jgcidócSomont Overlast koffieshops niet 3 groter dan die van kroegen STAD OMGEVING Academische ziekenhuizen bundelen voorlichting Handig 'mimburo' .EIDSE WIL OVERLEDEN iCHTGENOOT HERBEGRAVEN VAN LINT (LINKS LEIDEN): [usea houden open huis in fationaal Museumweekend „BOCHT IS GEVAARLIJK vm VRIJDAG 8 APRIL 1988 PAGINA IV' ,EIDEN/DEN HAAG Ver storing van de grafrust en hy- iénische gevaren. Dat zijn de lezwaren van die gemeente Xeiden heeft tegen het ver- oek van een Leidse vrouw ni het stoffelijk overschot van iaar man, die in december ,086 is begraven op de be- iraafplaats Rhijnhoff, op te la- en graven. )e vrouw wil haar man laten erbegraven in een nieuw fa- ïiliegraf op dezelfde begraaf- laats. Een verzoek daartoe, igïgedaan op 19 december, twee 1- dagen na de begrafenis, werd in januari 1987 echter door burgemeester C. Goekoop af gewezen. Gisteren verzocht de vrouw de Raad van State om die beslissing te herzien. Haar raadsman betoogde dat in de commotie na het onverwachte overlijden van de man, de fa milie niet alle mogelijkheden voor een graf op een rijtje heeft gezet, mede omdat de be grafenisondernemer hen slecht voorgelicht zou hebben. Toen de familie daags na de begrafenis er achter kwam dat de man niet in een familiegraf was begraven, probeerde de vrouw de fout te herstellen. Dat was volgens de burge meester echter niet meer mo gelijk. Staatsraad W. Polak liet giste ren doorschemeren dat hij op graven een moeilijke zaak vond, omdat het stoffelijk overschot inmiddels in verre gaande staat van ontbinding zou verkeren. „Al begrijp ik uw wens", aldus Polak. Over enkele weken doet de Raad van State uitspraak. De Schakel en Stevenshof winnen voetbaltoernooi LEIDEN De teams van De Schakel (meisjes) en Stevenshof I zijn gisteren als winnaar uit de bus gekomen van het paas- voetbaltoernooi voor basisscholen. De kin deren speelden onder welhaast ideale om standigheden hun wedstrijden op de velden van ZLC, DOCOS en Leiden. Aan dit laat ste onderdeel van het paasschoolvoetbal- toernooi deden 29 basisscholen mee. Bij de meisjes ging de finale tussen De Schakel en de Lorentzschool die met 3-0 het onderspit moest delven. Derde werd De Regenboog en vierde De Meerpaal. Bij de jongens ging de finale tussen Stevenshof 1 en de Beat- rixschool. Een wedstrijd die eveneens in 3-0 eindigde. Derde werd hier De Singel en vierde De Zwaluw. Nieuwe bomen aan het Rapenburg LEIDEN Langs de even zijde van het Rapenburg wordt maandag begonnen met het planten van bomen. De werkzaamheden bestaan uit het maken van plantga- ten, het planten van de bomen en het weer in orde bren gen van de bestrating. De werkzaamheden zullen bij de Kloksteeg beginnen. Maandag tot en met woensdag wordt het deel tot de Houtstraat aangepakt, dinsdag tot en met donderdag komt het deel tussen de Houtstraat en de Lan- gebrug aan de beurt. Er worden bomen geplant van de zelfde soort en hetzelfde formaat als de bomen die aan de overzijdde van het Rapenburg staan. Het gaat om ko ningslinden, met een stamdoorsnede van 18 a 20 centime ter en een hoogte van 10 meter. Gedurende de werkzaamheden zal een parkeerverbod worden ingesteld. Tijdens het planten, zal doorgaand ver keer niet mogelijk zijn. Ook de huisvuilauto zal niet voor de deur kunnen komen. De omwonenden wordt verzocht het huisvuil elders neer te zetten waar de auto wel kan komen. Tijdschrift over internationaal recht LEIDEN Op initiatief van Leidse docenten en stu denten internationaal recht verschijnt in mei het En gelstalige internationaal-juridische vaktijdschrift Lei den Journal of International Law. Drs. G. Tanja, voor zitter van de redactieraad, overhandigt woensdag 11 mei het eerste exemplaar aan professor P. Kooijmans op een bijeenkomst in het Groot Auditorium (Rapen burg 73). Tijdens deze bijeenkomst die duurt van 10.00 tot 12.30 uur zal voormalig minister van buitenlandse zaken M. van der Stoel een voordracht houden over „International law in international relations". Het tijd schrift bevat bijdragen van binnenlandse en buiten landse juristen, professoren, advocaten en studenten. Op deze manier krijgen studenten de kans om een eer ste publicatie op hun naam te brengen. Het tijdschrift komt twee maal per jaar uit. Het eerste nummer bevat artikelen over de aansprakelijkheid van internationale organisaties, mensenrechten, EG-fusierecht, ruimte recht en terrorisme. Verder woren boekbesprekingen en de casus van het jaarlijkse pleitconcours opgenomen. LEIDEN De overlast van koffieshops waar soft drugs worden ver kocht, verschilt niet van dé overlast van andere horeca-gelegenheden. De sluiting waar hoofdcom missaris H. Mostert op aandringt zou daarom een overdreven zwaar middel zijn. Dat meent het Links Leiden-raads- lid R. van Lint, nadat hij samen met D66'er P. Langenberg de afgelo pen week zelf op onder zoek was uitgegaan. Het duo bezocht de koffies hops High Times, No Name (voorheen Happy) en het Leidse Plein en sprak met bewoners van de Pieterswijk over de problemen. „De overlast van No Name werd bijvoorbeeld in een adem ge noemd met die van café De Grote Beer, daar om de hoek. Ik zou het dan ook onjuist vinden om die shops te slui ten, terwijl de gemeente aan zaken als de Koets-O-Theek niets doet", aldus Van Lint. Hij is ook bang dat door slui ting van de koffieshops de handel in soft drugs zich naar straat en particulieren thuis verplaatst. Daardoor ontstaat het gevaar dat de handel in soft drugs en de handel in hard drugs zich vermengen, zo meent Van Lint. In de koffieshops worden volgens hem alleen soft drugs verkocht. De poli tie heeft daar bij invallen ook nooit hard drugs aangetrof fen. verzoek tot tijdelijke sluiting om nadere gegevens verzocht over de overlast. Mostert heeft daarop nog niet gerea geerd. Goekoop heeft Van Lint en Langenberg laten weten in principe zelf te be sluiten over eventuele slui ting. Dat is zijn eigen verant woordelijkheid, zo schreef Goekoop. „Die opmerking hebben wij lachend terzijde geschoven. Het is in Leiden een goede gewoonte dat de burgemeester de raadscom missie om advies vraagt", al dus Van Lint. De briefwisseling staat voor de vergadering van de raads commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden van maandag op de agenda, zij het onder het punt „Ter kennisname". „Als dat bete kent dat Goekoop voorlopig nog geen beslissing wil ne men, dan is dat prima. Wil hij dat wel, dan willen we er nog wel het een en ander over kwijt", aldus Van Lint, die het komend weekeinde zijn persoonlijk onderzoek in het gezelschap van Langen berg zal voortzetten. Beiden willen dan ook praten met de buurtvereniging Pancras- West over de koffieshop High Times. Nieuwe premiewoningen in Stevenshofjespolder Wethouder D. Tesselaar heeft gisteren de eerste paal geslagen van een nieuw bouwplan in de Stevenshofjespolder. Het bouwplan omvat 125 premie-A woningen, 43 premie-B en 2 vrije sector eengezinswoningen en 32 premie-A appartementen. Deze appartementen liggen aan een park en water. Het gebouw krijgt de vorm van een een soort poort. Van de 170 eengezinswoningen zijn er al 157 verkocht. De andere woningen zijn in optie gegeven. Van de appartementen is de helft nog te koop. De aannemer is Van der Vorm Bouw BV uit Papendrecht en de architekt is Groosman Partners BV uit Rotterdam. Het bouwplan is ontwikkeld door de directie Volkshuisvesting van de gemeente Leiden. Volgens projectleider Van Leeuwen worden de eerste woningen rond november 1988 opgeleverd. Voor de zomervakantie 1989 zullen alle woningen klaar zijn. FOTO: WIM VAN NOORT IPECIALE EXPOSITIE OVER BEWEGEN IN ANATOMISCH MUSEUM ilDEN De musea in 8 Leiden en omstreken ope- 1 en op zaterdag 9 en zon- 10 april weer hun 8 euren voor het geïnte- 8 esseerde publiek. De jjj jegang is dan gratis of er 'ordt een gereduceerde lêfegangsprijs gevraagd. <8 )at gebeurt in het kader an het Nationaal Mu-, jumweekend dat op die agen voor de achtste )8 eer in het hele land 'ordt gehouden. Enkele ïusea hebben zaterdag en Dndag ook bijzondere ac- viteiten op het program- staan. Zo is er in het Anatomisch Museum aan Wassenaarseweg in )8 eiden een uitgebreide ^xpositie over het bewe- ngsapparaat van de iëns. e stichting Museumjaarkaart, rganisator van het Museum- eekend, probeert met de arlijkse manifestatie mensen 1 nooit een museum bezoe- kennis te laten maken et het gevarieerde aanbod an musea. De organisatoren' Open op een bezoekersaantal 98 an ruim één miljoen. Vorig 98 ar, kwamen ruim 1,2 miljoen ensen een kijkje in musea .emen tijdens het Nationaal Museumweekend. et Anatomisch Museum aan i Wassenaarseweg 62 in Lei- in denkt op 9 en 10 april Ind de 4.000 bezoekers te ïkken, aldus conservator .J. Mulder. Het museum is lOrgaans alleen op afspraak "or groepen geopend. „Aan ene kant omdat het gebouw derdeel van de medische fa- ilteit uitmaakt, en het gevaar estaat dat mensen door het implex gaan zwerven. Aan andere kant hebben we er t het personeel niet voor", 38 [dus Mulder. 38 ijdens het museumweekend 38 tent het Anatomisch Mu- 38 lum traditiegetrouw wel haar geuren voor het publiek. Net jj® Is vorig jaar is er dit keer een >arte expositie ingericht. Dit i,jjjieer. heeft die als thema „De ens in beweging". Het skelet de gewrichten en alles wat aar mee te maken heeft ordt door middel van foto's, 38 ideofilms en computerappa- 38 ituur in beeld gebracht. Aan 98 tentoonstelling werken on- 38 er meer de medische facul- it, het Academisch Zieken en de orthopeadische erkplaats Annakliniek uit eiden mee. Ook zijn er enke patiëntenverenigingen aan- ezig, zoals die van scoliose- i reumapatiënten, e bezoeker krijgt tijdens de 'Positie volop de gelegenheid 'lf wat te „dokteren". Zo is er 'n kunstknie waarop de be Ook het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat In Leiden is zaterdag en zondag gratis toegankelijk. FOTO: SP twee „Een vrouw als Yasaw- thi", om half drie „Jossy wordt een indiaan" (ook geschikt voor kinderen) en om half vier „Het vlot" uit Brazilië. Ook zijn er speur- en kijktoch- ten, exotische hapjes in het restaurant en zijn ook de ten toonstellingen „Kawahara Keiga, fotograaf zonder came ra" en „Chimü, pre-Spaans aardewerk uit Peru. Bemidde ling met de dood" gratis toe gankelijk. Het Leidse Stedelijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel geeft ter gelegenheid van het Museumweekend spe ciale rondleidingen langs de vaste collectie van De Laken hal. Ook de tijdelijke expositie „Gedrukt voor het leven" zal gratis te bezichtigen zijn. Het Rijksmuseum voor Geolo gie en Mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht in Lei den heeft zaterdag- en zondag middag enkele extra films op het programma staan. Ze gaan onder meer over diamanten, edelstenen uit Zuid-Amerika, Sri Lanka als leverancier van edelstenen en vulkanen. Voor kinderen is er een speciale speurtocht, waarmee ze een edelsteentje kunnen verdie nen. In dat weekeinde is de tijdelijke tentoonstelling „Van Kiezelsteen tot Edelsteen" voor het laatst te zien. Het Rijksmuseum van Oudhe den aan het Leidse Rapenburg laat weten dit jaar in tegen stelling tot andere jaren geen bijzondere activiteiten te ontplooien, in verband met de voorbereidingen voor de ten toonstelling „Nederland On derste Boven", die op 22 april wordt geopend door Prinses Margriet. zoekers zelf een zogenaamde „open knie-operatie" kunnen uitvoeren. Via gaatjes in de knie en een kleine camera kan men zien hoe bijvoorbeeld een kapotte meniscus wordt be handeld. Verder worden er de modernste computertechnie ken getoond, waarmee onder meer-inwendige delen van het lichaam geprojecteerd kunnen worden. Ook is er een rolband waarop de lóophouding „in kaart" wordt gebracht. De An nakliniek uit Leiden is aanwe zig met een stand, waarin de laatste ontwikkelingen op het gebied van protheses worden getoond. Aardig is ook het „spiertreintje", een speelgoedt- rein die men kan laten rijden door de elektrische energie die het ballen van de vuist met zich meebrengt. Verder is ui teraard de normale museum zaal, met tal van lichaamsde len en dieren op sterk water en skeletten van mens en dier voor iedereen toegankelijk. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat in Leiden heeft voor die zater dag en zondag enkele demon straties en muziek op het pro gramma staan. Zaterdag- en zondagmiddag van twee tot vier uur zijn er demonstraties origami (Japans papier vou wen) en grimeren. Zondag is van twee tot drie uur Afro- Antilliaanse muziek door de groep Djemga's in de centrale hal. Ook worden er op beide dagen allerlei films vertoond. Van elf uur wordt „Niok, het olifantenjong" vertoond, een film ook geschikt is voor kin deren, om twaalf uur de film „Mambin" uit Togo, om half Adressen en openingstijden tij dens museumweekend: Museum Boerhaave, Steenstraat la, Leiden: zaterdag van 1000 tot 17.00 uur. zondag van 13.00 tot 17.00 uur (gratis). Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerk- graeht 17, Leiden; zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur (gratis). Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28, Leiden; zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur (gratis). Rijksmuseum voor Volkenkun de, Steenstraat 2, Leiden; zater dag van 10.00 tot 17.00 uur, zon dag van 13.00 tot 17.00 uur (gra tis). Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel 28-32, Leiden; za terdag van 10.00 tot 17.00, zon dag van 13.00 tot 17.00 uur (gra tis). Pijpenkabinet, Oude Vest 159a, Leiden; zondag van 13.00 tot 17.00 uur (gratis). Pieterskerk, Pieterskerkhof, Leiden; zaterdag van 10 00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur (gratis). Anatomisch Museum, Wasse naarseweg 62, Leiden; zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 11.00 tot 17.00 uur (gratis). Molenmuseum De Valk, 2e Bin nenvestgracht 1, Leiden; zater dag van 10.00 tot 17.00 uur, zon dag van 13.00 tot 17.00 uur (gra tis). Boomkwekerijmuseum, Reijers- koop 54, Boskoop; zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur (gratis). Katwijks Museum, Voorstraat 46, Katwijk; zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur (één gulden). Museum voor de Bloembollen streek, Heereweg 219, Lisse; za terdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur (f 1,50). Museum Oud-Noordwijk, Jan Kroonsplein 4, Noordwijk; za terdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 14.00 tot 17.00 uur (gratis). Bavomuseum, Langevelderweg 27, Noordwijkerhout; zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, zondag van 11.00 tot 16.00 uur (gratis). Het Spinozahuis, Spinozalaan 29, Rijnsburg; zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur (gratis). Ook de Pieterskerk in Leiden is ter gelegenheid van het Mu seumweekend geopend. Er worden elk heel uur rondlei dingen door de kerk en langs het orgel gehouden. Bollenstreek In de Duin- en Bollenstreek is voor zaterdag en zondag een fietsroute langs enkele musea uitgestippeld. De tocht voert langs het Rijnsburgse Spinoza huis, het museum Oud-Rijns burg (tentoonstelling over „de andere middeleeuwen" en de toekomst van Rijnsburgs ver leden), de museum boerderij Oud-Noordwijk (diorama en Noordwijks aardewerk), de Boerhaavetuin in Rijnsburg (met een expositie over de Ne derlands Hervormde Kerk en het Boerhaavehuis), het Na- tuurcentrum Jan Verwey aan de Weteringkade in Noord- wijk (met de expositie „Noord- wijk een cruydthof") en het Bavomuseum in Noordwijker hout. In dat laatste museum wordt een diaserie vertoond waarbij de toeschouwers „meewandelen" door het oude dorp vanaf Voorhout naar De Zilk. Het zal voor het laatst zijn dat deze serie in deze sa menstelling te zien is. Voor het komende seizoen ligt al weer een nieuwe diaserie gereed. De voorstellingen beginnen op beide dagen van 14.00 uur. De fietsplattegrond is gratis verkrijgbaar bij alle deelne mende musea of bij de VVV's. GEZAMENLIJK GEPRODUCEERDE VIDEOFILM OVER SONDEVOEDING LEIDEN De acht aca demische ziekenhuizen in Nederland hebben hun activiteiten op het gebied van patiëntenvoorlichting gebundeld. Het samen werkingsverband heeft de naam COMPAZ gekregen, wat staat voor Coöperatie ve Ontwikkeling Materia len Patiëntenvoorlichting Academische Ziekenhui zen. Het eerste produkt van die samenwerking, een videovoorlichtings film over sondevoeding, werd gisteren gepresen teerd in het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL). COMPAZ komt voort uit het overleg dat de hoofden van de afdelingen voorlichting van de acht academische ziekenhui zen iedere maand hebben. Eind vorig jaar werd besloten om concreet te gaan samen werken op het gebied van pa tiëntenvoorlichting. „We geven bijvoorbeeld alle maal al jaren dezelfde soort folders voor patiënten uit. Al leen staat in de folder van het ene ziekenhuis een andere verpleegkundige op de foto dan in die van een ander zie kenhuis. Ook het logootje is misschien anders, maar inhou delijk verschilt het natuurlijk allemaal niet. Door samen een folder uit te geven kun je veel kosten besparen. Met een in legvelletje geef je het eigen ac cent aan. Bovendien kom je door de gezamenlijke kennis tot een beter produkt", aldus P. van Dam, hoofd van het bu reau voorlichting en PR van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Inmiddels zijn er brochures verschenen voor patiënten van keel, neus en oor-artsen en voor familie van kinderen die op de neonatologie-afde- ling liggen. De gisteren gepre senteerde voorlichtingsfilm „Sondevoeding, eten op een andere manier" is bestemd voor patiënten die met behulp van een sonde, een plastic buisje, voeding toegediend krijgen in het maagdarmka naal. In de film komen onder meer G. den Hartog, chef de clinique van de afdeling maag- darm- en leverziekten van het AZL, een hoofdverpleeg kundige, een diëtiste en enkele patiënten aan het woord. Bijdrage De videofilm is mede tot stand gekomen door een financiële bijdrage van Nutricia, produ cent van sondevoeding. De fir ma heeft 30.000 gulden in de produktie van de film gestopt. De resterende 7.500 gulden produktiekosten zijn voor re kening van COMPAZ, dat door samenwerking met de audiovisuele dienst van de Leidse universiteit op de kos ten heeft kunnen besparen. Volgens Van Dam zoekt COM PAZ nadrukkelijk medewer king van het bedrijfsleven. De organisatie werkt ook niet met een vast budget. „In principe hebben de ziekenhuizen een paar ton ter beschikking voor patiëntenvoorlichting. Maar we proberen zoveel mogelijk met het bedrijfsleven samen te doen. Philips bijvoorbeeld, die veel apparatuur levert, of Ko dak die röntgenfilms produ ceert. Ook gaan we bijvoor beeld contact zoeken met de Hartstichting". COMPAZ wil zich niet alleen beperken tot de vervaardiging van voorlichtingsmateriaal, al dus Van Dam. „We willen ok voorlichtingsplannen gaan maken voor afdelingen. Kij ken waar het gat in de voor lichting zit. Wat vertelt de arts en wat vertelt de verpleeg kundige? Dan kijk je waar be hoefte aan is. Films en brochu res zijn alleen ondersteunend materiaal". Van Dam denkt dat ook de algemene zieken huizen van een nauwe samen werking zullen kunnen profi teren. Omwonenden Stevenshofdreef: LEIDEN Omwonenden van de Stevenshofdreef vin den dat automobilisten beter gewaarschuwd moeten worden voor de flauwe bocht in deze weg. Doordat er een bushokje staat zouden ze de situatie verkeerd in schatten. „Regelmatig vliegen hier auto's uit de bocht", zegt de secretaresse van wijkvereniging Stevenshofjes polder C. Brussee. Maar volgens politiewoordvoerder D. Graveland, wordt er gewoon veel te hard gereden op de Stevenshofdreef. Brussee ziet dat anders. Volgens haar weet de politie in veel ge vallen niet eens iets van de ongelukken die er gebeuren. „We beseffen dat de bocht niet verlegd kan worden en ook het bus hokje verplaatst men niet zo snel. Wij denken echter dat de situ atie zal verbeteren als er betere waarschuwingsborden worden geplaatst." De wijkvereniging denkt hierbij aan extra borden ter hoogte van de brug over de Stevenshofdreef. Volgens Graveland worden de automobilisten op de Stevenshof dreef echter voldoende gewaarschuwd. „Er staan al waarschu wingsborden en in de bocht staan rood-witte schilden die een duidelijke waarschuwing zijn. Maar het schijnt gewoon niet te helpen Het gedrag van veel automobilisten baart de politie zor gen. „We houden regelmatig controles. Dan schrik je van de snelheden die er gemeten worden. De automobilisten denken er te gemakkelijk over. Dat is het geval bij de Stevenshofdreef", aldus Graveland. Volgens hem gebeuren er echter niet opvallend veel meer onge lukken op de Stevenshofdreef dan elders. „En als ergens veel ongelukken gebeuren, hoeft dat niet de oorzaak te zijn van de weg zelf. Vaak zijn het de bestuurders die een gevaarlijk situatie creeëren. Veelal door te hard te rijden". In mei hebben medewerkers van wijkvereniging Stevenhofjes- polder een gesprek met wethouder J. Peters over de situatie op de Stevenshofdreef. Zij blijven er op staan dat er iets gebeurt. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt rook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ier j CeidócSomant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11