Langs Omwegen VIOS jaagt op wimpel Een stel bakkers, die door een wagenaar in de tang zijn genomen Verzet tegen reorganisatie waterschapsbestel 4 LEIDEN OMGEVING SekLeSotitcwt VRIJDAG 8 APRIL 1988 PAGINA 13 WAT DAAR ALLEMAAL NIET GEBEURT, AAN DE VEENSE NOORDERHEMWEG, ROND EEN PRAAM EN USZEILERS „Ik ben een beetje fan van hoe 't vroeger was op het dorp en daarom wil ik het oude een beetje in ere houden", zo verklaart Johan Bakker (61), met jonge stoppelbaard, uit Roelofarendsveen zich nader. De verveende bloemenkweker is door gaans in zijn kassen of op z'n vette gronden te vin den. Daar ligt immers zijn :%i broodwinning. Johan I Bakker leidt echter een dubbelleven. Zo is hij penningmeester van de ijszeil vereniging „Brase- jnermeer" anno 1870, één van 's werelds oudste clubs op dit koude ge bied. Johan is ook nog [voorzitter van het district |Veen- en Rijnstreek van koninklijke Neder- dse biljartbond. Hij is og veel meer, maar daar ik hem niet mee las- allen. Zijn grote voor- iefde gaat evenwel uit iar oude en nieuwe ijs- ilers, en naar oude huiten die eens ge- teengoed waren in deze éense omgeving aan het Braassemermeer. Een pit tige doe-er, die 't liefst ■nsjmet 100 km snelheid als ex»een uitgedost hobbelend terjmonster met bivakmuts ajJen sneeuwbril over de be vroren koppen van de brjBraassem snelt; valhelm 5k jop, hangend aan de helm- dezptok (of iets dergelijks). (azende Johan van de Noor- lerhemweg, die de wedstrij- len niet meer meezeilt omdat ij vindt dat z'n knoken daar en beetje te stram voor zijn [eworden. Maar de ijspret ;an bij hem niet hoog genoeg :ijn. Jammer, van de afgelo- en mislukte winter. Over en tijdje gaat Bakker weer oor drie weken naar een - oude vriend in Amerika, trent Baltimore: „Een tijdje rfrondneuzen en rijden met z n camper; weer een beetje meer ivan dat reuzeland zien". Een Veender met een hang [cultuur. Geen space center in afithe States slaat hij over. Hij igeU Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt nrij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ISSSiTrial door Ton Pirlrrs Links: Johan Bakker (links) en één van zijn mede-restaurateurs, Wim v.d. Tang, bij het opgeknapte pronkstuk de ijszeiler De Witte Zwaluw. weet precies hoe kolossaal groot, breed en lang, de Che sapeake Bay is. Johan beklom (via de liften) al eerder de „naald" van het Washington Monument in Washington D.C. en de Empire State Buil ding in New York. Hij zag Manhattan diep beneden zich en dacht toen zonder heim wee aan de heesters thuis en aan de Veen, waar het alle maal „net effe anders" is. Stop hem, echter, 's avonds 10 uur niet een boek in z'n han den. „Want dan ga ik ook door, desnoods tot de volgen de ochtend. Een boek wil ik meteen ook uitlezen". Vreem de, maar aardige man, die Jo han Bakker, met een mu seumpje aan huis rond het thema oude boten en derzel- ver oude onderdelen. Nu weer die ijszeiler van 1886, die buiten met klapperend zeil staat uit te waaien. Vier jaar terug, in '84, kwam ik Johan Bakker voor 't eerst tegen bij Co" Heemskerk, scheepsbouwer bij 't Sluisje. Die was 'toen bezig met een opdracht van Bakker: een nieuwe, maar originele, vol komen houten praam. Een platbodem, door houten pen nen bijeengehouden, zoals die ooit bij tientallen de Veense waterwegen, op de rand van armoede, rond de tuinderijen bevoeren. Die nieuwe praam werd een vorstelijke scnuit, een harten steler, het vlaggeschip van het zeilend wereldje van Bakker. Johan Bakker werd „de man van de praam", de praam die al menig festijn heeft opge luisterd en waarmee Bakker nog steeds naar de verste uit hoeken van zijn kwekerij vaart en dan ermee terug keert, beladen met de produk- ten waarom Johan zich be kommert. De geschiedenis van de praam is vastgelegd in albums vol foto's en instruc tieve teksten; opnamen van de bouw in episoden. Ze ver rukken Johan, alsmede de be langstellende bezoeker, nog Een eigen „werf" De praam Maria Johanna ligt achter het woonhuis en erf in een vaart, die uitmondt in een hellende ondiepte met brede „loopplank", die Johan C. Bakker Nicolaaszoon met ge voel voor betrekkelijkheid „m'n werf" noemt. Zelfs een den en andere watervogels maken er gebruik van. Daar loopt van tijd tot tijd van alles en nog wat van stapel. Ook is het een familieontmoeting. Ziedaar een authentieke „Veense boot" van Nic.Petrus Bakker, van 1914. „Daar roei de mijn grootvader mee naar de tuin en je kon er mee zei len ook. Hij is nog steeds in tact, na 74 jaren. Het was het huwelijkscadeau van opa aan mijn ouders". Op het droge, met wapperen de zeilen („originele, met de hand genaaid"), staat de ijszei ler De Witte Zwaluw op de fotograaf en bijbehorende journalist te wachten. Daar valt heel wat aan te reven, aan die zeilen trouwens, aan die fotograaf en journalist ook, maar daar is de koffie voor die in eerste instantie door Johan te snel en te slap wordt opgediend maar de tweede bak was een revan che. „De Witte Zwaluw": een hersenspinsel. Er bestaat geen witte zwaluw, netzomin als er een witte raaf bestaat, hoewel de bedoeling duidelijk mag zijn. Een zwaluw scheert over het water. Dat doet, ijs en we der dienende, De Witte Zwa luw ook. De vogel staat, door Johan uit hout gesneden, in zwart en wit vóór op de boeg spriet. Deze lieve ijszeiler werd in 1886 gebouwd bij Heemskerk, de grootvader van Co, in maart van dat jaar, en wel in drie weken tijd (zo staat ergens onder de zitbank te lezen). De zeiler werd ooit eigendom van de Veense familie W. te R. die liever niet in de publi citeit wilde treden, omdat an ders de privacy in het nauw gebracht zou kunnen worden. Ik heb daar begrip voor. Maar nu weet iedereen in de Veen het dus. Hoe dan ook, De Wit te Zwaluw, op lange balken met V-vormige ijzers in ba lans gehouden, kreeg de kleu ren blauw en wit. Ze bereikte eind vorige eeuw een duivelse snelheid van ca.50 km p.u.; „harder dan een paard kon lopen, en dat was al snel", vermoedt Johan. Ze doet dat nog steeds, na gerenoveerd te zijn. Sneller moet je niet wil len komen, want dan gaat de Zwaluw duiken met de boeg, of overstag en zwabberen en wordt dan bijkans onbestuur baar. Ze zal het dan ook moeten afleggen tegen moder ne medezeilers die de 100 km kunnen halen. Vijfkoppig syndicaat Op 31 december 1987 was het renoverend karwei geklaard. In minder dan 4 maanden. Door een Veens „syndicaat" van vijf terzake kundige spe cialisten: W. v.d. Tang, P. Wa genaar, G. Bakker, N. Bakker, Joh. Bakker. Een stel bakkers die door een wagenaar in de tang zijn genomen. Zo zou je 't kunnen zien. Iedereen nam een facet van de Witte Zwa luw voor z'n rekening, maar Johan Bakker was goed voor het „mooi maken", en hij sneed die zwaluw en het ver gulde leeuwtje op het roer. „Niet te filmen, zo glimt 't", schreef Johan in zijn gebun delde fotoreportage die voor iedereen ter inzage ligt. Als het eens weer echt winter wordt, zal de vernieuwde Witte Zwaluw rammelend, zonder schokbrekers, over de Braassem zeilen. Nu heeft de Veense ijszeilvloot wel een stuk of 40 rappe janussen op de Braassem. De vereniging telt zowat. 150 leden (die 't liefst ijspegels aan snor of baard hebben hangen) en een paar honderd ijszeilers. Er zijn ongeveer 7 eerbiedwaar dige zeilboten met een „antie ke" waarde van vóór de cri sistijd rond '30. Ze wachten nu op betere ijstijden. Johan Bakker heeft thuis nog een stuk of drie ijszeilers op geslagen liggen. In een ach- terafschuur kun je ze bewon deren. Iets bijzonders: de Nor- denskjöld van 1899. De eerste ijszeiler van die naam ver brandde op een kwade dag, een jaar tevoren. Ze was ei gendom van overgrootvader Bakker, één van de oprichters van de ijszeilclub. Een jaar la ter was er een nieuwe Nor- denskjöld, waarmee in '91 nog een eerste prijs werd behaald: een boek over Ned. Indië, „met teekeningen van jhr.J.C. i". Die zeiler, ge i details is de oude Witte Zwaluw t de verf gekomen. FOTO'S: WIM VAN NOORT bouwd in Volendam, heeft Jo han nog steeds onder handbe reik. Nordenskjöld was een Zweedse poolreiziger, die eind vorige eeuw voor 't eerst in arren moede de Noordkaap rondde en zich als overleven de voegde in de rij van gere nommeerde, deels ongelukki ge, arctische avonturiers als Amundsen, admiraal Balbo en andere overwinteraars op Nova Zembla. Nordenskjöld heeft een kop die door Johan de Veender is gesneden en ge lakt. De Zweed is een boeg beeld geworden, met een stoer uiterlijk. Zo kan ie eind van het jaar misschien weer op de helling. Johan Bakker, in z'n dagelijk se kloffie en met een ge prangd gemoed door z'n boot jeshobby, kan er uren over vertellen. Over alles wat vaart en „echt hier uit het dorp is van vroeger". Daar schept hij plezier in, als vrij gezel met „een beetje midde len". Hij is een vasthouder en drinkt steevast elke middag z'n bakkie thee. „Ik ben nog ouderwets, en daar hou ik me aan". koninklijk Zilver voor chtpaar Menken OETERWOUDE De heer 'i.J. Menken en zijn echtgeno- M.P. C. Menken-van der tel, woonachtig aan de Nas- !.lulaan te Zoeterwoude, zijn woensdag beiden koninklijk nderscheiden. In het stadhuis *an Den Haag ontvingen zij de Temedailles verbonden aan Orde van Oranje Nassau in ilver. De koninklijke ereblij- *en zijn uitgereikt omdat de mevrouw Menken lim 32 jaar lang een zuivel handel en melkwijk hebben fedreven in Den Haag. In al Me jaren liep de heer Menken 'Ts dagen per week („ziek zijn tm niet") zijn melkwijk. Eerst ïn de Hoefkade en later in de jriebergenstraat en omliggen- straten. Al die jaren was jevrouw Menken verant woordelijk voor de zuivekaak. lort geleden hebben zij hun Ikelijke aktiviteiten beëin- |gd. Omdat zij al die jaren jin brood hebben verdiend in 7en Haag zijn de onderschei dingen in de provinciehoofd- jad uitgereikt. Dat gebeurde tor gemeentesecretaris C.M. Beus die het in zijn loop ban slechts één maal eerder id meegemaakt eremedailles jlijktijdig aan man en vrouw 'lorden toegekend. LEIDEN Het Hoog heemraadschap van Rijn land zal zich met hand en tand verzetten tegen de reorganisatie van het wa terschapsbestel die de pro vincie voor ogen staat. De provinciale plannen, zijn verwerpelijk uit water staatkundig, bestuurlijk en organisatorisch oog punt, zo stelt het hoog heemraadschap in een re actie. De provincie wil de polderafdelingMidden geest toevoegen aan wa terschap de Oude Veenen, en verder de polderafde ling Zuidgeest met de wa terschappen Noordwoude en de Ommedijck ophef fen en deze drie samen voegen tot een een geheel nieuw waterschap. Volgens de provincie zijn de polderafdelingen te kleinscha lig, beschikken ze daardoor niet over voldoende geld en kunnen ze daardoor geen opti maal waterstaatkundig beheer voeren. Omdat de polders qua beheer wel wat op elkaar lij ken is het volgens het provin ciaal bestuur goed mogelijk om tot samenvoeging van water schappen over te gaan. Ook wil de provincie komen tot meer uniformiteit bij de tarie ven. Een ander argument: de gemeente Zoetermeer heeft nu met vijf waterschappen te ma ken, in de nieuwe situatie met vier. Het hoogheemraadschap ver wacht juist veel tariefsveran deringen door de fusies. Bij sa menvoeging van Middengeest en de Oude Veenen zouden de tarieven sterk stijgen door de veranderde omslag: 63 procent stijging voor een ééngezinswo ning, 57 procent voor een groot industrieel bedrijf, 59 procent voor een grote veiling en 7 procent per IVi hectare bij de boerenbedrijven. Wat er er moet gaan gebeuren met de 55 machinisten van de gemalen in Zuidgeest en Mid dengeest blijft onduidelijk, zo stelt Rijnland. In Middengeest en Zuidgeest wordt het waterpeil verder zeer nauwkeurig beheerst door leden van de afdelingsraden, die de verantwoordelijkheid over een bepaald rayon heb ben. Bij integratie zal er niet meer zo alert kunnen worden opgetreden. Het gevolg van de fusie is verder dat elf gemeen ten, die nu nog binnen het ge bied van Rijnland liggen, straks met twee waterschap pen te maken krijgen. Het op lossen van eenvijfde deel van de Zoetermeerse problemen heeft derhalve verstrekkende gevolgen, stelt het hoogheem raadschap. De ingelanden van Zuidgeest en Middengeest hebben zich inmiddels met overweldigende meerderheid (158 tegen, 13 voor) uitgesproken tegen de provinciale plannen. OETERWOUDE Na lat eerder dit jaar de Zoe- frwoudse Sint Jan's fan- ire in actie kwam op het Jederlands kampioen- chap is het komende za- erdag de beurt aan drum- nfare VIOS. De muzi- Jjinten van het in 1967 |pgerichte muziekgezel- hap zullen zich 's avonds kwart voor zes presen- léren in sporthal Zuid in isterdam. Inzet van de (ationale titelstrijd is de Blauwe Wimpel". Jhil^mfanfare VIOS heeft zich ^jzonder intensief voorbereid op de krachtmeting met de drie andere korpsen die ook heel wat in hun mars hebben. Naast de repetities in het Mu ziekcentrum aan de Schenkel- weg heeft VIOS voor wat be treft het marcheerwerk ge bruik kunnen maken van de remise van het plaatselijke toeringcarbedrijf Lubbe BV. Onder strakke leiding van di rigent Ben Arends zijn de twee uit te voeren werken tot in de kleinste details doorgenomen. Gespeeld zullen moeten worden „The Binsfelder Mars" van Jo Conjaerts als stilstaand nummer terwijl VIOS het werk „The Presikhaaf Mars" van Ruud Böhmer marcher end zal moeten uitvoeren. En juist dat marcheren is van groot belang omdat de jury op de uitvoering daarvan streng zal letten. VIOS mag zich daarbij gelukkig prijzen te be schikken over een tamboer- maitre die als ervaren te boek staat. Wim van Boheemen was namelijk méér dan 30 jaar ge leden al als zodanig actief. Hij stond mede aan de wieg van de toenmalige Sint Jan's drumband, de voorloper van het huidige VIOS. Tijdens het laatste bondsconcours behaal de Van Boheemen de prijs die werd toegekend aan de beste tamboer-maitre. Naar ver wachting is het rond de klok van acht rug in Zoeterwoude. Disco Een disco-avond voor de jeugd wordt vanavond ge houden in dorpshuis Het Trefpunt in Zevenhoven. Aanvang 20.00 uur. Disco theek Nighttown uit De Hoef verzorgt de muziek. De toegang bedraagt een rijks daalder. Blijspel Toneelvereniging St. Jans Club uit Zevenhoven geeft zaterdagavond in Het Tref punt een uitvoering van het blijspel „Marcus de water man" van Dick van Maas land. Aanvang acht uur. De toegang bedraagt vijf gulden. De Zuidhollandse Postzegel verzamelaars houden mor genavond een ruilbeurs in het Dienstencentrum Dui venvoorde aan de Graaf Wil lem de Rijkelaan (ingang via Zijdesingel) in Leidschen- dam. De beurs is open van zeven uur tot kwart over tien. De toegangsprijs is één gulden vijftig voor niet-leden en 75 cent voor 65-plussers en jeugdigen. Concert Het Busanstrijkkwartet treedt zondagochtend op in 't Reghthuys in Nieuwkoop. De leden van het Busan- kwartet studeerden bij het Orlandokwartet tijdens Or lando festivals en worden ge- coached door Jean Decroos, solocellist van het Concert gebouworkest. In 1985 kwam hun eerste lp uit. Tijdens het optreden in 't Reghthuys worden werken uitgevoerd van J. Haydn, E. Bloch en J. Brahms. Het concert begint om tien uur en de toegang is tes gulden vijftig. Houders van een CJP of Pas 65 moeten vijf gulden betalen. Open Deurdienst In de gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sas- senheim wordt zondagawnd vanaf zeven uur een open deurdienst gehouden uit gaande van de gezamenlijke reformatorische kerken. Voorganger is dr. Abe West- ra, medewerking verleent het Chr. Mannenkoor Die Rhijnse Sangers uit Bodegra ven. Organist is George Ger- Potloodtekeningen Joke Aarsen uit De Zilk ex poseert tussen 10 en 24 april in 't Huys Dever aan de Heereweg 349a in Lisse. Joke Aarsen studeert sinds 1984 aan de Vrije Academie in Sassenheim. Daar raakte ze geboeid door het werken met potlood. De laatste tijd hanteert ze vaker het kleur potlood, wat haar sfeerteke- nigen een extra dimensie geeft. Haar werk bestaat uit ragfijne stillevens en uit wat meer gewaagde vrouwen te keningen. De expositie is open van dinsdag tot en met zondag tussen twee en vijf uur. Festoen Barokensemble Festoen treedt zondag op in Muzen- hof Leiderdorp. Op het pro gramma staan werken van Bach, Sammartini en Ga- brielli. Dit koffieconcert be gint om half een. Entree drie gulden vijftig. Bingo De supportersclub van de Zoeterwoudse voetbalver eniging SJZ houdt morgen een bingo-avond. Traditiege trouw gebeurt dat in het clubhuis van SJZ op sport park Haasbroek. Vanaf acht uur zullen de bingoballetjes rollen. Alba In galerie Alba aan de Kort- steekterweg 42 in Alphen aan den Rijn wordt zondag middag om vier uur een ten toonstelling geopend van ke ramiek van Deet Kraay en aquarellen en etsen van José Calsina. Galerie Alba is elke vrijdag, zaterdag van tien tot acht uur pend. Ruilbeurs Postzegels, munten, oude an sichtkaarten, kranten vanaf 1640, stenen, mineralen, sui kerzakjes en nog veel meer is te vinden op ruil- en verza- melbeurs die zondag wordt gehouden in de evenemen tenhal van Treslong, Park laan in Hillegom. De beurs is open tussen tien uur en half vijf. Toegangsprijs be draagt drie gulden, kinderen moeten één gulden betalen, 65-plussers één gulden vijftig. Wim Pols Country- en gospelzanger Wim Pols treedt zondaga vond op in wijkgebouw Zijl- kwartier aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp. Hij doet dat op uitnodiging van de Baptistengemeente in Leiderdorp. Het concert be gint om zeven uur en de en tree is gratis. Platoon De Amerikaanse speelfilm „Platoon" draait maandag avond in filmhuis Lisse aan de Grevelingstraat 50 in Lis se. Toegang voor leden is gratis. Niet-leden betalen zes gulden vijfentwintig. Pla toon is een film over de oor log in Vietnam en geeft een authentieke sfeertekening van deze oorlog. Ze worden samengevat in enkele drama tische gebeurtenissen die ver wijzen naar het uitmoorden van het dorp My Lai en het Tet-offensief. Platoon won vier Oscars. Regisseur is Oli ver Stone. De film begint om half negen. Kynologen De Clubmatch van de Kyno- logenvereniging Rijnland Leiden en omstreken vindt zondag plaats. De wedstrijd wordt gehouden in De Schel ft in Noordwijker- hout.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13