£ek!óe(3ou/tci/tit 4* Plan voor centrum voor ouderen in Zuid-Oost STAP OMGEVING Rustig Stationsplein gaat 50 miljoen kosten POSITIEF OORDEEL OVER NIEUW SYSTEEM BIJ KANKERONDERZOEK Directeur Iveg Leids hoogleraar hicrmee in Leiden een natio" WEEK EINDE DIE HOND VIES opgevoed BAAS&BAZIN ASOC1 Uitgekiend schrijigerei 19ft; ZATERDAG 2 APRIL 1988 PAGINA 13 j\ In" Bezoekers positief over Bedrijven Kontakt Dagen LEIDEN De Bedrijven Kontakt Dagen in de Groenoordhallen in Lei den op woensdag 23 en donderdag 24 maart hebben 3.250 bezoekers getrok ken. Ze vertegenwoordigden in totaal 2800 bedrijven. Uit een enquête on der de bezoekers is gebleken dat de helft afkomstig was van bedrijven uit Leiden. De gemeenten Alphen aan den Rijn, Oegstgeest en Katwijk wa ren ook goed vertegenwoordigd. De pieeste bezoekers bezochten de Be drijven Kontakt Dagen om „algeme ne oriëntatie". Op de tweede plaats kwam „het leggen van nieuwe zake lijke contacten". Over het algemeen Werden de Bedrijven Kontakt Dagen als „goed" beoordeeld, beter dan vo rig jaar. Documentatiecentrum Infectiezieken in AZL LEIDEN Het Landelijk Documen tatiecentrum voor Infectiepreventie is onlangs in het Academisch Zieken huis Leiden gevestigd. Voorheen was het gevestigd in het Academisch Zie kenhuis van Groningen. Dit docu mentatiecentrum van de Landelijke Werkgroep Infectiepreventie (WIP) geeft voorlichting over het voorko men en bestrijden van ziekenhuisin fecties. Vooral medewerkers van zie kenhuizen kunnen bij het documen- tatiecentum terecht. Het „centrum wordt voorlopig halve dagen bemand door een ziekenhuishygiëniste. De fi nanciering ervan is door het ministe rie van WVC van het Preventiefonds overgenomen. LEIDEN De MRI-methode om de uitbreiding kanker in botten en spieren te bepalen is betrouwbaarder dan bestaande me thoden. Dat concludeert J. Bloem, die afgelopen week aan de Leidse universi teit promoveerde op een onderzoek naar kernspinresonantie-tomografie, zoals MRI wordt genoemd. MRI is de nieuw ste techniek bij het onderzoek naar uit breiding van kanker en de enige metho de waarbij geen gebruik wordt gemaakt van straling. Met MRI worden afbeel dingen van het menselijk lichaam ver kregen met behulp van magneetvelden en radiogolven. De methode kent geen bijwerkingen en is comfortabel voor de patiënt, alsdus Bloem, die werkt op de afdeling Radiodiagnostiek van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden en van begin af aan nauw betrokken is geweest bij experimenten met het MRI-systeem. Volgens Bloem is het echter moeilijk alle patiënten die een dergelijk onder zoek nodig hebben ook volgens het MRI-systeem te behandelen omdat er slechts vier van deze apparaten in Ne derland in gebruik zijn. Het toepassen van MRI is niet alleen uit medisch oog punt noodzakelijk, maar is ook in eco nomisch opzicht de beste keuze omdat deze het goedkoopste is, meent de pro- Wijken gezamenlijk ien strijde tegen bouwplannen gemeente LEIDEN Bewoners van verschillende Leidse wijken jvaar de gemeente stukken groen wil bebouwen, hebben zich verenigd in de stuurgroep Bewoners en Bouwlokaties. In tie stuurgroep zijn negen wij ken vertegenwoordigd, die in de gemeentelijke nota „Bou wen in bestaande wijken" worden genoemd. Bij de bewo nersorganisaties blijkt grote óntevredenheid te bestaan het gebrek aan duidelijke informatie en over de „sum- wijze waarop de wet houders J. Peters en D. Tesse- hun voornemens toelich ten tijdens de hoorzittingen. De stuurgroep is van mening dat de hoorzittingen tot nu toe niets met bewonersinspraak te friaken hebben, hoewel de ge- frieente ze volgens de stuur- jroep wel als inspraakavonden iresenteert. De stuurgroep wil de contac ten bevorderen tussen de be- wonersgroepen onderling, waarbij de uitwisseling van in formatie en ervaringen een belangrijk onderdeel vormt. De activiteiten van de stuur groep zullen zich ook richten Ae bewonersgroepen rond de lokaties die op de komende hoorzitingen nog aan de orde komen. Er wordt gewerkt aan waarin de zaken •nen ontevreden is concreet worden aangegeven. Deze notitie zal aan het ge meentebestuur, de politieke partijen en alle betrokken be wonersgroepen worden toege zonden. LEIDEN Wethouder H. de la Mar (ouderen zorg) werkt aan een plan voor een voorzie ning voor ouderen in Leiden Zuid-Oost. Vol gens hem staan de overi ge collegeleden niet af wijzend tegenover het plan. De wethouder moet nu nog de finan- cieële kant van het plan rond krijgen. De la Mar wil niets kwijt over zijn idee, ook wil hij niet zeggen of het nieuwe centrum moet worden gebouwd aan de Lorent- zkade. Na het paasreces wil de wethouder zijn plannen presenteren. De oudere bewoners van de wijk beschikken niet meer over een activiteitencentrum sinds de voormalige Lo- rentzschool in augustus vo rig jaar door brand werd verwoest. De buurt heeft voorgesteld om op de lokatie aan de Lorentzkade een nieuwe voorziening te bou wen, gecombineerd met ou derenwoningen die ook na genoeg ontbreken in de wijk. Het college wilde er 24 eengezinswoningen neerzet- De ouderen maken nu onder andere gebruik van de Pe trus-parochie. Daar is dagop vang en ook wordt daar het eettafelproject gehouden. Op 6 april draait dat- project, met gemiddeld 17 deelne- Zijloever De gemeente heeft besloten dat het tweede wijkcentrum voor Alternatief Zijloever moet komen op de lokatie van de voormalige kleuter school De Rondedans op de hoek van de Julianastraat en de Bernhardkade. Het ande re centrum komt op de Zij loever, op de plaats waar eerst het traditionele verzor gingshuis was gepland. Het is de bedoeling dat de oude ren die in de dertig tot veer tig woonvoorzieningen gaan wonen, een beroep doen op de faciliteiten van de wijk centra. De gemeente heeft het ar chitectenbureau Schutte Partners opdracht gegeven plannen te maken voor de woon- en zorgvoorzieningen in Leiden-Noord. Er is een adviesbureau ingeschakeld dat de financiële begeleiding van de voorbereiding van het project verzorgt. Voor het maken van de plannen heeft het college voorlopig een ton beschikbaar gesteld. Als de woningen en wijk centra zijn gerealiseerd, komt de exploitatie in han den van een stichting. LEIDEN Dr. D. Knook, directeur van het Instituut voor Experimentele Geron tologie (Iveg) van TNO, is met ingang van 1 april bui tengewoon hoogleraar in de Gerontologie aan de Medi sche Faculteit van de Rijksu- niversiteit Leiden. Geronto logie houdt zich bezig met de studie naar verouderingspro cessen. Knook zal vooral de gerontologische onderzoeken binnen het Iveg en de facul- sinds 1983 ook gasthoogle- teit gaan coördineren en be- raar in de biomedische ge- geleiden. Als in 1990 het Iveg rontologie aan de Vrije Uni- gehuisvest wordt bij het Syl- versiteit van Brussel, vius Laboratorium, ontstaat TEKENING: PR Het schetsplan voor de ondertunneling van het Stationsplein. LEIDEN Om het Sta tionsplein aanzienlijk vei liger en rustiger te maken dan het nu is, is ondertun neling van het Stations plein alléén onvoldoende. Daarvoor moet ook een tunnel worden aangelegd tussen het Stationsplein en het Terweepark. De totale kosten van dat project be dragen een kleine vijftig miljoen gulden. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Articon in op dracht van de gemeente Leiden en de NS. Onder tunneling van het Sta tionsplein alleen kost minder dan 40 miljoen gulden. Voor het station is een breed plein gedacht dat in de vorm van een tong naar de binnen stad (Stationsweg) is geprojec teerd. In het plan wordt het Stationsplein autovrij. Alleen bussen, taxi's en fietsers kun nen het voetgangersgebied kruisen. Voetgangers die tus sen het station en de bushalte aan de kop van de Stationsweg lopen, hebben het daardoor een stuk veiliger. Op dit mo ment rijden dagelijks 28.000 auto's over het plein en per uur gemiddeld 120 bussen. Voetgangers en fietsers die willen oversteken moeten door deze grote drukte vaak lang wachten. Auto's kunnen via lussen buiten het voetgan gersgebied om het station be reiken. Als alleen het Stationsplein wordt ondertunneld, kruisen 60 tot 80 bussen per uur in twee richtingen het voetgan gersgebied. Zij kunnen groten deels worden „omgeleid" door de geplande fietstunnel onder de spoorlijn ook geschikt te maken voor bussen. Daardoor ontstaat voor het station meer ruimte voor voetgangers en fietsers, en voor verkeer dat van en naar het station rijdt. Die Terweetunnel kost zo'n tien miljoen gulden. Het Ter weepark wordt dan een plein. Op het plein kunnen bushal ten worden aangelegd die uit stekend van dienst kunnen zijn voor het Academisch Zie kenhuis. De bedoeling is dat de onder tunneling voor het begin van de jaren negentig wordt gerea liseerd. Dan wil de NS begin nen met de bouw van het nieuwe station. Of de hoge kosten het ambitieuze plan niet bij voorbaat kansloos ma ken, valt volgens K. Post, hoofd van de Leidse directie ruimtelijke ordening, niet uit te maken. „Ik heb in het ver leden regelmatig gedacht dat plannen nooit zouden worden verwezenlijkt door de hoge kosten. Denk bijvoorbeeld aan de openbaar vervoersbrug naar de Stevenshof. Maar al J die projecten zijn er uiteinde lijk toch gekomen, dus waar om dit plan niet?". Uitvoering van het plan kost naar schatting 3 jaar. Hoewel tijdens de bouw de voor het verkeer beschikbare ruimte beperkt zal zijn, is heeft het verkeer steeds, zij het enigs zins beperkt, doorgang en blijft de bereikbaarheid van het station gehandhaafd. Dat is mede mogelijk doordat het plan in verschillende fases wordt uitgevoerd. Met bijdragen van Paul van der Bijl, Julia van Bohemen, Willem Buij- teweg en Pieter Evelein. Gifaffaire Je zal maar een eenvoudige burgemeester zijn van een middelgrote gemeente. Met een eenvoudig ambtenaren korps, dat normaal gesproken prima voldoet. Plotseling ge beurt er iets verschrikkelijks: de voormalige vuilstortplek blijkt een gifbelt van een on gekend volume te zijn. Als een lawine rolt de publicitaire mallemolen over het gemeen tehuis. Dat overkwam burgemeester Paats van Alphen. Hij is elk uur te horen op de radio en verschijnt in elk televisiejour naal en actualiteitenrubriek. Dat gaat hem niet best af. In de eerste uren na het ver schijnen van De Telegraaf, die de nationale primeur had van het gifschandaal, mom pelt de burgervader nog dat de geruchten zo sterk zijn dat ze wel op waarheid moeten berusten. In de middag valt het woord indianenverhalen en. tegen de avond zegt hij, dat zijn verstand zegt dat er niets aan de hand kan zijn. Conclusie: er komt een onder zoek en vooralsnog kan ieder een rustig slapen. Wie in dat publicitaire geweld wel overeind bleef, was de af deling voorlichting van de ge meente Alphen. Men vergiste zich af en toe met mededelin- gèn bijvoorbeeld over dos siers die verduisterd zouden zijn, of volgens de woordvoer ders niet bestonden terwijl la ter bleek dat ze conform de regels waren vernietigd. Maar men straalae wel een zekere rust uit, en dat is belangrijk. Een pluimpje dus. Gifaffaire (2) Vragen zijn er natuurlijk te over rond de Alphense affai re. Bijvoorbeeld over de rol van alle overheden. Waarom nu die plotselinge haast? Om dat men in het verleden met "de pet heeft gegooid naar het toezicht? Men moet haast wel hebben geweten, dat stort- >laatsen misbruikt zijn voor lozen van gevaarlijke rot zooi. Geruchten en soms zelfs onderzoeken zijn niet serieus genoeg genomen. Dat geldt ook voor de provincie en de rijksoverheid. Want de Alphense vuilstort is maar het topje van een ijs berg. Nagenoeg op alle stort plaatsen is in het verleden il legaal gevaarlijk afval gestort. Ook de Kleine Zandput in Leiderdorp, het Leidse Room burg, Zoetermeer, Noordwij- kerhout, ga zo maar door. De verantwoordelijke gemeente bestuurders houden de boot nog af. Geven nog niets toe en jokken soms om de gemoede ren bedaard te houden. Twij fels zijn er echter niet meer. De enige vraag is in welke mate er gif is gestort. Het is geen dwaze voorspel ling dat binnenkort vele op stortplaatsen aangelegde re creatiegebieden moeten worden afgegraven. Dan niet om het gif vervolgens te transporteren naar Oost- Duitsland, zoals nu nog ge woonte is. Daarmee is het probleem letterlijk niet uit de wereld. Vragen zijn er ook over juri dische consequenties. Uit de Alphense affaire blijkt, dat er weinig mogelijkheden zijn de misdadige lieden die zich op deze wijze verrijkten, aan te pakken. Wellicht is de straf wet op dit punt dringend aan herziening toe. Dat moet dan snel gebeuren, want er dient een onmiddellijke rem gezet te worden op het opzadelen van ons nageslacht met dit soort afval. Sleutelpositie Een gifschandaal van Alphen se omvang is het nog niet, maar Cor Vergeer, raadslid voor de Socialistiese Partij in Leiden, heeft wel voor onrust gezorgd. Volgens Vergeer ligt ook op de voormalige vuil stortplaats op Roomburg che misch en industrieel afval, tussen '62 en '76 illegaal ge stort. Vergeer baseert dat op giftige lading deponeerden. In een brief aan B en W maakte hij vorig weekeinde gewag van de misstanden. Zijn onthullingen waren op zich schokkend, maar van een schokeffect bij college en raad was geen sprake. Aan de woorden van Vergeer hech ten we weinig geloof als die getuigen niet naar de politie of gemeente stappen, luidde de algemene opvatting. De mening van Vergeer dat de gemeente een onderzoek moest instellen werd niet ge deeld: op basis van langer be staande geruchten viel er wei nig concreets te onderzoeken, aldus milieuwethouder Jit Pe ters. Alleen verklaringen van ooggetuigen zouden daartoe aanleiding kunnen geven, maar die moeten zich dan eerst melden. Die reactie van Peters was be- ZO BAAS ZO'HOND. WK «UITLAAT XAlWa. 8UJHE», V UW HOMO TEGEN BUWMAHS MUUR IAAT PLASSEN. MISSCTRSN VSM3T U BAT HEEL NORMAAL MAAS VIND EN ZIJN HU LOOPT YÖOJ? DS HELE BUU8T WEL HEEL OOm IN &U8CER f I mg^SOCf AL£MiLigUVE&YUSLENÖPViÊZ£8!K) jM nmmvm de buren BE PLASSEg* De inmiddels gepensioneerde Alphense rijwielhandelaar Poedel van Dam maakte jaren geleden al furore als activist tegen de toen nog vermeende bodemverontreiniging in Alphen aan den Rijn. Dat hij het bijltje er nog altijd niet bij neer heeft gegooid, blijkt wel uit het bord voor zijn raam. Kleinschalig misschien, maar toch nog steeds strijdbaar voor het milieu. FOTO: WIM VAN NOORT grijpelijk. Geen enkele wet houder vindt het leuk een mi lieuschandaal binnen zijn ge meentegrenzen te halen. Bo vendien ligt het niet voor de hand een wilde speurtocht naar getuigen te beginnen, als ze al bekend zijn bij een raadslid. Vergeer vindt echter dat allereerst de gemeente ge tuigen moet oproepen. „Als dat niet gebeurt, ben ik bereid hen te verzoeken naar de ge meente te stappen", liet hij weten. De SP'er spant daar mee echter het paard achter de wagen. Het is niet alleen zijn verantwoordelijkheid als raadslid, maar ook als burger om de getuigen aan te sporen hun wederwaardigheden bij gemeente of politie te melden. Vergeer probeert zich zo ten onrechte in een sleutelpositie maakt zich daarmee schuldig aan politieke body-building. Zijn daadwerkelijke inbreng in de Leidse politiek is vrij beperkt, maar door kretologie probeert hij wel eens een an dere indruk te wekken. Nu bezondigen de meeste politici zich daar wel eens aan, maar een ernstige kwestie als deze is niet de juiste gelegenheid voor politiek spel. Misstanden signaleren is een plicht van raadsleden, maar verantwoor delijkheidsgevoel ten opzichte van de samenleving evenzeer. AZL-raadsel Het raadsel van de „Nodig?- affiches" die vorige week op het terrein van het AZL prijkten, is opgelost. De afde ling voorlichting van het AZL heeft deze week met nieuwe posters voor het antwoord ge zorgd. Stond vorige week de tekst „nodig?" op de borden; deze week staat er „Per jaar worden er in het AZL min stens één miljoen kopietjes ge maakt. Nodig?". Volgens Pie ter van Dam van de afdeling voorlichting moet het voor het personeel van het zieken huis nu duidelijk zijn. Ze ver kwisten te veel geld. „Het idee van de posters is ge boren uit het bezuinigirtgspro- gramma van het ziekenhuis", onthult hij. „Het doel is ieder een er op te wijzen dat veel geld over de balk wordt ge gooid met posten die niet di rect zichtbaar zijn. Maar die dingen kosten ongemerkt veel geld". Hiermee doelt Van Dam op telefoonkosten, ko piëren, porti en bureau-acces soires als pennen en potloden. Ook kunnen er best wat abonnementen worden opge zegd, meent Voorlichting. Over de energiekosten is de afdeling zelfs verbolgen. „Ze laten onnodig vaak het licht branden". Is het AZL niet wat Iaat met deze boodschap? Het zieken huis kampt immers al enkele jaren met onthutsende tekor ten en het bezuinigingsmes van Deetman wordt ook hier behoorlijk gevoeld. Pas deze week werd bekend dat het AZL voorlopig maar net de dans ontspringt waar het gaat om ontslagen. Past het dan in een goed perso neelsbeleid de gepijnigde col lega's te wijzen op de overdre ven aanschaf van potloden, de kennelijk uit de hand pen kosten van de gezond heidszorg over het voetlicht te brengen. Dat de dames en heren medici en directieleden zorgvuldiger moeten denken over bijvoorbeeld de nood zaak van onderzoeken. De personeelsraad wil voor alsnog geen reactie geven op de actie. Toch zal dat onge twijfeld eens moeten gebeu ren, want de komende maan den volgen nieuwe aanwijzin gen op de kleintjes te passen. Als de ontwikkelingen bij het AZL onverhoopt negatief uit pakken is het slot vast een manshoog affiche met het verzoek of de laatste het licht wil uitdoen. Pap „De leden lusten er wel pap van", riep voorzitter Eric Mackay van de 40-jarige VVD afdeling Leiden maandag tij dens de jaarvergadering. Zijn juichkreet betrof een groepje liberalen, dat er plezier in heeft wekelijks te vergaderen voor Mackay in het liberale jaar. Want tegenover de spec taculaire toename van de ver gaderdrift staat een grote da ling van het ledental. Met een grafstem illustreerde Mackay de schijnbaar onafwendbare ondergang van de partij. Tus sen 1982 en 1986 vertrok bijna 17 procent. In 1986 ging nog eens 6 procent weg en afgelo pen jaar kregen Mackay en de zijnen opnieuw een forse klap: ruim 14 procent verliet de VVD. Hoe zou dat toch komen? Toch niet, omdat de fractie wil dat de Breestraat open blijft en er meer parkeergara ges komen, of omdat de libe ralen tegen elke lastingverho- ging zijn. Iedere rechtgeaarde VVD'er moet zich in de Leid se invulling van de partijprin cipes kunnen vinden. Mis schien, is het de interesse van de leden. Terwijl niet één vraag werd gesteld over de actuele gemeentepolitiek, zag de vergadering kans eindeloos te debatteren over de aan schaf van een personal com puter. Meest waarschijnlijke verkla ring is echter dat het lidmaat schap gewoon duur wordt. Kostte dat al 75 gulden, het hoofdbestuur heeft inmiddels voorgesteld dat met 25 gulden te verhogen. „Omdat de VVD anders failliet gaat", aldus Mackay die aankondigde te protesteren en aan te dringen oni\odige uitgaven te mijden. Dat is alvast wijs, gezien de draagkracht van de gemiddel de Leidenaar. Maar misschien moet er ook wat minder worden vergaderd over actue le gemeentepolitiek en wat meer tijd worden gestoken in werving. Het faillissement is immers ook in Leiden niet ver weg. Dan maar wat min der pap. Bijna honderd teams actief op schoolvoetbaltoernooi LEIDEN Bijna honderd teams van Leidse scholen komen dinsdag 5 april in actie tijdens een groot voetbaltoernooi. Er zijn wedstrijden voor jongens en meisjes van basisscho len, voor meisjes tot en met 14 jaar, voor dames, voor C-, B- en A-junioren en voor senioren. De jongensteams van de basis scholen spelen op de velden van Leiden en ZLC. De eerste wedstrijden beginnen om 9.00 uur en de prijsuitreiking is om 16.00 uur. De meisjesteams ontmoeten elkaar bij Docos. Er wordt gespeeld vanaf 10.00 uur en de prijzen worden uit gereikt om 13.15 uur. Twintig teams met C-junioren spelen vanaf 9.00 uur op de terreinen van LFC, Unitas Leiden, Oranje Groen, VN A en Leidse Boys. De prijsuitrei king is rond 16.00 uur in de kantine van Oranje Groen aan de Boshuizerkade. De wed strijden van de B-junioren worden afgewerkt op de ter reinen van LFC en Unitas Leiden. Er wordt gespeeld vanaf 12.00 uur en de prijzen worden rond 16.30 uur uitge reikt in de kantine van LFC aan de Boshuizerkade. De meisjes tot en met veertien jaar voetballen bij Leidse Boys, VNA en Oranje Groen. Er wordt gespeeld van 13.30 tot 17.55 uur. Na afloop is de prijsr uitreiking bij Oranje Groen. De dames ontmoeten elkaar bij Docos en spelen van 9.00 uur tot 12.00 uur. De wedstrijden van de A-junioren en senioren worden gespeeld op de velden van Docos en Leiden. Prijsuit reiking om ongeveer 14.30 uur in de Docoskantine aan de Schouwweg. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Telefoon _(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 j kwartaal acceptgiro f 70.93 Stuur als dank de schrijfsel naar. Naam: I I Stuur deze bon In een open envelop-postzegel niet nodig-naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag ftv€0*°£lJNZ i ivfe\—i Adres: Postcode/plaats: GeidócQowumt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13