ïdd^Sou/to/rit Jt Pleidooi voor Leidse voorzieningen voor demente bejaarden Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Uitspraak over aids drukt stempel op mijn afscheid" Vrouw gewond na aanval bouvier SCHRIJNEND GEBREK AAN OPVANGMOGELIJKHEDEN Twee jaar cel geëist voor reeks inbraken WOENSDAG 13 APRIL 1988 PAGINA 11 ieuwbouw ABC vrijdag van start ]IDEN De nieuwbouw van de tweede fase van het Aca- inisch Bedrijvencentrum (ABC) begint vrijdag. Gedepu- rde A.H. van der Meer geeft het officiële startsein om 00 uur. Als de nieuwbouw aan de Niels Bohrweg klaar is, schikt het Leidse ABC over zes maal zoveel ruimte als nu. nieuwe gedeelte bestaat uit drie lagen en sluit aan op de ste fase. Het ABC is tot stand gekomen door samenwer- van de gemeente Leiden, de Kamer van Koophandel en .eidse universiteit. Het is opgezet om huisvesting te bie- aan bedrijven, die een nauwe relatie met de universiteit len onderhouden en werkzaam zijn in de biotechnologie, dische technologie en elektronica en die in verband met nieuw of verbeterd produkt of verbetering van een pro- ctiemethode laboratoriumruimte zoeken. In totaal hebben fren bedrijven huisvesting gevonden in het ABC. Twee irvan zijn al verhuisd naar het nabij gelegen Bio Science rk, een derde volgt binnenkort en twee zijn tijdelijk elders ïuisvest. Deel buit inbraak op straat LEIDEN Een deel van de buit van een inbraak is gister morgen rond half vijf alle vroegte aangetroffen op de Vismarkt. Het ging om over hemden afkomstig van een kledingzaak aan de Hoog straat. Vermoed wordt dat de inbrekers ze in hun haast om weg te komen, zijn verloren. Bij de winkel werd rond kwart over drie ingebroken. De dieven kwamen er binnen door een ruit uit te nemen. Er werden 20 broeken en 15 overhemden gestolen met een gezamenlijke waarde van bijna 2.400 gulden. LEIDEN Een 20-jarige Leidse is zaterdagavond gewond geraakt toen ze op de Haarlemmerstraat bij de Blauwpoorts- brug werd aangevallen door een „blonde" bouvier. Toen de vriend van de vrouw de eigenaar van de hond om diens naam vroeg, reageerde deze met het loslaten van een tweede bouvier om daarna zonder iets te zeggen door te lopen. De vrouw deed gisteren pas aangifte van het incident. Ze werd daarbij in haar heup en elleboog gebeten, waarvoor ze zich onder doktersbehandeling moest stellen. De eigenaar van een hond die zaterdag een jogger op de Kooilaan aanviel, heeft zich bij de politie gemeld. Hij zegt de schade die deze man opliep te willen vergoeden. Volgens de jogger was de hond op hem af gestuurd. De eigenaar zegt echter dat de hond was geschrokken van de lopende man. ONDERZOEKGROEP VERHUIST NAAR WASSENAARSEWEG LEIDEN De onderzoeksgroep gist-genetica van de Leidse universiteit verhuist deze maand van de Kaiserstraat naar de Wassenaarseweg. De groep krijgt daar de beschikking over een deel van een gebouw dat eerder in gebruik was bij de vakgroep medische microbiologie. Gist-genetica is nu nog on dergebracht in het Zoölogisch laboratorium aan de Kaiser straat. Volgens een woordvoerder van dat laboratorium hangt de verhuizing samen met de onlangs benoemde part-time hoog leraar Van den Berg die de onderzoeksgroep gaat leiden. Na de verhuizing kan bovendien een samenwerking tot stand komen met een onderzoeksgroep van de Technische Univer siteit Delft. De woordvoerder ontkent dat de verhuizing sa menhangt met eerdere klachten over geluidhinder van om wonenden van het lab aan de Kaiserstraat. De werkzaamhe den van deze onderzoeksgroep zouden daar niet de oorzaak van zijn. LEIDEN Er moeten in Leiden voorzieningen komen voor demente bejaarden. Bovendien moet het aantal plaatsen in verpleeghuizen in de gehele Leidse regio worden uitgebreid en moeten al die verpleeg huizen „een gecombi neerde status" krijgen zodat ze ook psycho-ge- riatrische patiënten kun nen opnemen. Op die manier kan er een einde komen aan de „zorg wekkende situatie" in de regio. Dat vindt een werk groep van de districts- ommissie Zuid-Holland 'oord van de Provincia- Raad die een notitie heeft gemaakt over de problemen rond de ver pleeghuizen in Leiden en omgeving. De werk groep stelt dat er op korte termijn maatrege len moeten worden ge nomen om een einde te maken aan het tekort aan opvangmogelijkhe den. „De dubbele ver grijzing in de toekomst zal tot nog extremere gevolgen leiden", waar schuwt de werkgroep, die er bij de districts commissie op aandringt de problemen onder de aandacht te brengen van het provinciaal bestuur. De notitie komt morgen aan de orde tijdens een vergadering van de dis trictscommissie. Psycho-geriatrische patiën ten uit Leiden kunnen al leen terecht in verpleeghui zen in Katwijk en War mond. Die kampen echter met plaatsgebrek waardoor de verzorging van demente bejaarden vaak neerkomt op de schouders van de partner of andere familieledeh. Ook komt het voor, dat psycho geriatrische patiënten worden opgenomen in een psychiatrische inrichting of in het ziekenhuis moeten blijven, omdat ze na hun „genezing" nergens anders naar toe kunnen. De wacht lijst van demente ouderen in Leiden telt momenteel hon derdveertig namen. De gemeente Leiden heeft er bij de provincie al eerder op aangedrongen om de ver deling van de plaatsen voor psycho-geriatrische patiën ten te veranderen, zodat de mente bejaarden ook in Lei den kunnen worden ge plaatst. Volgens woordvoer der T. Sumer van de ge meente zijn er plannen om „zestig tot honderd" bedden naar Leiden over te hevelen. Die bedden moeten worden ingeleverd door de tehuizen Overduin en De Wilbert in Katwijk en Mariënhaven in Warmond. Het is volgens Sumer mogelijk dat ver pleeghuis Zuidtwijck dan bedden krijgt voor demente bejaarden, „maar daar moeten dan wel bedden voor andere patiënten voor worden ingeleverd". De ge meente zou bij het maken van de plannen voor Alter natief Zijloever ook reke ning willen houden met de opvang van psycho-geriatri sche patiënten, maar dat kan niet, volgens Sumer. „We weten pas waar we aan toe zijn als Alternatief Zijloever allang is gerealiseerd". Hij verwacht dat er „pas in 1994 of 1995 een oplossing voor het probleem komt". Er zijn wel vergevorderde plannen om een dependance van Overduin in Leiden te vestigen voor psycho-geria trische dagbehandeling. Mo menteel wordt bekeken waar die dependance geves tigd kan worden. De over heid vindt dat dat alleen kan bij een psycho-geriatrisch centrum, maar omdat die er niet in Leiden is, wordt ge discussieerd over een experi ment om de dagbehandeling bij een verzorgingshuis te si tueren. De Leidse werkgroep Oude renbeleid van de PvdA heeft inmiddels bij de provincie Zuid-Holland aan de bel ge trokken. In een alarmerende brief aan gedeputeerde sta ten en aan de leden van de commissie voor gezondheid en welzijn dringt de werk groep aan op uitbreiding van het aantal plaatsen voor de mente bejaarden in ver pleeghuizen in de Leidse re gio op korte termijn. Boven dien moeten maatregelen worden genomen om tot een structurele oplossing te ko men. Volgens de werkgroep zijn „wachttijden van negen maanden of langer eerder regel dan uitzondering". 'JM Terrasstad De plastic stoelen en tafels zijn weer van zolder gehaald en op gepoetst. Want het aprilzonnetje schijnt en niets is heerlijker dan te profiteren van de gratis gezichtsbruiner. De terrassen zijn dus weer terug in het Leidse stadsbeeld en worden in deze terras- stad bij uitstek voluit gebruikt. Zoals hier aan de voet van de Morspoort waar de uitbater van het Huis de Bijlen grensover schrijdend zijn ambachtelijk territorium heeft FOTO: TEJO RINGERS Moker zendt morgenavond uit LEIDEN Het Media Over leg van Kerken in Rijnland (Moker) brengt morgen van 19.00 tot 19.30 uur weer een radioprogramma. Er wordt in formatie gegeven over de zo mervakanties van de Leidse Christelijke Kampeer Vereni ging en over het Vredesorato- rium dat de Leidse Studenten Ekklesia uitvoert op 7 en 8 mei. Voorts is er een gesprek over de Islam, naar aanleiding van een bijeenkomst die de Raad van Kerken afgelopen vrijdag organiseerde. Moker is te ontvangen via FM 105,7 en FM 88,1 (kabel). R. EERNISSE VERLAAT LEIDSE BLOEDBANK: !IDEN Dr J.G. Eer- sse, medisch directeur de Stichting Rode nis Bloedbank Leiden, emt vrijdag 15 april af leid. Hij acht het be- lurenswaardig dat er in media veel aandacht is schonken aan zijn uit raken over de aids-pro- smatiek. Hij stelde dat insen uit de risicogroe- n zich moeten terug- ikken als bloeddonor. >en zij dit niet dan zou- zij volgens Eernisse afbaar gesteld moeten irden. „Die uitspraken de aandacht die eraan steed is, zullen een mpel drukken op het ni-symposium dat ter legenheid van mijn af leid wordt gehouden". heb misschien de zaken rkeerd tegen elkaar afgewo- i. Aan de ene kant wil je de ico's voor besmetting zo 'in mogelijk houden en aan andere kant is en blijft ied hard nodig. Het is inder ad moeilijk te zeggen of je mensen moet wegsturen bereid zijn bloed te geven, vendien wordt er in Neder- al snel gesproken over eriminatie als je onder leid tussen mensen maakt, heb het echter zo allemaal 't bedoeld", becommenta- ert dr. Eernisse de publici- rnisse blijft echter van me- ig dat slechts met keiharde ïatregelen paal en perk kan 'rden gesteld aan de ver leiding van het virus. Eer- se: „Ik had die uitspraak sschien beter kunnen bewa il tot na mijn afscheid van Leidse bloedbank. Dan was vast niet zoveel over gepu- iceerd". Zijn uitspraken hangen nauw samen met het feit dat het aids-virus voor de bloedbank inmiddels een groot praktisch probleem is. „De incubatietijd, de tijd tussen besmetting en openbaring van het virus, is de oorzaak. Die incubatietijd is meestal drie maanden. Iemand die zich heeft laten testen en een negatieve uitslag heeft, kan best het virus bij zich dra gen maar dat uit zich dan pas later. Het kwalijke is dat je eenvoudigweg niet om deze zaak heen kunt. Het is onmo gelijk om dit uit te sluiten en te voorkomen. Daarom vind ik het verstandig dat mensen uit de risicogroepen niet als donor optreden en zich- tijdig terug trekken. De reden is dat het niet altijd direct is aan te to nen dat iemand besmet is. Wanneer hij of zij echter be smet is, brengt dat anderen in gevaar. Het klinkt wat rauw om die mensen van donatie uit te sluiten, maar het is volgens mij de enige manier om ver spreiding tegen te gaan", aldus Eernisse. Zijn uitspraak dat dragers van het virus „die zich niet terug trekken, strafbaar moeten worden gesteld, want zij bren gen anderen in een groot ge vaar", heeft in de medische wereld voor opschudding zorgd. Zo noemen de Centrale medische bloedtransfusie com missie en de Nationale com missie aids-bestrijding het een „onverstandige en ongelukki ge" uitspraak. Daar vindt men dat het aids-risico bij bloed transfusie er niet speciaal uit gelicht moet worden. Anderen juichten juist toe dat eindelijk eens iemand zijn mond open deed. Eernisse: „Er wordt nu ook geroepen dat het bloed drie maanden moet worden bewaard en dan nog eens worden getest. Maar dat is onzin. Het is niet het bloed dat kan veranderen in positief maar de persoon ondergaat deze verandering. Bloed op- Dr. Eernisse verlaat na 35 jaar de Leidse Bloedbank. nieuw testen heeft dus geen zin. Je zou dan de persoon op nieuw moeten testen". Laboratorium Alle publiciteit rond zijn uit spraken doet haast vergeten dat Eernisse de Leidse bloed bank verlaat na vijfendertig jaar daar te hebben gewerkt. „Ik zou het liever een bloed transfusie laboratorium willen noemen", zegt Eernisse. „Hier heeft de bloedbank, om de be naming nog maar even te ge bruiken, een speciale beteke nis. Het is ook zoals overal een instelling waar bloed afgeno men en ingezameld wordt. Uit dat bloed worden naar behoef te verschillende preparaten gezocht die gedistributeerd worden naar. daar waar ze no dig zijn. Maar hier is de bloed bank ook gekoppeld aan de af deling immunohematologie. Dit betekent onder andere dat' patiënten die na vele bloed transfusies immuun zijn ge worden, direct geholpen kun nen worden door de afdeling immunohematologie. Dat werkt zeer goed en heeft vele voordelen", aldus Eernisse. Eernisse startte zijn loopbaan als student medicijnen. In 1947 werd de Leidse Bloedbank in het leven geroepen. Eernisse: „Dat was toen nog in het oude gebouw dertig. We waren ei genlijk een klein vierkantje in het ziekenhuis. Maar het wer ken met het kleine team was fantastisch. Ik kijk er soms met weemoed naar terug". Eernisse begon er in 1953 als co-assistent en na het behalen van zijn bul in 1956 kwam hij FOTO: TEJO RINGERS in vaste dienst. Zijn loopbaan sluit hij na 35 jaar af als me disch directeur. Eernisse: „In 1960 kreeg de bloedbank een regionale functie en behoorde bij zowel de Annakliniek, het Elisabeth, het Diaconessen Gasthuis en het AZL. Het feit dat de kliniek bij het AZL stond, had geen consequenties voor de andere ziekenhuizen. Er is ons wel eens verweten dat we bij een tekort aan een bepaald soort bloed eerder aan het AZL leverden dan aan an deren. Maar dat is absolute nonsens". De medisch directeur vertelt dat hij eigenlijk altijd twee petten heeft gedragen. t,Aan de ene kant was ik evenals alle andere medewerkers inza melaar en distributeur van bloed. Aan de andere kant was ik er ook om vanuit het labo ratorium medische zaken aan de patiënt te brengen. Dit geeft soms een verstrengeling van belangen. Ik doel hiermee op het tekort dat er wel eens is aan een bepaalde bloedsoort of naar bloedplaatjes". Keuringen Een grote verandering die Eernisse in zijn loopbaan mee maakte was het invoeren van keuringen in 1971. „Voor die tijd was het zo dat donoren één dag kwamen om gekeurd te worden. Er werd die dag een test gedaan. Die werd be keken. En enkele dagen erna, soms wel twee weken later, mocht die persoon bloed ge ven. In die ertussen liggende periode was er altijd nog be smettingsgevaar. Nu is het zo dat de donor binnen één dag wordt gekeurd en bloed moet geven. Als hij of zij de deur uit is, worden de testen gedaan. En daarna wordt het bloed ge bruikt. Deze weg moet strikt gevolgd worden. Als er dan in het laatste geval toch nog spra ke is van besmetting, kan ie mand daar terecht op gewezen worden. Een nadeel is nu ech ter dat men bij het gebruik van het bloed is aangewezen op die ene hoeveelheid afgeno men bloed. Als de test niet goed uitpakt, kun je het mate riaal niet gebruiken en zit ie zonder. Vroeger kon je op de dag dat het nodig was, uitzoe ken welk bloed het beste zou passen bij de patiënt. Je had meer mogelijkheden", aldus Eernisse. Zijn afscheid betekent overi gens niet dat hij zich helemaal afzijdig zal houden van de bloedbank. „Ik zal zo af en toe nog wel wat klusjes doen. Maar mijn huidige werk wordt overgenomen door mevrouw dr. A. Brand. „Zij is zeer en thousiast en ik hoop dat zij mijn werk met veel plezier overneemt". JULIA VAN BOHEMEN DEN HAAG/LEIDEN Twee jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Dat hoorde een 24-jarige Leidenaar giste ren voor de Haagse rechtbank tegen zich eisen. De man stond terecht wegens het plegen van een reeks inbraken en pogin gen tot diefstal. In december vorig jaar pleeg de hij een inbraak bij een win kel annex postkantoortje aan de Lombokstraat in Leiden. Hij haalde een ruit uit de sponning, brak het hekwerk daarachter open en ont vreemdde veertig sloffen siga retten. Een dag later was een apotheek aan de Suriname- straat zijn doelwit. Door een ruit in te slaan kwam hij het pand binnen. Hij nam een be drag van 1800 gulden mee. Sa men met een ander wist hij in januari een videorecorder en sieraden uit een woning aan de Havikshorst te stelen. Bij verhoor door de politie beken de hij de inbraken te hebben gepleegd alsmede nog zo'n elf andere inbraken en negen po gingen daartoe. De Leidenaar was pas vanaf eind augustus vorig jaar op vrije voeten na een celstraf van zeven maan den te hebben uitgezeten we gens een vorige reeks van in braken. De verdachte zei het geld nodig te hebben om aan zijn behoefte aan heroïne en cocaïne te kunnen voldoen. De officier van justitie zei dit keer een lange onvoorwaarde lijke straf te eisen omdat „u kennelijk niet veel van de vo rige keren heeft geleerd. Vlak nadat u op vrije voeten was bent u weer drugs gaan ge bruiken. Bovendien heeft u in de maanden daarna een ver bluffend aantal strafbare fei ten gepleegd". De advocaat van de Leidenaar pleitte voor een celstraf van vijftien maan den waarvan zeven voorwaar delijk die de man dan in een afkickcentrum door zou kun nen brengen. Meisje aangerand LEIDEN Een vijftienjarig meisje is gisteravond rond elf uur op de hoek Langebrug- Ketelboetersteeg door een man lastiggevallen. Ze fietste daar, toen ze iemand hard achter zich hoorde lopen, en bij haar keel gegrepen werd. Het meis je slaagde erin zich los te ruk ken en naar huis te fietsen. Haar aanvaller vluchtte daar na richting Steenschuur. Expositie Tekeningen, schilderijen en aquarellen van Renzo Boekhoudt zijn tot en met zaterdag 23 april te zien in Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126. Het werk is te bezich tingen op dinsdag van 9.00 tot 13.00 uur, op woensdag tot en met vrij dag van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. PPR De PPR afdeling Leiden houdt vanavond om 20.00 uur een openbare ledenver gadering aan het Rapen burg 100. Op de agenda staat ook een discussie over landbouwbeleid. Sprekers zijn Gert Berkelder en Jan Kees Vogelaar (Agrarisch Jongerencontact). PvdA Onder leiding van Marinus Wiersma, internationaal se cretaris van de PvdA, heeft vanavond een forumdiscus sie plaats over armoedebe strijding in de Derde We reld. In het forum hebben onder anderen zitting: Sief Theunis (Novib), Peter Vis ser (landelijke werkgroep milieu en energie) en Wil lem Veenstra (directoraat- generaal internationale be trekkingen). Deze vijfde avond over de nota Schui vende Panelen vindt plaats in de vergaderzaal van Huis de Bijlen, Morsstraat 60. Aanvang 20.00 uur. Liederen Nellie van der Zijde (sop raan), Nico van der Meel (tenor) en Ineke Drabbe (piano) brengen vanavond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 een selectie uit de Möriek Lie- der van Hugo Wolf. De uit voering begint om kwart over acht. Borstprothese Het Borstprothese informa tie centrum bij 'het Inte graal Kankercentrum West aan de Leidse Opaalstraat 5 wordt donderdag om 16.00 uur geopend. Een week la ter, vanaf 21 april, kunnen vrouwen met borstamputa- ties uit de Leidse regio elke eerste en derde donderdag van de maand tussen 11 en 14 uur in het centrum te recht. Daar kan men gead viseerd worden over borst- protheses. Voor meer infor matie: tel. 071-769359. Lezing Voor de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen houdt M. Hoey Smit-Trouw morgen een lezing over het A rboretum Trompen burg, een tuin met bijzondere bo men. een grote verzameling rhododendrons en onge veer 2000 soorten houtige gewassen. De lezing begint om 14.00 uur in het pand aan de Caeciliastraat 18. Flamenco Danseres La Pepa, gitarist Mario Cortès en zangeres Carmina Cortès zijn op morgen aanwezig in de Ka pelzaal van het K&O-ge- bouw (Oude Vest 45) waar zij een flamenco-optreden verzorgen. De voorstelling begint om 20.15 uur en de kaarten zijn te koop bij K&O. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 8 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. JTloteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon - (voor controle Stuur als dank de reiswekker naar. j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I D kwartaal per acceptgiro f 70,93 li I Stuur deze bon in een open envelop posizegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1JNZ I1 Adres: Postcode/plaats: £cidóë Qowuvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11