Albert Gillissen beleeft en doorvoelt de nieuwe trends Bolt je gaat zijn eigen gangetje aan tafel hond zoekt: huis dienstuerlening dagpuzzel LEIDEN OMGEVING £eidóc2outant ZATERDAG 2 APRIL 1988 PAGINA 14 ETIQUETTE VOOR YUPPIES, ULTRAS EN ANDERE TRENDVOLGERS Een Yuppie is een gezellige vent en in bijna iedereen schuilt wel iets van een Ultra. Pas op voor de WIND, de Walgelijk Introverte Namaak Dreutel. Dat is een vieze verschijning zonder gesprekswaarde, die alleen maar be hoefte heeft aan de omgeving van trendy publiek. Wijs heden van Leidenaar Albert Gillissen. Een deskundige op het gebied van trends. Deze week verscheen van zijn hand Typisch Trendy, een boekwerkje vol etiquette-re- gels voor Yups, Ultra Consumers en andere trendvolgers. LEIDEN „Yuppies en Ultra Consumers bestaan wel degelijk", zegt de student communicatie wetenschappen en auteur van het boekje Typisch Trendy, Albert Gillissen. Zelf noemt hij zich een Ultra Consumer, droomt nog altijd van een Am sterdams grachtenpand, heeft een redelijk trendy keukenbar en een iets minder trendy auto, een bijna tien jaar oude Peu geot 504. „Als nu maar veel mensen mijn nieu we boek kopen, kan ik me eindelijk eens een Saab Turbo aanschaf fen". Een trendvolger zijn. is vol gens de schrijver-student iets dat in het hart verankerd zit. „Je hebt de elementaire be hoefte om een nieuwe trend te doorvoelen en te beleven. Zoiets is niet te leren. Je bent zo of niet. Wat aan de buiten kant te zien is, een Bretonse schipperstrui, een snel Ita liaans gesneden pak. bretels of een ruitjescolbert, is slechts de reflectie van dit innerlijk gemoed". Volgens Gillissen moeten echte trendvolgers wel enorm oppassen voor de in hun omgeving verkerende naöpers. „Die doen alsof ze trendy zijn, kijken naar an deren en kopen vervolgens nog de verkeerde stropdas ook". In zijn nieuwste boekwerkje geeft de student-auteur een vrij volledige opsomming van dit soort minkukels. „Die bandieten die een trend mis bruiken vooi^ hun eigen cri minele praktijken", zegt hij met lichte stemverheffing. De YULCH. de Young Ugly Leazy Cheater, bijvoorbeeld. Dat is een akelig mens die er voortdurend op uit is om trendvolgers financieel een poot uit te draaien Ook over de WALG heeft hij geen goed woord over. „Dit is een Wetenschappelijk Afgezakte Leeghoofdige Groepert. Ie mand die volstrekt saai, kleurloos en slaapverwek kend is". Maar de ergst denk bare mens is volgens Gillis sen de BRAAK, de Bijzonde re Rondom Aardslelijke Af- leggerige Kleppetrekker. Een gemeen en vals sujet die de trendvolgerswereld gebruikt als dekmantel voor minne praktijken. Eerder Voor deze minkukels heeft Gillissen het boekje dus niet gemaakt. Zijn handleiding is louter bedoeld voor de echte trendvolgers. Albert Gillissen schreef Typisch Trendy in het kielzog van Turbo Taal („maar mijn eerste Yuppie boekje, ook vol met turbo af kortingen, verscheen wel eerder dan Kuitenbrouwers kassucces") en van de beken de etiquetteboeken van Amy Groskamp-Ten Have en Inez van Eyk („Hoe hoort het ei genlijk" en „Hoe gedraag ik me en blijf tqch mezelf"). Al- bert Gillissen schreef in te genstelling tot deze illustere voorgangers zonder enige pretenties. „Typisch Trendy is een cadeauboekje", zegt hij. Maar hij houdt wel de moge lijkheid open om eventuele reacties en vragen te bunde len. Dus toch een lichte nei ging om een trend-goeroe te worden Albert Gillissen: „Ach nee, dat niet. Maar ik voel me wel een trendvolger. Ik ben zelf het type van de Ultra Consu mer. Ik geef graag geld uit, heb een grillig koopgedrag en maak er geen probleem van om rood te staan op de giro. Ik hou van hard wer ken en geniet intensief van mijn vrije tijd. Van een dag ranzen en vies doen op de bank krijg ik altijd enorme spijtgevoelens". Veel van het sociale leven van de trendvolger speelt zich af in bars en restaurants. Want een trendvolger is geen thuiszitter. Daarom gaan de meeste gedragsregels ook over eten, drinken en contac ten leggen. Typisch Trendy is een pleidooi voor het praten met vreemden. „Gooi verlegenheid, gêne en onzekerheid overboord. Het tijdperk van schaamte en on derdanigheid is voorbij. Stap rustig op een dame of een heer af waarvan u denkt: hé, die zou ik weieens wat beter willen leren kennen", schrijft Gillissen, zelf een frequent uitgaander en al jaren bar keeper van wat één van de meest trendy gelegenheden van Leiden heet te zijn (De Branderij). „Dat in contact treden moet niet te hitsig gebeuren. Dus niet beginnen met: „Ik zag jou zitten en dacht, die praat ik wel even mijn waterbed in", of „Goedenavond, het is een tijd geleden dat ik zo'n lekker lichaam als het uwe heb gezien" Nee, dat is verkeerd. Zoiets moet met een klein vriendelijk compli mentje, desnoods een leugen tje. gebeuren. Een intro als, „Heeft men al vaker gezegd dat u als twee druppels water op Catherine Deneuve lijkt?", is al veel beter. Hanig gedrag is dus uit den boze. Trendvolger Ook is het volgens Albert Gillissen verkeerd om te koop te lopen met de goede baan die men als trendvolger ongetwijfeld heeft. Opmer kingen als „Zag ik U laatst niet ergens in het ministerie van WVC. toen ik weer eens bij de Secretaris-Generaal moest zijn?" of „Hallo, ik ben general manager. Wat hebt u een aardig bloesje aan", zijn voor blaaskaken en worden zeker niet door trendgevoeli ge functionarissen geopperd. Het werk (beter gezegd de job) is volgens Albert Gillis sen helemaal niet £o belang rijk. „Volg gewoon een een voudige universitaire oplei ding en klim vervolgens in een degelijk bedrijf op, zodat u veel geld verdient'is zijn advies. Rijk worden is niet het uit gangspunt van een trendvol ger. Eigenaars van sex-lijnen en van paardengokbureau's zijn in de ogen van de schrij ver eerder halve criminelen en bepaald geen trendvol gers. Geld is slechts noodzaak om het leven als trendvolger te leiden. Een wervelend be staan dat is gericht op „niets willen missen". Deze menta liteit ligt ook aan de basis van de vakanties van een trendvolger. Hij wil in een korte tijd een unieke erva ring opdoen en ziet niets meer in een veertien daags verblijf op en langs het strand van een bekende zon- bestemming. Het avontuur proeven en desnoods een beetje ontbering ondergaan. Surviven, dat is het credo. Europa is daarin out. Slechts een sleehondentocht door het noorden van Skandinavie is nog enigszins de moeite waard. Maar de rest is zeker uitgekauwd. China, Nepal en Afrika zijn daarintegen hele maal in. De schrijver:„Een zeer gewil de variant is momenteel het afzakken van een onbevaar bare rivier met een simpel rubberbootje. De inlandse be volking, die schuddebuikend van het lachen bij het zien van zoveel idioterie uit me delijden de „vreemden" dik wijls een maaltijd en onder dak aanbied, wordt als zeer vriendelijk ervaren. De Yup onderneemt deze survivals met zijn LAT-partner, die hij daarna een maand of drie niet meer wil zien. Dat is na melijk functioneel binnen zo'n relatie". Gillissen adviseert de reislus tige trendvolger om zich in uitheemse gebieden als een waardig gast te gedragen. „Beleefd blijven dus. Ga bij voorbeeld altijd op je knieën zitten als je in Afrika tegen een Pygmee praat". Grachtenpand Wonen doe je volgens Albert Gillissen nog het beste in Amsterdam. En dan natuur lijk in een grachtenpand in de binnenstad. Helaas is dit genot alleen voor de happy few weggelegd. De rest moet maar proberen om een zo ac ceptabel mogelijke situatie te Creëeren. En dat betekent natuurlijk wel wonen in het centrum. Want een trendvol ger is een stadsmens pur sang. „Bovendien heeft iede re stad in Nederland wel zijn eigen leuke centrum", troost hij de minder bedeelde trendvolgers. „Zo is de Haag se binnenstad bijzonder tren dy op culinair gebied". En eten is volgens trend-deskun dige Gillissen een heel be langrijke bezigheid. De voor keur gaat momenteel uit naar Japans, de betere Itali aanse keuken en de cuisine Schrijver-student-barkeeper en trend-deskundige A. Gillis sen: „Van een dag ranzen en vies doen op de bank krijg ik altijd enorme spijtgevoelens". FOTO. WIM VAN NOORT sauvage (een culinaire syn these van internationale ge rechten). Gillissen houdt zelf een opzienbarend pleidooi voor de vette bek. „Patatten, goulashkroketten, fricandel- len speciaal en andere vet- kledders brengen een zekere opluchting teweeg bij de culi naire specialist", zegt hij. „De trendvolger leeft zich uit in de snackbar. Hij gaat eigen lijk een beetje op vakantie". Toch raadt Albert Gillissen de trendvolger aan om niet te opvallend in zo'n friettent te verschijnen. „Zorg dat men u niet ziet. Bezoek snackbars die weinig mogelijkheid bie den om van buiten naar bin nen te kijken en camoufleer uzelf een beetje. Het blijft on aangenaam om als erkend trendvolger gesignaleerd te worden in een snackbar. Dat is hééél nijpend!" FRANS BOTHOF Albert Gillissen. Typisch Trendy. Etiquette voor Yups, Ultra Consumers en andere trendvolgers. No vella Uitgeverij Amers foort, 14,90. r Allergie. Dat was de reden waarom zijn vorige baasje de kater Boltje uiteindelijk naar het asiel heeft gebracht. Ken nelijk ging het niet meer in huis en uiteindelijk moest de kleinste van de bewoners noodgedwongen het veld rui men voor zijn hoestende en proestende baasje. Maar dat wil echter niet zeg gen dat*er iets mankeert aan de bijna negen jaar oude mooie cyperse kater. Hij gaat zoals zoveel van zijn soortge noten vooral zijn eigen gan getje, vertelt medewerkster Corry Berk van het asiel. „Hij is een beetje schuw, niet erg gek op kinderen. Hij ont wijkt ze, blaast soms weieens, maar doet ze verder niets". Aan de andere kant consta- met je raakt erg lief en soms zelfs aanhalig kan zijn. „Hij luistert ook echt naar zijn Boltje is er aan gewend om naar buiten te gaan. Daar doet hij dan ook ijs en we der dienende zijn behoef ten. Boltje is al met al een vooral goedmoedige huiskat die niet erg veel eisen stelt aan zijn baas. Kortom een rustige en gezellige huisge noot. De kater heeft wel zoals zoveel van zijn mannelijke soortgenoten jaren geleden last gehad van blaasgruis. Daar is hij in 1981 voor geo pereerd. Dat probleem is daarmee verholpen. Sinds dien kan hij echter beter g?en droog voer meer eten. ewoon blikvoer verdraagt hij wel prima, aldus Corry Berk. Boltje is een beetje schuw. Drammer Drammer, het nog vrij jonge jonge hondje dat vorige week in deze rubriek stond, ver blijft nog steeds in het Leidse dierenasiel. De afgelopen week verscheen niemand die geïntereseerd was in de hond die met wat extra aandacht een heel gezellig huisdier kan zijn. FOTO: WIM VAN NOORT Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) be schreven, die in het asiel verblijft. De in deze ru briek beschreven dieren zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrijpelij ke, maar soms ook volsla gen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle gezond, heb ben een wormenkuur on dergaan en zijn volledig in geënt Tegen betaling van 115 gulden (inclusief die- ren pas poort) en 35 gulden voor katten tot 12 weken (voor oudere katten gelden bedragen van 45 en 55 gul den) zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjes- laan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di, vr 10-12, 14-17 u; wo, do 14-17 u; za 10-12, 14-16 u, zo en ma gesloten. Kippe-groentesoep - schotel van hamrolletjesspinazie en aardappelpuree - namaakspiegelei Menu bestemd voor tweede paasdag Voor twee personen: 0,5 liter soep (van eerste paasdag, zie krant van gisteren); 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, 450 g diepvries spinazie, 3 eieren, 3 lepels melk, peper, 4 plakjes gekookte ham, 100 g geraspte kaas, zachte boter, nootmuskaat, beschuit, 10 g boter 4 dl melk, 25 g griesmeel, 25 g suiker, 0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker, 2 of 4 abrikozen uit blik met een paar lepels sap. Zet de geschilde aardappelen op met weinig kokend water en zout en kook ze in twintig minuten gaar. Laat de spinazie in weinig kokend water ontdooien. Klop de eieren los met melk, zout en peper. Leg de plakken ham naast elkaar, zet de kaas klaar en vet een ovenschaal in met zachte boter. Giet de aardappelen af en maak er met melk, peper, noot muskaat en zo nodig zout een luchtige puree van. Warm deze puree goed door, leg haar in de ovenschaal en houd deze warm op een pan met kokend water of op een sudder- plaatje. Maak de spinazie af met zout en fijngewreven be schuit en leg de groente op de puree. Maak de roereieren klaar, verdeel ze over de plakken ham en rol deze op. Leg de hamrolletjes op de spinazie. Bestrooi de hele schotel met geraspte kaas en laat deze onder een hete grill of in een voorverwarmde hete oven smelten en lichtbruin bakken. Kook van melk, griesmeel en suiker een vla en laat deze afkoelen. Verdeel de vla over éénpersoons bordjes, strijk er de bijna stijfgeslagen room op. leg daarop een of twee abri kozen en druppel daarover iets sap. Menutip voor morgen: bruine bonen-groentesoep met brood en kruidenboter - yoghurt met muesli en vruchten. JEANNE 768616. Bollenstreek: dr. De Geus. tel. 02522-12422 (hele paas weekend). Katwijk: Opgave tel 412166 215510 en m Maris, tel 218661. Groep 2: Berg- meyer, Pieterse. Van Gent, Taytel- Snel. Sassenheim: dr. De Bögel, tel. 124403. Groep 3: Plei- Spreekuur donderdag 18.00-19.00 uut. Tel. 071-141808. Smit, W. ïruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jür- iens. Fogelberg en Muysenbergh: :a. dr. Fogelberg. tel. 132877 e woensdag 13.00 u. Van Rijn, tel. 314349 dag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. Elisabeth-ziekenhuis). De Geneeskundige Dienst Leiden Keyer. tel. 140124 en zo. dr. Wiers- tel 177461, Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30 en ma. dr. Held, tel. 174955. Kaag - Abbenes -Nieuw Vennep: tel. 02526-72850. Leiderdorp: za. dr. Kemme, tel. 893139. Spreekuur Baars, tel. 2520 Dam. lel. 01717-3960. Warmond - Voorhout: za. en zo. Huisartsen praktijk Hoornweg/Sleeboom. tel. 02522-11393 en ma. dr. De Gijzel, tel. 01711-10834. Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk kade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moeder en kind. Bel tel. 071- 897762, 071-142201 of 033-620244. Het laatste nummer is dag en nacht 4.00 tot 20.00. Niet (raamafdeling: dag. van 15.00- 16.00 u en van 18.30-19.30 u. en van 19.30-21.00 u alleen voor va ders. Kinderafdeling dag. 15.00- 18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. Van der Water. tel. 12921 (hele paasweekend). Sassenheim: dr. Schmidt, tel. 11253 (hele paasweek- i. Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. (het hele paasweekend). Roelofa- rendsveen Praktijk Saeys/van Mier- lo/Roelen/Brock: dr. Saeys, tel. 01713-2217 (hele paasweekend). dag. Jelgersmakliniek: Jongeren- team: za. en zo. 14.00-17.00 u. Op name: werkdagen 16.45-17.45 u.; feestdag. 10.00-11.30 en Van Engelen, tel. 21915 en n Rakers, tel. 45610. groep 3, Eysink Smeets. tel. 32059 en behandeltijden e dr Harderijk, tel. 01727- Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoekuur afdeling verlos kunde: 18.00-19.00 u. De Praematu- renafdeling: voor ouders en familie is na overleg met patiënten doorlo pend bezoek mogelijk Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- Ter Aar - Woubrpgge: z 8104. Nieuwkoop - Noorden: z en zo. dr. Brinkman, tel. 01725- 9301 en ma. dr. Sanders, tel. grote kinderen 15.15-17.00, baby- 01725-1555. op za. en zo. voor drin- gende zaken spreekuur tussen 11.00 en 11.30 en tussen 17.00 en 17.30 uur Hillegom: za. en zo. dr. Osinga, tel. 15613 en ma. dr. Mul ders. tel. 19685. TANDARTSEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeest - Warmonduvr.: dr. Wieringa, tel. 762925, za. dr. Odenklrchen, tel. 132828, zo. dr. hoofd. Bezoektijden kinderafdelin gen: voor ouders van opgenomen kinderen na overleg met verpleeg kundig hoofd. Voor andere bezoe- sn neurologie: 14.15- 15.00 en 18.30-19.30. Oogheelkun- ur om 13.00 uur. Zoeterwoude: r. Freeke, tel. 071-414547/410950. Alkemade - Leimuiden: eigen .15-15. 18.30-19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30- 19.30 u. Extra bezoek hartbewa king: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. al leen voor ouders 18.00-18.30 u. CENTRALE REGISTRATIE KIN DEROPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Infor- Apotheek Luifelbaan. Vijf Meipleir. 3-5, Leiden, tel. 315048 en apo theek Beker. Lijtweg 4. Oegstgeest. april: Apotheek Alkemade: Apotheek Alkemade, open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk Katwijk - Rijnsburg: Apotheek Rijnsoever, Hoornesplein hout: za geopend van 9-13. u. van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en i u. Spoedrecepten tel. 3511 of Sassenheim: 02522- DIERENARTSEN Leiden: dr. Koster, tel. 01717-3836 en dr. Hei der. tel 071-220513. (hele paas weekend). Voorschoten - Leid- echendam: dr. Westgeest. tel. 071- MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een lette worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkre- 2 orkeststuk ter inleiding v.e. ope- OPLOSSING OoMsuepfü :sinui -silds e :ainpe/vno z :iBesso|on i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14