Leiden half miljoen Vandalisme kost ALLER LEKDS) STAD OMGEVING „Er moet meer worden geklost" Parkeervergunningen niet meer geldig in het hele centrum Slimme EHBO-kit KANTKLOSSTERS VIEREN 10-JARIG JUBILEUM .ogel door kerk bij Muziekverenigingen Candy Duif er Saxofoniste Candy Dulfer, dochter van saxofonist Ham Dulfer, treedt morgen op in het Antoniusclubhuis Leiden. Zij wordt begeleid door haai eigen band: Funky Stuft Brand New Band. Het con cert begint om 22.30 uur en duurt tot ongeveer 03.00 uur. De toegang is 12,50 gulden (Plato leden 10 gulden). Oud papier De maandelijkse interkerke lijke oud-papieractie in de Professoren- en Burgemees- terswijk wordt in verbana niet de Paasdagen niet op maandag 4 april, maar op maandag 11 april en dinsdag 12 april gehouden. De contai ner, waar oud papier in gede poneerd kan worden, staat op de Zeemanlaan. Paaskermis Tijdens de paasvakantie is'ei op het terrein van de Groe- noordhallen een paaskermis. De kermis is op zaterdag 2 april geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Op zondag 3 en maandag 4 april van 13.00 tot 22.00 uur. Een groot deel van het terrein zal vol staan met een autoscooter, een swing bob, een bootjesmolen en een schiettent. Er zijn ook een aantal loterijzaken, oefening en behendigheidsspelen en verkoopkramen voor oliebol len, nougat en suikerwerken. Maaltijd Het jongerenpastoraat Lei- den-Óp-Tocht houdt maan dag van 18.30 tot 20.00 uur een maaltijd op water en brood. Jongeren en anderen die ervaringen uit willen wisselen over de thema's 'ge rechtigheid, vrede en de heelheid van de schepping komen samen voor een sobe re maaltijd. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Lo- rentzkade 16a in Leiden (voor meer informatie, tel. 071-120070). Muziek De bands Bintje Co en ITS treden zaterdag op in jonge rencentrum 'tBreehuys aan de Breestraat 19. Vanaf onge veer 22.00 uur worden hard core- en funknummers ge speeld. De toegangsprijs be draagt een rijksdaalder, de deur gaat open om 21.00 uur. Paaseieren Tweede Paasdag houdt buurthuis Morschwijck een paaseierzoekaktie in Koppel- stein. Tusen 12.00 en 13.30 wordt een groot aantal eieren verstopt in de wijk. Het start punt is bij het begin van de Onafhankelijkheidsweg, hoek Smaragdlaan. Deelna me staat open voor kinderen tot 12 jaar. Shiatsu In de Droomfabriek aan de Oude Smgel 56 wordt dins dag begonnen met een cursus Shiatsu, een vorm van mas sage die in de Japanse ge neeskunde wordt toegepast. Voor inlichtingen: tel. 071- 133883. Rijn Een fototentoonstelling over de loop van de Rijn is vanaf dinsdag tot 3 mei te zien in de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat. De fotogra fen zijn zeven maal de rivier op en af geweest en maakten meer dan 10.000 foto's. In Leiden is een selectie van de foto's te zien. Ex 85 In het centrum voor hulp en bewustwording Ex '85 aan de Koppenhinksteeg 15 worden verschillende bijeenkomsten gehouden. Op vrijdag 8 april spreekt Jan Foudraine vanaf 20.00 uur over zijn nieuwe boek. Toegangsprijs: f 7,50. Op zondag 10 april doceert Frits Schoon van 10.00 tot 18.00 uur de „trance-dans". Deelnemers moeten zich voor 5 april opgeven (tel. 071-133494). De kosten bedra gen 65 gulden. LEIDEN Zo'n zes maal in het winterseizoen ko men ze bijeen: de kant- klossters van de Kring Leiden. Dan praten ze over hun gezamenlijke hobby, bespreken patro nen en soorten en over de moeilijkheden die ze on dervonden bij het klossen. Soms wordt een museum bezocht om bijvoorbeeld kant op schilderijen te be kijken. Ook worden ex cursies gemaakt, zoals naar het Belgische Brug ge, „de kantstad bij uit stek". De Kring telt 28 leden. Die ko men niet alleen uit Leiden en directe omgeving, maar ook uit Boskoop en Den Haag. De Leidse kantkring is een van de 75 kringen die Nederland telt. Gezamenlijk vormen ze de Landelijke Organisatie van Kantklossters (LOKK). Die vereniging viert zaterdag 16 april van 10.30 tot 17.00 uur haar 10-jarig jubileum in de Ijsbaan aan de Mississippi- dreef in Utrecht. De kringen tonen dan hun activiteiten en verschillende kantorganisaties geven demonstraties. Leden van de Leidse kring doen mee aan de modeshow die die dag wordt gehouden. Zij zijn af komstig uit Katwijk en tonen nieuw gekloste mutsen die ho ren bij de klederdracht van de Zuidhollandse vissersplaats. De jubileumdag is niet alleen bedoeld als feestje voor de le den. Het is ook een manier om meer bekendheid te geven aan het kantklossen, bevestigen mevrouw G. Schutte en A. van Os van de Leidse Kring. Want dat is in Nederland een tamelijk onbekend fenomeen, vooral bij de jongeren. „Neder land heeft geen jonge kant klossters", weet mevrouw Schutte. „Er wordt hier te weinig aan gedaan. In België heb je nog echte kantscholen, waar kinderen vanaf acht jaar terecht kunnen". Beide dames geven regelmatig demonstra ties. „Als mensen me bezig zien, dan zeggen ze vaak: Daar zou ik de zenuwen van krij gen. Maar dat snap ik niet. Ik zie het zo: ben ik zenuwachtig, dan ga ik klossen, want dan vergeet ik alles. Het geeft mij rust. Ja, er moet gewoon meer worden geklost", vindt me vrouw Schutte. Mevrouw Van Os heeft ook ervaren dat mensen onder de indruk raken als ze iemand zien kantklossen. „Als ze bij je komen staan en ze zien al die klosjes, dan raken ze in pa niek. Maar het maakt niet uit met hoeveel klosjes je werkt. Of het er nu 200 of honderd zijn, je gebruikt er altijd maar vier tegelijk. Dat is altijd het zelfde. Maar die klosjes vlie gen wel door je handen", geeft ze toe. Spannender Kantklossen kun je zo moeilijk maken als je het zelf wilt, vin den de Leidse vrouwen. „Be ginnelingen kunnen eenvoudi ge dingen maken. Maar je raakt nooit uitgestudeerd", zegt mevrouw Schutte. „Kant klossen is veel spannender dan bijvoorbeeld breien of bordu ren", vindt mevrouw Van Os. „Als je vier kruissteekkussens borduurt, doe je steeds hetzelf de. Bij kantklossen is elk pa troon anders. Maar de grap is dat je vanaf de eerste dag dat je het doet iets leuks kunt ma ken". Mevrouw Van Os volgt privé- les en mevrouw Schutte is een van de leden van de „kant klosclub" in het Leidse Volks huis. Ze vertelt: „Dat bestaat al heel lang. Maar een paar jaar geleden hebben we moeten knokken om het in stand te houden. Toen kwam er mo derne leiding, die wilde dat er alleen cursussen zouden worden gegeven die een of twee jaar duren. Maar dat kan gewoon niet met kantklossen, omdat je altijd blijft leren. We hebben geen ruzie gemaakt, maar er is wel goed over ge sproken". Nu is het niet zo dat ze al hun vrije tijd aan kantklossen be steden. „Het is heel intensief, je moet heel geconcentreerd werken. Daarom vind ik dat je iets anders erbij moet doen", zegt mevrouw Schutte. „Als je bezig bent, vergeet je de hele wereld 'om je heen. Zelfs dat je moet eten", is hun ervaring. Wie eenmaal in de ban van het klossen is geko men. komt er niet meer zo ge makkelijk van af. De vrouwen vinden het heerlijk om kant- winkeltjes in het buitenland en dan vooral in België te be zoeken. Ook hebben ze zich verdiept in de geschiedenis van het kant. Mevrouw Van Os: „Als je in een museum bent, dan wil je weten hoe die mensen het kant vroeger maakten. Kunnen wij dat ook nog, vraag je je dan af. Dat zoek je dan op in een boek". „Vroeger", vertelt mevrouw Schutte een opmerkelijk feit uit de geschiedenis, „is de En gelse economie kapot gegaan omdat iedereen het dure karif kocht. Toen werd de handel in patronen verboden. Het werd toen gesmokkeld in lijkkisten en daar stond de doodstraf op". JANET VAN DIJK PETERS SLUIT ZONERING BINNENSTAD NIET UIT LEIDEN Wethouder J. Peters (verkeer) over weegt parkeervergunnin gen in te voeren die al leen in een bepaald ge deelte van de Leidse bin nenstad geldig zijn. „Er wordt voortdurend om uitbreiding van het par keersysteem gevraagd. Di verse wijken willen dat het ook bij hen wordt in gevoerd. Als dat doorgaat, wordt het totale gebied te groot", aldus houder. Het idee is al eerder gelan ceerd, „maar toen is het niet doorgegaan om admi nistratieve redenen". Pe ters vindt echter dat het plan opnieuw moet worden onderzocht en wil het na de zomer meene men bij de evaluatie van het parkeerrestrictiesys- teem. Peters zei dat gisteren nadat hij 56 handtekeningen had ge kregen van bewoners van de Van der Werfstraat, de Hek- kensteeg en de Oude Rijn. Zij zijn ontevreden over het par keersysteem omdat het regel matig gebeurt dat ze hun auto niet kwijt kunnen, terwijl ze 180 gulden betalen voor een vergunning. Het systeem werkt niet, betoogden de be- wgpers, en daarom moet het worden afgeschaft. De wethouder was het niet met hen eens: „Het systeem met vergunningen voor bewo ners en bedrijven werkt wel, want we krijgen ontzettend veel aanvragen binnen. Veel meer dan dat we kunnen ho noreren. Die vergunningen blijken dus erg in trek te zijn". Peters gaf wel enige mogelijk heden aan om het systeem te verbeteren: „Ik sluit niet uit dat er kaarten komen voor aparte stadsdelen", zei hij. Ook moet volgens hem worden be keken of de verhouding goed is tussen het aantal parkeer- meters en het aantal plaatsen voor vergunninghouders. „Nu zie je nog weieens gebeuren dat mensen met een vergun ning hun auto bij een parkeer- meter neerzetten. Die nemen dan in feite twee plaatsen in". De bewoners betoogden dat veel mensen fout parkeren in hun buurt, zoals bijvoorbeeld winkeliers van de Haarlem merstraat. „Het enige wat we daar tegen kunnen doen, is de controle verscherpen. Daar is geld voor nodig, en dat bete kent dat de tarieven omhoog moeten", zo zei Peters. „Ik zie geen andere oplossing, of de gemeenteraad moet zeggen dat ze er geld beschikbaar voor wil stellen door ergens anders op te bezuinigen". De bewoners bleken na afloop niet tevreden over het ge sprek. „Er" wordt voorlopig nog niets aan ons probleem ge- da&h". constateerden ze. LEIDEN De Nieuwe Mare is van dinsdag 5 tot 19 april afge sloten voor het verkeer in ver band met herbe- straten. Verkeer zal gedurende die tijd worden omgeleid via de Lange Schei straat en de Nieuwe Mare afgesloten Volmolen gracht. Op 5 april wordt ook begonnen met het opknap pen van de Min- nebroersbrug over de Minne broersgracht in de Havenkade. Het werk neemt ongeveer vijf weken in be slag. Fietsers en voetgangers kunnen van de brug gebruik blijven maken, auto's niet. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: i Postcode/plaats:_ •Telefoon- (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar Naam: Adres:_ Postcode/plaatse I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar W Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag - J VRIJDAG 1 APRIL 1988 PAGINA 13 Het ziet er ingewikkelder uit dan het is, vinden de Leidse kantklossters Van Os en Schutte. JCIDEN De muziekverenigingen De Jurcht, K G, Wermans Wilskracht, jlïegro Vivace en Con Fuoco hebben hun leden goedkeuring gekregen met elkaar gebruik te gaan maken |an het nieuwe muziekverzamelgebouw i De Waard. Omdat zij met elkaar een jiiljoen gulden moeten ophoesten voor un nieuwe onderkomen, komen de ver enigingen op» hoge lasten te zitten. De [ezamenlijke leden hebben echter hun fertrouwen uitgesproken dat dat geld door middel van allerlei acties en contri butieverhogingen op tafel komt. De vijf verenigingen hebben nog geen overeen stemming bereikt over de wijze waarop zij het verzamelgebouw gaan beheren. Dat kan in de vorm van een coöperatieve vereniging of een stichting. Binnenkort wordt het overleg hier over voortgezet. Vast staat wel dat de vereni gingen niet bereid zijn de financiële risico's te dragen als een vereniging in de loop van de tijd afhaakt. Woorvoerder J. Reijken gelooft dat de verenigingen ook over deze kwestie overeen stemming zullen bereiken. IBR wil achterstand binnenkort wegwerken LEIDEN Het Instituut Bur- gcrraadslieden (IBR) hoopt binnen een aantal maanden de achterstand in de afhandeling van hulpvragen te hebben weggewerkt. Die achterstand was ontstaan na het vertrek van één van de burgerraads lieden per 1 augustus 1987. Er is nu een nieuwe burgerraads vrouw aangetrokken, Marian ne Kooijmans, zodat met in gang van 1 juni het IBR weer op de gerbuikelijke sterkte is. Kooijmans was eerder verbon den aan het Bureau voor Rechtshulp in Amsterdam en is sinds 1983 gevestigd als zelf standig advocaat. IN 1987 IETS MINDER VERNIELINGEN AAN SCHOLEN Vorig jaar werd in Leiden ongeveer evenveel schade aangericht aan gemeentelijke eigendommen als in 1986. LEIDEN Vernielin gen aan gemeentelijke eigendommen hebben Leiden in 1987 bijna een half miljoen gulden ge kost, Dat bedrag is onge veer gelijk aan het scha debedrag in 1986. De maanden mei en juni blijken net als in 1986 de maanden waarin het grootste aantal vernie lingen plaats vindt aan gemeentelijke eigen dommen. Ruim een vijf de van het aantal ver nielingen wordt aange richt in het centrum van de stad. Dat blijkt uit de notitie Vandalismeregi- stratie van de directie welzijn. Het aantal meldingen ten opzichte van 1986 is bijna 12 procent lager. Volgens de di rectie welzijn heeft dat ech ter vooral te maken met een andere manier van registra tie van vernielingen aan schoolgebouwen. Er worden namelijk meerdere gevallen op één formulier gezet. In '87 meldden de verschil lende directies in totaal 1164 vernielingen, terwijl dat in 1986 1318 was. Het totale schadebedrag' daalde licht van 465.332 gulden in '86 tot 459.885 gulden in '87. „Bij de Dienst Schoolgebouwen werd het idee bevestigd dat het vandalisme in 1987 aan scholen iets minder was dan in 1986. Bij de directie Civie le Werken is er een stijging van het aantal meldingen met tien procent en een da ling van het schadebedrag met tien procent", aldus de notitie Vandalismeregistra- tie. De maanden mei en juni blijken net als in 1986 de maanden waarin het groot ste aantal vernielingen plaats vindt aan gemeentelij ke eigendommen. Toen wer den respectievelijk 12,5 en 10,2 procent van het totaal aantal vernielingen geregi streerd. Het begin van de zo mervakantie zal daar onge twijfeld debet aan zijn. Ook de maand september, het eind van de schoolvakantie, scoort met 10,2 procent hoog. De maand juli was net als in 1986 de maand met het kleinste aantal vernielingen.' „Opvallend is dat ondanks de jaarwisseling december ook erg laag scoort", aldus de notitie. Het gemeentelijk wegdek bleejc in 1987 het populairste doelwit van vandalen: bijna veertig procent van het aan tal gemelde vernielingen. Ruiten waren met 36,9 pro cent een goede tweede. In 1986 was die volgorde an dersom: toen waren ruiten goed voor 40,3 procent, ter wijl 25,7 procent van de ver nielingen het wegdek betrof. Centrum De meeste vernielingen aan gemeentelijke eigendommen worden aangericht in het centrum (21,4 procent), Lei- den-Noord (20,2 procent) en de Meren wijk (19,5 procent). De percentages van het cen trum en Leiden-Noord zijn wat gestegen ten opzichte van vorig jaar. Met name in het Noorderkwartier was een redelijke stijging. Vol gens de directie welzijn heeft de verbouwing van het scholencomplex aan het Val kenpad dat meer vanda- lismebestendiger is gewor den een gunstig effect op de cijfers voor Slaaghwijk. In 1987 zijn er door de ge meentelijke directies geen zware schadegevallen van meer dan 5.000 gulden ge meld. In 1986 ging het nog om zeven gevallen. Het aan tal schademeldingen tussen de 1.500 en 5.000 gulden is licht gestegen van 37 in '86 tot 42 in '87. Overigens zijn in 1987 pas voor de tweede maal de ver nielingen aan gemeentelijke eigendommen op een rijtje gezet. In 1986 ging die regis tratie van start op advies van de ambtelijke werk groep Bestrijding Vandalis me. Het enige vergelijkings materiaal uit vroegere jaren dateert uit de periode mei 1983 tot en met april 1984. Toen werden de cijfers bij gehouden in het kader van een onderzoek van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten. In 12 maanden werden 1491 gevallen van vernieling geconstateerd, met een totaal schadebedrag van iets minder dan acht ton. Nadien heeft de ge meente op advies van de werkgroep Bestrijding Van dalisme maatregelen geno men, zoals de opvang van spijbelaars, lesprojecten in het onderwijs en het HALT- project. Daarbij moeten jon geren die voor de eerste maal op vandalisme betrapt worden de schade direct herstellen. Volgens onderzoeken be draagt de schade door ver nielingen aan gemeentelijke eigendommen in steden zo'n twintig procent van de totale schade door vandalisme. Dat bedrag wordt voor Leiden dan ook op zo'n 2,5 miljoen gulden per jaar geschat.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13