.Actieve jongeren zijn imoeili jk te vinden" Iraanse verkiezingen: tussen kapitalisten en strijd armen QeidóaQowuvnt Chinese t»WMiïk Watheb jij nog nooit een kip geslacht? - JONGERENVERTEGENWOOR DIGSTER PINK HILVERDINK NAAR OSLO: Royaal kado rederij P&O voor partij van Thatcher - 3INNENLAND/BUITENLAND ZATERDAG 9 APRIL 1988 PAGINA 5 indrukken (4) Chinese indrukken. Onder leze noemer schrijft \Iarilou den Outer een erie verhalen over haar •varingen in China. Sinds mkele maanden verblijft e in het kader van een tuden ten uit wisselings- roject in Xiamen, een he tad in Zuid-China, vlakbij Taiwan. Ze verricht daar wetenschappelijk mderzoek onder Chinezen lie enige tijd in het buitenland zijn geweest. Vandaag de vierde iflevering van de serie. 99 Buitenlanders die voor het eerst en dan bovendien een kort bezoek brengen aan Chi na, krijgen vaak een cultuur schok al was het alleen maar door de enorme massa zwartharige Chinezen die meestal nog een kop kleiner zijn dan zij. De verschillen in land en volk zijn te veel om op te noemen. Toch heeft menig buitenlander gevoelens van herkenning. Niet alleen oude re, ook jongere toeristen zeg gen dikwijls het gevoel te heb ben „in een vroegere tijd te zijn beland". De goede en de slechte kanten van het leven in de westerse „oude tijd" stonden dicht bij elkaar. Hetzelfde is waar te nemen in het China van nu. Het is een tijd „waarin de mensen nog wat voor elkaar over hebben", maar ook een tijd van armoede. Jongere westerse toeristen zullen eerder geneigd zijn in China „de blik op nostalgisch te zet ten" dan oudere. De jongeren zien pittoreske plaatjes: vrou wen die aan de stoeprand de was doen, schrobbend op een steen, jongemannen die houten karren vol zand en bouwmate rialen door de straten trekken, mensen die per fiets soms complete bankstellen vervoe ren en bouwarbeiders die met hamer en beitel enorme brok ken graniet tot handzame blokken bikken. Ouderen zullen bij deze aan blik eerder slechte herinnerin gen voelen opkomen. Ze her kennen dit tijdrovende en zware werk. Wat ze zeker óók zullen herkennen is het lage tempo waarin het werk wordt gedaan en de ongedwongen omgang tussen de mensen. Kortom: over naar de goede kanten van het Chinese leven. De uitspraak „Rustig aan" hoor je vaak in China. Er is zelfs elke dag officieel gele genheid om het rustig aan te doen. Van half twaalf tot half drie (soms is deze periode kor ter, maar meestal langer) is er middagpauze. In het Chinees wordt dit tijdvak letterlijk „rustpauze" genoemd en zeer vele Chinezen gaan daadwer kelijk slapen. Het is niet onge woon dat hiervoor in de win kel een bed staat opgesteld. Is er geen bed dan kun je ook prima slapen met het hoofd op de toonbank. De meeste winkels blijven open; kantoren en banken sluiten meestal wel. Vaste ope ningstijden zijn er niet. De klant moet door ervaring le ren. Voor boodschappen doen, een pakje posten, een trein kaartje kopen en geld halen van de bank moet elk ruwweg een halve dag worden uitge trokken. „Rustig aan", luidt weer het advies. Eemaal in de stad aangekomen met het vaste besluit werkelijk niet alles tegelijk te willen, krijgt men steeds meer oog voor de aangename zaken die met dit rustiger ritme zijn ver bonden. In een stad als Xia men is dat niet moeilijk. De mensen zijn er over het alge meen open en vriendelijk. Ze zijn net als bij ons „op het dorp" of in de oude stadswijk graag bereid tot het maken van een praatje. Buitenlanders hebben soms enige moeite achterdocht van zich af te zetten wanneer zij door een winkelier in muziek- cassettes uitgebreid worden onthaald op sinaasappels. De conversatie gaat intussen over waar je op moet letten bij het kopen van sinaasappels, over worden in China op de verhandeld beroemde westerse componis ten en over de vertaling van de naam Bach in het Chinees. „Geen agressieve verkoopme thodes", denkt de buitenlander die even later met een cassette met muziek van Dvorak naar buiten stapt. Het geeft een prettig gevoel te weten dat men net als Chine zen in winkels eindeloos kan wikken en wegen en verko pers kan vragen alle theepotjes laten voordat één koopt of wellicht helemaal niets koopt. Chinezen laten zich niet opjutten door verko pers die met tegenzin aan alle wensen van de klant voldoen en dat gebeurt nogal eens. Hoofdzaak is dat zij hun geld doordacht besteden en geen overhaaste aankoop doen. Chinezen lijken allen een goed oog te hebben voor prijs en kwaliteit. Op de markt is het niet ongewoon dat ze zelf de weegschaal ter hand nemen om te controleren of de Verko per goed heeft afgewogen. Met het oog op de versheid en na tuurlijk ook de portemonnee kopen Chinezen het liefst le vende dieren, die ze thuis slachten. Een Chinees kan een buitenlander oprecht verbaasd vragen: „Wat, heb jij nog nooit een kip geslacht?Levende krabben, grote garnalen, een den, kippen en duiven beho ren tot de gangbare levende have. Tot de grote lekkernijen in het zuiden worden hond, slang en schildpad gerekend. Vrij algemeen is het jagen met de luchtbuks op vogelvrij ver klaarde vogelsoorten. Ook een wilde geit mag men graag ja gen. In wat afgelegener berggebie den kan het voorkomen dat een restauranteigenaar bezoe kers meetroont naar de koel kast die volgestouwd is met vlees. Om aan de vragende blikken een eind te maken legt hij zijn bewijs op de toon bank: een grote harige berek- lauw. „Deze beer is net ge schoten", vertelt hij ter aanbe veling. „Heerlijk eten". De be zoekers kijken op hun horlo ges en constateren tot hun op luchting dat het tien uur is en dat zij kunnen zeggen: „Nee bedankt, het is nog wat vroeg". TEHERAN Enkele uren nadat hun steden waren getroffen door Iraakse raketten zijn de Iraanse kiezers deze week naar de stembus gegaan om voor de derde maal sinds de revolutie van 1979 een nieuw parlement te kiezen, dat volgens Iraanse waarnemers be slissend zal zijn voor de verdere ontwikkeling van het Islamitische model. De televisie liet beelden zien van de 87-jarige Iraanse leider ayatollah Ruhollah Khbmeini, die samen met zijn zoon Ah mad zijn stem uitbracht in een openlucht-stembureau bij zijn woonplaats Jamaran, een noordelijke voorstad van Te heran. De door Khomeini als zijn op volger aangewezen ayatollah Hussain Ali Montazeri bracht zijn stem uit in een moskee in de heilige stad Qom. Later bracht Montazeri een bezoek aan een lagere school en een religieuze school in Qom die een dag eerder door Iraakse raketten waren getroffen, maakte het Iraanse persbureau IRNA bekend. Enkele uren voordat_de 30.000 stembureaus hun deuren open den werd in Teheran een enorme explosie gehoord, die volgens radio Teheran werd veroorzaakt door een inslaan de Iraakse raket. Ook de stad Isfahan werd door een raket getroffen, terwijl de westelijke steden Bakhtaran en Hamadan door Iraakse vliegtuigen onder vuur werden genomen. IRNA gaf geen cijfers over de op komst bij de verkiezingen, maar zei alleen dat het Iraanse volk „massaal" naar de stem bus was getogen. Khomeini heeft de Iraniërs vorige week gewaarschuwd al leen kandidaten te kiezen on der loyale islamieten. „De mensen moeten kiezen uit de genen die armoede hebben ge leden en oprechte moslims zijn, en niet uit degenen die de Amerikaanse Islam gehoorza men". Er zijn ongeveer 1.400 kandidaten voor de 270 te ver delen parlementszetels. Alle kandidaten zijn goedgekeurd door provinciale en stedelijke goeverneurs, die op hun beurt onder gezag staan van de mi nister van binnenlandse za ken, Ali Akbar Mohtashemi. Voor het eerst zullen ook 30 vrouwen meedingen. Oorlog Het meest dringende probleem van Iran, de slepende en pe perdure oorlog tegen Iraq, is geen inzet geweest van de ver kiezingscampagnes. Toch wordt de uitslag met spanning tegemoet gezien omdat deze volgens Iraanse leiders het pleit moet beslechten tussen de aanhangers van een „islami tisch kapitalisme" en de radi calere vleugel die een socialis tische economie voorstaat. De eerste groep bestaat, voor namelijk uit religieuze funda mentalisten die zich baseren op een beperkte interpretatie van de Koran, waarin particu lier eigendom en vrij onderne merschap wordt verdedigd. Hun tegenstanders willen meer staatscontrole, en zullen naar verwachting flinke steun trekken onder de steeds onte vredener massa der armen, die lijdt onder een gigantische in flatie en het bestaan van een bloeiende zwarte markt. UTRECHT De toene mende individualisering van de samenleving speelt ook de jongerenorganisa ties parten. Jongeren la ten zich tegenwoordig niet meer zo gemakkelijk door jemeenschappelijke idea- en samenbrengen. Inte gendeel: het doppen van de eigen boontjes kan zich verheugen in een enorme jopulariteit. Intussen zoe- en jongerenwerkers en ,3ciaal-cultureel werkers 'vertwijfeld naar hun doel- •ep. actieve jongeren zijn te genwoordig moeilijker te vin den. Als je kijkt naar het aan tal jongeren dat georganiseerd is, dan zie je dat percentage in bijna alle geledingen teruglo pen. Algemene ideologieën schijnen minder aan te spre ken, de interesse-gebieden van jongeren zijn veel kleiner ge worden. Versplinterd. En toch worden veel activiteiten ont plooid. Iedereen vraagt zich af: gebeurt HET?". Aan het woord is Pink Hilver- dink (26) uit Amsterdam, een voor haar generatie van „doe- het-zelvers" wel zeer organisa tie-actieve jongere. Namens Exis, het nieuwe Nederlandse centrum voor internationale jongerenactiviteiten, wordt zij de komende week afgevaar digd naar de Europese minis tersconferentie over jongeren in Oslo. Het is de bedoeling dat Pink minister Brinkman van WVC voorafgaand aan de conferentie namens de Neder landse jongeren zal „advise ren". „Ik zal proberen een beetje te vertolken wat onder de jongeren leeft; aan wat voor soort activiteiten behoefte be staat", aldus Pink. Internationaal De conferentie in Oslo heeft vooral een internationaal ka rakter. Voor de problemen in Nederland rondom de jeugdlo nen, studiefinanciering en het al-dan-niet thuiswonen zal dus minder aandacht zijn. In het feit dat jongeren met name bij de laatste bezuini gingsrondes van het kabinet niet gespaard zijn, kan Pink overigens nog wel één licht puntje zien: „Jongeren gaan de straat weer op, vinden elkaar omdat ze zich persoonlijk door deze maatregelen gepakt voe len. En terecht. Het ja is alleen dat de invloed die jongeren op de politiek uitoe fenen gering is. Oké, bij de paasdebatten hebben de CDA- jongeren volop gelobbied ook wel hun 3 toch elite. De grote massa weet niet eens bij wie ze moet aanklop pen om een stem te laten ho ren. Ook al door de reorgani saties en bezuinigingen bij de overheid zijn die ingangen steeds moeilijker te vinden". Wieg Terwijl in landen zoals Spanje en Portugal het jongerenwerk nog in de kinderschoenen staat, is het in Nederland zo ver uitgebouwd dat veel jonge ren door de bomen het bos niet meer zien. Pink: „Organi saties zouden zich op kleinere interessegebieden moeten gaan richten. Dat kan een manier zijn om de jongeren weer bin nen te halen. Kleinschaliger regionale projecten aanpak ken. Initiatieven vanjongeren zélf ondersteunen. En meer onderling samenwerken om bepaalde zaken van de grond te krijgen. Verder zouden er meer mogelijkheden voor jon geren moeten komen om hun stem te laten horen. Vooral ook op gemeentelijk niveau. Als een gemeente een school wil bouwen, waarom zou er dan geen wedstrijd worden ge houden rondom de vraag: hoe moet die school er uit zien? Dat soort mogelijkheden worden veel te weinig benut". Aan initiatief ontbreekt het bij jongeren niet, benadrukt Pink. „Duizenden jongeren begin nen gewoon hun eigen werk projecten. Zo weet ik van een aantal fotografen die zelf hun sponsors en werkruimte heb ben geregeld en bij de ge meente nebben aangeklopt voor een startsCtbsidie. Zo n project speelt zich helemaal buiten het gezichtsveld van de jongerenorganisaties af. Tot er problemen komen met de be drijfsvoering. Dan blijkt plot seling dat er eigenlijk nauwe lijks plaatsen zijn waar jonge ren met deze specifieke pro blemen kunnen aankloppen". Een ander punt dat in Neder land volgens Pink nog aan dacht verdient is de positie van „meiden op de arbeids markt". Pink: „Met name bui ten de grote steden is de ach terstand van meiden op de ar beidsmarkt vrij groot. Het is dan niet verstandig om te be ■0 Ondanks de bombardementen op Teheran zou de opkomst bij de verkiezingen groot zijn geweest. FOTO: AP den door de bonden; rijke in dustriëlen en zakenmensen spekken de beurs van That chers „Tory's". P&O-president Sir Jeffrey Stirling is een boezemvriend van premier Thatcher. Zijn rederij deed de royale schen king van 100.000 pond al in januari 1987. Het cadeau kwam pas van de week aan het licht omdat in Groot- Brittannië per 1 april een nieuw boekjaar begonnen is en alle bedrijven nu hun ba lans publiceren. De schenking van 100.000 pond aan de conservatieve partij heeft veel negatieve reacties uitgelokt, omdat P&O zich in het recente ver leden minder toeschietelijk zuinigen op allerlei educatieve vrijetijds-projecten waar voor al meisjes gebruik van ma ken". Mobiliteit Tijdens de ministersconferen tie, die aanstaande maandag begint en waaraan 26 landen van de Raad van Europa deel nemen, wordt ook in het ka der van onderwijsprojecten ge sproken over het thema „mo biliteit". Anders gezegd is het doel dat jongeren binnen Eu ropa meer bewegingsvrijheid moeten krijgen. Een prachtig streven, meent Pink, want juist jongeren zijn bij het sti muleren van een Europees be wustzijn van wezenlijk belang. Pink: „Jongeren worden erg door de Europese gedachte aangesproken. Via het Euro pees jeugdcentrum en het Eu ropees jeugdfonds zou daarom meer gedaan moeten worden aan culturele en educatieve uitwisselingsprogramma's, óók met Oosteuropese landen. Jon geren zijn geneigd positief te denken. Een maakoare toe komst te zien. Het trieste is al leen dat er nog niet genoeg naar die jongeren geluisterd Door van morgen tot maandag in Oslo een eigen schaduwcon- ferentie van jongeren te orga niseren, hebben Pink en haar „collega's" uit andere Europe se landen er in elk geval voor gezorgd dat er niet alleen óver maar ook mét jongeren ge praat zal worden. Minister Brinkman heeft al te kennen gegegeven graag met Pink en haar „staf" van drie adviseurs om tafel te gaan zitten. Als de ministerconferentie begint, dan hebben de jongeren hun verhaal klaar. Net als tijdens de eerste jongerenconferentie in 1985 overigens, toen in Straatsburg 5000 jongeren uit tientallen landen bijeenkwa men. Pink: „Het zal wel even duren voordat dit soort confe renties concrete resultaten op leveren. Maar dat geeft niet Het feit dat ministers en jonge ren samen over jongerenbeleid kunnen praten is al heel wat". PAUL KOOPMAN DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse re derij P&O die begin afge lopen jaar net voor de veerramp van Zeebrugge eigenares werd van Townsend Thoresen, heeft de conservatieve partij van premier Margaret Thatcher 100.000 pond kado gedaan. In de ge schiedenis van de Britse politieke partijen is dit forse bedrag het grootste cadeau dat ooit werd ge geven. Alle partijen van Groot-Brit- tannië „leven" van particu liere financiële steun. La bour wordt overeind gehou heeft getoond ten aanzien van de overlevenden en na bestaanden van de Herald- veerbootramp. Deze kostte het leven aan 193 opvaren den. Sommige nabestaanden wachten nog steeds op hun vergoeding. De Londenaar Peter Spoon- er. medestichter van de „Herald of Free Enterprise- Vereniging", noemt P&O's royale politieke schenking „ongelofelijk". De veerramp van Zeebrugge kostte hem een zoon. „De rederij en ik zijn het nog steeds oneens wat betreft de omvang van. mijn schadeloosstelling'zegt Spooner. „Ik vind dat ze mij en de vele anderen die nog in hetzelfde positie verkeren heel wat uitleg verschuldigd Tijn". Pink Hilverdink: „Het feit dat ministers en jongeren samen over jongerenbeleid kunnen praten is al heel wat". FOTO: CEES VERKERK ven...?" Maar hij besluit, dat hij ze liever levend in handen krijgt, want dan kunnen ze ten minste nog wat vertellen van de ge zellige praktijken van de roversbende. Dus klimt Rob nog maar een heuveltje hoger en zwaait naar zijn vriend Ronald Delf, die zich in zijn raceboot al klaar maakt om de jacht op Linksky te beginnen. Maggie Thatcher 34) De kapitein met de filmstersnor, die Bartholomeus Linksky heeft, en zijn adju dant hebben aan de andere kant van het eiland een diepe grot ontdekt. Dat lijkt ze een pracht van een schuilplaats om zich in te verbergen en dan op een onverwacht ogenblik eruit te voorschijn te komen en de vijand te lijf te gaan. Maar als ze den ken dat ze ongezien in hun grot kunnen verdwijnen, hebben ze toch buiten Kapi tein Rob gerekend. Die-heeft van een heu vel af de manoeuvres van het jolletje in grimmige spanning gevolgd. „Zal ik ze een aardig blauw boontje toedienen?" denkt hij bij zichzelf, „of zal ik ze alleen maar een waarschuwingsschot voor de boeg ge-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5