Schepper naast God': moeilijke rol voor theologen en ethici fieidaeSou/tati GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidaeGotnq/nt Regering van Zaïre verbiedt 357 sekten kerk en wereld „Verdeeldheid bisschoppen ernstiger M.yj.u.ii.MJ.i dan pluriformiteit onder gelovigen" T' Wapens en koopmanstraditi Aangepaste vakanties van het Rode Kruis. Iets voor WOENSDAG 13 APRIL 1988 PAGIN KINSHASA De autoriteiten in Zaïre hebben 357 kerken en sekten verboden. De president van de justitiële raad, N'Singa Udju Ongwankeoi, die de rang van minister van justitie heeft, gebood de kerken en sekten, voor het meren deel afsplitsingen van christelijke ker ken, dinsdag per decreet uit voor 30 april een einde aan hun activiteiten te maken. Tot nu toe stond de Zaïrese regering de activiteit van de sekten toe, mits zij de wetten en de publieke orde niet schon den. In Zaïre komen volgens recente statisti sche gegevens op dit moment niet min der dan 400 sekten voor, 20 procent meer dan twee jaar geleden. Sommige ervan hebben slechts enkele honderden aanhangers, maar andere zoals de groep Kitawala of de pinkstergemeenten heb ben in de loop der jaren meer dan hon derdduizend volgelingen gekregen, een aantal dat niet alleen bij de autoriteiten, maar ook bij de gevestigde kerken tot ongerustheid heeft geleid. Het komt voor dat de oprichters zelf tot de opheffing van een sekte besluiten. Zo heeft bisschop Lutete Tunga Mbezo, stichter van de 'hervormde gemeenschap van Zaïre' begin april besloten gemeen ten in Kinshasa te sluiten. Er is geen mens die het recht heeft mensen te verachten KARDINAAL SIMONIS: „Katholieke academici zijn vrijwel alle invloed kwijt" UTRECHT Volgens kardinaal dr. A.J. Simo- nis hebben katholieke academici en andere ka tholieken op verant woordelijke posten vrij wel alle invloed in de maatschappij verloren. „Onze beschaving is ken nelijk dusdanig dat men er slechts met de grootste moeite en dus nog maar sporadisch in slaagt op een maatschappelijk re levante manier vorm te geven aan de christelijke overtuiging", aldus kar dinaal Simonis in een brief aan het Thijmge- nootschap, de vereniging van katholieke intellec tuelen in Nederland. Het genootschap voelde zich „ernstig miskend" door uitla tingen van paus Johannes Paulus II en de kardinaal over de rol van de intellec tuelen in de kerk. De paus wees er begin januari tijdens zijn toespraak tot de bis schoppen in het kader van het ad-liminabezoek op dat volledige eenheid tussen bis schoppen en gelovigen en tussen gelovigen onderling mede wordt belemmerd door de „onvoldoende medewer king van intellecuelen en theologen". Een dag later verweet mgr. Simonis de theologen en intellectuelen „te veel aan de kant te blij ven staan". Het Thijmgenoot- schap wijst erop dat het tal van onderwerpen bestudeert, zoals de toekomst van de ar beid, de gezondheidszorg, de toekomst van de kerken en de identiteit van de katholie ke wetenschapsmensen. „De inspanning van bestuur en wetenschappelijke raad van het genootschap om zonder onderbreking steeds weer ac tuele levensbeschouwelijke, maatschappelijke en weten schappelijke problemen in het licht van Christus' bood schap aan de orde te stellen, wordt naar onze mening op pijnlijke wijze over het hoofd gezien", aldus het genoot schap in zijn brief. Het nodigt Simonis en de an dere bisschoppen lid te worden en als spreker aan bijeenkomsten deel te ne men, „zoals nog onlangs de bisschoppen Bar en Möller deden". Volgens mgr. Simonis bete kent de opmerking van de paus geen ontkenning van het werk van bij voorbeeld het Thijmgenootschap. Maar de paus heeft wel een gevoe lige en vitale kwestie aange raakt. Hij spreekt de hoop uit dat het bestuur erin zal sla gen de activiteiten van het genootschap en andere orga nisaties verder te versterken en te verbreden. Ook katho lieke universiteiten en hoge scholen zouden zich geroepen moeten weten om zowel de medewerkers als de studen ten te helpen „geschikt te worden of te blijven om een katholieke levensovertuiging een mede-bepalende factor in hun werk te laten zijn", aldus Simonis. Hij zegt toe dat de bisschoppen „waar mogelijk" advies van het genootschap zullen vragen. Bovendien willen de bisschoppen samen met het Thijmgenootschap zoeken naar een „vruchtbare vereniging van rationaliteit en openbaring in onze da gen" UTRECHT De chris telijke ethiek heeft (nog) weinig te zeggen over de voortschrijdende bio technologie. Dat bleek op de hervormde predi kantenvergadering, die gisteren in Utrecht ver gaderde over de moge lijkheden van de weten schap om „schepper naast God te zijn". Theologen en ethici zeiden om beurten hoe ingewikkeld en hoe moeilijk de vragen zijn waarvoor de medische techniek de christelijke ethiek, maar ook de christe lijke* theologie stelt. Prof. dr. H.W. de Knijff, dog maticus, noemde een paar van die vragen: Hoe moeten ze straks spreken over het kwaad, de zonde, als wordt gezegd dat via selectie en ge netische manipulatie dat kwaad is uit te bannen? En hoe moeten gelovigen en theologen spreken over het lijden, als straks dat liiden een „schoonheidsfoutje' is geworden in het leven van mensen? Of: wat is eigenlijk de ziel van een mens in een tijdperk waarin de grens tus sen „een klompje cellen" en een voldragen, bezield kind vervaagt? De ethicus prof. dr. E. Schro ten stelde ook veel vragen in zijn bijdrage. Hij legde daarin veel nadruk op de prenatale diagnostiek. Wat zijn de nor men - in de nieuwe situatie? De abortusdiscussie komt ge kwadrateerd terug, voor spelde hij. Het gaat niet lan ger om het aborteren van een niet gewenste vrucht, maar nu om het afbreken van ge wenste zwangerschappen. Welke normen hanteer je daarbij? De Utrechtse gynae cologe dr. G.C.M.L. Chris- tiaens zei dat het al lang niet meer gaat om het afbreken van zwangerschappen in ge val van embryo's zonder le venskansen: Een mongoloïde kind; een kind met spierdys trofie een kind met een ge slachtsafwijking zijn motie ven voor een abortus. De emeritus hoogleraar cel biologie dr. P. van Duijn (Leiden) was duidelijk in zijn toekomstverwachtingen: de krachten die de ontwikkeling van de bio-technologie ver snellen zijn vele malen ster ker dan de eventuele rem mende krachten. En de re sultaten zijn ongelooflijk: een kruising tussen een schaap en een geit is niet denkbeel dig. En het is niet realistisch te denken dat de grens in de manipulatie van het leven bij de mens wordt getrokken. De „brave new world" van Huxley is niet meer denk beeldig. Overigens hoeven burgers niet passief te zijn in al deze ontwikkelingen: De indus triële toepassing van bio technologie wordt i Het bio-technologisch onderzoek gaat steeds door Eerste optreden van hervormd domineesorkest UTRECHT De Neder landse kerkgeschiedenis is een nieuw fenomeen rijker: een domineeskor- kestdat luistert naar de naam Pastorale. Het pas opgerichte ensemble trad in de Domkerk in Utrecht voor de eerste maal op. Onder leiding van Sybilla Hofhuis speelden de predi kanten tijdens de vergade ring van de hervormde pre dikantenvereniging werken van Corelli, Telemann en Mozart. Het kamerorkest (vier eerste violen, vijf tweede violen, een altviool, cello, contrabas, dwarsfluit en orgel) werd af gelopen najaar in het leven geroepen na een verzoek van het bestuur van de predikan tenvereniging. In het orkest zitten overigens niet alleen predikanten, maar ook ande re pastoriebewoners/bewoon sters. In eerste instantie is het de bedoeling .Pastorale' zuiver hervormd te houden. „Dan hebben we al verschillende „stemmen" genoeg," aldus de oproep. In het programma boekje vroegen ae muzikale predikanten hun collega's vooral met pastorale oren te luisteren. Ze hadden nog maar drie keer met elkaar gerepeteerd. Bovendien „we zijn samen in goede harmo nie bezig en dat is in onze al- oud£ kerk met haar vele ver schillende geluiden wel eens anders". door de gretigheid waarmee burgers willen profiteren. Vanuit een hedonistisch den ken worden alle mogelijkhe den aangegrepen om ziekte en lijden te verminderen en de dood uit te stellen. Christenen moeten hun stem laten horen tegen onjuist ge bruik, meende Van Duijn. Het beste zou zijn als kerken in oecumenisch verband zou den spreken, maar dat gaat niet zo gemakkelijk, aldus de oud-hoolgeraar. Bijvoorbeeld omdat de Katholieke Kerk via haar dogma's niets toelaat als het gaat om ingrijpen in het menselijke. Protestantse theologen en ethici hebben daar in het algemeen iets minder moeite mee. Terecht, vond Van Duijn, want de bio-technologie brengt niet louter slechte dingen. Begrip voor het katholieke stand punt kon hij maar met moei te opbrengen: „er mag niets bij de mens, maar alles bij de koe. Hoe kan dat nou? Zeker omdat volgens de katholie ken alleen de mens een-on sterfelijke ziel heeft". De betogen en de discussie maakten niet iedereen vro lijk, daar in de Dom van Utrecht. De eeuwenlang gel dende formuleringen van ge loofswaarheden, ae bekende begrippen en manieren van denken klonken vertrouwd in de christelijk-historische ruimte, maar ze bleken niet bestand tegen de werkelijk heid van vandaag en morgen. En de christelijke ethiek kan zich niet aan die werkelijk heid onttrekken, waarschuw de prof. Schroten. Dus zal die christelijke ethiek/theologie zich op een nieuwe wijze moeten uitdrukken. Een pre dikant begon daar al vast mee toen hij opmerkte dat het verstandiger is om het liedje „God die alles maakte" maar wat minder vaak te gaan zingen op de Zondags school... LÜTSEN KOOISTRA Dalai Lama: Hoop op betere toekomst voor Tibetanen OXFORD De Dalai Lama, de in ballingschap levende geestelijk leids man van de Tibetaanse boeddhisten, heeft dinsdag gezegd dat de zes mil joen mensen in zijn door China be stuurde vaderland „een moeilijke pe riode doormaken" maar ook dat er „veel dingen veranderen, vooral in China". In het algemeen worden de zaken humaner. Dat is een positief en hoop vol teken, aldus de in zijn vaderland als een god vereerde Dalai Lama in zijn toespraak tot het Wereldforum van Geestelijke en Parlementaire Leiders voor het Overleven van de Mensheid in Oxford. De Dalai Lama, die in 1959 na een mislukte opstand tegen de Chinezen vluchtte zei dat hij nog steeds met China onderhandelt. „De Chinese re gering wil haar contact met mij nog steeds bewaren," zei hij. China was overigens niet vertegen woordigd op de "conferentie in Ox ford in verband met de aanwezigheid van de Dalai Lama. Rechts: De Dalai Lama begroet Moe der Teresa die met diverse ordegeno ten ook in Oxford aanwezig is. FOTO: AP KATHOLIEKE RAAD VOOR KERK EN SAMENLEVING: Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Hendrik-ldo-Ambacht- (toez.) B. Gijsbertsen te 's-Graven- te Baarn W.L. Pera te Zoetermeer; te Hasselt J. Folkertsma te Leeuwarden; -te Amsterdam S.L.S. de Vries te Am sterdam die dit beroep heeft aange- Gereformeerde Kerken Beroepen: te Doesburg (part-time) mevr. drs. C. Wolters-Berghout te Nagele en Tollebeek (part-time) die dit beroep heeft aangenomen; Aan genomen naar Emmeloord B.K. Bree- man te Onderdendam en Bedum. Be dankt voor Tlel mevr. drs. NJ. de Jong-Dorland te Oostvoorne. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepbaarstelling drs. A. Wonle, Stuyvesantstraat 15 II, 1058 AJ Am sterdam. VUGHT De verdeeld heid binnen het bisschop pencollege is een groter gevaar voor de RK Kerk in Nederland dan de plu riformiteit onder de gelo vigen. De eenheid naar buiten toe wordt er niet door bedreigd, maar is er juist een belangrijke voor waarde voor. De bisschop pen kunnen hun verarit- woordelijkheid alleen waarmaken als zij dat er kennen. ving (KRKS) in een brief aan de bisschoppenconferentie. De brief bevat „als open bijdrage aan een gemeenschappelijke oordeelsvorming" enkele kanttekeningen bij de toespra ken van paus Johannes Paulus II en kardinaal Simonis tijdens het ad liminabezoek van de Nederlandse bisschoppen be gin dit jaar. De KRKS kan zich de tevredenheid van de bisschoppen over de toespraak van de paus goed indenken. „Terwijl bij vorige bezoeken^ vaak in nogal bitse bewoordin-* gen over onze geloofsgemeen schap werd gesproken en er over de ontwikkelingen daarin vooral werd geoordeeld in ter men van gevaar en bedreiging, komt een en ander nu meer realistisch en afgewogen over". De KRKS ontkent niet dat de pluriformiteit binnen de Ne derlandse RK Kerk zich op tal van punten tot polarisatie heeft ontwikkeld. „Dit tot gro te verwarring binnen de ge loofsgemeenschap zelf en tot schande voor het geloof". De raad waarschuwt de bisschop pen „tot elke prijs" te voorko men dat zij partij worden in de polarisatie. Juist als gelovigen het recht opeisen het enige juiste standpunt te huldigen, moeten bisschoppen, als ver kondigers van de waarheid, als 'herders en gidsen' op hun hoede zijn, aldus de KRKS. De paus prees de bisschoppen om hun „voorzichtige pogin gen" om tot een vruchtbare di aloog te komen met kritische groepen als de Acht Mei Be weging. De KRKS kan zich geheel in deze woorden vin den. De raad is verheugd dat de bisschoppen zijn afgestapt van hun „sectarische en scheurmakende" eis dat de be weging een „geloofsbelijdenis of Formulieren van Enigheid" moest overleggen alvorens het gesprek te mogen aangaan. Dan zouden er eerder onover brugbare verschillen dan ge meenschappelijke opvattingen en verantwoordelijkheid aan de orde komen, aldus de KRKS. Evangelicale bijdrage aan conciliair proces in '90 DRIEBERGEN De eerste evangelische bij drage aan het conciliaire proces voor gerechtig heid, vrede en het be houd van de schepping. Zo kan het boek 'Als het water bitter is" van de evangelische theoloog en publicist drs. Evert W. van der Poll en zijn vrouw, de sociologe Jan na Stapert, worden be schouwd. De voorzitter van de Evange lische Alliantie (EA), ds. F.H. Veenhuizen, nam dinsdag tij dens een door de EA belegde studiedag over ethiek en mo raal het eerste exemplaar in ontvangst. De EA is op ver zoek van de Raad van Ker ken in Nederland als waar nemer betrokken bij de voor bereiding voor de wereldcon ferentie over het conciliaire proces in 1990. Volgens de auteurs hebben evangelische christenen nau welijks of geen aandacht voor het milieuvraagstuk. Na een analyse van de ernst van de huidige milieucrisis wordt in het boek ingegaan op de oorzaken van deze evangeli sche afzijdigheid. Tot slot wordt opgeroepen tot inkeer (erkennen van het eigen aan deel in de milieucrisis) en tot omkeer: anders gaan denken en handelen, op een bijbelser spoor. „In de milieucrisis is ons geloof in het geding", al dus de auteurs. Volgens Veenhuizen wordt in het boek terecht aandacht gevraagd voor het feit dat Je zus Christus niet alleen is ge komen is tot heil van het mensenhart, maar tot heil van de hele schepping. Hij stelde voor om namens de EA een exemplaar aan mi nister Nijpels van milieuza ken te sturen en naar de toe rustingscentra van de Neder landse Hervormde kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hij sprak de hoop uit dat het boek ook gebruikt wordt in kerkelijke gespreks groepen in het kader van het conciliair proces. ind Naast de trotse constatering dat Nederlandse succjcl geregeld aantonen dat een klein land op vele gebieden kan zijn, wordt ook nog al eens met de nodige zelfspot gesteld dat Nederland als klein land veel „buitenland" Soms krijgen we daardoor de neiging te denken dat di iev( beurtenissen in de „grote wereld" zich geheel voltre J i buiten ons veilig ingedijkte polderland om. DaN kijken we lichtelijk geamuseerd naar gebeurten als Iran-gate, het schandaal waarbij geld dat de Amerik; overheid had verdiend aan wapenhandel met de ayatol werd gebruikt om de Contra's in Nicaragua te steunen glimlachen daarbij om een man als overste North, die v, nationalistische loyaliteitsgevoelens zijn president blijft ken om erger te voorkomen. lijft DAARBIJ zijn we echter geneigd over het hoofd te zie ook Nederlanders er door de jaren heen als de kippen bi ren als er ergens geld kon worden verdiend, zonder da ons daarbij bekommerden om de aard van die handel, om Zou het ons eigenlijk in het geheel niet moeten verb dat, zoals onomstotelijk is komen vast te staan, enige lai noten betrokken zijn geweest bij wapenleveranties aan en daaraan aardig wat hebben verdiend. Die handel, ofschoon strijdig met de geest van de wet] precies in de oud-vaderlandse koopmanstraditie, w kraaltjes en spiegeltjes werden geruild voor kostbare s rijen, de staat het monopolie op de opiumhandel ha waarin ooit ook de slavenhandel een belangrijke plaal nam. In de praktijk wordt „goed koopmanschap" een mod grip uit het burgerlijk wetboek door menigeen maar vaak vertaald in „goed verdienen". Daarbij is dan de van de handel, zoals opnieuw is gebleken, nog steeds oi geschikt aan dat uitgangspunt. Ook gifschandalen van omvang zoals onlangs bij Alphen aan den Rijn aan het zijn gekomen, tonen een kwalijke opvatting aan: gevoel maatschappelijke verantwoordelijkheid mag het verdi van grof geld niet in de weg staan. X.T Wi WIE generaliseert zal in de wapenleveranties van Nicei landers aan Iran een nieuw argument zien voor de nega beeldvorming die over de activiteiten van „de" Nederla ondernemers bestaat. Van ondernemerszijde beklaagt zich nog wel eens over dat beeld dat inderdaad veel te e« di< dige is. Bij zo'n flagrant voorbeeld van een handelsm re£ die elke norm van maatschappelijke verantwoordelij! negeert, zou een kritisch geluid uit eigen kring de Ni landse ondernemers daarom sieren. De bo' Lui Rustig weer DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven de Noord zee trekt de komende 24 uur naar het zuiden. Het wordt dan ook helder en omdat er koude lucht wordt aangevoerd daalt de temperatuur vannacht tot rond het vriespunt. Morgen overdag ligt het hogedrukge- bied boven onze omgeving. Het is dan zonnig en de tem peratuur loopt in de middag op tot ongeveer 12 graden. De wind is zwak tot matig en waait uit zuidoostelijke rich ting. Tot en met het weekein de blijft het fraai lenteweer met volop zon en temperatu ren die oplopen tot ongeveer 17 graden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Skandinavië: Perioden met zon en droog, vrijdag aan de kust van Noordwegen re gen. Middagtemperatuur onge veer 7 graden, 's Nachts in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Britse Eilanden: In het noor den veel bewolking en af en toe regen. Elders perioden met zon en droog. Middagtempera tuur van 11 graden in het noorden tot 16 graden in het zuidoosten. Benelux en Duitsland: Perio den met zon en droog. Middag- temperatuur van 10 graden aan de Noordzeekust tot 16 graden elders. Midden- en noord-Frankrijk: Vrij zonnig en middagtempe ratuur van ongeveer 16 gra den. Zuid-Frankrijk: Zonnig met middagtemperaturen van 17 tot 21 graden. Perioden zon en droog. Middagtem j"L tuur in de dalen ongeveih, graden. Nulgradennivo veer op 2100 meter. 'in iel Spanje en Portugal: Vrij nig, middagtemperatuur 18 graden in Noord-Poi j, tot 25 graden in het zuido p van Spanje. ;;c bP Italië en Joegoslavische g Zonnig met middagtem fc tuur rond 18 gradign. Griekse Kust: Perioden zon en vrijwel overal d |éjc Middagtemperatuur van da, graden in het noorden t ber in het zuiden. Het Rode Kruis organiseert aangepaste vakanties voor chronisch zieken en gehandicapten die zonder verpleging en verzorging niet meer zelf-1 standig op vakantie kunnen. Informatie: plaatselijke afdeling of hoofdbureau NRK telefoon 070-84.68.68.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2