Echte speurneuzen komen Ha| zoeken bij Marca! 159.1 Een leraar als slachtoffer van zijn omgeving E OOK DE PRIJZEN ZIEN ER HEEL GOED UIT Leuke mode, laag geprjjsd. i KONVALINKA „Het leervee" noemt Hugo Raes hen tegen het einde van zijn nieuwe roman, „De strik" De leerlingen van een school bij de „prijsuitreiking": „in bad geweest leervee waaron der wij herkennen: de pest koppen, de praters, de lachers, de dromers, de onmachtigen, de sukkelaars, de rotzakjes". ,,De strik" is gewijd aan een leraar Engels, die een grote crisis aan het verwerken is. Henk Eist kan het niet meer aan op school. Op een harde manier schetst Hugo Raes deze mislukking in een korte passa ge in het begin van zijn Knap pe roman: „Hij merkt dat ze geen barst om zijn leven of welzijn geven, noch om de overlevingstechnieken die hij hun bijbrengt. Zijn fysieke conditie neemt zienderogen af. De spanningen om alles in de hand te houden, de verstand houding te bewaren, takelen hem af. Ze zijn anders, de kin deren en hun ouders. En de nieuwe leerkrachten ook. Overleven is ze al voldoende. Er niet aan kapot gaan, niet kapot gemaakt worden. En fi nancieel overleven. Er is niet veel ruimte meer voor de hoge idealen. Op een dag klapt Henk ik elkaar. Hij staat thuis, na een lange en vermoeiende middag ineens met de vuisten op de muren te bonken". Opeens is het afgelopen met de leraar Henk Eist, hoofdper soon in deze roman. In de 26 episodes van het verhaal is ei genlijk geen structuur of intri ge. Op een of andere manier is er een kader waarin alles ver vat is: in het eerste fragment ontmoet de leraar in ruste op zijn pas gehuurde atelier een vrouw die model voor hem zal komen staan. Hij gaat name lijk schilderen, om zijn leven nog inhoud te geven op een leeftijd waarop een ander al op non-actief zou zijn. De volgende ruim twintig de len vertellen uit allerlei mo menten van Henk's leraarsbe- staan. Zijn kontakten met leer lingen. zijn conflicten in klas sen, met de directie en school leiding, met collega's. Alles loopt door elkaar, er zijn reek sen observaties en opsommin gen van gevoelens, vaak in korte, over elkaar heen val lende zinnen, waarin indruk wekkend de onmacht van de hoofdpersoon getekend wordt. Hij is overigens in geen enkel opzicht een uitzondering - de crisis waar hij in terecht komt wordt door Raes helemaal ge zien in het verlengde van de problemen die hem aangedaan worden, niet als gevolg van het stelt op harde, herkenbare en onomstotelijke wijze de problemen van het leraarsbe- staan in deze tijd vast. Al speelt het in België, de situatie Erotiek Een aspect dat in het leven van Henk Eist een rol speelt en waar hij wel individueel mee bezig is, is zijn erotiek. Hij is getrouwd met onderwijzeres Inge, maar in het verhaal ko men allerlei erotische uitstap jes voor. die vaak ook op een mislukking uitlopen, door angst of onmacht. Het verhaal is zelfs ingeklemd in zo'n te leurstelling: de vrouw die in de eerste episode zijn teken model wordt, neemt hem aan het eind van dit verhaal mee naar opnamen van een porno grafische film, waar enkele oud-leerlingen van hem bij be trokken blijken te zijn. Zij zul len nu wraak nemen op hun vroegere, gehate leraar. Uit eindelijk moet Henk Eist te vreden zijn met het leiden van een tekenclubje op de school waar hij mislukt is. Na een lange stilte keerde Hugo Raes twee jaar geleden terug met een goed geschreven verhaal, in de sfeer van pure fictie. „De goudwaterbron In .De Strik" is de succesvolle schrijver van twintig jaar gele den volledig terug. In de jaren zestig maakten „Een faun met kille horentjes". „De vadsige koningen" en „Dagboek van een charmeur" veel indruk. Door dezelfde ogenschijnlijk» chaotische wijze van vertellen,hr» het vergelijkbare tumultueuze'1 van de tijdsindeling, de over eenkomstige haast om alles maar goed te vertellen en de C associatieve overgangen, waar-*' door aanzetten van verhalen c vaak tot uitstel of afstel leiden, 11 komt met „De strik" heel veel 'J terug van de schrijfwijze van)®1 Raes, twintig jaar geleden. Het*' thema is verschoven: nu is er*" de mislukking en teleurstel-15 ling; toen was er het gevoel nt dat iedereen alles aankon. JAN VERSTAPPEN Hugo Raes: „De strik"- ro man. De Bezige Bij. Prijs ƒ27,50. Leiden Hooigracht 89 Babyschoenen in wit, blue of roze. 56-68 Zomerse babyset met prints en badge. Aqua of roze. Katoen. 50-86 2-delig: Babysokken in geel, wit, roze of blue. 62-98 2 paar voor^" Sympathiek damesmontuur volgens de nieuwste mode lijn. Rood-bruin transparant kunststof. Met 1 jaar Sterk montuur voor ondeu gende denkhoofden. Dne moderne kleuren. Ravotgarantie. Jonge brillenmode: goudkleurig metaal met kunststof in bruin geel, bruin-groen of bruin- blauw. Met 1 jaar Ravotgarantie. Sfrak gelijnd herenmontuur van licht, transparant kunst stof met goudkleunge veren. Ideaalgarantie. 135,-, Dat Brilmij de grootste opticien van Nederland is kunt u niet alleen zien aan onze enorme kollektie maar ook aan onze prijzen. Toch zien monturen uit onze aan biedingen er nooit goedkoop uit En onze vermaarde Brilmij garantie op glazen en montuur blijft onverminderd van kracht Loop deze week eens bij ons binnen. Al was het maar voor een gratis oogmeting. LEIDEN: Haarlemmerstraat 107-109, tel. 071-134495 (tegenover C&A) ALPHEN A/D RUN: Van Mandersloostraat 9, tel. 01720-74809 (schuin tegenover C&A). Aanbiedingen geldig t/m 16 apnl 1988 ZORGT GOED VOOR UW OGEN.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6