Relatie Anglicaanse kerk met Zuidafrikaanse regering al lang slecht £eidóc GEESTELIIK LEVEN/OPINIE beroepingen kerk wereld Steeds meer vrouwelijke priesters in Zweden brieven van lezers >weer Ceidoe Commit VRIJDAG 8 APRIL 1988 PAGIN Aartsbisschop Foley op bezoek in Nederland Essaywedstrijd als bijdrage aan conciliair proces HILVERSUM De Amerikaanse aartsbisschop, mgr John Foley, is vandaag voor een vierdaags bezoek i^ Nederland aan gekomen. Mgr Foley is voorzitter van de pauselijke commissie voor de communicatie en als zodanig adviseur van de paus in media-aangelegenheden. Mgr. Foley heeft vandaag een bezoek gebracht aan de KRO waarvoor hij een bijzondere interesse heeft. De KRO neemt als katholieke omroep een unieke plaats op de wereld in. Mgr. Foley had laten weten zich daarvan graag een beeld te willen vormen. Mgr. Foley zal de komende dagen contacten leggen met mensen van andere (katholieke) media. Ex-dominee wint geding tegen Chr. Geref. Kerken HILVERSUM De Christelijke Gerefor meerde Kerken moeten aan de in 1984 afgezette predikant drs. Joh. Kruis te Rosmalen drie jaar achterstallig salaris beta len. Dat heeft de kanton rechter te Den Bosch kort geleden bepaald in een procedure die Kruis had aangespannen. Kruis begon de procedure bij de kantonrechter in Den Bosch omdat de kerken hem naar zijn mening niet hebben ontslagen. Toen Kruis de procedure al was begonnen, deelden de kerken de rechter mee dat de predikant wel de gelijk was ontslagen. Ook hebben zij de rechter, aldus Kruis, inzage gegeven in hun motieven. Alvorens de kan tonrechter vonnis wees, be paalde de rechtbank dat de kantonrechter bevoegd was zich in deze zaak uit te spre ken. De Christelijke Gerefor meerde Kerken bestreden dit. In zijn uitspraak wees de kantonrechter alle eisen van de kerken af. De kerken zijn hiertegen in hoger beroep ge gaan. maar omdat het een vonnis uit voorraad betreft moeten zij het achterstallige salaris nu al uitbetalen, groot enige honderduizenden gul dens. In het vonnis heeft de kan tonrechter. aldus Kruis, be paald dat een synode of clas sis (regionale kerkvergade ring) enige zeggenschap heb ben over de maatschappelijke status van een predikant Al leen een kerkeraad mag een predikant afzetten. Kruis heeft nog een andere procedure tegen de christe lijk gereformeerde kerken aangespannen. Daarin eist hij van de kerken dat zij bekend maken waarom zij hem heb ben afgezet. De rechter sprak in april 1986 uit dat de ker ken een onrechtmatige daad gepleegd hebben door alleen te publiceren dat Kruis zich schuldig heeft gemaakt aan persoonlijke zonden. Tegen de vordering van de rechter dat de kerken dit herstellen door bekend te maken waar om Kruis is afgezet, zijn de kerken inmiddels in beroep gegaan. Nederland* Hervormde Kerk Beroepen te Leerbroek (toez.) W. Roos te Harskamp; te Beemster (part-time) mevr. A. Heeringa. pas toraal medewerkster aldaar en kand. te Midden-Beemster die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Montfoort (deel gemeente de Spreng) J.H.L. Rie- mens, kand. te Utrecht. Christelijk* Gereformeerd* Ker ken Tweetal te 's-Gravenhage-Scheve- ningen: M. van der Sluys te Ker- kwerve en J. Veenendaal te Baren- Beroepbaarstelling A. van Ek, Wete- ringdijk 97. 8166 KT Ernst. tel. 05787-2153; H. van de Steege. Adelaarslaan 277, 7331 GD Apel doorn. tel. 055-331039; J.M. Vierge ver. Tooroplaan 69.6717 KB Ede. tel 08380-22819. Bedankt voor Grand Rapids (USA) (Free Ref. Church) P. den Butter te Middelharnis. Gereformeerde Kerken Vrijge- Beroepen te Groningen-Noord W. Triemstra te Utrecht-Centrum. UTRECHT De Doopsgezinde Vredesgroep en het Vrijzinnig Protestants Centrum hebben het initiatief genomen tot een es say-wedstrijd met als thema 'Is gerechtigheid economisch haal baar?' Studenten aan universiteiten en hogescholen wordt ge vraagd hun ideeën over dit onderwerp op papier te zetten. De wedstrijd is een bijdrage aan het conciliair proces voor gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping van de Wereldraad vaVi Kerken. In de jury hebben onder anderen zitting dr. B. Goudzwaard, hoogleraar economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en dr. O. Jager, wetenschappelijk hoofdmedewer ker evangelistiek aan de theologische universiteit van de Gere formeerde Kerken in Kampen. Voor het winnende essay is een prijs van 2500 gulden beschikbaar. Zij die de duisternis niet bemerken, zullen nimmer het licht zoeken. KAAPSTAD Terwijl de Zuidafrikanen hun dagelijkse werkzaamhe den hervatten na een lang paasweekend, woedt de stormachtige ruzie tussen de (Angli caanse) kerk en staat ge woon weer verder. Een oplossing lijkt voorlopig niet in het zicht. De strijd concentreert zich rond Desmond Tutu, de Ang licaanse aartsbisschop van Kaapstad en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, en de man die Zuidafrika re geert. Pieter Botha. De con troverse rakelt de oude poli tieke vijandigheden weer op die teruggaan tot ver in de Zuidafrikaanse geschiedenis. De invloedrijke, maar tame lijk traditionalistische Angli caanse Kerk, een zelfstandige tak van de staatskerk in En geland, heeft het al veel va ker aan de stok gehad met de door de Nasionale Party ge domineerde regering; in feite al vanaf het moment dat deze in 1948 aan de macht kwam. Maar de huidige ruzie over treft alle vorige confronta ties. In de vorige eeuw koesterde de Nederlandstalige boeren bevolking van de zwart-blan- ke grensstreek m de oostelij ke Kaapprovincie een grote wrok jegens de Britse autori teiten en hun missionarissen. Een opstand tegen de Britten en hun manier van leven veroorzaakte uiteindelijk de Grote Trek. Zo'n veertien - duizend „Trekboeren" trok ken en masse naar de bin nenlanden van Zuidafrika, vastbesloten om zich daar te vestigen als een „vrij en on afhankelijk volk". In feite kwam dit erop neer dat ze vrij waren om hun rigoureu- President Botha ze rassenscheidings-politiek, gericht tegen de zwarten, door te voeren. ANC Vandaag de dag is de politie ke erfgenaam van deze Trek boeren, de hoofdzakelijk door Afrikaners gevormde Nasio nale Party, verwikkeld in een verhitte strijd met die zelfde „Engelse Kerk", waar door de Afrikaners jaren ge leden zo geïrriteerd raakten. Maar inmiddels wordt de dienst in de Zuidafrikaanse Anglicaanse kerk niet langer uitgemaakt door „Oxbridge". heel-erg-Brits, opgeleide aartsbisschoppen Heden ten dage is de geestelijk leider van deze kerk een uit Soweto afkomstige zwarte, die bo vendien sympathiseert met het Afrikaans Nationaal Con gres ANC, Desmond Tutu. Hierdoor krijgt het conflict een extra scherpe bijsmaak en wordt het naar de voorste gelederen van de strijd om de apartheid geschoven. Zelfs vóór 1948 oefende de Anglicaanse kerk milde kri tiek uit op de toen nog onof ficiële apartheid, die de rege ring van Jan Smuts voor stond. Toch moest de toen malige bisschop van Bloem fontein in 1947 bekennen dat de kerk niet bereid was erg ver te gaan in het bevorde ren van een liberale politiek voor de zwarten en hij zelf wilde in dat stadium niet meer afdwingen dan het recht op plaatselijk bestuur voor zwarten. Nadat in april 1948 de Afri kaners aan de macht kwa men, werd apartheid grond wettelijk vastgelegd; tiental len wetten en reglementen, gebaseerd op de rassenschei ding, werden van kracht en de kerkelijke missiescholen werden min of meer door de staat genationaliseerd. De niet-Afrikaner kerken de Anglicaanse kerk voorop pikten dit niet en kwamen in opstand. In december 1948 gaven de Anglicanen duide lijk te verstaan dat discrimi natie, puur en alleen op grond van ras, „niet strookte met de beginselen van het christelijk geloof". In de jaren vijftig ontstonden diverse controverses tussen kerk en staat, die meer dan eens uitliepen op felle ruzies tussen aartsbisschoppen en de regering. Slechts enkele uren voor zijn overlijden waarschuwde de hoogbejaar de aartsbisschop van Kaap stad, Geoffrey Clayton, in 1957 de regering per brief dat als deze van plan was haar „kerkelijke clausule" door te zetten, de Anglicaanse kerk de wet zou trotseren. Volgens deze maatregel zou het aan zwarten verboden kunnen worden een kerk in eeo blank woongebied te bezoe ken. Uiteindelijk werd de clausule in een iets verander de vorm goedgekeurd door het parlement, maar in feite is zij nooit zodanig van toe passing geweest dat de Angli caanse kerk haar dreigement ten uitvoer heeft moeten brengen. Terwijl de Zuidafrikaanse crisis zich ontwikkelde, van het bloedbad in Sharpeville in 1960, via de Soweto-op- stand in 1976 en vervolgens tot grootscheepse geweldda digheden van 1984 tot 1987, raakten talloze Anglicaanse geestelijken met hoogstaande principes aangaande het ras senvraagstuk in conflict met de regering. De huidige controverse ont stond nadat de regering acht tien anti-apartheid organisa ties monddood had ver klaard. Deze actie werd ronduit veroordeeld door aartsbisschop Tutu en vele -anderen. Er vielen harde woorden tussen Tutu's woordvoerders en de presi dent, waarbij de laatste aan voerde dat Tutu de belangen behartigde van het ANC en het communisme, waarop Tutu antwoordde dat hij zijn bevelen krijgt van God en niemand anders. Naar aanlei ding van Botha's opmerkin gen overweegt de aartsbis schop gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de pre sident. Op zijn beurt zegt de president een dergelijke daad toe te juichen. Het zou beslist de grootste verandering van de eeuw betekenen voor Zuidafrika; ten kwade wel te verstaan. De strategie van de regering is er duidelijk op gericht de vrijmoedige zwarte aartsbis schop te isoleren. Tevens wordt getracht de ontstemd heid onder de conservatieve blanken in de anglicaanse kerk over het „politieke priesterschap" van hun aarts bisschop zoveel mogelijk uit te buiten. Deze groep „ont stemden" is bijzonder luid ruchtig, heeft veel invloed, met name in de zakenwereld, en ontvangt bovendien enige steun van de Engelstalige pers. Desalniettemin maakt Aartsbisschop Desmond Tutu FOTO: ANP ze slechts een kleine minder heid uit van de enorme mas sa Anglicanen, onder wie vele zwarten. Desmond Tutu benadrukt keer op keer dat hij niet van plan is zijn eis van sociale rechtvaardigheid op te ge ven, hoe moeilijk de regering het hem ook zal maken. Maar president Botha is ook in een strijdlustige bui en heeft de rest van de wereld toegeworpen dat ze naar de hel kunnen lopen met hun bemoeienissen ten aanzien van zijn rassenbeleid. Van zijn kant kunnen we dus ook geen greintje toegevendheid verwachten. De enige stappen die de rege ring kan ondernemen tegen Tutu. mits ze de windhoos die daarmee gepaard gaat durft te riskeren, zijn: knoei en met zijn paspoort, hem aanhouden op grond van een wet die het bijvoorbeeld ver biedt om zich uit te spreken voor sancties (hetgeen hij ge daan heeft), of hem beknot ten in zijn, vrijheid om vrijuit te spreken of zich te bewegen in het land. Dit laatste is al tot op zekere hoogte van toe passing als gevolg van de huidige noodtoestand. Tutu is een uiterst machtige leveran cier van buitenlandse fond sen aan diverse anti-apart heid instellingen. Op het mo ment is er een parlementaire enquête gaande waardoor deze kanalen onderzocht worden. Het is heel goed mo gelijk dat een aantal van deze buitenlandse fondsen zullen worden afgekapt. Het lijkt waarschijnlijk dat het conflict tussen kerk en staat zal voortduren zolang er apartheid, in welke gedaante of vorm dan ook, bestaat. En tenzij één of andere rechtse krankzinnige een aanslag doet op Tutu's leven, zal de zwarte aartsbisschop nog lan ge tijd het brandpunt van dat conflict vormen. ANTHONY HEARD Boesak: meerderheid kerkvolk achter Tutu en mij AMSTERDAM Zelfs al wordt het de ker kelijke anti-apartheidsleiders als aartsbis schop Tutu en ds. Allan Boesak onmogelijk gemaakt op te treden, dan nog gaat het ker kelijk verzet in Zuidafrika tegen de apartheid door. „In tegenstelling tot xvat president Bot ha beweert, steunt de meerderheid van de ge lovigen Tutu en mij", verklaarde Boesak gis teren in Amsterdam op doorreis naar Gene ve. Ondanks de steeds moeilijker wordende situatie in zijn land heeft Boesak dan ook ze ker niet alle hoop verloren. „Nog nooit zijn kerkelijke leiders zo eensgezind geweest. En al zullen niet alle gelovigen ons de hele weg van het verzet volgen, de meerderheid staat achter ons. Ik wil niet overmoedig of te opti mistisch overkomen, maar ik heb me politiek gezien nog nooit zo goed gevoeld als nu", al dus Boesak, die is doorgereisd naar de verga dering van de Wereldbond van Gereformeer de en Hervormde Kerken (WARC) in Gene ve Boesak is voorzitter van deze bond waar bij 164 kerken met in totaal rond de 70 mil joen gelovigen zijn aangesloten. STOCKHOLM In Zweden kiezen steeds meer vrouwen voor het priesterambt. Dertig jaar geleden brak de Zweedse staatskerk met de traditie dat alleen mannen priester mo gen worden en sindsdien is de aanwas van vrouwen zo groot, dat sommigen denken dat er binnenkort meer vrou welijke dan mannelijke priesters zullen zijn. De Lutherse staatskerk was nog een van de laatste bas tions van het conservatisme in Zweden, en het feminisme kreeg in de kerk dan ook geen kans. Maar nu is dat veranderd. Krister Stendahl, bisschop van Stockholm, vindt het een zegen voor de kerk dat steeds meer vrou wen het witte priesterboord omdoen. Annicka Kronberg, vroeger een actrice die in januari werd gewijd, zegt dat de meeste mannen in haar groep op de theologie-oplei- ding het belang van meer vrouwelijke priesters inza gen.- De vrouwen kunnen volgens haar de taal, de vor men en het gedrag binnen de kerk verrijken. In het bisdom Stockholm worden speciale „feministi sche diensten" gehouden en is bijna de helft van de 481 voorgangers vrouw. In het hele land is 20 procent van de bijna 5.000 priesters van het vrouwelijk geslacht. Op de theologische faculteit van de universiteit in Uppsa la studeerden vorig jaar 96 priesters af, van wie er 43 vrouw waren. Is het aantal vrouwen nu 53 procent, tien jaar geleden was dat nog 38 procent. Voor de eerste keer is in Zweden een vrouw voorgedragen als bisschop voor een van de 13 bisdom men. Een overheersend aantal vrouwen heeft echter ook nadelen, vindt Eva Brunne, een kerkfunctionaris die zich bezighoudt met promotie van feministische ideeën in de kerk. „Het zou betekenen dat het priesterschap meer en meer wegkrijgt van een ver zorgend beroep en het vader lijke beeld van een mannelij ke priester zou verdwijnen," meent Brunne. Zij vindt de helft mannen en de helft vrouwen het beste. De 400 jaar bestaande Lu therse Evangelische Kerk van Zweden is een staatskerk en de bisschoppen worden aangewezen door de rege ring. De meeste mensen in Zweden, negentig procent, zijn lid van de kerk, ook al bezoekt maar 10 procent van hen regelmatig de diensten. Brieven graag kort ,en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Titus Brandsma In een bericht betreffende de film over het leven van pater Titus Brandsma stond ver meld: „Brandsma werkte in de oorlog samen met het Neder landse verzet". Als aalmoeze nier van de Nederlandse pers kreeg pater Titus Brandsma evenwel de opdracht van het Nederlands Episcopaat langs de redacties van alle katholie ke dagbladen te gaan en hun namens de bisschoppen met de meeste nadruk te zeggen, dat het een katholiek verboden was in enigerlei vorm propa ganda te maken voor het na- tionaal-socialisme. Dit bracht hem in conflict met de Duitse bezetters, die hem afvoerden naar het concentratiekamp Dachau, waar hij bezweek aan de barbaarse behandeling. In dien dit alles pater Titus was overkomen louter en alleen wegens „samenwerking met het Nederlands verzet", dan zou de Kerk hem nooit als „martelaar voor het geloof" zalig verklaard hebben. Nu echter moest zijn aanklager Hardegen zelf erkennen: „Hij neemt het christendom in be scherming tegen het nationaal- socialisme. Hij ontkent dit niet, integendeel. Bij verhoor en in geschrift komt hij er vierkant voor uit. Hij is inder daad een man van karakter wat zijn overtuiging betreft". In het paasnummer van „De Brandende Lamp", een uitga ve van onze Stichting, staat een uitvoerig artikel over de wijze waarop pater Titus dit alles beleefde en de strijd streed vanuit zijn verrijzenis geloof. Belangstellenden kun nen gratis en vrijblijvend een exemplaar aanvragen bij onze Stichting (Postbus 1870, 2280 DW Rijswijk). J.A.A. Leechburch Auwers, Titus Brandsma Stichting, RIJSWIJK. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Boeddhistische vredesmars Vijf boeddhistische monnikken uit Japan zijn bezig een vre desmars af te leggen die hen van Moskou naar New York moet voeren. Gisteren waren zij in Sachsenhausen, Oost- Duitsland waar zij een krans legden bij het herdenkingsmo nument op de plaats waar vroeger het concentratiekamp Sachsenhausen lag. Via Brussel en Londen hopen ze in New York aan te komen. Epilepsie; je laat je medemens toch niet vallen...? Campagne' Epilepsie en Onderwijs Bij 50% van de patiënten treedt de eerste epilepsie- aanval op vóór hun 20ste jaar. Juist op school wordt dat duidelijk. Vele mede- leerlingen, leerkrachten en gezinnen krijgen elk jaar on verwachts te maken met epilepsie. Daarom worden in 1987 alle scholen benaderd Steun ons werk Amerika en Noriega (esc ele De Amerikaanse regering heeft de buik meer dan volive de sterke man in Panama, generaal Noriega. Zij is hem lÉjzt gisteren dan vandaag kwijt, maar weet niet goed hoe hijlsti' de kant kan worden gezet. Althans, de Verenigde Statenit vooralsnog niet bereid de enige taal te spreken die No»oe klaarblijkelijk verstaat: die van het geweld. jprt maandenlang in Panama voortsleept nooit zijn voorgekotyer Een Amerika onwelgevallige machthebber in Midden-^ rika kon rekenen op pogingen van de Amerikaanse gehe*"" dienst CIA hem aan de kant te zetten. Als dat niet IiIj^ stuurde Washington een troepenmacht om orde op zakeT stellen. MET de inval in Grenada, enkele jaren geleden, is dezl)^ terventie-politiek nog eenmaal in de praktijk gebracht. 4 kon het zonder veel politieke schade, omdat het miniJ* Caribische eilandje van ondergeschikt politiek belang wa[J_' Midden-Amerika liggen de kaarten volstrekt anders. I blijkt onder meer uit de waarschuwingen van verscheii 1 Zuidamerikaanse landen. Ook zij zien Noriega liever |7| daag dan morgen verdwijnen. Maar tegelijkertijd wijzer een Amerikaans ingrijpen in Panama volstrekt van de hl Met behoorlijk succes is de afgelopen jaren immers geki beerd de Noordamerikaanse invloed in Latijns-Amerikl/ rug te dringen. Militair optreden van de VS in Panama! de klok in een keer jaren terugzetten. Zo krijgt de regering-Reagan de rekening gepresenti voor de dubieuze politiek die zij de voorbije jaren ten aantjg van Midden-Amerika heeft gevoerd. Uit onderzoeken L het Congres blijkt onder meer dat Amerikaanse regeriL functionarissen Noriega van wie bekend was dat hijfc, trokken was bij de drugshandel jarenlang de hand 1 het hoofd hebben gehouden, omdat hij behulpzaam de strijd tegen de Sandinisten in Nicaragua. Het is maarkdi van de voorbeelden van de wijze waarop met name de stel tegen de drugs werd verkwanseld voor steun aan de Nictss guaanse Contra's. jeri UITEINDELIJK ging Noriega ook in Amerikaanse ogecl ver. Met economische maatregelen en het sturen van troet naar de Amerikaanze zone rond het Panama-kanaal is f c riega onder druk gezet. Functionarissen in Washington |t ben een opstand van het leger bij voorbaat verwelk® Maar de generaal laat zich niet intimideren en lijkt vasj"1' sloten te blijven zitten waar hij zit. |rd Intussen is de oppositie de wanhoop nabij. Op insti{j£e van de VS is zij stakingen en demonstraties begonnen, w| v van verwacht werd dat die op korte termijn tot de valjlle Noriega zouden leiden. Het is de gewone Panamees, dir^ pijs betaalt van de Amerikaanse economische boycot. Ori de Panamese oppositie heerst groeiende ontevredenheid, j dat de VS de gewekte beloften niet nakomen. De Am kaanse regering zal niet kunnen ontkomen aan een spoej definitieve keus. Vrij koud. DE BILT (KNMI) Koude, uit het hoge noorden afkomsti ge lucht, stroomt de komende nacht en morgen over ons land. Gelijktijdig nadert een hogedrukgebied vanuit de richting van Schotland. Daar door zijn de neerslagkansen tijdens het komende etmaal klein. Vannacht kan de tem peratuur tijdens opklaringen flink dalen. Morgen kan in de vroege ochtend het kwik vlak bij de grond plaatselijk tot on der nul dalen. Ook overdag blijven de temperaturen .on danks perioden met zon, aan de lage kant. Meer dan een graad of negen wordt het op de meeste plaatsen niet. De wind waait matig uit noorde lijke richtingen. In de nacht valt de wind landinwaarts weg. Zuid-Scandmavie: Wisselend bewolkt en af en toe buien. Middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. Denemarken Wolkenvelden en zon dag tijdelijk regen. Middagtempera- tuur ongeveer 11 graden. Benelux: Wisselend bewolkt en droog. Middagtemperatuur rond 11 graden. Midden-en noord-Frankrijk: Perio den met zon en droog. Middagtempe ratuur rond 14 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt^ zondag in het noorden m gen. Middagtemperatuur den in het noorden tot 16 gradf het zuiden. Alpengebied: Wisselend be wolk?' droog Middagtemperatuur graden. Nulgraden-niveau o 2500 meter. Spanje. Portugal: Wisselend 1 en af en toe regen. MiddagtemC tuur van 14 graden in het noof tot 20 graden in het zuidoosten.11 Italië. Joegoslavische kust: Wol] velden en vrijwel droog. Middaj peratuur rond 20 graden. Zd Limburg regen Aberdeen zw.bew Barcelona h bew 15 Dublin h bew 9 4 Frankfurt regen 18 10 Genève onbew 14 8 Helsinki niet ontv Innsbruck tw bew 17 6 Klagenfurt zw bew 10 5 Kopenhagen mist 12 -1 Locar*3" 11 10 ELKE 8 MINUTEN MAKEN HART-EN EEN SLACHTOFFER Jaarlijks worden 40.000^° Nederlanders getroffen^ door een hartinfarcten nogfas eens 20.000 door een herPd seninfarct (beroerte). In ziekenhuizen, revrLj lidatieeentra en op vele an-»o< dere plaatsen wordt hardl 0 gewerkt om dit onvoorste I-P' bare aantal van 60.00fl)0( slachtoffers terug te drin-laa gen. Al dit werk is gebaseerd' op wetenschappelijk derzoek. Het bezuinigings-i beleid van de overheid* I biedt voor dat onderzoek echter steeds minder ruim te. Uw gift zorgt er vo< dit levensreddende werk 7 kan doorgaan. Geef aan de collectant, of stort uw bijdrage op gi ro 300 of bankrekening 70.70.70.600. Hartelijk dank. IAAT UW HAKT SPREKEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2