üockey- leren ïggen op ichema Basis-opleiding springruiter in Europa is sterk verouderd" voetballerlei Leergeld -PORT CcidócSoivifmt ZATERDAG 9 APRIL 1988 PAGINA 11 rtproblemen \or Lobanovski Lobanovski, de van het nationale lal van de Sovjetunie, n ernstige hartaf- king. Lobanovski, ook 'coach van Dynamo v, miste onlangs het ■lan den toern ooi van st-Berlijn. Hij verliet \ge week tegen het rschrift van de artsen ziekenhuis om een 1st rijd bij te wonen. doktoren hebben zeer itige onregelmatighe- aan zijn hartslag ge- den", aldus een Russi- official. Bod Pisa op Nigel Clough De Italiaanse eerste-divi sieclub Pisa, de nieuwe club van Mario Been, heeft een bod van 1,5 mil joen pond sterling (5,25 miljoen gulden) uitge bracht op Nigel Clough, aanvaller van Notting ham Forest en zoon van manager Brian Clough. De 22-jarige Clough ju nior heeft dit seizoen twintig doelpunten ge maakt voor zijn club. Zijn vader verklaarde al het mogelijke te doen om Bri an voor Forest te behou den. NDSCOACH JORRITSMA OVER COLLECTIVITEIT EN DISCIPLINE door Frank Werkman Er loopt bij ons in het bedrijf een jongeman rond ter leniging van de nood der overvoerde prullenbakken. Deze knaap, Jim genaamd, is verstokt supporter van PSV. Dat laat hij eenieder die hem een willig oor leent dan ook dagelijks ten overvloede weten. Deze week was Jim helemaal in de wolken. Het seizoen kon voor hem al nauwelijks meer stuk - PSV bleef immers aan de winnende hand. En volgens Jim gaat PSV nu zeker de Europa Cup winnen. Ik weet niet exact vanaf wanneer Jim supporter is van PSV. Ik meen me te herinneren dat hij vroeger aanhanger was van Ajax, maar vanaf het moment dat Ruud Gullit in Eindhoven neerstreek is hij fan van de Philips-formatie. En dat is hij kennelijk gebleven. Toen ik Jim deze week niet kon ontwijken en hij mij in de flank aanviel bij de koffie- automaat op de redactie was hij - zoals verwacht - nog steeds in vuur en vlam over de prestatie van PSV in Madrid. Maar hij repte met geen woord over de affaire-Koeman. Voor Jim bestaat er mogelijk helemaal geen rel rond de libero van PSV, die zoals bekend een doodschop als een heel normaal onderdeel van het tegenwoordige voetbalspel beschouwt. Weliswaar slikte Koeman zijn woorden later weer grotendeels in, maar toen was het „onheil" al geschied. En had het voetballende vaderland zijn eigen variant van de Toni Schuhmacher- affaire. Met dien verstande dat de inmiddels volslagen uit de publiciteit verdwenen ex- doelman van het Westduitse elftal eerst de doodschop uitdeelde en later trachtte goed te praten en Koeman het andersom aanpakte. Dat mocht van Jim, maar niet van PSV, de Spaanse voetbalwereld én de UEFA. Daar ontstak men in woede over de uitspraak van Koeman, die de grove charge van ploegmaat Gillhaus contra ana van Bordeaux als een te rechtvaardigen daad had afgedaan. PSV strafte Koeman met een boete van 10 mille en een duel schorsing. Tienduizend gulden is natuurlijk geen kleinigheid - daar zal Koeman best wel een ieloos nachtje van hebben overgehouden. Voor tien ruggen moet je tenslotte toch wel even een paar potjes pillen. De hoogte van de boete komt mij toch als ietwat verdacht voor. Ik heb het donkerbruine vermoeden dat het bestuur van PSV met zijn royale strafmaat een gebaar heeft willen maken. Zo van: kijk eens buitenwacht, dat kan een werknemer van ons natuurlijk niet zo maar roepen; dat zullen we even streng aanpakken, Koeman moet zijn mond houden over dit soort dingen. Zulke uitspraken kunnen - zo meende de verzameling zetbazen voor de Philips- directie - namelijk bepaald niet als Ster-spot worden beschouwd voor de artikelen, die de superieuren van Koeman aan de man proberen te brengen. Ook in Spanje zijn immers huishoudelijke apparaten nodig. Dus een forse boete Koeman. Maar wie controleert of dat ook op zijn salarisstrookje wordt vermeld Als PSV, zoals „onze" Jim stellig meerit, de Europa Cup wint, kunnen de Eindhovenaren voor een mdschappelijk partijtje zo veel geld vragen aat Koeman zijn boete straks dubbel en dwars weer terugverdient. Krijgt hij toch gewoon een extra premie van tien mille. Koeman nam overigens afgelopen woensdag sportief wel revanche. Hij speelde een foutloze partij en maakte zelfs geen enkele overtreding tegen Real Madrid. Nu laat het bestuur van PSV niets horen. Had Koeman nu geen bonus verdiend voor zijn optreden Jim vindt waarschijnlijk van wel. Het bestuur van PSV kan hiermee echter geen gebaar naar de tribune maken. Maar zal wel handenwrijvend het een en ander hebben aanschouwd. Koeman heeft in elk geval leergeld betaald voor zijn onnadenkendheid. Van hem behoeven, zo heeft hij al laten weten, geen geruchtmakende uitspraken meer te worden verwacht. Van „onze" Jim des te meer vrees ik. Ook in DDR vandalisme Voetbalvandalisme blijkt ook in Oost-Duits- land een groot probleem. De afgelopen weken hebben volgens het weekblad „Die Neue Fussballwoche" toe schouwers bij verschil lende wedstrijden voor ongeregeldheden ge zorgd. Afgelopen weekeinde moest de wedstrijkd Lok Stendahl - FC VorSrts 2 zeven minuten voor tijd worden gestaakt we gens ongedisciplineerd gedrag van de toeschou wers". Toeschouwers hadden het speelveld be stormd, de scheidsrech ter en spelers aangeval len alsmede met blikjes en flessen gegooid. Onlangs is het elftal van Motor Schönebeck ver boden op eigen veld te spelen nadat zich sup- portersrellen hadden voorgedaan. Ook bij de Oberliga club Union Berlin was het de laatste weken herhaal delijk onrustig. Argentijn naar Hellas Verona De Argentijnse voetballer Claudio Caniggia heeft een contract voor vier jaar getekend bij de Itali aanse club Hellas Verona. Met de overgang van de aanvaller, die nu nog voor River Plate speelt, is een bedrag van ongeveer vier miljoen gulden gemoeid. GOTHENBURG Na ja ren van Amerikaanse overheersing is de kans groot, dat de wereldbeker voor springruiters morgen in Gothenburg weer eens in het bezit van een Euro peaan zal komen. Dat is tot nu toe slechts één keer het geval geweest. Alleen de Oostenrijker Hugo Si mon slaagde er in de eer ste finale, die in 1979 eveneens in het immense Scandinavium in de Zuid- zweedse stad werd gehou den, in de trofee, gemaakt van bergkristal, te be machtigen. Daarna kwam de wereldbeker zeven keer in het bezit van een Amerikaanse ruiter of amazone. Daar tussendoor zegevierde de Canadees Mario Deslauriers (in 1984). niet net als vorig jaar in Parijs zal winnen. Zij kan namelijk niet beschikken over haar top- paard The Natural. Landgeno ten, die voor haar het sterkste bleken in de finale van de we reldbekerstrijd, zijn de ruiters Homfeld (1980 en 1985), Matz (1981), Dello Joio (1983) en de amazones Melanie Smith (1982) en Leslie Burr (1986). Waar enkele Amerikanen als Katie Monahan, Katherine Burdsall en Homfeld hun paarden in het loodzware olympische seizoen sparen voor Seoul komen de Europea nen wel met hun topdieren naar Gothenburg. De belang rijkste Europese kandidaten voor de hoofdprijs zijn de Franse Europese kampioen Pierre Durand, de Britten John Whitaker, Malcolm Py- rah en Nick Skelton, de Oos tenrijkers Thomas Frühmann en Hugo Simon en de West duitser van Nederlandse af komst Franke Sloothaak. Toch acht George Morris, een we- reldbefaamde trainer uit de Verenigde Staten, zijn landge noten in Zweden (onder wie Dello Joio en Murphy) niet bij voorbaat kansloos. In een in terview in het vakblad Reiter- Revue wijst Morris, die met Frank Chapot de scepter zwaait in Amerika, er ander maal op, dat het in Europa aan de basis-opleiding schort. „Die is in Europa schrikbarend ver ouderd", stelt hij. „De leraren en het lesmateriaal zijn bij lan ge na niet goed genoeg meer". Volgens Morris moet Europa terug naar de klassieke lesme- thodiek, die na de tweede we reldoorlog zwaar is veront- achtzaamd. Voor de eerste keer in de nu tienjarige historie wordt in Gothenburg ook serieus reke ning gehouden met de Neder landse inbreng. Dat is voorna melijk gebaseerd op het feit, dat nationaal kampioen Wout- Jan van der Schans dank zij goede verrichtingen in de herfst van het vorig jaar lange tijd de leiding heeft gehad in het Europese klassement en in de slotstand derde werd achter Durand en John Whitaker. Ook Rob Ehrens was al vroeg zeker van plaatsing voor de eindstrijd. Het is ae tweede keer in tien edities, dat twee nationale „roodjakken" zich voor de eindstrijd van de wereldbeker- competitie hebben geplaatst In 1982 was dat in Gothenburg ook het geval. Ehrens eindigde toen als tiende in een veld van 32 deelnemers (nog altijd de hoogste klassering van een Nederlander in de historie van dit evenement), de huidige bondscoach Henk Nooren werd voorlaatste. Voor Ehrens is het de vierde keer, dat hij in de finale in actie komt. In 1983 werd de 30-jarige Limburger 25e, twee jaar later steeg hij in West-Berlijn zes plaatsen. Van der Schans was vorig jaar, nog maar kort na zijn overstap van militaryruiter naar springrui ter, in de finale in Parijs ook al van de partij. Hij deed het als debutant met zijn veertien de plaats tussen 42 concurren ten niet slecht. Drie andere Nederlandse rui ters stonden in het verleden al een of meer keren in de eind strijd. De enkele jaren geleden gestopte Johan Heins had de primeur in 1979 (27e). Twee iaar later werd hij dertiende in Birmingham, dezelfde positie, die Piet Raymakers het jaar ervoor behaalde in Baltimore. Albert Voorn stelde in 1984 in Gothenburg teleur door niet verder te komen dan de 35e plaats. Alleen in 1986 stonden er geen Nederlanders in de fi nale. Van der Schans (26) zal in het Scandinavium, waar in totaal 80.000 toeschouwers worden verwacht over vijf da gen, zijn vertrouwde schimmel Olympic Treffer zadelen, Eh rens maakt een keuze uit Olympic Sunrise en Oscar Drum, die de laatste tijd nogal heeft teleurgesteld. Morgenmiddag is het afslui tende onderdeel over twee manches over de door de En- gelse parkoersbouwer Alan •liver samengestelde piste, die 30 meter breed is en 70 meter lang. Het totale prijzengeld van het concours hippique be draagt bijna 700.000 gulden. Daar komen nog eens vier personenwagens bij. Mario Been was onlangs even in Pisa om de sfeer te proeven. Verder op de foto zijn vrouw en president Romeo Anconetani en diens neef Matteo. FOTO: AP Whiteside mag weg De Noordierse internatio nal Norman Whiteside mag van zijn huidige club Manchester United ver trekken. De clubleiding gaf groen licht voor een snelle transfer van de 22- jarige voetballer die zes jaar geleden op Old Traf- ford debuteerde en dit seizoen geen basisplaats kon veroveren. Manager Alex Ferguson: ,,Het be stuur wil ontevreden spe lers niet vasthouden. Daarom is het transfer- verzoek van Whiteside gehonoreerd. De club is bereid alle medewerking te verlenen aan een snel vertrek". Whiteside speel- Norman Whiteside mag weg bij Manchester Uni ted FOTO: SP de ruim 200 competitie wedstrijden voor Man chester United. f- jn ASSENAAR Het lokkende nieuws over s' dramatische afloop van ift >/aak-Heijn bereikte de q. Ikeyers van het Neder- ids team donderdagoch- id, juist na aankomst op ïn Wassenaarse Roggewo- g. „De verslagenheid s groot", aldus bonds- ch Hans Jorritsma, die n. geplande training an- it- eerde. iald-Jan, een zoon van het htoffer, behoorde zelf im- ■s jarenlang tot de nationa- ilectie en de gedachten wa- h op dat moment, begrijpe- 3 niet bij het hockeyen. In *J| its daarvan probeerde men [rust te hervinden met een .ideling in de zich daartoe 12S'na lenende omgeving rond 1 Duinoord. „Al het ande- ,ijkt nu zo betrekkelijk", ïtte Jorritsma. Maar, hoe ing ook, het leven moet verder gaan en even later ndt het gesprek weer op sportieve gebeuren. s Jorritsma is net terug zijn tiendaagse reis naar Pakistaanse stad Lahore, als meer dan geïnte- toeschouwer de strijd om de Champions Trophy volgde. Hij gaf zijn ogen goed de kost, analyseerde het spel van de straks, in Seoul, wach tende concurrenten voor olympisch eremetaal. „Jam mer natuurlijk dat Nederland er, op grond van eerv slecht ge speeld wereldkampioenschap, ditmaal niet bij mocht zijn. Vonden de andere ploegen ook, ja. De Europese kampioen en ae nummer twee van de laatste Champions Trophy had iedereen best graag in aktie willen zien". De spelers bleven echter thuis en Jorritsma moest alleen de vele vragen beantwoorden, bijvoorbeeld of Tom van 't Hek nu inderdaad was gestopt. Jorritsma kon dat slechts beamen, maar is intus sen allang gewend aan het ge mis van deze belangrijke rou tinier. Zonder Van 't Hek moet het ook kunnen, redeneert Hans Jorritsma, die meldt dat het Nederlands team „op schema zit". De bondscoach, die gezien de meest recente resultaten glansrijk is geslaagd in zijn missie puin te ruimen: „Een aantal doelstellingen is ge haald. Ik kan niet ontevreden zijn over hoe het nu gaat. We zijn eigenlijk al vanaf novem ber enthousiast bezig, met alle ogen gericht op Seoul. We verde, Europese titel in z'n achterzak kunnen de woorden van Hans Jorritsma het best worden gestaafd. „Het succes heeft het hockey goed gedaan. Die invloed was goed te mer ken, jazeker. Positief in het nieuws, dat is altijd welkom, in iedere sport natuurlijk. Het zelfde effekt als bij de volley ballers. Hun aanpak, dat ver mogen om zoveel energie in je sport te stoppen, dat spreekt me ook bijzonder aan", aldus Jorritsma die onlangs bij de pre-olympics in Amsterdam zelf op de tribune zat. „Sport wordt op een gegeven moment meer dan een hobby. Bij ons, bij het hockey, is de gehele or ganisatie rondom het direkte sportieve gebeuren ook veel professioneler geworden. An ders red je het ook niet". DICK KIERS van der Schans behoort tot de outsiders in de finale de strijd om de wereldbeker springen in Gothenburg. FOTO: ANP Bondscoach Hans Jorritsma was onlangs in Lahore om de tegenstanders van het Nederlandsae hockeyteam in Seoul te observeren. hebben een trip door Pakistan gemaakt, we hebben nu hier dit trainingskamp in Wasse naar met een zestal wedstrij den tegen Polen en straks, in juni, na afloop van de competi tie, gaan we naar Australië. Ik heb wel zin in de Olympische Spelen, maar ongeduldig, nee, daarvoor is nog veel te veel werk te doen, dat gevoel komt pas half augustus". Gedane werk Dan moet al het gedane werk worden afgerond met een suc cesvol optreden in de Zuidko- reaanse hoofdstad. „Dan zit ik daar op de bank en moeten de spelers het in het veld doen. Hopen dat ze winnen, maar dan na afloop toch ook de mis schien wat minder goede pun ten er nog steeds uit kunnen pikken. Stil staan is achteruit gaan. Andersom ook, na een nederlaag toch de lichtpuntjes kunnen aangeven. Dat is ook één van de meest boeiende fa cetten in het optreden als coach, het vergt een intensieve begeleiding". Collectiviteit en discipline zijn de twee basis-begrippen met betrekking tot het vooral ook geestelijke evenwicht die het Nederlands hockeyteam beoogt. „Er staat nu een ploeg, als een hechte eenheid, met spelers die weten waarmee ze bezig zijn, hetzelfde doel heb ben. Namelijk goed presteren in Seoul. Spelers die bereid zijn wat van je aan te nemen en dat overbrengen in de wed strijd. Alleen trainen, dat is een geisoleerde situatie. Het wordt ook in de praktijk ge bracht. We hebben de afgelo pen maanden bovendien op fysiek en atletisch vermogen gelet en daarin zichtbare vor deringen gemaakt". Dat van-elkaar-op-aan-kun- nen komt ook aan de opper vlakte in het spelletje, dat het huidige Nederlands team ge wend is te spelen. „Vanuit een hechte verdediging, daar is ons hele spelidee op gebaseerd, kun je daarop terug vallen, dan loopt het ook aanvallend soepeler. Verdedigen hoeft niet alleen achterin te gebeu ren, daarom wordt de opbouw van de tegenpartij snel ge stoord, om balbezit te verove ren, want daar draait toch al les om? Dit principe vereist een strakke discipline. Het één kan niet zonder het ander, zo is het cirkeltje rond. Nee, geen vicieuze cirkel, dat zou beteke nen dat we stil blijven staan. We moeten steeds nastreven nieuwe vorderingen te maken, gelukkig pikken de spelers dat ook op". Hans Jorritsma praat met een onmiskenbare betrokkenheid, boordevol engagement over zijn aktiviteiten ten bate van de hockeysport. Zelf was hij iarenlang (in totaal 65 inter lands) een gedegen voorstop per, toen echter ook al bezig met wat later zou komen. „In de laatste jaren, dat ik in het Nederlands elftal speelde, was ik ook al als trainer aktief. Dan ga je natuurlijk nog meer op bepaalde dingen letten, heb ik heel veel van opgestoken. In de loop der jaren ga je daar wat mee doen, je eigen ideeën inbrengen, een eigen richting aan geven, tenslotte zet zich vanzelf iets neer". Met het, vorig jaar september in Moskou zo verrassend vero-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11