„Het jonge hart" centraal in hartweek Dit heb ik jarenlang willen vertellen Unieke veiling van Arabische volbloeden NS-machinist f urenlang bekneld „Radio-actief afval niet in de grond" kaa;" mmmmz mmmtm LOUISMALLE: BINNENLAND Ceicbc Qounawt VRIJDAG 8 APRIL 1988 PAGINA 5 »et in HEINO - Een 30-jarige treinmachinist heeft* gisteravond de vier uur m zijn cabine bekneld gezeten na een ongeval in de in shgemeente Heino. Op een met knipperlichten beveiligde met overweg was de personentrein Zwolle-Enschede tegen een ndo. graafmachine gebotst. De 25-jarige bestuurder van dit voer- •onUtuig eil treir t Jui ploe„- emi< ders in actie komen om de machinist te bevrijden uit de vand zwaar ingedeukte cabine. Ook een trauma-team uit Zwolle it Shwerd daarbij ingezet. Al jaren ijvert het buurtschap Lierder- im v holthuis voor een betere beveiliging van de bewuste spoor- ijk. wegovergang waar eerder ongelukken gebeurden Juist gis- zijn teren schreven de NS dat er geen aanleiding is voor het de plaatsen van ahob's. raakte daarbij gewond, evenals twee passagiers van de ireTn die in het ziekenhuis werden opgenomen. Reddings ploegen van de brandweer en de NS moesten met snijbran Dolman naar Israel met boodschap DEN HAAG De Tweede Kamer heeft er geen bezwaar tegen dat Kamer voorzitter Dolman de feestelijke her denking van het veertigjarig bestaan van de staat Israel bijwoont. De buiten land-specialisten van de twee grootste fracties in het parlement. De Boer (CDA) en Stemerdink (PvdA), vinden wel dat Dolman een boodschap moet uitdragen. De Boer: „Ik heb geen be zwaar tegen het bezoek als hij maar de boodschap overbrengt dat de VN-resolu- ties moeten worden uitgevoerd en de bezette gebieden inderdaad bezette ge bieden zijn en geen Israëlisch grondge bied". Stemerdink wees op de gesprek ken die Dolman gaat voeren met Her zog en Peres. Verschuiven uitkering bij bevalling mag UTRECHT De Centrale Raad van Beroep in Utrecht, het hoogste rechts college op het gebied van sociale verze keringen, heeft uitgesproken dat de be vallingsuitkering kan worden verscho ven als de totale uitkeringsduur van zes weken maar niet wordt verlengd. De raad heeft uitspraak gedaan in het ho ger beroep van een werkneemster van de provinciale bibliotheekcentrale in Groningen. Zij was drie weken nadat ze een tweeling had gekregen al weer aan het werk gegaan, omdat de kinderen nog in het ziekenhuis moesten blijven. Toen ze de resterende drie weken als nog opnam na thuiskomst van de twee ling, weigerde de bedrijfsvereniging haar een bevallingsuitkering over die periode. Postbank-cao getekend UTRECHT De Postbank en de vakbonden hebben gisteren de tweejarige cao voor de 10.000 werknemers van de Postbank onderte kend. Dat gebeurde ondanks het feit dat de AbvaKabo vorige week aankondigde dat het eind februari gesloten akkoord moest worden opengebroken omdat de gemaakte afspraken voor sommige groepen werknemers een ach teruitgang betekenden. In een gezamenlijke verklaring hebben bonden en Postbank nu meegedeeld dat nader onderzoek heeft uitge wezen dat slechts een klein aantal medewer kers door cao-technische oorzaken inderdaad netto minder heeft ontvangen. Omdat dit niet de bedoeling was, krijgen zij van de Postbank een compensatie. De teruggang in het netto- maandinkomen van de grootste deel van de werknemers bleek niet te wijten aan de nieu we cao, maar had andere oorzaken. ASSEN „De kans dat radio-actief afval in Nederland in de bodem zal worden opgeslagen is buitengewoon gering. Ik kan wel zeggen dat zoiets in Nederland waarschijnlijk nooit zal gebeuren. En van proefboringen daartoe is dan ook geen sprake". Dat zei minister Nijpels van milieubeheer gistermid dag in Assen tegen milieuactivisten die hem een T-shirt voor zijn zoontje overhandigden met daarom een anti-kernenergie tekst. De activisten zijn verontrust over de mogelijke opslag van radio-actief afval in de Drentse bodem. „Wij voeren on der meer actie omdat we willen dat onze kinderen en dus ook uw zoontje niet opgescheept zullen worden met radio activiteit in de bodem", aldus actievoerster mevrouw Wij- nants. ir maffeevi al Inkomen uishouden aak lager an wettelijk .„epaald ^WIJSWIJK Tussen de ien en elf procent van de huishoudens in Nederland heeft maandelijks minder e besteden dan het mini- g waarop zij ^ettelijk recht hebben. Deze huishoudens onder Ie wettelijke grens komen 'emiddeld ongeveer twin- §§gg procent tekort in ver- *meijjking met het mini- num dat voor hen geldt. )it blijkt uit voorlopig onder hoek naar armoede en bestaan- J*S onzekerheid dat de Tilburgse §jj&i loogleraar prof. dr. J. Berg- W$, iman en drie medewerkers ■^',;|iebben verricht in opdracht n de Nationale Raad voor latschappelijk welzijn. Het ijkt erop dat de genoemde luishoudens niet alleen hun echten „laten liggen" om te Oto 'oorkomen een stempel te Vijgen opgedrukt maar ook jmdat men bepaalde regelin gen niet kent of omdat men liet weet om te gaan met bu- eaucratische regels. 3erghman vindt dat de strijd egen het niet gebruiken van Ie sociale zekerheid ten min- te even belangrijk is als de trijd tegen misbruik en onei- ;enlijk gebruik van sociale jitkenngen. Overbodige admi nistratieve drempels moeten worden uitgeschakeld. De wet- lever doet er goed aan weinig naar stabiele en eenvoudige ijg/Jvetten te maken. Uit buiten- ands onderzoek blijkt, zo chrijft hij, dat fijnmazige wet- geving eerder het niet gebruik ons naken van mogelijkheden be- e ergert <*an rnisbruik tegen gaat. Rechter verbiedt onderzoek naar inkomen ^specialist DEN HAAG De Economi- nische Controle Dienst (ECD) r< moet ophouden met het onder- rijzoek naar de feitelijke inko- nens van de specialisten. De anlpresident van de rechtbank in aajDen Haag. mr. M.R. Wijnholt, heeft dit gisteren bepaald in het kort geding dat de Lande- le Pjlijke Specialisten Vereniging (LSV) had aangespannen te- jen minister De Koning (soci ale zaken) die de opdracht tot iet onderzoek heeft gegeven. LSV heeft geen bezwaar ;en een onderzoek naar de naar ze vindt dat ECD daarbij dan ook vra- moet stellen over het aan- uren dat de specialisten 'erken. Mr. Wijnholt is het armee eens. Volgens hem indelt de overheid in strijd 1984 tussen de LSV het kabinet gesloten over komst, het zogenoemd „ge- leraal akkoord", waarin is af- iproken dat onderzoeken laar inkomens en werkbelas- irtg gelijktijdig zullen worden houden. inister De Koning wilde de [egevens gebruiken bij het 'aststellen van het definitieve lorminkomen van de specia- iten. Overheid en LSV voe ren al zes jaar moeizaam over leg over het definitieve norrn- t adJinKomen. Vorig jaar maakte minister De Koning het voor genomen besluit bekend, het vast te stellen op 148.000 gul den per jaar, ongeveer 32.000 gulden minder dan het voorlo pige norminkomen. Aangeno men wordt dat de minister het definitieve norminkomen voor het zomerreces zal vaststellen. ami] OTO: BILTHOVEN De kans op het krijgen van hart en vaatziekten wordt be ïnvloed door drie be langrijke factoren: bloed druk, het cholesterolge halte in het bloed en het roken. Factoren waar mee ook jongeren te ma ken hebben. Het is dan ook niet voor niets dat de Nederlandse Hart stichting dit jaar „het jonge hart" als thema voor de hartweek heeft gekozen. minuten een slachtoffer. Hart- hoogde bloeddruk groter, vaatziekten zijn nog steeds Ook de voeding speelt een gro- doodsoorzaak nummer 1 rol. Vaak wordt aan keu- kenzout een ongunstige in- Bloeddruk vloed en aan kalium en kalk gunstige invloed op de "ras Wat zegt de bloeddruk op jon ge leeftijd over de bloeddruk later? Dr. D.E. Grobbee enkele onderzoekingen bleek Rotterdam zei daarover giste ren in Bilthoven: „Uit onder zoek is gebleken dat het bloed drukniveau een zekere voor spellende waarde heeft voor de bloeddruk op een later tijd stip, hoewel deze pas bij jonge ren vanaf 15 jaar van werke lijke betekenis wordt" In de hartweek. die volgende De hoogte van de bloeddruk week wordt gehouden, vraagt wordt door een aantal factoren de Nederlandse Hartstichting bepaald. Op de kinderleeftijd van 2jjn je bloeddruk hoofddocent Epidemiol^ de Erasmus Universiteit lagere bloeddruk hebben dan kinderen met een slechte re conditie. Meer kans zoals gebruikelijk de het publiek voor het bestrijden ders van hart- en vaatziekten. Ie- het belangrijkst. Naarmate de der jaar krijgen 60.000 Neder- bloeddruk van de ouders ho landers een hartinfarct of een ger is of wanneer kinderen beroerte, dat betekent elke 8 dik zijn, is de kans op een v« Ook een hoog cholesterolge halte in het bloed verhoogt de kans op het krijgen van hart en vaatziekten. Dikke kinde ren en kinderen van ouders met een hoog cholesterolgehal te hebben meer kans op een het lichaamsgewicht verhoogd cholesterol. Het ge- bruik van de pil, vooral in combinatie met roken, is even min gunstig voor het choleste rol in het.bloed. Het gaat hier bij vooral op effecten op lange termijn. De hoeveelheid cholesteröi in het bloed wordt ook bij jonge ren voor een deel bepaald door de hoeveelheid vet in de voe ding. Nederlandse kinderen eten, met name in het week einde, te veel en te vet. Uit een Amerikaans onderzoek bleek dat kinderen die meer tv kijken gemiddeld dikker zijn dan kinderen die veel in beweging zijn. Zowel roken als alcohol leiden lesteroTgehalte. Roken onderzoek naar voren geko men als een belangrijke risico factor voor hart- en vaatziek ten. Hoewel de meeste jonge kinderen negatief staan tegen over roken, gaan ze daar ir puberteit veel toleranter denken. Dat gebeurt mede on der invloed van de sociale druk van leeftijdgenoten. Lesmateriaal De Nederlandse Hartstichting richt zich binnen haar (jeugd- )preventiebeleid vooral op de voorbeeldfunctie. Daarvan werden in Bilthoven een aan tal duidelijke voorbeelden ge geven: in het kader van het vakgebied gezondheidseduca tie dat in 1985 op alle basis scholen verplicht werd gesteld heeft de Hartstichting nieuw lesmateriaal ontwikkeld: het zogenoemde „Rikketik Ik- pakket". Dit pakket is inmid dels door 3.500 basisscholen besteld. Nieuw is ook het feit dat dt Hartstichting in samenwer king met het landelijk cen trum GVO in Utrecht een 2- de jarig project is gestart waarin voorlichtingsmethoden worden ontwikkeld op jonge ren in achterstandsituaties. Het blijkt dat met de huidige zijn, terwijl Voorpagina van het blad Hartslag dat ter gelegenheid van de hartweek is uitgebracht door de Nederlandse Hartstichting. Presentator Henny Huisman hanteert de collectebus. FOTO: PR voor licht ingsaanpak deze jon- hart- en vaatziekten juist zon geren moeilijk te bereiken belangrijke groep zijn gjJOCHEM GREVEN Potentiële kopers bekijken Arabische volbloedpaarden die morgen worden geveild. NIJKERK In het anders zo rustige Nijkerk zullen morgen honderden paardenliefhebbers uit vele landen bij elkaar ko men om een unieke veiling bij te wonen. In de Gelderse plaats komen voor het eerst in de Europese paardengeschie- denis 120 Arabische volbloe den tijdens één veiling onder de hamer. De openbare verkoping bete kent net definitieve einde van de stoeterij Liberty Arabians bv, een 'paardenfokkerij van wereldnaam. De Arabische volbloeden moeten worden verkocht omdat Liberty Ara bians failliet is. Volgens cura tor mr. C. van Zalingen be draagt de schulcl aan fiscus, bedrijfsvereniging en bank rond de 5 miljoen gulden. De Nijkerkse fokkerij is ten onder gegaan aan de gevolgen van enkele elkaar in snel tem po opvolgende tegenslagen. M Kleine-Vloor, weduwe van de voormalige eigenaar van de fokkerij: „Het begon in 1985 met een enorm pechjaar. De merries werden niet meer drachtig en de hengsten lever den slechte kwaliteit sperma. i dat jaar wa* les drach- normale In de zomer vai ren slechts drie i tig, terwijl het iaren wel 40 waren. Pas na lang zoeken kwamen we ach ter de oorzaak. De producent van het paardenvoer had de samenstelling van het voer veranderd, waardoor er bij de paarden hormonale bijwerkin gen optraden". Als het voedselprobleem de enige tegenslag was geweest, had Liberty er volgens Kleine bovenop kunnen komen. „Weliswaar hadden we finan ciële problemen doordat de verkoop stagneerde, maar we hadden het wel kunnen red den". In mei van het vorig jaar overleed echter volkomen onverwacht eigenaar Kleine. Zijn weduwe: „Hij was het za kelijk brein en hij had ook de meeste contacten met de bin nen- en buitenlandse klanten. Dat viel allemaal in één klap weg". Liberty Arabians kwam uit eindelijk in serieuze betalings problemen toen een van de be langrijkste afzetgebieden, de Verenigde Staten, voor Liber ty Arabians onbereikbaar werd als gevolg van een aantal beperkende maatregelen van de Amerikaanse overheid. Een situatie die nog eens werd ver sterkt door de lage koers van de Amerikaanse dollar. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 33) Nu komt ook de raceboot aan. De mannen van de „Bore as" springen er uit en nu begint het lieve leventje! De boeven verzetten zich eerst tot het uiterste.... Het rustige eilandje Is plot- "seling een lawaaiig, klein slagveld geworden, waar de salvo's klinken en hard gevochten wordt. Maar de vijand ziet al gauw het Hopeloze van de strijd in. De vliegboten cirkelen met donderend geraas vlak boven hun hoofden, van de zeekant uit dringen „Bo- reas"-mannen op.... De schurken weten niets beters te doen dan hun handen omhoog te steken en zich over te geven. Met woe dende tronies laten ze zich op een hoop drijven en boeien. En dan begint de terugtocht. Ze worden In de raceboot geladen en naar de „Boreas" gebracht. Hun rol Is uitgespeeld: maar hun ka pitein (die met het filmsterrensnorretje) is met zijn adjudant in het jolletje om het eiland gevaren.... NEW YORK - Louis Malle heeft de dag niet kunnen vergeten waarop de Gestapo zijn school binnenmarcheerde en een 13-jarige joodse klasgenoot meenam om in Auschwitz te vermoorden. Het grij pen van de iongen, die een toevlucht had gezocht op een katholieke jon gensschool in Frankrijk, is net onderwerp van Malles nieuwe film „Au revoir les enfants". „Het is de film waarmee ik be kend zou willen blijven", zegt de 55-jarige regisseur, auteur en producer, terwijl hij de hand van zijn vrouw, de Ame rikaanse filmactrice Candice Bergen, in de zijne houdt ge klemd. „Het is het verhaal dat ik jaren heb willen vertellen". Met „Au revoir les enfants" zegt Malle zijn belangrijkste en persoonlijkste statement te maken. Zijn „Lacombe. Lu- cien", dat ook gaat over de Duitse bezetting, noemt hij een voorproefje van wat hij nu heeft gemaakt. Het is de vrucht van 40 jaar overden king en het script was in twee weken af. Lange dracht Over die lange „dracht" zegt Malle: „Ik was doodsbang dat ik het niet goed zou doen en daar zou ik mezelf om hebben gehéat. Toen ik ouder werd, dacht ik dat ik het misschien toch moest doen om dóór te geven. In de jaren zeventig zette ik mii eraan, maar het script beviel me niet en ik heb het opzij gelegd". In het mid den van de jaren tachtig kris talliseerde het denkbeeld zich en in de zomer van '86 schud de hij het script uit zijn mouw. „Ik liet het vrienden zien en zij moedigden mij aan", aldus de regisseur na de première van de film in New York. De opluchting van Malle con trasteerde sterk met de droef geestigheid van het publiek, dat in zijn stoel bleef zitten om te verwerken wat zich had af gespeeld. „Au revoir les enfants" is door de vereniging van filmcritici van Los Angeles uitgekozen tot Beste Buitenlandse Film van 1987, kreeg de Leone d'Oro van Venetie. werd voor gedragen voor negen Césars - ae Franse Oscar - en is voor zijn nieuwste film „Au revoir les enfants". Auschwitz De film volgt Julien Quentin, die de 12-jarige Malle voor stelt, gedurende twee winter weken in het pensionaat. Zijri klasgenoot werd door barm hartige Franse religieuzen van het Petit Collége d'Avon, Jean Bonnet genoemd. Eigenlijk heette hij Hans Helmut Michel en hij stierf in Auschwitz kort geestelijke op 15 januari 1944 uit het college op 80 kilometer ten zuiden van Parijs waren gehaald. De andere twee jon gens stierven in hetzelfde kamp in het zuiden van Polen en de geestelijke in het zieken huis, een week nadat hij in 1945 was bevrijd uit het Oos tenrijkse kamp Mauthausen. Malle heeft voor het script ge put uit eigen research, herin neringen van klasgenoten en het Joods Documentatiecen trum in Parijs. Vervolg Wat Malle niet kon bevroeden toen hij „Bonnet" vaarwel wuifde, was dat hij zijn vriend nooit terug zou zien. „Wij wis ten alleen dat hij in groot ge vaar verkeerde. Wij ervoeren in 1945 op het einde van de oorlog dat zij niet terugkwa men", vertelt hij. Ter herinnering aan zijn eigen beschermde kindsheid als zoon van een moeder met een ver mogen uit suiker, heeft Malle zijn „Au revoir les enfants" gewijd aan zijn eigen kinde ren, van wie er twee dichtbij de leeftijd zijn die Quentin had. Hij overweegt een ver volg dat zou gaan over het tra gisch lot van de geestelijke en de drie joodse jongens en zou laten zien wat met hem ge beurde nadat de Duitsers de school hadden gesloten. „Maar ik geloof niet dat een vervolg de indruk zou maken en de kracht zou hebben van dit verhaal" Nabestaanden vermoorde vrouw dienen klacht in GRONINGEN De nabe- staanden van de onlangs in Groningen door een tbr-pa- tiënt verkrachte en vermoorde vrouw hebben een klacht in gediend bij de Groninger ge meentepolitie. De klacht richt zich op het feit dat de familie was ingelicht. De na bestaanden overwegen ook een klacht in te dienen bij de Raad voor de Journalistiek over de wijze waarop de ver schillende bladen en omroe pen met de zaak zijn omge sprongen. Met name de uitzen ding van Veronica's Nieuws lijn waarin de route werd ver toond die de jonge vrouw af legde voor ze werd vermoord, is door de familie als ontzet ervaren Tenslot- de nabestaanden met behulp van een advocaat uit of er mogelijk sprake is van schuld door de directie van de Van Mesdagkliniek. Minder rokers meevaller op niet-roken-dag DEN HAAG Het aantal rokers tussen de 15 en 65 jaar daalde vorig jaar van 41,7 naar 40.4 procent van de Nederlandse bevol king. Dit blijkt uit de jaar cijfers van de Nederlandse tabaksindustrie die giste ren op de internationale niet-roken-dag van de Wereldgezondheidsorga nisatie bekend werden. Dat moet een opsteker zijn ge weest voor voorzitter R. de Jong van de Stichting Volks gezondheid en Roken, die ove rigens licht teleurgesteld was. Door de arrestatie van de ont voerder van Gerrit Jan Heijn kreeg de niet-roken-actie in de media niet de aandacht die het verdiende. In veel landen was de actie een succes

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5