■foidae(3ow<wt Leiden snoeit in plannen 't Joppe Minibankschroef STAD OMGEVING „Wernink kan de toekomst gerust tegemoet zien" )lannen voor uitbreiding collecties Leidse musea Leids Anjerkomitee viert eerste lustrum SOBERE INRICHTING RECREATIEGEBIED Krakers Middelstegracht moeten woning verlaten CeicbcSouoant WOENSDAG 6 APRIL nformatieweek AZL over hart ;ipEN Het Informatiecentrum van Academisch Ziekenhuis Leiden houdt dens de collecteweek van de Nederlandse artstichting op 11, 12, 13 en 14 april een formatieweek over het hart. De activitei- worden gehouden in samenwerking et de afdelingen hartziekten, kinderge- eskunde, thoraxchirurgie, anatomie, de ntrale Dienst Maatschappelijk Werk, de enst Diëtiek, het Anatomisch Museum en Nederlandse Hartstichting. De tentoon- jlling ,.Het Hart Onderzocht" die in no- mber '87 werd gehouden, wordt nu in ngepaste versie getoond. Tevens zijn er jeobanden, posters en folders die een in- uk geven van de behandelingsmethoden, derzoeken en andere middelen die er hartpatiënten zijn. De activiteiten bben plaats van 10.00 tot 16.00 uur op het idse Plein, tweede etage, gebouw 1 van nieuwbouw. Leidse bevolking komt in computer LEIDEN De persoons gegevens van de Leidse bevolking worden voor 1,3 miljoen gulden in een computer opgeslagen. De bevolkingsadministratie staat nu nog op persoons lijsten, maar als gevolg van de invoering van een nieuwe wet moeten deze lijsten worden inge voerd in een geautomati seerd systeem. De huidi ge administratie heeft als nadeel dat sprake is van een dubbele boekhou ding, die extra tijd en geld kost. Opening Lindenhof LEIDEN Het nieuwe onderkomen „De Lindenhof" voor chronisch zieke kinderen van de afdeling kinderge neeskunde van het Academisch Zie kenhuis Leiden, wordt op 27 april of ficieel geopend. Dit gebeurt met een mini-symposium over kinderen met een chronische ziekte. Tijdens het mini-symposium zal onder anderen gesproken worden door professor dr. J. Rohmer, voorzitter van de vak groep kindergeneeskunde van de Medische Faculteit Leiden, de Engel se kinderpsychiater professor dr. P. Grahan en professor A. Schweizer, directeur patiëntenzorg van het AZL. De kinderkliniek is enkele maanden geleden verhuisd vanuit Noordwijk naar een terrein bij het AZL. SCHOOL VOETBALTOERNOOI WEER IN VOLLE GANG LEIDEN Zo'n 19 scholengemeenschappen en 29 ba sisscholen uit de regio Leiden nemen sinds gisteren deel aan het traditionele schoolvoetbaltoernooi dat op verschillende plaatsen in Leiden wordt gehouden. Gis teren waren er wedstrijden voor de middelbare scholie ren en dan voornamelijk voor de onderbouw (klas 1 tot en met 4). Vandaag spelen de oudere middelbare scho lieren en leerlingen van het beroeps- en HBO onder wijs. Donderdag zijn de kinderen van de lagere scholen aan de beurt. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Bij de C-junioren werd eerste De Nieuwe Vaart/Haagweg, tweede werd De Nieuwe Vaart/Sumatrastraat en derde werd de Rembrandt Scholengemeenschap. Bij de B-junioren kwam de Loui se de Coligny als winnaar uit de bus. Tweede werd hier het Rio en derde het Bonaventura college. Bij de meis jes tot en met 14 jaar werd het Rio eerste. Tweede werd de Rembrandt Scholengemeenschap en als derde ein digde De Leidse. LEIDEN Het Leids Anjerkomitee bestaat vijf jaar. Dit wordt maandag om 16.30 uur worden gevierd in het stadhuis waar ere-voorzitter burgemeester C. Goe- koop met de medewerkers van het comité het glas zal heffen op deze mijlpaal. De voorzitter van het comité zal bij deze gelegenheid, als startsein voor de Anjerak- tie 1988, aan de burgemeester de eerste serie loten verkopen. Tot half juni hoopt het comité met hulp van een groot aantal Leidse verenigingen op het ge bied van de amateuristische kunstbeoefening de reste rende 20.000 loten onder het Leidse publiek te kun nen uitzetten. Het ingezamelde geld gaat naar het An jerfonds dat dit geld in de vorm van subsidies door geeft aan amateurverenigingen. Elk lot kost één gul den. LEIDEN Het recrea tiegebied rond 't Joppe wordt sober ingericht. De gemeente heeft aan zienlijk gesnoeid in de oorspronkelijke plannen uit 1986. Die kosten nu nog ruim twee miljoen gulden, tegen de aan vankelijk geraamde 4,8 miljoen. De versobering leidt ertoe dat het gebied, dat de Broek en Simontjespolder, de eilan den Strengen en Tengnagel en de Boezemkade betreft, diverse voorzieningen zal moeten ontberen. Mogelijk worden die in de toekomst alsnog aangelegd, maar dat is voorlopig niet aan de orde. Zoals de zaken er nu voor staan, wordt geen verlich ting aangelegd langs een nieuw pad langs de westzijde van de Merenwijk. Ook is niet gerekend-op beplanting. Het bestaande pad wordt slechts opgeknapt tussen de Broekweg en de nieuwe splitsing naar de brug. Er komt een nieuwe asfaltlaag op het fiets- en voetpad, maar ook bij dit pad is de verlichting geschrapt. Langs het aan te leggen pad tussen de Merenwijk en de brug over de Groote Sloot naar de Strengen komen bo men te staan. Op de Stren gen worden geen auto's toe gelaten. In plaats van riet bermen is nu natuurlijke be groeiing gepland. Er is niet gerekend op beschoeiing. De doorvaarthoogte van de brug bedraagt één meter. Er komt bij het eiland een surfstart- plaats. Op het eiland komt een eenvoudig toiletgebouw. Op het eiland Tengnagel komt nog geen fiets- en voetpad. Voorlopig wordt slechts de fundering aange legd en blijft het eiland be weid door schapen en koei en. Het fiets- voetpad in het verlengde van de Broekweg wordt aangelegd zonder ver dere voorzieningen. Ook het golfterrein, tussen het Warmondse eiland Kou- denhoorn en de Merenwijk, wordt minimaal ingericht. Er komt een eenvoudig pad doorheen. Ook rond de golf baan wordt een pad aange- Voorjaar in de Hortus De zachte winter heeft tot gevolg dat de gewassen in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg al in lentesfeer zijn. De universitaire plantentuin beschikt over een aantal zeer oude bolgewassen. Daar bij gaat het om de Lac van Rijn en de Due van Tol, waarmee de bollenteelt in Nederland in feite is begonnen. Zonder deze rassen zouden de uitbundig bloeiende tulpen op de vélden in de bollen streek en in de Keukenhof er niet zijn geweest. Carolus Clusius, de eerste directeur van de Hortus, kreeg in 1594 voor het eerst tulpebollen toegestuurd uit Constantinopel. De bollen komen van oorsprong namelijk niet uit Nederland, maar uit Midden-Azië, van Turkije tot China. De bollen de den het bijzonder goed in Leiden en dat maakte de mensen nieuwsgierig en hebberig. Rond 1600 ontstond een tulpenmanie in Nederland waardoor één bol ongeveer 3.000 gulden kon opbrengen. Een gigantisch bedrag in die tijd. FOTO: WIM VAN NOORT Sta a tssecre taris Staatssecretaris van Eco nomische Zaken Yvonne van Rooy spreekt op don- derdavond over de ont wikkeling van de interne Europese markt en de ge volgen daarvan voor mid den- en kleinbedrijf. De bijeenkomst wordt gehou den in de Petruszaal in de Petruskerk (Lammen- schansweg) en het begint om 20.00 uur. De avond is georganiseerd door de CDA-Leiden. Vrijwilligers Het Inloophuis Psychiatrie (Rapenburg 48) ontmoe tingscentrum voor Leiden en de regio voor iedereen die te maken heeft (gehad) met de psychiatrie, zoekt enkele nieuwe vrijwilli gers. Zij zullen deel uitma ken van een werkgroep die onder andere gast- heer/-vrouw zijn en sa men met anderen nieuwe aktiviteiten opzet en uit voert. Vrijwilligers moeten ouder dan 23 zijn. De werkzaamheden zijn voor minimaal vier uur per week en vinden meestal 's avonds plaats. Voor meer informatie: 149185 ('s avonds) of 144965. Sima vi-collecte De Simavi-collecte die van 14 tot en met 20 maart ge houden is, heeft in Leiden 13071,90 gulden opge bracht. Duidelijk minder dan de /1567,60 van vorig jaar. Om de dalende lijn te doorbreken zijn meer Leidse collectanten nodig. Simavi is een Nederlandse organisatie, die directe hulp verleent ten behoeve van de gezondheidszorg in ontwikkelingslanden. Voor meer informatie en aanmelding als collectant: telefoon 071-120826. CHEIDEND DIRECTEUR DE GROOT: {E1DEN „We hadden et al zien aankomen, dat jillissement. Over de oor- ik is ontzettend veel ge- ïreven. Stapels dikke eken heb ik er over lig- n. Maar laten we het er aar op houden dat het inagement gewoon niet Acht jaar nadat ernink Beton BV failliet verklaard, kijkt leidend directeur A.J.J. Groot liever niet te j terug naar wat een arte bladzijde uit" het van het betonbe- jf genoemd zou kunnen arden. Positief ingesteld hij is, noemt De Groot el liever zijn rotsvaste ertuiging „dat het be- eigenlijk een heel toekomst had". Re- n waarom hij en twee zijn collega's Wernink namen uit het faillis- ment. Met succes, want middels is het weer een irerend bedrijf. en duidelijk werd dat het ging, ben ik onder het per- leel gaan polsen of er niet oplossing te bedenken Wethouder Fase gaf de ilissende stoot. Zij heeft een rol gespeeld in het be- in Wernink. Geld? Dat bben we niet gekregen. Dan dden binnen de kortste ke- de Leidse bedrijven op stoep staan te dringen, vas meer een kwestie van istructief meedenken". hulp van de wethouder momische zaken was mis- belangrijk voor het ortbestaan van Wernink, het initiatief van De Groot en zijn twee collega's, de toenma lige adjunct-directeur en het hoofd van de afdeling tennis banen, was doorslaggevend. De Groot: „Ik was er van overtuigd dat Wernink uitste kende kansen had, ook toen duidelijk werd dat het failliet zou gaan. Maar het manage ment deugde niet". De produ cent van betonplaten, trottoir banden, tegels en tennisbanen was in 1970 gefuseerd met de bouwmaatschappij Van der Vliet uit Amsterdam. Deze holding had diverse dochter maatschappijen, die allemaal werden meegesleept in het faillissement. De banden met Van der Vliet werden verbro ken. Alleen Wernink overleef de. Vertrouwen De Groot: „Er werkten toen zo'n 100 man bij het bedrijf. Als directeur moest ik ze alle maal ontslaan, mijzelf inbegre pen, maar het personeel had vertrouwen in de toekomst. Enkele maanden later kon ik alweer vijftien man in dienst nemen". Het was, zo herinnert De Groot zich, bijna nog niet voorgekomen in Nederland dat een bedrijf op die manier in leven werd gehouden. Het vertrouwen van De Groot is beloond. Doordat het bedrijf zelfstandig verder ging, moest het weliswaar worden afge slankt, inmiddels werken er weer zo'n veertig mensen en er zijn geen tekenen dat het in de toekomst een stap terug moet doen. „Integendeel, we zijn aan het uitzoeken" of we ons assortiment niet moeten uitbreiden, of er misschien nieuwe markten kunnen worden aangeboord". Het aanboren van markten heeft een belangrijke rol ge speeld in de loopbaan van de directeur, die hij binnenkort na 37 jaar afsluit als hij met de VUT gaat. Op 1 september 1951 begonnen als administra tief medewerker („De moge lijkheden waren hier groter dan mijn toenmalige werkge ver, meelfabriek De Sleutels") kwam De Groot na verloop van tijd terecht in de verkoop. Aanvankelijk hield hij zich be zig met het opstellen van of fertes en telefonische verkoop, later stapte hij over op „de buitendienst", wat neerkwam op het begeleiden van de ver tegenwoordigers van het be drijf. Wijzend op een schilderij bo ven de houten lambrizering: „Die man, P.A. Wernink ju nior, heeft me in die richting gestuurd. Het was dankbaar werk, want in die periode was Nederland nog bezig zich ac tief te ontplooien. Er werd enorm veel geïnvesteerd en Wernink maakte een goed product. Het liep dus op rolle tjes". Zowel het bedrijf als De Groot, die niet voor niets voor de commerciële kant van het werk werd aangezocht. „Wie in de commercie werkt, moet met mensen kunnen omgaan. Blijkbaar dacht Wernink dat dat wel iets voor mij was", stelt hij zich bescheiden op. Het feit dat hij voor Wernink de markt voor bedrijfsvloeren ontwikkelde en het bedrijf daar nu jaarlijks vele vierkan te meters van produceert, toont echter de kracht van De Groot aan. FOTO: WIM VAN NOORT „Dat werk heeft mij inderdaad altijd goed gelegen. Het is iets dat je in je hebt of niet. Om te slagen moet je in de eerste plaats optimistisch zijn. Zonder vertrouwen red je het nooit. Verder moet je kunnen om springen met cijfers. Er moet verdiend worden en je weet dat je bepaalde risico's loopt. Wij verkopen immers niet al leen een product, maar we maken het ook. Hebben we een slechte winter, dan zijn de klappen voor ons. Als een ver tegenwoordiger bij mij sollici teert, dan kijk ik dus of hij te gen teleurstellingen kan. Of hij, wat de Duitsers noemen, Ausdauer heeft. Doorzettings vermogen is een onontbeerlij ke eigenschap". De Groot beschikte er in rui me mate over. Het leidde in 1973 tot zijn benoeming als ad- iunct-directeur. Een jaar later bekleedde hij al de hoogste functie. Hij maakt nu van de mogelijk heid gebruik om vervroegd uit te treden, „maar ik blijf in de buurt hoor, want ik ben aan deelhouder". Door ziin vertrek maakt een van de drie direc teuren het 175-jarige bestaan van Wernink Beton volgend jaar niet meer mee als werk nemer. De twee andere direc teuren zetten de leiding van het bedrijf voort. De Groot kijkt met veel genoegen terug op zijn loopbaan aan de Mors- weg, waar het bedrijf naar zijn mening tot in lengten van da gen zal blijven. „Nu die huizen hier plat gaan en er een be drijventerrein komt, hoeven wij ons geen zorgen meer te maken. Ooit, in de Flower Po wer tijd, heeft deze grond een recreatieve bestemming gekre gen. Er moest een bos komen. Nu zijn die plannen definitief opgeborgen. Wernink kan de toekomst gerust tegemoet De Groot: „Mijn werk is een voortdurende uitdaging ge weest. Kijk, als je vandaag een krant bij een abonnee in de bus stopt, doe je dat morgen weer. Maar als wij ergens een betonnen plaat neerleggen, ligt die er over honderd jaar nog. Je moet dus voortdurend nieu we klanten zien te winnen. Dat is het mooie van dit beroep: je komt in elke bran che terecht, uiteenlopend van havenbaronnen tot houthan delaren. En je moet ze alle maal zien te overtuigen. Als dat lukt, dan heb je plezier van je werk". PIETER EVELEIN ERZAMELINGEN UIT AMSTERDAM EN UTRECHT MOGELIJK NAAR LEIDEN 2IDEN De collecties het Rijksmuseum or Geologie en Minera- gie en het Rijksmuseum n Natuurlijke Historie Leiden worden de ko- ende jaren mogelijk uit weid. De directie van musea, die in 1984 n gefuseerd, voert mo- enteel gesprekken met 't Zoölogisch Museum in trecht en het Geologisch useum in Amsterdam, ekeken wordt of delen >n de collecties naar Lei- kunnen worden ver- Jisd. Zowel het Zoölo- soh Museum als het Ge ologisch Museum zullen door de zware bezuini gingsoperaties bij de uni versiteiten over enige tijd verdwijnen. De Leidse musea hebben interesse, maar het is nog onduide lijk of er voldoende ruim te is. Om de beschikbare ruimte in Leiden te inventariseren heeft de directie een architect in de arm genomen. Deze onder zoekt momenteel hoe de huidi ge onderkomens aan onder meer de Hooglandse Kerk- gracht en de Garenmarkt het best benut kunnen worden. Over enige tijd wordt ook het Pesthuis aan de Pesthuislaan in gebruik genomen, waar de aparte Natuurhistorische Pre sentatie is ondergebracht. Af hankelijk van de uitkomsten van die inventarisatie wordt bekeken wat Leiden kan over nemen van de bedreigde col lecties. „We voelen ons uiteraard ver antwoordelijk voor deze col lecties. Ze moeten bewaard blijven. Met Amsterdam heb ben we tot dusverre alleen nog informeel gesproken, met Utrecht zijn we al wat ver der", aldus J. van Etten, hoofd tentoonstellingen en educatie ve dienst van beide musea. Het Geologisch Museum in Amsterdam wordt opgeheven als gevolg van de samenvoe ging van de geologiestudies aan de Vrije Universiteit en de Universiteit van Amsterdam. De bestuur van de Universiteit van Amsterdam vond dat het museum na de bezuinigingso peraties in het universitair on derwijs te zwaar op de begro ting drukte, en heeft besloten het op te heffen. De collectie zal nu vermoede lijk gesplitst worden. Een ge deelte wordt mogelijk tentoon gesteld in een pand bij Artis. Andere delen gaan mogelijk naar het Leidse Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie en de Vrije Universiteit. „In Amsterdam wil men de collec tie zo veel mogelijk bij elkaar houden. We gaan binnenkort met de betrokken partijen rond de tafel zitten om een op lossing te vinden", aldus Van Etten. De gesprekken met de directie van het Zoölogisch Museum in Utrecht zijn volgens Van Etten in een verder gevorderd stadi um. Ook dit museum moet door bezuinigingen van het ministerie van onderwijs het veld ruimen. De universiteit van Utrecht wil een gedeelte van ae collectie, onder meer enkele glazen modellen, be stemmen voor het universi teitsmuseum. Over het reste rende deel van de collectie modellen en gegevens over vogels, zoogdieren wordt overleg gevoerd met Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden en het Zoöl ogisch Museum in Amsterdam. „Utrecht heeft een lichte voor keur voor Leiden, omdat we hier veel aandacht besteden' aan de educatieve collectie", aldus Van Etten.. Over de kosten van eventuele verhuizingen is volgens Van Etten nog niet gesproken. Hij denkt dat de verplaatsingen in principe niet veel hoeven te kosten, omdat Leiden over verhuiswagens beschikt. Veel haast is met de verhuizingen overigens niet geboden, omdat de collecties voorlopig nog in de panden in Amsterdam en Utrecht kunnen blijven. BRADERIE TIJDENS 5-MEI VIERING LEIDEN Tijdens de 5-mei viering wordt in de Doezastraat een braderie gehouden. Deze braderie wordt vergezeld van veel andere activiteiten ter gelegenheid van bevrijdingsdag. Er. zul-i len ongeveer vijftig kramen zijn van winkeliers en niet-com-j merciële instellingen. Anderen kunnen een kraam huren óm oude spulletjes te verkopen. Ook is er van 10.00 tot 21.00 uur een speakerscorner waar ieder een alles mag verkondigen wat hij of zij op het hart heeft. De enige voorwaarde om te spreken is dat de spreker een eigen kist of trapje mee moet nemen om op te gaan staan. Voor de jeugd is er een skelterbaan. Er is voor de kinderen clowntje schminken en er zal een afwisselend programma worden aangeboden met' veel muziek van straatmuzikanten en jong Leids talent. Als af sluiting is er van 19.00 tot' 21.30 uur een optreden van de Art Bird Big Band onder leiding van Joop van der Louw. Het 5 mei comité verzorgt een concert van de harm.oniekapel Werkmans Wilskracht. LEIDEN De krakers van de woning Middelstegracht 63 moeten daar uit. Dat heeft president mr. Portheine van de} Haagse rechtbank bepaald in een kort geding dat door de eige- naresse was aangespannen. De krakers moeten het pand binnen zeven dagen na betekenis van het vonnis verlaten, zodat de hui dige eigenaresse het op ,2 mei leeg kan overdragen aan kopers. Volgens de president van de rechtbank was niet aangetoond dat de leegstand van het pand, nadat de bewoonster was verhuisd, sociaal onaanvaardbaar is. De eigenaresse moet als het pand op 2 mei niet leeg kan worden opgeleverd bijna zesduizend gulden schadevergoeding aan de kopers betalen. Mede daardoor is de zaak volgens de rechtbank president zo spoedeisend dat hij niet in is gegaan op het verzoek van de kant van de krakers om onder andere bij de gemeente Leiden informatie op te vragen over het gebruik van het pand. Ook de vraag om een eventuele langere ontruimingstermijn is om die reden ter zijde gelegd. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee Naam:_ Voorl.: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per O maand automatisch betalen 123,74 kwartaal acceptgiro 170,93 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: Adres-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11