De prijs gevloerd „Mario-scenario" houdt voor Cuomo weg open naar Witte Huis Wet Ketenaansprakelijkheid bezorgt tuinders kopzorgen Lisse wijst minima op kwijtschelding belasting ills C - U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! .BUITENLAND EcicbcSomant WOENSDAG 6 APRIL 1988 PAGINA f WASHINGTON Op het hoofdkwartier van de Amerikaanse Democrati sche partij zitten hoge par tijbonzen met het zweet in de handen, sinds Jesse Jackson zijn opmars is be gonnen als mogelijke De mocratische presidents kandidaat. Hij zou, zo is de algemene opvatting, bij de verkiezingen van no vember geen schijn van kans hebben tegenover de Republikeinse kandidaat, vice-president George Bush. Suggesties als zouden campag nes worden opgezet om de zwarte dominee te stoppen, worden verontwaardigd van de hand gewezen. Maar iedere Democratische leider weet dat ergens in de kast nog een an dere mogelijke oplossing ligt: het „Mario-scenario". Als de huidige strijd tussen de gou verneur van Massachusetts, Dukakis, en Jackson onbeslist blijft, zouden de Democraten een beroep kunnen doen op hun onverklaarde kandidaat, de gouverneur van New York, Mario Cuomo. Troonopvolger Dergelijke gedachten leven niet alleen bij de Democraten, zo bleek afgelopen zaterdaga vond in Washington. Tijdens een bijeenkomst met vooraan staande figuren uit de politiek en de media leek het alsof de Republikeinse president Reagan zijn troonopvolger kroonde en dat was niet George Bush. „En wat gaat de Great Communicator hiernó doen?" vroeg de president zichzelf. „Ik denk", zo zei hij, ..dat hij gouverneur van New York wordt" implicerend dat Cuomo zijn plaats in het Witte Huis zou kunnen over nemen. Cuomo nam het compliment dankbaar in ontvangst en sprak zijn liefde en waarde ring voor de president uit. Een filmproducent onder de gasten omschreef het voorval als een scène uit een Western .waarin John Wayne de macht over draagt aan de nieuwe revol- verheld in de stad. Met een andere Democraat dan Cuomo zou zoiets ondenk baar zijn geweest. Cuomo wordt nog al eens vergeleken met Hamlet wegens zijn ge brek aan zelfvertrouwen. Maar van alle presidentskan didaten is Cuomo de enige, die zich op het niveau van Reagan kan bewegen. Het is nu een jaar geleden dat Cuomo zijn partijgenoten shoc keerde met zijn besluit niet deel te nemen aan de race om het presidentschap. Hij houdt nog steeds vol dat hij niet van plan is zijn beslissing te her zien. Maar door het verloop van de voorverkiezingen krijgt Cuomo steeds weer een grote rol toebedeeld. Hij zou aan alle speculaties een einde kunnen maken door een van beide kandidaten te steu nen. Dat zou hij kunnen doen vlak voor de uiterst belangrij ke voorverkiezingen in „zijn" staat New York op 19 april. Maar het feit dat hij niet be reid schijnt Dukakis, of ie mand anders, te steunen, ver sterkt de speculatie dat Cuomo overgehaald kan worden om als grote-redder-in-nood van de Democratische partij naar voren te treden. Charme Welke kwaliteiten maken Ma rio Cuomo de zoon van arme Italiaanse immigranten, een advocaat die pas op veer tigjarige leeftijd aan een poli tieke loopbaan begon, iemand die zich slechts zelden buiten zijn staat heeft gewaagd nu juist zo aantrekkelijk voor de partij? Waarom denken zo ve len dat hij de persoon is die het Witte Huis weer voor de Democraten kan veroveren, zoals John F. Kennedy deed in 1960. Het antwoord luidt, kort ge zegd, dat hij vertrouwen wekt. Hij is welbespraakt, heeft in zicht, gezag, integriteit en charme en vooral dat laat ste is een belangrijke karak tereigenschap die geen enkele en neer achter kansels en op podia. Hij speelt in op grote menigten toehoorders met een mengeling van warmte en hu mor, sarcasme en passie; en dat met het redenaarstalent dat, afgezien van Jackson, bij de huidige lichting presidents kandidaten zo pijnlijk ont breekt. Cuomo's politieke kwaliteiten zijn zo indrukwek kend dat toen hij zich vorig jaar niet kandidaat stelde, ie dereen dacht dat hij een vrese lijk geheim te verbergen had. Zijn jeugd hij groeide op als zoon van een Italiaanse krui denier in een van de armere wijken van Queens en zijn carrière als advocaat waren aanleiding tot speculaties. Ge ruime tijd circuleerden ge ruchten over een mogelijke maffia-achtergrond van de fa milie Cuomo. Tot grote woede van de gouverneur. Eind vorig jaar werden die roddels op ef fectieve wijie de wereld uitge holpen door een groot onder zoek van een Newyorks tijd schrift. Aangetoond werd dat de geruchten volkomen onge grond waren en dat ze verzon nen en rondgestrooid waren door Cuomo's tegenstanders. Dagboek Mario Cuomo eerder dit jaar: „Ik zal geen kandidaat zijn". Maar zolang hij zijn steun niet heeft verleend aan Dukakis of Jackson, blijft voor hem de weg open om alsnog deel te nemen aan de race om het Witte Huis. FOTO: AP Cuomo's volgelingen zijn van mening dat hij de enige man is die in staat is de oude Demo cratische droom, de ideeën die zijn held Franklin Roosevelt naar het Witte Huis bracht, te combineren met het Ameri kaanse fiscale conservatisme van de jaren tachtig. Cuomo, een liberaal die pleit voor het gezinsleven en opkomt voor de behoeftigen, heeft de belas tingen in zijn staat de op één na grootste van de Vere nigde Staten al drastisch vyeten te verlagen. Met zijn lengte van 1.80 meter, zijn athletische gestalte en Na- politaanse grijns, springt hij op Ex-president Richard Nixon werd de Cuomo-kracht ge waar toen de gouverneur op de Democratische partij-con ventie van 1984 een bezielende toespraak hield. Nixon: „In het televisie-tijdperk is er een scherp onderscheid tussen de kandidaat die poëzie spreekt en degene die slechts proza spreekt. Mondale kon zich al leen maar in proza uitdruk ken. Reagan kan heel poëtisch praten. Cuomo is zo formida bel omdat hij een van de heel weinige politici is die beide be heerst". Elke ochtend om vijf uur maakt Mario Cuomo notities in zijn dagboek, dat wel het meest openbare vertrouwens- document genoemd mag worden. Tot nu toe heeft hij al twee delen gepubliceerd. Uit Cuomo's dagboeken spreekt een gevoeligheid die zijn vij anden een overdreven lichtge raaktheid noemen en waaraan zij zijn rancuneuze aard wij ten. Politieke deskundigen wijzen op nog andere gebreken en zwakke plekken die in een verkiezingscampagne aan het licht zouden kunnen komen. Als eerste wordt zijn tamelijk bekrompen wereldbeeld ge noemd. Pas het afgelopen jaar is de goeverneur wat actiever geworden buiten de grenzen van zijn eigen staat. Hij is in totaal drie maal in het buiten land geweest. Zo brachten hij en ziin echtgenote hun witte broodsweken door in Italië (1954). In 1980 bracht hij nog eens een bliksembezoek aan zijn land van herkomst. Vorig jaar maakte hij een reisje naar Moskou. Verslaafd als hij is aan zijn werk, heeft hij sinds de jaren vijftig slechts twee maal echt vakantie genomen. Cuomo's gouverneurschap wordt ook niet door iedereen gezien als een onverdeeld suc ces. De kritiek luidt dat hij niet kan delegeren en te zwaar leunt op zijn onofficiële advi seurs, vooral op zijn zoon An drew, een 29-jarige advocaat in Manhattan, die een soort politieke goeroe voor hem is. Leiderschap Cuomo wordt geprezen voor zijn morele leiderskwaliteiten in zaken zoals de strijd tegen aids. Maar ook wordt gewezen op de kloof tussen de ver wachtingen die hij wekt en wat er uiteindelijk daadwerke lijk van zijn plannen terecht komt. Zijn tegenstanders zeg gen dat hij gefaald heeft op bijvoorbeeld het terrein van de huisvesting. Zelfs zijn suc cessen, het sluitend maken van de staatsbegroting en het verlagen van de belastingen, worden vaak toegeschreven aan de bloei die de nationale economie doormaakt en niet aan zijn bestuurlijke talenten. Wat de toekomstverwachtin gen van Cuomo aangaat zijn de meningen verdeeld. Som migen van zijn beste vrienden zeggen dat hij niet zit te sprin gen om president te worden. Maar anderen, onder wie bur gemeester Edward Koch van New York, zijn vroegere ri vaal, beschouwen zijn voort gang naar het Witte Huis als iets onvermijdelijks. Cuomo daarentegen verklaar de vorige week dat de uitein delijke presidentskandidaat ie mand moet zijn van de be schikbare deelnemers. Die keuze moet in elk geval vast staan vóór de partijconventie in juli om te voorkomen dat een bloedbad ontstaat. Intus sen probeert hij „vast te stel len hoe hij de Democratische partij het meest van dienst kan zijn". (c) The Times, Londen Ingebed In lange rijen knielen Iraniërs in gebed en buigen zich in de richlïf$ ting van de heilige Saudische stad Mekka. De religieuze leiders inin Teheran roepen de mannen voortdurend op tot gebed ter onder-sel steuning van de bitteré oorlog tegen buurland Iraq. Rn FOTO: Alj - ima LISSE De gemeente Lisse gaat inwoners wijzen op de mogelijkheid kwijt schelding van de gemeen telijke belasting aan te vragen. De gemeente ver moedt dat 150 mensen met een minimum inko men hiervan gebruik zul len maken. De kosten be dragen 36.000 gulden, 31.000 gulden meer dan in de begroting 1988 is ge raamd. Lisse wil door algemene voor lichting en door informatie te verschaffen op het juiste mo ment, bereiken dat meer men sen kwijtschelding aanvragen. Lisse wil geen algemene aan pak van kwijtschelding. Men sen in de bijstand 'zullen hier over persoonlijk worden bena derd. Lisse sluit aan bij de nor-Ak men die de belastingdiensl wa stelt voor kwijtschelding vangg\ gemeentelijke lasten. Als iejjaa mand kwijtschelding van °n-» roerend goedbelasting krijgt, dan wordt ook kwijtschelding ten van rioolafvoerrecht en afval-teg stoffenheffing verleend got Mocht er geen kwijtschelding]^ van onroerend goedbelasting^ worden verkregen, dan kan toch nog besloten worden de°P* andere twee belastingen nietPul te heffen. Ook wil Lisse rekejvaJ ning houden met mogelijképr£ schulden die inmiddels zijn gej_ maakt. In dergelijke gevallen'-1-'31 verricht de gemeentelijke af deling sociale zaken het onder-I T zoek. V WESTLAND „Het is inderdaad een knauw voor onze industrie. En is het ook duidelijk dat er iets moet veranderen. Ik zou zeggen: loonbedrijven verenigt u!" Dat is de re actie van P. de Groot op het nieuws dat bepaalde loonbedrijven frauderen met gelden die bestemd zijn voor de bedrijfsvere niging of het belasting kantoor. De Groot heeft zelf een loonbedrijf en maakt dus ook gebruik van de zogenaamde G-re- kening. Wat is een G-rekening? Een loonbedrijf zendt mensen uit naar bijvoorbeeld tuinbouwbe drijven, en spreken met dit be drijf een prijs af waarvoor dat gebeurt. De tuinder betaald een deel van dat afgesproken gedrag rechtstreeks aan het loonbedrijf, de rest van het be drag, 40 procent, moet hij vol gens de Wet Ketenaansprake lijkheid storten op de G-reke- h.ing. Hiervan kunnen de soci- ale premies en de loonbelas ting worden betaald. Èigenlijk kan niemand aan de G-rekening komen. „Maar het kan wel. De wetgever heeft een mogelijkheid geschapen om gelden te verschuiven van de ene G-rekening naar de an dere. Dit om te voorkomen dat sommige bedrijven in liquidi teitsproblemen raken. Degene die als eerste het geld heeft ge stort kan dan echter niet meer controleren of dat geld ook op de daarvoor bestemde plaats térechtkomt", aldus A. de Greef van het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor Amsterdam. Tuinbouwbedrijven schakelen loonbedrijven iri om aan vol doende personeel te komen. Zeker tijdens het hoogseizoen is het voor veel bedrijven moeilijk om aan werkkrachten te komen. Volgens A. van der Lee, secretaris van de 3-HLO (Hollandse Landbouw Organi saties) hebben de problemen met de G-rekening niks te ma ken met het personeelsbeleid. „Of er nu te veel of te weining werknemers zijn, het pro bleem met de G-rekeningen blijft bestaan. En waar het ons nu om gaat is dat de tuinders gevrijwaard blijven van deze frauduleuze praktijken". Van der Lee ziet dan ook geen op lossing in het verruimen van het begrip passende arbeid, voorgesteld door J. van Noord, fractiespecialist van het CDA voor land- en tuinbouw. Van Noord vindt dat zowel werklo ze bouwvakkers als academici verplicht moeten kunnen worden om in de bloembollen te werken. Imago Volgens E. Bouman van de Stichting personeelsbeleid en - voorziening voor de Tuinbouw in het Westland is het niet vreemd dat steeds minder mensen willen werken in deze bedrijfstak. „Er bestaat een verkeerd imago. Het zou vies en zwaar werk zijn. En, wat veel mensen erg belangrijk vinden, het zou weinig verdie nen". Volgens de geldende CAO verdient iemand van 18 jaar zonder enige ervaring een dikke duizend gulden - bruto - per maand. Een bedrijf dat moeite heeft met het vinden van personeel is het tuinbouwbedrijf Van der Ende uit 's Gravenzande. De Van der Endes werkten al ja ren met een ploeg tomaten- plukkers van een loonbedrijf. Met het bekend worden van de fraude is die ploeg in een keer teruggetrokken. „We hebben alles betaald, dus ver wachten we geen problemen, geen aanslag van de belasting dienst. Maar ja, als die wel komt dan zitten we goed in de puree". Ook heeft Van der Ende geen verklaring voor het tekort aan personeel. „Het is geen vervelend werk, en het verdient niet slecht. Maar ja, het lijkt wel op lopende band werk. En in de zomer is het natuurlijk erg heet in de kas sen. Dat zal allemaal wel n>ee- spelen". Politiek Den Haag wil na het paasreces aandacht besteden aan de fraude met G-rekenin- gen. „Ik ga niet aandringen op nog een parlementaire enquê te. Als we dat weer gaan doen, wordt dat een steeds minder sterk wapen. Maar ik ga wel vragen stellen". Aan het woord is P. Blauw, woordvoer der van de VVD. Blauw is nog niet zeker van zijn zaak, maar hij heeft een sterk vermoeden dat er iets aan de hand is. Hij heeft drie vragen in zijn hoofd voor de betrokken bewindslie den: minister De Koning van Sociale Zaken en minister Braks van Landbouw en Vis serij. „Ik wil dat de omvang van de fraude wordt nage gaan, of er een lek zit in de wet en wat beide bewindslie den van plan zijn om hier een einde aan te maken", aldus Blauw. Als het nodig is wil Blauw zelfsminister van Fi nanciën Ruding er bij betrek ken. „Wanneer blijkt dat de tuinders in liquiditeits- of con- tinuiteitsproblemen komen door de aanslagen, moeten we dat fiscaal bekijken. Elke gul den die nu nog wordt betaald is er één teveel". Volgens Blauw past de verrui ming van het begrip passende arbeid niet in de puzzel die de oplossing moet vormen. Hij vergelijkt dat met „onwillige honden hazen laten vangen". Mensen die echt willen wer ken hebben volgens hem al lang een baan. „Als je het be grip passend optrekt krijg je te maken met demotivatie. Dat is niet goed voor de tuinder en niet goed voor de werknemer. Je moet gemotiveerde mensen aan het werk zetten". De VVD'er voelt meer voor het opzetten van een arbeidspool. Daar zouden tuinders dan per soneel uit kunnen betrekken. Van Noord voelt dus wel voor het optrekken van het begrip passende arbeid. Hij introdu ceert dit plan omdat een brief van de 3-HLO de aandacht vestigt op het probleem dat tuinders zouden hebben in drukke seizoenen: geen perso neel. Van Noord hoopt met dit voorstel tegemoet te komen aan de problemen van de tuin ders. Het Tweede-Kamerlid vindt dat je altijd zou moeten zeggen „het werk is altijd pas send, tenzij..". J. Huys, PvdA, vraagt zich met Van der Lee af of zo'n verplichting wel zal werken. „Het probleem van de koppel bazen blijft waarschijnlijk toch bestaan". Oplossing Terug naar De Groot. Hij vindt het voorstel van Van der Lee geen goede zaak. Deze heeft voorgesteld om de G-re- keningen de komende tijd te vermijden en de premies en belastingen rechtstreeks op de rekening te storten van de be lasting of het GAK. „De liqui diteit van mijn zaak komt zo in het geding". De Groot heeft die problemen in het verleden wel eens gehad. „Er stond te veel geld op mijn G-rekening. Ik heb toen aan het ASF ge vraagd of ik dat er vanaf mocht halen. Een zogenaamde terugvordering. Dat mocht niet. En het ging om 100.000 gulden. Maar ondertussen moest ik wel een uitzendbu reau betalen. Nou, het is me dan gelukt, maar vraag me niet hoe. Toen het ASF later het geld op mijn directe reke ning wilde terugstorten ging dat niet. Er stond nog maar 50 duizend gulden op". Op de vraag of hij zou kunnen aangeven wanneer een bedrijf wel betrouwbaar is, antwoordt hij: „Als klanten komen dan vragen ze wel eens dingen die niet door de beugel kunnen. Stuur ik ze naar iemand an ders. Ik heb een keer meege maakt dat iemand vroeg of hij mij kon vertrouwen. Ik zei toen: ,Bel het ASF maar op en vraag daar alles wat je over me wilt weten. Dan weet je meteen of ik te vertrouwen ben". De Groot heeft altijd al be zwaar gemaakt tegen de G-re- kening. Volgens hem wist de wetgever al vanaf het begin dat de maatregel van alle kan ten rammelde. „Ik heb me daar ontzettend over opge wonden, en dat doe ik nu weer^', zegt een kwade De Groot. i,- V .C •>vv 1 L. - - VROOM^DREESMANN r Geldig t/m 23 april, zolang de voorraad strekt. f'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8