Kinderen moeten over angsten kunnen praten Universiteit zou meer werkgever moeten zijn n 1 Koningin op 30 april naar Genemuiden, Kampen en Amsterdam Brinkman: aidstest tegen zin patiënt toelaatbaar Opnieuw auto in beslag genomen Discussie vervanging Van Es is onelegant" Binnenland CeidócSou/iatii WOENSDAG 6 APRIL 1988 PAGINA 3 Zuidamerikaan fecht uitwijzing aan )EN HAAG De 32-jarige Zuidameri- (aan B. Haldivia uit Den Helder mag is land blijven hoewel hij meer jaar op een Nederlands boor- datform op het Continentaal Plateau leeft gewerkt en, net als zijn vrouw en ichtjarig dochtertje, helemaal met de iv< Nederlandse samenleving is vergroeid. advocaat mr Van der Molen, be- jfeitte gisteren voor de Raad van State och een verblijfsvergunning voor Hal- Jivia. Volgens de advocaat zou Haldivia akonder meer een verblijfsvergunning lebben gekregen als hij niet net begin [lit jaar werkloos was geworden. Hij -indt dat zijn cliënt niet om zijn werk- oosheid mag worden uitgewezen. Panden in Zaltbommel verwoest Een felle brand heeft giste ren vier panden in het cen trum van Zaltbommel ver woest. Het vuur, ontstaan op de bovenverdieping van een kledingzaak, greep zo snel om zich heen dat drie aangrenzende panden eveneens in brand kwa men te staan. Daaronder waren een café en een re- novatiepand. De eigenaar van de kledingzaak moest voor de vlammen het dak op vluchten, van waar hij door de brandweer werd gered. FOTO:ANP MET HONDERD KILOMETER DOOR HOOFDSTAD AMSTERDAM Er is opnieuw een auto in beslag genomen wegens extreem hard rijden. Ditmaal was het de politie in Amsterdam die overging tot deze hardere aanpak van snelheidsovertre ders. Een negentienjarige jongeman in de hoofdstad had de maximum-snelheid van 50 kilometer per uur met maar liefst 100 kilometer over schreden. In de buurt van Alkmaar werd eind vorige maand ook al een auto in beslag geno men. Een dame was in haar Mercedes met een vaart van 195 km/u door de bebouwde kom van het dorpje Avenhorn gereden. Normaal gesproken krijgt iemand die te snel rijdt alleen een bekeuring, maar sindskort gaan sommige politiekorpsen er in overleg met de officier van justitie toe over bij zeer ernstige overtredingen van de snelheidslimiet de auto in beslag te nemen. Ook in Den Haag zal de politie bij veel te hard rijden de auto in beslag nemen. „Als iemand op zaterdagmiddag met 130 km/u over de Herengracht rijdt zullen wij ook maatregelen nemen. Maar inbeslagname zal echt alleen bij extreme gevallen voorko men", aldus de persofficier van de Haagse ar rondissementsrechtbank. Hardrijders wier auto in beslag is genomen, moeten hun voertuig missen totdat hun zaak voor de rechter komt en dat kan wel maanden duren. De rechter zal uiteindelijk beslissen welke geldboete wordt opgelegd. Volgens de Haagse persofficier zijn er nog geen landelijke afspraken gemaakt om snelheidsovertreders op deze pakken. Wilp: geen dijkverhoging ENSCHEDE Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) is niet van plan de dijk van de Wilpse Kleipolder aan de IJssel te verhogen om zo het risico op overstroming te beperken. Zij heeft dit gisteren op de Luchtha ven Twenthe verklaard na een rondvlucht boven deze onder wa ter gelopen polder. De bewinds vrouw wees erop dat dat het op hogen van de dijk bij Wilp (ge meente Voorst) in strijd zou zijn met het beleid dat Nederland al „eeuwenlang" voert. Het is vol gens mevrouw Smit juist de be doeling dat de Wilpse Klei water opvangt zodra het peil van de IJssel sterk stijgt. ASSEN Op donderdag 14 april promoveert aan de Groningse universiteit mevrouw S.M. Goorhuis- Brouwer uit Assen op haar proefschrift „Gesprekspartners. Taal ontwikkelingsstoornissen als pedagogisch pro bleem". Ze heeft onder zoek gedaan naar de pro blemen rond taalstoor nissen bij kinderen tus sen anderhalf en drie jaar. „Kinderen kunnen spraakstoornissen krijgen als ze niet over hun ang sten kunnen praten," zegt ze. „En geen stotte raar is hetzelfde". Kijken naar het Jeugdjournaal zou niet zijn voor alle kinderen even geschikt zijn, omdat ze van kijken naar rampen behoorlijk angstig kunnen worden. Als ouders dat niet onderkennen, kunnen kinderen er spraakstoornissen aan overhouden, meent promovendus mevrouw Goorhuis. FOTO: PERS UNIE haar gelo ut Twintig procent clienten in stern-spraak en taalstoornis- sen'van de keel-neus en oor- W/niek van het Academisch Ziekenhuis in Groningen stottert. „In de leeftijd van drie tot vijf jaar is het heel gewoon als kinderen stotte ren. maar als ze dat op oude re leeftijd nog doen is er ze- hun kind naar de huisarts gaan en zich niet laten sussen door hun omgeving die zegt dat het wel weer over zal gaan", zegt ze. „Het kind kan bijvoorbeeeld gewoon een beetje doof zijn, waardoor het niet goed kan leren praten. Huisartsen moeten het kind niet zonder verder onderzoek naar de logopedist sturen, zelf i de niet met ouderen kan pra ten." Spraakstoornissen in het al gemeen kunnen ook vele an dere oorzaken hebben. Me vrouw Goorhuis pleit voor een uitgebreidere diagnos tiek. „Ouders moeten met kelijke oorzaak van het stot teren zoeken of dat laten doen in onze kliniek". Tovenaar De grootste problemen ont staan wanneer ouders het niet in de gaten hebben of zich laten sussen. „Kijken naar de televisie, naar het jeugdjournaal bijvoorbeeld, is lang niet goed voor ieder kind. Ouders denken dat kinderen allerlei berichten over milieurampen, oorlogen of spannende films alleen op pikken als ze het aankunnen, maar dat is niet altijd waar. Wij hebben wel kinderen ge had die zo bang voor de tove naar van de smurfen waren, dat ze gingen stotteren. Die angst die ze niet uitspreken zet zich om in zo'n spraak- „Ik denk dat kinderen heel emotioneel kunnen worden als ze weer over een vogel ramp horen. Meestal hoor je ze dan' wel schelden op de schippers die hun olie verlie zen, maar sommigen blijven ermee lopen. En dan heb je een haard voor zo'n spraak stoornis ontwikkeld. Het is werkelijk onthutsend als je hoort wat voor enorme pro blemen er op lagere scholen worden aangepakt: de nucle aire bewapening, milieuram pen en kernbommen; kinde ren weten er alles van. Je zou die problemen wel wat meer gedoseerd kunnen aan bieden. Als het jeugdjournaal een ramp meldt, dan zouden ouders er na die tijd beter en meer over moeten praten. De zaak ook van de positieve kant benaderen. De ramp niet ontkennen, maar hoop op overleving geven". Spanningsbronnen zijn er al tijd geweest. Die kunnen ook niet worden weggenomen, maar wel worden vermin derd door betere begeleiding. Ouders vinden het heel be langrijk dat hun kind goed leert spreken. Ze doen er van alles aan om hun kind te hel pen bij het maken van zin nen en vinden van de goede woorden. Wanneer die ont wikkeling spaak loopt ont staan emoties als machteloos heid, verdriet en angst. Ou ders proberen de taalontwik keling van hun kind toch te stimuleren, maar doen dit op een andere manier dan ou ders van goed sprekende kin deren. En de taalgestoorde kinderen gedragen zich in contact met hun vriendjes weer anders dan andere kin deren. „Er is meer onderzoek nodig naar de uitwerking van deze gedragingen,"vindt mevrouw Goorhuis. Nieuwe woorden Het is bekend dat kinderen in hun eerste levensjaren honderd nieuwe woorden per dag leren. Die taalvaardig heid legt de basis voor hun verstandelijke ontwikkeling in de rest van hun leven. In het centrum van mevrouw Goorhuis wordt gekeken of een spraak- of taalstoornis voortkomt uit bijvoorbeeld een gehoorprobleem. Ook kan het kind minder begaafd zijn, waardoor het op alle fronten achterloopt en spe ciaal onderwijs nodig heeft. Er kan sprake zijn van emo tionele ontwikkelingsstoor nissen, niet goed functione ren van de spraakorganen of van neurologische proble men. Voor elke oorzaak is een speciale behandeling noodzakelijk. Mevrouw Goorhuis: „Praten is niet alleen leuk, maar be paalt ook of je op school mee kan komen of niet. In ons centrum zijn minimale nor men aangelegd waaraan een kind op bepaalde leeftijd zou moeten voldoen. Als ze daar aan niet voldoen zijn ouders meestal wel ongerust. Dat is ook terecht. De oorzaak moet worden opgespoord. Niet •goed spreken is een uiting van: er is iets niet goed". MARSCHA VAN NOESEL )ames- oiletten ninder netjes lMSTERDAM Vrou- en lijken hard op weg un reputatie van „schoon n netjes" te verliezen. onderzoek van het 'lad Bedrijfshuishouding iaar de hygiënische om- tandigheden op openbare oiletten toont aan dat de leren- en damestoiletten paar steeds minder ont- ipen in netheid. ieka )e hygiëne op de damestoilet- en liep acht procent terug ten pzichte van vorig jaar (43 roeent schone toiletten nu, te- alli en 51 procent in '87). De he- i entoiletten zijn daarentegen ehoner geworden (33 procent 24 procent vorig jaar). Op- iw blijkt de knop van de in, onderzocht op bacte- klajiën. het „vuilst". Daarna ko len de toiletbril, de spoelknop de deurknop. De schoonste 's bevinden zich in de ge- ondheidszorg, de vuilste in erh( portaceommodaties. UTRECHT Niet de overheid maar de univer siteitsbesturen zelf zouden hun eigen arbeidsvoor waardenbeleid moeten vaststellen. Het personeel zou dan ook niet langer de status van ambtenaar moeten hebben, maar die van een gewone werkne mer met de universiteit als werkgever. Pas dan kan het universitair on derwijs goed inspelen op de modernisering en op het meer marktgericht werken. Een advies hier toe doet de zogenoemde commissie-Spit in een rap port dat gisteren in Utrecht is gepresenteerd. Genoemde ontwikkeling is noodzakelijk, vindt de com missie, omdat de huidige cen tralistische regelgeving voor het overheidspersoneelsbeleid niet aan de eisen voldoet die een universiteit als arbeidsor ganisatie stelt. De overheid treedt nu met alleen op als voornaamste financierder van het universitair onderwijs, maar ook als werkgever. De ministers van binnenlandse zaken en van onderwijs en wetenschappen stellen samen de arbeidsvoorwaarden voor het universitair personeel vast. Onder het universitair perso neel (in totaal ongeveer 50.000 mensen) heerst de laatste jaren onvrede, aldus de De trek naar „buiten" leen magr toe. De ten hebben de laatste decennia ingrijpende ontwikkelingen moeten opvangen, aldus de commissie. Een drastische stij ging van het aantal studenten, herstructurering, democratise ring, modernisering en de wij ziging van het stelsel van stu diefinanciering zijn daar voor beelden van. De commissie concludeert dat aan de veer kracht van de universiteitsbe sturen zo ongeveer een eind is gekomen, ook al omdat voor de toekomst niet valt te ver wachten dat de universiteiten in een rustiger Pornofilms gestolen ARNHEM Bij een inbraak in een videotheek annex postor derbedrijf in Arnhem hebben onbekenden negenhonderd por nofilms gestolen. De diefstal moet volgens de politie tussen afge lopen zaterdag en gistermiddag zijn gebeurd. Behalve de video films namen onbekenden ook een monitor, een televisie en een faxapparaat mee. De inbrekers zijn via een kapotte winkeldeur binnengekomen. k)E KNOLLEN NIJMEGEN „De dis cussie rond de tijdelijke vervanging van het zwan gere kamerlid Andrée van Es van de PSP is onele gant". Dat vindt prof. dr. P. Maas van het Centrum voor Parlementaire Ge schiedenis in Nijmegen. Maas wijst er op dat dat de kiezers het gevoel kunnen krijgen dat zij vertrouwen aan Van Es geschonken hebben, maar dat de PSP het niet eens nodig vindt voor een goede vervan gingsregeling te zorgen". Maas heeft er begrip voor dat de officiële vervangster van Van Es, Titia Bos, haar plaats niet wil afstaan ten gunste van een kandidaat die lager op de lijst staat. „Je kunt zeggen dat de PSP en de kiezers Bos niet zonder reden als eerste ver vangster hebben aangewezen", vindt Maas. „Het ligt niet voor de hand dat iemand die vierde op de lijst staat, die plaats gaat innemen ondanks het voordeel dat hij al de nodige ervaring heeft opgedaan in het parle- Jantje Beton Op het teken van Ron Brandsteder (rechts) laten enkele tientallen kinderen met enige moeite hun ballon los. Brandsteder verrichtte gisteren in Hellendoorn de opening van de tentoonstelling „20 jaar Jantje Beton, 20 jaar spelen". Deze tentoonstelling geeft aan de hand van foto's, maquettes en spelmateriaal een beeld van het spel van het kind in de afgelopen 20 jaar. FOTO: ANP GENEMUIDEN/KAM- PEN Koninginnedag krijgt in Genemuiden en Kampen dit jaar extra glans omdat koningin Beatrix er 's morgens een deel van de festiviteiten bijwoont. In Genemuiden, dat 7500 inwoners telt, is de vorstin op 30 april on der andere getuige van de traditionele aubade waar aan tal van scholen en ko ren deelnemen. Zij kan er tev< met welke spelen de kinderen van Genemuiden zich zoal vermaken, hoezeer de rietteelt in dit deel van Nederland nog 1600 bloeit en dat het de tapijt-in dustrie van Genemuiden zeer voor de wind gaat. Voor deze bijzondere gelegenheid ver huist het tapijtmuseum het stadhuisplein vonden de inwoners van Ge nemuiden hun bestaan in het maken van biezenmatten. La ter gingen ze over op de pro- duktie van kokosmatten. Terwijl de vorstin Kampen binnenrijdt wil deze voormali ge Hanzestad met een vloot- schouw duidelijk maken hoe belangrijk de scheepvaart voor haar economie was en is. Maar de Kampenaren wensen de koningin ook te tonen dat ze een culturele stad hebben. Zo hebben studenten van de kunstacademie voor deze dag i verzorgt de thea ter-academie een mime-voor- stelling. Tal van verenigingen laten het sportieve gezicht van Kampen zien. Het Kamperei land verzorgt een landbouw- presentatie, compleet met een eier-, boter- en kaasmarkt. Tot slot van haar bezoek aan Kampen is de koningin te gast in de Bovenkerk. Per helikopter gaat de vorstin van de IJsselstad naar Amster dam om daar de feestelijkhe den bij te wonen. Zij wordt tij dens het bezoek aan Genemui den en Kampen vergezeld door prins Claus, prinses Mar griet. Pieter van Vollenhoven en vier jonge prinsen. Het is nog niet zeker of prins Wil- lem-Alexander er bij zal zijn. f Mijnenjager naar Perzische Golf Familie en vrienden zwaaien vanaf de kade in Den Helder naar de bemanning van de Urk. De mijnenjager vertrok gisteren naar de Perzische Golf ter vervanging van de Hellevoetssluis en de Maassluis, die half mei vanuit het oorlogsgebied de terugreis aanvaarden. FOTO: ANP DEN HAAG - Minister Brinkman (WVC) heeft begrip voor chirurgen die, uit zelfbescherming, pa tiënten vóór een operatie een aidstest afnemen, ook al heeft de patiënt daar voor geen toestemming gegeven. Brinkman zegt dit in een interview met de Gay Krant. „Mijn beginstelling is en blijft", aldus Brinkman, „dat er niet getest mag worden te gen iemands wil. Maar dan roept een ziekenhuisdirectie dat een dokter die opereert toch ook recht op bescherming heeft. Met andere woorden: geen gezeur. Opereren? Dan ook testen! Ik denk dat dit op zichzelf wel een redelijke voorwaarde is", aldus de mi nister in het interview. Brinkman zegt verder dat „achter die verplichte testi- deeën de gedachte schuilgaat dat we alles weg moeten drij ven wat we niet goed kunnen gebruiken: wie niet goed mee kan, niet slim genoeg is, of te veel kosten maakt in de ge zondheidszorg. Mijn diepste overtuiging is dat iedereen meetelt, van wat voor geaard heid of ras ook. Daar dienen wij onze inspanningen voor te verrichten". Volgens Brinkman zal in ko mende het aidsdebat in de Tweede Kamer worden ge sproken over de wenselijkheid van basisregels. „Want als je de chirurg toestemming geeft om de patient te testen, dan rol je van de ene zaak in de andere. De volgende vraag zal dan namelijk die van de ver zekeraar zijn".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3