracht van particulieren. Al naar gelang het inkomen van de mensen kunnen zij leningen krijgen voor twee-, drie- of vierka- merwoningen. In een van de ver van het centrum verwijderde towns hips toont Victor hoe zo'n coöperatie per maand een huis kan bouwen. Tijdens de rit vertelt hij trots dat de vier de coöperatie met de eerste meisjes in aantocht is. „The sky is the limit" gaat die he ten", aldus de opbouwwerker, en hij grapt: „Waarschijnlijk gaat die.zich. later specialise ren in wolkenkrabbers". Gedurende één dag in de maand krijgen alle leden van de coöperaties onderwijs in technische vakken, maar ook in management en boekhou den. „Spreiding van kennis maakt de kans op corruptie later alleen maar kleiner", legt Victor uit. Ik bedenk me dat dót een project zou kun nen zijn voor de anti-apart heidssteden. die met Bula- wayo een band aangaan. De burgemeester van Bulawayo heeft daar wel oren naar. Stropdassen „Onze grootste vijand is en blijft de blanke minderheids regering van Zuidafrika en Namibië. Zolang de apartheid daar nog bestaat, kunnen wij ons niet in vrede ontwikke len", aldus burgemeester Ma- podoko. In bijna dezelfde woorden als zijn collega's el ders gebruiken, meldt hij dat solidariteit van de rijke eerste wereld nodig is om de apart heid te kunnen verslaan. Hij Burgemeester Mapodoko van Bulawayo en Jaap Huurman, met de Haagse anti-apartheids-affiche in de hand. laat zich na de uitwisseling van de stropdassen dan ook gewillig fotograferen met het Haagse anti-apartheids-affi- che in de hand. Masvingo, acht jaar geleden nog Victoria geheten, ligt bij na 350 km oostelijk van Bula wayo. Na uitgebreid gepruts aan de motor, vertrekt mijn bus twee uur te laat. De hele zwarte samenleving van arm tot rijker verplaatst zich met dit vervoermiddel, dat in pri- véhanden is. Je hoeft je in dit land niet te schamen (in Ne derland trouwens ook niet) als je geen auto bezit, want dat recht is hier voorbehou den aan de allerrijksten en de medewerkers van hulporgani saties. Na een dikke twee uur over de verlaten wegen gereden te hebben met alleen zeer af en toe een tegenligger, en slechts nu en dan stoppend bij een kleine nederzetting met le men hutten, komt de bus plot seling tot stilstand. De chauf feur heeft het onder de motor al snel bekeken: einde van de rit voor déze bus en gewoon Een tv-ploeg volgde de Westeuropese parlementariërs tegen de apartheid op de voet. meegereden ben. Zes uren na vertrek en na onderweg nog zeker drie kapotte bussen voorbijgereden te zijn, komen we eindelijk in Masvingo aan. Ik kan slapen bij de Neder lander Jacques de Boer, die voor de EG werkt bij een gro te landbouworganisatie. Als hij me later de omgeving laat zien, wijst hij me op namen van grote boerderijen als „Voorspoed" „Weltevrée" en „Nooitgedagt", stuk voor stuk tekens dat de blanke Afrika ners na de Boerenoorlog des tijds ver naar het noorden waren doorgestoten. Kasteel Het is hier om zes uur in één klap pikkedonker en in de weinige tijd die de dag nog kent, race ik met de auto van Jacques („Wel links houden") heen en weer naar het Natio nale Park van Great Zimbab we, dertig kilometer verder op. In het park moeten de ge lijknamige ruïnes van een oude vesting, een trots van het land, bezichtigd worden. Öp een bergtop torenen de resten van een soort kasteel, hoog boven het omliggende landschap uit. Dit moet meer dan duizend jaar geleden de zetel van een machtige heer ser zijn geweest. Vóór de be vrijding van Rhodesië heette het dat Venetiërs of Moslims dit bouwwerk hier lang gele den hadden neergezet. Want, zo werd door de blanken aan genomen, zwarten zouden dit nooit hebben kunnen bou wen. Pas nu mogen weten schappers erkennen dat'hier lang geleden een originele be schaving bestaan heeft. De busrit naar Mutare de dag erop is weer een avontuur op zich. Op het station bij de markt ruziën de chauffeurs en conducteurs van twee con- currende bedrijven om de passagiers. Beide bussen zijn natuurlijk het snelst en het comfortabelst. ,Het geval op wielen dat mij geconfisceerd had, vertrekt inderdaad stipt om half negen, hoewel nog half leeg. Langs de wegen worden her en der nog meer passagiers opgepikt en in een sukkeltempo kruipt mijn bus heuvel-op en giert hij heuvel- af. Gevarendriehoek Een anderhalf uur later worden wij vrolijk toeterend gepasseerd door de concur rent. Onze chauffeur kijkt verbeten maar klaart ziende rogen op als we een stuk ver derop de vijand m^t de be kende gevarendriehoek langs de weg zien staan. Nu is het onze beurt om de veeltonige claxon te laten horen en vijf minuten later is de bus dubbel gevuld. wachten op de volgende. Ter wijl het hele gezelschap zich neervlijt in de schaduw van een grote boom, probeert deze blanke dwaas in de bloedhete zon een lift te krijgen. Lekke band De drie auto's die het uur erop voorbij komen, zitten alle boordevol. Dat geldt ook voor de volgende bus die ein delijk arriveert, maar met enig voordringen en een hou ding van „ikke-niet-begrij- pen" lukt het me een plaatsje te veroveren. Niet erg op mijn gemak zie ik hoe vele onge- lukkigen achterblijven; wach ten op de volgende bus. Moe ders om me heen geven on dertussen hun babies onge dwongen de borst. Gelukkig mag ik verderop een goede daad verrichten. Na een doffe knal blijkt ook deze bus het voor gezien te houden: lekke band. Als ik de conducteur geholpen- heb het kapotte wiel het dak op te sleuren, zie ik hem denken dat het maar goed is dat ik Des te trager worden de heu vels genomen, maar hij blijft rijden. Het enige oponthoud van betekenis wordt nog ver zorgd door de enige blanke in het gezelschap, die zo nodig foto's heeft moeten nemen van die enorme brug, die de enige verbinding vormt met het oosten van Zimbabwe. Een oplettende medepassagier heeft binnengebracht bij het volgende politiestation. Nadat echter gebleken is datdeze onverstandige blanke niet de onderkant van het militair object gefotografeerd heeft, hoeft er alleen nog maar een formulier ingevuld te worden en mag de bus weer door. Nog net op tijd voor mijn tele fonisch gemaakte afspraak met de Procinciale Ontwikke- lings Associatie kom ik in Mutare aan. Hier zal Snodia Chikanza van de MDA mij het Marange-district laten zien, waar het bestuur van de betreffende coöperatie op ons zit te wachten. Verspreid over het hele gebied zijn er ruim veertienhonderd mensen lid van de vereniging, die door hen bestuurd wordt. Men toont mij de gemeenschappe lijke winkel waar zowel voe dingsmiddelen als kunstmest verkocht worden. De eerste van de vier behuizingen voor vrouwenclubs en crèches is net gebouwd. De leden zullen er cursussen volgen om naai ateliers en zeepbedrijfjes (van dierlijke vetten) te kunnen opzetten. Boekhouden Die zaterdagochtend rijden Snodia en ik noordelijk het prachtige bergland in. Tegen een heuvel aangeplakt liggen de school en de winkel van de Nyanga-coöperatie. Jongeren krijgen er cursussen in tim meren, smeden, naaien, typen en boekhouden. Uit de wijde omgeving zitten de studenten hier voor vijfhonderd gulden per jaar intern. „In de drogere jaren zijn er veel minder dan 130 studenten, want dan kun nen veel ouders dat geld niet opbrengen", licht Snodia toe. Terug in Mutare heb ik nog net even de tijd om een strop das om te doen. De heer La wrence Mudehwe, de eerste burgemeester die ik hier' te gen kom met een normaal postuur („Hij zit niet in za ken" verduidelijkt de ge meentesecretaris later), ver telt dat Landsmeer in Neder land een zojuist gereed geko men bibliotheek heeft gespon sord. „Het wachten is nu op de boeken". Terug in het hotel zie ik op tv nog juist het staartje van een uitzending over het nationale congres van de Zanu-partij. Net als de Zapu dat vorige week deed, heeft de Zanu be sloten de twee partijen, die acht jaar geleden het land be vrijdden, te fuseren. Tot voor drie jaar waren ze nog ver wikkeld geweest in een hevi ge burgeroorlog die aan 20.000 mensen het leven heeft ge kost. „Nationale eenheid is nodig om Zuidafrika te kunnen weerstaan en de andere Frontliinstaten beter te kun nen helpen", zo spreekt presi dent Mugabe het Zanu-con- gres toe. Ik kan hem geen on gelijk geven, want de proble men zijn voor Zimbabwe en de buurlanden té groot om onderling nog eens stammen- ruzies uit te gaan vechten. „Samen zijn we in staat de apartheid de wereld uit te helpen". Het congres is en thousiast en klapt. In Mutare is het al weer pikkedonker geworden. Het wordt tijd om naar Nederland terug te ke ren. JAAP HUURMAN door Frans Boogaard BRUSSEL „Au fond ben ik alleen maar graag in Brussel als ik terugkom van een reis. Dan valt me altijd weer die grote troef van Brussel op: haar lelijkheid. Een héérlijke lelijkheid". Dat zei kort geleden, met evenveel drama in zijn stem als hij normaal in zijn films stopt, de Brusselse journalist en filmregisseur Mare Didden. Hoewel Didden „au fond" om zijn eigen Vlaams maar even te gebruiken uit Limburg komt, kent hij de Belgische hoofdstad waar hij zo verzot op is als weinig anderen. Temidden van de verloren chique van de door Jacques Brei zo uitbundig bezongen Anspach-boulevard en Place Brouckère en in de rosse buurten rond het Noordstation draaide hij zijn eigen „Brussels by night", en sindsdien kan er geen buitenlands regisseur in Brussel komen filmen of hij wordt door Didden naar alle interessante plekjes gegidst. In Brussel bestaét het allemaal nog: de achttiende-eeuwse gildehuizen op de Grote Markt, de vooral met particulier geld in oude stijl gerestaureerde eethuisjes van het vlakbij-gelegen Ilot Sacré, maar ook de krotten in Schaerbeek en Sint Joost, het door kantoorflats verpeste Leopoldskwartier en de vooral door Marokkanen bevolkte Marollen, waar de biefstuk- frites allang is verdrongen door dampende schotels cous- cous met een lamsbil, overgoten door Noordafrikaanse hoofdpijn wijn met een té hoge zuurgraad. De restauratie van één van de fraaiste monunjenten van de stad, de uit de dertiende en veertiende eeuw stammende Sint Michiels-kathedraal, is jarenlang opgehouden omdat niemand wist wie de eigenaar was. Wie nu wil weten wanneer de restauratie van het Chinees Paviljoen ter hand wordt genomen, één van de protserige, maar nu door en door verrotte bouwwerken die Leopold II in zijn beste dagen besloot naar Brussel te halen, kan vlotweg vijf of zes overheidsdiensten bellen die allemaal bij die opknapbeurt betrokken zijn, maar die geen van allen weten wie echt verantwoordelijk is. Soms, bij een politieke wisseling van de wacht, trekt iemand een bureaula open en komen pijnlijke verrassingen aan het licht. Dat gebeurde kort geleden, toen een alweer vergeten rapport werd teruggevonden over de technische staat van de kilometerslange tunnels die samen de Brusselse binnenring vormen, en die werden gebouwd ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling van 1958. Volgens dat nu alweer drie jaar oude rapport kunnen rolluiken die in tijd van nood een doorgang van de ene naar de andere tunnel mogelijk moeten maken niet meer open. Vluchtwegen in de soms overvolle tunnels blijken gebarricadeerd door ka bel trossen en een elektriciteitskabel van 15.000 volt is op verschillende plaatsen onvoldoende afgeschermd. Als daardoor brand ontstaat is de ramp niet te overzien, temeer daar een aantal brandkranen ook hartje 'zomer is afgesloten om bevriezing te voorkomen. Volgens weer andere rapporten is de Lakense De Troozbrug al sinds '85 niet meer betrouwbaar en gaapt er bij Openbare Werken een gat van 900 miljoen frank, ofwel zo 'n vijftig miljoen gulden. Volgens oud-premier Paul Van Den Boeynants, die zich in oktober kandidaat stelt als opvolger van burgemeester Brouhon, is dat nog maar een schijntje van wat de stad werkelijk te kort komt. In een open brief aan alle Brusselaars onder het kopje „Niets dan vel over been/La peau et les os", rekende hij kort geleden de bevolking voor dat door fout rijksbeleid de stad jaarlijks meer dan tweehonderd miljoen gulden aan inkomsten mist. Uiteraard zal dat veranderen als hij burgemeester wordt Op de stem van Didden hoeft „VDB" niet te rekenen. Van hem mogen misschien de tunnels worden opgeknapt, maar moet de rest van de stad vooral de chaotische troep blijven die ze nu is. „Op drie minuten rijden zit je ploff in Istanbul en je eet er beter dan in Istanbul zelf. Waar heb je dat nog?"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7