JeidócSomcuit Leiden tevreden over invoering containers STAD OMGEVING KANTOORZVA NAAR LEIDEN VUILNISOPHALERS MINDER BELAST, SCHONERE STRATEN Laatste stuk bruine beuk wordt tafel Slimme EHBO-kit ZATERDAG 9 APRIL 1988 PAGINA 13 )zoek aan de sleede Kamer DEN De Stichting Burger- pskunde, Nederlands Centrum Politieke Vorming, stelt be stellenden in de gelegenheid iis te maken met de 'Haagse iek'. Dat gebeurt door bezoe- op 27 en 28 april aan het Bin- lof in Den Haag. Het geboden ramma is erop gericht inzicht even in het functioneren van 'weede Kamer. Ook kan met le kamerleden worden gespro- Belangstellenden kunnen zich Ch 0 april opgeven bij de Stichting lerschapskunde telefoon 071- 41. De kosten van de excursie agen 20 gulden. Spanje centraal in kunstcafé LEIDEN Spanje staat centraal tijdens het laatste kunstcafé dat de Leidse Werk groep Homoseksualiteit dit seizoen houdt. Zon dagmiddag is er van 15.00 tot 18.00 uur een kleine tentoonstelling van Fito Madrigal. Va der en dochter Madrigal luisteren de bijeen komst op met zang en dans. Voorts zijn er Spaanse hapjes en drankjes verkrijgbaar. Toegang gratis. Adres: Langegracnt 65. Paardetram tussen Lisse en Keukenhof LISSE Een paar detram onderhoudt vanaf komende maandag een verbin ding tussen De Keu kenhof en het kan toor van de VVV Lisse. De tram rijdt 's avonds tussen half zeven en acht uur en een kaartje kost vijf gulden vijftig. Het is mogelijk plaatsen te reserveren: 02521- 14262 of 15263. LEIDEN Ziektekostenverzekeraar ZVA heeft in het Kantorenhuis aan de Schipholweg een adviesbureau geopend. Daar gaan acht mensen werken die leden van advies gaan dienen. Het nieuwe kan toor wordt op 26 april officieel in gebruik genomen. ZVA staat voor Onderlinge Waarborg maatschappij Ziektekostenverzekering Ambtenaren en is in 1968 opgericht op initiatief van de centrales van overheids- en onderwijzend personeel. De ZVA is in middels een middelgrote ziektenkosten- verzekeraar met een premie-inkomen van ƒ85 miljoen per jaar. De maatschappij heeft kantoren in Den Haag en Noordwijk en telt in totaal 40 personeelsleden. Politie werkt samen in bestrijding heling LEIDEN De politiekorpsen van Leiden, Oegstgeest, Lei derdorp, Voorschoten en Ha zerswoude gaan nauwer sa menwerken om heling te be strijden. De korpsen gaan ge coördineerd de markten in de regio af om te kijken of daar gestolen goederen te koop worden aangeboden. Op eigen verzoek is ook de politie van Alkemade daarbij betrokken. De politiekorpsen willen in de toekomst ook gaan samenwer ken bij verkeerscontroles en op het gebied van onderzoek en recherchesurveillance. Vvai 3|rui LEIDEN Leiden is te vreden over de invoering van de mini- en wijkcon- tainers. Sinds 1986 heb- •en die in een groot deel an de stad de plastic ilniszakken vervan- »en. De mini-containers, *rote afvalbakken op vieltjes, en de wijkcon- tainers, betonnen cocons waarin bewoners hun vuilniszakken kunnen deponeren, hebben vol gens de geméentereini- jing aardig wat voorde en. De vuilnisophalers worden minder zwaar belast, de straten blijven over het algemeen scho ner en bovendien zijn de kosten lager. )e mini-containers werden in 1986 bij wijze van proef in gevoerd. Uit een vorig jaar gehouden enquête bleek dat het overgrote deel van de ge bruikers positief over de mini-container oordeelde. Ook het gebruik van de wijk- container viel in goede aarde. De wijkcontainers staan in buurten met veel flats en wo ningen zonder tuin en ach terom. Daar ontbreekt het de bewoners aan ruimte om de mini-containers kwijt te kun nen. Niet aleen het merendeel van de bewoners, ook de gemeen tereiniging laat zich tevreden uit over de tot nu toe opgeda ne ervaringen. Werknemers die op medisch advies geen vuilniszakken meer mochten inladen kunnen nu wel ge woon met mini-containers werken, omdat die vanwege hun wieltjes niet getild hoe ven worden. De rugklachten door het dragen van te veel vuilniszakken blijven achter wege, terwijl de vuilnisopha lers ook niet meer hun hand openhalen aan uitstekende delen van het afval. Concrete cijfers zijn nog niet beschik baar, maar de gemeentereini ging ziet in elk geval in me disch opzicht voordelen in de containers. Vuil De invoering van minicontai- ners heeft er ook toe geleid dat er minder vuil op straat rond slingert. De containers kunnen in tegenstelling tot de plastic zakken niet scheu ren. Voor buurten waar wijk containers staan gaat het voordeel van minder vuil op straat niet altijd op. De con tainers blijken nog wel eens vol te zitten, waarna de be woners de vuilniszakken er gewoon naast zetten. Ook wordt er nog wel eens ten onrechte grofvuil aan gebo den. De gemeentereiniging probeert dat door gesprekken en in het uiterste geval een proces-verbaal te voorkomen. Ook werd wel eens besloten de plaats van de wijkcontai- ner te veranderen na reacties van de bewoners of ergens extra wijkcontainers neer te zetten. Via de directie ruim telijke ordening werd gere geld overlegd met de bewo- Een andere reden om contai ners in te voeren, kostenbe sparing, blijkt ook bewaar heid te worden. De huisvuil- dienst kan het met minder mensen stellen. Tot 1989 zou den er in totaal via natuurlijk verloop negen arbeidsplaat sen verdwijnen door de in voering van de containers. Omdat de VUT-gerechtigde leeftijd met een jaar werd verlaagd is het aantal van negen echter al bereikt. Dat leidt wel tot onderbezetting bij de veegdienst en de grof- vuilophaaldienst. Gemeente reiniging zoekt daarvoor naar een oplossing. De binnenstad zal overigens geen van beide containersys temen krijgen. De oude hui zen zonder tuinen of achter om zijn ongeschikt voor mini-containers, terwijl de ruimte op straat ontbreekt om daar wijkcontainers te plaatsen. Het vuil wordt daar gewoon in plastic zakken verwerkt. Ook in wijken buiten de bin nenstad met smalle straten en huizen zonder tuin of ach terom zoals de Zeehelden buurt voldoen beide syste men niet. De gemeentereini ging zoekt daar met bewo ners naar een oplossing. VOLKSDANSEN INLVC LEIDEN Onder leiding van Yvonne Knijnenburg wordt zondag de maande lijkse instuif gehouden van volksdansgroep Tarantella. De instuif begint om 19.00 uur in het LVC, aan de Breestraat 66. De toegang sprijs bedraagt vijf gulden. Janneke Brinkman-Salentijn onthulde gisteren in gezelschap van haar kinderen het bord dat aangeeft wat er met de bruine beuk van de Hortus verder gaat gebeuren. FOTO: WIM VAN NOORT MEUBELSTUK VOORZOETERWOUDSEMOLEN jdragen van Paul van der .1, Julia van Bohemen, annette Schreuder en Roza der Veer. Emancipatie (1) 51 rouwenemancipatie. Laat ?t woord vallen op de gang 04 in de tweede etage van het eidse stadhuis, en prompt ordt er een deur of zes >engerukt en stormen enke verwilderd kijkende stads- 79!stuurders naar buiten. Lut- le minuten later zal ook een xi met gierende banden op :t Stadhuisplein stoppen, aaruit rolt een kleine aele- itie van het Stadsbouwhuis in de Langegracht, die zich irect in de inmiddels ont- 41 ande discussie stort. e Breestraat, de wijziging in onroerend goed-belasting, verplaatsing van het Rem- andtbeeld op de Witte Sin- 82 il, je kunt ze lastige hinder- issen voor het Leidse college oemen. Maar ze vallen in het skanjet bij de verdeeldheid die de op opsteekt zodra gediscus- eerd wordt over de positie an de vrouw in onze samen- ving. e wethouders van PvdA en inks Leiden zouden het efst in de Algemene Plaatse- ffflpke Verordening een bepa- m» "g willen opnemen dat in eiden alleen nog kinderen an het vrouwelijk geslacht et levenslicht mogen aan bouwen. Dit tot ongenoegen an het liberale deel van het allege, dat vast houdt aan de pvatting dat vrouwen alleen oorgetrokken mogen worden Is ze overtuigd kapitalist zijn. iangezien links in het Leidse illege sterk in de schoenen aat, overwint doorgaans het iminisme. nota „Personeelsbeleid oor Vrouwen" gaf de plaat- ilijke politici enige tijd gele en weer eens de gelegenheid ich publiekelijk met diepgra- ender zaken bezig te houden an de bouw van parkeerga- ages en het onderhoud van lantsoenen. Na het nodige estoei werden de verdeelde artijen het schoorvoetend ens over een vrouwvriende- k personeelsbeleid. Nauwe- ks is die discussie echter erstomd, of een nieuw mancipatorisch heet hangij- er dient zich aan: een beeld p de Hooglandse Kerkgracht. Emancipatie (2) De geschiedenis van dat nog te vervaardigen beeld gaat te rug tot juni 1986. Toen advi seerde een gemeentelijke commissie kunstdeskundigen een beeld te plaatsen op de Hooglandse Kerkgracht. B en W speelden dat advies door naar de commissie Stedelijke Vormgeving, die met de na men van de theologen Armi- nius en Gomarus als uit te beelden figuren op de prop pen kwam. Het college vond op zijn beurt Gravin Ada een aantrekkelijker idee, maar de raadscommissie cultuur bleek daar in mei vorig jaar ver deeld over. Die wilde de keu ze van het onderwerp overla ten aan de creativiteit van de uitverkoren kunstenaar. Ook andere instanties meng den zich in de discussie. De betrokken wijkvereniging Pancras-West kwam met het idee de Deense kunstenares Anne Pederson Stolk, die aan de Hooglandse Kerkgracht woont, een beeld „Toeristen" te laten vervaardigen. De ver eniging Oud-Leiden pleitte voor regent Johannes le Francq van Berkheij, terwijl gemeentearchivaris Schelhaas meende dat Jan van Hout dè Leidenaar was die een stand beeld verdiende. Als alterna tieven noemde Schelhaas nog de schilders Lucas van Ley- den en Jan Steen, Willem van Oranje en Graaf Floris de Vijfde, een Leidse peurder, Leidse textielwerksters en een burggraaf. Gravin Ada sloeg volgens Schelhaas nergens op, omdat die nooit op een bijdrage aan het maatschappelijk leven in Leiden was betrapt. De direc tie culturele zaken adviseerde tot slot om de keuze maar over te laten aan de fantasie van de beeldend kunstenaars, die zich na een oproep bij de gemeente zouden vervoegen. Emancipatie (3) Met dat brede scala aan aan gedragen mogelijkheden boog het college zich vorige maand weer over de kwestie. En dat had het nodige vuurwerk tot gevolg. Noch over het onder werp van het beeld, noch over het geslacht van de kun stenaar, noch over de samen stelling van de begeleidende commissie kon men het ge heel eens worden. De meer derheid van het college koos uiteindelijk voor een oproep onder vrouwelijke kunste naars om een beeld van een vrouwelijke historische figuur te maken en de begeleidende commissie met kunstminnaars uit te breiden met twee leden van de Monumentencommis sie, vanwege het historische karakter van de Hooglandse Kerkgracht. De wethouders Tesselaar en De la Mar waren tegen een meester een juridische achter grond heeft. Dan kan hij (of zij) de wethouders eens uitleg gen wat het woord chantage betekent. Populieren Na 35 jaar in alle rust langs de Oostkanaalweg in Ter Aar te hebben gestaan, zorgden de 282 populieren deze week opeens voor een storm van protest. Woensdag kwam in opdracht van de provincie een aannemer in actie om met grof geweld het aanzien van de landelijke Oostkanaalweg ingrijpend te veranderen. Een Zweedse vinding kwam eraan te pas om de populieren in een ommezien te vellen. Deze kaalslag ging het Ter Aarse gemeentebestuur te ver. Welhaast panisch wend de het zich tot de provincie om de veldslag op zijn minst tijdelijk te staken om na te gaan of de verkeersveiligheid misschien minder voortva rend ook gediend kon worden. Maar eigenlijk voelde Ter Aar vorige week al nattigheid. In de vergadering van de raads commissie openbare werken kwam toen een brief van de provincie uit februari aan de orde waarin die aan kondigde de bomen „gefa seerd" te gaan kappen. Dat woordje wekte argwaan en besloten werd alsnog om op heldering te vragen. Maar ja, met de paasdagen voor de deur, was de verwachting dat er toch geen haast zou worden gemaakt met het kappen. Groot was de schrik dan ook toen daags na Pasen werd bleek dat het rooien wèl met grote voortvarendheid ter hand zou worden genomen. Terwijl de eerste bomen al vielen, brak op het gemeente huis de paniek uit. Met brand- telefoonbes naar het provin ciehuis slaagde men er uitein delijk in de slachting onder de populieren even stil te leggen. Na hevig aandringen bleek de provincie bereid tot een ande re uitleg van gefaseerd dat tot dan toe weinig anders bete kende dan „eerst de stammen en dan de takken". Als compromis worden de bo men nu geleidelijk gerooid. Aan de kanaalzijde blijven hier en daar plukjes staan om met vereende krachten het landelijk karakter van de weg overeind te houden. De popu lieren tussen fietspad en de weg blijven ook nog eventjes gespaard. Voorlopig. Want werd door de provincie niet uitdrukkelijk gesteld dat juist in de te smalle berm aan die kant de bomen helemaal zou den moeten verdwijnen en er ook geen nieuwe rij kon worden geplant? Dat uitstel afstel betekent, lijkt hier dan ook een illusie. Waarschijnlijker is het dat de gemeente te laat uit haar win terslaap is geschrokken om zich nu slaapdronken met een kluitje het riet in te laten stu ren. Elco Gelukkig keken er niet zo veel mensen op tweede paas dag naar de opening van Ne derland 3. Anders had Leiden in de herinnering van de kij kers misschien voortgeleefd als Elco's Leiden, een soort nieuw Openlucht Museum. In zijn eigen programma stelde minister Brinkman de stad immers al mompelend voor als een bruisende verzameling monumenten. Brinkman liet Nederland „zijn stad", compleet met zijn woning zien. De geschiedenis van Leiden interesseerde hem, zo bleek. Hij wist er on geveer even veel van als in dertijd van het echte Open lucht Museum in Arnhem. Hij had het over „de Geuzen die lang geleden de stad binnen vielen". Varend over „een water" gokte hij: „Ik stel me zo voor dat het hier geweest moet zijn". Later ging de tocht verder per fiets. Zonder aan een slot te hoeven morrelen pakte Elco een willekeurige fiets (van een slordige student?) van een kade en peddelde richting binnenstad. Even makkelijk kon de tweewieler weer onbe heerd achter blijven voor de deur van het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Ra penburg. Nauwelijks daar weer ver trokken op dezelfde nog steeds niet gestolen fiets, kwam hij stomtoevallig burgervader Goekoop tegen die zich zowaar per racefiets langs de Leidse dreven spoed de. Zijn manier om het par keerprobleem te ontlopen. Er ontwikkelde zich een dialoog voor twee notabelen op ama teurtoneel: „Ha, burgemeester Goekoop, wat een toeval u nu tegen te komen", klonk het uit de mond van de minister. En er volgde een kort en spontaan gesprek waaruit bleek hoe geweldig Leiden is. Elco hield tot het einde vol dat het toch een feest is in Leiden te wonen. Temidden van monumenten, parken en vooral veel feestelijkheden in stampvolle kroegen waar tij dens de iazz-week het bier rij kelijk vloeit. Elco zelf hield het hoofd koel. Afstandelijk houterig observeerde hij van uit de donkerte in de cultuur- tempel Stadsgehoorzaal de ge zellige Leidenaars. „Leiden leeftbracht hij nog eens en thousiast uit om vervolgens kennelijk waren de cafés toch te vroeg dicht zich naar het Noordwijkse strand te spoe den om daar de loftuitingen aan het adres van zijn woon plaats af te ronden. LEIDEN Janneke Brink man-Salentijn, echtgenote van minister E. Brinkman in gezelschap van haar kinderen overgoot gisteren de stronk van de bruine beuk in de Hor tus rijkelijk met champagne. Ze gaf daarmee symbolisch het startschot voor het bewerken van dit laatste overgebleven deel van de beuk. Van de stronk zal door Louis van der Meer uit Zoeterwoude een fors bemeten tafel worden ge maakt. „Het wordt een grote ronde eettafel voor wel twin tig personen", aldus Van der Meer die de tafel in zijn molen in Zoeterwoude zal plaatsen. Van der Meer was één van de uitgelote gegadigden voor een schijf van de beuk. Die schij ven werden aan liefhebbers aangeboden nadat de bijna twee eeuwen oude door schim mel aangetaste boom moest worden omgezaagd. Van een ander deel van de stam wordt door de Leidse kunstenaar Frans de Wit een beeld ge maakt. Slechts de stronk bleef over. Van der Meer vond dat daar ook iets mee gedaan moest worden. Hij opperde het idee om er een tafel, en eventueel ook een stoel van te maken. Daarmee werd gisteren begon nen. Janneke Brinkman-Sa lentijn onthulde een bord met een tekening van de beuk en tekst en uitleg over wat er verder met dit deel van de boom gebeurt. Vervolgens doopte zij de stronk met cham pagne en startte de machine waarmee de bovenkant van de stronk glad gemaakt wordt. Na dat glad maken volgt een rustperiode om het gebruikte materiaal in te laten werken. Vervolgens maakt kunstenaar De Wit een afgietsel van de stronk, zodat die uiteindelijk in brons weer op dezelfde plaats kan worden neergezet. Omstreeks 16 mei start Van der Meer met de verdere be werking tot tafel. Van een dikke worteltak wordt, als dat mogelijk is, een stoel gemaakt. Het hele karwei moet in sep tember kldar zijn. Het project wordt gesponsord door antiek handelaar Hein Crispijn die de tafel tijdens de Leidato te kijk zet. Uiteindelijk krijgt het his torische meubelstuk een plaats in de Zuidbuurtse molen van Van der Meer in Zoeterwou- de-dorp. Over het hele project „Van beukeboom tot Leidsche tafel" wordt een geïllustreerd boek uitgebracht. De Oostkanaalweg bij Ter Aar zoals die er uitzag voordat de provincie de slachtpartij had laten aanrichten onder de populie ren. Zie: Populieren. FOTO: WIM VAN NOORT nadere aanduiding van het te vervaardigen beeld, wethou der Kuijers en burgemeester Goekoop wilden zich niet tot louter vrouwelijke kunste naars beperken en wethouder Van Dongen vond de toevoe ging van leden van de Monu mentencommissie niet nodig. Verdeeldheid troef derhalve, maar de emancipatiegedachte bleef uiteindelijk boven wa ter. Het woord is nu aan de raadsleden. Al met al geeft die gemeente lijke wens tot vrouweneman cipatie in de kunst en in de Leidse geschiedenis toch een benauwd gevoel. Pogingen om de achterstand van vrou wen in de samenleving weg te werken zijn lovenswaardig, maar er zijn grenzen. Bij kun stuitingen en historische ver slaglegging moet je terughou dend zijn met het vooraf op leggen van voorwaarden. De volgende stap zou kunnen zijn dat de buste van Rembrandt van de Witte Singel naar de Vrouwensteeg wordt ver huisd, waarbij het college er ongetwijfeld niet voor terug deinst de roemruchte Leidse schilder alsnog het vrouwelijk geslacht toe te kennen. Chantage Door overleg komen we er wel uit. Onteigening is een theoretische oplossing. Zo sus te de Noordwijkse wethouder Vic Salman dinsdagavond de leden van de commissie ruim telijke ordening. Die waren opgeschrikt door berichten dat, om de bouw van een school voor voortgezet open baar onderwijs mogelijk te maken, de gemeente desnoods grond wil onteigenen. Een deel van de dierenweide aan het Rederijkersplein, waar de school op gebouwd moet worden, is eigendom van het rooms-katholiek kerkbestuur en dat staat niet te springen om de bouw van een openbare school mogelijk te maken. Mochten de commissieleden verontrust zijn geraakt van de gemeentelijke plannen, na de woorden van Vic Salman moet deze angst toch vermin derd zijn. Vooral nadat loco- burgemeester Jaap Bedijn woensdagavond ook al bena drukte dat er wel een oplos- sinf wordt gevonden en ont eigening een laatste middel is. Als het werkelijk niet zo'n vaart loopt met die onteige ning, vraag je je wel af waar om de Noordwijkse wethou ders ooit over dat paardemid- del zijn begonnen. Misschien denken ze op die manier het overleg met het kerkbestuur een zetje in de gewenste rich ting te geven. Als dat zo is, is het wellicht handig als de nieuw te benoemen burge- i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Postcode/plaats:_ 'Telefoon- [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen i maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar Naam' -(voor controle bezorging) 1 Adres- Postcode/plaats:— I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13