„Wassenaar mag niet langer passief blijven Widens omgeving Nieuwste bloembollen op de Buitenhof Lisse DA: Voorschoten moet niet bouwen voor Leiden CcidóeSotwant Noord wijk gaat chemisch afval inzamelen ONRUST OVER LEVENSGEVAARLIJKE RIJKSSTRAATWEG VRIJDAG 8 APRIL 1988 PAGINA 15 iogere kwartaalomzet u)ij Flora Rijnsburg Ao« AsbJNSBURG De omzet van de bloemen vei le, ng Flora Rijnsburg in het eerste kwartaal van 18] 88 is 24 procent hoger dan in 1987. Dit wordt 9lc* belangrijke mate veroorzaakt door een ho- ''•'j r aanbod van bloemen. Dat is gestegen met QiJj ,3 procent. Ook zijn de bloemen licht in prijs I8.1 stegen. Opvallend tijdens het eerste kwartaal j Flora was het groeiende en steeds gevari- 'rder aanbod van rozen. Ook het aanbod van lpen nam toe met bijna 20 procent. Wel was ritf prijs 'a8er dan in *987. Dit is veroorzaakt ipor de grotere aanvoer maar ook door de la- CiNpre bollenprijs. Het aanbod van narcissen was 141 het eerste kwartaal van 1988 kleiner dan in IS 87. Daardoor steeg de gemiddelde prijs. Het ,.i nbod van trosanjers groeide terwijl de prijs 14. eeg. INBRAAK IN DE ZILK DE ZILK Wat los geld en twee paar zilveren en gouden manchetknopen vormden de buit bij een inbraak in een woning aan de Hoogduinweg in De Zilk. De inbrekers kwamen binnen door een klein raampje aan de achterzijde van de wo ning. Het hele huis werd doorzocht. De bewoners, die afwezig waren tussen kwart over acht en kwart over tien, ontdek ten de inbraak bij thuis komst. De technische re cherche stelt vandaag een onderzoek in. NOORDWIJK Chemisch afval wordt in de derde week van mei huis-aan-huis opgehaald in Noordwijk. De gemeente huurt daarvoor een speciale chemokar en een extra medewerker. Bij elk huis in Noordwijk wordt dan aangebeld om het chemisch afval iri ontvangst te ne men. Deze actie, die plaatsvindt in het kader van een grote voorlichtingsactie Klein Chemisch Afval, kost Noordwijk 36.000 gulden. Het voorstel om deze in zameling te houden wordt besproken tijdens de commissie openbare werken op dinsdag 12 april. Man uit Leidschendam bekent negen inbraken VOORSCHOTEN/RIJSWIJK Een 31-jarige man uit Leidschen dam heeft negen inbraken bekend, waarvan vijf in Rijswijk en vier in Voorschoten. Dinsdag werd de man in zijn woning aangehouden door de Rijswijkse politie. Hij heeft on der meer video- en audio-appara- tuur, fotocamera's, girobescheiden, geld en sieraden ontvreemd. Een door hem uit Voorschoten gestolen collectie foto-albums werd terugge vonden bij een inwoner van Den Haag. De politie onderzoekt nog in hoeverre deze met de zaak te ma ken heeft. De totale waarde van de buit bedraagt 50.000 gulden. Kwijtschelden mag LISSE De gemeente Lisse gaat minima op de hoogte stel len van de mogelijkheid dat zij kwijtschelding van gemeente lijke belastingen kunnen vra gen. De raadscommissie sociale zaken stemde gisteravond in met dit voorstel van B en W. Lisse kiest voor een individue le benadering van de minima. In Lisse ontvangen 214 perso nen een periodieke uitkering, 162 daarvan blijken in aan merking te komen voor kwijt schelding van de onroerend goedbelasting en/of gemeente lijke heffingen. Voorts telt Lisse 87 inwoners met een mi nimum inkomen. Wassenaarse kraam markt WASSENAAR Achttien in stanties werken mee aan de kraammarkt die op 18 april wordt gehouden in het gezond heidscentrum aan de Hofcamp- weg 65 in Wassenaar. De markt is gratis toegankelijk tussen ze ven en half tien 's avonds. Op de markt zijn vertegenwoordi gers te vinden van onder ande re een gastouderproject, het kinderdagverblijf, kraamafde- ling, kraamcentrum, speel-o- theek, verloskundige, wijkver pleging, borstvoedingsgroep, gynacoloog en huisarts te vin den. Allerlei soorten vragen rond de bevalling kunnen hier worden gesteld. Er worden films gedraaid, er zijn folders en materialen. Snel sloop restaurant LEIDSCHENDAM Een Leidschendamse firma begint volgende week, direct na het raadsbesluit over de financie ring, met de sloop van het res taurantgedeelte van het voor malige verzorgingstehuis Schoorwijck in Leidschen dam. De kosten bedragen 125.000 gulden. Het hoofdge bouw is voor bijna één miljoen gulden door de gemeente van de Stichting Schoorwijck overgenomen. Het gebouw is vervolgens doorverkocht aan de Christelijke Woningbouw vereniging die er 63 flatjes voor eén- en tweepersoons huishoudens in zal onderbren gen. WASSEN AAR „Ik stel SThet gemeentebestuur, en J^Jmet name de burgemees ter die verkeer in zijn irtefeuille heeft, verant woordelijk voor de situa- s«tie op de Rijksstraatweg. Het beleid van Wassenaar arijis jaren lang geweest „niets doen" met de 'ÏRijkstraatweg. Dat kun nen we nu niet langer meer volhouden". Dat •listelt een hevig veront- ruste Nico Hoogeveen [van de Vrienden van Wassenaar na het ernsti- ongeluk gisterochtend i de Rijksstraatweg 44) in Wassenaar, waar ter hoogte van motel Bij horst vijf personen om het leven kwamen. d Er heerst grote onrust onder de bevolking over de veilig- Zheid van de Rijksstraatweg. j „Wanneer om de veiligheid J op deze weg te verhogen bo- F men moeten worden gekapt is dat minder erg dan dat er jaar-in jaar-uit doden blijven vallen. Deze weg kan en moet veiliger", aldus Hoogeveen, die twee jaar geleden al na mens de Vereniging Vrienden van Wassenaar een lans brak voor een middenberm op de Rijksstraatweg. Actief in al lerlei verenigingen weet hij geen ander wat er in Was senaar leeft. „Wanneer het kalf verdronken is dempt de put. We mogen niet berusten in deze situatie maar het lijkt er op dat het gemeen tebestuur dat wel doet en de schuld van het niets doen Rijkswaterstaat in de schoe nen schuift. Dat is onzin. De gemeente kan een heleboel. Maar dat gaat geld kosten. Is deze gemeente dan echt te gierig wat geld te geven om uiteindelijk vele mensen een vroegtijdig afscheid van dit e .ondermaanse te besparen?". Levensgevaarlijk De Rijksstraatweg wordt door de Wassenaarders als een le vensgevaarlijke weg ervaren. Het ongeval gisteren is het tweede van dit jaar met dode- lijke afloop. Sinds 1980 zijn er nd 25 mensen omgekomen bij di- ov verse ongelukken. Op 29 ja nuari 1986 overleden drie per- ij2 sonen ter hoogte van Motel "bijhorst toen zij komende van het motel de Rijksstraatweg wilden oversteken om rich ting Den Haag te rijden. Bij deze manoevre werd de door getrokken streep op het mid- den van de weg overschre den, hetgeen verboden is. Op 13 januari 1987 overleed een 27-jarige Haagse vrouw door Veroorzaker ongeluk Wassenaar meldt zich WASSENAAR Volgens de politie van Wassenaar heeft de chauffeur van de doorgereden vrachtwagen die gistermorgen het fatale ongeluk op de Rijksstraat weg in Wassenaar veroor zaakte, de een 20-jarige man uit Rijnsburg, zich gister middag vrijwillig gemeld op het politiebureau van zijn woonplaats. Er was, zo zei een woordvoerder van de politie, geen drank in het spel. De man was zich wel degelijk bewust van het feit dat hij een ongeluk had ver oorzaakt. „Hij heeft zelf de politie via een telefoontje ervan in kennis gesteld", al dus de politie. De door het ongeluk omge komen inzittenden van de personenauto zijn de be stuurder, A.C. van der Krogt (32), P. Steffens (23). F. Gernaerd (39) en S. Hofs tede (20), allen afkomstig uit Den Haag. De bestuur der van de bestelbus die uit zijn wagen werd geslingerd en op slag dood was, is de 49-jarige PJ. Roozen uit Lisse. dat zij frontaak in botsing kwam met een tegenligger die op de weghelft voor het tege moetkomend verkeer aan het inhalen was. Op 24 januari 1987 overleed een 33-jarige automobilist uit Emmen op de kruising Rijksstraatweg/ Van Oudermeulenlaan. Op 10 no vember 1987 overleed een 76- iarige vrouw uit Den Haag ter hoogte van de Ursula kliniek. De vrouw zat in een auto die op de weghelft voor het tege moetkomend verkeer kwam door de doorgetrokken streep midden op de weg te over schrijden. Op 29 februari 1988 komt een 39-jarige automobi list uit Scharendijke om het leven toén zijn auto door nog onverklaarbare wijze op de weghelft voor het tegemoet komend verkeer raakte. Bij al deze ongelukken waarbij do den vielen te betreuren had de aanwezigheid van een middenberm veel kunnen voorkomen. Plannen Meerdere keren worden er grootse plannen ontvouwd om de Rijksstraatweg veiliger te maken, maar veel komt er niet van terecht. Op 25 maart 1986 wordt er groot in een an der Haags dagblad aangekon digd dat Rijkswaterstaat bin nen enkele maanden maatre gelen zal treffen om de Rijks straatweg veiliger en minder aantrekkelijk voor het zwaar verkeer te maken. Sindsdien is er niets gebeurd in die zin. Op 16 juni kondigt burge meester drs. P.H. Schoute tij dens een commissie algemene en bestuurlijke aangelegenhe den aan de Rijksstraatweg te willen verbreden. „Door zo'n verbreding kan de capaciteit van de Rijksstraatweg worden vergroot en het sluipverkeer, door de woongebieden langs de weg, worden tegengegaan. Het gemeentebestuur wil met het rijk de mogelijkheid van zo'n ingreep gaan bepraten". Een meerderheid steunde de burgemeester toen nadrukke lijk bij zijn voornemen een ze kere verbreding van de N44 bij het Rijk te bepleiten. Ge zien de bosrijke bermen langs de Rijksstraatweg was voor Wassenaar een eventuele ver breding nog niet eerder be spreekbaar. Op 1 juni een jaar later merkt burgemeester Schoute echter op „dat door allerlei maatregelen, zoals een middenberm, vluchtstroken e.d. de Rijksstraatweg er rela tief niet veiliger op wordt". In november 1987 merkt de eer ste burger van Wassenaar op dat „als je kijkt naar het soort weg, het me eigenlijk ver baast dat er niet nog meer on gelukken gebeuren". De zwarte piet wordt naar Rijks waterstaat als wegbeheerder afgeschoven met de vaststel- FOTO: CEES VERKERK ling dat de situatie hem welis waar zorgen baart maar de Rijksstraatweg valt onder de Rijksoverheid. „En die zegt dat er geen mogelijkheden zijn om de Verkeerssituatie te verbeteren. Verbreden, waar door er ruimte zou onstaan voor een middenberm, gaat niet. Dan zouden de bomen langs de weg moeten worden gekapt en zo'n plan maakt niet veel kans". Kortom, er wordt niets gedaan, behalve dan het aanbrengen van een nieuwe laag waterdoorlatend asfalt op het stuk tussen Den Deyl en Kerkehout. Kruizen De vlak bij de plek waar het dodelijk ongeval heeft plaats gevonden wonende Ton Rueck: „Ik was er als een der eersten bij. Het was een vre selijk gezicht. We hebben nu echt de grens bereikt aan aan rijdingen met dodelijke af loop. Het zou een goede sug gestie zijn een jaar lang langs de Rijksstraatweg kruizen te plaatsen daar waar dodelijke slachtoffers op die plek langs de weg zijn gevallen. Het frustrerende bij zo'n ongeluk is dat je niets kunt doen. En de situatie wordt maar niet gewijzigd omwille van wat bomen. Wanneer die bomen verwijderd zouden worden zou er een middenberm kun nen worden aangelegd". Wassenaarder Peter Koenis: „Het is jammer dat enkele te vroeg ingenomen standpun ten (geen bomen kappen) als resultaat heeft dat er veel mensen omkomen op deze ge vaarlijke weg". VVD fractievoorzitter C. Apt- root en zijn CDA collega H. Schelhaas zijn het er over eens dat er spoedig wat moet gebeuren, maar wijzen beiden als oplossing op een stelsel van randwegen rond Wasse naar. Middenberm De Verkeersveiligheidsin- specteur bij Rijkswaterstaat de heer Quack: „Een midden berm aanbrengen is het enige afdoende middel. En zoveel bomen hoeft dat echt niet te kosten". C. Aptroot merkt op het het diep droevig te vinden wat er nu gebeurd is. H. Schelhaas: „Het is triest en treurig wat hier is gebeurd. We moeten spoedig maatrege len gaan nemen. Adequate maatregelen. Nog beter op de maximum snelheid kontrole- ren". Hoofdinspecteur J. Houtkamp: „Meer snelheid controleren? We controleren al zo vaak en hebben iedere week een waarlijk dikke oogst aan snelheidsovertre ders. Blijkbaar helpt dat ook niet. Er moet wat gebeuren, maar wat...". FRANS MICKLINGHOFF Hobahoman Ad van Zeist tussen de bloeiende narcissen op de Buitenhof: „Keurtuin in de eerste plaats bestemd voor het vak". FOTO: HENK VAN DEN ENDE LISSE „Verboden voor autobussen" en „Geen verkoop aan particulie ren". Dat staat op de bor den bij de ingang van de Buitenhof, de keurtuin van de veiling, in- en ver koopbureau Hobaho in Lisse. Het lijkt erop of de Buitenhof, die deze week is open gegaan, zo veel mogelijk publiek wil we ren. Dat blijkt toch niet het geval te zijn. „Mensen die geïnteresseerd zijn in bloembollen zijn hier van harte welkom", vertelt Hobahoman Ad van Zeist op een zonnige maar win derige Buitenhof. Vier jaar geleden opende de Lissese Hobaho de Buitenhof, een keurtuin van 1,6 hectare langs de Westelijke Randweg- /Heereweg. Daar worden de door kwekers geleverde bollen in de grond gezet. Soort bij soort zodat degenen die straks bollen gaan kopen, goed kun nen zien wat er straks uit de bollen te voorschijn komt. „Vroeger gingen kopers van bloembollen vaak „tuinen". Ze gingen bij de kwekers kijken hoe de bollen erbij stonden. Dat gebruik is minder gewor den. Nu kunnen ze op de Bui tenhof op één ochtend een hen veel efficiënter", aldus Van Zeist die de Buitenhof in de eerste plaats betitelt als ser viceverlening aan de kopers en verkopers van bloembollen. „De Hobaho houdt zich bezig met in- en verkoop van van bloembollen. Een onzichtbare dienstverlening. Door de Bui tenhof wordt dit wat zicht baar". In de Buitenhof zijn veelal de nieuwste variëteiten aan bloembollen te vinden. „Hier vind je een soort als het net uit de kraamkamer is", lacht Van Zeist. De exporteurs, maar ook de broeiers komen zich op de hoogte stellen van nieuwste ontwikkelingen. Op de Buiten hof zijn dit voorjaar 180 soor ten narcissen, 70 soorten hya cinthen, 700 soorten tulpen en 180 soorten bijgoed te zien met de meest exotische namen. Op dit momejit bloeien de narcis sen en de hyacinthen. De kro kussen zijn inmiddels uitge bloeid. Later in het seizoen ko men er onder andere gladiolen en dahlia's. Het zijn allemaal knollen en bollen, snijbloemen zijn op de Buitenhof niet te vinden. „Dan zouden we het terrein moeten verdubbelen", meent Van Zeist. „Nu hebben we ruimte genoeg". Ook particulieren hebben de weg naar de Buitenhof gevon den. Vooral in de zomermaan den is het vaak druk op de keurtuin die nu nog voor een groot gedeelte kaal is. „Het is weliswaar een keurtuin voor het vak, maar uiteindelijk zijn wij allemaal bezig voor de con sumenten. Die moeten straks de bloemen en de bollen ko pen. Zij kunnen hier een kijk je komen nemen. Als Van der Gugten en Van Dijk, die de Buitenhof verzorgen, tijd heb ben geven ze ook nog wel wat uitleg". Het is alleen niet de bedoeling dat de Buitenhof een tweede Keukenhof wordt Van Zeist: „In Keukenhof kunnen mensen zien wat je met bollen in de tuin kunt doen. Hier staan ze heel zake lijk op een rijtje. Daar is het ook prettiger wandelen omdat de omgeving daar meer ge schikt voor is. Hier zullen ze meer soorten bloemen vinden dan in Keukenhof, maar de bollen die ze daar zien zijn makkelijker te krijgen. Dat geldt niet voor alle soorten die op de Buitenhof staan". Overigens liggen de catalogus sen van de belangrijkste ver zendhuizen uit de Bollenstreek klaar op de Buitenhof. Wie na een bezoekje aan de keurtuin zo geïnspireerd is en gelijk bollen wil inslaan, weet dan waar hij of zij terecht kan. De Buitenhof is dagelijks open tussen 8.00 en 17.00 uur. Op zaterdag en zondag is de keur tuin open tussen 10.00 en 17.00 uur. ROZA VAN DER VEER OORSCHOTEN Het DA wenst zich niet zo laar neer te leggen bij de rovinciale opdracht ten anzien van de volkshuis vesting. Die opdracht is Jat Voorschoten de over- oop van Leiden dient te uisvesten. Volgens het DA behoort Voorschoten uidelijk tot de Haagse re lt io wanneer het om huis- esting gaat. Wethouder Visser (PvdA) zei giste- kn in een vergadering di &n de raadscommissie penbare werken dat de h rovincie rekening houdt 'toet de sociale woning- t ouw. afPe praktijk is dat vanuit Den niflaag nieuwe inwoners ko toen in de vrije sectorwonin gen en vanuit Leiden voor de sociale woningbouw: „Voorschoten zal mee moeten draaien in de kunst matige samenstelling van de woningbouw in Leiden", al dus Visser. De meerderheid van de commissie meende dat Voorschoten niet ont komt aan de provinciale op dracht: bouwen voor Leiden en voorzichtig zijn met het uitgeven van grond voor wo ningbouw in de vrije sector. In de projectgroep die door middel van brochures en dergelijke de aanleg van rijksweg 11-west gaat bestrij den, komen geen raadsleden met uitzondering van wet houder Visser. Wel kunnen de commissieleden van open bare werken steeds gevraagd worden voor advies en vast staat ook dat in beslotenheid de commissie van openbare werken steeds geïnformeerd wordt over de vorderingen. J. Ayelts Averinck (VVD) vroeg zich wel af of B en W niet meer spoed moeten be trachten. Al bijna zeven maanden wordt er over deze zaak gesproken en er staat nog steeds niets op papier, al dus de liberaal. Mevrouw Zoetemelk (CDA) en mevrouw Mulder (D66) maken zich zorgen over de terugloop van het glaswerk in de containers. Ten aanzien van 1986 werd in 1987 15 procent minder glas in de glasbakken gedeponeerd. Zij willen dat de gemeente weer een actie gaat voeren voor het inleveren van oud glas. In 1986 werd ingeleverd: 390.268 kilo en in 1987 slechts 337.782 kilogram. In 1987 werd per inwoner ge middeld 650 kilo huisvuil af gevoerd door de reinigings dienst en dat is maar liefst 13 procent meer dan in 1986. Eerste paal Bax Burgemeester M.Th. van de Wouw uit Voorhout (links op de foto) heeft gisteren onder grote belangstelling de eerste paal geslagen voor het nieuwe pand van Bax Zeefdrukkerij aan de 's-Graven- damseweg in Voorhout. Het verlenen van de bouwvergunning heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland weigerden hun goedkeuring aan het bouwplan te verlenen omdat zij verdere aantasting van het bollengebied wilde voorkomen. Directeur Wim Bax (rechts op de foto) werd dan ook geadviseerd een lokatie op een bedrijventerrein elders te zoeken. Bijvoorbeeld Hillgom, Lisse of Sassenheim. Gesteund door het gemeentebestuur van Voorhout ging Bax met succes in beroep tegen dit besluit. Het nieuwe pand van de speciaaldrukkerlj komt op een stuk grond van 3300 vierkante meter vlak naast het oude pand. Dit is inmiddels verkocht aan Bern. Schulte B.V. Verwarmingsindustrie, eveneens een Voorhouts bedrijf. Het bedrijfsgebouw krijgt op pervlakte van 1500 vierkante meter, met drie kantoren aan de linkerzijde van het gebouw. Daar bevindt zich ook de doka, het archief, de was- en toiletruimte, de gardorobes, een grote kanti ne. verfopslag en de drukkerij. Aan de voorzijde komen ongeveer 24 parkeerplaatsen. De architect van het gebouw is Van Veldho ven uit Lisse en Bouwbedrijf Meyer voert het werk uit. Eind au gustus hoopt men het nieuwe bedrijfspand klaar te hebben. Bax Zeefdruk heeft ongeveer 20 mensen in dienst. Daar zullen in de nabije toekomst ongeveer 8 10 arbeidskrachten bijkomen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15