Congres ongerust en boos over Saudische raketten Ski-toerisme en zure regen slopen Alpen Golfoorlog begint nu ook voor Turkije bedreigend te worden Pentagon- boekhouding wapenverkopen rammelt Libanese zakenman ontsnapt in Londen aan ontvoerders FAO wil naar verboden gif grijpen bij sprinkhanenplaag -BUITENLAND CcidócSoiMfMit ZATERDAG 2 APRIL 1988 PAGINA 7 Contra's krijgen humanitaire hulp WASHINGTON Terwijl in Nicaragua iet bestand van 60 dagen tussen de Sandi- isten en het gewapend verzet inging, werd isteren in Washington groen licht gegeven oor een omvangrijk hulppakket aan de ontra's. Nadat de Senaat en het Huis van Afgevaardigden deze week 48 miljoen dol- ar humanitaire hulp voor de Contra's had- goedgekeurd, zette ook president __o in zijn handtekening onder het voor- fel.0 Volgens een woordvoerder van het fitte Huis zullen de eerste pakketten aan nedicijnen, voedsel en kleding over twee rjeken de Contra's bereiken. Bij het ingaan ian de wapenstilstand tussen Sandinisten >n Contra's werden overigens geen inci- ienten gemeld. Meese nog niet voor rechter WASHINGTON De Amerikaanse minis ter van justitie Edwin Meese hoeft voorlo pig nog niet voor de rechter te verschijnen. De speciale aanklager die de beschuldigin gen van corruptie tegen Meese onderzoekt zei gisteren dat er nog onvoldoende bewijs materiaal tegen de bewindsman beschik baar is. Het vooronderzoek zal volgens Ja mes McKay wèl worden voortgezet. Meese stond de afgelopen maanden onder toene mende druk af te treden, aangezien zijn naam in verband met steeds meer schanda len genoemd werd. Eerder deze week leg den twee topfunctionarissen van het minis terie van justitie hun functies neer in ver band met het tumult rond hun chef. Herzog geeft joodse extremisten gratie JERUZALEM President Chaim Herzog van Israël heeft gisteren gra tie verleend aan twee joodse leden van een extreem rechtse ondergrond se groep. In 1985 werden Ira Rappo- port en Yitzhak Gamiran veroor deeld tot 2,5 en 7 jaar wegens het ple gen van aanslagen in de bezette ge bieden, waarbij drie Arabieren om het leven kwamen en 33 mensen ge wond raakten. Ook waren zijn ver antwoordelijk voor de bomaanslag waarbij de burgemeester van Nablus beide benen verloor. Volgens Herzog krijgen de extremisten gratie omdat zij spijt hebben betuigd en beloofd Metrotrein ramt nieuw station BRUSSEL In Brussel is een metro-trein tijdens een testrit in een binnen kort te openen station te gen een muur gebotst. De bestuurder raakte ernstig gewond, aldus een woord voerder van de Brusselse ondergrondse. Een defect i de i de c zaak van het ongeluk ge weest zijn. Het treinstel werd volledig vernield en het kostte reddingswer kers ruim drie kwartier om de bestuurder uit de wrakstukken te bevrijden. Weer Mirage neergestort METZ In Lotharin gen is gisteren een Mi- rage-gevechtsvliegtuig neergestort. De piloot, die zich met de schiet stoel kon redden, wist het toestel eerst nog naar onbewoond gebied te sturen. In drie ach tereenvolgende dagen zijn op deze manier drie gevechtsvliegtuigen neergestort in Midden- Europa. Woensdag stortte in de Bondsrepu bliek een andere Mira ge neer, donderdag een Amerikaanse F-16. KLM: piloot bood kaper geen geld SCHIPHOL KLM-gezagvoerder Henk de Ridder heeft nooit geld aangeboden aan de jonge vliegtuigkaper Adalgiso Scioni. Be richten hierover in de Italiaanse en Nederlandse pers berusten ver moedelijk op een misverstand. Dit meldde gisteravond KLM- woordvoerder Nico Harmse na ruggespraak met De Ridder en het KLM-kantoor in Rome. De Ridder werd donderdag in Rome tijdens een besloten hoorzit ting ondervraagd over de gebeurtenissen december vorig jaar, toen de 15-jarige Scioni een Boeing 737 van de KLM kaapte. Scioni wij zigde steeds zijn eisen; zo wilde hij aanvankelijk naar Tchad, toen naar Kuwayt en tenslotte Newyork. Uiteindelijk eiste hij één mil joen dollar losgeld voor de passagiers. KLM-gezagvoerder De Ridder zou Scioni op dat idee hebben ge bracht, aldus Italiaanse bronnen. Maar zowel De Ridder als KLM- Nederland ontkennen dat met klem. Harmse: „De kaping liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Scioni gedroeg zich zeer agres sief, onberekenbaar en nerveus. Maar er is absoluut geen sprake van geweest dat de gezagvoerder de suggestie van een geld-eis heeft gedaan". CONFLICT LOOPT HOOG OP WASHINGTON Het geschil tussen de VS en Saudiarabië over de plaatsing van door China geleverde raketten is ■hoog opgelopen. Een groep Amerikaanse Sena toren wil dat de regering- Reagan alle wapenleve ranties aan Saudiarabië stopzet tot de raketten zijn weggehaald. In een brief aan minister van buitenlandse zaken Shultz vragen 31 Senatoren van bei de partijen het Amerikaanse steunpakket van 450 miljoen dollar voor Saudiarabië op te schorten. Volgens de Senatoren gaat van de plaatsing van de CCS- 2 raketten in Saudiarabië „een enorme dreiging uit voor de veiligheid in het hele Mid denoosten", omdat die een be reik hebben van zo'n 3.000 ki lometer en een kernkop kun nen vervoeren. Saudiarabië, dat Iraq in het Golfconflict steunt, zou de raketten nodig hebben om zich tegen een eventuele Iraanse aanval te kunnen verweren. Wat de Congresleden nog het meeste steekt is dat Saudiara bië blijkbaar al in 1985 met China in onderhandeling trad over de levering van de ra ketten en dat voor de Ameri kanen geheim hield. De Ame rikaanse geheime dienst ont dekte dat Saudiarabië de ra ketten had gekocht van satel lietfoto's. Preventief De Israëlische minister van Defensie Yitzhak Rabin ont kende gisteren berichten dat Israël een preventieve aanval op de raketbases in Saoediara- bië zou overwegen. Rabin be stempelde deze berichten tot „volstrekte lariekoek".' Wel erkende hij dat Israel bezig is de laatste hand te leggen aan antiraket-raketten, die zijn ontwikkeld in het kader van het Amerikaans SDI-pro- gramma. „De Verenigde Staten finan cieren 80 procent van de ont wikkelingskosten van dit wa pen, geld dat bovenop de mili taire en economische hulp aan Israël komt", onthulde Rabin. Die hulp zal dit jaar drie mil jard dollar (bijna zes miljard gulden) bedragen. Rabin: „Israël beschikt al over een arsenaal wapens dat het antwoord zou kunnen een dreigende aanval door grond-grondra- ketten van Syrië, Iraq en Sau diarabië en die massale bom bardementen op Arabische burgerdoelen mogelijk ma ken" aldus de minister, die meent dat voor Israël het grootste gevaar uit Syrië kan komen, het land dat volgens hem over Russische Scud-, SS-21- en Frog-raketten be schikt. „Mocht Syrië een che mische oorlog ontketenen, dan beschikken wij over de noodzakelijke middelen voor de passieve verdediging van de gehele Israëlische bevol king". Busongeluk Duikers brengen een stoffelijk overschot aan land na een tra gisch busongeluk gisteren in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul. Zeker 20 mensen kwa men om het leven toen de bus na een klapband van een brug acht meter diep in de ijskoude Han-rivier viel. Veertig inzitten den raakten gewond. FOTO: AP „Zuidafrikaanse agenten achter moord ANC-lid" (Van onze correspondent) PARIJS Volgens een aantal Westerse inlichtingendiensten is de Zuidafrikaanse geheime dienst NIS verantwoordelijk voor de moordaanslag op Dulcie September. Dat is gisteren ge meld door de Franse krant Le Monde. De 45-jarige vertegen woordigster van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) werd dinsdagochtend voor de deur van haar Pariise kantoor door een onbekende geëxecuteerd. Naar verluidt zou in Parijs de aanwezigheid van Zuidafrikaan se agenten zijn gesignaleerd, kort voor de aanslag. Ook de mislukte aanslag in februari op de ANC-vertegenwoordiger in Brussel, Godfrey Motsape, werd op rekening geschreven van de Zuidafrikaanse geheime dienst. jONDEN Een Libane- e zakenman is op eigen ioutje ontsnapt aan zijn intvoerders die hem 24 ïur in een bungalow ten uidoosten van Londen hadden vastgehouden en n ruil voor zijn vrijlating 7 miljoen gulden eisten. Tot vijftien uur na zijn ont snapping bleven bij het huis iran Ramzi Ata Dalloul tele foontjes binnenkomen waarin de ontvoerders, kennelijk on bewust van zijn ontsnapping, het losgeld opeisten. Intussen wisten rechercheurs van een anti-terreurbrigade één van de mededaders te arresteren, zo heeft Scotland Yard gisteren bekend gemaakt. De 52-jarige Dalloul, directeur van een organisatie-adviesbu reau, werd dinsdagavond ont voerd nadat zijn auto was ge ramd toen hij uit zijn kantoor in het Londense West End naar huis reed. Nadat hij ge bonden in de kofferbak van een andere auto was geborgen werd Dalloul naar een bunga low in Kent gereden, waar hij met handboeien om achter bleef. De ontvoerders stelden zich in Contact met de vrouw van Dalloul om het losgeld te ei sen. Drie kwartier nadat zij woensdag opnieuw hadden ge beld om instructies te geven over de betaling, belde Dalloul zijn vrouw om te zeggen dat hij ontsnapt was. Volgens Dal loul waren zeker vijf personen bij de ontvoering betrokken. (Vervolg van de voorpagina) IVENEN Het ski-toeris- tne en zure regen slopen lie Oostenrijkse Alpen en pergroten het gevaar van awines steeds verder, al- lus een dertigtal Oosten- deskundigen in een hiilieurapport van 3.000 pagina's dat onlangs het icht zag. wordt theoretisch al een- lérde van de bevolking of 2,5 miljoen mensen bedreigd door ie „witte dood". Sankt Anton, Waar op 13 maart 7 doden vie- en, is helemaal een gevaarlij- cé plaats. De ski-pistes vormen evenzo- '$le „gangen" voor lawines, lovendien bestaat er volgens ie deskundigen een direct 'erband tussen lawines en soortgelijke natuurrampen, zo als overstromingen en aard verschuivingen aan de ene kant en het sterven van de bossen aan de andere. „In bepaalde gebieden is de grond zuurder dan* azijn. De bomen verzwakken en kun nen daardoor geen neerslag meer vasthouden", aldus Wer ner Katzmann, een van de au teurs van het rapport. „Een kwart van de 3,8 miljoen hec tare bos is ziek". De wintersport tast de reste rende vegetatie, grasmat en kruidlaag aan. De bulldozers voor de aanleg van de pistes vernielen in de helft van de gevallen ook grote delen van die bodembedekking. Onder- houdsmachines beschadigen een verder 'deel en door de chemische produkten voor het maken van kunstsneeuw en prepareren van de pistes ver andert de vegetatie. Iran meldt nieuwe Iraakse gifaanval NICOSIA Iran heeft giste ren melding gemaakt van nieuwe Iraakse gifgasaanval len op Koerdische dorpen. Als gevolg van de aanvallen met chemische wapens vielen 75 doden en meer dan 100 ge wonden onder de bevolking, aldus een bericht van het Iraanse persbureau IRNA. Volgens IRNA heeft de Iraak se luchtmacht op 21 en 26 maart bommen met mosterd en zenuwgas uitgeworpen bo ven de Koerdische regio Qara Dagh, in het noordoosten van Iraq. De dorpen Susiyan, Dou- kan, Balakha, Jafaran en Oliy- an werden getroffen, zo beves tigden Koerdische bronnen. Qara Dagh ligt op ongeveer 24 kilometer ten westen van het front waar nu twee weken een Iraans offensief aan de gang is. Op 16 en 17 maart hebben Iraakse vliegtuigen deze regio ook met chemische bommen bestookt. Volgens Iran zijn ten gevolge van de eerdere aan vallen zeker 5.000 doden en minstens zoveel gewonden on der de burgerbevolking geval- Paaslam Dat het soms ook ontspannen toe kan gaan tussen bewo ners in de bezette gebieden en de Is raëlische soldaten toont deze foto: twee schoolmeisjes ver troetelen een paas lam dat een jonge re- cruut meedraagt in de stad Bethlehem in de Westelijke Jor- daanoever. Elders kwam het niettemin gisteren opnieuw tot gewelddadigheden. Terwijl in Jeruzalem christenen de tradi tionele kruistocht lie pen, werden bij He- bron twee Palestijnen doodgeschoten. De bedevaart in Jeruza lem, veel minder druk dan in voorgaande jaren, werd zwaar be waakt door oproer politie. FOTO: AP PREMIER OZAL IN BAGHDAD IN LASTIG PARKET ANKARA Zo lang de Turkse premier Turgut Ozal besprekingen voert in Baghdad, zal in elk ge val Iraq niet langer Iran met raketten bestoken. Maar voor de Turkse pre mier ligt de dreiging tus sen de twee buurlanden niet bij de raketten die zij op eikaars hoofdsteden af vuren. Op lange termijn dreigt de Golfoorlog een splijtzwam te gaan opleve ren die de eenheid van de Turkse staat kan aantas ten. De Iraanse opmars in het noorden van Iraq, waar vooral Koerden wonen, heeft de mo gelijkheid gecreeerd dat Iran in dat gebied een onafhanke lijke staat Koerdistan zal op richten, die uiteraard onder grote Iraanse invloed zou staan. In het grensgebied van Iran, Iraq en Turkije wonen onge veer 20 miljoen Koerden, van wie de helft binnen de Turkse landsgrenzen. En sinds 1984 heeft Turkije te maken met een gewapende opstand van een linkse Koerdische guerril labeweging, de Koerdische Ar beiderspartij PKK. Hoewel de rebellen weinig steun lijken te genieten onder de Koerdische bevolking van Turkije, vreest Ankara dat de rebellie uit de hand zou kunnen lopen wan neer de 3,5 miljoen Iraakse Koerden onafhankelijkheid genieten. Turkije, dat er de afgelopen ja ren in is geslaagd de handels betrekkingen met zowel Iran als Iraq op te voeren, ontvangt het grootste deel van zijn olie behoefte uit de noordelijke olievelden van Iraq, rond de stad Kirkuk. Nadat het Iraak se bestand donderdag om mid dernacht was ingegaan schoot Iran gisterochtend nog twee raketten af op Kirkuk, waarbij een woonwijk werd getroffen. De twee pijpleidingen naar Turkse havens die langs Kir kuk lopen, bleven bij de jong ste raketaanval onbeschadigd. Via deze pijpleidingen, naar Turkse havens aan de Middel landse zee, speelt Turkije ook een belangrijke rol in de ex port van Iraakse olie. Het af snijden van die verbinding, door Iran of een onafhankelijk Koerdistan, zou de Turkse re gering grote economische pro blemen bezorgen. In Ankara is een gefrustreerde machteloosheid voelbaar ten aanzien van de net over de grens voortwoedende oorlog. Turks ingrijpen en een tijdelij ke machtsovername in Kir kuk, waarover in sommige kranten in en buiten Turkije is gespeculeerd, worden door Ankara uitgesloten. „Wij kun nen niet intervenieren. Het zou een erger drijfzand zijn dan Vietnam", zei een functio- het verleden heeft Turkije verschillende keren gepro beerd te bemiddelen tussen Iran en Iraq, om echter tot de conclusie te komen dat verzoe ning tussen de twee huidige regeringen van die landen on mogelijk is. Alleen de val van Saddam Husayn of de dood van ayatollah Khomeini, ge volgd door de installatie van minder fanatieke regeringen in Teheran en Baghdad zal, al dus Turkse waarnemers, een eind aan de oorlog kunnen maken. Grens Intussen is de oorlog, zij het op zeer bescheiden schaal, ook de Turkse grens al enkele keren gepasseerd. De afgelopen twee weken hebben Iraakse vlieg tuigen het Turkse luchtruim geschonden bij het achtervol gen van vijandelijke troepen. Er werden ook bommen op Turks grondgebied gegooid, maar er vielen geen slachtof fers. Deze week probeerde een Iraans vliegtuig een brug in de snelweg van Turkije naar Iraq op te blazen. Dat incident leid de tot felle Turkse protesten. Terwijl de Turkse ambassades in Teheran en Baghdad de be langen van de vijanden behar tigen, klinken geregeld uit bei de landen beschuldigingen dat Turkije niet neutraal zou zijn. Iraq protesteerde tegen het Turkse verzoek de beschietin gen van Teheran te staken. Iran eist van Turkije dat het een eind maakt aan de praktij ken van Iraakse piloten die over Turks grondgebied naar Iran vliegen. Turkse specialisten op buiten lands gebied zien weinig mo gelijkheden voor Turkse initi atieven. Turkije zal zich moeten beperken tot het be schermen van de eigen gren zen en het vermijden van con frontaties. Wel zal echter moeten worden opgetreden te gen grensschendingen door Iran en Iraq. Premier Ozal heeft gezegd dat zonodig op vreemde vliegtuigen zal worden geschoten. ROME De Voedsel- en Landbouworganisatie FAO staat vrijwel machte loos tegenover de sprink hanenplaag die momen teel grote delen van noord-Afrika teistert en ook dreigt „over te waai en" naar landen in Zuid europa. De toegestane be strijdingsmiddelen zijn niet effectief genoeg. Al leen zwaardere en sinds lang verboden bestrij dingsmiddelen lijken uit komst te kunnen bieden. Dit zei gisteren Rafik Skaf, ex pert voor de bestrijding van plagen bij de FAO in Rome. Volgens Skaf denkt de FAO er serieus aan opnieuw het be strijdingsmiddel Dieldrin te gaan gebruiken, dat al sinds 1968 in Nederland op de zwar te lijst staat. Dieldrin is veel langer actief dan de bestrij dingsmiddelen die nu over de schrale akkers in Afrika uitge- sproeid worden zoals malathi- on, fenitrothion en carbaryl. Volgens Skaf kan Dieldrin, gecontroleerd uitgesproeid over dunbevolkte gebieden, gedurende vijf a zes weken sprinkhanen bestrijden, terwijl de nu toegestane middelen slechts 48 uur actief zijn. Het nadeel van Dieldrin is wel, dat het giftiger is, alle insecten doodt en ook in de voedselke ten van gewervelde dieren kan worden opgenomen. An derzijds is de FAO er tot dus verre niet in geslaagd de sprinkhanen een halt toe te roepen. Er wordt al rekening mee gehouden dat de huidige plaag de ergste in dertig jaar tien jaar zal voortdu ren en miljoenen mensen van alle bronnen van inkomsten en eten zal beroven. Skaf: „De middelen die wij nu gebruiken werken maar twee dagen, waardoor de akkers steeds weer opnieuw bespoten moeten worden. Er kan een voudig niet voldoende stof worden aangevoerd en ook het materieel ontbreekt om die taak te klaren. Dat geldt zeker voor de arme landen zoals Ni ger, Mali en Tchad". Marokko heeft alle mogelijke financiële en technische mid delen ingezet 35 vliegtui gen, honderden voertuigen en duizenden technici maar is er, desondanks, niet in ge slaagd heeft zijn te velde staande gewassen voor grote schade te behoeden. De oorzaak van de jongste ex plosie van de sprinkhanenpo- pulatie, die in 1985 verder was ingekrompen dan ooit, zijn gunstige weersomstandighe den en vooral overvloedige re genval. De nieuwe groei begon in 1986, maar werd in 1987 ex plosief toen de sprinkhanen zich in hun traditionele voort- plantinsgebieden aan de Rode Zee, Etiopië, Sudan, Saudiara bië en Tchad sneller begonnen te vermeerderen dan ooit Door de oorlogen in Etiopië en Sudan kon de FAO niet vol doende effectief optreden. Naar de uitwerking die Diel drin op lange termijn heeft is in de jaren zeventig een on derzoek uitgevoerd door het Deense bureau voor ontwikke ling Danida. Daaruit bleek volgens Skaf dat er al na zes tien weken na het spuiten te gen de zwermen nog maar tweehonderdste van de diel drin over is. WASHINGTON De boekhouding van het Amerikaanse mi nisterie van defensie over wapenleveranties aan andere landen vertoont een gat van meer dan 1 miljard dollar. Volgens de rekenkamer van het Congres (GAO) is er een ver schil van 230 tot 400 miljoen dollar tussen de begrote en de wer kelijke inkomsten van het Pentagon. Maar volgens een lid van het Congres, dat de kwestie in een hoorzitting aan de orde stel de, belopen de verschillen meer dan 1 miljard dollar. Het ver schil tussen de begroting en de werkelijkheid is voor een deel ontstaan doordat landen die Amerikaanse wapens kochten daar soms meer en in andere gevallen minder voor betaalden dan be groot. Volgens directeur Wolf van de accountantsdienst van de GAO wordt er bij het Pentagon al tien jaar tevergeefs gewerkt aan verbetering van de boekhouding over buitenlandse wapenver kopen. Naar zijn verwachting zal ook nu weer kritiek opsteken op grond van vermoedens dat een deel van de wapentransacties op illegale wijze en buiten het Congres om tot stand zijn geko- Nieuwe bloedbaden sikhs CHANDIGARH Sikhs heb ben binnen een tijdsbestek van 24 uur door heel Punjab in to taal zeker 31 hindus doodge schoten. In een dorp bij de heilige plaats Amritsar maai den zij gisterochtend met auto matische wapens in één keer 18 hindus neer. Sinds maandag zijn zo in totaal zeker 78 men sen gedood. Onder hen bevon den zich echter ook sikhs, die door extremistische geloofsge noten als collaborateurs worden beschouwd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7