er onservatieven penen aanval op rode" Charles Indammen sprinkhanenplaag een bijna onmenselijke taak Woordvoerder verzon uitspraken Reagan Nieuwe Italiaanse regering pakt persconcentraties aan JITENLAND Ccidóc Qowuvnt WOENSDAG 13 APRIL 1988 PAGINA 5 [A Q GEBRUIKT EER GIFGAS OSIA Iraq heeft gisteren ,r bommen met gifgas" laten n. Dit bij nieuwe gevechten Halabja, een grensplaats in het 'cesiden van Iraq, waar vorige luk nd naar schatting vijfduizend otle Jen werden gedood door gifgas, n oi bja is ingenomen door Iraanse Jten >en. Zondag lieten Iraakse vlieg- ien >n ook al op andere plaatsen in t. II distan chemische bommen val- i ge waardoor honderden doden en jus Dnden vielen onder burgers, al- ïxik het Iraanse persbureau IRNA. Ab heeft gezegd bereid te zijn te i Pi jen met chemische oorlogsvoe- als Iran dat ook doet. Expeditie naar Yeti in Tibet KATHMANDU China heeft toe stemming gegeven aan een Brits- Amerikaanse expeditie om een maagdelijke top van de Himalaja in Tibet te beklimmen en naar de „Verschrikkelijke Sneeuwman" te zoeken. De toestemming was eerder geweigerd omdat Tibet afgesloten is voor buitenlanders. De alpinisten be klimmen als eersten de 7.150 meter hoge berg Menlungtse in zuid-cen traal Tibet Een andere groep van vijf man zal in hetzelfde gebied naar de „Yeti" zoeken en met duisternis doorborende apparatuur het wezen ook proberen te ontwaren in het donker. Journalist Wereldomroep mag Suriname niet meer in PARAMARIBO De militaire politie in Su riname heeft de Nederlandse journalist Vic tor Hafkamp van de Wereldomroep tot onge wenst persoon verklaard, toen deze afgelopen zondag op het punt stond het land te verla ten. „Ik kreeg op het vliegveld Zanderij twee stempels in mijn paspoort, waarop stond dat ik het land de komende vier jaar niet meer mag betreden", aldus Hafkamp. Als reden werd gegeven dat hij tijdens zijn verblijf „rare verhalen over Suriname had verteld" De Wereldomroep wordt er al jaren door de (militairen in) Suriname van beschuldigd een hetze te voeren tegen legerleider Bouterse en de zijnen. Een regeringwoordvoerster in Pa ramaribo verklaarde dat het visumbeleid nog een zaak is van de militaire politie. Maar dat zal in de toekomst veranderen. HONDURAS HEFT NOODTOESTAND VOORTIJDIG OP TEGUCIGALPA De rege- ring van Honduras heeft be kendgemaakt dat zij tien da gen eerder dan voorzien de noodtoestand opheft, die was uitgeroepen naar aanleiding van de bloedige anti-Ameri kaanse onlusten van vorige week. Er is geen gewelddadig heid in Honduras geweest sinds vrijdag, toen de Ameri kaanse missie werd geplun derd en in brand gestoken uit protest tegen de uitwijzing naar de VS van de vooronder stelde drugshandelaar-in-het- groot, Juan Ramón Matta. Verdediging Hamadi eist jaar celstraf DUSSELDORF Abbas Hamadi heeft gisteren voor de rechtbank in Dusseldorf ontkend iets te maken te hebben met de ontvoering van de Westduitsers Rudolf Cordes en Alfred Schmidt in Bayrut. De eerste is enkele maanden geleden vrijge laten. Zijn verdedigers vroegen de recht bank dan ook Hamadi vrij te spreken van deze aanklacht. Hamadi wordt er van ver dacht met de ontvoering van de twee Westduitsers zijn broer, Mohammed Ha madi. vrij te krijgen. De verdediging be streed niet de aanklacht van vervoer van explosieven en vroeg om een jaar celstraf, wat onmiddellijke vrijlating zou beteke nen, want Abbas zit meer dan een jaar in voorarrest. Het openbaar ministerie eiste eerder 11,5 jaar tegen Abbas Hamadi. ARBEIDERSPARTIJ WIL MET PLO PRATEN JERUZALEM Een lid van het bestuur van de Israëli sche Arbeiderspartij. Arieh Hess heeft gisteren ver klaard dat hij op korte termijn met PLO-voorzitter Ara fat wil spreken over de vorming van een Israelisch-Jor- daans-Palestijnse confederatie. Volgens Hess heeft Ara fat laten weten dat hij het voorstel „een goede basis" vindt voor een gesprek. „Het is de enige redelijke oplos sing, omdat het rekening houdt met zowel het Pale stijnse streven naar een natie, als de economische en menselijke situatie in de regio", aldus Hess. Het voorstel voorziet onder meer in wederzijdse erkenning door Is rael en de Palestijnen en de vestiging van een gedemili tariseerde Palestijnse staat. Het is nog niet bekend waar de besprekingen worden gehouden: een Israëlische wet verbiedt ieder contact tussen Israëlische burgers en or ganisaties die vijandig staan tegenover de staat Israel. flDEN In Groot- ij hijtannië is een discussie ang gekomen over de ieke rol van de troon- i v! 'lger' kroonprins Ie v< rles. Aanleiding hier- rstr vormen de opmerking de voormalige leider de Britse Conservatie- te™ >artlL Norman Tebbit, .voor de monarchie ri orfcarlijke'" toespraken Iet de prins van Wales fill- it vindt dat de toekomsti- ming de monarchie in ge- brengt. door in het open kritiek te uiten op mis- ac en in de Britse maat- Tijdens een recent n Sheffield, een La- bolwerk in het noorden Engeland, had Charles oorbehoud zijn steun ,u,. aan een gemeen- ipelijk initiatief van het listische gemeentebestuur nkele plaatselijke onder- afat: ipers weten ,^pt wat ze len nemingen, om fabriekswijken nieuw leven in te blazen. Eerder heeft prins Charles al op onverhulde wijze kritiek geleverd op de aanpak van de werkloosheid, de verwaarlo zing van de stadskernen in Groot-Brittannié en de aantas ting van het milieu. De uitlatingen van prins Char les in Sheffield waren voor Tebbit de druppel die de em mer deed overlopen. In een toespraak zei hij dat als prins Charles in het openbaar socia listische oplossingen aan de hand gaat doen. er een reëel gevaar bestaat dat hij buiten zijn boekje gaat. Volgens Teb bit neemt de prins van Wales het voor de werklozen op, om dat hij zelf in zekere zin geen baan heeft èn niet zal krijgen, voordat hij tot de troon geroe pen wordt De prins heeft op veertigjarige leeftijd nog geen enkele maal verantwoordelijk heid gedragen, zei Tebbit, „en dat is zijn moeilijkheid". Het dagblad The Independent nam het voor de prins op, door in een commentaar fijntjes op te merken dat Tebbit op het ogenblik zelf ook zonder werk zit en zal blijven zitten, totdat hij zijn groottste ambitie kan verwezenlijken: Margaret Thatcher opvolgen als pre- De milieudeskundige van de Labourpartij, Jack Cunning ham, kwam de kroonprins eveneens te hulp Hij zei dat duidelijk is dat de prins een gezonde en goed-geïnformeer- de belangstelling heeft voor de problemen van de miljoenen stadsmensen, die in ontoerei kende huizen wonen, in een verziekt milieu en in veel ge vallen zonder hoop op werk. Ook de woordvoerster van de sociaal-liberale SLD. Shirley Williams, viel de kroonprins bij „Als toekomstig koning heeft Charles niet alleen het recht, maar de plicht, de aan dacht te richten op- alles wat de kwaliteit van het leven van zijn onderdanen bedreigt". ra" de voorpagina) JNACA PLO-leider 'at, die vanuit Kuwayt okken is met de on- ïandelingen met de ers van het Kuwaytse oestel klaagde giste- dat de kapers hun ei- voortdurend verande- ,Soms eisen ze de ating van zeventien ordeelden, soms wil- ken zij er tien vrij krijgen dan weer 34 en het te is dus dat ze naar ers wilden". it zei ook dat hij contac- leeft gelegd met „de lei van de kapers", waarmee angaf dat de actie door nen elders wordt gecon- ;rd. Volgens hem krijgen apers hun bevelen van enaf. verder dan Liba- De PLO-leider. die suggereerde dat de ka- door Iran is opgezet zei en dat het „hoofddoel" de kaping was de aan- t af te leiden van de vier den oude opstand in de Israel bezette gebieden, •aanse onderminister van nlandse zaken Larijani aarde gisteren in Londen ijn land had aangeboden .uwaytse toestel te bestor- toen het nog in Mashhad :t noordoosten van Iran Ie grond stond. De autori- van Kuwayt sloegen het Dd echter af. Larijani ont- dat tijdens het verblijf an extra kapers in het tuig zijn gelaten en extra PLO-leider Arafat bewapening zoals stenguns. Volgens de onderminister had Kuwayt geen alternatieve op lossingen aangedragen en hij bezwoer dat Iran geen andere keus had dan de kapers met hun gijzelaars te laten vertrek ken „hoewel het tegen onze wens was". Tijdens het opstarten van de motoren van de gekaapte Boeing op Larnaca werd een luide knal gehoord, die geleek op een explosie. Het is niet duidelijk of de „ontploffing" werd veroorzaakt door het op starten van' de motor of daar- dat Cyprische autoriteiten waarschuwingsschoten losten op al te nieuwsgierige journa listen. Kort na de knal zei een van de kapers dat de haastig halt gehouden tankwagens konden doorrijden. Terwijl het toestel van brand stof werd voorzien werden in totaal twaalf gegijzelden vrij gelaten. Hoewel de toestand aan boord van het vliegtuig „verschrikkelijk" was vanwe ge een uitgevallen airconditio ning, slechte hygiënische toe standen en slechts één warme maaltijd na zeven dagen, heb ben de vrijgelatenen vooral „rust" nodig en geen medica menten. Vlak voor het vertrek naar Algiers verklaarden de kapers nogmaals dat zij bij hun eisen blijven .tot vrijlating van zeventien geestverwanten die in Kuwaytse gevangenissen zitten. Afghaans verzet blijft tegen vredesakkoord ISLAMABAD De zeven lei ders van de bond van het Af ghaanse verzet hebben een stemmig hét vredesakkoord voor Afghanistan verworpen, dat morgen in Genève onder tekend wordt. Zij vragen Pa kistan geen enkele stap te doen die hun overwinning kan doen verkeren in „een neder laag". Verzetsleider Gulbodin Hema- tyar zei dat de mujaheddin niet gebonden zijn aan het be stand en dat het Afghaanse volk de wapens niet zal neer leggen, zo lang hun eis van een onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking van de Sovjet-troepen en de vesti ging van een islamitische rege ring in Kabul niet gewaar borgd is. Om hun vastbeslo tenheid te onderstrepen heb ben de Afghaanse verzetsgroe pen de komst van de lente ge bruikt voor een verheviging van de strijd. Aan die eerste eis van het ver zet lijkt overigens redelijk snel te zullen worden voldaan. De Russische vice-minister van buitenlandse zaken Joeli Vo- rontsov deelde gisteren in Moskou mee dat in de eerste drie maanden na 15 mei de helft van het Sovjetcontingent in Afghanistan zal worden te ruggetrokken. De volledige af tocht moet binnen negen maanden zijn voltooid. Moskou gaat er van uit dat Pa kistan binnen een maand de steunpunten en trainingskam pen van het Afghaanse verzet op Pakistaans grondgebied zal ontmantelen. Diplomaten in Kabul hebben de indruk dat de Sovjetunie het Afghaanse bewind op gro te schaal van nieuwe wapens voorziet voor de te verwach ten strijd, als het Russische le ger eenmaal is verdwenen. SKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Uitgeven). Antwerpen-Weesp. Nekte lang voor viaduct WASHINGTON Larry Speakes, de vroegere woordvoerder van het Witte Huis, heeft onthuld dat hij president Reagan verscheidene malen uit spraken in de mond heeft gelegd, die hij zelf had verzonnen. In een voorpublicatie in de Washington Post uit zijn bin nenkort te verschijen boek schrijft Speakes, dat hij tijdens de topontmoeting tussen Reagan en Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov in Genève in 1985 het bange gevoel had dat Gorbatsjov de show zou stelen met zijn uitspraken over de vredelievendheid van de Sov jetunie. Om te voorkomen dat Gorbatsjov Reagan zou over troeven, gaf Speakes een me dewerker opdracht „een paar uitspraken van de president op te stellen". Speakes schaafde het citaat wat bij en deelde de wereld pers vervolgens mee dat Reagan tegen Gorbatsjov had gezegd: „Er is veel dat ons scheidt, maar ik geloof dat de wereld ruimer ademhaalt om dat wij hier met elkaar zitten te praten De voormalige woordvoerder geeft verder toe dat hij ook een andere druk geciteerde uitspraak van Reagan „Onze meningsver schillen zijn serieus, maar ook onze wens meer begrip voor elkaar te krijgen" uit zijn duim heeft gezogen. Speakes schrijft nu dat het „verkeerd was om zich zulke vrijheden te veroorloven", omdat de Sovjetunie had kun nen bekendmaken dat Reagan nooit iets dergelijks had ge zegd. „Maar gelukkig betwist ten de Russen de uitspraken niet en slaagde ik er zodoende in het imago van de president een beetje op te poetsen". Te genover de Washington Post noemt Speakes het verzinnen van uitspraken „niet echt lie gen' „Als je een woordvoer der bent ontwikkel je een spe ciale band met de president, zodat je begint te denken als de president". Het Witte Huis heeft veront waardigd gereageerd op de uitlatingen van zijn vroegere woordvoerder. De huidige zegsman van het Witte Huis. Marlin Fitzwater, noemde Speakes' uitlatingen „schande lijk" Hij verzekerde dat alle door hem geciteerde uitspra ken van de president authen tiek zijn. Sonny Bono burgemeester Palm Springs PALM SPRINGS De Amerikaanse zanger Sonny Bono, die in de jaren zestig met zijn ex-vrouw Cher een bekend popduo vormde, is tot burgemeester gekozen van het stadje Palrfi Springs in Californie. Bono kreeg ruim 4.800 stemmen. Zijn naaste rivaal kwam niet verder dan 2.500 stemmen. De 53-jarige Bono, die tegenwoordig een restaurant exploiteert in Palm Springs, scoorde in de jaren zestig een tophit met „I've got you babe" dat hij samen zijn toenmalige vrouw Cher zong. Cher werd maandagnacht onderscheiden met een Oscar voor de beste vrouwelijke acteur voor haar rol in de film „Moonstruck". ROME De Voedsel en Landbouworganisatie FAO in Rome heeft giste ren groot alarm geslagen voor de sprinkhanenplaag in Afrika, die de grootste lijkt te zijn in dertig jaar. „Het is een bijna onmenselijke taak om deze plaag in te dam men, alleen internationale sa menwerking kan de oogst in de Maghreb en Sahel redden", zei FAO-directeur Eduard Saouma. Er worden dagelijks nieuwe zwermen gemeld uit het hele gebied. Tot aan de Kaapverdi- sche Eilanden toe, die sinds eind maart geheel zijn over dekt. „In juni dreigt een totale inva sie, daar vanaf eind mei op een nieuwe trek van de insec ten moet worden gerekend", aldus de deskundigen van de zestien betrokken landen, die in Rome vergaderden. Om dit te voorkomen besloten zij om meer dan twee miljoen hectare bedreigd gebied in Noord- Afrika te bespuiten, ook in landen ten zuiden van de Sa hara. Er moet ook worden ge spoten tegen larven uit eieren van insecten die aan vorige In de Tunesische plaats Menzel jagen kinderen op sprinkhanen. Ook Nederlandse bedrijven zijn inmiddels ingeschakeld bij de bestrijding van de enorme plaag. foto: epa bespuitingen ontkwamen. In gulden. Eén van de FAO-des- werken en goedkoper zijn. De totaal is daardoor ongeveer kundigen pleitte onlangs zelfs gevolgen daarvan ziin echter twee miljoen liter aan insec- voor het gebruik van verbo- te schadelijk voor de gehele tenverdelgingsmiddelen nodig, den verdelgingsmiddelen, zo- voedselketen. Kosten: rond de zestig miljoen als dieldrin, omdat ze langer Patiënt lift naar ziekenhuis na val uit ambulance AVELLINO Een 23-jarige Italiaan is naar een zieken huis moeten liften, nadat hij kort tevoren met brancard en al uit de ambulance was gevallen die hem na een ver keersongeval had opgepikt. De chauffeur van de ambu lance had de achterportieren niet goed gesloten. Een auto mobilist was zo vriendelijk de licht gewonde man naar het ziekenhuis te brengen. De chauffeur van de zieken wagen kwam pas bij het zie kenhuis tot de ontdekking dat hij zijn vracht was kwijt geraakt. ROME Ciriaco de Mita, de leider van de Italiaanse christen-democraten, wordt de nieuwe premier van het land. De Mita heeft zijn kabinet rond en zal de regeringsploeg bin nenkort aan president Francesco Cossiga presen teren. Intussen is binnen de christen democratische partij de strijd ontbrand wie De Mita op zal volgen als secretaris-generaal. De Mita, van huis uit een voorzichtig man, heeft na een maand van behoedzaam ma noeuvreren overeenstemming bereikt met de socialisten van ex-premier Bettino Craxi en met de kleine partijen van re publikeinen, sociaal-democra ten en liberalen. Daarmee is de oude regeringscoalitie weer in ere hersteld. Met dezelfde combinatie regeerde Craxi bij na vier jaar, voordat hij in de lente van 1987 door De Mita gedwongen werd plaats te ma ken voor een christen-demo craat. De demissionaire pre mier Giovanni Goria, een be schermeling van De Mita, keert waarschijnlijk niet terug in de nieuwe regering. Het is vooral zijn naam, die genoemd wordt als mogelijk opvolger van De Mita. Opvallena in het regerings-programma van De Mita is de anti-trust bepaling op het terrein van de media. Het komt er op neer dat dege ne die kranten heeft geen par ticuliere televisie-zenders mag hebben en omgekeerd. In de praktijk betekent dit bij voor beeld dat televisie-koning Sil vio Berlusconi de krant „II Giornale" en zijn belangen in de uitgeverij-wereld zal moeten verkopen. Aquino naar China: Filipijnen gonzen van coupgeruchten MANILA Het leger van de Filipijnen is in de hoogste staat van paraat heid gebracht, in verband met het bezoek dat presi dent Corazon Aquino van af vandaag aan China brengt. Het eerste buiten landse bezoek van de pre sident in anderhalf jaar heeft ertoe geleid, dat het op de Filipijnen gonst van de geruchten over een mogelijke staatsgreep. Het hoofd van de strijd krachten, generaal Renato de Villa, heeft verklaard dat hij tegen elke dreiging opgewas sen is. Maar hij waarschuwde niettemin de soldaten op hun hoede te zijn tijdens het be zoek van Aquino aan China. ,,In de kampementen en in heel Manila gaat het verhaal dat er een destabiliserings- campagne aan 'zit te komen. Ik geloof het niet echt, maar wij moeten voorbereid zijn", hield De Villa een bijeen komst van 700 soldaten in een legerkamp in de hoofd-1 stad voor. De gevaren van een coup zijn groter gewor den sinds de vlucht van ko lonel Honasan. De leider van de mislukte staatsgreep van januari heeft een grote aan hang onder jonge officieren. Het vierdaagse bezoek aan China vormt de eerste keer in anderhalf jaar dat Aquino het aandurft de Filipijnen te verlaten. In haar omgeving wordt gezegd dat het bezoek tot doel heeft aan de wereld te tonen dat zij zeker is van haar zaak en de touwtjes strak in handen heeft, on danks voortdurende geruch ten over staatsgrepen. Kardinaal Jaime Sin, de be langrijkste rooms-katholieke geestelijke in het land, liet weten dat hij gebeden heeft om speciale bescherming voor Aquino.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5