Genezen Belg laat Hollands^ lotgenoten niet in de steek „Alphen lijdt aan chemof obie" Ex-secretaresse Janmaat eist twee miljoen gulden Geen advocaat bij politieverhoor Advocaten: informatie in Rara-zaak „zeepbel" I Leven L en Handicap Houtrusthallen in Den Haaf BINNENLAND/BUITENLAND GaidMQowuvnt WOENSDAG 13 APRIL 1988 PAGlM Hoger beroep vonnis Duyn ALKMAAR Het openbaar ministerie in Alkmaar gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak Duyn. Dit CDA- Tweede Kamerlid werd vorige week door de Alkmaarse politierechter ver oordeeld tot 500 gulden boete en een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid van zes maanden omdat hij op 1 oktober 1987 een auto bestuurde met 1,71 promille alcohol in het bloed. Volgens de Alkmaarse hoofdofficier mr. A. Josephus Jitta is de aan Duyn opge legde straf „niet in overeenstemming nu t het gepleegde delictBovendien wijkt het vonnis aanzienlijk af van de eis van officier van justitie, die 1.000 gulden boete en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van zes maanden had geëist. SCHADEVERGOEDING VOOR LEED DOOR KEDICHEM DEN HAAG - De „Stichting schadever goeding mevrouw W.B. Schuurman" eist twee miljoen gulden van de gemeenten Leerdam en Amsterdam, de Anne Frank Stichting en de Staat der Nederlanden Mevrouw Schuurman is de ex-secretares se van oud-kamerlid Janmaat. Zij raakte twee jaar geleden bij de ongeregeldheden rond een vergadering van de Centrum partij in Kedichem zo ernstig gewond raakte, dat een groot deel van haar rech terbeen moest worden geamputeerd. De zaak dient 11 mei voor de rechtbank in Dordrecht Ruim honderd actievoerders waren op 29 maart 1986 naar Kedichem (gemeente Leerdam) getrokken om een verzoenings vergadering van de Centrumpartij en de Centrum-democraten te verstoren. Het hotel Cosmopolite brandde in korte tijd volledig uit. De stichting stelt nu dat de burgemeester van Leerdam op de hoogte was van de vergadering en dat hij en de gemeentepo litie de moeilijkheden hadden moeten voorzien. Burgemeester D. Korporaal ver werpt deze beschuldigingen. „De bijeen komst was niet officieel aangemeld. Wel had ik informeel gehoord dat ze in beslo ten kring bijeen zouden komen. Omdat er diezelfde dag in Leerdam ook een verga dering werd gehouden van de Turkse Grijze Wolven, heb ik enkele politiemen sen extra ingezet". Volgens de stichting wist ook de BVD dat ordeverstoringen waren voorbereid, maar de BVD heeft die wetenschap niet doorge speeld aan de politie. De Anne Frank Stichting zou aanzetten „tot geweld en terreur jegens Centrum-democraten". Mevrouw Schuurman, ex-secretaresse van oud-kamerlid Janmaat, moet een been missen sinds zij in 1986 bij de rellen in Ke dichem betrokken raakte. Naast haar het toenmalige kamerlid. FOTO: archiet SP Onderzoek naar roetwolk Esso ROTTERDAM De Rotterdamse cier van justitie mr. H.A.C. Smid de Dienst Centraal Milieubeheer mond opdracht gegeven een proces- der baal op te maken van het ongeluk nd de flexikoker bij Esso in het Botle jen bied. Smid heeft daartoe besloten oi ibja hij vermoedt dat er bij Esso fouten gemaakt. „Er is bij voorbeeld een dingsprocedure voor ongelukken. Ik disi weten of ze zich daaraan hebben ge wé den", aldus de persofficier van jus one Door het ongeluk met de flexik he werden vorige week de dorpen Ab h< broek en Geervliet .op Voorne Pi per met een laagje roet bedekt. Wegvakken met limiet 100 km/uur. Niet overal harder De nieuwe maximum-snelheid van 120 km/u die per 1 mei in gaat. zal niet overal in ons land gelden. Op sommige delen van het wegennet, vooral rond Den Haag, Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Breda, Eindhoven, Arnhem en Groningen, blijft een limiet van 100 km/u gehandhaafd. Deze „langzamere" wegen zullen worden aangeduid met het bord .,100" en krijgen een middenberm met opvallende, gele elementen. Op deze kaart is met zwarte strepen aangegeven waar ook na 1 mei niet harder dan 100 km/u mag worden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer ziet geen heil meer in het idee om gear resteerde verdachten het recht te geven zich bij het politieverhoor te laten bij staan door een advocaat. Ook aan een experiment met een dergelijke nieuwe vorm van rechtsbijstand heeft de meerderheid van de Kamer geen behoefte meer. Alleen de linkse op- positieparijen vinden een proefneming nog zinvol. De al dan niet gewenste aan wezigheid van een advocaat bij het verhoor op het politie bureau is al jaren lang onder werp van politieke discussie. In 1980 nam de Kamer bijna unaniem een motie van CDA, VVD en PvdA aan om ermee te gaan experimenteren. De toenmalige minister van justi tie De Ruiter wees dit verzoek van de hand. Ook zijn opvol ger Korthals Altes voelde er niets voor. Wel werd in het buitenland een onderzoek in gesteld. Dit wees uit dat men er niet overal even enthousiast over is. Gisteren bleek tijdens een ver gadering van de kamercom missie voor justitie dat de frac ties van CDA, VVD en SGP zich bij het standpunt van de minister neerleggen. Korthals Altes betoogde tegenover de commissie nogmaals waarom het zijns inziens niet nodig is een advocaat bij politieverho ren toe te laten. „De vrees dat de verdachte onbehoorlijk door de politie zal worden be jegend en wellicht onder druk onjuiste verklaringen aflegt is in ons systeem niet gerecht vaardigd Er zijn voldoende controlemechanismen. men kan klachten indienen tegen de politie, men kan zich bekla gen bij de Nationale Ombuds man en bovendien kan tijdens de rechtszitting het optreden van de politie tijdens het ver hoor aan de kaak worden ge steld", aldus Korthals Altes. Hij wees er verder op dat de aanwezigheid van een advo caat bij het verhoor de kans vergroot dat een verdachte weigert te bekennen. Toezichthouders recreatie gebied willen pistool UTRECHT De toezichthou ders van het bos- en recreatie gebied Utrechtse Heuvelsrug en Valleigebied willen uitge rust worden met een dienstpis tool. Ze hebben daarvoor bij minister Korthals Altes van justitie een verzoek ingediend. Volgens hun chef Strijland is het nodig de drie toezichthou ders te bewapenen omdat zij op de terreinen voor dagrecre atie geconfronteerd worden met stropers en andere slecht- willenden. Volgens hem lopen de toezichthouders als „onbe zoldigde ambtenaren rijkspoli tie" al in uniform rond en dra gen ze zelfs een koppel met daaraan een holster. „Er moet alleen nog een wapen in". Voorzover hij weet komt het nog nergens in Nederland voor dat toezichthouders be wapend zijn. DEN HAAG/HASSELT Dirk Verluyten is een gelukkige Belg. Het le ven lacht de ex-kanker- patient uit Hasselt weer toe, een lang leven waar schijnlijk. En toch werd er vier jaar geleden bot- kanker bij hem ontdekt. Het kostte de toen 23-ja- rige psychatrisch verple ger niet alleen een spaakbeen en normale levenskansen, hij verloor ook al zijn vrienden en zijn baan. En daarom toog hij naar Nederland. „Ik werd door mijn Belgische vrienden uitgesloten en moest in Amsterdam alles weer terug opbouwen. Op een gegeven moment heb ik daar het Koningin Wilhelmi- na Fonds gebeld en van hen kreeg ik het adres van de stichting Jongeren en kan ker", vertelt Dirk Verluyten. Hij werd een actief lid van deze stichting en maakte in 1986 als vrijwilliger het bus project in Noord-Holland mee, dat als voorbeeld heeft gediend voor de nu landelij ke buscampagne. Nu, in exact dezelfde bus, gaat de Belg weer mee om met ande re vrijwiligers lotgenoten uit alle provincies aan te horen; men kan hem nu echter „er varingsdeskundige" noemen. Van het vorige project weet Dirk Verluyten nog: „Ik schrok dat er mensen waren die al acht ïaar niet over hun ziekte hadden gepraat. In de bus kwamen ze los en had den dan soms al voldoende aan een paar minuten. Maar ik heb ook wel eens drie uur achtereen met mensen zitten praten. Ze wilden eerst voor al hun eigen verhaal kwijt. Na een paar contacten waren ze temidden van lotgenoten minder op zichzelf gericht en ontstond er wederzijds be grip. Voor jongeren was het vaak heel anders dan voor ouderen. Zij zitten in het iso lement van thuis, leven in 'een glazen stolp. Als vrijwil ligers hadden wij ook veel steun aan elkaar, want je hoort natuurlijk veel zware verhalen". „Ik ben heel anders gaan le ven sinds mijn ziekte. Veel bewuster. Zaken als vakantie waren opeens niet meer be langrijk, ik had aan een vriendelijk woord al genoeg. Maar het is best een pro bleem die houding vol te houden als je weer bijna ge Jl 7.C. Met deze informatiebus trekt het Landelijk platform voor verenigingen van kankerpatiënten vanaf aanstaande zaterdag tot en met 24 september door Nederland FOTO: PR nezen bent. Je duikt heel vlug terug in de maatschap pij. Maar ik zou mijn ziekte niet gemist willen hebben". Dirk Verluyten leeft nog al tijd bewust genietend en wo nen doet hij nu weer in Has selt. „Ik heb er ook al mijn vrienden weer terug. Ik was vroeger ook wel te belastend voor ze, besef ik nu, praatte te veel over mijn ziekte. Nu ID komen ex-vrienden mij hi tar excuses aanbieden. Dat toch wel fijn". Pas over een jaar kan Di Verluyten echt genezen ve klaard worden, dan is de v<rr lige 5-jaarstermijn versti vi ken; maar hij gelooft in, in tegenstelling tot bLjj voorbeeld zijn voorzichti moeder. Dirk: „De kankerp tient is altijd de optimist, moet de mensen in zijn oi iai geving meetrekken. Het d voor anderen ook moeilij |t Kijk, als een patiënt overlij M is het voor hem ook allema voorbij. Maar de anden blijven met het verdriet ac |er ter"- )pi Dezer dagen gaat Dirk Ve luyten eindelijk ook we werken, want men heeft he een baan als coördinator v het ziekenfonds in Hassi^ aangeboden. „Het is voorl pig voor een jaar, maar kan zo eens kijken of h weer gaat. Maar die g spreksgroepen in Nederlai wil ik nog niet missen. leid nu al voor het derde ja een groep en dat is heel zellig. Nee, voorlopig staat Nederlandse opvang bov aan de ladder, terwijl de B p gische nog moet beginn met klimmen". HERMAN JANS.' ,1! TNO- VOORZITTER: ONRUST OVER GIFBELT ONJUIST HAMBURG Voorzit- ter W. de Jong van de Raad van Bestuur van de Nederlandse onderzoe- korganisatié TNO acht de publieke onrust over de vermeende schadelij ke gevolgen van de gif belt in Alphen aan den Rijn voor de volksge zondheid onjuist. Onder druk van de commotie die onder de bevolking is ontstaan, zou wel eens naar de verkeerde oplos sing gezocht kunnen worden, waardoor onno dig veel geld uitgegeven wordt. Volgens De Jong is in Alphen door mislei dende informatie „che- mofobie" onstaan. In Al phen is met verbijstering gereageerd op de uitla tingen van de TNO-voor- zitter. De TNO-bestuurder maakte zijn opmerkingen gisteren op een internationale conferen tie over bodemverontreini ging en -sanering in Ham burg. De ontdekking van de chemische stortplaats vorige maand veroorzaakte veel on- rust en angst onder de Al- phense bevolking. Vele in woners kregen de indruk dat de gifbelt een onmiddellijke bedreiging voor de volksge zondheid was. De meeste Al- phenaars willen dan ook dat de gifbelt wordt afgegraven, zo bleek op een informatie bijeenkomst over de gifbelt, die eind maart werd gehou den. Deze reactie is volgens TNO- voorzitter De Jong onterecht, omdat deze gebaseerd is op onjuiste informatie. Korte- termijneffecten voor de volksgezondheid zijn in dit soort gevallen eerder uitzon dering dan regel. Dit wordt door vele onderzoeken en studies bevestigd. Het is zelfs erg moeilijk de gevolgen op den lange duur daardoor vast te stellen. Overdreven Overdreven angst voor de gevolgen van een chemische stortplaats kan de overheid ertoe brengen de verkeerde beslissing te nemen, meent De Jong. De kennis van bodemverontreiniging en sa neringstechnieken is in Ne derland de afgelopen jaren zo toegenomen dat drastische maatregelen, zoals afgraven, lang niet altijd nodig zijn. „Als men onder druk van commotie bij de bevolking te snel tot actie over gaat, wordt de verkeerde maatregel ge nomen en te veel geld uitge geven", zo waarschuwt de TNO-topman Er is volgens hem alle reden de sanering weloverwogen ter hand te nemen. Er is voldoende rijd om een zorgvuldige strategie op te stellen. Intussen moet de bevolking van Alphen worden voorzien van betrouwbare informatie over de gifbelt. „Noodzake lijk is dat het publiek een juist en evenwichtig beeld krijgt van de gevaren die de bodemverontreiniging met zich brengt", aldus De Jong, die de zaak overigens niet licht wil opvatten. De TNO-voorzitter vergeleek de publieke onrust over gif gronden met de misvattingen die er bestaan over de ge zondheidsaspecten van con serveermiddelen en kleur en smaakstoffen die aan voedsel worden toegevoegd. In het algemeen denkt men dat voedseladditieven slecht zijn voor de gezondheid. Uit recente studies is volgens De Jong echter gebleken dat 99 procent van de gezondheid sproblemen in verband met voedsel het gevolg is van een onevenwichtig dieet. Eén procent van de klachten kan worden teruggebracht tot na tuurlijke oorzaken, zoals bac teriën en giftige stoffen in natuurlijke produkten. Slechts 0,01 procent is te wij ten aan extra stoffen die aan het voedsel worden toege- Verklaringen Paul Camphuysen, woord voerder van de gemeente Al phen, vraagt zich af wat De Jong precies onder mislei dende informatie verstaat. „Als chauffeurs zeggen dat zij gif hebben gestort en die verklaringen worden beves tigd door de politie, dan moet er toch iets liggen". Camp huysen zegt dat helemaal niet te snel tot actie wordt overgegaan. Hij wijst op het vervolgonderzoek dat mo menteel in het Alphense re creatiegebied wordt gedaan. „We wachten op de resulta ten van dat onderzoek, voor dat er verdere actie wordt ondernomen". De woord voerder wijst erop dat TNO deel uitmaakt van de zoge noemde klankbordgroep die dat onderzoek begeleidt. „Daarin kan De Jong zijn op merkingen kwijt in plaats van op een of ander con gres". Buscampagne „Verder leven met kanker" DEN HAAG - Staatssecretaris Dees van WVC heeft giste ren in Den Haag officieel het rijdend informatiecentrum van de buscampagne „Verder leven met kanker" geopend. „Praat erover met lotgenoten" is de leus op de grote opleg ger die van 16 april (start in Hilversum) tot en met 24 sep tember (Tiel) ruim 50 steden aandoet. Mensen die aan kan ker lijden, hebben geleden of er anderszins mee te maken hebben, kunnen in de wus praten met lotgenoten en des kundigen. „Het dichterbij halen van informatie zal een gunstige uitwerking hebben op de wijze waarop de samen leving met kanker omgaat", zo sprak Dees. De buscampag ne is een door WVC gesubsidieerd initiatief van het Lan delijk platform voor verenigingen van kankerpatiënten met volle medewerking van het Koningin Wilhelmina Fonds en de integrale kankercentra. Onderzoek Alphen leidt tot inval bedrijf ZUTPHEN Justitie heeft gisteren een inval gedaan in het kantoor van een bv die eigenaar is van een stortplaats in het dorp Ernst (gemeente Epe). Het bedrijf wordt ver dacht van illegale stort van chemisch afval van 1985 tot heden. Er is een aantal documenten in beslag genomen. De politie heeft geen aanhoudingen verricht. Justitie is het be drijf, waarvan men de naam niet wil bekendmaken, op het spoor gekomen door het onderzoek naar illegale stort van chemisch afval in Alpen aan den Rijn. Of de twee zaken direct met elkaar verband houden is nog niet duidelijk. In Ernst zou de afgelopen jaren gebruikt straalgrit zijn ge dumpt. Dat kan bij voorbeeld zand of kiezel zijn waarmee metaal van roest of verf wordt ontdaan. Het speciale team dat met de zaak is belast, onderzoekt ook het vermoeden dat voor het vervoer van het afval valse transportorders zijn opgemaakt. Inmiddels zijn op de stort plaats zelf bodemmonsters genomen. Die moeten nog worden onderzocht. Op korte termijn zal ook de bodem ter plekke aan een onderzoek worden onderworpen. Hoeveel straalgrit illegaal is gedumpt is justitie nog niet be kend. De stortplaats ligt in ieder geval niet in de directe nabijheid van een woonwijk of waterwingebied. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid 37) Adjundant Ronski weet niet hoe gauw hij het roer moet omgooien en als een pijl uit de boog vliegt hij de grot weer uit. Doodsbleek en bibberend komt hij bij de kapitein aan. „Bees ten". stamelt hij, „monsters, schildpadden, ontzettend... vrese lijk... afschuwelijk!" De kapitein begint te denken, dat er een soort Artis in de grot is ingekwartierd, maar zijn adjudant is zo overstuur, dat hij besluit uit te breken uit deze griezelige plaats. Ze spieden door het struikgewas naar de „Boreas". Daar is men druk in de weer, maar aan de andere kant wiegelen de twee vliegboten eenzaam op de golven met slechts één matroos, die slaperig het gedoe op de „Boreas" gadeslaat, als bewaking. Dit, begrijpt Linksky, is hun enige kans. Ze varen heel stilletjes om de verlaten vliegtuigen en weten ongemerkt aan de achterkant te komen... AMSTERDAM De zoge noemde overvloed aan infor matie waarover politie en jus titie zeggen te beschikken in de „Rara-zaak" lijkt een zeep bel. Terwijl op de persconfe rentie met veel poeha werd gesuggereerd dat de harde kern van Rara zou zijn gepakt, worden - voor zover wij weten - de arrestanten ondervraagd over vooral oudere acties. De vier advocaten van de maandag tijdens een actie van het Landelijk Coördinatieteam gearresteerde verdachten van de Rara-acties hebben dit gis teren meegedeeld. In totaal werden acht mensen aange houden op verdenking van on der andere brandstichting, diefstal en vernieling bij be drijven die banden hebben met Zuid-Afrika. De advocaten noemen het op treden van de politie een „op geblazen actie", die waar schijnlijk „de zoveelste storm in een glas water" is. „Daarbij zal wel een rol spelen dat het ruim een jaar geleden met veel tam-tam opgerichte en veel mankracht en geld verspillen de Landelijke Coördinatie Team nu langzamerhand zijn bestaan middels een „succes" moest legitimeren. Daarbij kon dan mooi aangesloten worden bij de misplaatste euforie over de ontknoping van de Heijn- ontvoering", aldus de advoca ten A. van der Plas, T. Prak ken, A. Willenborg en P. Bak ker Schut in een verklaring. tADVERTENTIE de informatieve beurs 1988 N 14 t/m 17 ap: '5 •S3:'l-Oo7 *oi»«f» 16 II nZ ?l Vier dagen in de ruim toegankelijk De informatieve beurs die u niet mag misse

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4