Opnieuw wateroverlast in Noordwijkse wijken NAAL Duinbehoud verklaart duinen Berkheide tot rampgebied t ONDERZOEK GROND GASFABRIEK IN JUNI Begin juni officiële startsein aanleg S4 Mogelijk schuinparkeren in De Kempenaerstraat CcicbeSomani Hoorzitting Warmond over verharding doorgaande wegen Noordwijk wil regelmatig chemisch afval ophalen ONDERZOEK IN BOERENBURG GESTART PROVINCIE: RIJNLAND GEEFT ONJUIST BEELD ^EIDEN/KATWIJK fj)e Stichting Duinbehoud leeft in een zwartboek de luinen van Berkheide tussen Katwijk en Meij- tndel) tot rampgebied 'erklaard. Het duingebied volgens de stichting de ooiifgelopen twee jaar land- chappelijk ernstig aange- ast door de werkzaamhe- len van de Leidse Duin- ,i vater Maatschappij a LDM). .of)e werkzaamheden van de DM zijn gericht op de uit- reiding van de winning van Irinkwater. Een derde van lie ondiepe duinplasjes is aardoor uitgedroogd en 50.000 vierkante meter duin- «groeiing is vergraven, zo taat in het zwartboek dat indaag is aangeboden aan leputeerde Staten (GS) van ZuW-Holland en de betrokken jemeenten. Verder meldt het zwartboek gul Jfdi dat voor de tweede keer ingrij pende werkzaamheden plaats vinden in het broedseizoen. De problemen zijn ontstaan door wanbeleid door LDM. Twee jaar geleden werd bekend LDM de waterwinning vijftien jaar lang kunstmatig had opge schroefd door duinwater 's zo mers bij te mengen met sloot water. Toen dit werd verbo den, ontstond watertekort. „De LDM heeft sindsdien de wa terwinning zo sterk uitgebreid dat de natuur volledig het kind van de rekening is ge worden", aldus de Stichting Duinbehoud. Zij stelt voor om de waterwin ning in een deel van het aan getaste gebied geheel te beëin digen. Staatsbosbeheer moet verder meer toezicht houden en een belangrijker rol in het beheer van het duingebied spelen. Tenslotte wil de stich ting dat het smalspoor naar het Valkenburgse Meer wordt verplaatst omdat het spoor niet meer wordt gebruikt. Verder heeft de Stichting Duinbehoud GS vandaag ook laten weten de nota „Regene ratie Duingebied" vaag en niet vergaand genoeg te vinden. „Het is te betreuren dat er nog steeds geen begin is gemaakt met herstel van natuurwaar den die zijn aangetast door de waterwinning, terwijl de mo gelijkheden hiervoor al vijf jaar bekend zijn". Als voor- rangsgebieden voor natuur- herstel zijn door de provincie onder meer aangewezen het zuidelijk deel van de Amster damse Waterleidingduinen bij De Zilk en delen van het duingebied tussen Den Haag en Katwijk. De Stichting Duinbehoud is het hiermee eens, maar vindt dat het na- tuurherstel veel verder moet gaan dan GS van plan zijn. Duinbehoud heeft dan ook bij GS een subsidieverzoek inge diend voor extra herstel. Het college heeft al laten weten geen structurele subsidie be schikbaar te willen stellen. Wel wil de provincie aan spe cifieke onderzoeken die het behoud van de Zuidhollandse duinen betreffen van geval tot geval te willen bijdragen. OORDWIJK Het onder dek naar de bodemverontrei- n diging op de plaats waar vroe- n jerde gasfabriek aan de Los- Jlaatsweg in NOordwijk heeft lestaan, begint in juni. Op dit aen bezig een pro jectgroep te formeren uit om wonenden, de gemeente, de provincie, Kritisch Noordwijk en de inspectie van de volksge zondheid. De omwonenden zijn opgeroepen zich hiervoor aan te melden maar tot nu toe zonder resultaat. In de projectgroep worden onder meer de onder zoeksresultaten besproken. Veronica De Veronica Drive Inn Show komt vrijdag met een beken de discjockey naar jongeren centrum Stek aan de Dorps straat 252 in Hazerswoude. De entree bedraagt zeven gulden vijftig, leden moeten vijf gulden betalen. De zaal is vanaf negen uur geopend. Crescendo De 65-jarige Muziekvereni ging Crescendo geeft vrijdag avond een concert in De Bron in Alphen aan den Rijn. Crescendo bestaat uit een harmonie, een drumband en twee majorettegroepen. Het orkest staat al twaalf jaar onder leiding van Domingo Bellet. Het langst van alle maal speelt Herman Bosman mee. Ruim vijftig jaar be speelt hij de hoorn. Diverse onderscheidingen heeft hij daarvoor ontvangen. De uit voering begint om acht uur. Koor Het Pniël Dameskoor geeft vrijdagavond in Tripodia in Katwijk zijn jaarlijkse uit voering. Medewerking wordt verleend door de alt Griette Barnhoorn-Pronk, de tenor Cees Barnhoorn, Peter On derwater trompet. Kees de Vreugd organist, en Josarda van der Linde, piano. Joke Jager-Noordhoek heeft de al gehele leiding. De toegang sprijs is zeven gulden vijftig, aanvang acht uur. Concert Het Noordwijks Operette Ge zelschap Mozaiek geeft vrij dagavond een concert in ho tel Huis ter Duin in Noord- wijk. Uitgevoerd worden on derdelen uit de operettes „lm Weissen Rössl", „Die Zirku- sprinzessin" en „Grafin Ma- riza". Het concert begirit om half negen en de toegang sprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Hetzelfde concert wordt op vrijdag 22 april ge bracht in Voorhout. Kerheveiling Voor de 35ste achtereenvol gende keer wordt vrijdaga vond de kerkeveiling van de Nederlands Hervormde ge meente in Lisse gehouden. Vanaf acht uur zijn de vei lingmeesters in De Voorhof aan de Bondstraat actief. Het actiecomité heeft als motto dit keer „Houdt met uw gift de kerk in de lift". VALKENBURG Gedepu teerde Th. Jansen op dinsdag 7 juni het officiële startsein zal geven voor de aanleg van de provincialeweg S4. Burge meester C. Sinke maakte dat gisteren bekend tijdens de raadsvergadering. De raad toonde zich verheugd dat na 20 jaar voorbereiding de S4 aangelegd gaat worden. Begin mei zal in Valkenburg begon nen worden met de bouw van een viaduct bij de Achterweg in Valkenburg. De eerste straat in het Boon- zak-west gaat Chrysantenlaan heten. De bouw van de eerste 13 woningen is -daar inmidels van start gegaan. Het ligt in de bedoeling daar een wijkje te realiseren. Er werd overwogen typen vliegtuigen te gerbuiken vanwege de relatie met het vliegkamp. De gedachten van B en W gingen echter meer uit naar een bloemenwijk. P. Mi- zee (VVD) had daar geen pro blemen mee, maar vroeg wel in de toekomst de suggestie van de Oranjevereniging over te nemen en enige straten te x het Vorstenhuis. Ter voorkoming van de post die nogal eens naar Valken burg in Limburg gaat en met 2 dagen vertraging in het Zuid- hollandse Valkenburg besteld wordt, zag de raad liever geen straatnaam vastgesteld die in Limburg reeds bestaat. OEGSTGEEST De po litieke partijen, politie en winkeliers in Oegstgeest hebben gisteravond in de commissie openbare wer ken suggesties aangedra gen voor maatregelen in de De Kempenaerstraat. Zo kwam het opnieuw in voeren van schuinparke ren ter sprake. De CDA'er Hellinga vond dat eenrichtingsverkeer tot een gedeelte van de Terweeweg niet gehandhaafd kon blijven. „Misschien kan hier aan de in voering van een 30 kilometer- zone gedacht worden". Hellin ga sprak zich uit voor een de finitieve invoering van het schuinparkeren en handha ving van afsluiting Koningin- nelaan. De radicaal Van Eisen voelde er niets voor in de hui dige situatie een ton te inves teren om het parkeren weer terug te brengen tot de oude situatie. Hij verwacht van de verhuizing van Albert Heijn naar de De markthof een grote wijziging van het verkeerspa- troon. Ten aanzien van het op heffen van eenrichtingverkeer in de Terweeweg had hij evenals de socialist Haasnoot nog twijfels. Laatstgenoemde stelde verbetering van de rpo- gelijkheid tot fileparkeren Ook de heer Poelmans van D66 zag de investering van een ton aankomen daar waar het de parkeersituatie in de straat betrof. De VVD'er Kuntze toonde zich ten aan zien van het parkeren voor zichtig. „Nu Albert Heijn nog niet in de De Markthof zit, kan ik over Terweeweg, Ko- ninginnelaan en het schuin parkeren nog geen definitief, oordeel geven". De winkeliers kwamen met een plan voor 40 parkeerplaatsen. De groeps commandant van de rijkspoli tie, A. Gelderbloem stelde er niets in te zien om de parkeer vakken met witte verfstrepen aan te gaan geven als zijnde de goekoopste oplossing. Het college zal zich over alle gedane voorstellen buigen. Hotel Royal weer open NOORDWIJK Hotel café restaurant Royal in Noordwijk is vandaag heropend. Het hotel liep vier maanden ge leden door brand grote schade op Direct daarna is het geres taureerd. Alle hotelkamers zijn nu voorzien van bad of douche, toilet, telefoon en televisie. Ook het café-restaurant en de keu ken is ingrijpend gewijzigd. In het café is de oude bar terug met een oude jeneverpomp. "MEIDEN OMGEVING WOENSDAG 13 APRIL 1988 PAGINA 13. Katwijkse vissers vallen in de prijzen KATWIJK Twee Katwijkse schippers zijn in de prijzen gevallen voor de best verzorgde aangevoerde vis over het aar 1987. Het gaat om eerste prijswinnaars in twee verschil lende categoriën. De prijzen die toegekend worden door het n jfcestuur van het produktschap voor Vis en Visprodukten zijn ),7 voor de Katwijkers H. Messemaker, van de KW 45 en D. van ett Beelen, van de KW 24. De prijzen worden op 14 mei op de ie [)ag van de Zeevisserij in Urk uitgereikt, or pt- fel begeerde kwaliteitsprijzen gingen naar de Katwijkers en vanwege de zorgvuldigheid waarmee men aan boord met de springt. Met name vangsttechniek en de verwerking ag aan boord is bepalend voor de uiteindelijke kwali- olieit van het produkt. Vandaar dat het PVV door middel van ie prijzen extra aandacht vraagt voor zorg en kwaliteit, t uitreiken van de prijzen geschiedt dit jaar in Urk, waar landelijke visserijdag gehouden wordt. Het verschil in ca- egorie wordt voornamelijk bepaald door de grootte van het ïavichip, het aantal bemanningsleden en het motorvermogen. vin lei WARMOND Het gemeen tebestuur van Warmond houdt vanavond een hoorzit ting in 't Trefpunt over de verharding van de doorgaan de route. Iedere inwoner kan zijn of haar mening komen geven over de mogelijkhe den om de Herenweg, Swêi- landstraat. Oranje Nassau- laan en Oosteinde opnieuw te verharden. Al eerder wer den er twee inspraakavon den georganiseerd voor de bewoners van de huizen langs de doorgaande route. Dit betrof de inrichting van de route, nu gaat het dus over de verharding. Na de hoorzitting van vanavond bepalen burgemeester en wethouders een voorlopig standpunt. Dit wordt voor advies voorgelegd aan de commissies openbare werken en financiën. Deze zullen het voorstel in juni behandelen. Het definitieve standpunt zal in de vergadering van 7 juli aan de gemeenteraad worden voorgelegd. In een rapport dat al in 1986 werd uitge bracht, zijn de verschillende voor- en nadelen van diverse soorten verharding naast el kaar gezet. Daaruit blijkt dat er twee alternatieven over blijven: betonstraatstenen en asfalt. De discussie zal ver moedelijk gaan over de keu ze tussen deze twee mogelijk heden. Boete voor verharden pad DEN HAAG/WASSENAAR De eigenaar van een perceel aan de Raaphorstlaan in Wasse naar moet een bedrag van 2.500 gulden, waarvan 2.000 voor waardelijk, betalen omdat hij zijn toegangsweg heeft verhard met slakken van een afvalver brandingsinstallatie. Het gaat daarbij om in totaal 300 kubieke 'meter. De zaak kwam gisteren voor de Haagse politierechter. De Wassenaarder verkeerde in de veronderstelling dat het om „milieuvriendelijk" puin ging. Een vergunning dacht hij dan ook niet nodig te hebben. De officier van justitie eiste in eer ste instantie een boete van 2500 gulden onvoorwaardelijk. NOORDWIJK Chemisch afval wordt in de eerste week van juni huis aan huis opgehaald in de gemeente Noordwijk. De commissie openbare werken ging gisteravond akkoord met hét beschikbaar stellen van 36.000 gulden voor deze eenmalige actie. Wel drong de commissie er op aan dat deze inzamelingsactie een vervolg krijgt in de toekomst. De inzamelingsactie in juni volgt op een landelijke voorlich tingsactie Klein Chemisch Afval die in de derde week van mèi plaatsvindt. Noordwijk heeft besloten de inzamelingsactie iets later te houden omdat dit anders in de week van Pinksteren valt. „In die tijd van het jaar hebben de meeste Noordwijkers wel wat anders aan hun hoofd", verklaarde directeur gemeente werken J. de Kluiver gisteravond. Wethouder A. Admiraal verklaarde dat na de eenmalige inza melingsactie een evaluatie wordt gehouden waarna beslist kan worden wat de gemeente verder gaat doen. FOTO: CEES VERKERK. Ruim 70 mille voor polio-actie De waarnemend ambassadeur van Indonesië, I.G. Ngurah Gedhe, ontving gistermiddag tijdens de wekelijkse lunch van de Rotaryclub Voorschoten-Leidschendam cheques ter waarde van ruim 70.000 gulden, bestemd voor het „PolioPlusProgram". Dat project is in Indonesië opgezet om de jeugd van Indonesië immuum te maken voor deze gevreesde ziekte. De Voorschotense Rotaryclub werd een beetje in de wielen gereden door de in Voorschoten wonende minister Bukman, die de ambassadeur zelf voor een gesprek nodig had. Daarom zond de ambassadeur zijn plaatsvervan ger. Voorzitter A. Beers van de Rotaryclub Voorschoten-Leidschendam overhandigde Drs. Ngurah Ge dhe een cheque van 50.000 gulden. Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van het aannemers bedrijf Tetteroo uit Leidschendam bood het rotarylid N. Tetteroo een cheque van 10.000 gulden aan. Na drie korte toespraakjes in de Engelse taal en een speciale groet in de Maleise taal gaven drie leerlingen van de r.k. basisschool Emmaus een cheque van 8.594,20, het resultaat van diver se acties gehouden door leerlingen van die school ten bate van de gezondheid van de kinderen in Indonesië. De actie van de Rotaryclub is nog niet ten einde. Tijdens koninginnedag zal een sponsorloop ge houden worden. LEIDEN/DEN HAAG Het Hoogheemraadschap van Rijnland geeft een onjuiste voorstelling van zaken in haar bezwaren tegen het provinciale plan tot reorganisatie van het waterschapsbestel binnen Rijnland. Dat laat de pro vincie Zuid-Holland we ten in een nota die mor gen wordt behandeld in de vergadering van de desbetreffende Provincia le Statencommissie. Eerder al had Waterschap De Oude Veenen laten blijken diezelfde mening te zijn toege daan. De provincie wil de pol derafdeling Middengeest toe voegen aan Waterschap De Oude Veenen. De polderafde ling Zuidgeest zou moeten sa mengaan met de waterschap pen Noordwoude en De Om- medijck tot een geheel nieuw waterschap. De genoemde pol derafdelingen vallen momen teel onder de supervisie van het Hoogheemraadschap van Rijnland. De provincie wijst er in haar nota op dat de beide polderaf delingen veel achterstallig on derhoud en sterke tariefsver hogingen hebben. De provin cie concludeert daaruit dat het huidige beperkte draagvlak „een verhindering vormt voor een optimale waterstaatkundi ge verzorging". Volgens de provincie heeft samenvoeging van Zuidgeest, De Ommedijck en Noordwoude niet alleen een aanzienlijke tariefsverla ging voor de ingelanden van Zuidgeest tot gevolg, maar be tekent dat ook dat investerin gen en onderhoud met ruime re financiële armslag ter hand t kunnen worden genomen. De beide polderafdelingen hebben het beheer over onder meer 170 kilometer hoofd watergan gen, 54 geautomatiseerde elec- trische gemalen, vier windmo lens, vijfhonderd kilometer boezemkaden en tien kilome ter wegen. Voor de polderaf deling Zuidgeest zal het tarief na de reorganistie met dertig a vijfendertig gulden per hecta re dalen. laat weten dat het buitendienstpersoneel van de polderafdelingen (gemaal machinisten op arbeidscon tract) zonder meer op gelijke voet overgaat naar het nieuwe waterschap. Over de water schappen Noordwoude, De Ommedijck en De Oude Vee nen spreekt de provincie in haar nota louter in lovende bewoordingen. De samenvoe ging van Noordwoude, De Ommedijck met Zuidgeest tot een geheel nieuw waterschap moet dan ook alleen worden gezien in het kader van het streven naar de totstandko ming van waterschappen met een oppervlakte van minimaal tienduizend hectare. NOORDWIJK Bewo ners van het Middenge bied-Noord in Noordwijk hebben opnieuw bij de gemeente aan de bel ge trokken wegens watero verlast. „Ik hoop dat de gemeente Noordwijk er nu eindelijk voor zorgt dat wij het water onder onze woningen kwijtra ken", aldus J. Landzaat, bewoner van een koop woning in het Middenge bied-Noord gisteravond tijdens de vergadering van de commissie open bare werken. Landzaat, die namens een aantal andere bewoners uit de Noordwijkse wijk sprak, klaagde over de jarenlan ge wateroverlast. De eerste keer dat bewoners uit het Middengebied-Noord over waterlast klaagden was in 1981. De gemeente Noord wijk meende dat door het aansluiten van de regenpijpen op de riolering de overlast in de nieuwe wijk wel zou ver dwijnen. Dat dit niet gebeur de blijkt uit klachten die in de twee daaropvolgende jaren bij de gemeente binnenkwamen. Noordwijk probeerde nog door het boren van gaten naast de woningen en die te vullen met grint, de wateraf voer te verbeteren maar zon der veel resultaat. De vocht- problemen in veel woningen bleven. Landzaat: „We hebben een aantal jaren berust bij het probleem maar doordat de woningbouwvereniging nu het probleem weer heeft aan gezwengeld en bouwkundige maatregelen gaat nemen, wil len ook wij bij de gemeente aandringen om iets te doen. De gemeente heeft immers in 1981 erkend dat de watero verlast haar zaak is omdat zij het terrein bouwrijp heeft ge maakt. Noch de bouwer, noch de eigenaren van de wonin gen zijn hiervoor aansprake lijk". De ernst van de problemen werd onderstreept door het CDA-raadslid W. Wijnands met de woorden „het zwem bad zou jaloers zijn op zoveel water". PvdA-raadslid L. Kramer voegde hier aan toe: „Er zijn huizen waar het kar pet krom staat en het behang zes keer van de muren is ge komen". Ze wees er verder op dat ook allerlei leidingen on der de woningen onder water stonden. A. Admiraal verklaarde dat er op dit moment onderzoek wordt gedaan naar maatrege len om de grondwaterstand te verbeteren. Dit onderzoek ge beurt in opdracht van de wo ningbouwvereniging maar de conclusies worden straks ook door de gemeente Noordwijk gebruikt. De suggestie van Landzaat dat er een horizon taal drainagesysteem moet worden aangelegd wees Ad miraal van de hand. „Een dergelijk systeem is duur en biedt geen enkele garantie dat het de problemen bij de wo ningen oplost. Het lastige is namelijk dat de situatie bij elk huis verschilt. Sommige wo ningen zijn droog terwijl het huis ernaast wel overlast heeft van water. Bij sommige panden helpt een horizontaal drainagesysteem maar bij an dere panden weer niet". Ad miraal wees ook op andere mogelijkheden zoals het ver diepen van de Weteringkade en het creëren v waterpartijen. Directeur gemeentewerken J. de Kluiver meldde aan de commissie dat ook in de wijk Boerenburg inmiddels een on derzoek is begonnen. Ook in deze wijk kampen de bewo ners al jarenlang met vocht in en onder de huizen. „In Boe renburg wordt vooral geke ken wat het effect kan zijn van verticale drainage. Het is hierbij de bedoeling om door de kleilaag heen te boren zo dat het water weg kan lopen naar het grove zand eronder", aldus De Kluiver die duidelijk te kennen gaf weinig te zien in horizontale drainage. „Eerst moeten de resultaten van de onderzoeken worden afgewacht voordat we vele tonnen gaan steken in een sy steem waarvan we niet weten of dat een echte oplossing biedt". lier Succesvol oneelstuk "V .eeuwenhorst iurg -e c an daverend succes bleek fteravond het toneelstuk „De ine" dat gemaakt en ge- leeld werd door leerlingen -an het Leeuwenhorstcollege in Noordwijkerhout. Een itampvolle zaal vermaakte zich etze litstekend en de spelers kre- dgen verscheidene keren open d^joekjes. Het verhaal speelt Mich af in Zuid-Amerika tegen dng sen achtergrond van arm te- al d jenover rijk, over krotbewo ners tegenover een dictator. )e uitwerking van het idee is in de leerlingen zelf, die dit legeven verder invulden onder r-yi eiding van Kees Thielen en C.muziekleraar Sjef van Leeu wen. Al vanaf september zijn in otaal 30 leerlingen met het tuk bezig geweest. De titel is ilgeleid van een van de liede- verwijst naar de goud- nijn die ieder „de mijne" wil oemen. Op het eind speelt de nijn nog een beslissende rol een 'Is de dictator de ene aanslag ia de andere blijkt te overle- Het stuk wordt tot en met irijdag iedere avond opge- foerd van 20.00 uur tot onge- eer 22.30 uur.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13