Kabul wil Afghanistan splitsen in twee zones Engelse taal is weer 1.500 woorden rijker Nederlandse spion voorlopig een maand vast Strijd tegen drugs moet wijken voor hulp aan Contra's ^buitenland GcidaeSommxi WOENSDAG 6 APRIL 1988 PAGINA 5 Honasan heeft plannen voor staatsgreep MANILA Gregorio Honasan, de Filipijnse legerkolonel die vorige week uit gevangenschap ontsnapte, heeft in een geschreven verklaring laten weten dat hij zijn belofte van vorig jaar november intrekt om „niets vijandigs tegen de regering-Aquino" te ondernemen. In de verklaring die met zijn bijnaam „Gringo" was onder tekend, riep Honasan zijn aanhangers op tegen Aquino in actie te komen. Vermoed wordt Honasan in Manila is, maar het leger dat naar hem zoekt, heeft geen enkel spoor dat tot zijn verblijfplaats kan leiden. Geopperd wordt ook dat Honasan het land wel licht verlaten heeft. FBI waarschuwde voor aanslagen Zuidafrika WASHINGTON De Ameri- kaanse federale recherche heeft ANC-vertegenwoordi- gers in de Verenigde Staten geruime tijd geleden gewaar schuwd voor aanslagen door de Zuidafrikaanse geheime dienst. Deze handelwijze van de FBI wordt van enige be lang gezien, vooral tegen de achtergrond van de moord op ANC-vertegenwoordigster in Parijs Dulcie September. Het ANC heeft de Zuifdafrikaanse regering de schuld voor de moord gegeven. Fabrieken in Karabach failliet door staking MOSKOU In Nagorno-Karabach zijn vier fabrieken failliet gegaan door de sta king van de afgelopen anderhalve week. Dat heeft het Sovjetrussische persbureau Tass gemeld. De staking heeft meer dan vier miljoen roebel (13 miljoen gulden) gekost. Volgens economische deskundi gen is het niet erg waarschijnlijk dat de staatsbedrijven hun deuren definitief zul len sluiten, gezien de plannen van het Kremlin de industrie in het gebied op te vijzelen. De failliet-verklaring zou wel een wapen kunnen zijn om een einde te maken aan de onrust en stakingen in Na gorno-Karabach, waarvan de bevolking aansluiting eist bij Armenië. Pravda hekelt tegenstanders perestrojka MOSKOU Het Sovjet-par tijdagblad Pravda heeft in een hoofdartikel ongewoon fel uit gehaald naar tegenstanders van het hervormingsbeleid van partijleider Michail Gor- batsjov. Volgens Pravda willen de opponenten van Gorbats- jovs perestrojka terug naar het stalinisme. In het artikel werden andere kranten en bladen gewaar schuwd geen teksten af te drukken die Gorbatsjovs po gingen tot economische her vorming ondermijnen, ook nu in het kader van diens glas- nost-beleid juist wordt gepleit voor open discussies over be langrijke kwesties. Volgens Pravda heeft de Sov jetunie mensen nodig die zich inzetten voor verbeteringen op het gebied van huisvesting, voedselbevoorrading en sociale dienstverlening. Het land zit echter niet te springen om fa naten wier obsessie het is ver meende vijanden uit te scha kelen, zoals dat ten tijde van Stalin het geval was, aldus Pravda. „Een patriot is niet hij die luidt schreeuwt over vermeen de binnenlandse bedreiging van het socialisme en die sa men met enkele politieke ex tremisten overal binnenlandse vijanden meent te moeten ach tervolgen. Een patriot is hij die handelt in het belang van het land en het volk zonder angst voor eventuele moeilijkhe den", aldus het artikel. Met dit artikel beoogt Pravda kennelijk Gorbatsjov een hart onder de riem te steken met het oog op de komende partij- vergadering in juni. Tevens valt op te maken dat de Sov jet-leider met zijn hervor mingsplannen nog steeds met krachtige oppositie van de conservatieve stromingen in de partij te maken heeft. Shultz vangt weer bot DAMASCUS Na gesprekken met de Jordaanse koning Husayn en de Egyptische president Mubarak die niet tot een doorbraak in het vredes proces leidden, is de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz gisteren de Syrische hoofdstad Damascus gevlogen. Daar sprak Shultz enkele uren ^met presi dent Hafez al-Assad. Of ait onder houd resultaat op heeft geleverd was vanmorgen nog niet bekend, maar de verwachtingen zijn niet hoog ge spannen. De Israëlische regering is intussen hopeloos verdeeld over het Amerikaanse vredesinitiatief. ereli illen Goed bewapende kapers maken professionele indruk (Vervolg van de voorpagina) NICOSIA Het moeilijk te zeggen hoeveel kapers er aan boord zijn van de Kuwaytse Boeing 747, maar ze zijn in elk geval gemaskerd en bewapend met handgranaten. De vier of vijf mannen, die Arabisch spreken, maken vidu,een koele en professionele indruk. Dit hebben enke le Britse vrouwen ver klaard die vanmorgen in alle vroegte na bemidde ling door de Iraanse vice- yrij premier Moayyeri uit het gekaapte toestel werden vrijgelaten. Eén van de vrijgelaten passa giers verklaarde dat er geen kinderen meer in het vlieg- tuig zijn. „We zijn tot onze vrijlating goed behandeld, maar de angst was groot dat er iets vreselijks zou gebeu ren", zei de vrouw. Zij was tot haar vrijlating totaal twintig uur in gijzeling ge houden en werd met de an dere passagiers opgevangen in een hotel in Mashad; één van Irans heilige steden. Het is nog nooit eerder voor men gekomen dat bij een kaping n d{ leden van een koninklijke ze ^familie betrokken waren. Nu 2 en is de Kuwaytse regerende al- Sabah-dynastie vrij uitge- j breid; de familie telt onge- £e*%eer 1.200 leden. Maar dat !fjgjj\eemt niet weg dat de ban- orni den binnen deze familie tzon sterk zijn' ^et is ^et vorsten* huis naar verluidt zeer zwaar SAK gevallen de eisen van de ka- AAf Pers af te wijzen. Via het doen van kleinere concessies zou Kuwayt trachten het le ven van de drie familieleden en de overige passagiers aan boord te redden. Volgens het persbureau IRNA is de Boeing 747 nog steeds niet bijgetankt, zodat M het vrijwel onmogelijk is van d de noordiraanse luchthaven te vertrekken en door te vliegen naar een andere be stemming. Andere bronnen meldden evenwel dat het toestel wel degelijk nieuwe brandstof kreeg nadat de ka pers hadden gedreigd de jumbo op te blazen. '*erj Pro-Iraanse kapers lieten in december 1984 een toestel van Kuwait Airways landen in Teheran. Zij doodden twee Amerikaanse passagiers, al vorens Iraanse commando's het toestel bestormden en het drama na zes dagen beëin digden. Ook toen weigerde Kuwayt op de eisen van de Sci kapers in te gaan. De 17 ge- 1 vangenen in Kuwayt om wiens vrijlating de kapers nu vragen, waren onder meer betrokken bij de bomaansla gen op de Amerikaanse en Franse ambassade in Ku wayt in 1983. De diplomatieke betrekkin gen tussen Iran en Kuwayt zijn gespannen sinds vorig jaar augustus toen Iraniers de ambassades van Kuwayt en Saudiarabië in Teheran bestormden. Ie s cite MOSKOU ISLAMABAD De Afghaanse autori teiten hebben plannen om Afghanistan in twee zones te verdelen, één in het zuiden en één in het noor den. De stad Mazar-e-Sha- rif, die dichtbij de grens met de Sovjetunie ligt, zou de hoofdstad moeten worden van een zone waarin een commmunis- tisch bewind de scepter zwaait. Dit hebben zegs lieden van de Afghaanse opstandelingen en wester se diplomaten in Islama bad deze week bekend gemaakt. Westerse diplomaten menen dat de recente benoeming van Najibullah Masir tot vice-pre- mier voor de noordelijke regio er op wijst dat het door Mos kou gesteunde bewind in Ka- bul een deling van het land se rieus overweegt. Op deze ma nier zou de Sovjetunie zijn in vloed over het grensgebied kunnen handhaven, ook nadat de 115.000 Sovjet-manschap- pen Afghanistan hebben ver laten. Het Afghaanse leger zélf zou sterk genoeg zijn om een deel van het land te controle ren. Radio-Kabul kondigde onlangs de vorming van een nieuwe noordelijke provincie aan die delen van de noordelijke pro vincies Balkh, Faryab, Jowz- jan en Samangan omvat. In deze provincies ontplooide de Sovjetunie de afgelopen maan den al buitengewoon veel eco nomische activiteiten. Met tal van Afghaanse bedrijven wer den joint-ventures aangegaan, volgens waarnemers een po ging om het grensgebied ook economisch en cultureel aan de Sovjetunie te smeden. De Afghaanse opstandelingen vrezen dat Kabul het land langs etnische scheidslijnen wil opdelen. De bevolking van het noorden van Afghanistan, waar Farsi de voertaal is, is een mozaiek van minderheden zoals de Oezbeken, de Tadzjie- ken en Toerkmenen, die ieder hun' eigen taal spreken. In het zuiden wordt voornamelijk Pasjtoe gesproken. Deze „ver deel en heers-politiek" zou uit eindelijk de Sovjetunie be hoorlijk in de kaart spelen. Een andere overweging is, dat de stichting van een Pasjtoe- staat langs de grens met Pakis tan het seperatisme in Pakis tan zélf zal aanwakkeren. En dat zou wel eens het begin van het einde van de door de VS gesteunde staat Pakistan kun nen zijn. Terwijl bij de onderhandelin gen in Genève weinig voort gang werd geboekt, beleefde Afghanistan gisteren zijn eer ste verkiezingsdag voor de na tionale assemblee. De opstan delingen hebben de verkiezin gen die tot 14 april zullen du ren, afgedaan als een „truc" om de bevolking en de inter nationale publieke opinie te misleiden. Begrafenis In het Colombiaanse dorpje Mejor Esquina zijn gisteren de slachtoffers begraven van het bloed bad, dat daar op Tweede Paasdag werd aangericht. Een dorpsfeest werd wreed verstoord toen opeens op de feestvierende menigte werd geschoten. Daarbij kwamen 28 mensen om het leven. Over de daders en hun motieven is nog niets bekend. FOTO: ap (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De onvoor stelbaar rijke woorden schat van de Engelse taal is de afgelopen jaren wéér verder uitgebreid. Dat blijkt uit de nieuwste editie van „Collins Conci se English Dictionary", een boek dat geheel ge wijd is aan eigentijds En gels en waarin 1.500 nieu we woorden zijn opgeno men. Een aangroei van 250 woorden per jaar betekent dat praktisch elke werkdag er gens ter wereld door iemand een nieuw Engels woord wordt gesmeed. Nu is dat ook weer niet zó vreemd, als men weet dat voor zo'n twee mil jard mensen het Engels de taal is die zij in het dagelijks verkeer gebruiken. Overigens is het Engels maar voor vier honderd miljoen mensen hun moedertaal. De Engelse taal telt naar schatting 500.000 „normale" woorden voor dagelijks ge bruik, plus nog eens 300.000 technische termen. Daar ko men er steeds zoveel bij, dat zelfs de grootste Britse taal kundigen allang niet meer alle Engelse woorden kennen. Iemand met een Britse woor denschat van meer dan 60.000 is vrijwel onvindbaar. De doorsnee-Brit die tot zijn zes tiende school heeft gelopen, maakt in het leven van alle dag gebruik van hooguit 5.000 woorden om te converseren en maximum 10.000 als hij moet schrijven. Merkwaardig genoeg gedra gen de Engelsen zich wat hun taal betreft veel minder chau vinistisch als op zoveel andere terreinen. Zij accepteren heel gemakkelijk nieuwe woorden afkomstig uit andere landen waar ook Engels wordt ge sproken. Zelfs wanneer zij het nieuwe woord een tikkeltje vreemd vinden zullen zij het niet definitief afwijzen. Een dergelijke taalkundige verdraagzaamheid, gekoppeld aan grote waardering voor goede vondsten; leidt tot de snelle acceptatie van nieuwe woorden. In de nieuwe uitga ve van „Collins" komt onder meer het Australische „ankle- biter" voor. Letterlijk ver taald betekent dit „enkel-bij ter", maar de Australiërs (en tegenwoordig ook meer en meer Britten) gebruiken het als alledaags woord (het zoge naamde slang) voor kind. Zeer merkwaardig in het ei gentijdse Engels is het als maar toenemende gebruik van echte modewoorden, die na een betrekkelijk korte poos verdwijnen zonder in de omgangstaal een spoor na te laten. Wie ze dan nog ge bruikt, wordt algemeen be schouwd als „niet meer van deze tijd". Zo hoor je niemand meer praten over „deely-bop- pers", een zonderlinge woord combinatie die dateert uit 1982, toen Engelse kinderen rondliepen met een stel wie belende sprietantennes op hun hoofd 99 99 LONDEN De 43-jarige „Nederlandse" kunsthande laar die in Londen werd gearresteerd op verdenking van spionage, blijft voorlopig nog een maand in voorar rest. Met de aanhouding van de man, volgens een op hem gevonden paspoort Erwin van Haarlem, zou een belangrijk spionagenetwerk van zijn leiding zijn ont daan. De man, wiens identiteit nog steeds niet vaststaat, verscheen slechts drie minuten voor de rechter, die zijn voorarrest tot 3 mei verlengde. „Van Haarlem" had een blauwe anorak aan en sprak geen woord. In het bestand van de Nederlandse ambassade in Londen komt de naam Van Haarlem niet voor. Volgens de politie had Van H. bij zijn arrestatie in zijn flat in Noord-Londen radiocontact met een „buitenlandse mogend heid". De communicatie-apparatuur werd in beslag genomen. Van H. zou vooral uit zijn geweest op NAVO-technologie 'voor het volgen van Sovjet-onderzeeërs, zo meldden Britse kranten. Het Britse bedrijf Marconi, waar de afgelopen maanden vier vooraanstaande technici op raadselachtige wij ze om het leven kwamen, heeft op dit terrein belangrijke vorderingen gemaakt. SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN itgevarll, Antwerpen-Wo©«p. De Amerika nen spreken over een bete re bescher ming van de Amerikaanse families en be zittingen in Panama. De Panamese dic tator Noriega noemt het een voorbode van een Ameri kaans ingrij pen. Hoe het ook zij, in de Amerikaanse zone langs het Panama-ka naal zijn de honderden Amerikaanse soldaten aan gekomen, ter versterking van de daar al WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan en zijn echtgenote Nancy hebben de afgelo pen jaren het voortouw genomen in de strijd tegen het drugsgebruik in de Verenigde Staten. Wat zij niet wisten, is dat Amerikaanse regeringsfunc tionarissen op verschillende niveaus betrokken waren (en zijn?) bij de drugshandel. Daarbij is het belang van de drugsbestrijding vaak onder geschikt gemaakt aan de po gingen om met behulp van de Contra's de Nicaraguaanse re gering ten val te brengen. Dit beeld komt steeds duidelij ker naar voren tijdens de hoorzittingen die de Ameri kaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken houdt over de drugshandel vanuit Midde- namerika. De voormalige Amerikaanse ambassadeur in Costa Rica, Francis McNeill, verklaarde onder ede dat de Amerikaanse onderminister van buitenland se zaken voor Middenamerika, Elliott Abrams, destijds met succes heeft gepleit voor een lichte gevangenisstraf voor de Hondurese generaal Jose, Bue- so Rosa. Bueso Rosa was be trokken bij een door de drugs handel gefinancierd complot om de Hondurese president Roberto Suazo te vermoorden. Volgens de oud-ambassdeur was zeker een van Abrams' beweegredenen om in te grij pen, dat Bueso Rosa in het verleden zeer behulpzaam was geweest bij het opzetten van het Contra-rebellenleger. Eerder was al bekend gewor den dat regeringsfunctionaris sen met opzet gezwegen heb ben over ae rol van de Pana mese sterke man Noriega in de drugshandel. Ook Noriega was van belang voor de hulp aan de Contra's. Een reeds veroor deelde drugs-smokkelaar, Mi chael Vogel, verklaarde dat hij en een Cubaanse compagnon acht jaar geleden met de toen malige Panamese president Omar Torrijos en Noriega heb ben onderhandeld over het ge bruik van een eilandje voor de Panamese kust voor drugshan del. Het akkoord ging uitein delijk niet door, omdat Tor rijos en Noriega zich volgens Vogel „zeer, zeer inhalig" had den getoond. Hij lichtte ook uitgebreid toe welke methoden de drugshan del in de loop der jaren had ontwikkeld om de Amerikaan se drugsbestrijdingsfunctiona- rissen voor te blijven. Daarbij werden op grote schaal inlich tingen verzameld over de werkwijze van de Amerika nen, soms met hulp van Ame rikaanse functionarissen. De smokkelaars beschikken over electronica om de vaartuigen van de Amerikaanse douane te signaleren en krijgen van om gekochte Amerikaanse func tionarissen ook de radiofre quenties die door de douane worden gebruikt. Polen ontduiken censuur met „gesproken krant" WARSCHAU De pers vrijheid in Polen is de af gelopen jaren groter ge worden, maar sommige Poolse journalisten vinden het desondanks nodig re gelmatig ondergronds bij elkaar te komen om hun beroep uit te oefenen. In een kelderruimte onder een kerk in Warschau „publiceren" zij de Zon dagsklok, een gesproken krant met al het nieuws dat niet kan worden gepu bliceerd in de door de communisten gecontro leerde officiële Poolse pers. Ettelijke honderden mensen komen eens in de maand bij een in de kerk van Gods Ge nade in de hoofdstad om daar journalisten uit het Solidari- teit-tijdperk te horen spreken over brandende actuele onder werpen. „Mijn vrienden en ik komen hier, omdat wij niet al les geloven wat in de kranten staat en omdat wij andere din gen willen horen", zei een van de aanwezigen. „Wij geloven niet dat de pers hier vrij is, nog niet". Toponderwerpen in de Zon dagsklok zijn dit jaar de etni sche onrust in Armenië, de kans op de terugtrekking van de Sovjettroepen uit Afghanis tan en de economische hervor mingen in Polen. „Onze pers is in haar verslaggeving over Ar menië verder gegaan dan de Sovjetpers, maar op elk ander gebied liggen wij achter op de Sovjets", zei één van de spre kers. VN bemiddelt opnieuw iq Golfoorlog BAGHDAD/TEHERAN/NEW YORK Iraq en Iran hebben ook vandaag eikaars grondge bied met raketten bestookt. Iraq meldde een actie van zijn luchtmacht tegen een olie tankschip in de Perzische Golf. De kansen lijken gering dat de VN er in slagen een eind aan de oorlog te maken, die zeven en half jaar geleden begon. Secretaris-generaal Pe rez de Cuellar opent vanmor gen een nieuwe gespreksronde met de twee oorlogvoerende landen. Iraq meldde dat het vier ra ketten heeft afgevuurd op Te heran. Volgens het persbureau INA kwamen de vier raketten op één en hetzelfde moment neer op de Iraanse hoofdstad. Het Iraanse landleger vuurde vijf raketten af op militaire en industriële doelen in de Zuidi- raakse stad al-Basrah. Een dag eerder kwamen volgens het Iraanse persbureau IRNA twee Iraanse raketten neer op Baghdad.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5