Usui#, v £e«dóc6owiant Weersomstandigheden bepalen succes Zilveren Molenloop JÜ Jeugdbasketbaltoernooi Leiderdorp sterk bezet gl Jjjp™ V 1P! IPSsMi S*f Üli*® s 1 i iiSSiliÜ I „Een hele leuke ervaring" SPORT ZATERDAG 2 APRIL 1988 PAGINA 17 LEIDEN Het succes van de 26e Zilveren Mo lenloop, dit weekeinde in Rijpwetering, is zoals zo vele malen hiervoor weer afhankelijk van het weer. Slechts heel weinig atle ten hebben vooringe schreven, de rest kijkt za terdagmorgen om tien uur uit het raam en besluit dan om zich nog eens om te draaien of om voor 14.00 uur op het Hertog spark te zijn... Dat het zo gelopen is met wat nog geen tien jaar geleden dé voorjaarsklassieker was, heeft alles met de commercie te ma ken. Waar andere organisaties een sponsor vonden om hun evenement uit de anonimiteit te halen, daar hield De Bata ven Leiden lang, erg lang vast aan het principe dat de gewo ne loper niet hoeft te betalen voor de komst van een zich nationale topper wetende at leet. De praktijk heeft echter geleerd dat de gewone loper graag pocht met het feit dat hij/zij naast een topper aan de start gestaan heeft. Mede daar om is vorig jaar met het berei ken van de zilveren editie van de 'Zilveren Molen' schoorvoe tend de geldpremie ingetre den. Een geldpremie die ook dit jaar weer aanwezig is als lok kertje voor toppers die in dit weekeinde niets om handen hebben. Bataven Leiden valt nog steeds buiten het „grote lopen overleg'.' en mag slechts hopen op de kruimels die dat overleg laat vallen. Meestal FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN zijn dit de subtoppers die een test nodig hebben voor een na bij zijnde marathon of zij die (herstellend van een blessure) voorzichtig de draad weer op pakken. Uiteraard wordt het veld voornamelijk gevuld door de regionale top- en subtop atleten. Zeker in de Leidse re gio doen een aantal daarvan goed mee op dit soort wedstrij den zo rond de halve mara thonafstand. Vaak is deelname aan de Zilveren Molenloop een laatste uitstapje naar deze wat langere afstanden alvorens zich weer op de langere baan- afstanden (5.000 en 10.000 me ter) te richten, later in het sei- Goede voorbeelden van deze laatste groep zijn de beide re<- gionale favorieten Theo van der Veer en Jan Laan. Afhan kelijk van het weer zijn zij de twee mannen die het gaan ma ken op de wegen van Alkema de. Is het weer goed dan zal zeer waarschijnlijk ook Aart Stigter aantreden in een laat ste test voor zijn jaarlijkse ma rathon in het Westlandse. Stig ter is gezien zijn staat van dienst in het lopende seizoen, met nog vers in het geheugen zijn meer dan uitstekende vierde plaats in de „20 van Al phen" dan ook de grootste fa voriet en de grote naam waar op de organisatie hoopt. Van der Veer en Laan echter heb ben beiden hun zinnen gezet op een goede verrichting in de Zilveren Molen, met Laan, met toch een beetje meer ge drevenheid, iets voor. Dit ver dient hij dan door ziin bedoe ling om na een derde en een tweede plaats nu eens te win nen. Van der Veer, relaxed tij dens een uiterst gezellig volks dansfeest: „Ik heb er best zin in, en als Jan hard wil, ga ik wel mee om te kijken hoe we elkaar op kunnen jagen. Die duizend gulden, dat haalt nie mand, dus daar laat ik me niet gek door maken". Duizend gulden is er beschik baar voor degene die het pres teert om als eerste binnen het uur de Zilveren Molenloop af te leggen. Gezien het par- koursrecord dat slechts acht seconden daarboven zit niet helemaal oninteressant, maar als men bedenkt dat Cor Lam- bregts die tijd verwezenlijkte in de periode dat hij ook in de „20 van Alphen" en de „CPC" parkoursrecords vestigde die nog steeds staan, dan weet ie dereen dat er iets bijzonders moet gebeuren om in Alkema de onder het uur te lopen. „Dan moeten ze eerst eens wat aan die wind doen die altijd op de laatste drie kilometer tegen waait", is het oordeel van Ba taafse favoriet Henk Ravens- bergen. Met Kees van Klink en Jaap van Duivenvoorde vormt hij een trio dat onder leiding van trainer Bram Was senaar langzaam maar bewust naar een marathon aan het toewerken is. De Zilveren Mo len past daarin uitstekend, met name voor Van Klink, die dit jaar nog alleen naar de 42.195 meter op weg is. Ravensber- gen weer: „Vorig jaar heb ik het geprobeerd en toen moest ik afhaken met een rugblessu re, nu doet Kees gooi en volgend jaar doen willen doen", het Bataafse marathon kwar tet nog steeds niet gevormd is. GERT VELTHUIZEN LEIDEN Cor Nieraad is deze week uiterst te vreden teruggekeerd van de veertien dagen duren de Euroloop waaraan hij met een Nederlandse ploeg deelnam. Nieraad won met zijn acht mede- lopers, waaronder de Lissenaar Peter van Denzen en de De Zilker Ad Ulijn, de eerste prijs in het kilometer klasse ment met een totaal van 3385 kilometer. Het was de derde keer dat de Eu roloop, een loopevene ment ter gelegenheid van het opstellen van de Europese grenzen in 1992, werd gehouden. De Nederlandse ploeg nam voor de eerste maal deel. De Euroloop ging voor Nie raad op 15 maart in Brussel van start. De echte wedstrijd begon echter pas in Luxem burg, waarheen de in totaal 17 deelnemende ploegen van af Brussel, Bonn en Straats burg waren komen lopen. „We deden voor het eerst mee en wisten niet dat de wedstrijd pas in Luxemburg echt van start ging. Daardoor zijn we in het stuk van Brus sel tot Luxemburg iets te hard van stapel gelopen", al dus Nieraad. Het kon niet voorkomen dat de Neder landse ploeg in de finish- plaats Cap d'Agne de witte trui, behorend bij het kilome ter klassement, voor zich opeiste. Een makkie was dat overigens niet. „Aan het be gin van de laatste dag ging Spanje nog aan de leiding. Door op die dag met de gehe le ploeg te gaan lopen en met zijn allen de hele dag door te lopen, soms tot bloedens toe, hebben we de Spanjaarden verslagen". Voor Nieraad zelf was er overigens ook nog een per soonlijk succes. Hij werd in het individuele klassement tweede, achter „de niet in te halen" Fransman Henry Thi bet. Nieraad ging pas na ruim CorNieraad teireden terug van Euroloop: een week lopen bewust voor een ereplaats. „Op dinsdag 22 maart stond ik tot mijn ver rassing jüerde in het klasse ment. Toen heb ik er een schepje bovenop gedaan. Naast mijn „verplichte" 30 kilometers en de ongeveer 10 die ik al extra liep, heb ik er dagelijks nog 20 bijgedaan. Pas op de laatste dag, in de slotkilometers moest nummer 3, Dominique Cavel, uitstap pen vanwege kramp, waar door ik hem passeerde in het klassement". Het hele gebeuren is Nieraad opperbest bevallen. „Er was veel poéspas omheen. We werden vergezeld door een hele karavaan met sponsors die voorlichting gaf op de scholen over de Euroloop en de Europese Gemeenschap. Het leek de Tour de France wel, zeker door de talrijke huldigingen op allerlei plat formpjes, compleet met recla me en opnamen voor de Franse radio en televisie". Iets minder prettig vond Nie raad de talrijke ontvangsten en de vele interviews. „We moesten telkens na het ei genlijke lopen opdraven voor ontvangsten bij burgemees ters, op scholen, voor krante interviews en allerlei huldi gingen. In het begin waren al die ontvangsten nog wel aar dig, maar op een gegeven moment ken je de toespraken wel. En ander een nadeel van het circus om het lopen heen was dat we vaak pas laat naar ons bed konden. Maar de wekker liep de vol gende morgen wel gewoon om half zeven af en we- moesten gewoon elke dag onze kilometers maken". En over de Nederlandse inbreng in de Euromarathon: „We de den nu maar met een ploeg mee. Dat zouden er best twee' of meer kunnen zijn, terwijl, er voor Nederlandse bedrijfs takken in de reclame-kara vaan natuurlijk kansen lig gen om reclame te maken. Bijvoorbeeld door ons spullen, aan te laten bieden aan dë' burgemeesters eri op de scho len". Nieraad vindt het meedoen aan de Euromarathon zeker iets om te herhalen. „Ik weet niet of ik volgend jaar mee doe, maar ik zeg niet niet. Het was al met al een hele leuke ervaring. Ik vond het prachtig om Frankrijk op zo'n manier te kunnen zien. En wat het lopen betreft zul len we ons volgend jaar tot Luxemburg een beetje moeten sparen, dan halen we misschien een nog beter re sultaat". ERIK HUISMAN m mw LEIDERDORP Het jaarlijkse internationale McDonald's jeugdbasket baltoernooi van Leider dorp zit weer in de lift. Na de wat teleurstellende af leveringen van de afgelo pen twee jaar belooft de zevende editie, die vol gende week dinsdag in sportzaal "Op Dreef" van start gaat, de voorgaande toérnooien te overtreffen. Een eerste aanwijzing dat het dit jaar een bijzonder evenement gaat worden is het deelnemersveld, dat voor het eerst vijf buiten landse ploegen telt. Lei derdorp heeft daarbij niet op een kilometertje meer of minder gekeken. Het Griekse PAOD Thessalo niki, het Joegoslavische Slovan Ljubljana en Sanda Basket uit Zweden zorgen voor een ijzersterke bezet ting. Titelverdediger Bir mingham komt daar nog bij, terwijl België (dit keer met bekerhouder Racing Mechelen) al jaren garant staat voor een sterke ver tegenwoordiger. Rein Paulides, als coach van de Leiderdorp junioren al een aantal jaren de grote kracht achter de toernooi-organisatie, heeft de negatieve spiraal van de voorbije edities kunnen ombuigen. „Drie, vier jaar ge leden zaten we met het toer nooi aan onze top. Leiderdorp had een goed team en zowel de Belgen, met de spectaculai re Ronny, Bayer, als het met jeugdinternationals volgestopte Canadians zorgden voor wed strijden waarover nu nog ge sproken wordt", aldus Pauli- dès. „Daarna is er een beetje de klad ingekomen. De kwali teit van de teams werd minder en daardoor ook de publieke belangstelling. Ik denk dat we nu over het dieptepunt heen zijn. Uit België kregen we zelfs verschillende aanmeldin gen, voor volgend jaar hebben we al een Amerikaans team op de wachtlijst staan. De komst van de Grieken is uniek, het geeft een nieuwe dimensie aan het toernooi". Paulides heeft zijn eigen team, dat voor het eerst sinds in 1984 het toernooi werd gewonnen weer een kans maakt op een finaleplaats, ingedeeld in eén poule met PAOD en Birming ham. De Engelsen zijn al zo'n vijf jaar vaste klant in Leider-, dorp. „Dit jaar zou wel eens de laatste keer kunnen zijn. Bir mingham is wat minder dan vorig jaar, toen ze in de finale wonnen van Mercuriüs", be denkt Paulides. Leiderdorp mist volgende week forward Jeroen van' Veen, die met Oranje uitkomt in het kwalifi catietoernooi voor het Euro pees kampioenschap. In de anaere poule durft Pau lides geen favoriet aan te wij zen. Van de Belgen wordt veel verwacht. Ronny Bayer maak te drie jaar lang naam voor zichzelf en zette in 1985 de kroon op het werk door in een memorabele finale met 44 punten (waaronder elf drie punters) de wisselbeker te ver overen. Dit keer is het de beurt aan jongere broer Paul („In aanleg beter dan Ronny", aldus Bayer Sr.) om de Leider- dorpse harten te stelen. Racing Mechelen, met drie jeugdinter nationals in de gelederen, is in ieder geval sterk. De Joegoslaven van Slovan vielen eerder al eens door de mand, maar de kadetten van drie jaar terug zijn nu vol groeide knapen geworden. Joegoslavische jeugdteams leg den beslag op alle Europese bekers, zodat ook van de ju nioren uit Ljubljana het een en ander verwacht mag worden. „De Zweden zijn de grote onbekenden", stelt Paü1- lides, „wij hebben over hen nauwelijks informatie. Af wachten dus, in Zweden wordt steyig gespeeld. En gedronken natuurlijk, maar ik verwacht gèen uitspattingen". De deelnemers zijn ook dit jaar weer ondergebracht bij gastgezinnen. De hernieuwde interesse in het toernooi bleek ook bij het onderdak brengen van de gasten. „Wij hebben nu zelfs mensen op de wachtlijst moeten zetten, vorig jaar was het nog andersom. Toen kon den we de spelers pas op het laatste moment kwijt", stelt Paulides tevreden vast. Het toernooi start dinsdag avond om 19.00 uur met het voorstellen van de ploegen, waarna Birmingham de titel- verdediging begint met de wedstrijd tegen Leiderdorp. Op woensdag en donderdag beginnen de wedstrijden al om 9.00 uur 's ochtends. Woens dagavond speelt een selectie van de „toernooistars" tegen de rolstoelbasketballers van Leiderdorp. De finale is don derdagmiddag om 16 uur. Het team van Birmingham dat volgende week de titel verde digt in het jeugdbasketbaltoer nooi van Leiderdorp. FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan On- vlee Buitenspel De gebeurtenissen rond het handbaltreffen tussen Fore- holte en E&O, afgelopen zon dag, voerden het ongeveer honderd-koppig publiek wel haast terug naar de zeventien de eeuw. De tijd van Ger- brand Adriaenszoon Bredero (1585-1618). De tijd dus van onder andere „De klucht van de molenaar". Oh ja, en die „van de koe". Het publiek vermaakte zich in elk geval zeventiende eeuws met de hoempa, maar vooral de poeha rond het al of niet mogen inzetten van de niet speelgerechtigde „im port" Bult/Knigge. De bedrij ven waaruit de klucht was opgebouwd in volgorde: wel inlopen; discussie aan de tijdwaarnemerstafel; duo loopt niet mee op; duo achter de netten en naast de bank; boze begeleidster; haastig ge telefoneer; verlengde rust; in tocht lid van de scheidsrech- terscommissie; blije begeleid ster; spel stilleggen en arbi traal conclaaf; zingende orri- roepster; afdruipend commis sielid; juichend E&O wier pen de toeschouwers heen en weer tussen hoop en „teleur stelling". Buitenspel (2) Genoten werd er door het le gioen. Niet echter door de echte sportliefhebbers. Voor hen had de hele vertoning meer iets van een treurspel. Met als dieptepunt het, tot de laatste twintig competitiemi nuten toe, hardnekkig probe ren om beide „kanjers" mee te laten spelen. Voor die echte handballiefhebbers is het te hopen dat de louter om het principe gevoerde strijd tus sen de bond en Foreholte met het nu bereikte eind van de competitie ook een slot vindt. Want bij handbal gaat het nog steeds om het gooien van bal len in het net achter de doel palen in plaats van het zoe ken van mazen in dat net. Dan worden de vertoningen in Voorhout misschien met recht weer echte blijspelen. Iets waar de hoofdrol spelen de, maar zondag nog buiten spel staande dames Knigge- /Bult en begeleidster Plug, gezien de uitdrukkingen op hun gezicht, ook weinig be zwaar tegen zullen hebben. Dan horen ze er weer nor maal bij. En staan ze niet meer buiten spel, ondanks dat de gelijkna mige 11-handbalregel al tijden geleden afgeschaft werd. Stijl Je hebt erebogen en erebogen, dat werd dit weekeinde wel weer eens heel erg duidelijk. Neem nu die door waterpolo- coach Piet Reedijk gevormde boog. Leuke poging hoor, daar niet van. Maar om nu te zeg gen dat deze traditionele te waterlating het zoveelste kampioenschap van AZC nu meer glans bijzette. Nee, dat niet. Daarvoor oogt het toch allemaal wat te stijf. Missen we de souplesse. En de correc te stijl. Zaken die op diezelfde zater dagavond in Katwijk dus be ter verzorgd bleken. Want: hoe je ook mag denken over het hier fotografisch vastge legde drankmisbruik in de sport, feit is en blijft dat bas- ketbalcoach Han Wallaart ti tel en promotie van ziin Grasshoppers-dames wel de gelijk soepel en stijlvol van een keurig klassieke ereboog voorziet.. Interessant Het Paasweekeinde staat in de voetbalwereld sinds jaar en dag te boek als een weekeinde waarin veel, zo niet bijna alle beslissingen vallen. Een kwa lificatie die voor dit weekend echter niet opgaat. Daarvoor viel er de laatste weken te veel regen, staan er in sommi ge afdelingen ook wat te wei nig duels op het programma vermeld. Desondanks vallen er voor de gemiddelde lief hebber van het spelletje van daag en overmorgen wel de gelijk de nodige niet van be lang ontblote duels te zien. Vandaag op het Rijnsburgse Sportpark Middelmors, bijy voorbeeld. De geelzwarte Boys ontvangen daar Noord- wijk en Wij van Hutspo(r)t denken dat de verliezer defi nitief afvalt in de titelrace. Geachte lezer, lieve lezeres, u ziet het. Pasen mag dan niet het echt beslissende weekein de zijn zoals dat de laatste ja ren gebruikelijk was gewor den, interessant wordt het wel op de voetbalvelden. FOTO: KEES VAN DEN BURG Tenminste: als de natte narig heid die zich de afgelopen maanden 'winter' heeft ge noemd, niet opnieuw roet in het dit keer met veel eieren gelardeerde eten deponeert.. Stijl- Stijl (2)... Blijft het werkelijke spekta kel op paaszaterdag beperkt tot één treffen, tweede paas dag staan er op bijna alle, fronten wel interessante wed strijden geprogrammeerd. Zo treedt hoofdklasser UVS aan tegen R VC. En de ploeg moet dan voor de volle winst gaan, wil het niet heel erg moeilijk gaan worden voor de blauw- witten. En dan natuurlijk Roodenburg Alphense Boys. Goed, Westlandia doet nog mee in die tweede klasse, maar de winnaar van deze wedstrijd gaat natuurlijk heel ver komen. Zoals ook Altior hoog kan gaan scoren, als ten minste van DOSR wordt ge wonnen, en SVLValsnog mee kan gaan doen om het kampi oenschap als in klasse vier DOCOS wordt bedwongen...

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17