PSV moet in Madrid met twee tegenstanders afrekenen ulshoff vreest Marseille niet versterking Haarlem leert van Koeman Ajax zoekt in Nederland QeidócOowumt Verlies voor Olympique Winst voor Real Madrid NDANKS MAGERE PRESTATIE TEGEN VVV ^iSPORT DINSDAG 5 APRIL 1988 PAGINA 17 Madrileen Emilio Butragueno wordt aangevallen door verdedi ger Chano van Mallorca. MADRID De spelers van Real Madrid hebben zaterdag de spieren vast los gemaakt voor de Europa Cup-ontmoeting te gen PSV. De koploper in de Spaanse competitie won op een voudige wijze de uitwedstrijd tegen Mallorca: 2-0. Achtervol ger Real Sociedad zag de achterstand op de ploeg van Leo Beenhakker groeien tot tien punten door van Celta te verlie zen. Sociedad heeft één wedstrijd minder gespeeld dan Real. Michel opende na een half uur de score voor Real Madrid. Het in degradatiegevaar verkerende Mallorca kwam in de tweede helft goed terug. Doelman Buyo verhinderde met een katachtige reflex de gelijkmaker van de Marokkaan Hassan. Butragueno besliste het duel vijf minuten voor het einde. MADRID PSV krijgt dezer dagen niet alleen af te rekenen met Real Madrid. Aan de voora vond van het eerste tref fen met de Spaanse kam pioen in de halve finales van het toernooi om de Europacup voor lands kampioenen, dient het ook bestand te zijn tegen de negatieve publiciteit die de gewraakte uit spraken van Ronald Koeman in het maand blad Sport International tot gevolg hebben gehad. Hiddink wees al in het week einde op de onplezierige con sequenties die de citaten van Ronald Koeman op zijn ploeg zullen hebben. Maar hij dic teerde zijn spelers vooral er niet te lang Dij stil te staan. „Als je voortdurend met je gedachten bij die affaire bent, verzuim je ook zelf nu ances aan te brengen. Je moet het allemaal wel in juis te proporties blijven zien. Het laatste wat we moeten doen is tegen Real Madrid extra voorzichtig beginnen, omdat iedereen nu op ons let. Dan zouden we alleen maar ons zelf tekort doen. Zeker in de beginfase zulen we er moeten staan, anders bestaat het ge vaar dat je onder de voet ge lopen wordt". Heuse test Voor Hiddink vormt de dub bel met Real een heuse test waar PSV internationaal staat. Zijn ploeg mag bewij zen daadwerkelijk de Euro pese topper te 'zijn waarvoor die wordt versleten. Real geldt, nadat het achtereen volgens Napoli, Porto en Bayern Mtlnchen in het zand liet bijten, als de onbetwiste favoriet voor de Europacup. PSV voelt zich prettig in de rol van outsider. „Als we voor het seizoen hadden ge zegd dat we de halve finales zouden halen, hadden velen naar hun voorhoofd gewe zen. Nu staan we er en deze groep en ik zitten zo in el kaar dat we nu ook ffaar die eindstrijd willen. Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat we daarop minder kans hebben dan Real, op papier althans. Als we door Bor deaux zouden zijn uitgescha keld was dat een gigantische domper geweest. Nu is alles wat er meer uitkomt in feite een extraatje. Als we maar met opgeheven hoofd van het veld kunnen stappen na twee wedstrijden omdat we htttgoed partij hebben gebo den* dan heb je iets om op door tO gaan. Maar nogmaals, met die instelling mogen we nooit beginnen. Morgen staat er een elftal in het veld met maar één doel: ook deze ron de. overleven". En dat PSV eerst uit acteert tegen Real maakt daarbij volgens de coach niet veel uit. „Zoiets telt alleen als de kwaliteit van de twee ploegen erg ver uiteenloopt, nu niet". Vraagtekens Hiddink, die morgenavond ongetwijfeld weer Adick Koot in de basisopstelling zal opnemen, zet vooralsnog vraagtekens achter het mee spelen van Frank Arnesen (zaterdag vervangen door Linskens) en Eric Gerets, die tegen het harde Haarlem zelfs in het geheel niet in ac tie kwam. De Deen wordt ge plaagd door een dijbeenbles sure. Zelf: „Ik heb vandaag intensief meegetraind. Dat ging prima, maar nu is het been behoorlijk stijf, dus het wordt afwachten". De Belg kampt met een pijnlijke rug. Hiddink is er ook nog niet in hoeverre hij zijn team zal aanpassen aan de sterren van de „Koninklijke" uit Madrid. Vooral het bestrijden van het aanvalsduo Emilio Butrague no en Hugo Sanchez baart hem de nodige kopzorgen, want een en ander mag niet ten koste gaan van een scherpe bewaking voor de middenvelders Michel en Gordillo. „Sanchez en Butra gueno zijn heel lastig te be strijden, omdat ze nogal graag zwerven. Ik heb Real tegen Atletico Madrid aan het werk gezien. Atletico of ferde vijf man op voor die twee. Het gevolg was dat Real achterin en op het mid denveld alle mogelijke ruim te kreeg. Dat is de oplossing dus ook niet. Want als je ze de kans geeft naar je eigen strafschopgebied op te schui ven hebben ze individueel wel zoveel klasse in de ploeg om dan iets te kunnen force ren. Daar moet ik dus nog even goed over nadenken", aldus de vooral op zijn routi niers vertrouwende Hiddink, die zijn spelers vanmorgen trainde op het oefencomplex van Real aan de Ciudad De- portiva en ze morgenavond laat kennismaken met het Santiago Bernaoeu-stadion, waar honderdduizend toe schouwers morgenavond voor een ware heksenketel zullen zorgen. Hiddink is in dat opzicht blij met de leiding van arbiter Courtney. „Ook al met het oog op mogelijke provocaties na het gëdoe rond Koeman vind ik dat niet onvoordelig. Die man laat zich namelijk niet leiden door externe factoren". WILLEM PFEIFFER EINDHOVEN PSV heeft tegen Haarlem het effect ondervonden van de affaire-Koeman. Hoe wel trainer Advocaat het achteraf ontkende, leken de opvattingen die de PSV-verdediger had ge uit voor de Noordhollan ders aanleiding in Eind hoven bikkelhard te spe len. Haarlem permitteer de zich dertig, veelal grove overtredingen om PSV van het lijf te hou den. Scheidsrechter Van der Niet bleek tegen dit geweld niet opgewassen. Hij gaf weliswaar vijf kaarten en floot veel, maar vaak op de verkeerde momenten. PSV won met slechts 1-0. Zonder de om disciplinaire redenen door zijn club ge schorste Koeman en Gerets, die was gespaard met het oog op de Europa-Cupwedstrijd tegen Real Madrid, kwam van het doorgaans goede op bouwende spel van PSV te gen Haarlem weinig terecht. Tekenend in dit verband was het aantal verre uittrappen van Van Breukelen, die de bal niet aan zijn verdediging kwijt kon. De enige wapen feiten van de thuisclub ont stonden dan ook door indivi duele hoogstandjes van voor al uitblinker Vanenburg, Ar nesen (na rust gespaard) en Nielsen. Twee overstapjes op slag van rust, van Vanenburg en Ar nesen, vormden de inleiding tot de enige treffer. De bal kwam bij, Kieft die geen moeite had te scoren: 1-0. Hoewel Haarlem zich prak tisch de gehele tweede helft voor het eigen doel bewoog, kreeg de ploeg in de laatste tien minuten toch nog twee grote mogelijkheden via Van Roon. Eerst schoot hij net naast na een pass van Moniz. Vervolgens kwam hij centi meters tekort na een goede actie van de twee Haarlemse invallers Numan en Sitek. Viscaal schoot namens PSV vlak voor tijd tegen de paal. PSV-trainer Hiddink gaf na afloop toe dat de Koeman-af faire roet in het eten gooit voor wat betreft de voorbe reiding op het duel van woensdag tegen Real in de halve finales van het Europe se bekertoernooi voor lands kampioenen. „Het kwam op een slecht moment. We had den op het eind van de week met de voorbereidingen wil len beginnen, maar dat kwam er niet van". In het licht van de affaire toont hij zich gelukkig met de Engelse scheidsrechter die komende woensdag de wedstrijd in Madrid leidt. „Die laat zich niet leiden door externe fac toren". En over de wedstrijd tegen Real: „We moeten de eerste fase goed doorkomen. Ik reken daarbij op de routi ne van onze gelouterde spe lers. We gaan uit van spelen op balbezit". De niet geheel fitte Gillhaus en Van de Kerkhof maken de reis naar Madrid mee. Thoresen blijft thuis. PSV-Haarlem 1-0 (1-0): 44. Kieft 1- 0. Scheidsrechter: Van der Niet. Toeschouwers: 19.500. Gele kaar ten: Heintze (PSV) en Atteveld. Linger, Matthaei en Van Tour (al len Haarlem). PSV: Van Breukelen; Van Aerle, Nielsen, Koot, Heintze; Vanen burg. Arnesen (Linskens), Lerby, Jansen; Kieft, Viscaal. Haarlem: Metgod; Masefield; Ver- kaik, Atteveld, Van Tour; Linger, Anton Hanssen zet zich namens PSV af tegen Haarlems Michel Doesburg. MSTERDAM Barry ulshoff probeerde zich _t ,7(vlak voor het vertrek :heidpa^r Marseille groot te ouden. De aanvoerder luurejvan het trainerstrio praat- e zichzelf moed in door te lk (^tellen, dat Ajax niet bang Duirjioeft te zijn voor een pak jpeJ,Blaag. „Wij hebben de laatste weken nauwelijks tegentreffers geïncasseerd, 'us waarom zou het tegen or (tplympique moeten mis- ;aan", klonk het overi- [ens nauwelijks zelfverze- erd. Ach, wat moest ulshoff eigenlijk ook an- Iers zeggen. „Dat alle Eu- d T10"jropese duels moeilijk adimiijn", was één van de wei- :h®Pnige volzinnen, die hij "^produceerde, maar exact ietzelfde had hij ook al oor beide confrontaties :egen Young Boys gezegd. •0, 5jAjax mag zich opmaken voor le lastigste confrontatie sinds iet vertrek van technisch di recteur Johan Cruijff. Ruim (0-ofen jaar geleden verloor Ajax - ■''oor het laatst een Europese wedstrijd in en tegen Malmö. is (SjVervolgens werd op Europees lo°iJ«LVeau geen punt meer afge- jstaan. Sinds de return in de "^Jialve finale van '87 tegen Za- Hgoza incasseerde Stanley denzo zelfs geen tegentreffer (0-2pieer. Een voor Europese be- d 0-?grippen imponerende score, ichtejdie pas echt kleur krijgt als ijax ook in Marseille geen leerscheuren oploopt. len gebaar 'n 1"JMaar de realisten in het Ajax- ramp vrezen dat de Europese riomftocht eindigt in de Fran se havenstad. Gezien de recen te ontwikkelingen in De Meer 2' vertoon<^e sPel *n de $4l0Patste duels lijkt Olympique jonlMarseille, dat qua routine en 3 (Siniveau een grote voorsprong [lijkt te hebben om de beker- ouder, de grote favoriet voor de eindstrijd. Zeker omdat Ajax achterin nogal eens in gewijzigde samenstellingen moest uitkomen. De proble men zijn nagenoeg bekend. Na het wegvallen van Silooy, Rijkaard en later Hesp is Ajax nu ook Ronald Spelbos kwijt. De met zijn knie sukkelende Spelbos heeft zelf al laten we ten, dat zijn carrière beëindigd is, maar werkt in alle rust toch nog aan een rentree. De tech nische staf van Ajax hoopte, dat Spelbos in Marseille inzet baar zou zijn, maar in de afge lopen week bleek Spelbos toch nog erg veel last te hebben van zijn knie, als hij de belas ting daarvan opvoerde. Huls- hoff: „Hij gaat web mee naar Marseille, net als Danny Hesp. Beiden zijn erbij op uitnodi ging van de club. Een gebaar, ja. Wat er verder met Spelbos gebeurt, is aan hem. Wij zullen geen enkele druk op hem uit oefenen. Hij bepaalt zelf of-ie ooit nog zal spelen". Wel erbij is Peter Larsson, die zich de afgelopen dagen de woede van Ajax op zijn hals haalde door op het vier-lan- dentoernooi in West-Berlijn twee volledige.duels te spelen. Met Zweden won Larsson het sterk bezette toernooi, maar gezien de risico's die Larsson met zijn zwaar geblesseerde schouder nam, zal hij nog wel op het matje geroepen worden. Directeur Arie van Eiiden: „Wij hadden Larsson een nrief van onze medische staf meege geven. Ajax heeft er bij de Zweedse ploegleiding op aan gedrongen Peter te ontzien, want wij staan voor een be langrijke periode. Dan ver wacht je toch enig begrip, maar als ik dan moet constate ren dat hij toch twee keer in de basis heeft gestaan... Na tuurlijk, Peter had zelf moeten ir dit toernooi". Ronald Spelbos werkt toch aan zijn rentree. FOTO: ANP Frank Verlaat scoorde Ajax' enige treffer tegen VVV. FOTO: DIJKSTRA PARIJS Olympique Marseille leverde zater dagavond net als Europa Cup-tegenstander Ajax een miserabele „generale" af. In tegenstel ling tot Ajax, dat twee punten pakte, bleef de Zuid franse ploeg in de uitwedstrijd tegen Auxerre met lege handen staan. Olympique verloor met 0-2 en zakte naar de zesde plaats op de ranglijst. Koploper Monaco won met 1-0 van Lille en heeft nu vijf punten meer dan Bor deaux, dat tegen Laval niet verder kwam dan een gelijk spel (0-0). Sonny Silooy kwam met Racing Club de Paris opnieuw niet tot winst. In de thuiswedstrijd tegen Toulouse bleef het sco rebord op 0-0 staan. eer Larsson zelf dacht daar uiter aard anders over. Vlak voor dat hij naar West-Duitsland afreisde, had hij al laten door voor zijn schemeren land in actie te willen komen. „Spelen voor het nationale team vind ik nog steeds een eer. Bovendien moet ook ik mijn plaatsje in die ploeg zeker stellen. Wij moeten proberen om het WK in Italië te halen. Het wordt hoog tijd, dat Zwe den weer eens op het aller hoogste niveau mee doet. Heel belangrijk voor de spelers. Let maar eens op de Nederlandse spelers, die straks naar het EK gaan. Zij zullen er echt niet slechter van worden". Zaterdag in het duel tegen VVV (1-0 door een doelpunt van Verlaat) werd Larsson niet gemist, al was dat geen verdienste van Aron Winter, die nu zijn plaats innam. De Limburgers, die volgens trai ner Jan Reker alle risico's na men door achterin één-op-één te «pelen, waren kennelijk te geïmponeerd door de Meer-be- woners, waardoor aanvallende daden overgeslagen werden. Daar het hopeloos met zichzelf knokkende Ajax ook geen pot ten kon breken, lag voorname lijk aan het aanvallende on vermogen, dat de vleugelspit sen Witschge en Bergkamp aan het 8000-koppige en we derom massaal om Cruijff roe pende publiek toonden. Beiden werden dan ook voortijdig uit de strijd genomen. Witschge zelfs al na één helft. Hij werd vervangen door Ally Dick, die in aanvallend opzicht leuke dingen deed, maar niet bereid was om mee te verdedigen. Hij maakt dan de reis naar Mar seille ook niet mee. Hulshoff koos voor de jonge verdediger Frank de Boer omdat: „Anders het evenwicht in de groep is verstoord". Lichtpuntjes Lichtpuntjes is de wedstrijd te gen VVV waren Frank Ver laat, die zich behoorlijk kweet van zijn defensieve taak jegens Guy Francois en bovendien de winnende treffer scoorde, en John Bosman. Volgens Huls hoff heeft Bosman voor zich zelf beslist, waar zijn voetbal toekomst ligt en is er een last van zijn schouders gevallen. „Onzin", repliceerde de aan valler, voor wie Anderlecht en de Franse middenmoter Tou lon. in de markt zijn. Ander lecht, twee jaar geleden ook al geïnteresseerd in de Amstelve- ner, lijkt de beste papieren te hebben. „In een ochtendkrant stond zelfs dat ik er op 21 ok tober een contract zou teke nen", zei Bosman quasie-ver- baasd. Als dat zo zou zijn, wist ik dat toch zelf het beste. Wat ik op die dag doe Bijkomen van het feest, dat wij op 20 april hebben. Ja, want dan heeft Ajax zich geplaatst voor de Europa-Cupfinale. Over mijn toekomst heb ik nog niet beslist. Dat is van later zorg". Ajax - VVV 1-0 (0-0). 67. Verlaat 1-0. Scheidsrechter: Houben. Toeschou wers: 9000. Gele kaarten: Blind (Ajax) en Verberne (VVV). Ajax: Menzo; Blind, Wouters, Winter en Verlaat; Scholten, Van 't Schip en Mühren; Bergkamp (Meijer), Bosman en Rob Witschge (Dick). VVV: Roox; Nijssen (Verberne), Ver hagen, Van Berge Henegouwen en Rutten; Reynierse, Valckx en Li- bregts; Francois, Lammers (Berghuis) en Luhukay. AMSTERDAM In sportief opzicht maakt Ajax een magere periode door, maar commerciëel gaat het de club voor de wind. Algemeen directeur Arie van Eij- den maakte er geen geheim van dat de publieke be langstelling voor de competitieduels van Ajax fors is afgenomen (30 procent), maar voegde daaraan toe, dat de club reeds een kwart boven de EC-begroting zit en dat de inkomsten uit sponsoring zelfs met ruim eender de is toegenomen. Volgens Arie van Eijden gaat Ajax de komende weken de boèr op om de selectie te versterken. Weliswaar is het nog steeds niet zeker wat John Bosman gaat doen, maar ondanks die onzeker heid wil Ajax de slag toch niet missen. Dat gebeurde vorig jaar wel en daarvan kreeg Van Eijden de schuld. Hij kreeg destijds de zwarte Piet toegespeeld door Johan Cruijff, die vond dat, de algemeen directeur niet slagvaardig was. Van Eijden was en is het niet eens met die kritiek. „Er zijn vorig jaar inderdaad fouten gemaakt door een persoon, maar dat was ik niet. Wie dat wel was, laat ik in het midden. In ieder geval moeten wij ervoor zorgen, dat er nu capabele spelers worden aangetrokken. Kurt Linder en de overige trainers hebben ons een lijstje gegeven en daarmee kunnen wij aan het werk". In tegenstellng tot bepaalde berichten heeft Ajax geen optie op bepaalde spelers. Er werd vorige week in een ochtendkrant ge suggereerd, dat de Amsterdamse club in John van Loen (FC Utrecht) het alternatief zag voor John Bosman, die een fantasti sche aanbieding heeft gehad van Anderlecht. Van Eijden: „Van interesse voor John Bosman is ons officieel nog niets bekend. Wij hopen nog steeds, dat hij bijtekent. De club heeft er bij hem meerdere malen op aangedrongen om te blijven. Dat blijkt ook wel uit de niet misselijke aanbieding, die wij hem hebben ge daan. Maar wat er ook gebeurt, wij gaan onze eigen weg. Met of zonder John. Nee, het is onjuist dat wij een optie hebben op Van Loen. Wat is immers de waarde van een optie?" De kans dat een gelouterde topspeler uit het buitenland naar De Meer zal komen, is klein. Ajax zoekt duidelijk binnen de lands grenzen. De manier waarop PSV momenteel de Europese top bedreigd zal dan ook geen navolging vinden in Amsterdam. Van Eijden: „PSV heeft een historische binding met Philips. Wij heb ben geen relatie met een multinational en gaan die ook niet zoe ken. Tegen clubs in Italië en Spanje kunnen we toch nooit op. Voor Westeuropese begrippen doet Ajax het nog niet zo slecht. Met onze begroting van ongeveer twaalf milioen gulden lopen wij gelijk met de andere Westeuropese topcluos". Afgedankt Minder te spreken was Van Eijden over een verhaal, dat vorige week in het blad Voetbal International te lezen was over de af gedankte Ierse aanvaller Frank Stapleton. De aan Derby Coun ty uitgeleende centrumspits haalde flink uit in de richting van Ajax („Ik wacht nog steeds op het beloofde handgeld") en Arie van Eijden, die „niet eerlijk" zou zijn en constant in de kleedka mer te vinden was. De gepikeerde Van Eijden overweegt juridi sche stappen te nemen. „Ik heb zondag telefonisch contact ge had met Stapletoo en hij ontkent dergelijke dingen gezegd te hebben". RICHARD THANNHAUSER

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17