Angst voor wraakacties van joodse kolonisten Vredesintiatief Shultz: een gevecht tussen bulldog en pitbullterriërs Oppositie Panama ontevreden over weifelende houding VS buitenland ;bi Pater Zorza sleutelfiguur Italiaanse drugsmaffia E Bomaanslag op blanke ANC-er C^idócSomont VRIJDAG 8 APRIL 1988 PAGINA North onderzocht op drugshandel WASHINGTON De commissie van het Amerikaanse Congres die de internationale drugshandel onder zoekt. wil de aantekeningen van Oli ver North bestuderen op eventuele betrokkenheid van deze voormalige medewerker van de Nationale Vei ligheidsraad bij de drugshandel. Eerder hebben getuigen aanwijzingen verstrekt dat de Amerikaanse over heid betrokken was bij drughandel met Latijnsamerika, in het kader van de bevoorrading van de Nicaraguaan se Contra's. Oliver North speelde eerder een hoofdrol in het schandaal rond het doorsluizen van de winsten _van wapenleveranties aan Iran naar de Contra's. Simon stopt race naar Witte Huis NEW YORK Zonder zich de finitief terug te trekken heeft de Amerikaanse senator Paul Simon gisteren laten weten dat hij geen campagne meer zal voeren voor de Democratische nominatie voor de presidents verkiezingen. Simon, vooral be kend vanwege zijn strikdasje verklaarde pas na laatste voor- verkiezing op 7 juni bekend te maken of hij zijn kandidatuur intrekt „want niemand weet wat er nog tussen nu en dan gaat gebeuren". Intussen verhe vigen Jackson, Dukakis en Gore de strijd om de belangrijke voorverkiezing in New York. VS: Geen discussie over PLO-kantoor DEN HAAG De Verenigde Staten nemen niet deel aan een hoorzitting van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag over het conflict met de Ver enigde Naties om het PLO-kantoor in New York te sluiten. Dit heeft de Ame rikaanse ambassadeur in Den Haag, John Shad gisteren geschreven; de hoorzitting dient maandag. De VN heb ben het Hof om uitspraak gevraagd over de vraag of de VS verplicht zijn het geschil voor te leggen aan een arbi trage-tribunaal. De VS hebben de slui ting van het kantoor geëist, omdat de PLO een terroritische organisatie zou zijn. De VN menen echter dat Was hington zich verplicht heeft onderdak te bieden aan alle leden van de bond. Mexico tegen invoer sado - kauwgum wikkels MEXICO-STAD Mexicaanse kin deren kunnen binnenkort geen sado masochistische kauwgumpapiertjes van Amerikaanse makelij met daarop de belevenissen van de „Garbage Pail Kids" meer verzamelen. Bezorg de ouders en de regering zijn in het teweer gekomen om de geliefde bub- le-gum van de kleintjes in een meer stichtelijke verpakking te krijgen om de gum zo met een gerust hart in de broodtrommeltjes te kunnen bliiven doen. Het gaat bijvoorbeeld om plaat jes waarop een kleuter zichzelf door de gehaktmolen draait. Mexico be schuldigt de VS van het exporteren van perversiteiten en onesthetisch gedrag. China kiest 81-jarige president PEKING De Nationale Volk- sassemblee van China heeft vandaag de 81-jarige generaal Yang Shangkun tot president gekozen, als opvolger van Li Xiannian. Shangkun is China's vierde president. De afgevaar digden in de volksassemblee, het Chinese parlement, kozen de 80-jarige Wang Zhen als vice-president van de volksre publiek en de 71-jarige Wan Li als parlementsvoorzitter. Deng Xiaoping blijft voorzitter van de centrale militaire commissie en daarmee een van de machtigste mannen van het land. Gesprek kerken met Brunswijk positief PARAMARIBO De delegatie van Comité Christelijk Kerken (CCK) in riname is positief gestemd na de sprekken die het deze week „in sl zakelijke sfeer" heeft gevoerd mei leiding van het Jungle Commando, delegatie was „hartelijk en sponta ti ontvangen op Langetabbetje, het e waar het hoofdkwartier van het Ji Commando is gevestigd. De bemit laar bisschop Zichem heeft vant verslag uitgebracht aan president Sh kar, maar nog geen nieuw datum i een tweede gesprek met Brunswijk. derwerpen van gesprek moeten zijn beëindigen van de burgeroorlog, de rugkeer van vluchtelingen uit Guyana en de voedselsituatie. HEI vier sl| gerr „Akkoord Afghanistan kan worden getekend" MOSKOU Er kan al op korte termijn een akkoord over een vredesregeling voor Afghanistan worden onderte kend. De belangrijkste obsta kels zijn uit de weg geruimd. Met deze optimistische verkla ring hebben Sovjetleider Gor- batsjov, minister van buiten landse zaken Sjevardnadze en de Afghaanse president Najib gisteren hun besprekingen in Tasjkent afgerond. Ook vol gens Pakistan is er een door braak in het vredesproces. Gisteren werd volgens diplo maten „achter de schermen" overeenstemming bereikt tus sen de VS en Sovjetunie over een „symmetrische voorzet ting" van de militaire steun aan het islamitisch verzet en het bewind in Kabul. In een toespraak tot het parlement zei de Pakistaanse president Zia ul-Haq dat zowel de VS als de Sovjetunie afgestapt zijn van het scenario waarbij de mili taire hulp van beide zijden be ëindigd zou moeten worden. ..Een akkoord kan nu elk mo ment gesloten worden", aldus Zia. Hij voegde daar aan toe dat de 3 miljoen Afghaanse vluchtelingen in zijn land al binnen enkele maanden vrij willig en „eervol" kunnen te rugkeren. Amerikaanse woordvoerders en VN-bemiddelaar Diego Cordovez kwamen gisteren met veel voorzichtiger reac ties. Zo verklaarde Cordovez in Genève dat nog steeds „en kele zeer moeilijke beslissin gen" moeten worden geno men. MEISJE WAARSCHIJNLIJK PER ONGELUK DOODGESCHOTEN Massale belangstelling voor de begrafenis van het gedode meisje. In Israel gaan overigens stemmen op, die het door schoolkinderen laten bezoeken van Arabische dorpen in bezet gebied „een pure provocatie" noemen. KARNEI SHOMRON Duizenden joodse kolonis ten op de door Israel bezet te westelijke Jordaanoever hebben wraak gezworen voor de dood van het 15-ja- rige meisje Tizra Porat. Zij kwam eergisteren in het Arabische dorpje Beita om het leven bij een aanval van Pales- tijnen op een groepje joodse kin deren. Bij zoekacties in Beita schoot het Israëlische leger gis teren een Palestijnse jongen dood, die geen gehoor gaf aan een bevel om te blijven staan. Intussen is grote twijfel ont staan over de preciese doodsoor zaak van het meisje. Aanvanke lijk was verklaard dat zij door stenen was gedood. Maar uit een lijkschouwing is gebleken dat zij dodelijk getroffen is door een kogel. Het staat vrijwel vast dat het meisje werd geraakt toen haar volwassen begeleiders op de Palestijnse jongeren be gonnen te schieten, die de bus van de kolonisten aanvielen. Weliswaar heeft een Palestijnse jongen op een gegeven moment een van de wapens van de bege leiders in handen gekregen. Maar toen waren volgens oog- ge\uigen de kogels al op. In Beita heeft het Israëlische le ger honderden mannen voor verhoor opgepakt. Een jongen die wegvluchtte voor de solda ten werd doodgeschoten. Vol gens de legerleiding zou hij be trokken zijn geweest bij de dood van het meisje. Vier woningen in het dorpje werden door mili tairen als vergelding verwoest. In twee nabij Beita gelegen dor pen koelden joodse kolonisten hun woede door uitgebreide vernielingen aan te richten aan Palestijnse bezittingen. Sommige kolonisten pleitten er voor om de 4.000 inwoners van Beita naar Libanon uit te wij zen. Tevens drongen zij aan op een nieuwe campagne voor meer Israëlische nederzettingen op de Westoever en eisten zij dat het leger de bevoegdheid krijgt om te schieten op ieder een die stenen gooit. „Nu er zich in een Arabisch dorp een pogrom onder Israëlische kin deren heeft afgespeeld blijft er geen andere mogelijkheid over dan het hele dorp te vernieti gen, het van de Israëlische bo dem weg te vagen," liet rabbijn Eliezer Waldman zich ontval len. Op de begrafenis van het meisje was ook premier Shamir aan wezig. „Elke moord versterkt en verenigt het Israëlische volk, verbindt het meer met dit land en laat zijn wortels hier dieper groeien", aldus Shamir, die ver klaarde dat de dood van het meisje Israels vastbeslotenheid versterkt orrt de bezette weste lijke Jordaanoever te behouden. TEL AVIV Ook na zijn jongste rondreis door het Mid den Oosten houdt de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, goede moed. Hoe dat kan is een raadsel, zeker voor de re geringen van Israël, Jordanië. Syrië, Egypte en Saudi-Arabië. de landen die de Amerikaanse vredestichter de afgelopen week bezocht. Het zal wei te maken hebben met de koppig heid van de minister, die zich volgens iemand in zijn entou rage „als een bulldog" in het vredesinitiatief heeft vastgebe ten. Van vorderingen in de richting van een vredesproces is tenminste niets gebleken. Premier Shamir van Israel blijft zich verzetten tegen een internationale vredesconferen tie en tegen het opgeven van bezet gebied in ruil voor een vredesregeling met de Arabi sche buurlanden (VN-resolutie 242). Om geen misverstand te laten bestaan over de breedte van de kloof tussen de posities formuleerde de Syrische presi dent Hafez Assad vorige week nog eens zijn eigen voorwaar den voor deelname een een vredesproces. Israël dient zich terug te trekken tot de gren zen van 1967, er moet een on afhankelijke Palestijnse staat komen, de internationale vre desconferentie moet besluiten kunnen afdwingen en de PLO moet er zelfstandig aan deel nemen. Waarover nog onder handeld moet worden als aan die voorwaarden is voldaan, is niet duidelijk. Het standpunt van Assad wordt in grote lij nen gedeeld door Yasser Ara fat. Koning Hussayn van Jordanië voelt in principe wel voor het plan-Shultz. dat voorziet m een internationale conferentie, gevolgd door directe bespre kingen met Israël over be perkt zelfbestuur voor de Pa- lestijnen en daarna over een definitieve regeling. Maar het oordeel van Syrië en de PLO weegt zwaar voor de kwetsba re Hussayn. Zoals de zaken nu staan zal hij dan ook geen „ja" zeggen tegen het Amerikaanse Sjevardnadze Nu de jongste ronde van over leg geen zichtbaar resultaat heeft opgeleverd richt de aan dacht zich op het volgende evenement dat mogelijk wat schot kan brengen in de aan loop tot een vredesproces: de ontmoeting van Shultz met de Russische minister van buiten landse zaken Edouard Sje vardnadze op 21 april in Mos kou. Bij die gelegenheid zou den Amerikanen en Russen het eens moeten worden over de opzet van een internationa le vredesconferentie. Overeen stemming, zo hopen de Ameri kanen, zal Israël en Jordanië toeschietelijker maken en wie weet volgt dan ook Syrië. Maar het is de vraag of Shultz nog echt gelooft in de levens vatbaarheid van zijn initiatief. Hij mag zich dan „als een bull dog" hebben vastgebeten in zijn missie, de mogelijke on derhandelingspartners in het Midden Oosten hebben hun tanden gezet in hun eigen on wrikbare standpunten. Als pit bullterriërs. Neem nu premier Shamir en zijn verzet tegen een interna tionale conferentie. Zo'n hou ding zou volstrekt begrijpelijk zijn geweest als de conferentie beslissingen zou kunnen op leggen en afdwingen. Maar wat Shultz voorstelt is een in ternationaal forum met weinig meer dan een ceremoniële taak, als alibi voor de daarop volgende directe onderhande lingen tussen Israël en zijn buurlanden. Als het toch mis gaat, dan zijn de Amerikanen de eersten die opstappen, heeft Shultz verzekerd. Wat wil Shamir nog meer? In een recent artikel in' The New York Times komt de voormalige Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, Abba Eban, tot de conclusie dat de internationale confe renties waaraan Israel tot nu toe heeft deelgenomen, kun nen worden verdeeld in twee groepen. De ene groep bestaat uit conferenties die Israel pro fijt opleverden. De andere uit internationale bijeenkomsten die Israel niet hebben ge schaad. Eban verzet zich fel tegen de kwalificaties die de rechtse partijen in Israel hebben toe gekend aan de idee van de in ternationale conferentie. Eban: „Te spreken over: een dodelijk gevaar, een ramp, Munchen, de naamswijziging van Tel Aviv in Arafatsville en een scherpgeslepen mes is pure hysterie". Irrationeel Misschien is het initiatief van Shultz wel ten dode opge schreven ómdat hij de rol van dit soort hysterie en in het al gemeen van irrationele politie ke factoren in het Midden Oosten heeft onderschat. De praktisch ingestelde Amerika nen hebben dat al eens duur moeten bekopen in Libanon en Iran. Shultz zelf gaf het eerder deze week in Israel min of meer toe. „Het heeft geen zin te ver bergen dat er belangrijke struikelblokken liegen op de weg naar vredezei hij. „Emoties worden diep ge voeld, principes worden trots overeind gehouden en er zijn lange tradities, grote culturen en rechten bij betrokken. Maar met een serieuze inzet kan het toch gebeuren". Voor minister Shultz en voor zijn Israëlische collega Peres is de internationale conferentie vooral een procedurekwestie. George Shultz Maar voor Shamir staan er zwaarwichtige principes op het spel. Instemmen met een internationale conferentie be tekent toegeven aan de vijand en een eerste stap op een heil loze weg. die uiteindelijk kan leiden tot het opgeven van ge deelten van „het land Israel", zo meent Shamir. Ook aan de Arabische kant, met name bij de PLO en Syrië, leven velen in een zelf gescha pen droomwereld. Er zal nog heel wat water door de Jor- daan vloeien voor de Pale stijnse leiders er achter komen dat er een niet onaanzienlijk verschil bestaat tussen ener zijds het eindeloos opsommen van rechten en anderzijds het vertalen van die rechten in praktische vredesvoorstellen. Ondertussen tekent het fiasco van het Amerikaanse vredesi nitiatief zich steeds duidelijk af. Maar de hysterici zijn de laatsten die zich daarover zor gen maken. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De „heroïne-pater" Don Lorenzo Zorza, vorige week op miraculeuze wijze aan de Amerikaa jjj politie ontsnapte, is in Italië gearresteerd. De pries ,j5t was ondergedoken bij een kunstenares in Bologna, voi Hij werd gezocht wegens betrekkingen met de maliev en internationale drugshandel. In 1984 was hij al "ai acht jaar voorwaardelijk veroordeeld wegens diefs^® van schilderijen. Zorza werkte een tijdlang voor ,ch! vertegenwoordiging van de Heilige Stoel bij de Vegev nigde Naties in New York. „Deze broeder heeft onsjmal heel wat leed berokkend", zo zei een bedroefde cèvor frater uit Zorza's parochie in New York. £aa Humor kan Zorza niet ontzegd worden. De priester had een reautje in New York met de veelzeggende naam „De fami dat zich officieel bezig hield met bejaardenzorg. In de palfoj voor de oudjes die vanuit Italië arriveerden zat echter hert die via de machtige New Yorkse maffia-familie Gambino aad jy] verslaafden van de Amerikaanse metropool verkocht werd. familie" van Zorza was één van de belangrijkste kanalen dij gr Italiaanse criminelen gebruikten om hun heroïne in New Y af te zetten. DE Toen vorige week Amerikaanse en Italiaanse autoriteiten in sch gecombineerde actie meer dan honderd maffiosi arresteen mo was er ook een arrestatie-bevel voor Zorza. De priester werdzoe Rome door Amerikaanse rechercheurs op het vliegtuig r me New York gezet. De speurders wachtten tot de deur van pre Boeing zich achter Zorza gesloten had. Toen hun AmerikaaJDe collega's uren later in New York het pas gelande vliegtuig I hei nengingen, bleek tot hun verbijstering dat de priester zich hel onder de passagiers bevond. Aangezien „de pater van de Pi lijk Connection" in Bologna gearresteerd werd, moet hij er kenl(LS lijk toch nog in geslaagd zijn het toestel te verlaten voordat ger van de Romeinse luchthaven opsteeg. ale MAPUTO Een Zuidafri- kaanse anti-apartheidsactivist is gisteren ernstig gewond ge raakt bij een bomaanslag in de Mocambikaanse hoofdstad Ma puto. De blanke advocaat Al- bie Sachs, die al jaren in bal lingschap leeft, raakte gewond toen zijn auto bij het starten ontplofte. Recentelijk zijn meerdere aanslagen gepleegd op ANC-leden onder meer in Brussel en Parijs. In de Franse hoofdstad werd Dulcie Sep tember vorige week door een „professional" gedood. Het ANC beschuldigt de regering in Pretoria ervan de hand te hebben in de aanslagen. Bedekt met bloed wordt adiinl caat en tevens ANC-lid I roi Sachs naar het ziekenhuis f Maputo gedragen. FOTO: de PU SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (cl Standaard Uitgeverij, Antwerpen-ty (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON In Pa nama groeit de ontevre denheid over het optreden van de VS die, zoals som mige oppositieleiders zeg gen „niet willen afmaken wat ze zijn begonnen". Bovendien blijkt in de Pana mese oppositie toenemende verwarring te bestaan over de zin van de Amerikaanse troepenzendingen naar hun land. Tal van Panamezen vinden dat de Amerikaanse troepen moeten worden in gezet om generaal Manuel Noriega te verdrijven. Maar de Amerikaanse militairen zijn blijkbaar niet bereid ver der te gaan dan het bescher men van de in Panama woonachtige Amerikanen en de VS-bases daar. De oppositieleiders weten zich geen raad meer met de nu ontstane situatie. Ge steund door de VS zijn ze stakingen en demonstraties begonnen waarvan werd verwacht dat die op korte termijn tot de val van Norie ga zouden leiden.* Maar de generaal zit nog steeds in het zadel en zijn 14.000 man ster ke troepenmacht lijkt hem trouw te blijven. Honderd duizenden Panamezen gaan intussen zwaar gebukt onder de economisch boycot van hun land. De VS blokkeren nog steeds de dollarstroom naar Panama en dat bete kent dat een groot deel van de Panamese bevolking geen geld of salaris meer ont vangt. De door Noriega afgezette, maar door de VS gesteunde president Delvalle, lijkt eveneens ontevreden te zijn over het optreden van de VS. Zijn positie is nog hache lijker geworden nu het No- riega-regiem een officieel ar restatiebevel tegen hem heeft uitgevaardigd. De Amerikaanse regering in Washington zegt intussen al enkele dagen dat ze bekijkt hoe de druk op Noriega kan worden verhoogd. Maar de Panamese machthebber is daar kennelijk niet van on der de indruk. Hij weet dat de Amerikanen er alles aan zullen doen een confrontatie in Panama te voorkomen. Hoewel de meeste Latijns- en Middenamerikaanse lan den zich tegen Noriega heb ben uitgesproken, zal een militair optreden van de VS op bijzonder weinig sympatie kunnen rekenen. Zware bombardementdïf tussen Iran en Iraq NICOSIA Iran en Iraq 1 ben gisteren opnieuw elk hoofdsteden gebombarde Het is voor het eerst i jaar dat een aanval op Iraakse hoofdstad BaU uitgevoerd door de Iraaj^ luchtmacht. Volgens Iran ging het „zware bombardementen selectieve doelen, waarbij vijand totaal werd verri Iraq maakte bekend enl uren later zes raketten te 1 ben afgevuurd op de IraJ steden Teheran, Qom, Isfa! en Tabriz en Karaj. In York vinden overigens leiding van Perez de Cue nog steeds besprekingen pi over een wapenstilstand in acht jaar durende oorlog 33

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4