£eicUc Qowuvnt Moordenaar Heijn werkte alleen Bon: 2 3 5 7 13 14 15 Oud nieuws CLM neemt ook belang n concurrent Transavia Baby moet valhelm op in lektrische kinderwagen Nieuw appelras moet markten heroveren KINDEREN HOOFDVERDACHTE VRIJ Gekaapte Boeing klaar voor vertrek Vrijdag 8 april 1988 79e jaargang no. 24083 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Morgen perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur ongeveer 2 graden. Bij de grond vorst. Middagtempera- tuur omstreeks 9 graden. Zwakke tot matige noordwes ten wind. Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. BuijtewegAbonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm. familiebenchten f0,59 per mm. IZon op: 06.56; zon onder: 20.27. Hoog water Scheveningen: 07.13 en 19.54; laag water: 2.33 en 14.59. (Van onze correspondent Roger Simons) ,iONDEN Het Britse departement van verkeer vindt gemotori- >erde kinderwagens maar niks. en jonge moeder in Devon, die sinds twee maanden door het dorp mouth toerde, moet haar kinderwagen, aangedreven door een ektromotor. thuis laten staan tenzij de vrouw haar rijbewijs haalt i zij en haar achttien maanden oude zoontje valhelmen dragen, at alles omdat het ministerie de kinderwagen als een gemotori- erd voertuig beschouwd. Helaas zijn helmen voor baby's niet in de andel en dus moet de 26-jarige vrouw, die aan ernstige gewricht- ntstekingen lijdt, de wagen moeizaam door het heuvelachtige dorp uwen a kinderwagen was gebouwd door de broer van de vrouw en het otortje had net voldoende kracht om een heuvel zonder al te veel oeite te nemen. Studentenjaarkaart openbaar vervoer niet op 1 augustus UTRECHT - De jaarkaart openbaar vervoer voor studen ten die studiefinanciering krijgen zal niet op 1 augustus worden ingevoerd. De uitvoering van de operatie is zo in gewikkeld dat de openbaar-vervoerbedrijven en het mi nisterie van onderwijs hebben besloten de ingangsdatum op 1 januari te stellen of zoveel eerder als mogelijk. Men sen die van plan zijn een jaarkaart van NS aan te schaf fen kunnen dit doen zonder het risico te lopen dat ze 'straks met twee abonnementen zitten. NS werkt namelijk aan een regeling die het mogelijk maakt over te stappen naar de studentenkaart. Er zal voor jaarkaarthouders een regeling worden ontworpen die tussentijdse annulering mogelijk maakt. Het gaat daarbij om de jongerenkaart, de dalurenkaart, de NS-kortingkaart en de NS/openbaar- vervoerjaarkaart. Voor de studentenkaart komen naar schatting ruim 500.000 studerenden in aanmerking. WAGENINGEN De Ne derlandse fruittelers hebben met de nieuwe, de laatste ja ren op de markt gekomen ap pelrassen zoals Jonagold en Elstar en in mindere mate Alkmene en Summerred ij- zersterke troeven in handen. Met die rassen én betere kwa liteit moeten zij de markten heroveren. Voorzitter J.L. Nijsten van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie (NFO) heeft dit zijn leden vanmiddag voorgehou den tijdens de algemene ver gadering in Wageningen. Vooral op de Westduitse en Britse markt zullen de fruit telers hun aandeel moeten opvoeren. Van de totale im port in de Bondsrepubliek van 770.000 appelen komt maar twee procent uit ons land. Van de Britse import van 425.000 ton is dat ander half procent. Het afgelopen seizoen is on danks een magere oogst van 335.000 ton appelen volgens Nijsten redelijk gunstig verlo pen. Tot 1 januari was 121 miljoen kilogram afgezet te gen een gemiddelde prijs van 87 cent per kilogram (in het voorgaande seizoen 59 cent). Vooral de nieuwe rassen blij ken een betere prijs op te le veren. Voor het eerst in bijna 40 jaar is het Nederlandse areaal waarop fruit geteeld wordt niet gedaald, maar licht gestegen tot 21.682 hec tare. HAARLEM Het recherche team dat de moord op Gerrit Jan Heijn onderzoekt raakt er steeds meer van overtuigd dat de misdaad is gepleegd door slechts één man; de 45-jarige Ferdie E. uit Landsmeer. Vol gens politiewoordvoerder Fol- gerts houdt de verdachte vol dat het een eenmansactie was. Inmiddels is duidelijk gewor den dat E.'s twee kinderen en een vriendje van hen niet be trokken zijn geweest bij de zaak; zij zijn dan ook gister avond laat op vrije voeten ge steld. De rol die E.'s echtgeno te Els bij de ontvoering speel de is nog niet duidelijk, zij wordt net als E. zelf nog ver hoord. De hoofdverdachte zal door justitie waarschijnlijk meer als moorde naar dan als ontvoerder en afper ser worden aangeklaagd. Volgens de officier van justitie in Haarlem heeft de wederrechtelijke vrij heidsberoving (ontvoering) imme'-s maar enkele uren geduurd. Om die reden zal het doden van Heijn bo venaan de dagvaarding komen te staan. Het is tevens mogelijk dat Ferdie E. oplichting zal worden verweten, omdat hij de familie een valse voorstelling van zaken gaf toen hij het losgeld eiste, aangezien de Ahold-topman op dat moment niet meer leefde. Als raadsman heeft E. gisteren de Haarlemse advocaat mr. C.M. San ders toegewezen gekregen. Die is echter tot nu toe bij vrijwel alle verhoren geweigerd en heeft slechts tussen de verhoren door wat met zijn cliënt kunnen spre ken. Het is overigens nog niet hele maal zeker dat de Haarlemmer de hoofdverdachte in de zaak-Heijn gaat verdedigen. „We moeten daar nog over spreken", aldus mr. San ders. In heel het land is gisteren met af schuw gereageerd op de ontkno ping van de ontvoeringszaak, die zeven maanden heeft geduurd. Bij de woning van Gerrit Jan Heijn in Bloemendaal en van zijn broer Al- bert in Aerdenhout zijn tientallen condoleance-telegrammen, boeket ten en bloemstukken gebracht van mensen die van hun medeleven blijk wilden geven. Politie- en jus- titie-woorrfvoerders gaven te ken nen dat in die kringen vooral kei hard is aangekomen dat Heijn op de eerste dag van de ontvoering is vermoord. De zestigduizend werknemers van Ahold zullen drie dagen rouw in acht nemen. Tot zaterdagmiddag vijf uur zullen bij alle AH-filialen geen vlaggen wapperen. Achter grondmuziek en reclamebood schappen zullen vandaag en mor gen ook achterwege blijven in de winkels. De bedrijfsvlag op het hoofdkantoor in Zaandam hangt halfstok. Politieke partijen hebben geschokt gereageerd op het nieuws rond Heijn, maar hebben tegelijk hun waardering uitgesproken voor het werk van politie en justitie. Het stoffelijk overschot van de heer Heijn is gisteren onderzocht in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. De politie wil nog geen mededelingen doen over de resul taten daarvan. De familie Heijn heeft nog geen datum vastgesteld voor de begrafenis van de Ahold- topman. Een rouwadvertentie van de familie en van Ahold zal niet eerder dan morgen, maar waar schijnlijk pas maandag in de dag bladen verschijnen, zo verklaarde een woordvoerder van het concern vanmorgen. Pagina 3: Ferdi E. begroef li chaam vlakbij ouderlijk huis Vrouw Ferdi E. herkende stem man op bandje HAARLEM De vrouw van Ferdi E. heeft in december de stem van haar man herkend op het bandje dat de politie op de televisie heeft afgedraaid. Dat is gebleken tijdens de ver horen van de vrouw, die er nog steeds van wordt verdacht een rol te hebben gespeeld in de affaire. „Dat lijkt jouw stem wel, heb jij er niets mee te ma ken?", zou de vrouw toen aan haar man hebben gevraagd. Tijdens het verhoor van Ferdi E. zou deze hebben verklaard dat hij oorspronkelijk „slechts" een roofoverval wilde plegen. Hij vermoedde dat Gerrit Jan Heijn behoorlijk wat geld bij zich zou hebben. Nadat hij de Ahold-topman met een pistool had gedwongen in een andere auto over te stappen en Heijn nauwelijks geld op zak had, zou de zaak uit de hand zijn gelopen. chapen onder de wapenen inlangs werd de 23-jarige schaapherder Rainer Schmaltzbauer onder de wapenen geroepen, maar aar de Duitse landmacht geen rekening mee had gehouden was dat hij zijn kudde mee zou ne- len. Met welgeteld 200 wandelende woljassen meldde Rainer zich bij de kazerne in Amberg, aan- ezien hij geen opvang voor de beesten had kunnen regelen. In de kazerne breekt men er zich nu et hoofd over hoe de schapen in het defensie-apparaat ingepast kunnen worden. FOTO: AP CHIPHOL - Nedlloyd oet een belang van veer- procent in haar volle lochter, de luchtvaart- ïaatschappij Transavia, ver aan de KLM. Ned- loyd zelf houdt eveneens ien belang van veertig rocent. De overige twin- ig procent van de aande- zullen worden ge- laatst bij een nog nader bepalen derde partij. Ie transactie zal geen negatie gevolgen hebben voor de werkgelegenheid bij Trans avia, waar nu 600 mensen in vaste'dienst zijn. Transavia zal haar winstgevende activitei ten, voornamelijk passagiers vervoer op de landen rond de Middellandse Zee, zelfstandig en onder eigen naam blijven uitoefenen. Na de recente overname van de regionale luchtvaartmaat schappij Netherlines, waarover Nedlloyd en KLM eind maart overeenstemming bereikten, wordt de versnippering in de luchtvaartwereld door deze nieuwe transactie verder te ruggedrongen. KLM bezit al een belang in de chartermaat schappij Martinair. De ver snippering zou een gevaar voor de luchtvaart van ons land kunnen inhouden wan neer in 1992 Europa een vrije markt moet zijn geworden. Nedlloyd krijgt door de trans actie wat meer financiële arm slag. Aan het begin van dit jaar wilde het transportcon cern door uitgifte van voor keursaandelen zijn positie ver sterken, maar de aandeelhou ders (onder wie de Noor Ha- fen) verhinderden dit. agina 9: KLM wil in Transavia geen meerder heidsbelang leebok aangereden in Lisse •ISSE Een ongeveer twee jaar oude reebok is anmorgen om negen uur op de Heereweg bij De flgel door een 30-jarige automobilist uit Lisse ingereden. De reebok liep na de aanrijding ge- wond weg, maar kon later in een schuur worden levangen. Het had niets gebroken, maar had wel Nnkele verwondingen. Na een onderzoek door de lierenarts is de reebok naar het hertenkamp in lillegom gebracht. Als hij hersteld is wordt hij "eer vrijgelaten. De politie vermoedt dat het (leest uit het duingebied bij De Zilk komt. De 7 uto werd fors beschadigd. Het beest was 's mor- lens vroeg al gesignaleerd bij het Rembrandt- >lein in Lisse. Toen de politie poolshoogte kwam lemen, werd het niet meer aangetroffen. Invalide ontsnapt aan zwaar ongeval LEIDEN Een 79-jarige invalide man uit Leiden is gisterochtend om negen uur aan een ernstig ongeluk ontsnapt toen hij de Churchilllaan overstak. De man sloeg vanaf de Aaltje Noordewierlaan linksaf in ae rich ting van de Telderskade. Hij keek niet goed uit erf gaf een 23-jarige automobilist uit Lei den, die op de Churchilllaan reed, geen voorrang. Door hard te remmen botste de automobilist slechts met lage snelheid tegen de gemotoriseerde invalidenwagen, die licht werd beschadigd. De invalide man bleef on gedeerd. De auto liep geringe schade op. De stoplichten op het kruispunt stonden uit tij dens het ongeluk. MASHHAD De gekaapte Boeing 747 van Kuwayt Airlines staat nog steeds op het vliegveld Mashhad in het noorden van Iran. Er zijn nog 55 passagiers en bemanningsleden aan boord, onder wie drie leden van het koninklijk huis van Kuwayt en twee Britten. De kapers, mogelijk zes tot twaalf gewapende mannen, hebben tot tweemaal toe een ultimatum laten verlopen. Nadat gisteren nog een aantal gegijzelden was vrijgelaten, kre gen de kapers brandstof voor het toestel. De kapers, die van Ku wayt de vrijlating eisen van zeventien verdachten van bomaan slagen, wilden afgelopen nacht met onbekende bestemming op stijgen, maar de Iraanse autoriteiten haalden hen over tot van morgen 4 00 uur te blijven Waarom de kapers niet vertrekken is niet duidelijk. Het toestel staat gereed op de startbaan, maar in de vroege morgenuren werd alle radiocontact met de kapers verbroken. De vrijgelaten passagiers verklaarden gisteren dat de situatie aan boord van de Boeing „verschrikkelijk" was, onder meer door gebrek aan zuurstof. De kapers zouden zich niet agressief opstellen, maar gisteren werden wel een aantal schoten gehoord. Óf daardoor gewonden of doden zijn gevallen is niet bekend. Twee van de uit de Kuwaytse Boeing vrijgelaten passagiers ver tellen op het vliegveld van Mashad over hun ervaringen aan boord van het gekaapte toestel. Panda-hotel De dierentuin in Tokyo heeft er geen gras over laten groeien. Het pandaverblijf in de dieren tuin was wat verouderd, en toen is er meteen maar een compleet hotel voor de popu laire bamboe-knagers ge bouwd. Voor iets minder dan vier miljoen gulden verrees een „chateau" met dertien kamers inclusief vloerverwarming en airconditioning. Het is de vraag of de beren het hier net zo naar hun zin zullen hebben als in de vrije natuur. Veiliger is het chateau in elk geval wel. In China (foto onder) werd deze week opnieuw een dode reuze panda aangetroffen in een val van stropers. Onderzoekers schatten dat jaarlijks ruim 150 huiden van reuze-panda's ver handeld worden. Politie koopt vrije tijd af SPIJKENISSE - De politie in Spijkenisse gaat atv-dagen en vrije dagen van agenten kopen om de surveillancedienst door te kunnen laten draaien. 18 PAGINA'S Relatie Anglicaanse kerk met Zuidafrikaanse regering al lang slecht Heijn-ontvoerder fladderde van functie naar functie Angst voor wraakacties van joodse kolonisten Louis Malle: „Dit heb Ik jarenlang willen vertellen" Mogelijk rusthuis voor paarden in Zoeterwoude Veense specialisten restaureren ijszeiler De Witte Zwaluw Herman van Veen start actie voor kankerpatiënten Inwoners Wassenaar hebben genoeg van onveilige Rijksstraatweg GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3 EN -I BUITENLAND ECONOMIE SPORT 8 EN LEIDEN OMGEVING 12. 13 EN 15 FILM/KUNST LAND-EN TUINBOUW KERKDIENSTEN RADIO EN TELEVISIE Laat nooit iets in de trein liggen, want je moet stad en land afrijden om het terug te krijgen. Ze zijn bij de NS de spullen van een ander liever kwijt dan rijk. Zo hoorden we van iemand, die zijn spullen tussen Den Haag en Rotterdam in een cou pé achterliet en ze helemaal in Vlissingen terug moest halen. Zeker als u de Leidse Courant bij een kiosk hebt gekocht is het raadzaam hem te koeste ren. Niet alleen kost het achterna reizen een bom duiten, maar tegen de tijd dat u hem hebt inge haald is het nieuws oudbakken. Beter is de Leidse Courant gewoon thuis in de bus te laten bezorgen. Maar dat is eigenlijk oud nieuws. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1