Parkinson- patiënten voor ethisch probleem TJA, ALS HET U NIET OP DE RUG Bungalowparken bieden dieven gouden kansen Betrokkenheid van politie bij aanslagen duidelijker PASSAGIERS VOOR VOORNE- PUTTEN WEER ZONDER BUS Libanon kost Syrië te veel Ülj :RINNENLAND/BUITENLAND Steidóc, Somqnt DINSDAG 5 APRIL 1988 PAGINA 5 Brandstichter op heterdaad betrapt KAPELLE Een 31-jarige in woner uit Halsteren heeft be kend driemaal brand te hebben gesticht in Brabant en Zeeland Bij een van de branden in Hal steren kwamen in een boeren schuur twee koeien om. terwijl ook een speedboot in de vlam men verdween. De schade be droeg enkele tonnen. De man bekende ook eerder in Rilland- Bath een kostbare bulldozer in brand te hebben gestoken. Hij kon dit weekeinde worden aan gehouden nadat bewoners van een boerderij in Kapelle vlak na het uitbreken van een brand in een schuur de auto van de ver dachte hadden zien wegrijden. AMSTERDAM - Grote bunga lowparken zijn een waar eldo rado voor dieven. Terwijl de hele familie nietsvermoedend van de glijbaan suist gaan die ven er. veelal ongestoord, van door met cheques en radio's. Dit schrijft Derk van Ooster zee in het blad Se'c. het kwar taalblad over samenleving en criminaliteit. Hij citeert uit een onderzoek door het Bu reau Criminaliteitspreventie in Amsterdam dat vorig jaar. in opdracht van het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrij ven. gehouden werd. Een onderzoek naar criminali teit in bungalowparken werd nooit eerder gehouden. Het blijkt, aldus Se'c. dat grote bungalowparken met een breed scala aan recreatievoor zieningen en een grote bezet ting het meest bezocht worden. ..Er is daar een con centratie van waardevolle goe deren in de huisjes en in vaak veraf geparkeerde auto's. Daarnaast is de sociale contro le gering". Tweede op de rang lijst van risicovolle plaatsen zijn de caravanterreinen die in de winter onbewoond zijn. De waardevolle spullen die er dan toch achterblijven blijken bij terugkomst van de eigenaren vaak verdwenen. Ook terrei nen met tenten en caravans waar veel jongeren komen en waar geen speciale maatrege len als toezicht of reglementen getroffen zijn liggen bij dieven goed in de markt, aldus het onderzoek. Wanneer op terrei nen preventieve maatregelen genomen worden blijkt het aantal gevallen van diefstal minder. Het meest effectief is minder kostbare zaken in ca ravans achter te laten, het uit breiden van toezicht en het aanbrengen van goed hang- en sluitwerk. Ook wordt aanbe volen de parkeerterreinen minder makkelijk toeganke lijk en overzichtelijker te ma ken. Het moet ook mogelijk worden waardevolle spullen in bewaring te geven VOORNE-PUTTEN - Het publiek dat zaterdaga vond gebruik moest maken van de bussen van en naar Voorne-Putten heeft gelaten naar alterna tieve vervoersmogelijkheden gezocht. Ondanks begrip v.oor de actie van de buschauffeurs die weigerden te rijden nadat een collega door enke le jeugdige discogangers met messen was be dreigd. voelde men zich wel het slachtoffer van de actie. Bij de bushaltes op Voorne-Putten ston den veel mensen tevergeefs op hun bus te wach ten. Op de metrostations in Spijkenisse klonken de mededelingen over de actie een aantal keren per uur door de luidsprekers. Directeur G.J.M. Koelemij van het streekvervoerbedrijf Zuidwest- Nederland (ZWN) ziet de bezoekers van de dis co's in Brielle en Rockanje als de boosdoeners. Vandaar ook dat hij liefst nog deze week met de discotheekhouders om de tafel wil gaan zitten. Een van de oplossingen zou volgens hem een pasjessysteem kunnen zijn dat zowel voor de dis cotheek als de bus geldt. Belangrijk vindt hij nu vooral dat er overleg komt. omdat de discotheek houders tot nog toe niet zo toeschietelijk waren. Koelemij: ..Aan ons zal het niet liggen; wij willen het liefst zaterdag weer rijden". Ook vorig jaar voerden de buschauffeurs actie toen er vrijwel elke week ongeregeldheden op de laatste bus wa ren. De ZWN-directie zegde destijds toe extra personeel in te zetten. Koelemij: ..Van ons. mag niet worden verwacht dat -we op elke bus vier man neerzetten. Ik vind dat de discotheekhou ders daaraan hun steentje moeten bijdragen". GEBRUIK VAN DODE FOETUSSEN? AMSTERDAM/BILTHO- VEN - Enkele artsen zijn van mening dat er een landelijke werkgroep ..Parkinson en transplan tatie" moet komen. Daar in moet aandacht worden besteed aan de mogelijk heden om de - soms nog erg jonge - lijders aan de ziekte van Parkinson te genezen door middel van inspuiting van hersencel len van dode foetussen. Dat schrijft dr G. Boer van het Nederlands Instituut voor Hersenonderzoek mede na mens dr. H. Steinbusch van de Vrije Universiteit en dr. J. van Manen van het AMC in een brief aan collega's en aan de Gezondheidsraad. De kans be slaat dat hersencellen van dode foetussen de hersenen van Parkinson-patiënten kun nen helpen met het aanmaken van de stof Dopamine. Het niet meer of onvoldoende pro duceren van Dopamine is de oorzaak van de ziekte van Parkinson. In Nederland wordt de metho de met de hersencellen al eni ge jaren succesvol met ratten uitgeprobeerd. In Mexico en Zweden hebben echter de eer ste menselijke patiënten on langs al foetale cellen in hun hersenen ingespoten gekregen. Over de resultaten is nog niet veel bekend, maar er wordt meer van verwacht dan van het inspuiten in de hersenen van cellen uit de bijnierschors die Dopamine produceren. De verbeteringen die sommige pa- tienten daarvan ondervonden hielden maar kort stand. Een commissie van de Ge zondheidsraad, onder leiding van de theoloog/ethicus prof-.dr. H. Kuitert. heeft al in 1984 een uitspraak over het gebruik van foetussen voor onderzoek en therapie gedaan. Het gebruiken van foetussen tot 24 weken oud mag. aldus de commissie, mits de dood on omstotelijk vaststaat en de ou ders akkoord gaan. Het oor deel van de commissie is geen wet. maar er zijn geluiden dat er nog dit jaar in politiek Den Haag over gesproken zal worden. Dat is ook nodig, want de ontwikkelingen gaan volgens dr Boer thans zeer snel. Als hersencel-transplatie een gangbare therapie zou worden, dan lijkt er materiaal genoeg beschikbaar te zijn voor de 30.000 Nederlandse Parkinson- patiënten. Er worden in ons land jaarlijks 17.000 abortussen gepleegd. Die hebben echter niet allemaal de juiste leeftijd voor transplantatie (dat is rond de tien weken) en zijn niet al lemaal gezond. Bovendien gaat een rekensommetje in dit sta dium sowieso niet op: het is ook niet duidelijk welke Par- kinson-patienten voor trans plantatie in aanmerking zou den komen. Waarom de hersenen van een Parkinson-patiënt plotseling weinig of geen Dopmanine meer aanmaken is tot op he den onduidelijk. Zeker is wel dat het niet het gevolg is van iets wat de patiënt gedaan, ge laten of meegemaakt heeft. De ziekte is .ook niet erfelijk. Par kinson is niet dodelijk. De pa tiënt is echter voor de rest van zijn leven aangewezen op me dicijnen om de symptomen binnen de perken te houden, wat niet altijd lukt. Er zijn drie kernsymptomen: beven, stijfheid en traagheid. Het be ven is het moeilijkste te onder drukken. stijfheid en traag heid zijn met de medicijnen wat gemakkelijker te bestrij den. De stijfheid lijdt vaak tot een gelaat als een masker, moeite met spreken, slepend lopen en een gekromde rug. Doordat de ernst van de klachten nogal eens wisselt, wordt de Parkinson-patiënt vaak voor een aansteller ver sleten. Op hel ene moment dolt de patiënt met zijn hond door de bossen, op het volgen de ligt hij als een dweil is zijn stoel: het verschijnsel wordt ..on-off" genoemd. De Parkin son-patiënt kan verder flink depressief worden. Parkinson komt meestal voor bij mensen van boven die zes tig. maar kan wel degelijk op- dtreden bij jonge, soms zeer jonge mensen. Onder de 3500 leden van de Nederlandse Parkmson-patiënten vereni ging zijn een kleine 200 pa tiënten jonger dan 55 jaar. Het jongste lid is 26. Voorzitter K. Schamhart van de Nederlandse Parkinson-pa- tiëntenvereniging heeft geen problemen met het gebruiken van foetussen: ..Abortus is tot op zekere hoogte geaccepteerd. Die discussie is geweest. Dat materiaal dat ligt er, het wordt nu nog gewoon weggegooid, niet eens begraven. Er kan een oplossing uit worden ge maakt die heel eenvoudig in de hersenen van een Parkin son-patiënt kan worden geïn jecteerd en die hem van zijn pjllen en klachten afhelpt". Schamhart wijst er nadrukke lijk op dat hij voor zichzelf spreekt en niet voor de 3500 leden van zijn vereniging. Schamhart gruwt wel van de gedachte aan het speciaal voor behandeling van Parkinson- patiënten verwekken van een foetus. ..Dat schijnt iemand in de VS al eens voorgesteld te hebben, heel erg. Dat mag ab soluut niet voorkomen" Oud-president Neder landsche Bank Holtrop overleden DEN HAAG Dr. M.W. Hol trop, oud-president van de Ne- derlandsche Bank. is vrijdag 1 april op 85-jarige leeftijd over leden. De econoom Holtrop be kleedde na zijn promotie in 1928 diverse functies in het bedrijfsleven. Van 1939 tot 1946 was hij directeur van de Hoogovens in IJmuiden. Als eerste president van de Neder- landsche Bank na de oorlog was hij nauw betrokken bij de wederopbouw van de Neder landse economie. Holtrop was onder andere lid van de Com missie van drie die in 1976 de zogenoemde Lockheedaffaire moest onderzoeken. Daarbij ging het om de rol van prins Bernhard bij steekpenningen die de Amerikaanse Lock- heedfabriek had uitgekeerd om vliegtuigen te kunnen le- ADVERTENTIE, Sportiefjack Met fantasievoering. Polyester/katoen. In groen of kobalt. 158 t/m 176 69.- 134 t/m 152 (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Op 25 janua ri van dit jaar komt bij de Nijvelse onderzoeksrech ter Schlicker een bruinge brand man binnenlopen. Voordat wachters van de gerechtelijke politie en van de Bijzondere Opspo ringsbrigade hem naar zijn papieren kunnen vra gen, klopt hij bij de kamer' van de rechter aan en verdwijnt naar binnen. Na een langdurig onderhoud wordt hij ingesloten. Robert Beyer, gewezen -rijks wachtofficier en voormalig privé-deteetive. heeft voora leer zich vrijwillig in handen van Justitie te stellen een uit gebreide persverklaring afge geven. waarin hij onthult wat hij een dag later de onder zoeksrechter zal vertellen: dat in Belgie een netwerk van ge wezen rijkswachtofficieren, politiemensen, leden van de Staatsveiligheid en van Justi tie met elkaar hebben samen gewerkt. om door terreur van links en van rechts de staat te ontwrichten en een klimaat te scheppen waarin de politiek, die al jaren kortingen door voert op het budget van het opsporingsapparaat. vanzelf wordt gedwongen nieuwe fondsen aan te boren. De betrokken rijksambtena ren. aldus Beyer, zijn nauw be trokken bij alle aanslagen en roofovervallen die de afgelo pen jaren zijn gepleegd door de extreem-linkse CCC (Strij dende Communistische Cel len), de neo-nazistische West- land New Post en de Vlaamse en Waalse tak van de Bende van N ij vel. Vier terreurgroe pen. die volgens Beyer alle vier deel uitmaken van één groot complot. En die los van elkaar in een beperkt aantal jaren door heel het land aan slagen en overvallen hebben gepleegd, waarbij tientallen doden zijn gevallen. Bewijzen Beyer, zelf verdacht van me deplichtigheid aan de moord op een wapenhandelaar. FN- topman Juan Mendez en om die reden uitgeweken naar het Spaanse Torremolinos. heeft het moment voor zijn opzien barende verklaring goed geko zen. Op de dag dat hij bij de onderzoeksrechter zijn verhaal doet. dat dan al in een paar transtalige kranten staat afge drukt. leggen twee leiders van Westland New Post voor de correctionele rechtbank in Brussel identieke verklaringen af. Leden van de Staatsveiligheid, zo verklaren zij onder ede. hebben hen aangezet tot dief stal van NAVO-documenten en tot aanslagen op NAVO-ob- jecten. Op die manier moest worden ^aangetoond dat ook het Bondgenootschap zijn zwakke plekken heeft en de veiligheidsdiensten van het Oostblok beter georganiseerd en uitgerust zijn dan de wes terse. De correctionele rechter ver klaart zich na het aanhoren van deze politieke motieven In Brussel is het een gangbare mop: „Waarom zie je op straat nooit meer drie rijkswachters naast elkaar lo pen?' Antwoord: „Omdat iedereen dan denkt dat de middelste gearres teerd is". Grappen over de rijks wacht en politie doen het goed, maar de werkelijkheid is minder grappig. De betrokkenheid van mensen uit het opsporingsapparaat bij een reeks misdaden waaronder een serie warenhuis-overvallen met to taal 28 doden wordt steeds verder blootgelegd. In België beginnen nu ook justitie en politici wanhopig toe te geven, is de scheidslijn tussen goed en kwaad grilliger dan de taal grens. HERVATTING PROCES TEGEN BENDE VAN NIJVEL Het proces tegen de Borinage-tak van de Bende van Nijvel dat 18 januari begon, wordt deze week in het Belgische Bergen (Mons) hervat FOTO: epa onbevoegd en verwijst het WNP-proces door naar het As sisenhof. Een paar dagen eerder is voor datzelfde Hof het proces tegen de zogeheten ..Borinage-tak" van de Bende van Nijvel. vijf roofovervallen met vier dodelijke slachtoffers, voor onbepaalde tijd opge- De reden is een nieuw bewijs stuk: een 9 millimeter-pistool dat bij de vrouw van Madam Bouhouche. ex-rijkswachter en gewezen vennoot in het pnvé-detectivebureau van Beyer, in een doos diepgevro ren Bolognesesaus wordt ge vonden. De vondst wordt ge daan kort na de aanhouding van Bouhouche. die net als Beyer wordt verdacht van me deplichtigheid aan de moord op Mendez. Maar de reden dat het proces tegen de Borinage-groep wordt opgeschort is de stelling van gerechtelijk experts, dat het wapen van Bouhouche ook is gebruikt bij overvallen die tot op dat moment aan de Borina- gegroep werden toegeschreven en bovendien bij een reeks la tere supermarkt-overvallen met totaal 24 doden die aan de Bonnagegroep niet ten laste zijn gelegd Bomaanslagen In het zwaarbewaakte Assi senhof van het Waalse Mons wordt deze week het proces tegen de Borinage-groep her vat. Bendeleider en oud-poli- tieman Michel Cocu (36) en drie van zijn medeverdachten werden de tussenliggende maanden vastgehouden, twee andere medeverdachten tijde lijk in vrijheid gesteld. Ballistisch experts, andere dan die van het gerecht zelf. heb ben inmiddels vastgesteld dat het wapen dat in het vriesvak van de koelkast van Anne Bouhouche werd aangetroffen, toch niet bij Bende-overvallen is gebruikt Maar ondanks dat wegvallende bewijsstuk wordt de ..complot-theorie" zoals Beyer die heeft ontvouwd in justitiekringen steeds serieuzer genomen. In garageboxen die na de aanhouding van Bou houche worden opengebroken, worden vluchtwagens en wa pens aangetroffen die bij ver schillende supermarkt-over vallen zijn gebruikt. De wa pens blijken deels afkomstig uit de privé-collectie van Men dez. deels van een roofoverval die in de oudejaarsnacht van '81 werd uitgevoerd op een ka zerne in Etterbeek van de Dy- anegroep, de anti-terreureen- heid van de rijkswacht. De huur van deze garages werd na de aanhouding van Bou houche door leden van de Staatsveiligheid betaald. Maar bovendien is intussen komen vast te staan dat Men dez huurder is geweest van een pand aan de Washuisstraat in Brussel, dat Bouhouche be gin '84 wilde gebruiken als uit valsbasis voor een reeks roofo vervallen op de warenhuiske ten GB-Inno-BM. Vanuit het- pand leidde een vrijwel vol tooide tunnel naar het vlakbij- gelegen en ter plaatse over welfde riviertje de Zenne. waar een begin '84 in Knokke gestolen vluchtboot klaarlag. Delhaize Oud-rijkswachter Christian Amory. die werd belast met het opstellen van een veilig heidsplan tegen de super markt-overvallen en die daar om de beschikking had over gedetailleerde plannen van alle Delhaize-supermarkten. heeft daarover voor Bouhou che zeer belastende verklarin gen afgelegd. Beyer, die nau we contacten onderhield met de Staatsveiligheid, zou de springstofleverancier zijn ge weest en Bouhouche. het brem achter de groep, wilde met bomaanslagen de de directie van dit concern een gigantisch bedrag afpersen. De „zelfmoord" van Paul Lati- nus. extreem-rechts militant, lid van de Westland New Post en lange tijd betaald tipgever van de Staatsveiligheid, wordt nu ook met steeds meer twijfel omgeven. Lalinus werd in april '84 in het huis van zijn verloofde gevonden, benge lend aan een telefoonsnoer dat bij nadere expertise niet meer dan 40 kilo bleek te kunnen dragen. Latinus woog 55 kilo. Hetzelfde lot was voorbestemd voor Claude Dery, de gerech telijk wapenexpert die begin '86 vaststelde dat voor de moord op Mendez een wapen van Bouhouche was gebruikt. Bouhouche kreeg via zijn echt genote een blanco papier met de handtekening van Dery. Na wekenlang oefenen op diens handschrift, stelde Bouhouche een afscheidsbrief op. waarin Dery zijn „zelfmoord" ver klaarde door te wijzen op de vele vergissingen die hij in zijn loopbaan had begaan, als gevolg waarvan tal van on schuldige burgers voor moord waren veroordeeld. De expertise op het wapen van Bouhouche was uiteraard één van die „vergissingen". Ondui delijk is nog hoe Bouhouche vanuit de gevangenis van Nij vel. en later van Leuven, deze ..zelfmoord" heeft kunnen en sceneren. Verwacht wordt dat Beyer, die in het Brusselse cri minele milieu op zoek moest naar een geschikt persoon om a raison van 120.000 gulden deze „zelfmoord" uit te voe ren. ook daarover nog nadere inlichtingen kan verstrekken. In de Kanoer heeft demissio nair minister van justitie Jean Gol zich tot nu toe tegen een parlementaire enquête verzet, omdat hij er principieel tegen is dat de politiek zich mengt in zaken die nog „sub judice" zijn. Maar na de gedetailléerde aanklachten van oud-rijks wachters als Beyer en Amory en de talloze blunders die het parket van Nijvel in het Ben de-proces al heeft gemaakt wordt zijn verweer steeds zwakker. Dalai Lama mag terug naar Tibet PEKING De Dalai Lama. de geestelijk leider van Tibet in ballingschap, mag naar zijn vaderland terugkeren als hij be reid is af te zien van de eis dat Tibet onafhankelijkheid krijgt. Dit heeft de Panchen Lama. de op een na hoogste Ti betaanse geestelijke gisteren in Peking verklaard. Tot dus verre wilden de Chinese autoriteiten de Dalai Lama alleen toestemming geven terug te keren als hij zich in Peking zou vestigen, maar die eis is nu van de baan. De Dalai Lama woont momenteel in ballingschap in India, waarheen hij in 1959 vluchtte na een mislukte opstand tegen de Chinese overheersing van Tibet. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid 30) Aan boord van „De Vrijheid" wordt hij door de van vreug de razend blaffende en springende Skip ontvangen. Kapitein Rob doet zijn snor af en zijn 'geleende' uniform uit en gaat proberen op hij per radio het antwoord op zijn alarmkreet kan opvangen. En jawel hoor! „Daar heb je ze, die goede ouwe kerels." roept hij ineens opgewonden en hij gaat naar het dichtstbijzijnde eilandje, waar hij, turend door een kijker, de komst van de „Boreas", die de reddinq moet brengen, afwacht. Eindelijk ziet hij een tipje aan de horizon, dat nader en nader komt. Maar Rob ziet het niet al leen. Want als hij zijn kijker op het roversschip richt, dat nog steeds gekluisterd op zijn klip ligt, ziet hij daar een deining van jewelste aan boord. Alles loopt daar zenuwachtig door elkaar en na een tijdje worden de twee sloepen met de hele bemanning er in gestreken. Ja warempel - de kapitein met het snorretje en zijn fijne adjudant verlaten als laatsten het schip in een kleine jol. JERUZALEM Syriè heeft de Verenigde Staten laten we ten dat het zijn militaire rol in Libanon beu is en op zoek is naar een politieke regeling. Syrische leiders proberen mo menteel een nieuwe grondwet voor Libanon op te stellen en hervormingen door te voeren die aanvaardbaar zijn voor alle oorlogvoerende islamitische en christelijke strijdgroepen in Libanon, aldus een anonieme Amerikaanse functionaris. De Syrische leiders menen dat Libanon hen te veel kost aan geld en troepen, aldus de Amerikaanse functionaris. De grondwet zou in mei gereed .^noeten zijn. (ADVERTENTIE) Wie slim is koopt meteen ee- 'ot. Went zon 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekk tot het half miljoen. Eerste trek- king volgende week woensdag. deze maand zijn er meer dan 1 r: oen prijzen te winnen tegenover jen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan pnjzen. Van een tientje MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5