Tientallen nieuwtjes in Nederland Vakantieland TROPISCH WOUD ROZE TOMATEN WOESTE CANYON ari met de bouw van De Ark. Het zestig meter lange gebouw gaat onderdak bie den aan een educatief centrum, tentoon stellingsruimtes en onderkomens voor jonge dieren. De Ark wordt omringd door een savannegebied. Vanaf een drie meter hoge loopbrug kunnen bezoekers de dieren „vanuit de lucht" bekijken. De loopbrug is binnenkort gereed. Het edu catief centrum gaat op 4 oktober, dieren dag, officieel open. Ouwehands dierenpark in Rhenen biedt na twintig jaar weer onderdak aan twee Kleine Panda's, de roestbruine familiele den van de goedogende zwart-witte reu- zenpanda's die in de bamboebossen bij de Himalaya permanent de aandacht voor het Wereld Natuur Fonds levend houden. De dierentuin op de Grebbe- berg bouwde ook nieuwe voorzieningen voor de katachtigen en de mensapen. Er staan plannen op stapel om het park met zes hectare uit te breiden, een kas te bouwen met een Zuidamerikaans regen woud en een nieuw dolfinarium aan te □Het Dolfinarium in Harderwijk neemt in juni een nieuw zeeleeuwentheater in gebruik Plant-aardig □„Een permanente Floriade, maar dan groter", zo typeert directeur H. Walra ven de Kasteeltuinen Arcen, de jongste loot aan de stam van plant-aardige dag attracties. Deze grootste bloemen- en plantentuin van Nederland is pal boven Venlo aangelegd op een eeuwenoud, 32 hectare groot landgoed rond het statige kasteel Arcen. Beekjes en brede grachten doorsnijden het terrein dat is gestoffeerd met honderdvijftigduizend vaste plan ten, driehonderdduizend bolplanten en twintigduizend rozestruiken. Tuinlief- hebbers kunnen ideeën opdoen in twaalf modeltuinen en een subtropische kas. Dwars door de tuinen loopt een twaalf honderd meter lange canyon, compleet met een snelstromende rivier, waterval len en rotsplanten. De nadruk van deze nieuwe attractie ligt op het educatieve en culturele aspect. Het uit 1750 daterende kasteel doet dienst als informatiecen trum en expositieruimte. De Kasteeltui nen gaan op 18 mei officieel open. Professor L. Bak mikte onlangs een flink uit de kluiten gewassen steen in de vaderlandse toeristische vij ver. In een provocerend artikel in een recreatief vakblad beweerde deze planoloog aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam dat er over vijfentwintig jaar geen pret parken meer bestaan. Als een van de belangrijkste oorzaken noemde hij de vergrijzing. Op de vloedgolf van senioren zullen de pretparken schipbreuk lijden. Ouderen staan immers niet te trappelen om in sensationele attracties al buitelend en koprollend een adrenaline-kick te krijgen. Bovendien, zo meent Bak, hebben veel mensen straks simpelweg het geld niet meer om prijzige attracties te bezoeken. Van verschillende kanten worden de we tenschappelijke stellingen van prof. Bak aangevallen. Bijvoorbeeld door professor Th. Beckers die vrijetijdswetenschappen doceert aan de Katholieke Universiteit Brabant. Hij deelt Baks pessimistische visie niet. „Pretparken hebben wel dege lijk toekomst, mits zij zich instellen op de veranderende samenleving en op het veranderende gedrag van de mensen". Die koerswijziging voltrekt zich al vol op, zo benadrukt Hans van den Berg, di recteur van Avonturenpark Hellendoorn en voorzitter van de sectie dagrecreatie van de Vereniging van Recreatie-Onder nemers in Nederland (Recron). „Natuur lijk, als je stil blijft zitten en niets doet, kan het inderdaad gevaarlijk worden. Dat is altijd al zo geweest. Met het sprookjespark en de speeltuin die mijn grootvader en vader vijfentwintig jaar geleden hadden, zou ik nu geen droog brood kunnen verdienen. Vooral de laat ste tien jaar is er veel veranderd. De par ken hebben bewezen flexibel te zijn. Ze speelden in op wat de bezoekers wen sten. Als ze dat blijven doen, als ze een compleet pakket blijven bieden voor elke leeftijdsgroep, dan zie ik de toe komst optimistisch tegemoet". Bakzeil Ook mr. Hans Cornelissen, algemeen di recteur van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT), is er van overtuigd dat de pessimistische professor bakzeil haalt. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het aantal geboor ten de laatste jaren weer toeneemt. Hij verwacht dat die stijging zich nog enige tijd zal doorzetten en dan zal stabilise ren. „Ik zou er dan ook voor willen waarschuwen dat attractieparken zich opeens massaal al te veel op al dan niet .jongere ouderen" gaan richten". Cornelissen is het tot op zekere hoogte wel met professor Bak eens dat de be hoefte aan sensationele attracties ver mindert. Maar volgens de NBT-baas is .dat geen nieuw geluid. Al jaren vindt er bij de attractieparken een koerswijziging plaats. Dolle pret, sensatie en spanning zijn niet langer de enige zaligheden waarmee de dagjesmensen naar de kas Verkeerspark Pal naast het TT-circuit van Assen werd gisteren het grootste verkeerspark van Europa officieel geopend. Het om vat onder meer een wegencircuit met echte verkeerslichten en borden, waarop kinderen in trapauto's worden gecon fronteerd met levensechte verkeerssitua ties. Tieners en ouderen kunnen zich in motorvoertuigjes uitleven op een behen- digheidscircuit. In een expositiehal staat de collectie van het voormalig Automu seum Drenthe geparkeerd. Verkeerspark Assen - aanlegkosten tien miljoen gul den - mikt op 260.000 bezoekers per jaar. □Aan de Rotterdamse Maasboulevard kunnen zwemmers vanaf half juni in weelde baden in Tropicana. Eigenaar Center Pares noemt dit meest luxueuze zwemparadijs van Nederland zelfs „een toeristische trekpleister van wereldallu re". In een reusachtige glaskoepel zijn verschillende attracties samengebald: tropische zwembaden, watervallen, sau na's, zonnegrotten, fitness centra, terras sen, bars, winkeltjes en het eerste draai ende restaurant van Nederland. Center Pares denkt eraan ook Tropicana's te bouwen in Amsterdam, Londen en Pa rijs, maar alleen als „Rotterdam" een succes wordt. Pretparken In de strijd om de gunsten en guldens van de dagjesmensen komen de pretpar ken met verschillende nieuwe troeven De Julianatoren in Apeldoorn, het oudste familiepark in ons land, neemt op 7 mei een 450 meter lange monorail in gebruik. Ponypark Slagharen viert het vijfen twintigjarig bestaan met de ingebruikne ming van het Mono Labyrint, een hon derdvijftig meter lange monorail die door een bizarre fantasiewereld voert, een reusachtige Octopus en het AVRO- Wordt-Vervolgd-clubhuis, een theater met vijfhonderd zitplaatsen. □Avonturenpark Hellendoorn bouwde vier nieuwe attracties: een speelkasteel en een caroussel op het water voor de kleintjes, Springend Water, een compu tergestuurde fontein en Jungle Rock: een centrifuge waarin de bezoekers tegen de wand kleven om vervolgens in die korf boven de rotsen te worden uitgetild. De Linnaeushof in Bennebroek heeft aan zijn ruim driehonderd attracties on der meer een superglijbaan en een speel- dorp toegevoegd. Duinrell in Wassenaar stak veel geld in een driehonderd meter lange mono rail, een reuzenrad en een computerge stuurde dierenshow. De Efteling opent in de loop van het seizoen twee nieuwe attracties. Over een maand start Monsieur Cannibale, een wonderlijke draaimolen in Afrikaanse stijl. Vanaf Pinksteren voorspelt De Trollenkoning vanuit een boom in het Sprookjesbos de toekomst. ZATERDAG 2 APRIL 1988 De dierentuinen hebben een slechte tijd achter de rug. Maar het tij lijkt gekeerd: steeds meer mensen komen beestjes kijken. Op de Veluwe schiet een oerwoud wortel, in Emmen groeien roze to maten als kool en in Arcen is een woeste Grand Canyon op Maduro- dam-formaat in het Noordlimburg se landschap gekloofd. Het lijkt of Moeder Natuur de kolder in de kop heeft. Het zijn echter drie van de tientallen primeurs die toeristi sche Nederland in het nieuwe sei zoen in de aanbieding heeft. Een greep uit het bonte en rijkgeva- rieerde aanbod: „Burgers Bush kent z'n weerga niet". Directeur Anton van Hooff van Burgers Zoo Safari is allang niet meer de enige die deze lofzang zingt. Deskundigen uit de hele wereld steken de loftrompet over het overdekte tropische oerwoud dat in de groene zoom rond Arnhem vorm krijgt. In de op één na grootste hal van ons land (150 bij 90 meter) zullen naar verwachting 1,1 miljoen bezoekers per jaar de spannende en imponerende ge heimzinnigheid van het oerwoud onder gaan. Er zijn drie verschillende routes, van een simpel wandelingetje over vlak terrein tot een ware klauterpartij voor avonturiers. De routes voeren langs tro pische planten, bomen en dieren, moe rassen, riviertjes en een vijftien meter hoge waterval. Een groot deel van de hal is al voor het publiek toegankelijk. De officiële opening is op 1 juni, als Burgers het 75-jarig bestaan viert. De komende jaren zullen een museum, de verblijven van warmtebehoevende dieren, een aquarium, een filmzaal en leslokalen worden aangeschoven. Hof van heden □In het Noorder Dierenpark in Emmen gaat op 10 mei de Hof van Heden offi cieel open. Het is een kassencomplex waarin een beeld wordt gegeven van de ontwikkelingen in de plantenteelt. Glas helder worden de modernste technieken u^t de doeken gedaan. Er zijn ook enkele spectaculaire „vruchten" van het moder ne onderzoek te zien, zoals de tomatoffel (een wetenschappelijk verstandshuwelijk tussen een tomaat en een aardappel). Voorts een appelboom waarvan de vruchten nog dichter bij de stam vallen: de appels worden namelijk niet door de takken gedragen, maar groeien aan de stam. Opzienbarend zijn ook een roze tomaat en een complete rozeplant in een reageerbuisje. In de Hof van Heden groeien en bloeien ook bananen, suiker riet, pinda's, koffie, thee, rijst, pepers en honderd andere bekende tropische cul tuurgewassen. Het Biochron, het mu seum dat de geschiedenis van het leven op aarde vertelt, is uitgebreid met een groot aquarium. □Artis Natura Magistra, zoals de zon dagse naam van de Amsterdamse die rentuin luidt, bestaat honderd vijftig jaar. De oudste „zoo" van het Europees vas teland viert dat op 2 mei met de officiële Hellendoorn. „Elke nieuwe attractie werkt immers kostenverhogend. Dat moet worden doorberekend in de toe gangsprijs. Zoiets kun je niet onbeperkt doen, want dan prijs je jezelf uit de markt". De moordende concurrentie tussen de dagattracties is voor NBT-directeur Cor nelissen aanleiding aan te dringen op méér samenwerking, bijvoorheeld reduc tietarieven en gezamenlijke promotie. Hij wil daarmee voorkomen dat de indi viduele bedrijven elk op eigen houtje de strijd uitvechten tot uiteindelijk vanzelf blijkt welke attracties als eerste het lood je leggen. „In mijn ogen hoeven dat ove rigens niet per definitie de kleintjes te zijn, want die hebben vaak lage vaste kosten". AAD STRUIJS CcidócSouAcmt1 baart de toeristische bedrijfstak zorgen. Omgerekend naar het aantal inwoners heeft ons land - op de staat Florida in de Verenigde Staten na - de meeste pretparken ter wereld. Aan die grote ver scheidenheid op een klein grondgebied ontleent toeristisch Nederland een deel van zijn kracht. Maar de keerzijde van de medaille is dat elke nieuwe attractie de spoeling dunner maakt. Daarom speuren de attractiebedrijven naar nieu we toeristische melkkoeien. Duitsers bij voorbeeld. ult de markt Overigens kan een park het aantal at tracties niet onbeperkt uitbreiden, meent Hans van den Berg van Avonturenpark sa's worden gelokt. Steeds meer parken richten zich nu ook op vormen van ont spanning waarvan de bezoeker iets op steekt. Want dat is de nieuwe trend in het dagtoerisme: een dagje uit mag best leerzaam zijn. Opvallend is dat vooral de dierentuinen druk aan het bouwen zijn. „De dieren parken hebben een achterstand in te ha len", zegt de heer G. Baars, directeur van Ouwehands Dierenpark en voorzit ter van de Vereniging van Dierentuinen. Omdat de dierentuinen het hele jaar ge opend zijn, wordt vooral geïnvesteerd in overdekte voorzieningen. De Nederlandse dierentuinen hebben een beestachtig moeilijke periode achter de rug. In de jaren 1980-1983 bereikte de belangstelling een dieptepunt. De be zoekcijfers daalden toen met meer dan vijftien procent. Maar tevreden stelt Baars vast dat het aantal bezoekers sinds 1986 weer in de lift zit. Dat gaat, zo to nen de grafieken aan, ten koste van het bezoek aan de pretparken. Het aantal be zoekers aan de toeristische attracties is door de jaren heen stabiel gebleken. Maar als het bezoek aan dierentuinen een opgaande lijn vertoont, gaan de be zoekcijfers van de pretparken naar bene den, en omgekeerd. De winst van de ene attractie gaat dus ten koste van de andere. Dat probleem Burgers Busheen tropisch oerwoudje in Arnhem dat langzaam maar zeker vorm begint te krijgen. FOTO: PERS UNIE opening van het Artis Planetarium. In het „sterrentheater" maken de bezoekers een half uur durende reis door het heel al. Het gebouw herbergt ook wisselende tentoonstellingen. De eerste is gewijd aan het onderzoek van ons zonnestelsel. Vaarsafari □Het Safaripark Beekse Bergen verzette letterlijk bergen werk. Voor de aanleg van een twee kilometer lange rivier dwars door het wildpark in Hilvaren- beek is een half-miljoen kubieke meter zand uitgegraven. De vaarweg is op sommige plaatsen tachtig meter breed. Op de oever en op kunstmatige eilaiïdjes bivakkeren 54 verschillende soorten zoogdieren. Bezoekers kunnen aan boord van de Livingstone een half uur durende vaarsafari over de rivier maken. Het project wordt volgend jaar aanzien lijk uitgebreid^ Dierenpark Amersfoort begon in janu-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23