Geen tijd voor een pa Ike i 3 i Van de laatste zou u nog wel eens heel lang kunnen genieten. God zegene Afrika èn de haven Beira Eeidóö Sou/iant Alleen bedrijfsleven biedt voldoende gevarieerde banen CNV wil excuses van DISK voor kruisigingsactie Europees systeem sociale zekerheid nog ver te zoeken WERELD NIET-ROKEN DAG" ZEER VRIJBLIJVEND r i1 Sn* BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 6 APRIL 1988 PAGINA - (Vervolg van de voorpagina) Minister De Koning heeft tot nu toe bij het JWG het particulier bedrijfsleven buiten de deur gehouden met onder meer als argu ment dat invoering van het plan in de marktsector concurrentievervalsend zou kunnen werken. WJ CNV vindt echter dat het bedrijfsleven er bij be trokken moet worden om dat het anders volslagen onmogelijk wordt de jon geren voldoende (geva rieerde) banen aan te bie den. Het aantal banen in de martksector stijgt ter wijl de werkgelegenheid in de collectieve sector daalt. Bovendien heeft het bedrijfsleven met name aan lager geschoolden meer banen te bieden. WJ CNV vindt het JWG in principe een goed plan maar er zal wel veel moeten veran deren. wil de regeling effectief zijn. De leeftijd is een groot obstakel de regeling geldt maar voor jongeren tot 21 jaar, terwijl de harde kern werklo zen juist zit bij de jongeren tus sen de 20 en 23 jaar Daar moet dan ook in eerste instan tie het accent komen te liggen. Arbeidstijden (variërend van 19 tot 32 uur per week) moeten meer afhankelijk worden gemaakt van de wen sen van de jongeren en het be drijf waar hij werkt. Een an dere knelpunt vormen te veel bureaucratie, te starre regels en onvoldoende scholingsmo gelijkheden. Het niet aanslui ten van de baan bij het oplei dingsniveau is er de belang rijkste oorzaak van dat amper de helft van de 6.000 jongeren die een JWG-baan wilde ook daadwerkelijk is geplaatst. Verder vindt WJ CNV dat op tongeren die een passende baan weigeren het normale sanctiebeleid van kracht moet zijn waarbij de uitkering gelei delijk omlaag gaat. Momenteel raken weigeraars in één klap hun uitkering kwijt. Leger Israel onderschept terroristen KIRYAT SHMONA Bij een botsing tussen Israëlische troe pen en guerrillastrijders die trachtten Israel vanuit Zuid- Libanon binnen te komen, zijn twee Palestijnse strijders om gekomen en vier Israëlische soldaten gewond. In Libanon werd vernomen dat de guerril lastrijders verscheidene kilo meters op Israëlisch grondge bied waren doorgedrongen. Drie van hen wisten te ont snappen. S mj Fil DEN HAAG - De christe lijke vakcentrale CNV heeft felle kritiek geuit op de „kruisigingsactie" van jongeren op Goede Vrij dag voor het huis van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken. Ook is het CNV boos over de deelname van het inter kerkelijk bedrijfspastoraat DISK aan de actie. Met het plaatsen van drie kruisen in de tuin van staats secretaris De Graaf wilden de jongeren hun ongenoegen ui ten over de kabinetsplannen met betrekking tot verlaging van de minimumjeugdlonen. CDA-kamerlid S. Weijers toonde zich afgelopen week end verbolgen over de actie. Het CNV eist nu van DISK - waarin het CNV ook finan cieel deelneemt - dat het pu bliekelijk zijn excuses aanbiedt over de deelname aan de Een woordvoerder van D zei desgevraagd de deeln van het pastoraat aan de a te betreuren. „Het signaal de jongeren wilden geve duidelijk zijn doel voorbij schoten", aldus de woordv der. „Het is alleen jammer het CNV nu zo in het o& baar over ons heenvalt. zaak had beter in een goed sprek aan de orde kunnen men". tel he lie DEN HAAG Ruim 150 deskundigen op het ge bied van sociale zekerheid en pensioenen, afkomstig uit 15 Europese landen, zullen zich de komende dagen in het Congresge bouw te Den Haag bezig houden met „de ontwik keling van werkgelegen heid en werkloosheid en de gevolgen ervan voor de pensioenregelingen". Vanmorgen werd het con gres officieel geopend door staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid. De organisatie van het congres is in handen van de Interna tional Social Security Organi sation (ISSA). Van deze inter nationale organisatie voor so ciale zekerheid zijn 117 landen lid. Doel van deze niet-politie- ke organisatie is het bevorde ren en ontwikkelen van socia le zekerheid in de hele wereld. Volgens de secretaris-generaal van de ISSA. de Zwitser V. Rys is het niet de bedoeling dat de Europese congresgan gers. onder wie ook een dele gatie uit de Sovjet Unie, de ko mende dagen zullen toewer ken naar een geïntegreerd sy steem van sociale verzekerin gen voor heel Europa. „Een dergelijk uniform stelsel is na tuurlijk ideaal, vooral met het oog op de vrije Europese markt die in 1992 een feit moet zijn. Maar helaas moet ik erkennen dan één systeem van sociale zekerheid onder de huidige economische omstan digheden, voorlopig niet meer dan een droom zal zijn. Een droom die weliswaar niet on mogelijk is. maar op zijn vroegst pas over pakweg 25 jaar gerealiseerd zal kunnen worden". Centraal tijdens het driedaags congres staat de vraag op wel ke manier pensioenfondsen kunnen bijdragen aan de be strijding van de werkloosheid c.q. het scheppen van werkge legenheid. Volgens voorzitter ISSA Nederland. ABP-hoofd- directeur mr. P.J. Bezemer, kunnen de Nederlandse pensi oenfondsen een deel van de werkloosheid te lijf gaan door (meer) mogelijkheden te scheppen voor vervroegde uit treding. Anderzijds kunnen zij een bijdrage leveren aan de economische groei door meer te investeren in arbeidsinten sieve projecten, bijvoorbeeld in de infrastructuur. Investeringen ..Van de kant van de overheid wordt, onder druk van de be zuinigingen. steeds vaker een beroep gedaan op particuliere beleggers om geld te steken in de aanleg van bruggen en tun nels. Wij zijn bereid om aan dat verzoek te voldoen, even als het verstrekken van lenin gen aan het bedrijfsleven, mits daar voldoende rendement te genover staat Bovendien zal de Nederlandse overheid moeten afzien van plannen die hierop haaks staan, zoals het voorstel van 'minister Ruding (financien) om vennootschaps belasting te heffen over de winsten van pensioenfondsen. Blijft het kabinet bij dit voor stel dan vrees ik dat men hier mee de kip met de gouden eie ren zal slachten", aldus Beze mer Ondanks de grote verschillen in de regelingen voor sociale zekerheid, hebben met name de Westerse ISSA-leden één ding gemeen: door de hoge werkloosheid en de vergrijzing van de beroepsbevolking wordt het draagvlak van het aantal werkenden dat via premies de uitkeringen moeten opbrengen, steeds klei ner Voor Nederland betekent dit dat bij ongewijzigd beleid alleen al de pensioen- en aow- premies over vijftig jaar ruim dertig procent van de loonsom zullen bedragen (nu ligt dit premiepercentage op 12). Vol gens Bezemer is een dergelijk percentage alleen op te bren gen als de economische groei jaarlijks, decennia lang, 3,5 tot 4 procent bedraagt. „Een per centage dat voor Nederland al lang niet meer gebruikelijk is". Brainstorm De internationale ISSA-con- gressen vinden jaarlijks in verschillende lidstaten plaats. Rijst de vraag of deze „brain storm-" bijeenkomsten ook daadwerkelijk iets opleveren ten faveure van de nationale sociale zekerheidstelsels. Vol gens Bezemer is de invloed van de congressen niet exact aan te geven. „Maar effect hebben deze bijeenkomsten ze ker. Zo wordt er in Nederland bijvoorbeeld nog nauwelijks gediscussieerd over het voort zetting van de pensioenop bouw van vrouwen die tijde lijk, in verband met zwanger schap. de arbeidsmarkt verla ten. In de meeste Westerse landen is dit wel al geregeld Juist op conferenties als deze loop je tegen dingen aan die in Nederland nog niet hebben doordrongen". MARGA RIJERSE Papiertekort treft La Prensa 'MAGAGUA De Nicara guaanse oppositiekrant La Prensa kan voor onbe paalde tijd niet meer ver schijnen omdat de krant geen papier meer heeft. Volgens Christiana Cha- morro, uitgeefster van de krant houdt de regering papier achter. Een regeringswoordvoerder zegt echter dat men La Prensa ook niet kan helpen omdat een lading papier die in maart had moeten arriveren nog niet is aangekomen. De beide andere kranten in het land, de rege ringskrant Barricada en de re geringsgezinde krant Nuevo Diario kunnen overigens wel normaal verschijnen. La Pren sa had van juni 1986 tot 1 ok tober van het vorig jaar een verschijningsverbod In het kader van het Centraalamen- kaanse vredesplan kon de krant daarna weer verschij- (V DEN HAAG Een kwart van de 4,3 miljoen rokers in Nederland zou zijn sigaretten, shag, pijp of sigaren best voorgoed weg willen stoppen. Een groot aantal van de po tentiële „stoppers" zou dat liever vandaag dan morgen doen, zo is ge bleken uit onderzoeken. Daarom staan er vandaag en morgen in een groot aantal dagbladen adver tenties die mensen moeten overhalen mor gen - op „Wereld Niet- Roken Dag" - nog met roken te stoppen. Het ziet er naar uit dat de tabaksindustrie zich weinig van de anti-rookdag zal aan trekken. Tot een bepleite re clameloze dag op het gebied van tabak zal het zeker niet komen, zodat de actie een wel zeer vrijblijvend karak ter krijgt. De „Wereld Niet-Roken Dag" is door de Wereld Ge zondheids Organisatie (WGO) ingesteld in verband met haar veertigjarig jubile um. Het is niet in eerste in stantie het rookgedrag van de westerse mens dat tot de wereldwijde actie heeft ge leid. Belangrijkste drijfveer voor de niet-rokendag is de gestage groei van het aantal rokers in de Derde Wereld. Niettemin wordt de actie in eigen land gretig opgepakt door de Stichting Volksge zondheid en Roken in Den Haag. In de vandaag ver- Deel van de advertentie die vandaag en morgen in een groot aantal dagbladen staat. „Ter herin nering aan de laatste: 6-4-1988. Aangestoken om 23.54 uur, gedoofd om 23.59 uur". schenen advertentietekst op weg naar een gezonder le- roept de stichting alle rokers ven". Tevens is het de bedoe- op actief mee te doen aan de ling dat de media morgen dag, „waardoor deze dag voor geen tabaksadvertenties zul- hen een eerste stap kan zijn len plaatsen. Volgens woordvoerder J. Ne- lissen van de Stichting Volksgezondheid en Roken is uit reacties op het nieuws van de actie gebleken dat bij tal van gemeentehuizen, scholen, bedrijven en instan ties morgen daadwerkelijk geen sigaret zal worden ge rookt. Nelissen geeft toe dat het verzoek aan de tabaksindus trie om een keertje niet in dagbladen te adverteren niet bijster veel effect zal sorte ren. Want van het geschatte totale reclamebudget van de tabaksindustrie van 150 miljoen gaat het leeuwedeel naar sponsoring, 35 miljoen naar de week- en maandbla den en slechts een fractie naar de dagbladen. Logisch ook dat woordvoerders van de landelijke dagbladen zeg gen dat ze weinig merken van een terughoudendheid bij de opgave van adverten ties voor sigaretten. Van alle reclame-inkomsten van de dagbladen in ons land is im mers slechts ruim twee pro cent afkomstig uit de tabaks industrie. „Daarom zullen we het volgend jaar beter plan nen", zegt Nelissen. „We denken aan de opzet van een niet-rokenweek, waarbij ook de door de tabaksindustrie veelgebruikte weekbladen zullen worden betrokken". Niet onder indruk De tabakswereld is niet erg onder de indruk van de op roep om een dagje niet te ad verteren. Volgens A. Men- tink, hoofd van het Voorlich tingsbureau Sigaretten en Shag (opgericht door de fa brikanten), heeft een derge lijk verzoek de industrie offi cieel zelfs nooit bereikt. „En anders hadden we ons daar niet aan gestoord. We NI respecteren het als de Were|< Gezondheids Organisatie me zo'n niet-rookdag komt, maa tc wij hebben binnen de wette-er lijke regels de vrijheid om t»Ki adverteren wat we willen] m; De produktie, verkoop en re clame van tabak zijn een vol strekt legale zaak. Ook op "V april. De oproep om niet t vl( roken beschouwen we al Al een oproep aan het individu, ee dat zelf maar moet beslissen' jn, aldus Mentink. j Ook van de doelstelling vai de WGO dat er morgen ii*y ons land ook geen sigaretten all shag, pijptabak of sigaren lir worden verkocht, komt vrij pr wel niets terecht. De Neder „e landse Sigarenwinkeliersor r ganisatie heeft bij monde vai secretaris Walburg al later weten geen gehoor te gevei aan de oproep van Nelissei||f en de zijnen. „De vraag o een sigarenwinkelier wij stoppen met het verkopenvr van tabaksartikelen kommc erop neer dat je iemanier vraagt zijn bron van inkom rei sten op te geven. Roken i lot een zaak van wederzijdse to|tw lerantie. Natuurlijk moet jiho alleen roken in overleg me de degene die in je buurt is", in Nelissen heeft geen bood schap aan het gebrek aan en thousiasme bij fabrikanten en detaillisten. Immers: „In deie( VS en Canada hebben ze alfa, jaren een niet-rokendag en js daar is gebleken dat heUa He werkt. Veel media in die 1 Ibr den nemen al helemaal geeri advertenties meer op voor la-i vc bak. Roken is in die lander al lang niet meer de norm üt maar steeds meer de uitzon dering". ARJEN VAN DER SAH Se JAN PI ETER SCHAAP Pe dc Het Haagse PvdA- raadslid Jaap Huur man maakt deel uit van een Nederlandse delegatie, die in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka een con ferentie bijwoont, ge organiseerd door de Associatie van West- europese Parlementa riërs tegen Apartheid (Aawapa). Huurman is daar als vertegen woordiger van de ruim zestig anti-apart- heidsgemeenten, die Nederland momenteel rijk is. Huurman be zoekt ook enkele an dere Frontlijnstaten en doet hiervan, spe ciaal voor onze krant zijn verslag. BULAWAYO De con ferentie van Westeuropese parlementariërs en politici uit de landen rond Zuid- afrika zit er op. Het me rendeel van het bonte ge zelschap liberalen, conser vatieven, socialisten, christen-democraten en Groenen is weer afgereisd om in eigen omgeving conclusies te trekken. Want een gezamenlijke slotverklaring hebben de bijeenkomsten niet op mo gen leveren. Al bij voorbaat had het be stuur van de Associatie van Westeuropese parlementariërs voor Actie tegen de Apartheid afgezien van een poging daar toe. De president van de orga nisatie met de lange naam, het voormalig CDA-kamerlid Jan Nico Scholten, stelde dan ook dat het beter is het gemeen schappelijke gevoel van solida riteit en wilskracht te koeste ren, dan uitgebreid te discus siëren over punten, komma's en formuleringen in een eind- resolutie. Wat bij iedereen zal blijven hangen zijn de woorden van dr. Simba Makoni, de secreta ris-generaal van de organisatie voor economische samenwer king tussen de landen rond DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid 31) De sloepen komen recht op het eilandje, waar Kapitein Rob zit, af en het is duidelijk, dat ze niet veel goeds in de zin hebben. Maar de „Boreas" is er ook nogl Daar laten ze een ra ceboot uit en die vliegt nu met een vaartje van nul-komma-zoveel over het water. De boeven hebben het in de gaten en roeien wat ze roeien kunnen, maar het wordt een ongelijke wedloop en als ze zien dat het spel verloren is. trekken ze hun revolvers. Ze gaan in de wiebelende sloep staan en beginnen radeloos op de op hen afkomende raceboot te schieten. Maar die maakt korte metten met de heren en vaart recht op ze in. Een klap, gillen en vloeken en het volgende ogenblik liggen ze in het ijskoude water te spartelen. Kapitein Rob heeft trillend van spanning van zijn eilandje af zitten toekijken! Nu is er een daverend geronk in de lucht en tegen de blauwe hemel tekenen zich als zilveren vogels de twee vliegboten af, die op het alarm van Rob genatwoord hebben. Zuidafrika (SADCC): „Wij willen geen giften maar sa menwerking. Dit deel van Afrika met een bevolking van zeventig miljoen mensen en met een enorme rijkdom aan grondstoffen is het waard om in te investeren. Ondanks de pogingen van Zuidafrika onze economieën te ontwrichten met blokkades en militaire aanvallen, gaat de ontwikke ling de goede kant op. Natuur lijk moet de apartheid zo snel mogelijk verdwijnen, maar het is niet zo, dat de hele regio één groot oorlogsgebied is. Van dat slechte imago in het Westen moeten we af, want dat imago is onjuist". DAF-trucks Nederland heeft nog maar in zeer beperkte mate de weg naar deze landen gevonden. Zeker, er gaat veel ontwikke lingshulp heen en Nederlandse ontwikkelingswerkers vormen één van grootste groepen bui tenlandse deskundigen in deze landen. „Maar", zo had Wim Blonk de Nederlandse verte genwoordiger van de EG mij toevertrouwd, „van de zijde van het Nederlands bedrijfs leven is de belangstelling nog gering. Van de driehonderd westerse bedrijven die hier be gin februari op een conferen tie aanwezig waren, kwam er zegge en schrijve één uit ons land". Dat zou dan weieens DAF- trucks kunnen zijn, want dat heeft hier letterlijk en figuur lijk wel de wegen gevonden. Met een eigen assemblagebe- drijf in Zimbabwe worden die wegen door een groeiend aan tal vrachtauto's, maar met name ook bussen op DAF-on- derstellen, gevuld. De straten en wegen in en rond Harare zijn overigens van een verras send goed kaliber. Zonder twijfel kunnen die tippen aan de westerse standaard. Zoals trouwens ook het cen trum van deze stad je meer dan eens op het verkeerde been zet: „Is dit nou een Der de-Wereldland?". De winkel-, kantoor- en hotelcomplexen lijken alle te wedijveren om een prijs voor moderne archi tectuur En midden in de stad is er zelfs een luxe winkelpro menade niet dure boutiques. De schaarste aan auto's, die ook belachelijk duur zijn (een wagen van tien jaar oud kost Het centrum van Harare zet je meer dan eens op het verkeerde been. „Is dit nou een Derde-Wereldland?". Overal waar je kijkt moderne winkel-, kantoor- en hotelcomplexen. FOTO: JOS TIMMERS hier net zoveel als een nieuwe bij ons), is één van de weinige uiterlijke tekens dat het land problemen kent. Chiboekoe In een zwarte buitenwijk is het verval duidelijker. De werkloosheid bedraagt meer dan 25 procent en de bierhal is overbevolkt. De emmertjes met het lokale chiboekoe-bier vol met kraandrab gaan er van hand tot hand. Maar als ik de staat van de huizen hier vergelijk met die van een doorsneewijk die ik in Lusaka, Zambia bezocht, dan zijn de verschillen in absolute zin groot. Daar gammele houten barakjes en stoffige straatjes. Hier welgeplaveide wegen en huizen van steen. Als nagift op de conferentie mag het inmiddels danig ge slonken gezelschap parlemen tariërs op kosten van de Zim babwaanse regering een kijkje nemen in Beira, de havenstad in het noorden van Mozambi que. Op het vliegveldje moeten we tientallen handen schudden en mogen we plaats nemen in een kleine karavaan van schijnbaar bij elkaar ge sprokkelde auto's. N Het eerste beeld van de stad is onthutsend. De wegen zijn meer gat dan bestraat. De meeste winkels zijn potdicht, want leeg. Het centrum maakt een haveloze indruk met zijn schots en scheef neergeplante gebouwen, waarvan er een paar verrassend modern als vlaggetjes op een modder schuit prijken. In het grote stationsgebouw, op de hayen na de belangrijkste voorzie ning van de stad, vertelt de blanke Mogambiquaan Fonse- ka over de werken die gaande zijn. In het kader van de economi sche herontwikkeling van de Frontlijnstaten is Beira de eer ste van de vijf zeehavens die worden opgepept, om de af hankelijkheid van Zuidafrika te verkleinen. Vervoer naar Beira kost Zambia, Zimbabwe en Botswana zo'n vijftig dollar per toni terwijl die prijs voor vervoer naar een Zuidafri- kaanse haven bijna het dubbe le is. Kanaal „Maar daar komt dan ook nog de ervaring bij, dat het apart heidsregiem meer dan eens het vervoer van onze goederen vertraagt, of zelfs helemaal blokkeert", voegt Fonseka daar aan toe. Het Nederlands 'ministerie van ontwikkelings samenwerking stopt tientallen miljoenen in de verdieping van het kanaal, dat de haven met de open zee verbindt. Daardoor kunnen zo meteen drie keer zo grote schepen naar binnen als dat nu het ge val is. De havendirecties van Amsterdam en Rotterdam hel pen het management van de Beira-haven te trainen. Ook de verbetering van de aanvoer per spoor heeft priori teit. „Dat vraagt echter ook om militaire bijstand", aldus Fonseka, „want de Renamo, de marionettenverzetsbewe ging van Zuidafrika, is ook in het noorden actief met brand stichtingen en sabotage. M dank zij de bescherming d i het leger van Zimbabwe h ben we in 1987 iedere c treinen heen en weer kunrl; laten rijden". Later zal ik ren dat dat Zimbabwe ru een miljoen gulden per kost. Als we door de gammele naar het havencomplex gereden, is de aanblik ver sterend armoedig. led treinwagon en stoomlocoï tief is overwoekerd met j De loodsen zien er kra! mikkig uit en de meeste k nen lijken nog maar één z« nodig te hebben om definil in de plomp te verdwijnen, bedrijvigheid is er gerinéK dan die in de haven van Sc k; veningen. Langs de kade gen twee grotere schepen af meerd. „Toch is de voori gang grandioos", zo moet een Engelsman geloven, hier iedere maand komt specteren namens het consoi um dat de werken uitvoert. Tijdens de lunch in de van de Gouverneur word voorgesteld aan Pedro Cum de burgemeester van Be Met nauwelijks verho schaamte vertelt hij dat regering nu met Pretoria menwerkt om de elektricite masten tussen de enorme bora-Bassadam in het uiteif noorden van Mozambique Zuidafrika weer te herstell Met hulp van de Edual Mondlane Stichting zijn er verse lagere scholen gebou en ook worden hotels op knapt. Beira met haar schil rende stranden moet weer risten gaan aantrekken. Eenmaal terug in de Zimb. waanse hoofdstad Harare, zoek ik een bioscoop om film Cry Freedom te zien. sedert Kerstmis trekt dit v haal over het werk van en moord op de Zuidafrikaai activist Steve Biko volle zal Bovendien is de film in Zi babwe opgenomen, op paar honderd kilometer de Zuidafrikaanse grens, aan het slot van de film lied klinkt van de onderdri ten in het apartheidsland, o rigens ook de volksliedei van Zambia en Zimbab* wordt er om me heen zacht meegezongen. „Nkosi sikel Africa", of in onze taal: G zegene Afrika. Ik hoop dat' deze landen mag helpen. JAAP HUURMi

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4