Personeel van Waterschappen mgerust over Reorganisatie D1NDA6SBLAD \o< Samenwerking met Rijkswaterstaat moeizaam IZEND GULDEN OR DAGVERBLIJF BURGERLIJKE aüAlui Bands bezetten Ignatiusschool GRATIS ELKE WOENSDAG DE Info BIJLAGE BIJ UW KRANT MET NFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK ■wu [HEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 9e£eicbcke Goiviomt y BEROUW IN BERLIJN: „Opwekking van berouw na moedwillige ioi vernieling van een kunstwerk". IIDEN OMGEVING CaidaeSotnant ZATERDAG 9 APRIL 1988 PAGINA 15 jK SENHEIM Th. de Kluyver, voorzitter van de postduiven- niging De Blauwband uit Sassenheim, overhandigde vrij- niorgen een bedrag van duizend gulden aan het dagverblijf ÏDude Post. Hij overhandigde een bord met daarop het bedrag t; neld aan Hans van der Togt van de timmergroep. Het be- was verzameld door de Blauwbanders die het 40-jarig jubi- e,n i vierden. Iedere keer bij het inkorven van de duiven be- ie1jen de duivenliefhebbers wat extra geld. Verder hadden lenliefhebbers bonnen beschikbaar gesteld waarop ionge en waren te krijgen. Door deze bonnenverkoop werd ook bijeengebracht. Het bedrag wordt gebruikt voor de aankoop een vitrine waarin de werkstukken van de gehandicapten bet dagverblijf worden tentoongesteld. Hans van der Togt fhandigde als dank een zelfgemaakte duif voor de kantine de Blauwbandvereniging. BURGEMEESTER SCHOUTE VAN WASSENAAR: (Vervolg van de pagina 3) WASSENAAR Het in samenwerking met Rijks waterstaat zoeken naar structurele oplossingen voor de verkeersperikelen op de Rijksstraatweg in Wassenaar, is volgens bur gemeester drs. P.H. Schoute een moeizame aangelegenheid. Nu afge lopen donderdag vijf mensen om het leven kwamen, wordt op korte termijn de maximum snel heid verlaagd. Maar er moet meer gebeuren, vindt de burgemeester. De burgemeester zegt al ja renlang overleg te voeren met Rijkswaterstaat, maar dat er van die kant maar zeer traag en moeizaam op zijn voorstellen wordt gerea geerd. Om bijvoorbeeld de verwijzing „Den Haag-Cen trum" op het blauwe ANWB- bord op de A 4 ter hoogte van Nieuw Vennep zodanig te veranderen dat het ver keer via de A 4 richting Prins Clausplein wordt ge leid, moet volgens Schoute zowat de onderste steen worden bovengehaald, „alsof het de gewichtigste zaak van de wereld is". Een van de door Wassenaar aangedragen oplossingen is het plaatsen van katteogen. Iets wat volgens de burge meester vrij eenvoudig is te realiseren maar waarvan Rijkswaterstaat al tijdenlang het nut betwijfelt. Ook een inhaalverbod voor vrachtau to's voorbij het viaduct, dus Wasseriaarse bodem, be hoort volgens Schoute tot de mogelijkheden. De echte op lossing moet volgens de bur gemeester echter worden ge zocht in de voltooiing van het randwegenstelsel rond Den Haag, de zogenaamde Ruit. Aan het plaatsen van een middenberm kleven naar zijn oordeel tal van nadelen: „Zo'n middenberm zuigt al leen nog maar meer verkeer aan. Het is niet meer dan schijnveiligheid". Een mid denberm vergt verbreding van de weg. Behalve veel geld kost dat volgens Schou te een aanzienlijk aantal bo men. Desondanks gaan in Wassenaar steeds meer stem men op dat die bomen dan toch maar gerooid moeten worden als dat de veiligheid van de N44 ten goede komt. NI ls< derjNSTREEK Het per- ;el van de waterschap- De Ommedijck (Zoe- foude en ongeving) en oirdwoude (Hazerswou- d en omgeving) heeft in iven aan de provincie dei erustheid uitgesproken r de reorganisatieplan van gedeputeerde sta- Volgens de brief- "Jijvers is de toekomst het personeel erg on er geworden, terwijl reesd wordt voor een stige aantasting van ja'9 functioneren van de jjdJ erschappen. Het gaat de samenvoeging van Ommedijck, Noord- Jjude en Zuidgeest tot waterschap. lakens het personeel van de Ommedijck en Noordwoude hebben de waterschappen, in 1978 in hun huidige vorm ont staan, duidelijk bestaansrecht en functioneren ze goed. Een fusie zou kapitaalsvernietiging inhouden, alsmede negatieve gevolgen hebben voor de inge landen en de geloofwaardig heid van de waterschappen. Het sociaal plan van de pro vincie baart het personeel zor gen. De aanstelling van vier diensthoofden in algemene dienst roept vraagtekens op, evenals het feit dat het perso neel op die benoeming geen invloed heeft. Onzeker is of het personeel dat in dienst komt van het nieuwe water schap zijn huidige functie en rang zal kunnen behouden. Zij worden verder voorlopig voor de duur van twee jaar aange steld, hetgeen veel onzeker heid oplevert. Ook de invul ling van dubbelfuncties zal problemen gaan opleveren, verwacht het personeel. Voorts kunnen mensen die bo ven de sterkte aanwezig zijn naar willekeur worden ontsla gen. Door de nieuwe bezuini gingen van het Rijk op wacht geldregelingen komen deze mensen waarschijnlijk spoedig in de bijstand terecht. Ook ten aanzien van het per soneel van Zuidgeest wordt weinig goeds verwacht door de collega's van de andere water schappen. Herplaatsing bij het Hoogheemraadschap van Rijn land lijkt onwaarschijnlijk. Het personeel van de Omme dijck en Noordwoude verzoekt de provincie van de reorgani satie af te zien. Als dat niet mogelijk is wil het personeel in het overleg over de gevol gen voor het personeel worden betrokken, de garantie dat er geen gedwongen ontslagen vallen en de opstelling van een Sociaal Statuut. £j Jidingbeurs sli DSCHENDAM Woens- 'yj 13 april wordt in het "j! uwentrefcentrum aan de s ipoelstraat 48 in Leid-1 bab indam vanaf 19.00 uur een is lingbeurs voor vrouwen "n[ ouden. Wie kleding wil kopen kan voor vijf gulden tafel huren. Men kan zich, voor vrouwenkleding, den via tel. 270976 of 162. LEIDEN Geboren: Maria Elisabeth Sharissa d.v. J. M. Mink en B. Neute boom; Sebastiaan Ronald z.v. H. F. A. Kok en P. S. Pijnackef; Jeremy Ni- gel z.v. R. Timmer en D. Greefkes; Maureen Esther d.v. P. J. Smit en C. W. L. M. Suijten; All Esther z.v. M. Akbinar en S. Akbinar; Mènno Pieter Johan z.v. R. J. Ploeg en G. J. H. Stoop; Gijs z.v. A. de Mooij en W. J. Brussee; Elsbet Aurora d.v. P. j. M. Remijn en S. Nelissen; Tim z.v. M. L. de Jong; Anwar z.v. N. Boudchichi en M. Azaoui; Bart z.v. J. Portegijs en M. G. F. Hofmans; Stefan Petrus Alber- tus z.v. A. A. W. Molenkamp en C. B. M. Snijers; Thi Kim Chi d.v. C. Nguy en en T. C. Tran; Geertje Wlllemlna Hasiena d.v. J. van der Plas en H. M. Bergman; Sander z.v. J. Verra en J. C. Raaphorst; Timothy William z.v. H. J. A. van der Lans en W. M. Lange- laan; Jeroen z.v. R. Overdijk en C. H. M. Kampinga; Leona d.v. F. de Geus en M. Y. van Loo; Raymond z.v. R. Kuisen en M. Keereweer; Henriëtte Cornelia d.v. J. Trippenzee en M..E. Overleden: A. S. T. Glmberg geb. 22 jun. '20, geh. gew. m. J. H. G. Mei- ners; D. C. M. Braat geb. 26 okt. '36, man; J. Hoppenbrouwer geb. 6 Jul. '46 echtg. van C. Cornet; J. Groen geb. 10 feb. '04 geh. gew. m. W. van der Plas; W. C. C. Schul geb. 31 okt. '16 man; L. J. Baas geb. 25 okt. '47 man; F. H. G. van Duijl geb. 28 mrt. '04 man; H. van der Gugten geb. 26 Gehuwd: C. P. Pape en J. M. Engel; J. P. Depondt en S. R. Slmson; J. F. Eradus en J. den Houdijker; G. Kling en M. P. Boin; G. de Snoo en V. van der Vet; H. Hoogeveen eh J. A. C. Ku- perus; G. Bleijenberg en W. I. Heij- mans. Ondertrouwd: J. KeIJzer en M. J. Mo reno Ferrari; T. S. Kraakman en K. van der Klooster; H. A. van der Horst én J. M. C. van Leeuwen; C. J. M. Raaphorst en B. Distelvelt; C. J. van der Zwam en H. D. Dirksen; H. A. Breekveldt en J. G. Anker; H. J. L. Hoving en M. E. Verhoef; P. M. M. Waaijer en A. C. Cavé; W. H. Moerer en M. M. van der Drift. Onder redactie van Ton Pieters. «1 •:G- mrnmm Acht jongeren van de Stichting Alkemades Podium hebben gisteravond de voormalige Ignatius school bezet, omdat zij dringend een oefenruimte voor hun rockbands nodig hebben. FOTO; WIM VAN NOORT ROELOFARENDSVEEN Acht jongeren hebben gisteravond „clandestien" de voormalige Ignatius school in Roelofarends- veen als oefenruimte ge bruikt. De actie ging uit van de Stichting Alkema des Podium (SAP) die zich sterk maakt voor een oe fenruimte voor de drie rockbands die onder de stichting vallen. Burge meester A.H. Meerburg was op de hoogte van de actie. Hij had de politie gevraagd zich op de ach tergrond te houden, be halve wanneer er vernie lingen aangericht zouden worden of als er sprake was van geluidsoverlast. SAP is vooral verbolgen over het resultaat dat het overleg met wethouder L. Beelen opleverde. De jonge ren hadden hem gevraagd de voormalige Ignatiusschool als oefenruimte voor de bands te mogen gebruiken. De huidi ge ruimte het houten ge bouwtje van de vorig jaar op geheven fietscrossvereniging aan de Sotaweg is door vandalen zodanig beschadigd dat een opknapbeurt tenmin ste zevenduizend gulden zou kosten. „Dat geld hebben wij niet", aldus SAP.-voorzitter Steef van der Aart. „Wij hebben in het verleden al zo veel tijd en geld in het ge bouwtje ge.stopt. Elke keer worden er echter weer ver nielingen aangericht. Van daar dat wij Beelen gevraagd hebben om in een andere ruimte te mogen oefepen". Volgens Steef van der Aart nam de wethouder hun ver zoek niet serieus. „Hij zei dat wij zelf maar voor zevendui zend gulden moeten zorgen. Wij zijn zeer teleurgesteld over deze reactie. Op dit mo ment kunnen we geen kant meer uit". Het voorstel van de gemeente om de SAP- bands gebruik te laten ma ken van het houten kantine gebouwtje van DOSR op het derde veld is volgens Steef van der Aart in de praktijk niet mogelijk. „Tijdens de trainingen mogen wij er dan niet in. Afspraken zijn op die manier niet te maken". Ten einde raad hebben de jongeren daarom besloten het recht in eigen hand te nemen en zich toegang te verschaffen tot het voormali ge schoolgebouw. „Dat ge bouw staat toch het grootste deel van de tijd leeg. Alleen het jeugdwerk Op blote voe ten maakt één keer per week gebruik van de school". Het bezwaar van de gemeente ten aanzien van het gebruik door de bands van dit ge bouw is dat het aanbrengen van geluidswerende voorzie ningen tienduizenden gul dens zou kosten. SAP heeft al aangekondigd volgende week weer in de school te gaan oefenen. RIJKSPOLITIE RIJNSBURG: „Bl°emencliauffeurs veroorzaken relatief weinig ongelukken" RIJNSBURG „Rijnsburgse bloemenchauffeurs zijn niet vaker betrokken bij ongevallen dan andere auto bestuurders. Het zijn geroutineerde chauffeurs die vol gens mij relatief weinig verkeersongevallen veroorza ken". Dit zegt G. van Eeden, rayoncommandant van de rijkspolitie in Rijnsburg in reactie op het ernstige ver keersongeval dat donderdagochtend plaatsvond op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Een Rijnsburgse vracht wagenchauffeur haalde een verkeerde inhaalmanoeu vre uit waardoor vijf mensen om het leven kwamen. Het heersende idee dat de Rijnsburgse chauffeurs van bloe menwagens een gevaarlijke rijstijl hebben, lijkt daardoor be vestigd. Als oorzaak wordt snel gewezen naar de lange tijden die de chauffeurs achter het stuur zitten. Daarvan was bij het ongeval in Wassenaar echter geen sprake. Deze Rijnsburger was net 's morgens uit Engeland aangekomen, had op de boot geslapen en was met een lege wagen op weg naar huis. Over vermoeidheid heeft dus geen rol gespeeld. Maar dat er lange werktijden worden gemaakt door de bloe- menrijders uit Rijnsburg, maar ook uit andere delen van het land, is duidelijk. Navraag bij enkele bloemenexporterende bedrijven uit Rijnsburg leert dat een 40-urige werkweek eerder uitzondering dan regel is. Het is immers de bedoeling dat de bloemen zo snel mogelijk bij de verkooppunten in bin nen- en buitenland liggen. De rijtijdenwet wordt daarbij niet altijd helemaal in acht genomen, ook al zal geen enkel be drijf dat zonder meer bevestigen. Het is niet opmerkelijk dat chauffeurs op maandagmiddag uit Rijnsburg vertrekken om pas op woensdagochtend met een lege auto thuis te komen. Op dinsdag worden de bloe men naar de verkooppunten gebracht om daarna snel naar huis te rijden. Daar wacht de volgende lading bloemen waar na de rit wordt herhaald. Slapen gebeurt veelal in de auto mits er twee chauffeurs op een wagen zitten. Een woord voerster van het bloemenexportbedrijf D. Noort uit Rijns burg: „Aan het einde van de week zijn de chauffeurs wel moe, maar ze wennen aan een dergelijke werkweek. Veel ongelukken gebeuren er niet. Iets echt ernstigs is bij ons be drijf nog nooit voorgekomen". De vrouw van de eigenaar het bloemenexportbedrijf G. van Egmond wijst erop dat de werktijden per bedrijf sterk ver schillen. „Mijn man rijdt op Keulen. Hij hoeft dus veel min der te rijden dan iemand die op Noord-Duitsland of helemaal naar het zuiden moet. Hij gaat zondagavond om tien uur rij den en is maandag om zes uur bij de eerste klanten, 's Mid dags is hij weer thuis. Op dinsdag gaan ze weer maar dan wordt in een hotel overnacht. Hij gaat twee keer per week maar er zijn chauffeurs die drie ritten per week maken". Rijkspolitieman Van Eeden heeft wel de indruk dat veel chauffeurs veel uren achter het stuur doorbrengen. „Er is een rijtijdenwet en de chauffeurs hebben allemaal een tacho graaf in de wagen. In Rijnsburg wordt daar bijna niet op ge controleerd. Daar hebben we de mankracht niet voor maar ook de kennis niet. De rijtijdenwet is namelijk vrij ingewik keld. Om goed te controleren moet je politiemensen daar spe ciaal voor opleiden. De rijks verkeersdienst controleert vaak aan de grenzen en de tachograafschijven worden zeker niet systematisch nagekeken". Telefoonstoring in Rijswijk RIJSWIJK Ongeveer zestig procent van de Rijswijkse tele foonabonnees kon gisteren door een telefoonstoring vele uren niet interlokaal bellen. De storing ontstond toen bij 'grondwerkzaamheden een te lefoonkabel werd beschadigd. Het herstel vergde veel tijd. Omstreeks negen uur gister avond was het herstel echter al zover gevorderd dat de helft van de abonnees weer interlo kale telefoongesprekken kon voeren. Bij het ter perse gaan van deze krant waren de her stelwerkzaamheden nog steeds niet afgerond. Foto links: VOORBEELDIGE JEUGD: „In een school te Berlijn worden de leerlin gen onderwezen in de voornaamste wetsbepalingen". Tekening rechts: „Tuinman, ik heb mijnheer hier ach tergelaten, terwijl hij bezig was de auto na te zien, maar nü vind ik hem nergens meer. Weet jij ook,, waar hij is?" Tuin man: „Nee, me vrouw; maar hebt u al onder de motor kap gekeken?" Het „Geïllustreerd Zondags blad" deed op zaterdag 10 april 1926 een verrassend boekje open over de Neder landse criminele jeugd van die dagen. Wie dacht, dat het op het ogenblik goed raak is met sommige vaderlandse jongelui komt bedrogen uit; 62 jaar geleden was het net zo erg. En zo zal het altijd wel geweest zijn, vrees ik. Het Zondagsblad dan: „In dezen tijd wordt er veel geklaagd over het toenemen der misdadigheid onder de jeugd. De statistieken wijzen op dit punt cijfers aan, die voor „de hoop der toekomst" het ergste doen vrezen en tegenover gunstige verschijn selen, die den moed erin hou den de praktijk van het le ven toont maar al te duidelijk aan, dat het met den eerbied voor recht en wet bij de he- dendaagsche jeugd slecht ge steld is. Alle klaagliederen over dit euvel veranderen aan den toestand intusschen niets. De zorg voor een goede opleiding van de jeugd is in onze dagen algemeen maar opleiding is niet hetzelfde als opvoeding. Niet iedere lesgever is een paedagoog, niet iedere school levert meer dan wat kennis aan den leerling. Te moeilij ker wordt dit met onderwijs, dat geen principiëelen grond slag heeft en daarom wel het verstand maar niet het gewe ten van het kind ontwikkelt. Is het te verwonderen, als een kind geen achting voor de wetten der Overheid leert, in dien zijn onderwijzer zelfs in theorie het gezag van deze Overheid en hare voorschrif ten niet kent? Daarbij komt, dat menig kind zijn onder richt voor het leven niet op doet op de schoolbanken of in het huisgezin, maar voorna melijk op de straat, in gezel schap van slechte makkers, oudere volleerde boefjes vaak. Niet alleen het kind uit de achterbuurt draagt bij aan de vermeerdering van de crimi naliteit onder de jeugd, maar al te dikwijls dringt 't tot de openbaarheid door, dat ook de kinderen uit de betere stan den daaraan schuldig zijn. 't Is bekend, dat vrijwel ner gens in het buitenland de „straatjongen" zoo'n slechten naam heeft als in ons land. De Hollandsche straatjongen is berucht om zijn zeker niet al tijd doordachte maar meestal zeer hinderlijke streken, zijn onbehoorlijk optreden tegen over vreemdelingen, zijn on wellevend gedrag in het alge meen". Het mag geen verwondering wekken, dat het Zondagsblad toen verwees naar onze oos terburen: „Zijn Duitsche col lega heeft altijd gunstig bij de Hollandsche straatjongen af gestoken, omdat de Duitscher uitteraard streeft naar tucht. Interessant is 't om te zien, hoe men er ook door prak tisch onderwijs naar streeft op de scholen de leerlingen af- keerig te maken van onwette lijke handelingen, ze op de hoogte te brengen met wette lijke voorschriften, en de vrees voor ontdekking en be straffing van het vergrijp aan te wakkeren. In een school te Berlijn worden deze lessen gegeven en zij zullen op ver- HAAGWEG: „De nieuwe kerk van de Paters Franciscanen aan den Haagweg te Leiden". schillende scholen in het leer plan worden opgenomen". Met een aantal foto's liet het Zondagsblad aan onze onthut ste ouders en grootouders zien hoe de Duitsers het allemaal aanpakten. Het Zondagsblad herinnerde er nog aan, dat de Paasdagen van 1926 „in Holland, Bloe- menland, gezegend waren met gunstig weer". Reden te meer om de anecdoten maar weer eens op te vatten. Alphons: „Weet ge misschien, beste Dirk, waarom Eduard op het zonderlinge denkbeeld gekomen is om zijne hond "Neen, Neen" te noemen?" Dirk: „Wel, omdat dit de een- ige gelegenheid is, dat hij dit woord in zijn huis mag uit spreken". Heer (die aan tafel wil toas ten): „Onvoorbereid als ik ben, mijne dames en heeren, onvoorbereid als ik ben, on voorbereid...." „Komaan, manlief", klinkt het bemoedi gend uit den mond zijner echtgenoote „van morgen kende je de speech zoo uitste kend!" „Ik vraag me wel eens af, waarom je mij eigenlijk ge trouwd hebt", bitste me vrouw. „Breek je daar het hoofd maar niet over", sprak mijnheer. Daar is een ver standiger vrouw voor noodig om een antwoord te kunnen geven op die vraag". „Zoo, al terug, neet, van je rij- toertje? Nu, welken indruk heeft ons stadje op je ge maakt?" Neef (een Zondags- ruiter): „Charmant, charmant, beste oom, vooral de men- schen hier bevallen mii. Het schijnt een vroolijk volkje te zijn; overal waar ik kwam, heeft men gelachen".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15