Pluriforme kerk vormt nieuwe uitdaging voor Samen-op-Weg CcidócSomarf Een hageprediker van moderne snit kerk wereld Mgr. Koop overleden >weer brieven GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CeidóeSoutont WOENSDAG 6 APRIL 1988 PAGINA F Persoonlijke brief van Schotse aartsbisschop LONDEN Het aartsbisdom Glasgow is een campagne „zon der weerga" begonnen om het financiële tekort te dekken. Alle kerkgangers in het aartsbisdom krijgen een aan hen persoon lijk gerichte brief van aartsbisschop Thomas Winning waarin hij de financiële problemen schetst. Verder wordt in alle ker ken een speciale collecte gehouden. Vorig jaar steeg het tekort van het aartsbisdom met een derde tot vier miljoen pond (on geveer 14 miljoen gulden). Het aartsbisdom Glasggow maakte de afgelopen jaren een periode van groei door waarin 34 nieu we parochies werden opgericht. De laatste tien jaar zijn er acht kerken gebouwd, alsmede tien nieuwe pastorieën en parochiehuizen. Moeder Teresa opent huis in Zuidafrika JOHANNESBURG Moeder Teresa, aan wie enkele jaren ge leden de Nobelprijs voor de Vrede werd toegekend voor haar werk onder de armen in India, is van plan een klooster te ope nen in Zuidafrika. Later dit jaar reist Moeder Teresa naar Winterveld, een door landlozen „gekraakt" stuk grondgebied nabij Pretoria, waar zij haar missie-post zal openen. Moeder Teresa verklaarde: „Ik wil zelf zien, wat daar gedaan moet worden". Ondanks haar keuze voor armen en verdrukten is zij echter niet van plan een openlijke politieke rol te gaan spelen in Zuidafrika. „Ik ben een missionaris, geen politicus", zo ver klaarde zij. (c) The Sunday Times, London. Hoe groter de macht, hoe gevaarlijker het misbruik. Edmund Burk» RAPPORT: Kerkorde in grote steden bijstellen LEIDSCHENDAM De „verontrustende situatie" in de grote steden vraagt om een aparte aanpak die verregaande conse quenties voor de kerkor de en de kerkelijke fi nanciën heeft. „Met het oog op een slagvaardig handelen van de kerken in de grote steden dient er enige vrijheid en ruimte te zijn in de wijze waarop gestalte wordt gegeven aan het gemeen te-zijn". Dit staat in een nota opge steld door het Hervormd gro te steden-beraad die later deze maand op de hervormde synode wordt 'behandeld. Daarin stelt het beraad voor in de kerkorde een hoofdstuk op te nemen over grootstede lijke gebieden waarvoor bij zondere bepalingen kunnen gelden. Deze houden onder meer in dat gemeenteleden de mogelijkheid hebben bin nen het gebied lid te zijn van een gemeente van hun eigen keuze, dat de dispensatiemo gelijkheden worden ver ruimd voor de benoeming van ambtsdragers uit andere gemeenten en dat doopleden het actieve en passieve kies recht krijgen. Verder moet in grootstedelij ke gebieden het bestaan van de wijkgemeente niet gebon den zijn aan een predikants plaats. terwijl in zo'n geval de bediening der sacramen ten wordt toevertrouwd aan ouderlingen en diakenen. De opdracht aan predikanten moet van tijd tot tijd kunnen worden herzien. Ook de rechtspositie van predikan ten zou moeten worden ver anderd zodat de beschikbare menskracht flexibeler kan worden gebruikt. Het beraad stelt ook voor in een grootstedelijk gebied een centraal financieringsorgaan in te richten, waarin kerke- raad, kerkvoogdij en diako- nie samenwerken. Vernieu wing van de kerkorde op dit terrein zal een klimaat moeten scheppen waarin het broodnodige elan weer kan sen krijgt, aldus het voorstel. Deze nota is een vervolg op de nota inzake grote steden uit 1983, die leidde tot de op richting van het beraad grote steden. Dit beraad, met ver tegenwoordigers van de Her vormde Gemeenten Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en van enkele hervormde organen, kreeg de opdracht de eventueel noodzakelijke wijzigingen van de kerkorde voor te be reiden. TILBURG De vroegere bisschop van de Braziliaanse stad Lins, P.P.J. Koop, is vo rige week in Lins overleden. Koop is 82 jaar geworden. Petrus Paulus Koop werd 4 september 1905 in Hillegom geboren. Hij sloot zich in 1925 aan bij de Congregatie van de Missionarissen van het Heilig Hart van Jezus (MSC) en werd in 1930 priester gewijd. Hij werkte meer dan 50 jaar als missionaris in Brazilië. In 1964 werd Koop door paus Paulus VI tot bisschop van Lins benoemd. In 1980 legde hij deze functie neer. Vier jaar later kwam hij naar het klooster-bejaardenoord in Tilburg, maar vorig jaar ok tober vestigde hij zich op nieuw in Lins. Koop behoor de tot de progressiefste bis schoppen in de Braziliaanse RK Kerk. Hij stimuleerde vele sociale projecten en be vorderde krachtig de ontwik keling van basisgemeen schappen. beroepingen Ruinerwold F. Verkade, wonende a Brulnisse en Nieuwer- kerk-Oosterland (Zld.). Beroepbaarstelling: Drs. A. Gootjes, Jutfaseweg 173, 3522 HN Utrecht, Beroepen te IJmuiden A.J. Minne- ma te Bllja-Holwerd - ZELHEM Samen-op- Weg heeft een nieuwe uitdaging nodig. Het pro ces begon in de jaren zes tig puur vanuit de toen malige missionaire situa tie: beide kerken (de hervormde en de gere formeerde kerk) vonden dat het ten opzichte van het evangelie niet meer te verantwoorden was, dat twee kerken die zo dicht bij elkaar staan, ge scheiden optrekken. Door de lange duur van het eenwordingsproces is die geestelijke span kracht verslapt. De nieu we uitdaging moet het zoeken naar een pluri forme, veelkleurige kerk worden. Dat zegt de hervormde eme ritus-predikant ds. Jac Mon- teban, voorzitter van de Raad van Deputaten (bestuur) van Samen-op-Weg, over het Sa- men-op-Wegproces. De een wording van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken ver loopt de laatste tijd niet meer zo soepel. Vorige maand nog zei de voorzitter van de gere formeerde synode ds. E. Overeem dat Samen-op-Weg in een „midlife-crisis" zit. Volgens Overeem „zijn hele groepen oecumenische koplo pers langzamerhand bijna gillend weggelopen". Hij noemde het tekenend dat de gezamenlijke vergadering van de hervormde en gere formeerde synode, die ge pland stond op 21 april, is verplaatst naar oktober door dat de hervormden en gere formeerden van mening ver schillen over het beheer van kerkelijke goederen. Ds. Monteban is het „niet eens" met het verband dat Overeem legt tussen de ver daagde gecombineerde syno de en het schijnbaar afgeno men animo voor de prote stantse oecumene. „We had den voor 21 april één belang rijk agendapunt op het pro gramma staan. Dat was de regeling van het beheer van geld en goederen in federa tieve gemeenten (een plaatse lijke kerk waarin hervorm den en gereformeerden al zijn samengegaan, red.). Zo'n eenwordingsproces is heel in gewikkeld, omdat je met twee soorten kerkrecht te maken hebt, hervormd en gereformeerd, die geen van beiden beschadigd mogen worden. Daardoor konden we niet klaar komen voor die 21ste april en hebben we be sloten de gecombineerde sy node niet door te laten gaan. De ondergeschikte punten kunnen wel wachten tot ok tober, vonden we. Tegenstan ders maken daar natuurlijk dan meteen van dat er con flicten zijn, onenigheid." Enthousiasme Monteban is het wel met ds. Overeem eens dat het en thousiasme voor Samen-op- Weg wel eens groter is ge weest. Hij denkt dat de lange tijdsduur van het eenwor dingsproces „een factor van betekenis" is. „In de zestiger jaren waren jongeren nog warm te maken voor oecu mene. Die jongeren zijn nu op middelbare leeftijd geko men en gaan hun dromen en verlangens opgeven, omdat die nog zo ver weg zijn. Ze ren zijn voi maar ook niet voor de Kerk. Daar zijn ze momenteel veel meer mee bezig dan met Sa men-op-Weg." Hij ziet er geen heil in Sa men-op-Weg een nieuwe im puls te geven door het proces van bovenaf door de synode (landelijke vergadering) op te leggen. De democratische structuur van de calvinisti sche Kerken staat dat in de weg. „Als de synode een be sluit neemt over hereniging vanuit een restant van die geestelijke spankracht, moet zij er tegelijkertijd rekening Ds. J. Monteban mee houden dat een vleugel van de Kerk het daar niet mee eens is. De synode kan dat negeren en doorhobbelen, maar dan roept zij met haar eenheidsstreven ei scheiding op. Dat de redenen voorzichtig in dat Samen-op- Wegproces moet voortgaan." Een goed voorbeeld van zon „vleugel" is de Gereformeer de Bond, de rechterflank van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Monteban is „er niet bang voor" dat de Gere formeerde Bond, die een der de deel van de hervormde lidmaten omvat, zich zal af scheiden als Samen-op-Weg verder wordt doorgezet. „Er zijn al genoeg momenten in de geschiedenis van de Ne derlandse Hervormde Kerk geweest waarop de Gerefor meerde Bond wel veel tegen spel bood, maar uiteindelijk toch midden in de Kerk bleef functioneren. Dat komt door hun sterk historisch Kerkbe sef: 'De,vaderlandse Kerk is de door God gegeven Kerk van de Reformatie'." Volgens hem moet Samen- op-Weg nieuw leven worden ingeblazen door „het terug vinden van de spankracht van de jaren zestig". „De uit daging van Samen-op-Weg momenteel is het zoeken naar een pluriforme Kerk waarin een grote mate van FOTO: PERS UNIE vrijheid is voor de verschil lende stromingen binnen die ene Kerk." Hij benadrukt dat hij met „pluriforme Kerk" geen „hotelkerk" bedoelt, een koepel waaronder ver schillende kerkjes naast el kaar bestaan. „Met plurifor me kerk bedoel ik een Kerk waarin je elkaar aanvaardt zonder dat je het met elkaar eens bent. Ik vind het niet erg dat een plaatselijke kerk zegt dat ze tegen de vrouw in het ambt zijn op grond van de bijbel. Dat wil ik best res pecteren. Maar ik respecteer het niet dat men dan ook de vrouw in het ambt in een na burige gemeente niet erkent. En in die nieuwe pluriforme Kerk vind ik het weren van predikanten van de kansel vanwege hun 'ligging' niet acceptabel." Dichterbij Die veelkleurige Kerk waar ds. Monteban 's nachts wel eens van droomt, is nog eens een stuk dichterbij gekomen doordat nu ook de Evange lisch Lutherse Kerk officieel is gaan meedoen met Samen- op-Weg. De Lutherse traditie is een hele andere dan die van Calvijn. Mocht wat Lu ther betreft in de kerkdienst alles wat God niet verboden had, Calvijn hield het erop dat de kerkdienst alles mocht wat God geboden had. En niet meer. Naast de Evan gelisch Lutherse Kerk staat nu ook het Remonstrants Broederschap te trappelen om mee Samen-op-Weg te gaan. Monteban denkt dat de ver schillende tradities geen pro blemen zullen opleveren. „In die nieuwe Kerkj houdt je een Lutherse stroming, een typisch hervormde stroming, een typisch gereformeerde stroming, een typisch gefede reerde stroming en een Waalse stroming. Ik kan me voorstellen dat de gemeenten van confessionele snit de ruimte krijgen van tijd tot tijd met elkaar te overleggen, zonder daardoor de ambtelij ke structuur van de synode te doorbreken." Hij waagt zich niet aan voor spellingen over de tijd die het Samen-op-Weg gaan van hervormden en gereformeer den nog in beslag zal nemen. „Maar als ik zie hoeveel tijd het samengroeien van de kerkelijke organisaties al kost, denk ik dat het over 2000 heengetild zal worden. Het wordt heel belangrijk of wij de grondprincipes van die nieuwe Kerk in de negenti ger jaren zullen uitzetten: hoe kunnen de Lutheranen er met hun eigen sfeer ade men, de gereformeerde bon ders hun principes handha ven, de vrijzinnigen met hun openheid naar de wereld en cultuur meedoen." Als hij Samen-op-Weg even niet meer ziet zitten, trekt hij zich terug in het landelijke Zelhem, waar de koster in het zonnetje het grindpad van de gefedereerde her- vormd-gereformeerde kerk aan het harken is. De gere formeerden trokken in '81 bij de hervormden in. „Ze had den een sectarisch hokje met een harmonium dat jankte en een dominee die veel te hard schreeuwde", herinnert ds. Monteban zich. „Dus het was voor hun een verademing dat ze in onze oud-Romaanse kerk kwamen." RUUD VAN HAASTRECHT Hagepreken werden de toespraken genoemd van zestiende-eeuwse hervor mers. Ze werden in het open veld gehouden, om dat de hervormers (nog) niet de beschikking had den over een kerkge bouw. Zeker vanuit ka tholiek perspectief, ge zien waren het geen lie verdjes die toen het woord voerden. Want werden de aanwezigen daar niet opgehitst en was dank zij hun optre den niet de beelden storm mogelijk? Er zijn ook nu w die hagepreken willen hou den. Zo iemand is de dichter en voorganger in de Amster damse studentenecclesia Huub Oosterhuis. Maar zijn verhalen blijken in feite van een zo'n lankmoedig soort dat deze naamsaanduiding nauwelijks terecht lijkt of het moet zijn dat ze die verdie nen vanwege de tijdsomstan digheden. De nieuwe hervor mers ageren niet zozeer te gen de gevestigde kerken, dat vinden ze zinloos, bij ge brek aan de beschutting van een kerk praten zij als het ware in het open veld om de relevantie van christendom - en ook die van de kerk, want geloven kun je nu eenmaal niet in je eentje - tegenover de grote meerderheid van (onverschillige) buitenstaan ders hoog te houden. Het is geen moeilijke, spits vondige theologie die Ooster- huis debiteert om de aan dacht van zijn gehoor te van gen. Als het op geloven aan-\ komt, moeten de beweegre denen daarvoor op simpele wijze kunnen worden aange geven en dat gebeurt dan ook. De kern van Oosterhuis' ver haal is dat de God van de ioods-christelijke traditie een bevrijder is. Wat is daarente gen de gangbare betekenis van het woord God? Globaal zijn er volgens hem twee le zingen over hem in omloop. „In psalmen profetenliederen en in de bijbelse levensleer, de Thora, wordt hij op vele plaatsen bezongen als de eni ge god, die ruimte schept, mensen zegent, geen mens veracht. Een die mensen be langrijker vindt dan zichzelf. Die ons wijst op elkaar, ver maant en bemoedigt elkaar te geven wat wij nodig heb ben, daglicht, brood, aan spraak weerwoord, respect en ontferming, al dat van zelfsprekende." Maar er zijn ook andere geruchten over hem in omloop. „Dat hij over leven en dood zou beschik ken. en alle vormen van le ven en onleven tot de tot de dood erop volgt. Dat hij geeft en ne^mt naar believen, een mens heeft het maar te aan vaarden, uit zijn hand." Provocatie Op grond van die laatste le zing beschuldigde Karei van Reve drie jaar geleden in een geruchtmakend artikel in NRC Handelsblad de God van joden en christenen er van een ongelooflijk slecht opperwezen te zijn. Hoe kan hij juist vanwege zijn al macht toelaten dat de vrese lijkste dingen in ziin naam gebeuren en dat alleen een gebed van onze kant bij Hem hier soms verandering in kan brengen? Een mens die zo zou handelen zou een sadist genoemd worden, aldus de teneur van Van het Reves artikel. De aanval was uiteraard be doeld om de christenen uit hun tent te lokken, een pro vocatie tot verduidelijking. Maar helaas, er werd meestal Huub Oosterhuis hooghartig gezwegen. Waar waren de apologeten, de ver dedigers van het geloof? Nog maar enkele decennia waren zij zo talrijk, nu richten zij kennelijk de blik naar bin nen. Zij hebben de handen vol aan de problemen binnen de kerk. Het is de verdienste van Oosterhuis dat hij de toe geworpen handschoen wel is in feite ook terug te vinden in het Oude Testament, meent Oosterhuis. Werden er in naam van die God uit het Oude Testament geen vreem de, lees: onmenselijke hande lingen bedreven? Door de ge weldenaar Jefta bijvoorbeeld. Deze belooft dat wanneer hij er met Gods hulp in zal sla gen de Ammonieten te ver slaan de eerstp de beste die hem tegemoet treedt zal offe ren. Laat dit nu uitgerekend zijn (enige) dochter zijn! Maar Jephta meent dat hij op grond van zijn belofte niet meer terugkan. Het meisje gehoorzaamt gedwee en wordt op de brandstapel ter dood gebracht. Valkuil Hier wordt God volgens Oos terhuis als valkuil gebruikt, want hoe valt deze eis in Godsnaam te rijmen met de geboden die Mozes op de berg Sinai kreeg Toen daalde hij af en riep: Ik zal er zijn, ik zal erbarmend, genadig, lankmoedig zijn: ongerechtig heid weersta ik, ontrouw houd ik uit, zonde draag ik weg, als een zondebokje, als een lam. Was die Jefta die een buiten echtelijk kind was in feite niet een troebele fantast? Een angstige, gevoelsarme, ambi tieuze man? Hoe anders valt immers zijn handelwijze te verklaren? De ontaarding van het reli gieuze ideaal ligt steeds op de loer, de kans op ontmenselij king is steeds aanwezig zoals de geschiedenis overvloedig leert. Criticasters als Van het Reve skunnen chieten voor open doel. Oosterhuis meent dat daar al leen aan te ontkomen valt als we het ideaal van de uittocht dat Mozes op de berg Sinai ontving, vasthouden. Beslis send is in feite het Godsbeeld dat we hanteren. Interpreta- tiestrijd lijkt dus inherent te zijn aan het christelijk geloof. Het visioen: Ik zal er zijn, vasthouden in ongeacht wel ke situatie verlangt immers dat we nooit ons verstand kunnen uitschakelen, want de omstandigheden zijn tel kens andors. Naar Oosterhuis' mening is het de de taak van elke ge meente of parochie, of zij nu kerkelijke, kritisch of buiten kerkelijk dit visioen uit te dragen. Je weet niet wat die verkondiging uithaalt, zegt hij, je weet zelfs niet of het op waarheid berust. Alleen in de navolging, dus door voort te gaan op de weg van: Ik zal er zijn, leer je weten of het geloof effect heeft. En, zegt hij, je zult nooit weten dat het kan, tenzij je eraan be gint. Meer dan ooit is religieus ge loof kwetsbaar, de 'pari' van de gelovige, zijn gok, roept bij de ongelovigen verbazing of bewondering op. Maar wie eerlijk is komt er niet onder uit met zo'n iemand, met Oosterhuis bijvoorbeeld, in gesprek te gaan. PAUL VAN VELTHOVEN Huub Oosterhuis, Hagepre ken. Uitgave Ambo. Prijs f 18,50. Moskous Europese droom lan i OPNIEUW heeft Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov beeld van het „gezamenlijke Europese huis" gebruikt duidelijk te maken hoe verlangend hij uitkijkt naar nauv samenwerking en intensiever overleg tussen de Sovjeti f en West-Europa. Hij sneed die mogelijkheid voor het e 'j aan in 1*979 tijdens de feestelijkheden in Moskou ter here lJ king van de zeventigste verjaardag van de Oktoberrevoli j. Sedertdien heeft hij herhaalde malen aandacht gevr; voor dat idee en vorige week is hij er weer op teruggekoi tijdens het bezoek van de Italiaanse communistenleider lessandro Natta aan Moskou. "a ondc >1 iebbi GORBATSJOV is voorstander van een Europese rond» felconferentie over alle Europese problemen, waaraan tieke en maatschappelijke stromingen van verscheid ideologische richtingen zouden moeten deelnemen. De S jet-partijleider heeft vooral behoefte aan een dergelijk leg, zo heeft hij zelf duidelijk gemaakt, vanuit het gevoe dat de Sovjets Europeanen zijn. Met de rest van Europa d< de Sovjets immers een gemeenschappelijk historisch, cu reel, economisch en wetenschappelijk verleden, aldus C batsjov. De rest van zijn gedachtengang, die hij niet uitspi is gemakkelijk te raden: het is de lotsbestemming Europeanen, van Oost én West, gezamenlijk de toekoms te gaan. DiE gedachte appelleert zeker aan de wens van veel Ei peanen, bij wie de scheiding van het oude continent in oostelijk en een westelijk deel en alle ellende die eruit vo vloeit een doorn in het oog is. Menigeen zou ook geneigd met enthousiasme op de oproep van Gorbatsjov in te g, ware het niet dat deze een verkeerd beeld schetst van „gezamenlijke Europese huis". Dat beeld suggereert imn dat de Sovjetunie op één lijn te stellen zou zijn met de V terse democratieën. Dat is natuurlijk niet zo: een West< democratie verschilt hemelsbreed van een communistis partijstaat. Met de rest van Europa deelt Rusland ongetwijfeld historische, culturele, economische en wetenschappel wortels. In 1917 bij de Russische revolutie hebben de bol wieken die evenwel radicaal doorgesneden. Dat was gens hun nadrukkelijke bedoeling. De Sovjetunie die communisten vervolgens tot stand hebben gebracht, h< korte metten gemaakt met de westerse tradities. In welk zamenlijk Europees huis" zou bijvoorbeeld aanvaard wori dat een bewoner die zich van de ene naar de andere kaï wil begeven, het risico loopt bij het overschrijden van drempel te worden neergeschoten? Of wegens die drempc verschrijding of een andere vorm van „hoogverraad" een kamp te worden verbannen? I 1 Er zijn grote verschillen tussen Oost en West. Dat is ov^ i gens geen argument om de idee van een „gezamenlijk Eu! pes huis" op voorhand af te wijzen. Maar het is wel duidel j dat de inrichting ervan zeker niet aan Moskou kan word overgelaten. i Zacht weer DE BILT (KNMI) Het weer wordt morgen nog beïnvloed door een zwakke rug van hoge luchtdruk boven Engeland, die snel in betekenis afneemt. Een matige noordoostelijke wind voert tijdelijk iets warmere lucht aan vanuit Polen waarin, naast wolkenvelden, ook flin ke zonnige perioden voorko- De minimumtemperatuur in de komende nacht daalt tot rond 4 graden, maar morgen middag loopt de temperatuur op tot 16 graden in het zuiden en 10 graden in het uiterste noorden. Na morgen wordt het wisselvalliger en geleidelijk koeler. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: veel bewol king en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 graden. Britse Eilanden: licht tot half bewolkt en droog. Middagtem- peratuur rond 12 graden. Duitsland, Noord en Midden- Frankrijk, Benelux: droog en zonnig, maar in Duitsland en kele wolkenvelden, middag- temperatuur ongeveer 13 gra den. Zuid-Frankrijk: wisselend be wolkt en donderdag kans op een bui. Middagtemperatuur rond 18 graden. Spanje en Portugal: wissel bewolkt en kans op een li bui. Middagtemperatuur 15 graden in het noorden 21 graden in het zuidooster Italië en de Joegosla kust: eerst veel bewolking regen, later wisselend bewi en buien. Middagtemperat ongeveer 19 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Tit us Brandsma Titus Brandsma stond meld: „Brandsma werkte in de oorlog samen met het Neder landse verzet". Als aalmoeze nier van de Nederlandse pers kreeg pater Titus Brandsma evenwel de opdracht van het Nederlands Episcopaat langs de redacties van alle katholie ke dagbladen te gaan en hun namens de bisschoppen met de meeste nadruk te zeggen, dat het een katholiek verboden was in enigerlei vorm propa ganda te maken voor het na- tionaal-socialisme. Dit bracht hem in conflict met de Duitse ope bezetters, die hem afvoert concentratieka )e Y Dachau, waar hij bezweek i de barbaarse behandeling, dien dit alles pater Titus i roe overkomen louter en alli en wegens „samenwerking i enti het Nederlands de Kerk hem nooit „martelaar voor het gel zalig verklaard hebben, echter moest zijn aanklager Hardegen zelf erkennen: neemt het christendom in scherming tegen het natior socialisme. Hij ontkent niet, integendeel. Bij geschrift komt hij vierkant voor uit. Hij i daad een man van karak wat zijn overtuiging betre In het paasnummer van Brandende Lamp", een u ve van onze Stichting, uitvoerig artikel over wijze waarop pater Titus beleefde en de sti v streed vanuit zijn verrijzen geloof. Belangstellenden ki i vrijblijvend exemplaar aanvragen bij oij' Stichting (Postbus 1870, DW Rijswijk). J.A.A. Leechburch Auwers,f* Titus Brandsma Stichting, RIJSWIJK. ikc cfhn UTI 1 )E

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2