33 cö Kapers dreigen toestel op Cyprus op te blazen finals Vrouw is Onschuldig" Weekeinde Kennis fc Vaccin tegen salmonella ENORME FRAUDE OP ZAVENTEM ONTDEKT JIEUWE ANCTIES =S TEGEN JANAMA AUTCfcHEEMSKER Westduitsers bij de neus genomen Lubbers toch naar Israel HET WEER INKLEUR Zie pagina 10 f. 1.10 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur I.J. Hallewas, Chel-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f0,59 per mm. Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer graden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Zon op: 06.54; zon onder: 20.29. Hoog water Scheveningen: 09.16 en 22.26; laag water: 03.13 en 16.00 uur. LONDEN Wetenschappers zijn erin geslaagd langs geneti sche weg een vaccin te ont wikkelen dat bescherming biedt tegen salmonella. Deze bacterie die voedselvergifti ging veroorzaakt, kan met name bij oudere mensen dode lijk zijn. Het vaccin wordt ge maakt van het cholera-orga- nisme, waaruit het gen dat het dodelijke gif produceert is ver wijderd. Zodra het genetisch vervaardigde vaccin z'n werk heeft gedaan, dat wil zeggen dat fiet lichaam immuun is voor salmonella, vernietigt het zichzelf. Banning was bruggenbouwer tussen kerk en wereld „Actieve jongeren zijn moeilijk te vinden" Zaterdag 9 april 1988 79e jaargang no. 24084 BRUSSEL De politie van Brussel heeft een einde gemaakt aan een reeks van frauduleuze handelingen, welke de laatste jaren zijn gepleegd op de internationale luchthaven Zaventem. In totaal zijn er zestien mensen gearresteerd, onder wie negen douaniers. De frauduleuze handelingen werden gepleegd over een periode van ongeveer twee jaar en hebben de Belgische staat miljoenen guldens gekost. Er werd op de luchthaven Zaventem vooral gefraudeerd via een fictieve im- en export van luxe goederen zoals hifi-apparatuur, dure huishoudelijke apparaten, kleding en schoenen. Men knoeide met de BTW op die fictief in- en uitgevoerde goederen en dat werd mogelijk door de medewerking van corrupte douaniers. Zij verval sten documenten. Ze streken voor hun diensten bedragen op die varieerden van enkele tientjes tot soms wel ruim dreihondera gul den per document. En passant werden ook luchtvaartmaatschappij en als Sabena, Air Zaïre en Belgavia nog opgelicht. Maxwell in Cruijff-consortium UTRECHT De Britse krantenmagnaat Robert Max well behoort tot de geldschieters die Johan Cruijff willen „inkopen" als manager/trainer van voetbalclub FC Utrecht. Maxwell, die onder meer eigenaar is van de En gelse clubs Oxford United en Derby County, heeft één miljoen pond (3,5 miljoen gulden) geboden voor het con sortium dat met Cruijff een nieuwe Europese topclub wil oprichten. Cruijff heeft het plan voor een nieuwe topclub ontwikkeld met ex-minister Winsemius. Cruijffs raads man Vilé verklaarde gisteren: „Binnen een week wordt duidelijk of het lukt". De door Cruijff verzamelde spon sors, waaronder naast Maxwell ook KLM en Heineken, kunnen vijftien miljoen gulden bijeen brengen. Van de huidige werknemers van FC Utrecht moet het meren deel verdwijnen om de weg vrij te maken voor door Cruijff aangezochte topvoetballers. Indien deze opzet bij FC Utrecht niet slaagt en Cruijff niet ingaat op het aan bod van Barcelona, overwegen de sponsors elders een Mananpr/trainpr Johan Cruiiff -FC Cruijff" op te richten. Volgens voorzitter Stoop van FOTO: ANP FC Den Haag is zijn club hiervoor (nog) niet benaderd. Akkoord over Afghanistan betekent nog geen vrede uit een alumini- fabriek negentig van een chemisch mengsel waardoor een tweehon- meter hoge giftige gaswolk die in de richting dreef nabijgelegen woonwijk, alarmeerde de bewo- de waarschuwing kon uur weer worden inge- toen de wolk was opge- de fabriek is er nie- geraakt, maar de schade is groot. Het brandweer de is in de Rhó- I LARNACA Na een I dramatische rondvlucht I boven het Midden-Oos- I ten is de gekaapte I Boeing 747 van Kuwayt I Airlines gisteravond ge- I land op Larnaca in Cy- I prus. De kapers waar- I schuwden daar bij aan- I komst dat de inzitten- I den „in groot gevaar I zijn" als de Kuwaytse I autoriteiten niet ingaan I op hun eis tot vrijlating I van zeventien pro- I Iraanse medestrijders. I De kapers dreigden het I toestel op te blazen als Kuwayt niet toegeeft. In een verklaring die ze via de controletoren voorlazen herhaalden de luchtpiraten, na het voorlezen van een vers uit de Koran, dat Ku wayt de zeventien verdach ten van bomaanslagen „on middellijk moet vrijlaten". Als Kuwayt dat niet doet staan de ongeveer 55 passa giers en bemanningsleden bloot aan „ernstig gevaar", aldus de luchtpiraten. „We herinneren de Ku waytse autoriteiten eraan dat onze eis zeer serieus is. We hebben gelijk en gaan door tot het martelaarschap en de overwinning". De ka pers beëindigden hun ver klaring met een groet aan „de onderdrukten in de we reld... en de broeders in Iran". Volgens betrouwbare bron zijn kapers leden van de pro-Iraanse Hezbollah (Partij van God). In totaal zouden ongeveer tien Ara bisch sprekende mannen zijn betrokken bij de actie. De autoriteiten van Cyprus gaven pas toestemming om te landen op Larnaca, toen de Iraakse piloot van het toestel wanhopig had uitge roepen zonder brandstof te zitten. „Ik zal dit nooit ver geten. Dank u wel," zei de kapitein nadat hij te horen had gekregen dat hij naar Cyprus mocht. De piloot had eerder een emotionele oproep gedaan aan de ver keersleiding in Bayrut om te mogen landen, maar die bleef weigeren. Pagina 7: Piloot wanho pig na weigering Bayrut jiegeleieren [spiegel van een stilstaande auto in het Amerikaanse Palmer inship biedt deze kardinaalvogel alle tijd om aan haar eigen jf te wennen. Ten slotte lijkt de vogel redelijk tevreden over ir i/ederpracht. Of zij straks ook uit puur narcisme spiegeleie- t leggen? FOTO: AP JVOCAAT IN ZAAK-HEIJN: Laatste deel ja bruine beuk verwerkt tot tafel IV Noordwijk heeft een nieuw kostelijk j a restaurant: Chez- 1 /I An IT ASHINGTON President agan heeft gisteren nieuwe bnomische sancties ingesteld {en Panama om de druk op trke man, generaal Manuel kiega, om te vertrekken nog fder op te voeren. In een wijven aan het Congres stel- Reagan dat verdergaande frnomische strafmaatregelen boden zijn in het licht van „buitengewone gevaar" ft van het aanblijven van Jriega uitgaat. (ADVERTENTIE) FRANKFURT Boven grote delen van West- strooid, terwijl het daarin niet kon wegzakken, duitsland hangt een vieze, naar gier stinkende Hamburg houden de inwoners het alleen lucht. Bonn, Keulen, Essen, Wiesbaden en met een zakdoek voor hun gezicht nog uit. In Munster, overal wordt over de stank geklaagd. Frankfurt werd een aantal voorbijgangers ge- signaleerd, die hun schoenzolen aan een ïnspec- Volgens landbouwdeskundigen is de lucht ont- tie onderwierpen. Enig lichtpuntje voor de staan doordat maart zo'n natte maand was. De Duitsers is dat voor dit weekeinde een frisse boeren hebben de mest over het land uitge- wind is voorspeld. ir, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en DEN HAAG Minister-president Lubbers zal hoogst waarschijnlijk toch half mei met collega-minister Van den Broek (buitenlandse zaken) een bezoek brengen aan Israel in verband met het veertigjarig bestaan van de staat Israël. Lubbers verklaarde gisteren na afloop van de ministerraad dat alleen „bijzondere omstandigheden" hem nog kunnen af brengen van het beginselbesluit om te gaan. De huidige situ atie „hoe benard die op zich ook is" is voor de premier geen reden om de Israëlische invitatie af te slaan. Eerder werd be kend dat ook Tweede-Kamervoorzitter Dolman op de Israë lische uitnodiging zal ingaan. Momenteel is tussen de Nederlandse en Israëlische autoritei ten overleg gaande over het programma dat voor het bezoek van Lubbers en Van den Broek moet worden samengesteld. Volgens de premier zullen ook politieke aspecten aan de orde komen in gesprekken met onder meer minister Peres. Personeel waterschappen jbb ongerust over |K reorganisatie IV Aantal aidspatiënten meer dan verdubbeld GENEVE In het afgelopen jaar is het aantal aidspatiënten in Europa meer dan verdub beld. Volgens gegevens van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) werden in 28 landen in West- en Oost-Europa per 31 december 10.181 gevallen ge meld; dit komt neer op een toename van 124 procent in vergelijking met de 4.549 aid spatiënten die een jaar daar voor werden gemeld. Frank rijk is met 55,3 meldingen per miljoen inwoners het land met het hoogste aantal aidsliiders, fevolgd door Zwitserland met 3,8 per miljoen inwoners. Ne derland meldt over het afgelo pen jaar een aantal van 28,8 patiënten per miljoen met aids, dat zijn er 553 in totaal. Pagina 3: Brinkman en Dees verdeeld over verplichte aids-test Kunstgrepen moeten de greep van de natuur op vogelei land Griend veilig stel len Suriname weer te rug bij af Leidse gymnastiek vereniging Excelsior kampt met bestuurlijke onderbezetting Woestijn als toeris tische attractie in Tu nesië In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. SB Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd. Moe, verward en geschokt, maar vooral ook blij keerden gisteravond de Britse passagiers terug in Londen, nadat de kapers van het Kuwayrtse vliegtuig hen hadden laten gaan. FOTO: AP 1ARLEM De advo- it van de echtgenote a de hoofdverdachte in zaak Heijn, mr. K. van r Leij uit Haarlem, ^ft gisteravond meege- eld dat hij overtuigd is ji de onschuld van me- juw E. Dat bij de politie g niet alle twijfel is ^Iggenomen, wijt hij aan Bn ernst van de zaak. jok het geringste ver leden van medeplich- neid wil justitie kenne- c wegnemen", aldus der Leij in zijn ver- kring. m; zegt dat de familie van )j 1 echtpaar „nog steeds ver- e Bterd is" over de onthul den. „Niemand heeft het j nste vermoeden gehad dat man tot een dergelijke ld in staat zou zijn", aldus itisjadvocaat. De drie vrijgela- 1 kinderen van het echt- Br zijn ondergebracht op I» adres buiten hun woon- ats Landsmeer. I 45-jarige ingenieur Ferdi E., die.de moord op Ahold- topman Gerrit Jan Heijn be kend heeft, zal morgen worden voorgeleid aan de of ficier van justitie in Haar lem. Aansluitend daarop zul len politie en justitie tijdens een persbijeenkomst opening van zaken geven over ont wikkelingen bij de verhoren en het verzamelen van de bewijslast. Van die bijeen komst zal de NOS-televisie vanaf half drie rechtstreeks verslag doen via Nederland 3. Inmiddels is op het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk de lijkschouwing beëindigd. Heijns lichaam is overgedra gen aan de familie. Wanneer de Ahold-topman wordt be graven of gecremeerd is nog niet bekend. De plechtigheid zal in alle stilte plaatsvinden. Koningin Beatrix heeft giste ren in een condoléance-tele gram aan de familie Heijn haar deelneming betuigd met het overlijden van Gerrit Jan Heijn. Pagina 3: Psychiaters over E.: „Chaos ontvoering mo gelijk tactiek" „Nederlands Volksherstel" Koningin Beatrix en prinses Juliana heb ben gisteren in Noordwijkerhout de jubi leumuitgave van „Nederlands Volksherstel 1944-1947" in ontvangst genomen. Het boekwerk werd hun overhandigd door de nieuwe voorzitter van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, de heer T. Terhorst. Ter gelegenheid van het tachtig jarige bestaan van deze raad werd er de afgelopen dagen in het Leeuwenhorst Congres Center in Noordwijkerhout een „Welzijnscongres 1988" gehouden. Cen traal daarbij stond de armoede in Europa en de bestrijding daarvan. Koningin Bea trix en prinses Juliana woonden gistermid dag het slot van dit congres bij. Ook aan wezig was mevrouw Tjeenk Willink, de toenmalige secretaris-generaal van het Nederlands Volksherstel. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Dat is het einde. Dat doet de deur dicht. Daar zijn geen woorden voor. Ja, dat is.... Weekeinde. De ru briek in de Leidse Courant waar iedereen weer met belangstelling naar uitkijkt. Niet het minst de jour nalisten die hem schrijven zelf. Want dan kunnen ze weer het nodige „kwijt". De lezer wordt het dan wel weer „rijk". Vooral de lezer, die het aangaat. En Weekeinde is zo Leids, dat iedere lezer van de Leidse Courant er wel eens, rechtstreeks of niet, mee te maken heeft. Hebt u dat nog niet ervaren? Dan leest u kennelijk de Leidse Courant nog niet! En aan die situatie moet u nu - dit weekeinde nog - maar eens een einde maken. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1