Wat en voor wie op Onkruid niet te vroeg wieden final* Nederland Het derde net: maandag is het zover, maar de voorgeschiedenis was lang. De discussie begon ongeveer acht jaar geleden. Toen vergaderde de NOS over haar wens van een eigen zender. Een wens die alle omroepen destijds koesterden, maar de NOS vond dat zij er „extra" voor in aanmerking kwam omdat ze een boven de omroepen gestelde taak heeft. De wens werd niet vervuld of verder besproken: het was te duur. De VPRO was ook aan het denken geslagen over de toekomst: een commissie, onder leiding van ex-minister Harry van Doorn, concludeerde dat er een derde, liefst commerciële zender bij moest komen. Maar ook dat plan was onbetaalbaar. En bovendien was daarin nauwelijks ruimte voor de NOS ingeruimd. De discussie verdween weliswaar naar de achtergrond, maar de politieke partijen waren aan het werk gegaan. De WD kwam met het voorstel voor een commerciële derde zender. D66 wilde dat ook, speciaal voor AVRO, TROS en Veronica. In die periode verscheen er in een aantal landelijke dagbladen een levensgrote advertentie van de Stichting 't Derde Net. Deze stichting beijverde zich voor een derde Nederlandse zender, waarop „culturele programma's" uitgezonden zouden worden. Het motto „Een beetje cultuur, mag dat?", werd onderschreven door een groot aantal kunstenaars, schrijvers, dichters en journalisten. In totaal leverde deze actie 12.000 handtekeningen op. Echter: ook dit initiatief leidde niet tot de revolutionare bestelhervorming die op 4 april haar beslag zal krijgen. Minister Brinkman kreeg het even daarna aan de stok met de uitgevers, toen hij opperde dat het „culturele net" van de stichting maar commercieel geëxploiteerd zou moeten worden, een plan dat weer snel ingetrokken werd. Het hangijzer werd gloeiend heet tijdens de de onderhandelingen voor het tweede kabinet-Lubbers. De WD wilde een commerciële zender, het CDA pertinent niet. De WD dreef het op de spits en slechts een compromis hield de onderhandelingen over het nieuwe kabinet gaande. Er moest dan maar een derde net komen, maar niet commercieel. De middelen kwamen uit een verhoging van de kijkgelden met maximaal een tientje. Het derde net moest informatief en educatief worden, met veel oog voor cultuur en sport. Er waren nog wat andere redenen voor zijn oprichting: het huidige omroepbestel moest in stand ZATERDAG 2 APRIL 1988 worden gehouden, de pluriformiteit binnen de Nederlandse elektronische media moest worden gegarandeerd, de Nederlandse cultuur moest worden bevorderd, boven de markt hangende reclameguldens moesten worden gepakt en dat allemaal in het licht van een steeds sterker wordende concurrentie door het toenemende aanbod van (buitenlandse) satellietzenders. Daarom is er nu dus een Nederland 3, dat gevuld wordt met de NOS en de splinters. Dat heeft uiteraard grote gevolgen voor Nederland 1 en 2. De concurrentie tussen die twee netten is al van start gegaan en in hun reclamespotjes roepen de omroepen op 1 zichzelf al uit tot winnaars van de kijkcijferrace. Want dat gaat het worden: kijkcijfers scoren. Jos Brink tegen Huisman, Martine Bijl tegen Robert Long, L.A. Law tegen The Flying Doctors, Achter het Nieuws tegen Nieuwslijn. Het is uitgesloten dat Nederland 3 actief aan die concurrentie mee kan doen. Maar dat kan ook nooit de bedoeling zijn geweest, gezien de aard en de doelgroep van de programma's. En zo geviel het dat de paashaas waarempel ook nog Nederland 3 op de buis bracht. Zo'n 520 uur zendtijd en een dozijn nieuwe programma's erbij. Wat zal het gaan worden? Pessimisten gewagen van een ratjetoe, maar mediadeskundige drs. Ben Manschot heeft vertrouwen in de toekomst van het derde net. Vooral jeugdige kijkers zullen zich erbij thuis voelen, schat hij. Veeleer klemt de vraag wat Marcel van Dam met de VARA gaat doen. HILVERSUM - Nog een paar nachtjes slapen en kijkgraag Neder land heeft er zijn derde net bij. „De grote dag, ja", zegt drs. Ben Manschot met het gezicht van ie mand die het allemaal nog moet zien. Want wat zal het worden? Een vuilnisbak, zoals menigeen vreest? Een ratjetoe van opinies en culturen waaraan slechts de sport wat kruidigheid geeft? Of wordt het een cultureel bolwerk zoals de ver antwoordelijke minister Brinkman dat voor zijn geestesoog ziet oprij zen. „Een echt discussienet waar eigentijdse nieuwe bewegingen, emoties, uitingsbehoeften van en kelingen en groepen aan hun trek ken kunnen komen" - de profetie van IKON-directeur Wim Koole wiens beleid medebepalend zal zijn voor het gezicht van de nieuweling. Of wordt het iets daartussen? „Nederland 3, net watje zoekt", luidt de slogan. Maar het is geen oplossing voor de Gooise chaos die de zendgemachtig den zelf gezocht hebben. Die vonden de kosten - 150 miljoen per jaar alleen voor programma's - veel te begrotelijk. De politiek heeft het breinbrouwsel be kokstoofd, daarmee pogend enige correc tie aan te brengen op de gruwelijke ver snippering en aldus de bestaande netten te kuisen. De KRO, de NCRV, de VARA en de EO naar Nederland 1, het ideële net, het principiële net, het le vensbeschouwelijke net, het publieksnet met de brede invulling - doorhalen wat niet van toepassing is. De AVRO, de TROS, Veronica en, mirabile dictu, de VPRO naar Nederland 2, kort maar dui delijk het ATV-net ofwel het pretnet ge heten. En de NOS met zestien kleine zendgemachtigden, variërend van het IKON tot de Islamitische Omroep, van de Vrije Gedachte tot Teleac, naar Ne derland 3, het net van wat? Een driehoeksechtscheiding op zijn Haags. Als dat maar goed gaat. Toch is drs. Ben Manschot geneigd met name Nederland 3 het voordeel van de twijfel te geven. „Ik heb de indruk", adstrueert bij, „dat de kijk op de toekomst van IKON-directeur Wim Koole de juiste zal blijken. Nederland 3 als een openlijke en gezamenlijke bezinning op wat er gaande is in Nederland, precies. Twee redenen. In de eerste plaats hebben de NOS en de IKON een traditie in het aansnijden van onderwerpen die de oproepen laten lig gen. In het brengen van cultuur en infor matie die op de Nederlandse maat zijn toegesneden. Maar ten tweede - hetgeen me zeer hoopvol stemt - hebben de ge bruikers van Nederland 3 de bereidheid getoond om dit te gaan doen langs de weg van de horizontale programmering. De bereidheid om uit hun eigen hokje te komen. Ze willen daarin veel verder gaan dan de zendgemachtigden op de andere netten. Vergeet niet dat de NOS indertijd om die reden is opgericht. Een ontmoetingsplaats moest het zijn. Wel nu: volgens mij zal die traditie op Ne derland 3 versterkt zichtbaar worden". Miljoen Drs. Ben Manschot is als docent verbon den aan het Instituut voor Massacom municatie van de Universiteit van Am sterdam. „Binnen die studierichting houd-ik me vooral bezig met het medi um televisie. Welk gebruik wordt ervan gemaakt? Welke invloed heeft het? Dat soort onderzoek". Zijn eigen kijkgedrag? Want dat kan een aardige graadmeter zijn voor de objectiviteit waarmee hij de jongste ontwikkelingen in het Gooise ga deslaat. Als zich de mogelijkheid voor doet, blijkt hij het liefst de hele avond lang te kijken. Zo uitvoerig mogelijk. Al les zien, tamelijk a-selectief. Dol is hij op detectiveseries, vooral de Duitse Der rick. Der Alte. Bij de praatprogramma's gaat zijn voorkeur uit naar RUR en naar Adriaan van Dis. Ook Den Haag Van daag slaat hij nooit over. Dat doet hij wel met shows en kwissen. „Te glad en te weinig spanning; een uitgemolken for mule", vonnist hij. Welke kijkers zal volgens hem het vuil nisvat c.q. het culturele bolwerk Neder land 3 gaan trekken? Even afgezien van Studio Sport, grote evenementen of het lang verbeide interview met koningin Beatrix op 29 april bijvoorbeeld, want bij zulke programma's is de dichtheid van de kijkersdrom een vast gegeven. „Nou, dat zou best eens kunnen meeval len", zegt Manschot. „Ik denk dat Ed van Westerloo, directeur NOS-tv, aardig Drs. Ben Manschot denkt dat het nieuwe derde televisienet een goede kans in de buurt komt met zijn schatting van gemiddeld een miljoen kijkers per avond. Het moet zich natuurlijk alle maal even uitkristalliseren, maar op den duur verwacht ik een verhouding in het kijkgedrag zoals je dat bij de Engelsen aantreft. Vijftig tot vijfenvijftig procent kijkers naar het pretnet dus, ongeveer veertig procent naar het publieksnet met de brede invulling en tussen de vijf en tien procent naar Nederland 3. Zo'n ver houding zie je eigenlijk in alle landen om ons heen waar die drie netten heb ben. En het is een verdeling waar ik niet ongelukkig mee ben. Veertig procent van de kijktijd naar het meer levensbeschou welijke net, zoals ik Nederland 1 ge makshalve even noem, zou niet zo gek zijn". Minder massaal En ook vijf tot tien procent voor Neder land 3 (hetgeen de schatting van Van Westerloo benadert; een procent is zo'n 120.000 kijkers) beoordeelt Manschot positief. „Het zal natuurlijk per pro gramma schommelen, maar interessan ter vind ik eigenlijk de samenstelling van die kijkersgroep. Pe tendens gaat toch al naar minder massaal kijkgedrag, dat zie je overal ter wereld. Toen de tele visie veertig jaar geleden van start ging, gold zij zowat als het belangrijkste medi um uit de historie. Die reputatie begint het te verliezen. De gemiddelde kijk dichtheid neemt in alle landen een beet je af. Waarbij komt dat de mensen door het gigantische aanbod van tegenwoor dig gedwongen zijn om steeds selectiever te gaan kijken. Dit zal op den duur tot de volgende ontwikkeling leiden. Ener zijds houd je programma's die gegaran deerd altijd veel publiek trekken. Maar daarbuiten zul je een gestaag toenemen de groei zien van het aantal keuzemoge lijkheden. Heel duidelijke voorbeelden van zo'n ontwikkeling zijn al stations als Music Box of Sky Channel die zich ui terst doelbewust op jongeren richten. Op dezelfde manier krijgen we straks mis schien een apart filmnet, een apart klein- kunstnet, een apart nieuwsnet. De televi sie zal veel minder een eenheidsworst worden dan zij nu is. De terreur van de kijkcijfers gaat doorbroken worden. Je hoort het al aan Rob Out van Veronica die zegt: niet de absolute kijkcijfers vind ik belangrijk; als de kijkdichtheid onder mijn doelgroep maar groot is. In de re clame zie je het heel sterk. Mikken op doelgroepen in plaats van de massa voor je te winnen. Een duidelijk signaal. De reclame neemt vaak het voortouw, we ten we hier op het Instituut voor Massa communicatie". Jongeren Concreet echter. Nederland 3. Manschot haalt er de uitslag van een onderzoek bij. „Hier, 37 procent van de onder vraagde Nederlanders vindt de komst van zo'n derde net prima. Maar het inte ressante is dat vooral jongeren tussen 15 en 35 jaar zich er vrij enthousiast over uitspreken. Nederland 3 speelt daar ver standig op in door zich veel op jongeren te richten; denk aan Sesamstraat, het Jeugdjournaal, het jeugdprogramma Klokhuis, het programma Nieuwsspits waarmee Frits Spits prikkels wil geven aan de jonge generatie die het weekend ingaat, de flitsende servicerubriek TV3 van Ireen van Ditshuyzen. Ik verwacht dus dat Nederland 3 redelijk veel door jongeren bekeken zal worden. Voorts door de groep van de beter opgeleiden, het publiek dat ook naar Adriaan van Dis kijkt. En door de etnische minderhe den natuurlijk. Nederland 3 - ik specu leer nu even - zou bijvoorbeeld best eens het alternatieve net kunnen worden voor het praatprogramma op niveau, een tegenhanger van de populistische Ivo's en Sonja's. Talkshows voor jonge ren, voor liefhebbers van kunst en cul tuur. Heel positief allemaal". Een belangrijk pluspunt voor het derde net acht Manschot het gegeven dat de gebruikers ervan eindelijk eens niet hoe ven te dingen naar de kijkersgunst. Die eeuwige neurose blijft ze bespaard en ze kunnen er hun handelen op afstemmen. Immers: „Wanneer ze de vijf tot tien procent halen die ook in het buitenland gehaald wordt, beantwoorden ze aan de verwachting. Méér is niet nodig, want er wordt in Nederland - voor welk deel in gegeven door lippendienst of cultuursno bisme laat ik nu even in het midden - toch ook wel waarde toegekend aan kwa litatief hoogstaande programma's. Die kunnen, ongeacht de kijkcijfers, altijd re kenen op sympathie en geld. Het ont slaat Nederland 3 van de noodzaak om het in populariteit te gaan opnemen te gen Tineke. Een net met goede kansen dus. De NOS kan optimistisch zijn, mits de doelstelling wordt gehaald van de ho rizontale programmering en van de sa menwerking tussen alle zendgemachtig den". Goede kansen. Betekent dit in de visie van Manschot dat de kijkers in de toekomst ook mogen rekenen op een be tere bediening waar het nieuws, actuali teiten en achtergrondinformatie betreft? Want daaraan schort het, wil een vaak gehoorde jammerklacht. „Niet mee eens", schokschoudert Manschot. „Ik mis het gevoel dat we in Nederland slechter geïnformeerd worden dan in het buitenland. Als ik het NOS-journaal ver gelijk met wat ze om ons heen doen, moet ik vaststellen dat wij er zeker niet slechter afkomen". Misvatting Wat ontbreekt, is volgens Manschot een televisierubriek waarin uitvoeriger, diep- gravender, maar analytisch op het nieuws wordt ingegaan. „Zo'n News- night in Engeland. Die heel gedegen krantenformule. Of het Duitse Tagesthe- men, iets minder, maar nog steeds erg degelijk. Dat kunnen we hier niet. Het komt doordat bij ons de misvatting heerst dat actualiteitenrubrieken even flitsend dienen te zijn als het journaal. De misvatting van de sandwichformule bovendien, de waan dat je serieuze on derwerpen moet afwisselen met lichtere kost, want anders blijven de mensen niet kijken. Die valkuil zou Nederland 3 in elk geval kunnen vermijden, relatief on belangrijk als de kijkdichtheid daar is. Het derde net zou de gouden jaren zestig terug kunnen brengen, ja, de glorietijd van de actualiteitenrubrieken waar we nu met heimwee naar verlangen. Daar zouden kansen liggen. Hoewel: we moeten onze plaats kennen, hoor. Voor zo'n Newsnight of Tagesthemen is het een koud kunstje om even de Israëlische minister van buitenlandse zaken of een Amerikaanse presidentskandidaat aan de telefoon te roepen. Maar Nederland is geen Engeland, geen Duitsland. Wij moeten ons erbij neerleggen dat we in de wereld een wat bescheidener positie in nemen en dat het ons bijgevolg minder zal lukken om internationale kopstuk FOTO: GER DIJKSTRA ken voor de camera te krijgen. Dat ver geten de critici gemakshalve". Tot zover Nederland 3. Maar ook over de Nederlanden 1 en 2 wil Manschot op de valreep iets kwijt. „Er wordt vaak ge roepen dat we rekening moeten houden met de buitenlandse concurrentie die straks door de satellieten over ons uitge stort gaat worden. Anders verdwijnt al het reclamegeld over de grenzen. Ik heb de neiging dat indianenverhalen te vin den. Heel lage kijkcijfers halen die sta tions op het ogenblik en zelfs als ze straks in het Nederlands mogen onderti telen. blijft de overgrote meerderheid van de kijkers een sterke voorkeur hou den voor puur Nederlands amusement, puur Nederlandse praatprogramma's. Daar kan geen buitenland tegenop. Je ziet het heel mooi in Canada waar ze moeten opboksen tegen het geweld van al die Amerikaanse televisiekanalen. Gevaar Hoeveel zijn het er niet? Maar toch blij ven de Canadezen trouw aan het televi- sieprodukt van eigen bodem. Welk ge vaar dreigt er binnen dat kader voor ons nieuwe bestel met zijn drie netten? Het gevaar dat de hoofdmoot van de kijkers zich tot het pretnet beperkt, dat een rela tief kleine, keuzebewuste groep afstemt op Nederland 3 en dat er een einde komt aan het veelzijdige programma aanbod waarvoor Nederland 1 garant zou dienen te staan. Het einde van het publieksnet met zijn brede invulling als tegenhanger van de eenzijdig op amuse ment, series, sport en show gerichte commerciéle televisie die we straks krij gen. In Engeland heb je het al een beetje kunnen zien. Daar is de BBC er, onder de concurrentiedruk van de commercié le televisie, toch maar toe overgegaan om de piektijden te reserveren voor de populaire programma's en de gezichtsbe palende programma's naar dee voor avond of de late uurtjes te verschuiven. Dat is het jammere van zo'n duaal be stel. Wat gaat bijvoorbeeld Marcel van Dam met de VARA doen? Ontleent hij zijn bestaansrecht aan een gezichtsbepa lende vorm van televisie als alternatief voor de commerciéle tv of gaat hij het pretnet achterna en worden de KRO en de NCRV meegezogen? Dat blijft voor alsnog een onduidelijke zaak". PIET SNOEREN binnen de perken Ondanks de vreemde winter en de enor me hoeveelheid vocht die de laatste we ken gevallen is kunnen we nu dan toch eindelijk een beetje uit de voeten in de tuin. Er zijn zaken die dringend geregeld moeten worden om in de komende maanden volop te kunnen profiteren van de moestuin en van de schoonheid van de siertuin. Een goede en biologisch vriendelijke hulp daarbij is de lente-uit gave '88 van De Kleine Aarde, het tijd schrift voor ecologisch tuinieren. Een kort overzicht van hetgeen in dat lentenummer te vinden is. In de eerste plaats is het van belang niet al te ijverig te zijn bij de bestrijding van vroeg on- kruid in de tuin. Naast de eerste spriet jes van spinazie en radijs komen ook de eerste onkruidplantjes boven de grond. Alvorens ze weg te schoffelen of met wortel en al uit te rukken is het goed na te gaan of dat onkruid nuttig gebruikt kan worden. Vele soorten zijn namelijk uitstekend te gebruiken als smakelijke en gezonde groente. Maar veel andere wilde planten in een moestuin zijn ongewenst. Zij concurre ren met de geteelde soorten en gebruiken water, mest en licht die nodig zijn voor het voorspoedig groeien van de kweek- planten. Bovendien kunnen veel onkrui den op de bodem een milieu scheppen dat schadelijk is voor de geteelde soor ten. Donker en vochtig waarin ziekten en slakken welig tieren. Daar komt bij dat verschillende onkruiden in zeer kor te tijd tot volle wasdom komen. Vaak sneller dan geteelde gewassen zodat ze die maar al te vaak in korte tijd gaan overheersen. Onkruid wordt niet alleen verspreid door het zaad maar er zijn ook diverse soorten die zich voortplanten met be hulp van uitlopers. Kweekgras is daar een voorbeeld van. De wortels van dit gras zijn uitermate levensvatbaar, ook als ze tot stukjes van één tot twee centi meters stuk geschoffeld worden. Elk stukje kan weer een nieuwe plant vor men en daarom is het verstandiger kweekgras met een greep uit de bodem te halen. De op die manier verzamelde wortels kunnen met behulp van veel zonlicht onschadelijk gemaakt worden. Verbranden kan ook of afvoeren via de huisvuilophaaldienst. De aanwezigheid van kweekgras in de tuin kan wel veel vertellen over de struc tuur van de grond: hoe meer van dat gras hoe slechter de structuur. Kweek heeft veel voeding nodig en veel stikstof. Aan die voorwaarden moet de grond waarin kweek groeit dus ook voldoen. Verschillende onkruidsoorten kunnen ook wijzen op een goede structuur van de bodem. Wie in zijn tuin veel vogel muur, ereprijs en knoopkruid vindt, heeft een garantie»dat de grond in de beste conditie is. De voorspoedige groei van smeerwortel en brandnetel zijn een teken dat de grond overbemest is. Veel onkruidsoorten zijn heel bruikbaar als (soep)groente. De jonge toppen van de brandnetel bijvoorbeeld kunnen ge kookt worden als spinazie. Er kan ook een heerlijke groentebouillon van getrok ken worden als basis voor een gezonde soep. Van de paardebloemen zijn de jon ge, frisgroene blaadjes te verwerken tot een voorjaarssalade. Pluk daarvoor wel jonge blaadjes, als de bladen groter en ouder worden krijgen ze een onaange naam bittere smaak. Gecombineerd met verse vogelmuur en een enkel radijsje is een salade van paardebloem een op het Franse platteland al jaren zeer geliefde lekkernij. Let op waar de wilde groenten geplukt worden: niet in de berm van een weg waar uitlaatgassen de planten kunnen vergiftigen. En niet bij akkers waar ge spoten is met bestrijdingsmiddelen. Ook daarvan kunnen resten op de planten te recht zijn gekomen. Die zijn niet bevor derlijk voor de gezondheid. Wie meer wil weten over onkruid, over de manier waarop ze herkend kunnen worden en over de toepassingen ervan in de keuken kan op 18 juni op bezoek gaan bij De Kleine Aarde in Boxtel. Dan wordt daar een studiedag gehouden met de titel On- (gewenste)kruiden. JAN VAN KOOTEN >£eidóc@ou4CMit'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 24