Chaos ontvoering mogeli jk tactiek 20229 5 88 MONDRIAAN HAAGSE SCHOOL £cidóe(3ou/Mi/nt Record opbrengst mosselsector Organisatie van artsen „los zand"? Einde ontvoeringsdrama niet in ministerraad HET KOENEHUIS=TRENDSETTER Brinkman en Dees verdeeld over verplichte aids-test Maximum-snelheid Rijksstraatweg wordt verlaagd 3INNENLAND £eidóc6otncvnt ZATERDAG 9 APRIL 1988 PAGINA 3 Visserij „op schema" )EN HAAG De Nederlandse visserij ligt, lu het eerste kwartaal van 1988 is verstre den, met haar over het jaar gespreide aan- oer op schema. Ben Daalder, de voorzitter an het Visserijschap, onderschrijft die con fusie. Hij maakt daarbij evenwel de kantte kening dat er momenteel Nederlandse Vissers jijn die hun vangsten illegaal aanvoeren in buitenlandse havens, met name in Denemar ken. Van de voor de Noordzee toegestane angsthoeveelheden voor de belangrijke vis- jorten schol, tong, wijting en kabeljauw heb- :oaien de Nederlandse vissers tot nu toe volgens 6 cijfers van het ministerie achtereenvol- >ns 19, 14, 14 en 29 procent opgevist. Het c arcentage voor de kabeljauw ligt verhou- a-Iingsgewijs hoger. Dat komt volgens Daalder jfoor ae aanvoer van de vissers aie voor deze he|jort een speciaal document hebben. Die aan- jer loopt nu af. TILBURG Huisartsen noemen zich graag een „zooitje ongeregeld" als het gaat om de vraag of ze wel of niet georganiseerd zijn. Toch vinden ze hun werk belangrijk en zien ze het belang van een goede coördina tie van de gezondheidszorg in. Bo vendien zijn ze ook goed georgani seerd in verenigingen als de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV) en het Nederlandse Huisartsen Ge nootschap (NHG). Is er met zoveel individualisten toch nog wel enige samenhang in de groep te vinden, of is er echt sprake van een beroepsgroep die als los zand aan elkaar hangt? Dit is de vraag die drs. M.A. de Jonge stelt in haar proefschrift „De binnenkant van een professie; de huisarts en zijn beroepsgroep". De Jonge pro moveerde gisteren aan de Katholie ke Universiteit Brabant. Zodra de huisarsten als beroeps groep in de buitenwereld moeten treden lijkt alles koek en ei. Maar intern zijn er tussen de verschillen de beroepsverenigingen sterke ver schillen in optreden en visie, zo blijkt uit het onderzoek. Vandaar ook dat de verschillende verenigin gen streven naar een zo groot moge lijke zelfstandigheid en proberen el kaar bij conflicten te vermijden. De meeste huisartsen zijn lid van de Landelijke Huisartsen Vereniging (93%), een belangenorganisatie die vooral naar de buitenwereld toe de belangen van de huisartsen be waakt. Daarnaast is 53% lid van het Nederlands Genootschap voor Huis artsen. Dit genootschap houdt zich bezig met kwalitatieve ontwikkelin gen binnen de beroepsgroep. Uit het onderzoek blijkt dat de meeste huisartsen weinig belang stelling hebben voor beleidszaken. Maar zodra de individuele belangen gevaar lopen, komen de huisartsen wel in beweging en bezoeken mas saal de ledenvergaderingen. En dan blijkt dat huisartsen uitstekend voor hun belangen kunnen opkomen. Congres: functie voor notaris bij draagmoedercontracten AMSTERDAM Zolang er geen wettelijke regeling is ten aan zien van draagmoederschap zullen notarissen contracten moeten maken waarin de rechten en plichten van de draagmoeder en de wensouders worden vastgelegd. Het blijft de vraag of een derge lijk contract geldig is. Dat moet de rechter uitmaken. In eerste instantie zal de notaris als „huisarts onder de juristen" echter hulp moeten bieden. Die stelling werd gisteren in Amsterdam op het 23ste landelijk notarieel studentencongres over nieuwe ont wikkelingen in het personenrecht verdedigd door een groot aan tal inleiders op de bijeenkomst. Draagmoederschap en de juridi sche consequenties daarvan zijn in Nederland nog niet vastge legd. Op de bijeenkomst bleek duidelijk hoeveel vragen er over deze betrekkelijk nieuwe vorm van ouderschap nog bestaan. „Of draagmoederschap gestimuleerd moet worden als oplossing om een kinderloos echtpaar aan een kind te helpen is zeer de vraag, maar het recht moet inspringen op ontwikkelingen die zich nu eenmaal voordoen", aldus de organisatie van het congres. PSYCHIATERS OVER HEIJN-MOORDENAAR: (Vervolg van de voorpagina) HAARLEM De ont voerder/moordenaar van Gerrit Jan Heijn, de werkloze ingenieur Paul Robert Ferdinand (Ferdi) E., heeft zijn omgeving in totale verbijstering ach tergelaten. Vrienden en bekenden geven hoog van hem op en vinden hem ongeveer de laatste man die in staat moet worden geacht een koel bloedige moord te be gaan. Ex-collega's noe men hem een pico-bello collega. De buurtbewo ners in Landsmeer noe men hem weliswaar „een alternatieveling" maar schrijven hem evenmin toe wat de inmiddels ve trokken commissaris C. Sietsma over de vermoe delijke daders zei; „Hét gaat om een groep die er een satanisch genoegen in schept de familie Heijn in angst te laten zitten". De verdachte is in ieder geval een hele kluif voor psychia ters. De in Delft tot ingenieur vliegtuigtechniek opgeleide man heeft zich later in een aantal functies opgeworpen als organisatie-deskundige. Politiewoordvoerder A. Fol- gerts zegt echter dat er nogal wat chaos in de organisatie van E. zat. „Hij hield zich slecht aan afspraken", zegt hij, onder meer verwijzend naar alle keren dat in brieven gedane toezeggingen niet werden nagekomen en het te lefoontje bij de receptie van DEN HAAG/HAARLEM De ontknoping in het drama rond de zaak Heijn is gisteren niet expliciet in de ministerraad aan de orde geweest. Premier Lub bers wilde na afloop van de ministerraad niet ingaan op de vraag of Korthals Altes van justitie nog gekapit- téld is over het feit dat deze al in een vroeg stadium, toen de dood van Heijn nog helemaal niet vaststond, stelde dat Heijn waarschijnlijk niet meer in leven zou zijn. „Deze zaak is al tragisch en ernstig genoeg", was gisteren Lub bers' commentaar. Ten slotte verklaarde de premier dat „on danks de tragiek van deze zaak, iedereen in het kabinet blij is dat de zaak nu is opgehelderd". De politie wil (nog?) niet bevestigen dat in Ferdi E.'s agenda •van 1986 al notities zijn gevonden die mogelijk te maken had- I den met de voorbereiding van de ontvoering en moord. De I agenda vermeldt onder meer aantekeningen als „begraafplaats geregeld" en „plakband geregeld". De politie is nog niet toegekomen aan een vergelijking van de stem van de ontvoerder (op een cassettebandje) met die van E. Volgens een Landsmeerse wethouder, die wel eens met E. sprak, zijn er zeker gelijkenissen. Volgens nog onbevestigde be richten zou ook E.'s vrouw de stem hebben herkend toen de band via de televisie werd afgespeeld. Inmiddels is duidelijk geworden dat niet alleen tientallen re chercheurs in Haarlem maandenlang aan de zaak-Heijn heb ben gewerkt, maar dat ook de Centrale Recherche Informatie- dienst (CRI) zeer veel manuren aan de zaak besteedde. het Okura-hotel in Amster dam dat vele uren te laat kwam. Daarentegen is er een hele nauwkeurige en goed doordachte planning vereist voor de ontvoering van en de moord op de Ahold-topman. Ingetrapt Psychiater Bloem, verbonden aan het psychiatrisch zieken huis Groot Bronswijk te Wa genborgen, zegt dat de ogen schijnlijk chaotische handel wijze van E. tactiek en ca mouflage geweest kan zijn. „De politie heeft de man als labiel ingeschat en ze zijn er al met al toch ingetrapt. Ze hebben bijvoorbeeld wel los geld willen overdragen, hoe wel hij niet voldeed aan de eis dat er eerst een teken van le ven van Heijn moest zijn". Bloem zegt weliswaar geen expert te zijn in „dit soort zware gevallen", maar weet wel dat het bij psychotische mensen nu eenmaal vaak voorkomt dat zij dingen doen die haaks staan op wat zij.nor maal doen. Organische psy chose, veelal veroorzaakt door bijvoorbeeld uitzaaiingen van tumoren, kan volgens Bloem ook een totale verandering in mensen teweeg brengen. Der gelijke afwijkingen veroorza ken óf totale apathie óf de lij der geraakt in staat van ex treem verhoogde opwinding. Die staat van opwinding be hoeft overigens systematisch handelen niet in de weg te staan. „Dit is in ieder geval een man die uitstekend kan plannen". Psychiatrisch-directeur Van Marie van de Mesdagkliniek in Groningen is op grond van zijn ervaring absoluut niet verbijsterd door de discrepan tie tussen wat E. scheen te zijn en wat hij deed. „Ander zijds, de meeste timide en aar dige mensen begaan geen misdrijf en zeker niet van dit gehalte". Hij wil er niet te veel over zeggen: „Ik doe lie ver niet mee aan het Jules Croiset-syndroom. Toen die man iets deed wat niemand verwacht had, stonden er al lerlei mensen op die een ver klaring hadden. Als je iets over zo'n man wilt zeggen Rouwbloemen van meelevende Nederlanders sieren de plaats waar het lichaam van Gerrit Jan Heijn 211 dagen begraven heeft gelegen. foto: anp Juristencomité keurt „emotionele verslaggeving" af HAARLEM Inmiddels heeft het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten (NJCM) z'n af keuring uitgesproken over de „emotionele verslaggeving" die sommige media zouden hebben ge bruikt. Het comité vindt dat de verdachten in feite al lang zijn ver oordeeld door de pers terwijl er nog geen rechter aan te pas is geko men; het NJCM spreekt dan ook van ernstige onzorgvuldigheid. Het NJCM veroordeelt vooral de media die over de familie E. gegevens hebben gepubliceerd als de straatnaam, het huis, de staat van de verzorging van de tuin, het beroep van de echtgenote van E. en het uiterlijk van de kinderen. „Daarnaast werd uitgebreid aandacht besteed aan de opvattingen van straatbewoners, de loco- burgemepster, de ex-werkgever en een jeugdvriend, terwijl tevergeefs is getracht een vriendin van de echtenote te benade ren, die al evenzeer een onverzorgde tuin bleek te hebben", zo stelde het juristenco mité in een verklaring. De pers heeft niet voldoende aandacht besteed aan feiten die'voor de beoorde ling van het overheidsoptreden rond de aanhouding relevant zijn. Zo had de pers naar de mening van de betrokken juris ten moeten vragen waarom de politie 's morgens vroeg met geweld het huis bin nenging, hoe de huiszoeking werd ver richt, waarom de arrestanten werden verdacht van de ontvoering en waarom ze werden vastgehouden. Ook had de pers aandacht moeten besteden aan de vraag waarom ook van andere personen dan van de verdachten post werd onder schept en de telefoon werd afgeluisterd, en wat er gebeurt met die gegevens. moet je hem eerst hebben on derzocht". Ook over de plan matigheid en de koelbloedig heid van E. heeft Van Marle een mening: „Koelbloedig? Je hebt zijn hartslag tijdens de daad niet gemeten. Mijn ver bazing is dat iemand die zijn zaakjes zo goed georganiseerd heeft, zo knullig tegen de lamp kan lopen door het sim pele feit dat hij een opspoor baar biljet van 250 gulden uit geeft, Het heeft hem in elk geval aan voldoende zelfbe heersing ontbroken". „Bijzonder geval" „Het is een zeer speciaal ge val, dat we in z'n soort nog niet vaak hebben meege maakt. Een man met een goe de opleiding en een aardige maatschappelijke carrière, die werkloos wordt en plotseling iemand ontvoert en ver moordt. Niet onmogelijk, zo blijkt, maar wel bijzonder". Dat zegt een psychiater van het Pieter Baan-centrum in Utrecht, die niet met name genoemd wil worden omdat dit centrum vrijwel zeker om een rapport gevraagd zal worden over de psyche van de Heijn-ontvoerder. „Je kunt niet zeggen dat art sen, ingenieurs, architecten en mensen in andere hooggeach te beroepen helemaal geen zwaar crimineel gedrag zullen vertonen, hoewel je die ver houdingsgewijs minder onder zware misdadigers zult vin den. Met name in de categorie partnerdodingen komen ver dachten uit alle lagen van de bevolking voor. Bij ontvoerin gen is dat anders, hoewel we daar in Nederland nog weinig ervaring mee hebben". Voor het van de ene op de an dere dag compleet veranderen kunnen allerlei oorzaken. „Chronische geldnood en ar moede kunnen bij iemand die beter gewend is zo'n oorzaak van psychotisch gedrag zijn. Sommige mensen kunnen door veranderingen in hun le ven plotseling geestesziek worden. Er zijn gevallen be kend van mensen die geheel van streek raken als ze failliet gaan", aldus de psychiater. Zoals bekend is de hoofdver dachte Ferdi E. sinds 1985 werkloos ^n heeft hij schul den. „Door allerlei ellende kan hij een persoonlijkheids verandering hebben onder gaan en gevaarlijke dingen zijn gaan doen. Dat is een kwestie van geestesziekte, hoewel niet mag worden uit gesloten dat hij zijn daden bij volle bewustzijn heeft ge pland. Dat zou een diepgaand onderzoek moeten uitwijzen". Ldet 3prt geding ndthemisch afval hetin Pijnacker /olPIJN ACKER Bij het trans- etoortbedrijf Jawico in het Zuid- t binollandse Pijnacker staan 25 maart zeventien tank- met chemisch afval. Het rs. bedrijf verkreeg half maart een Rotterdams expeditie- erpedrijf opdracht om 747 ton l «.motorbrandstoffen", die la- zogen opgeslagen bij de ATM in 'anMoerdijk, te vervoeren naar i toFrankrijk. De wagens werden •chter bij de Belgisch-Franse jrens door de Franse douane teruggestuurd omdat er geen invoervergunning aanwezig 'as. Bij terugkomst in Pijnac- er ontdekten ambtenaren van het ministerie van milie- beheer dat de tankauto's ui terst giftige pcb's en chloor be latten. Het transportbedrijf Ontkent van tevoren op de jhooete te zijn geweest van de aard van de lading. Het heeft in een kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank geëist dat de oor spronkelijke eigenaar, een be drijf in zuid-Duitsland, ATM of het Rotterdamse expeditie bedrijf de chemicaliën terug neemt. (ADVERTENTIE) dal graag m "closo harmony" KEUKENS BADKAMERS SANITAIR OPEN HAARDEN MARMER. TEGELS PLAVUIZEN Maanweg 62 (Bmckhorsl). Telefoon 070 473434 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Brinkman en staatssecre taris Dees, beide van WVC, denken nogal ver schillend over de invoe ring van een verplichte aids-test in ziekenhuizen. Dees heeft zich gisteren in een nota aan de Tweede Kamer opnieuw tegen stander getoond van zo'n verplichte test. Brinkman verklaart daarentegen in een interview met de jongste uitqave van de DE KNOLLEN Gay-krant het „op zich zelf een redelijke voor waarde" te vinden dat pa tiënten die in het zieken huis geopereerd moeten worden, aan een HIV-test worden onderworpen. Staatssecretaris Dees, die Volksgezondheid in zijn porte feuille heeft, is echter met de Gezondheidsraad van mening dat een Aidstest minder effect heeft dan verbeterde hygiëni sche maatregelen in het zie kenhuis. „Hygiënische maatre gelen werken zonder aanzien des persoons en onafhankelijk van de ziektekiem", aldus de bewindsman. Een HIV-test heeft volgens Dees als nadelen dat het slechts een momentop name is, in strijd met de Grondwet is en dat het lang niet altijd mogelijk is om de toestemming te vragen van patiënten die geopereerd moeten worden. WASSENAAR Op de Rijksstraatweg in Wassenaar, waar donderdag door een verkeersongeluk vijf doden vielen, wordt een maximum-snelheid van 50 km per uur ingevoerd. De nieu we snelheidslimiet geldt voor het gedeelte tussen de Van der Oudermeulenlaan en de bebouwde kom van Den Haag. Dat heeft minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat in overleg met burgemeester Schoute van Wassenaar besloten. Op deze „uiterst gevaarlijke" weg zonder middenberm is nu nog een maximum-snelheid van 70 km per uur toegestaan, maar die wordt nauwelijks gerespecteerd. De Wassenaarse politie, die po sitief reageerde op de verlaging, zal volgens het ministerie stren ger gaan controleren. Rijkswaterstaat wil de weg in overleg met de gemeente Wassenaar aanpassen. Pagina 15: Burgemeester: „Samenwerking Rijkswaterstaat moeizaam". „Bloeraenchauffeurs veroorzaken relatief wei nig ongelukken" BRESKENS De mosselsector heeft het afgelopen mosselsei zoen '87/'88 een financiële record-opbrengst behaald van 69 mil joen gulden, terwijl de totale aanvoer circa 900.000 mosselton (één mosselton is 100 kilo) bedroeg. Uit het zojuist verschenen jaarverslag van Zevibel (Zeeuwse Vereniging voor Visserijbe- langen) blijkt dat de over de laatste vier seizoenen maar één keer de gewenste één miljoen ton is gehaald. De verkoop van de platte Zeeuwse oester is sterk teruggelopen. Maar daar staat te genover, dat er wel 7 miljoen zogenoemde creuses verkocht zijn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De Koning wil betere arbeids voorwaarden Westlandse glastuinbouw POELDIJK Minister De Koning van sociale za ken en werkgelegenheid heeft de Westlandse glas tuinbouw in overweging gegeven de arbeidsvoor waarden en arbeidsom standigheden in zijn sector te verbeteren om gemak kelijker personeel te kun nen krijgen. Bij een voort gaande bloei van de tuin bouw in het Westland is daar wellicht enige ruimte voor, aldus de bewinds man. Tijdens de door hem vandaag verrichte opening van de^ ma nifestatie „Kom in de kas" be nadrukte De Koning „dat het Westland niet de naam heeft dat de arbeidsvoorwaarden en werkomstandigheden er over dreven goed zijn". Nu de teelten minder seizoen- gevoelig zijn, moet het volgens de minister mogelijk zijn meer vaste dienstverbanden aan te bieden. Ook zou de Westlandse glastuinbouw het gezamenlijk initiatief kunnen nemen voor. het vervoer van werknemers uit andere regio's om hen zo over de brug te helpen. Het ar beidsbureau kan daarbij hel pen door het versterken van het aanbod van personeel, maar dan zullen de tuinders hun vacatures wel moeten aanmelden. De Koning heeft de indruk dat dit nu nog on voldoende gebeurt. De minister betreurde het dat het Westland, met een werk loosheidspercentage van vier procent, onvoldoende bijdraagt aan de strijd tegen de werk loosheid in de omgeving, zoals Den Haag (zestien procent). Een gerichte actie van de ar beidsbureaus in Naaldwijk en Den Haag leverde slechts 275 gegadigden voor een baan in de glastuinbouw op. Daarvan zijn er zegge en schrijven zes tien aan een opleiding begon nen, aldus de minister. De Koning noemde het een „bizarre situatie" dat werkzoe kenden uit Den Haag niet over de grens van Loosduinen zijn te krijgen. Ongeveer dui zend mensen die al twee jaar of langer werkloos zijn en die waren uitgenodigd door het arbeidsbureau voor een hero- riënteringsgesprek. hebben niets van zich laten horen. De Koning vindt „het eigenlijk niet te aanvaarden", dat die mensen niet over hun situatie willen komen praten. Toeslag op motorrijtuigen belasting DEN HAAG Per 1 iuli wordt de motorrijtuigenbe lasting met een toeslag ver hoogd. Het kabinet heeft gis teren ingestemd, met een daartoe strekkend voorstel van minister Smit-Kroes (verkeer). De (tijdelijke) toe slag varieert van 25 gulden (voor motorrijwielen en per sonenauto's) tot 50 gulden (voor vrachtauto's). De op brengst wordt gestort in een op te richten Mobiliteits fonds. De toeslag geldt tot en met 1995. (ADVERTENTIE) HAAGS GEMEENTEMUSEUM 1 VAN FIGURATIE NAAR ABSTRACTIE EN WERKEN UIT DE SIDNEY JANIS FAMILY COLLECTIONS, N.Y 1/ Li MET VELÉ GERESTAUREERDE SCHILDERIJEN STAOHOUOERSLAAN fl TELEFOON 070-S14181 ZATERDAG EN ZONOAG BUS- EN TRAMLIJNEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3