Akkoord over Afghanistan betekent nog geen vrede )iloot wanhopig na weigering Bayrut Eenheid graanprijs maakt EG-subsidies overbodig GORBATSJOV: TROEPEN VERTREKKEN ECHT OP 15 MEI Rellen Honduras gericht tegen VS Jean-Marie Le Pen aan de schandpaal ÏÏTENLAND £eidóc6omcmt ZATERDAG 9 APRIL 1988 PAGINA 7 9 ten verkeerd last; bouw n onderzeeër stopt Vin onze correspondent Roger Simons) 1DEN De bouw van een •e Britse atoomonder- de „Triumph" die in van stapel moet lopen, plat vanwege een lach- bende constructiefout: Jas- Vickers Shipbuilding een stuk van de romp Sies bij negen meter onder oven geplaatst. Dit is heel t nieuws voor het bedrijf Shipbuilding dat ten een miljoen pond moet i om de fout weer goed II iaken. Maar voor Frank- II is de Britse vergissing een n des hemels. Parijs hoopt Canada geen zin meer Britse atoomduikbo- order van 4,5 miljard rond de vijftien miljard Een directielid van Shipbuilding ver- rde gistermorgen dat het \dervormige deel van de aarschijnlijk onderste zijn plaats was gelast e stickers met de mel- „boven" en „onder" II de stalen platen waren ge- I n. De Times schreef gis- h orgen dat het gebed van llfl-Pierre Lucas, marine-at- op de Franse ambassade h onden verhoord was. Ad- I al Lucas probeerde al i iden de Canadezen ervan 'J vertuigen dat de Britten verstand hebben van Ij nonderzeeërs. |usayn geeft weer jiultz ïl op rekest MAN De Jordaanse ko- Husayn heeft de Ameri- minister van buiten zaken George Shultz gd dat zijn land niet be- i het Palestijnse of de PLO deel te vredesonderhandelingen et Midden-Oosten. De ko- wil wel een delegatie i met zowel Jordaniërs 'alestijnen. Desalniettemin k Shultz na zijn bezoek Amman zijn tevredenheid )ver de „positieve" reactie Husayn op zijn voorstellen gegeven. Amerikaanse ninister gisteren ook met presi- Semayel van Lbanon de nieuwe grondwet, die Jand in voorbeieiding en die een einde moet eï jaar >nde burgeroorlog. Prolest Sovjetunie tegen overlast smog MOSKOU Meer dan tienduizend in woners ran een industriestad in het Oe- ralgeberjte zijn de straat opgegaan om te proteteren tegen de smog in hun stad, die verbranding van de huid en ernstige hart- en longklachten veroor zaakt. De Komsomolskaja Pravda schreef lat de demonstranten in Nizjni Tagil slüting hadden geëist van twee 45 jaar oude kolenovens. Nizjni Tagil zou voorkonen op een lijst van vijftig ste den watr de milieuvervuiling volgens de regeling „onaanvaardbaar" hoog is. Na de demonstratie heeft het ministerie van stadindustrie een van de ovens stil gelegd, naar de andere „blijft de stad verstikten", schreef de krant. Veiling laatste brief Eva Braun MUNCHEN In München wordt deze maand de laatste brief geveild die Eva Braun, de vriending van Adolf Hitler, schreef, enkele dagen voor het paar zelfmoord pleegde in de commandobunker in Berlijn. De Hermann Historica veiling deel de mee dat ook het paspoort van Eva Braun en andere persoonlij ke bezittingen onder de hamer komen. De brief en het paspoort brengen zeker 5000 mark op, al dus het veilinghuis. Eva Braun schreef de brief op 23 april 1945 vanuit de bunker aan haar zus ter. De veiling wordt op 23 april gehouden. Verdachten moord op ANC-er vrij PARIJS Sympathisanten van de Zuidafrikaanse verzetsbeweging ANC uit verscheidene Europese landen, de Verenigde Staten en Afrika hebben gis teravond met een dodewake afscheid genomen van Dulcie September. De vertegenwoordigster van het ANC in Pariis werd op 29 maart in haar kantoor doodgeschoten. Vijf mensen die een dag eerder waren aangehouden in verband met de moord zijn gisteren weer op vriie voeten gesteld. De verdenking tegen de vijf, een Zuidafrikaan, een Chileen, een Angolees en twee Fransen, kon niet hard worden gemaakt. Het ANC heeft Pretoria ervan beschuldigd achter de aanslag te zitten. Teksten van Aristoteles opgegraven LONDEN Een groep Cana dese archeologen heeft in een oase in Egypte drie zeer vroege versies van Griekse teksten ge vonden, waarvan er in elk ge val één van de hand van de fi losoof Aristotoles is. Volgens egyptoloog Anthony Mills ver keren de boeken nog in uitste kende staat en is het schrift goed te lezen. Mills spreekt van een „fantasti sche, zeer zeldzame vondst". De onderzoekers, die opgravingen doen in de oude stad Isment in de Dakhla Oase in midden- Egypte, heeft in de resten van een huis boeken aangetroffen die dateren uit de derde eeuw na Christus. Een boek bevat een boekhouding van een boe renbedrijf, het andere bevat een aantal literaire teksten. Daaronder is een verhandeling over de politiek, kennelijk van de hand van Aristoteles en een korte beschouwing over het ko ningschap van Aristoteles' tijd genoot Isocrates; beide filosofen leefden in de vierde eeuw voor Christus. Ook een derde tekst is mogelijk een van de 150 werken van de hand van Aristoteles. Oppositie Namibia harder aangepakt WINDHOEK President Botha van Zuidafrika heeft gisteren de door Pre toria aangestelde regering van Nami bia meer macht gegeven om hard op te treden tegen de oppositie en de weg vrij te maken voor verkiezingen vol gens het Zuidafrikaanse apartheidsmo del. Botha kondigde aan dat de admi nistrateur-generaal Louis Pienaar van Namibia extra bevoegdheden krijgt om de pers te censureren en het „terroris me te bestrijden. De guerrillabewe ging Swapo vecht al twintig jaar tegen de heerschappij van Zuidafrika over Namibia en zal hoogstwaarschijnlijk het belangrijkste mikpunt worden van •egeringsmacht. NEW DELHI Partij leider Gorbatsjov zei het begn deze week: „De ooriog in Afghanistan is bijia voorbij". Maar het zoi wel eens een illusie kunnen zijn. Hoewel Vtf-bemiddelaar Diego Ccrdovez donderdag in Genève meedeelde dat vdór 14 april een vredes verdrag tussen Afghanis tan en Pakistan wordt ondertekend, staat zo'n verdrag nog niet gelijk aan vrede in de regio. Om te beginnnen hebben de Afghaanse rebellen het ver drag gisteren verworpen, om dat zij niet direct bij de onder handelingen betrokken zijn geweest. Pakistan vertegen woordigt slechts een deel van Afghanen, namelijk de vluch telingen binnen haar grenzen. t Het miljoen Afghaanse vluch-' telingen in Iran is niet ge hoord, noch de strijders in Af ghanistan zelf. Bovendien heeft het voornemen van de VS en de Sovjetunie om de wapenhulp aan respectieve lijk de rebellen en het Af ghaanse leger voort te zetten, het vooruitzicht op een spoe dig einde van het gewelddadi ge conflict ernstig verslech- De Afghaanse minister van buitenlandse zaken Abdul Wa- kil heft een afwerende arm op, wanneer journalisten hem be stoken met vragen over het vredesakkoord. FOTO: AP terd. In verbanning levende Afghanen vrezen een duistere toekomst: de definitieve strijd om de macht in Kabul kan in hun ogen uitlopen op een bloedige burgeroorlog. De strijd tussen de mujaheddin, de islamitische rebellen en het nu op zich zelf aangewe zen Afghaanse leger dreigt in een ware slachtpartij te ont aarden, waarbij uiteindelijk ook de zwaarbewapende riva liserende groepen elkaar we derzijds vernietigen. Soviet-minister van buiten-' landse zaken Sjevardnadze verklaarde onlangs in Moskou dat de Sovjetunie volledig achter het bewind van de Af ghaanse president Najibullah staat, „wij zijn ervan over tuigd dat de huidige regering het ook zonder ons kan stel len", zei hij volgens persbe richten. Maar Westerse diplo maten betwijfelen dit ten zeerste: „Het Afghaanse leger kon de mujaheddin niet ver slaan met hulp van 120.000 Sovjetmilitairen; hoe wil zij het dat dan alleen doen". De regering Najibullah rekent waarschijnlijk op verdeeld heid onder de rebellen, die hen aan kracht zou doen in boeten. Maar mochten de re bellen eensgezind blijven, dan zou het wel eens kunnen ge beuren dat de Sovjetunie ge dwongen wordt de Moskou- getrouwe Afghanen en masse te evacueren om te voorko men dat zij worden afge slacht. Al met al is het niet verwonderlijk dat VN-bemid- delaar Diego Cordovez zich nogal voorzichtig heeft uitge laten over de donderdag be reikte „doorbraak". Voor Washington was de te rugtrekking van de Sovjet troepen, die volgens Gorbats jov nog steeds op 15 mei kan beginnen, het belangrijkste resultaat. Maar als het gaat over de vraag wie het geschil nu eigenlijk „gewonnen" heeft, dan moet het antwoord zijn: Gorbatsjov. De terugkeer van de Sovjet militairen uit Afghanistan lijkt voor Gorbatsov niet uit te lopen op een bittere neder laag. De terugtocht van 115.000, vaak jeugdige Sovjet soldaten zou door de machtig ste man van het Kremlin wel eens kunnen worden omgebo gen in een klinkende per soonlijke zege, zowel in eigen land als internationaal. De binnenlandse kritiek op de „uitzichtloze" oorlog, speelde tegenstanders van Gorbats- iovs pi kaart. Optelsom Daar staat weliswaar tegen over dat het „toegeven" van Moskou aan het islamitische verzet, ook in de Sovjetrepu blieken Oezbekistan en Azer- bajdzjan nationalistische ge voelens kan doen aanwakke ren. Maar Gorbatsjov heeft blijkbaar een optelsom ge werd immers internationaal gezien behoorlijk om de oren geslagen met de „bezetting" van Afghanistan. De Amerikaanse president Reagan heeft zich inmiddels „voorzichtig optimistisch" over het akkoord uitgelaten. Hij wil echter eerst nog de de finitieve versie onder ogen krijgen. Ook minister van buitenlandse zaken George Shultz was voorzichtig: „Mis schien zal wat wij hebben voorgesteld voor hen accepta bel zijn, maar we willen nog steeds eerst het antwoord De regering in Den Haag heeft verheugd gereageerd op het bereikte akkoord. Het mi nisterie van buitenlandse za ken hoopt dat hiermee voor waarden worden geschapen voor de terugkeer van de in totaal vijf miljoen Afghaanse vluchtelingen. Overigens is ook de Pakistaanse president Zia-ul Haq niet onverdeeld gelukkig met het akkoord. Pakistan wil liever direct een overgangsregering laten in stalleren in Kabul, omdat het land ervan overtuigd is dat tijdens de terugtrekking van de Sovjetttroepen een buger oorlog uitbreekt. En dat maakt van voor- en nadelen |drie miljoen Afghaanse mogelijk dat het interna- vluchtelingen op Pakistaanse iKAAPT TOESTEL OP CYPRUS NA DRAMATISCHE VLUCHT: rvolg van de voorpagiia) IN AC A De pibot de gekaapte Boeng die slechts met ten le hoeveelhïid dstof aan boord op •us mocht landen, gisteren de wanhcop ij, toen het vliegvdd Bayrut (Libanon) htm n toestemming gaf lot ien en de landingsta- versperde met brarri- rwagens en ziekenai- Toen het toestel bi de luchthaven cirkel- werd het beschoten r Syrische troepen. zijn verzoek tot toesten- l om te landen, antwoordce ferkeerstoren: „Nee. Als u geweld probeert te landei, het vliegtuig worden kx- ten". De piloot riep toei „Er is een pistool op mijl d gericht. Ik vraag toe- ming om te landen om bi nken". Laconiek antwoord |Éj layrut: „Wij liggen al veer- moslims wier vrijlating door de kapers wordt geëist zitten in Kuwayt vast op verdenking van bomaanslagen op Ameri kaanse en Franse ambassades. De piloot van het Kuwaytse velen moeten braken."Onder de vliegtuig vreesde dat het toestel passagiers is een lid van de in zee zou storten, maar haalde neersende familie van Kuwayt, uiteindelijk toch Larnaca op die een hartkwaal heeft." Maar Cyprus. De inmiddels gekal- tien jaar onder geweervuur". Eén van de kapers greep toen in en zei: „Ik zal de mensen in de verkeerstoren straffen als ze ons niet laten landen. De passa giers zijn nu allen in paniek wederom was de reactie verkeerstoren koel: „Met alle respect voor alle families; sta mij toe erop te wijzen dat alle Libanezen een hartkwaal heb ben (door de burgeroorlog). Kom niet bij mij aan met senti- mentaliteiten". Na de herhaalde weigering van de landingsver gunning dreigden de kapers het toestel op het vliegveld te laten neerstorten als het toestel niet s gezet. meerde kapitein vroeg daar om brandstof, maar omdat het op Cyprus gisteren Goede Vrijdag was, verwachtte de verkeersto ren dat de aanvoer „wel even kon duren". Op Larnaca is in middels ook een vliegtuig ge land met onderhandelaars uit Kuwayt, Pakistan en Turkije. Een vreedzame oplossing lijkt de grond mag worden echter nog niet in zicht en bo vendien verliezen de kapers hun geduld. Dat bleek gister morgen onder meer uit het af ranselen van een passagier, die is uit het toestel werd Ook werd een hand granaat naar buiten gegooid, toen het er even naar uitzag dat Versperringen Syrië, wier troepen de macht op vervol) het Libanese vliegveld in han den hebben, staat achter Iran de pro-Iraanse Hezbollah. ISKE EN WISKE - DE EDELE ELFEN Een auto en een Amerikaanse vlag gaan in vlammen op tijdens protesten in de Hondurese hoofd stad Tegucigalpa. President Azcona riep gisteren de noodtoestand uit in de hoofdstad, nadat zich voor de tweede achtereen volgende dag ernstige ongeregeldheden hadden voorgedaan. Donder dag werden bij een anti-Amerikaanse demonstratie vijf mensen gedood. Oorzaak van het geweld is de uitlevering door Honduras van de drugshandelaar Juan Ramon Matta aan de Verenigde Staten. FOTO: EPA Zoektocht door de puinhopen Een Arabische man zoekt tussen de puinhopen in het dorp Beita naar zijn persoonlijke bezittingen. Uit wraak op de dood van een 15-jarige Israëlische meisje, sloopte het Israëlische leger gisteren zeker achttien woningen. Het meisje overleed tijdens een vecht partij in Beita, maar het is niet duidelijk of zij stierf ten gevolge van een steen, gegooid door een Palestijn of van een kogel, af gevuurd door een Israëlische begeleider. De spanning tussen Pa- lestijnen en joodse kolonisten op Jordaanoever lijkt door het ge beuren tot kookpunt te zijn gestegen. FOTO: AP PARIJS Pierrette Le Pen, de ex-vrouw van Jean- Marie Le Pen, leider van het extreemrechtse Nationale Front is duidelijk nog niet klaar met haar vroegere partner. Tegen het maandblad „Globe" zei ex-me vrouw Le Pen onder meer dat haar man in 1984 1,3 miljoen gulden heeft ontvangen van de Roemeense KGB-spion Gustave Pordea, voor diens zetel in het Eu roparlement. Ook een lid van de Moon-sekte zou tegen betaling hoog op de kieslijst van het Nationale Front zijn gezet. Volgens Pierrette Le Pen is haar ex-man een overtuigde antise miet. Hij zou bovendien goede contacten onderhouden met de liberale presidentskandidaat Raymond Barre en met hem heb ben onderhandeld over een eventuele steun in de tweede ver kiezingsronde. Le Pen's heldhaftige verklaring voor zijn handi cap, namelijk dat hij een oog heeft verloren bij straatgevechten in Parijs toen hij het opnam voor een pro-Franse Algerijn wordt door Pierrette naar het rijk der fanelen verwezen, volgens haar was grauwe staar de werkelijke oorzaak. Le Pen zou daarvoor twee jaar na het straatgevecht in Lyon zijn geopereerd. Jean- Marie Le Pen heeft gisteren woedend op de onthullingen van zijn ex-vrouw gereageerd. Pogingen om het gewraakte nummer van „Globe" via een kort geding in beslag te laten nemen liepen echter op niets uit. Soemgait krijgt nieuwe partijchef MOSKOU De partijleider van de Azerbajdziaanse stad Soemgait, waar enkele weken geleden tijdens etnische rellen tussen Azerbajdzjanen en Ar meniërs tientallen doden vie len, is van zijn functie onthe ven. Dit heeft de Russische re geringskrant Izvestija gemeld. De havenstad heeft ook een nieuwe burgemeester gekre gen. In een artikel over de et nische onlusten schrijft Izves tija dat de Armeniërs die voor de pogrom zijn gevlucht niet naar Soemgait willen terugke- „Het zal nog heel lang duren voor de wonden van de ver schrikkelijke gebeurtenissen zijn hersteld", aldus het arti- BESPARINGEN NAARLANDBOUW IN DERDE WERELD: BRUSSEL De grote graanproducenten in de wereld zoals de Verenigde Staten, Europa, Canada, Australië en Argentinië zouden een onderlinge overeenkomst moeten sluiten die een minimum prijs voor graan vastlegt. Die minimumgraanprijs zou zo hoog moeten liggen sen die minimumprijs dat subsidiëring van de huidige lage wereldprijs prijzen niet meer nodig is. Maar tegelijkertijd zou die minimumprijs geen over- produktie mogen stimule ren. Het idee is enigszins vergelijk baar met de prijsafspraken, zo als de OPEC-landen die des tijds voor olie hebben ge- eenkomen zouden zich er ver der toe moeten verbinden om deel van het verschil tus- de Het idee van prijs" is gisteren op de laatste dag van de tweedaagse fonds te storten. Andere rijke, maar geen graan produceren de landen zoals bijvoorbeeld Japan, zouden eveneens een bijdrage aan dat fonds moeten leveren. Met het geld uit dat fonds zou men de ontwikke- „eenheids- ling van het platteland in de Derde Wereld kunnen subsi diëren. Volgens de Franse mi nister opent zijn voorstel niet alleen de mogelijkheid om de boeren in dë ontwikkelings landen een rechtvaardiger prijs voor hun produkten te verstrekken maar levert het ook besparingen op voor de ontwikkelde landen, omdat die minder subsidies behoeven te betalen. Het zou verder het gevaar van een alsmaar esca lerende handelsoorlog vermin deren. Verzilting Een studie van de OESO heeft voorts uitgewezen dat de steun die aan de landbouw wordt verstrekt voor het overgrote deel alleen maar aan de „gro te" boeren ten goede komt. Driekwart van alle steun gaat naar één kwart van de land bouwers. Daarom zou een be perking van de steun aan de landbouw zeker niet onmid dellijk ten koste gaan van die boeren die sociaal het meest kwetsbaar zijn. Robert Repet- to, de directeur van het Ame rikaanse World Resources In stitute had eerder tijdens de conferentie de door de land bouw veroorzaakte milieupro blemen aan de orde gesteld. De steeds verder doorgevoerde geïndustrialiseerde landbouw in de ontwikkelde landen leidt tot alsmaar intensiever pro- duktiemethoden. Die belasten de grond steeds sterker waar door steeds meer water nodig is voor irrigatie en waardoor de voedingswaarde van de landbouwprodukten steeds meer achteruit gaat. De over bemesting is er oorzaak van dat steeds meer nitraten de bo dem verder verzouten. Het ge hele ecologisch stelsel wordt ontwricht en het kost miljar den om die zaak achteraf weer in h"t reine te brengen. Opgraving dino in museumkelder CLEVELAND De ad- iunct-curator van het pa leontologisch museum in Boulder in de Ameri kaanse staat Colorado heeft aangetoond dat voor interessante vond sten niet altijd kostbare opgravingsexpedities no dig zijn. Robert Bakker vond in de kelder van zijn museum de schedel van een dinosaurussoort die bij nadere bestude ring nog onbekend bleek te zijn. De schedel werd 46 jaar geleden tijdens een expe ditie aangetroffen bij een boerderij in Montana en werd toen toegeschreven aan een Gorgosaurus, een betrekkelijk primi tieve, vroeger veel voor komende vleeseter. Nieuw onderzoek door Bakker heeft echter uit gewezen dat het gaat om een dwergversie van de bekende Tyrannosaurus rex; het beestje is Nano- tyrannus, „dwerg-tyran" gedoopt. Tyrannosaurus rex struinde zo'n zestig mil joen jaar geleden over de aarde; Nanotyrannus leek uiterlijk veel op zijn grote oom, maar had slechts eenderde van zijn afmetingen, en vermoe delijk slechts eentiende van zijn gewicht. Geschat wordt dat het dier rond 450 kilo woog, en op zijn achterbenen liep, in wel ke positie het ongeveer drie meter hoog was; van neus tot staart mat het dier ruim vijf meter.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7