Noordwijk overweegt invoeren baatbelasting Noordwijk heeft haast met bouw nieuwe school Rijnsburger overleden OM PARKEERVOORZIENING TE BEKOSTIGEN -1 LEIDEN OMGEVING QeidócOowumt ZATERDAG 2 APRIL 1988 PAGINA 15 Pandabeer versterkt deDuinrell-kikker De voorzitter van het Wereld Natuur Fonds, de heer J. Halbertsma (links) heeft op Duinrell in Wassenaar met de inworp van een gulden de zogenoemde wensbron in gebruik gesteld. De wensbron werd vorig jaar voor het eerst op het attractiepark neergezet en de baten zijn toen naar de stichting AVO Nederland gegaan. Deze stichting zet zich in om de gehandicapten in Nederland aan werk te helpen. Dit jaar besloot de directie van Duinrell de opbrengst van de wensbron, waarin men geld kan gooien, be schikbaar te stellen aan het Wereld Natuur Fonds. Dit jaar wordt het symbool en mascotte van Duinrell, de kikker, ook regelmatig verge zeld van het symbool van het Wereld Natuur Fonds, de pandabeer. Op Duinrell is ook een winkeltje van het WNF geopend. FOTO: JEROEN DE JONG Bezwaren tegen plannen met Boulevardhotel NOORDWIJK Door de hoogte van de nieuwbouw van het Boulevardhotel in Noordwijk raken de bewoners van de Paral lelflat hun uitzicht kwijt. Dat is het belangrijkste bezwaar dat de Vereniging van Eigenaars Parallelflat heeft tegen de bouwplan nen van het Boulevard Hotel aan de Koningin Wilhelminabou- levard in Noordwijk. Het bezwaarschrift wordt behandeld in de lijke J i Vuurtoren kwijt. Dit wordt veroorzaakt doordat de bouw- tbreidir 5 de vereniging raken i voners hun uitzicht op zee •nt' hoogte van de uitbreiding van het Boulevardhotel elf meter ho ger is dan oorspronkelijk in het bestemmingsplan is vastgelegd. De vereniging behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eisen als de plannen doorgang vinden. Een tweede bezwaar van de vereniging is het aantal parkeer plaatsen dat bij het hotel komt. Er komen 124 hotelkamers maar slechts 86 parkeerplaatsen. Dit betekent volgens de vereniging dat de toegenomen parkeerdruk in de omgeving tot ongewenste toestanden leidt. Het bezwaarschrift van de eigenaarsvereniging wordt onder steund door twee bezwaarschriften van bewoners van de Paral lelboulevard. RIJNSBURG/LEIDEN De 44-jari- ge fietser uit Rijnsburg die dinsdag middag werd aangereden op de huis overleden. De man kon kelijk na onderzoek in het Diacones- senhuis terug naar huis. 's Avonds werd hij onwel, waarna de man naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den werd gebracht. Daar overleed hij. De officier van justitie is gewaar schuwd door de Rijnsburgse politie, maar heeft geen aanleiding gezien voor een nader onderzoek. De naam van de Rijnsburger wordt door de po litie niet vrijgegeven. Alphense pomphouder ontsnapt aan overval ALPHEN AAN DEN RIJN De beheerder van een benzinestation aan de Euro pasingel in Alphen aan den Rijn is gisteravond even na negen uur ontsnapt aan een overval. Een man met een bivakmuts op en een ijzeren staaf in de hand wilde vlak na sluitingstijd het kantoortje van de pompbediende bin nen gaan, maar de deur was al gesloten. De pomphouder belde direct de politie, waar op de man het hazepad koos. Zoekacties van de politie jn de omgeving leverden niets op. NOORDWIJK De ge meente Noordwijk over weegt door het instellen van een baatbelasting de financiering van een grootschalige parkeer voorziening mogelijk te maken. Dat betekent dat alle eigenaren van on roerend goed een bijdra ge moeten betalen voor een nog aan te leggen grote parkeervoorziening in Noordwijk aan Zee. Dat staat in een voorstel over het instellen van een parkeerfonds dat het college van B en W aan de gemeenteraad heeft voorgelegd. Volgens het college is een baatbelasting een reële moge lijkheid om de kosten van het aanleggen van een par keervoorziening te verhalen op de belanghebbenden. De gemeentewet maakt een der gelijke belasting mogelijk. Behalve het heffen van baat belasting wil de gemeente Noordwijk ook een parkeer fonds gaan vormen. Dit fonds dient eveneens om de aanleg van parkeerplaatsen te finan- reenkomsten, denkt het Noordwijkse college. Ieder een die een bouwplan in Noordwijk aan Zee wil reali seren is verplicht voor vol doende parkeerplaatsen te zorgen. In sommige gevallen is het voor de bouwer onmo gelijk om aan deze parkeereis te voldoen. Er komt dan de mogelijkheid om vrijstelling te krijgen door een overeen komst aan te gaan met de ge meente Noordwijk. Tegen be taling verplicht Noordwijk zich binnen een bepaalde tijd en afstand van het gebouw parkeerplaatsen aan te leg gen. Per parkeerplaats wordt 8.600 gulden betaald. De op brengsten van deze overeen komsten worden in het par keerfonds gestort. Noordwijk wil wel dat de parkeerove- reenkomst een noodoplossing blijft. Uitgangspunt blijft dat elk bouwplan voorziet in ei gen parkeerbehoefte. Het col lege wil het gebied waarop het parkeerfonds betrekking heeft, voorlopig beperken tot het bestemmingsplan Noord- boulevards. Mocht de ge meenteraad besluiten tot het' instellen van het parkeer fonds en ook tot het heffen van baatbelasting dan moet een gedeelte van de parkeer- bijdrage worden terugbe taald, vindt het college van B en W. Het collegevoorstel wordt be sproken in de commissie fi nanciën op 13 april. sportuitslagen Biljarten Veen en Rijnstreek: C1 poule A: De Plas 21-97 (k). RBV 21-92, Rijnegom 21-70, De Sport 21-70, 't Fort 21-69, De Band 21-68, Nw. Wetering 21-67, Jacobswoude 21-55. C1 poule B: 't Scheepje 21-91 (k). De Schelp 21-84, Rijnegom 21-73, RBV 21-69. Sport 18-81, Rijnegom 18-77, Jacobswou- Sport 20-84 (k), Jacobswoude 20-82, Wetering 20-82. 't Fort 23 20-74 De Drie sprong 20-74, t Fort 29 20-70, OVH 20-70, R.A.Veen 20-67, Rijnegom 20-63, De Kroon 20-63, Monopole 20-39. C2 poule B: De Kroon 20-93, Rijnegom 20-88, De Drie sprong 20-80, 't Fort 20-79, 't Scheepje 20- 67.5. De Verg. Vos 20-64, RBV 20-64, R A- Veen 20-65, Jacobswoude 20-63, Wester haven 20-58,5, De Sport 20-50. C3: De Plas rago 22-99, RBV 90 22-84, 't Scheepje 22- 80, DVH 21-72. C5: Manege 106 18-114 (k), Monopole 18-91, Manege 102 18-81, De RBV 7 18-70, De Verg, Vos 18-67, DVH 18^ 67, De Band 5 18-58, De Sport 18-43. Drie- 't Fort 19 22-75, 't Scheepje 22-62,5, DVH 22-61, Rijnegom 14 22-55. MOGELIJK ONTEIGENING GROND KATHOLIEKE KERK NOORDWIJK Noord wijk wil snel beginnen met de bouw van de school voor voortgezet openbaar onderwijs. Op 1 september 1989 moet een gedeelte van de school klaar zijn. Aangezien Noordwijk nog maar wei nig tijd tot haar beschik king heeft om de bouw op tijd af te ronden, houdt het college van B en W vast aan de lokatie Rede rijkersplein. Daar ligt nu een dierenweide. Aanleiding tot de grote spoed die Noordwijk achter de bouw wil zetten is een gesprek met ambténaren van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Daaruit bleek dat Noord wijk direct met de definitieve school kan beginnen. De ge meente moet de benodigde acht miljoen gulden zelf lenen. Het volledige bedrag wordt in de komende jaren door het mi nisterie terugbetaald. Het voordeel is dat Noordwijk niet hoeft te wachten tot er op de begroting van het ministe rie ruimte is voor de bouw van de nieuwe school. In dat geval zou er pas in 1991 geld be schikbaar zijn voor de bouw van. de school, die tot die tijd ondergebracht zou moeten worden in een tijdelijke behui zing. Overigens moet staatsse cretaris Ginjaar-Maas nog toe stemming verlenen voor deze versnelde bouw. Mocht zij het plan afwijzen dan zal de Noordwijkse school toch nog gebruik moeten maken van noodlokalen. Om de bouw van de school voor september 1989 mogelijk te maken moet Noordwijk snel een definitieve keuze maken voor de lokatie van de school. Enkele maanden geleden koos het college van B en W voor de plaats waar nu de dieren weide aan het Rederijkers- plein ligt. De commissies ruim telijke ordening en onderwijs wezen het college op een ge schikte plaats aan de Duinwe tering. Het college houdt echter vast aan de lokatie aan het Rederij kersplein. De lokatie aan de Duinwetering is minder ge schikt omdat dan het bestem mingsplan moet worden gewij zigd. Dit kan binnen twee maanden zijn gebeurd, maar het college verwacht bezwaar schriften. De school komt schuin tegenover woningen aan de Duinwetering te liggen en de bewoners daarvan zul len zeker overlast vrezen van bromfietsende scholieren. Het risico is dan groot dat de bouwvergunning pas in augus tus 1988 kan worden verleend. Aangezien het college ver wacht voor de bouw toch ruim een jaar nodig te hebben, zou dit te laat zijn. Verder is de lo katie aan de Duinwetering te klein. Er moet al in drie bouw lagen worden gebouwd en er blijft nauwelijks ruimte over voor een fietsenstalling. De mogelijkheid om in de toe komst de school met tien pro cent uit te breiden is op die plaats onmogelijk. Volgens B en W kan op het Rederijkersplein sneller be gonnen worden met de bouw. Het bestemmingsplan laat de mogelijkheid om een school te bouwen toe zodat bezwaar schriften van omwonenden weinig oponthoud kunnen veroorzaken. Voor de dieren weide zelf denkt de gemeente een plaats te kunnen inruimen in de buurt van het Gruene- pad in de wijk Boerenburg. Verder is de lokatie aan het Rederijkersplein groot genoeg voor de school. Het enige probleem is dat de RK kerk eigendom is van eën gedeelte van het terrein. Tij dens oriënterende gesprekken is gebleken dat het kerkbe stuur niet staat te springen om de grond te verkopen ten be hoeve van een openbare school. Mocht er geen over eenstemming worden bereikt met het kerkbestuur dan over weegt Noordwijk om de grond te onteigenen. Een dergelijke procedure kost twee tot drie jaar maar aangezien de school in twee fasen wordt gebouwd in 1989 wordt begonnen met brugklassen en mogelijk enkele tweede klassen hoeft de school niet in een keer klaar te zijn. Het tweede ge deelte wordt dan op de grond van het kerkbestuur gezet waardoor de onteigeningspro cedure geen struikelblok voor de bouw hoeft te zijn. De openbare school kan verder straks gebruik maken van de sporthal van de voetbalvereni ging Noordwijk. Geiten maken zich nuttig in EMM-tuin Het leek zo'n slim idee van EMM-veilingmeester Dré Aker boom. In het veilingblad en een plaatselijk huis-aan-huisblad was het al uitgebreid aangekondigd; de voortuin van de vei ling was zó duur in onderhoud, dat er iets op verzonnen moest worden. Het plan was daarom het gazon om te tove ren in een omheinde dierenweide met een verplaatsbare stal, zodat de dieren de siertuin als het ware zelf zouden onder houden. Veenders die grazende dieren zoals schapen, koeien of geiten voor dit goede doel beschikbaar wilden stellen, konden deze gistermiddag om twee uur bij de veiling bren gen. De familie Van Zaal van het Zuideinde was er als de kippen bij. Even na het afgesproken tijdstip arriveerden zij met een tractor met drie geiten bij de gloednieuwe dierenweide. De geiten maakten zich op het terrein direct „nuttig" door met smaak op de planten aan te vallen. Helaas voor hen bleek het hele dierenweideplan een 1-aprilgrap te zijn. Hoewel, de belangstelling die de aanwezigheid van de drie geiten op het veilingterrein van een aantal Veense kinderen trok, toont aan dat het idee van Drè Akerboom voor een dierenweide wel licht zo gek nog niet is. Gisteren werden er overigens in de regio ook 1-aprilgrappen uitgehaald aan de Herenstraat in Voorhout, op het Meubel plein in Leiderdorp en bij voetbalvereniging Bernardus in Ha- zerswoude. FOTO: WIM VAN NOORT IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Onder redactie van Ton Pieters. Morgen is het Pasen! Dat welkome gelegenheid om zeiden ze 62 jaar geleden, een typisch dichtwerkje op paaszaterdag 3 april uit het derde decennium 1926 ook. De redactie van van deze eeuw te publice- het „Geïllustreerd Zon- ren: een „klokkendans", i" vond dat een ter begroeting van de WEET U NOG WEL: „De tol te Leiderdorp". heerlijke Paastijd. De dichter wilde waarschijn lijk zijn ware naam weg stoppen en noemde zich om de een of andere re den „Audegemmenaar". Desondanks klonken bij hem de klokken aldus: „Zachtekens laat zich een stemmeken hooren, Een tweede en een derde die volgen het snel. Dartelkens (jawel;dartelkens) komen ze en vluchten den to- En kakelend weder beginnen ze hun spel. Ze doen het alsof ze drie zus- terkens waren, Die tat'ren en snat'ren en babb'len te gaar, Die giech'len en woordenge- tater niet sparen, En stemmekens klinken doen helder en klaar. Ze doen het alsof ze drie zus- terkens waren, Die dansen en springen en hupp'len meteen graag aan om te verwijzen naar Godfried Bomans, die in de dertiger jaren nonnetjes tij dens het zingen van de getij den in de kapel had horen re citeren. Dat was in de Haagse Molstraat, waar zijn „tante Wies" een onaards leven leid de als „een heilige met een kindergezicht". „In de verte hoorde ik muizen piepen..." Alsof ze een stukje kaas had den ontdekt. Dat was nog eens wat anders dan klokjes. Maar dit alles komt niet weer om. Ook geen zusterkens meer die hun wonden verdo- Veel had het Zondagsblad te gen Pasen 1926 niet te bieden. Het toonde de leergierige abonnees van De Leidsche Courant een aantal foto's van oude strijdhelmen en wapen rustingen „uit den ouden tijd met den toen gebruikelijken gevechtsvorm van man-te gen-man, maar de rijke dra gers stelden er prijs op, dat hun wapentuig ook fraai van uitzicht was. Te meer wa§ dit het geval, omdat het ook ge bruikt werd bij de tournooien, waar het aan praal niet ont brak". Het tuighuis te Berlijn bezat vele interessante stuk ken met stoot- en stormhel men, stormhoeden en borst stukken uit die oude tijd rond de 15e eeuw. Hoe ver lag dat alles achter ons! Nog wat scherts na een Goede Week: „Wanneer, Sonja, heb je je man leeren kennen?" Sonja: „Ik heb hem pas goed leeren kennen, toen ik hem om huishoudgeld vroeg". „Chlodomir", fluisterde de gravin angstig tot haar ge maal. „Chlodomir, ontwaak en ga eens zien in de zaal hiernaast; ik hoor inbrekers". PAPPENHEIMS: „Volledige wapenrusting van een Pap penheimer kurassier". En klett'ren en plett'ren met helder gebaren, En trippelen voort op de stra ten van steen. Al rapper en rapper en vlug ger dan eerst Weerklinkt hun 'gedans en getrippel in 't ronde En eindelijk trager en zachter van geest Vallen ze stil en verdooven ze hun wonden". De Audegemmenaar had een goede kijk op de zusterkens. Zo waren de zusterkens nog eens in die goede ouwe tijd. Ik weet "niet of de dichter reli gieuzen op het oog had, of drie meisjes uit één gezin. De eerste mogelijkheid grijp ik Auto-handelaar: „Ik verzeker u, mijnheer, In dezen wagen zult u zich voelen alsof u thuis waart". Pantoffelheld: „Eh... hebt u geen ander soort?" PALESTINA: „Ook Palestina wordt meer en meer een modern land. Tell-Aviv, de eenige stad die alleen door Joden bewoond wordt, staande op een plaats die vóór vijftien jaar nog slechts woestijn was, heeft ook reeds haar verkeersagent". „Zwijg, vrouw", gebood de eigen klapekstertje, hoor", edele graaf. „Wat! Zou jij wil- „Maar meisje, ben je niet goed len dat een man van mijn hij je hoofd om een flesch stand zich afgaf met zulke benzine vlak bij het gasstel te plebejische indringers? Dat zetten? Daar komt een onge- En hij trok de de kens over zijn hoofd. „Vroeger noemde je me je vo geltje", snikte zij. „Dat doe ik DeKeukelaar: „Waarom nogzei hij. „Ben ik dan je heusch nog je vogeltje?" vroeg zij hoopvol. „Welze- ,Hè, mevrouw, ik niet dat u zoo bijgeloovig zooeven hier?" Strij- pels: „Ik had den huissleutel vergeten". DeKeukelaar. „Af ker", sprak hij. „Je bent mijn te geven zeker?"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15