Consument houdt knip wijd open MONDRIAAN HAAGSE SCHOOL T ienduizenden dagjesmensen beklimmen dijken it Botsing met vrachtwagen 20» - 29^ 88 i«r E fl»jl!fea £cidóe6outfi/nt Zuivel- coöperatie ontslaat deskundige na „absurd" advies GROOTSTE PAASVUUR Extra cellen tijdens paasdagen LOONSVERHOGING IN CAO VOOR SLAGERIJEN ^BINNENLAND EridóaQowuvnt ZATERDAG 2 APRIL 1988 PAGINA 3 Studenten weigeren meisje als medebewoner EINDHOVEN Vijf mannelijke studenten van T"de Technische Universiteit Eindhoven (TUE) hebben onlangs in het studentenhuis waar ze wonen een potentiële nieuwe bewoonster duide- lijk gemaakt dat ze niet welkom was. In een brief aan de derdejaars studente Bouwkunde schrijven de vijf dat ze niet willen dat er een laar nteisJe °P de eta2e komt wonen waar ook ZÖ die kun kamers hebben. Dit staat in Cursor, het blad van- de TU Eindhoven. De studenten zeg- gen zich door de Stichting Studentenhuisvesting a* ZK tekort gedaan te voelen omdat ze geen inspraak dag-hebben gehad bij de toewijzing van de betref- -ingsj, fende kamers. Daar komt volgens hen bij dat de stiev» betreffende studente erg gesteld zou zijn op haar in J, nachtrust. „Op dat punt voorzagen we proble- y men", aldus een van de vijf. De Stichting Stu- 'erdi dentenhuisvesting Eindhoven onderzoekt mo menteel of er sprake is van discriminatie. Brandweerlieden buigen zich over het wrak van een personenauto waar uit drie inzittenden moes ten worden bevrijd. De auto kwam gisteren op de weg Amstelveen-Alk- maar ter hoogte van Uit geest in botsing met een vrachtwagen. De vracht wagen schaarde en het voorste deel kantelde. De gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Door het ongeluk ont stond een file van 14 ki lometer. FOTO: ANP Elektriciteitsprijs omlaag ARNHEM De elektriciteitsprijs voor kleinver bruikers daalt met ingang van 1 april met ge middeld 0,5 cent per kilowattuur ten opzichte van de tarieven van eind 1987. Dat is een gevolg van de verlaging van het Landelijk Baistarief dat de SEP (Samenwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven) in rekening brengt. De verla ging is een gevolg van lagere brandstofkosten. Dat heeft de VEEN (Vereniging van exploitan ten van elektriciteitsbedrijven in Nederland) gis teren bekend gemaakt. De verlaging met gemid deld 0,5 cent is het resultaat van lagere brand stofkosten en een lichte stijging van de overige kosten. Volgens de VEEN bedraagt de daling van de brandstofkosten ten opzichte van het laatste kwartaal van 1987 tussen de 0,7 en 0,8 cent per kilowattuur. De overige kosten daaren tegen zijn met 0,3 cent gestegen. Het voordeel komt de verbruikers ten goede. De VEEN bena drukt dat de doorbereking van deze bedragen per distributiebedrijf verschillend kan zijn. PROTEST IN TUIN DE GRAAF NA ARDEN In de tuin van staatsse cretaris De Graaf van sociale zaken hebben ruim honderd actievoerders gis termiddag om drie uur (het tijdstip waarop Christus gekruisigd werd) drie kruizen geplant. Aan een van kruizen werd een actievoerder in lendedoek „opgehangen". De actie was een protest tegen „het schandalige beleid wat de CDA-politicus De Graaf op jongeren loslaat: halvering van de uitkering voor jongeren van 18 tot 21 jaar die zelfstan dig willen wonen en verlaging van de uitkering van jongeren tot 27 jaar". De actie verliep rustig. Ongeveer tien poli tiemensen stonden voor het huis, maar lieten toe dat de jongeren de kruizen plaatsten. Staatssecretaris De Graaf was overigens niet thuis. art BINNENLANDSE PRODUKTIE 71 TREKT FORS AAN e hfj, buitfe ndel[j kostü ckoof ■ling- rede AMSTERDAM - De vermogensverliezen als gevolg van de c 6edaa^de aandelenkoersen vormen voor de consumenten f 7-t geen aanleiding hun bestedingen te verminderen. Bovendien gaat het de binnenlandse produktie momenteel voor de Lanc wind, zo blijkt uit het gisteren verschenen kwartaalverslag >it zt.. van De Nederlandsche Bank. landt: dent) De particuliere bestedingen in het laatste kwartaal van vorig n Jaar z'jn met Procent gestegen na een stijging van een half pro cent in het derde kwartaal. De toeneming deed zich over vrijwel 0 ver de gehele linie voor, maar was bijzonder fors bij de aankopen zovii van duurzame verbruiksgoederen (plus 3 procent). Die stijging imeL deed zich in de eerste plaats voor bij textiel, kleding en schoei- icart sel, maar ook de aankopen van personenauto's gingen, na de da- chttó knSen se8ert medio 1986, omhoog, all Nederlandsche Bank schrijft dat de val van de beurskoersen in oktober en de hernieuwde daling van de dollarkoers geen ernstige gevolgen hebben gehad voor het internationale econo- i mische klimaat. De wereldhandel is in de laatste maanden van en t. vo"g Jaar integendeel aanzienlijk toegenomen, een ontwikke- ling waarvan Nederlandse exporterende bedrijven profiteren. f De groei van de binnenlandse produktie in ons land kon in het :ht viercie kwartaal van '87 opmerkelijk versnellen. Het bruto bin- ntrï nenlandse produkt steeg met bijna 2,5 procent tegen 0,7 procent in hp in het voorafgaande kwartaal. :n. 2 Stijgingen in de binnenlandse produktie werden genoteerd in de t lan verwerkende industrie 1 de nijverheid (incl. delfstoffen- winning en openbare nutsbedrijven) dank zij een hogere buiten landse gasafzet: 2 De bouwnijverheid had nog geen gege vens beschikbaar, maar afgaande op de ontwikkeling van de rekt, omzet lijkt sprake van een stijging. In vaste bedrijfsactiva (wo- s ningen, schepen en vliegtuigen niet meegerekend) namen met P. bijna 2,5 procent toe en gerekend wordt op een verdere stijging. (ADVERTENTIE) HAAGSGE MEENTEMUSEUM VAN FIGURATIE NAAR ABSTRACTIE EN WERKEN UIT DE y- SIDNEY JANIS FAMILY COLLECTIONS, N.Y. MET VEIE GERESTAUREERDE SCHILDERIJEN KAMPEN/WILP Dag jesmensen hebben het er deze dagen druk mee: kij ken naar de indrukwek kende watermassa die grote delen land over spoelt en boerderijen iso leert. Op verscheidene plaatsen langs de IJssel en Rijn was het gisteren een drukte van belang. Mede door het fraaie len teweer beklommen tien duizenden kijklustigen de dijken. Terwijl Lobith, Arnhem en Deventer, om maar een paar plaatsen te noemen, het ergste gehad lijken te hebben, krijgt Kampen de hoogste water stand in de IJssel nog te ver werken. Hoewel het peil bij de huidige weersgesteldheid niet direct tot een rampsitua tie leidt, zal de IJsselkade (een belangrijke verkeersader van Kampen) over een grote lengte gedeeltelijk onder wa ter lopen, zo verwacht Rijks waterstaat. Dijkgraaf A. van Ittersum van het Waterschap IJsseldel- ta gaat er vanuit dat het voor Kampen spannende paasda gen worden. „We hebben te maken met bijzonder hoog water. De stand van 1.95 bo ven NAP is deze eeuw slechts twee keer eerder voorgeko men. De huidige stand bete kent dat het nog wel een week kritiek blijft. Het peil moet minstens vijftig centi meter zakken voordat we ge rust kunnen zijn.' Van Ittersum geeft toe dat het waterschap niet veel meer kan doen dan paraat blijven. „Als het water over de dijken komt, ben je als mens heel nietig. Ik zeg altijd maar zo, wij moeten bij normale water standen zorgen dat de dijken in orde zijn of komen, zodat het achterland bij hoog water goed beveiligd is. Als het wa ter eenmaal langzaam maar zeker tegen de dijken op kruipt, sta je machteloos". Grote overlast van het hoge rivierwater ondervinden ui teraard vooral de boeren die hun bedrijf in de uiterwaar den hebben. Zij worden voor al ernstig belemmerd in de bedrijfvoering. Zo kunnen de honderden liters melk die bij diverse melkveehouders, wiens boerderijen geheel door water zijn omgeven, worden geproduceerd niet meer met een tankwagen worden afge haald. De melk moet in de ou derwetse melkbussen per roeiboot van hun „boerderij eiland' worden overgevaren Grote drukte op de ondergelopen kade in Deventer. naar de dijk. Daar staat een tankwagen klaar voor verder transport. Spanningen Niet alle boeren hebben reke ning gehouden met de wate roverlast. Zo heeft het onver wacht onder water lopen van de Wilpse Klei geleid tot grote spanningen op de 30 boeren bedrijven in deze polder van 900 hectare aan de IJssel. De anders zo nuchtere boe renfamilies zijn vooral zo geë motioneerd omdat ze er zelf alles aan gedaan hadden om het water van de IJssel buiten de polder te houden. Nauwe lijks hadden ze king met de gemeente Voorst de rivierdijk met zo'n 30.000 zandzakken opgehoogd, of de deuren van een uitwaterings- luis bezweken onder de druk van het water. „Er was geen houden meer aan; het rivier water stortte de polder in. Dat was voor ons een dramatisch moment," zeggen de boeren, terwijl ze steeds meer van hun landerijen onder water zien lopen. De boeren in Wilpse Klei ma ken zich met steun van on der meer de gemeente Voorst al jaren sterk voor verho ging van de IJsseldijk. „De dijk heeft het niveau van een foto: pers unie zomerdijk, terwijl die de hoogte van een bandijk zou moeten hebben," legt boer Hassink uit. Het is hem en de andere 29 landbouwers in de polder duidelijk dat Rijkswa terstaat nimmer tot zo'n in grijpende oplossing bereid zal zijn, omdat de polder een functie heeft voor de opvang van water onder extreme om standigheden. Rijkswaterstaat wordt daarbij gesteund door de provinciale milieufederatie die het liefst zou zien dat de de uiterwaarden natuurgebie den worden. Kanalisatie Dat de IJssel steeds meer een Deuren sluis teruggevonden WILP Boeren in de Wilpse Klei hebben de len gevonden van de deuren van de sluis bij de Bolwerksmolen die eerder deze week be zweek onder het stijgen de IJssel water. De tech nische dienst van het waterschap Oost-Veluwe probeert aan de hand van brokstukken die uit de watermassa zijn opge vist, te reconstrueren waardoor de sluisdeuren zijn bezweken. Voorlopig zijn er echter nog onvoldoende gege vens beschikbaar. „Ge volgtrekkingen zijn nog niet te maken", aldus hoofd technische dienst J. Hammink. Volgens Hammink zijn de nu gevonden restan ten van de sluisdeuren door de enorme kracht van het water te zeer versplinterd om iets over de oorzaak van het bezwijken te kunnen vaststellen. „Uit het beeld dat we tot nu toe hebben blijkt zeker niet dat de deuren in slechte staat waren", zegt Ham mink. bedreiging vormt voor Wilpse Klei heeft volgens de boeren onder meer te maken met de kanalisatie van de Rijn in de Bondsrepubliek Duitsland (BRD). Het gevolg daarvan is dat het water sneller Neder land bereikt en het peil van de rivieren zeer snel stijgt. Daar komt nog bij dat met name de IJssel door de sterke slibvorming ondieper wordt. „Hier kunnen we als gemeen te geen echte invloed op uit oefenen, maar we zitten wel met de gevolgen," stelt burge meester Van Blommestein somber vast. Hij wijst erop dat de gemeentelijke diensten - zoals openbare werken en de brandweer - er niet toe zijn uitgerust voordurend in touw te zijn voor de veiligheid van de polderbewoners. „En we draaien ook nog eens op voor de kosten van dat extra werk," vertelt de burgemees ter in het beleidscentrum dat in het kader van het rampen plan is ingericht. LEEUWARDEN De di rectie van de zuivelcoöpera- tie Frico/Domo (Noord-Ne derland) in Leeuwarden heeft één van de aangetrok ken reorganisatie-deskundi gen, dr. D.J.F. Kamann, gis teren met onmiddellijke in gang ontslagen. Oorzaak was de visie op de problemen in de zuivel die Kamann ont vouwde in het weekblad De Boerderij van deze week. Sociaal directeur J. Weiland van de Frico Domo zei ter toe lichting dat de uitlatingen van Kamann, die tevens docent is aan de Rijks Universiteit Gro ningen, „absurd" waren. Ka mann stelde in De Boerderij dat de melkprijs die de zuivel- coöperatie aan de boeren be taalt met „tenminste zeven procent" naar beneden zou moeten. Volgens Weiland komt dat erop neer dat de boe ren per jaar honderd miljoen gulden minder krijgen. Het geld dat door de korting vrij komt zou volgens Kamann gebruikt moeten worden voor onderzoek en produktontwik- keling. „Dat houdt in dat de Frico Domo dan 500 academici in dienst moet nemen die alles moeten onderzoeken", aldus Weiland. De reorganisatie die overle vingskansen moet scheppen voor het bedrijf met zijn vesti gingen in Groningen, Warga en Emmen gaat door, zij het zonder Kamann. Weiland be treurt de gang van zaken. Ka mann zelf was wegens een va kantie in het buitenland niet voor commentaar bereikbaar. Peper hekelt politieoptreden ROTTERDAM In felle be woordingen heeft burgemees ter Peper van Rotterdam het optreden van dë Maasstedelijke politie tegen de Rotterdamse homo-jongerenorganisatie Apollo van enkele weken gele den gelaakt. Twee agenten na men toen pamfletten in beslag, die leden van Apollo uitdeel den bij de Rotterdamse dans school De Klerk. Reden hier voor was dat De Klerk op een open dansavond twee homofie le dansleerlingen de deur had gewezen omdat zij met elkaar wilden dansen. „Er was vol strekt geen reden voor de inbe slagname", schrijft Peper in zijn beantwoording van vragen die enkele PvdA-raadsleden hierover hadden gesteld. In een reactie zegt een woordvoerder van de politie dat de korpslei ding de kritiek van Peper vol ledig onderschrijft. Het hoofd van het betrokken district heeft volgens hem intussen bij Apollo excuses aangeboden voor de gemaakte fout. Tegen de betrokken agenten worden geen disciplinaire maatregelen getroffen. HAAKSBERGEN Gedu rende het hele paasweekend wordt in het 800-jarig Haaks bergen met extra aandacht naar het weerbericht geluis terd. Vandaag wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van wat te boek moet komen te staan als het grootste paasvuur ter wereld. Het zal echter tot morgenavond duren voordat het tientallen meters hoge vuur tot in de wijde omtrek te zien zal zijn. Tenminste, als het hout na de stortvloed aan regenwater van de laatste we ken nog wil branden, want daarover maakt de buurtvere niging zich nog wel de nodige zorgen. AMSTERDAM Op het hoofdbureau van politie te Amsterdam zijn 30 cellen gere serveerd voor mensen die tij dens de paasdagen in de hoofdstad worden aangehou den. In Nieuwersluis zijn nog eens 27 cellen extra beschik baar voor arrestanten. De politie wil volgens de woordvoerder met het vrij houden van de cellen voorko men dat arrestanten kort na hun aanhouding moeten worden vrij gelaten als gevolg van gebrek aan celruimte. Tijdens de paasdagen zet de Amsterdamse politie enkele tientallen agenten, zowel in burger als in uniform, extra in om de openbare orde in de hoofdstad te handhaven. Gisteren werden ook de resu- laten bekend van de speciale snelheidscontroles die de Ver keerspolitie te Amsterdam in de maand maart heeft gehou den. In totaal werd 1546 maal een proces-verbaal opgemaakt voor te hard rijden. De contro les werden de gehele maand maart gehouden omdat het aantal verkeersongevallen in Amsterdam (24.000 per jaar) beduidend hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. DE KNOLLEN Sterke toename aantal ernstige valpartijen UTRECHT Tussen 1970 en 1985 is het aantal men sen, dat in een ziekenhuis werd opgenomen na een valpartij meer dan ver dubbeld. In 1970 was dat aantal nog ruim 19.000, in 1985 al meer dan 40.000. Dat blijkt uit het Maandbe richt Gezondheidsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De toena me is gedeeltelijk toe te schrij ven aan de veroudering van de bevolking, want 24 procent van de mannelijke slachtoffers en 59 procent van de vrouwe lijke is 65 jaar of ouder. Vooral oudere vrouwen kampen vaak met ontkalking van de botten, waardoor het skelet broos wordt. Een lichte val kan dan al lelijke gevolgen hebben: ge broken heupen of ledematen. Kinderen raken ook relatief vaak gewond bij een val. Hier zijn echter de jongens in de meerderheid: 19 procent van de vallers in ziekenhuizen zijn jongens tot 14 jaar, 10 procent zijn meisjes. Bij elkaar bezet ten alle slachtoffers van val partijen in 1985 permanent 3 procent van de ziekenhuisbed den. Bij elkaar kostten ze aan verpleging 455 miljoen gulden. In de groep 15 tot 50-jarigen is het aantal mannelijke vallers verreweg in de meerderheid. Dat is grotendeels toe te schrij ven aan bedrijfsongelukken. Mannen komen in hun werk situatie veel vaker ten val dan Mensen die gewond raken door een val hebben overigens sinds 1970 veel betere vooruit zichten gekregen. De sterfte aan dat soort verwondingen meestal breuken, maar ook rug- en hersenletsel is bij met 44 en bij vrou- met 65 procent gedaald. Opleiding Minister Bukman van ontwikkelingssamenwerking wijst met zijn tre in Hilversum. In het opleidingsinstituut van de Wereldomroep bril een beeld aan tijdens de officiële ingebruikneming gisteren volgen jaarlijks circa 50 cursisten uit Derde-Wereldlanden een van de nieuwe tv-apparatuur van Radio Nederland Training Cen- radio- en tv-opleiding. foto: anp UTRECHT - Bij de slagerijen (12.000 werknemers) is een ak koord bereikt over een nieuwe eenjarige cao. De cao voorziet in twee keer een loonsverhoging van een half procent (juli '88 en ianuari '89). Tijdens de looptijd van het contract blijft de vut- leeftijd op 59 jaar. Voorts krijgen alle wao-ers een aanvulling op hun uitkering (eerste jaar 20 procent, tweede jaar 10). Tot nu toe gold dat alleen wao-ers die volledig arbeidsongeschikt waren verklaard. De vakbonden zullen het resultaat neutraal aan hun achterban voorleggen. Hoewel de werkgevers aanvankelijk geen enkele loonsverhoging wilden geven en er uiteindelijk dan toch een bescheiden loonsverhoging uit de bus kwam, vinden de bon^ den het resultaat te mager om het van een positief advies t^

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3