„De jongere generatie moet het gaan doen £eidóc6otncmt L LEIDEN - De Leidse gymnastiek vereniging Excelsior zit in de zor gen. In de zorgen over de personele ^bezetting van het normaal 7-koppi- ge bestuur. Directe aanleiding voor de onderbezetting van het bestuur is het neerleggen van hun bestuurs functie door drie mensen tijdens de •vorige maand gehouden algemene ledenjaarvergadering. Niet uit on- vrede met het te voeren dan wel het gevoerde beleid, maar omdat de „oude rotten" van Excelsior de tijd rijp vonden dat de jongere ge neratie de taken moest gaan over nemen. Die generatie stond echter niet op. In middels is er een commissie van goede diensten ingesteld, die gaat proberen een oplossing voor de ontstane problemen te vinden. Ex-voorzitter Hans Pannekoek, een van de leden van die commissie, hoopt dat binnen een half jaar voldoen de mensen gevonden zijn die taken op hun schouders willen nemen. „Anders", menen Pannekoek en de net afgetreden voorzitter Wim de Koning, „moet er ernstig gedacht gaan worden een fusie. Of in het uiterste geval opheffen van de club". Beide voormalig voorzitters hebben, on danks de personele problemen, geen ver haal met als hoofdmoot kommer kwel en ellende. „Alles loopt eigenlijk naar wens. Het enige is, dat we heel veel moeite hebben om bekwame mensen te vinden die zich structureel voor de vere niging in willen zetten", laat voormalig voorzitter Hans Pannekoek weten. Noodkreet Al in oktober werd de vereniging in ken nis gesteld van de naderende problemen. In een noodkreet, gevoegd in het feeste lijke nummer van het toen precies 40 jaar bestaande cluborgaan Dislok, zei het bestuur: „Tijdens de leden-jaarverga dering in februari/maart 1988 zal een aantal bestuurs- en technische commis sieleden aftreden. Dezé leden stellen zich voor de volgende periode niet herkies baar. Aangezien zich (nog) niemand kandidaat heeft gesteld voor de diverse (bestuurs)functies, ondanks persoonlijke benadering, ziet het bestuur zich ge noodzaakt een oproep te richten aan le den, donateurs en ouders van jeugdle den: HELP EXCELSIOR UIT DE NOOD Het is aan u, leden, ou ders van jeugdleden en donateurs om de vereniging in de nabije toekomst van haar voortbestaan te verzekeren. Ge zocht worden: voorzitter, le penning meester, 2e secretaris, commissaris der leden, technische commissieleden en een voQrzitter voor de kontactcommissie". De beoogde reacties bleven uit; de nieu we jongere generatie bestuurders („Be langrijk voor de afstemming op de jeug dige leden") diende zich niet aan. Pan nekoek: „Tekenend was de opkomst bij de ledenjaarvergadering. Die bestond hoofdzakelijk uit commissieleden, be stuurders en anderen die al heel veel voor de club doen". Daarvoor hadden de bestuurderen van de club die vorig jaar met een grootse uitvoering het 85- jarig bestaan vierde, veel werk verzet om aan mensen te komen. De Koning: „Speciaal voor de uitvoering bij het 85- jarig bestaan ben ik een jaar langer voor zitter gebleven. We wilden met de uit voering, waaraan veel mensen binnen de club bij de voorbereidingen met plezier en inzet hebben meegewerkt, de werklust opwekken. Mensen laten ervaren dat het heel bevredigend is om een taak bij een club te hebben". Daarnaast werden ge ruime tijd leden persoonlijk benaderd om hen te interesseren voor een functie binnen de club. De Koning met teleur stelling in de stem: „Ik heb geen tijd was het motief van de meeste mensen die we benaderden voor een functie. Wij twijfe len daar een beetje aan. Toen wij in onze jonge jaren in diverse besturen kwamen, hadden we het ook druk. Wij bouwden ook werk op, met daarnaast een studie en onze familie. Maar we gin gen toch in een commissie of een be stuur zitten". En denkend aan de proble men met de invulling van de technische functies: „Met de trainers hebben we hel probleem, dat we geen grote bedragen hebben om trainers aan te trekken. De huidige garde trainers houdt gelijk de hand op. Een onkostenvergoeding vin den we reëel en is ook geen probleem. Maar we kunnen het ons niet veroorlo ven om meer dan dat te betalen". Veranderde maatschappij De geringe animo om (bestuurs)taken binnen de club te vervullen is volgens beide voormalig voorzitters een gevolg van de veranderde maatschappij. „We leven in een maatschappij waarin de mensen te weinig over hebben voor een ander. Het sociaal gevoel ontbreekt. Een avond in de week vrijmaken voor club werk is voor velen te moeilijk, het is te veel gevraagd". De klappen die de clubs in de laatste jaren kregen waar het de daling van de ledenaantallen aangaat, speelt volgens beide heren een onderge schikte rol in de huidige problemen. Volgens hen moeten echter wel alle zei len bijgezet worden om de leden vast te houden en de betrokkenheid van de le den en de ouders van de jeugdleden bij Excelsior te vergroten. Pannekoek: „De terugloop is opgehouden; we groeien weer langzaam. We moeten proberen trainers te vinden die langere tijd een groep onder hun hoede nemen. Door Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee. Strak r aan en de afvalprc niging ABC ligt, zou er weinig van verkocht worden. Zij het Voorlichtingsbureau voor de dukten, pillen en wonderkuren zijn weer overal' .verkrijgbaar. Als het aan de ven zou er weinig van verkocht start nl. Voeding en d een landelijke en strak in de zwembroek 1988 tegemoet te treden ?verer kop „ABC start gezonde afslankcampagne ih Leiden en Omgeving". Het persbericht gaa vervolgens nog enige tijd in lovende vorm door, maar Wij van Hutspo(r)l denken het hier maar bij te moeten houden. De redactie van deze rubriek waf er bijgevoegde fotogn 7 overtuigd geraakt c ABC sprake is van „een duidelijke contoui betering" (89% van de wichtsvermindering" (vc „een aanzienlijke loeno (99% van de aeelnem Al zouden Wij van Hutspofrjt Wij i rsj. Hutspofrjt zijn als m u Wij spo(r)t natuurlijk niet zijn als we ons na lezing van het epistel niet zouden afvragen waarom de conditie van dat resterende procentje aan Vogeltje der waar de spelers van UVS na hun leaseauto ook hun plaats in de hoofdklasse lijken ar die wedstrijd legt arin de man beetje alles verzuimden Arie Lagendijk zo'n beetje ah wat je als degradatiekandidaat lijst van de hoofdklasse A opleverde. Nog geen kansloze positie, bepaald niet. Er zijn nog acht wedstrijden te spelen en met zestien winstpun ten erbij redt UVS het ruim. Dal geven wij op een officieel ondertekend briefje. Maar om zover te komen, moet de Lagendijk équipe natuurlijk wel anders gaan voetballen. Niet voor niets werd UVS een dag later in deze krant vergeleken met een mak lammetje, rijp voor de slachtbank dus. Terwijl in hel Haagse Dagblad Het Binnenhof zelfs de vergelijking werd getrokken met een „dood vogeltje" dat de druk niet meer aankan. Met andere woorden en om in dezelfde sferen te blijven: het wordt tijd dat UVS z'n tanden nu eens laat zien, dan wel de klauwen eens gaat uitslaan. Wij van Hutspofrjt zoeken dan wel weer naar het bijbehorende dier. Effect RCL hoopt op een schokeffect. Het „in onderling overleg" inruilen van trainer Ton Zoutendijk tegen de voor volgend seizoen al gecontracteerde Theo de Waard moet het zinkende vlasgeschip van de Leiderdorpse za terdagtweedeklasser alsnog drijvende houden. RCL-secretaris Teun Rietveld sprak verklarend van een laatste, wanhopige poging. Luba Leiden hoopt nog altijd op een schokef fect. Op de korte termijn roept echter de va- caturegolf om een oplossing. „De toe komst moet verzekerd worden", laat De Koning weten. Een eerste stap om die toekomst te verzekeren is inmiddels ge zet. Na de ledenjaarvergadering werd een commissie van goede diensten ge vormd, met daarin naast oud-voorzitter Hans Pannekoek, Hennie Sieval, Cees van der Bos en Cor Griffioen. De com missie heeft als taak de Excelsiortrein bestuurlijk weer op de rails te krijgen. „Want als we zo blijven modderen lo pen je mensen weg en is het gebeurt met de adelaar", aldus commissielid Panne koek. „Doel is het binnen dan wel bui ten de vereniging vinden van mensen die een functie willen bekleden. We gaan kijken wat er al gedaan is om aan be stuursleden en leden voor de technische commissies te komen. Voor de fase daarna denken we aan het sturen van een brief aan leden en ouders met de vraag of ze bereid zijn tijd in de club te steken. We willen daarbij duidelijk ma ken dat een positief antwoord nog tot niks verplicht. Op een bijeenkomst wil len we aan belangstellenden dan uiteen zetten wat er zoal gedaan kan worden. Vervolgens willen we dan aan belang stellenden duidelijk maken wat een functie eigenlijk inhoudt, hoeveel werk het is en welke verantwoordelijkheden eraan zitten. En we moeten de mensen duidelijk maken dat werken voor een club eigenlijk heerlijk is. Een bestuurs functie vormt je en is goed voor je maat schappelijke positie. Je leert ervan orga niseren, vergaderen, praten in het open baar en je doet er mensenkennis mee op. De mensen moeten precies weten wat hen te wachten staat. De commissie heeft een drempel al weg genomen: die van het geld. „Mensen die functies binnen een gymnastiekvereni ging verrichten moeten lid zijn van de club en de KNGB. Ze hoeven van ons alleen nog maar het lidmaatschap van de KNGB te betalen. Dat van Excelsior is dan gratis; ze maken immers geen ge bruik van faciliteiten", legt Pannekoek uit. De commissie van goede diensten heeft zich een termijn van een half jaar gege Hockeyhaas... ven om te trachten de vier vacante be stuursfuncties en de vijf open plaatsen in de technische commissie en bij de trainers in te vullen. „Ik verwacht dat we de gaten weten te dichten. Krijgen we in die periode echter steeds nul op re kest, dan wordt het heel moeilijk", meent Pannekoek. „Dan zullen we de hele club bijeen moeten roepen en ern stig moeten gaan denken over fusie. Als men geen fusie wil, wordt het voor Ex celsior heel moeilijk en stap ik uit de club. Niet als stok achter de deur, maar omdat ik me met zo'n vereniging niet kan identificeren". Bundeling Besluit men wel tot fusie, dan is Panne koek bereid om namens Excelsior be sprekingen te gaan voeren, al is nog niet duidelijk met welke club(s) een fusie zou moeten worden aangegaan. „Een fusie zou zeker goed zijn voor de Leidse gym nastiek, want daar hebben we het ook over. Bundeling is absoluut nodig. Ande re clubs krijgen namelijk ook te maken met de problemen die wij nu hebben; als ze die nu al niet hebben". Zowel De Ko ning als Pannekoek weten dat de meeste clubs alleen al bij de gedachte aan een fusie kippevel krijgen, maar beide zijn er van overtuigd, dat er een fusies niet valt te ontkomen. „Het maakt geen turner meer iets uit of hij nou hervormd, rooms katholiek dan wel protestants christelijk aan de ringen bengelt. Vast houden aan die identiteit en aan andere identiteiten is het zich vastklampen aan achterhaald sentiment", stelt De Ko ning. „Samenvoegen is veel beter. En dan komt die turnhal waar al tijden over gesproken wordt er ook misschien eens en kan er gedacht worden aan het aan trekken van een full-time trainer". Een „aardige" voorland hebben de Leidse clubs in Sparta uit Den Haag. Het voor malig Sparta om precies te zijn. „Want", aldus De Koning, „die club kon vlak na het vieren van het 75-jarig het hoofd niet meer boven water houden". Geen prettig vooruitzicht. ERIK HUISMAN Trainer/coach Bakhyijzen moest maar gaan. het duo Moerer/Van Veen nam over. Leiden- voorzitter Nijssen laat weten dal het echt niet langer meer kon. En, even over de regionale grenzen van deze rubriek: FC Den Haag en Pim van der Meent blijven hopen op een schokeffect. Door Piet de Zoete in te schakelen, moet het vege eredivisie lijf gered kunnen worden. De basketballers van Leiden zijn nog altijd een degradatiekandidaat. FC Den Haag is slechts verder onder de rode £.n ALL. Over een week of wat weten we meer van het in deze zaak bereikte effect... Hockeyhaas Met Kerstmis zie je heel wat mannetjes, met Sint ontmoet je nog veel meer klazen en met Paas komen de hazen. Een oud-Hollands rij mme dat ook het afgelopen weekeinde na tuurlijk weer geen geweld werd aangedaan. Uit het aanbod der Paashazen kozen wij voor u de haas die op het hockeycomplex van de ju bilerende LMHC programmablaadjes aan de man èn de vrouw bracht. Waarom? Niet zoozeer vanwege het^ uiterlijk, genoemd en foor het gebrufk van de crossfiets nog redelijk ludiek ook. Wel om genoemd programmablaadje zelf. Je maakt hel immers maar weinig mee. Een sportgebeurtenis, gesponsord door een politieke partij. „D'66: al is hel maar eens in de vier jaar Waarmee de democraten uit de jaren '60 op hun beurt op bepaald aardige manier eveneens een oud-Hollandse wijsheid op de mensheid loslaten. Al blijven er natuurlijk altijd mensen beweren dat sport en politiek... Zoekplaatje Er zijn van die foto's die onmiddellijk een lach op je gelaat toveren. Of je nu druk doende bent, net ruw uit ie slaap bent gehaald of ge woon een meer aan matig humeur hebt, die glimlach komt er. Of je wilt of niet. Wij van deze rubriek hadden dat maandag avond, met bijgaande spelmoment uit het tref fen tussen SVLV en DOCOS. Een natuurlijk zoekplaatje" - mooier kan ei genlijk niet. „Een voorbeeld waar we ons aan vast houden is Dirk-Jan de Vink. Die jongen nam een groep van 10 kinderen in de leeftijd van 9 tot 15 jaar over en heeft er nu 22, vanwege de mond-op-mond re clame. Een hoopvol iets. Verder missen we in de gymnastiek natuurlijk het bin dende element dat competitie heet, ter wijl er weinig wedstrijden zijn. Het is al lemaal erg individueel. We hebben ook geen vast punt waar we onze activiteiten hebben. We zitten door de hele stad en hebben in de zalen geen mogelijkheid om ouders die hun kinderen brengen op te vangen; ze kunnen er bijvoorbeeld niets drinken. De praktijk is dat de kin deren worden gebracht en een uur later weer worden afgehaald, waardoor de binding van de ouders miniem is". Filosoferend over mogelijkheden om die binding te vergroten, opperen Panne koek en De Koning het met een grote re gelmaat gaan organiseren van jeugdwed- strijdjes tussen clubs of een competitie. De Koning de situatie van de gymnas tiek analyserend: „Het moet echt aan trekkelijker gemaakt worden. Gymnas tiek vereist veel techniek en kracht en dus doorzettingvermogen, mensen heb ben tegenwoordig een schat aan moge lijkheden waaruit gekozen kan worden om de vrije tijd te besteden. Leuke alter natieven buiten de sport en een heleboel andere sporten. Waarbij ik zeker weet dat de sportscholen ons bepaald geen goed hebben gedaan met hun aerobic- lessen". Boven: „Bij de grootse uit voering vorig jaar hebben we veel mensen ingeschakeld. We hoopten dat ze de smaak te pakken zouden krijgen en ook daarna taken voor Ex celsior zouden willen ver richten". FOTO: ANDRÈ VAN HAAS TEREN Links: Hans Pannekoek (rechts) en Wim de Koning: „Er moeten fusies komen in de gymwereld". FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25