i Pil tegen darmmalaise op reis „Het is verschrikkelijk Solidariteit hard nodig om Botha te verslaan binnenland/buitenland Voorwaardelijke straf ex-verpleegkundigen VU TEST BIJ TOERISTEN IN TUNESIE Aspirine vergroot kans overleven hartaanval ARRESTATIE UIT ANGST VOOR ZUIDAFRIKAANSE SPIONAGE: AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Echoscopie vóór geboorte kan kinderen helpen 3® Ceidae Coulant DONDERDAG 31 MAART 1988 PAGINA 9 Kijkdag politiebureau Een vrouw past een ge stolen horloge op een kijkdag van de Amster damse politie. Omdat het vaak moeilijk is de buit van een inbraak bij «de juiste eigenaar terug 'eiJï|l te brengen, hield de Amsterdamse politie gisteren een kijkdag. De 8 bewoners van Amster- ?n dam-Zuid konden daar onder meer sieraden en >rob| munten, die bij 21 in braken werden buitge maakt, terugvinden. AMSTERDAM - De recht bank in Amsterdam heeft vier ex-verpleegkundigen van het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit (VU) in de hoofdstad veroordeeld we gens het medeplegen van moord tot geheel voorwaarde lijke gevangenisstraffen. De straffen varieren van twee tot zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank acht bewezen dat zij in 1983 en in 1986 in to taal drie coma-patiënten om het leven hebben gebracht. „Uit het oogpunt van preven tie en normhandhaving" acht de rechtbank het niet passend voor dit „duidelijk normover schrijdend handelen" te vol staan met een schuldigverkla ring zonder toepassing van straf of een symbolische straf. Maar gezien de omstandighe den waaronder de verpleeg kundigen tot hun daden zijn gekomen, is geen onvoorwaar delijke vrijheidsstraf opgelegd, zoals de officier van justitie had geëist. De rechtbank uit in haar moti vering van de straf duidelijke kritiek op het VU-ziekenhuis. Het heeft volgens de recht bank ontbroken aan begelei ding op de afdeling Intensive Care van de neurochirurchi- sche afdeling waar de vier verpleegkundigen werkten. „De behoefte daaraan is ken nelijk niet voldoende onder kend", meent de rechtbank. Zij wijst er in dit verband op dat de verpleging van een co mateuze patiënt een moeilijke opgave is en naarmate de ont luistering van de patiënt ver der gaat een steeds zwaardere psychische belasting met zich meebrengt. Het beroep op' noodtoestand verwerpt de rechtbank, even als het beroep op psychische overmacht. Van de verpleeg kundigen had volgens de rechtbank mogen worden ver wacht dat zij aan de druk van het geweten en het lijden van de patiënt en de familie weer stand konden bieden. Na de uitspraak zei advocaat Hamer: „Ik hoop dat het me disch bestel en met name het VU-ziekenhuis natuurlijk, zich deze kritiek zal" aantrekken. Het is duidelijk dat zij iets aan deze situatie zullen moeten doen". Het VU-ziekenhuis zegt in een reactie dat in het zie kenhuis wel degelijk regelge ving bestaat met betrekking tot de levensbeëindiging van comateuze patieënten. UTRECHT Er is een kleine revolutie op komst in de bestrijding van de ziekte die veel reizigers in warme landen teistert. Tegen de zo gevreesde „reizigersdiarree" die tot dusver door geen enkel middel kon worden voor komen, is een pil gevon den die de kans op ziek worden met „minimaal tachtig procent" kan ver minderen. Dat betekent dat de miljoenen Neder landers die jaarlijks voor zaken of vakantie naar landen als Spanje, Italië, Griekenland, Noord-Afri- ka of verder gelegen oor den gaan, minder angst hoeven te hebben voor de malaise die vaak door be smet eten ontstaat. Dat zegt prof.dr. J. Verhoef, hoogleraar besmettingsleer aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Het middel, dat Ci profloxacin heet en gemaakt wordt door Bayer, zal deze zo mer onder vakantiegangers in Tunesië worden getest. De pil zal vermoedelijk nog dit jaar in Nederland officieel worden geregistreerd. Het is in 27 lan den al op recept bij de apothe ker verkrijgbaar. „Het middel wordt in Nederlandse zieken huizen bij operatiepatiënten al met groot succes toegepast em infecties te voorkomen en te bestrijden. Het werkt zo goed dat ik de tijd rijp acht om de capaciteiten van Ciprofloxa cin eens op een breder terrein te testen'aldus prof. Ver hoef. De ziekte waartegen de pil in stelling wordt gebracht is vooral onder toeristen die naar zuidelijke gebieden gaan zeer berucht. Er worden over de hele wereld tal van bloem rijke namen aan gegeven, zo als Turista, Delhi Belly, Mon tezuma's Wraak en Rangoon Runs. Ze komen alle op het zelfde neer: een ontsteking van de dunne darm waarbij veel vocht wordt geprodu ceerd, dat het lichaam in hoog tempo verlaat. In Zuid-Europa en Noord- Afrika raken jaarlijks tiendui zenden toeristen en zakenrei zigers twee tot vijf dagen van hun kostbare tijd kwijt aan de reizigersdiarree die, eenmaal begonnen, nauwelijks meer te stuiten is. In ontwikkelings landen loopt naar schatting twintig procent tot de helft van de reizigers de ziekte op. Van werkelijk gevaar is meestal geen sprake, wel dwingen de verschijnselen vele pechvogels tot bedrust en verandering van de reisplan nen. Testprogramma De Ciprofloxacin die daarin verandering moet gaan bren gen behoort volgens prof. Verhoef tot een nieuwe groep antibiotica. „Het is zeer actief gebleken tegen de bacteriën die de darmen binnendringen en voedselvergiftiging kun nen opleveren". Om het middel aan de prak tijk te kunnen toetsen werkt prof. Verhoef met het Insti tuut U-Gene B.V. (gespeciali seerd in contractresearch) aan een uitgebreid testprogram ma, waaraan tweehonderd toeristen zullen deelnemen. Deze toeristen, die geboekt hebben voor een vakantie naar Tunesië met Arke Rei zen, zullen worden benaderd om op vrijwillige basis mee te doen met het onderzoek. „De helft van de deelnemers krijgt dagelijks Ciprofloxacin te slikken, de rest krijgt een nepmiddel, zodat we een goe de vergelijking kunnen ma ken. Tijdens de volle twee weken van de vakantie zal een arts aanwezig zijn om me disch toezicht te houden", al dus prof. Verhoef. Veelbelovend Als de uitkomsten zo veelbe lovend zijn als ze nu lijken te worden, voorziet de hoogle raar grote mogelijkheden voor de toekomst. „Dan kun nen we het middel op grotere schaal gaan voorschrijven. Vooral voor zakenlieden, di plomaten en sportlieden die in dergelijke landen in korte tijd zaken moeten doen of een andere belangrijke prestatie moeten leveren, kan het een uitkomst zijn. Deze mensen kunnen zich geen verlies van twee dagen permitteren". Kan dan elke vakantieganger bij zijn huisarts een receptje halen voordat de reis begint? „Dat lijkt me vooralsnog niet de bedoeling. Het is en blijft een antibioticum. Als ieder een die pillen maar gaat slik ken kunnen de bacteriën in het lichaam resistent worden en is het effect weg". Woordvoerder Rob Admiraal van Arke Reizen erkent dat het benaderen van de klanten van deze reisorganisatie voor een dergelijk experiment hoogst ongewoon is. „Deson danks hebben we toch ge meend aan de test mee te moeten werken. Onze vakan tiegangers zullen best het goe de doel van de proef begrij pen. Uiteindelijk gaat het toch om het welzijn van de men sen die met die vervelende ziekte op reis te maken kun nen krijgen", aldus Admiraal. Volgens woordvoerder R. Zikkenheimer van fabrikant Bayer moet Ciprofloxacin niet in eerste instantie worden ge zien als het geneesmiddel dat het „wat luxe probleem" van de toerist en zakenman op reis moet oplossen. „De toe passing in de ziekenhuizen Prof.dr. J. Verhoef: Het lijkt me niet de bedoeling dat iedere vakantieganger straks bij zijn huisarts een receptje gaat halen voordat de reis begint. Het is en blijft een antibioticum. FOTO: 't STICHT blijft het allerbelangrijkst, kampen hebben met zeer ern- hoewel we blij zijn dat de stige, zelfs levensbedreigende werking zich ook tot het wat infecties kan het middel een populairder vlak uitstrekt, rol spelen", aldus Zikkenhei mer. Met name bij patiënten die te ARJEN VAN DER SAR ATLANTA Een internatio naal onderzoek onder meer dan 17.000 hartpatiënten toont aan dat het innemen van aspi rine in combinatie met het stolsel-ontbindende genees middel Streptokinase, het aan tal sterfgevallen onder mensen met hartaanvallen doet terug nemen. Het onderzoek laat zien dat een tablet aspirine of Streptokinase de overlevings kans vergroot. De resultaten zijn beter als beide middelen samen worden ingenomen of toegediend. De conclusies van het onderzoek dat in zestien landen plaatsvond, werden be gin deze week bekend ge maakt. De aspirine kwam onlangs in het nieuws na onderzoeken naar een eventuele preventie ve werking van het middel. Die preventieve werking is niet bewezen. Tijdens dit laat ste onderzoek is wel vast ko men te staan dat het sterftecij fer onder mensen die hartaan vallen hadden gehad, bij toe diening van de combinatie as pirine Streptokinase 7,8 pro cent was na vijf weken, verge leken met 12,8 procent voor patiënten die een placebo had den ontvangen. De combinatie^ van beide middelen zou ook de kans op een tweede hartaan val doen verminderen en de kans op een beroerte met bijna een derde doet afnemen. Voor patiënten met een hartaanval is het kauwen op een aspirien tje „een heel redelijke bezig heid" terwijl zij op hulp wach- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ieiniEen beeld van de uit zijn voegen gebarste IJssel. SIBOEREN ZIEN HUN LAND ONDERLOPEN dew fijnt te WILP „Het is ver- ^^schrikkelijk. Nog nooit zo iets meegemaakt. Terwijl 3|wjj op de dijk het water met behulp van zandzak- |ken proberen tegen te ^acJ houden, breekt de sluis .neen stuk verderop. Onbe grijpelijk. Zoiets zie je toch voiï aankomen?" 'eet Veehouder A. Klunder jr. (37) uit Wilp heeft er eigenlijk geen woorden voor." Samen met zijn vader en twee broers, andere boeren en vrijwilligers heeft hij de handen uit de mouwen moeten steken om de onl' zomerdijk op te hogen. Maar ,®jwie had nu gedacht dat de zou doorbreken. „We zija als een gek direct naar huis gegaan", zegt Klunder. „We zijn enorm geschrokken.' Machines De 170 stuks vee zal verlopig in de stal moeten blijven. Mo- C1 gelijk dat het maïsvoer voor ;eni het vee onder water komt te 'heli staan. Dat voer heeft een waarde van 6000 gulden, maar ^ejj kuilvoer is er nog voldoende, on 'fin allerijl zijn ook machines op het droge gebracht. Klunder vreest dat het nog wel een week kan duren, voordat de polder droog zal komen. Dat betekent een grote strop. De boer wilde bieten zaaien, maar dat kan hij nu wel voorlopig vergeten. „Als de dijk het nu maar verder houdt", zegt hij, voordat hij verder aan de slag gaat met het barricaderen van de boer derij. Volgens hem kan de dijk nu doorweekt raken en instor ten. „Extra levensmiddelen in huis? Nee, daar hebben we geen moment bij stilgestaan. We gingen ervan uit dat de boel het zou houden. Maar met die helicopters van tegenwoor dig zullen ze ons toch wel kunnen bereiken?" Boer J. Hassink probeert nuchter te blijven. „We heb ben jarenlang het geluk aan onze zijde gehad. Nu is het misgegaan. Pech. Ik heb het wel even moeten verwerken, maar je leeft bij het water, je weet dat zoiets kan gebeuren. Onze enige zorg is dat we elektriciteit houden". Waterstand Lerares Ricky van der Vleu ten woont in een huis dat in 1926 net na de vorige overstro ming is gebouwd. „Ze zijn toen zo slim geweest om een paal te slaan om de hoogste water stand aan te geven. De bouw- plek is opgehoogd tot dat ni veau, dus we moeten het droog kunnen houden. Maar voor de veiligheid hebben we allerlei spullen achter slot en grendel gezet om wegdrijven te voor komen. Verder wachten we maar af: voor de boeren die met hun vee op sjouw moesten is dit veel erger". Vandaag zou ze op haar basisschool in Apel doorn de rapporten moeten uitreiken aan twee klassen, maar dat zal er niet van ko men. „Dat zullen kinderen niet zo erg vinden", denkt ze. Of haar buren het water bui ten de woning kunnen hou den? Ze betwijfelt het. „Vol gens de overlevering is onze woning net iets boven het wa terpeil van 1926 gebouwd. Maar bij de buren hebben ze met opzet de paaltjes wat die per geslagen zodat ze niet zo veel zand hoefden te sjouwen. Dat wordt gezegd: vandaag zullen we weten of het verhaal klopt. Maar eigenlijk wil ik het helemaal niet weten". Het Haagse PvdA-raadslid Jaap Huurman maakt deel uit van een Nederlandse de legatie, die in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka eën conferentie bijwoont, georgani seerd door de Associatie van Westeuropese Parlementariërs tegen Apartheid (Aawa- pa). Huurman is daar als vertegenwoordiger van de ruim zestig anti-apartheidsge meenten, die Nederland momenteel rijk is. Huurman bezoekt ook enkele andere Frontlijnstaten en doet hiervan speciaal voor onze krant verslag. HARARE De donkere stem van president Ken neth Kaunda van Zambia bleef nog een paar dagen nagalmen: „Waarom was Westeuropa er als de kip pen bij destijds Polen te boycotten?" „Waarom stelden de Verenigde Sta ten een boycot in tegen Cuba en tegen Nicara gua?" „En waarom wacht het Westen nu zolang met de totale isolatie van Zuidafrika?" Even liet hij zijn toehoorders op de conferentie tegen de apartheid gissen naar het ant woord. Na een korte stilte ver volgde hij: „In de landen rond om Zuidafrika, die zo de dupe zijn van de apartheid en in Zuidafrika en Namibië zelf, krijgen we bijna het idee, dat het verschil te maken heeft met het feit dat de onderdruk ten en slachtoffers zwarten zijn". Met zijn onafscheidelijke witte zakdoek had hij die ge dachte gelijk weer wegge wuifd: „Reagan is een per soonlijke vriend van mij en met Margaret Thatcher kan ik het uitstekend vinden op de dansvloer. Maar over bestrij ding van het verwerpelijke apartheidsysteem ben ik het met hen totaal oneens". De charmeur en tegelijk de grote politicus ten voeten uit. Ondanks grote economische problemen in eigen land, steunt Kaunda het verzet in Zuidafrika en in Namibië. In de Zambiaanse hoofstad Lusa ka zijn de hoofdkwartieren ge vestigd van het ANC en de Swapo. Overal in het land zijn vluchtelingenkampen. Kaunda daarover: „We kunnen niet anders, want we zijn allen zwart en allen broeders en zusters". Foto's Maar die gastvrijheid levert op haar beurt nieuwe problemen op. Niet zelden valt net Zuida- frikaanse leger het land bin nen om een vluchtelingen kamp te vernietigen. Bomaan slagen in Lusaka vinden met een tragische regelmaat plaats. Buiten het rijke hotel Pamodzi was de angst niet direct zicht baar. Maar toen ik in het cen trum van de stad nog wat fo to's wilde maken, werd mij duidelijk dat ik dat maar beter had kunnen laten. Ik had miin toestelletje nog niet voor ae dag gehaald of wachters snelden toe en dwon gen mij in een wachtlokaaltje op de grond. Na een half uur praten en schreeuwen ging het naar het politiebureau, waar het ondanks een nette behan deling een uur kostte voordat de rechercheur geloofde dat ik géén spionerende Zuidafri kaan was, maar gewoon een erg onnozele Nederlandse deelnemer aan een deftig anti- apartheidscongres. Direct daarna op weg naar het State House, waar de deelnemers aan de conferentie een lunch kregen aangeboden. Hier kon ik zomaar doorlopen, midden tussen de diplomaten en ande re hoge genodigden door. In de tuin kreeg ik uit handen van president Kaunda zelf mijn bord aangeboden. Eerder op de dag was er een ontmoeting met Thomas Nko- bi, de tweede man van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbe weging ANC. Hij toonde grote belangstelling voor het cultu reel akkoord, dat de anti- apartheidstad Den Haag met zijn organisatie heeft afgeslo ten. Nkobi: „Het Zuidafrikaan se volk heeft de solidariteit en de steun van Europa hard no dig, want we zijn waarschijn lijk niet in staat zonder jullie hulp de regering van Botha te verslaan". Broederschap Het tweede deel van de confe rentie van Westeuropese par lementariërs tegen aparteid vindt plaats in het Zambia's zuidelijke buurland Zimbab we, het voormalige Rhodesië. Daar kostte de afschaffing van de apartheid ook veel bloed vergieten, maar pakte uitein delijk goed uit. Er hebben na de onafhankelijkheid in 1980 geen vergeldingen plaats ge vonden. De blanken in Zim babwe zijn ongemoeid gelaten. Is het niet om humanitaire re denen, dan toch zeker vanwe ge de economische noodzaak. De vaardigheden en de rijk dom van de blanken heeft Zimbabwe nodig voor de ver dere ontwikkeling. „Natuurlijk hebben de witten de betere banen, want die heb ben veel betere opleidingen", vertelt Annemiek Jenniskens uit Den Haag, die sinds een half jaar in Harare het vrou wenwerk ondersteunt, „De vrijheid van de afgelopen acht jaar heeft die verschillen nog niet weg kunnen werken". Volgens Annemiek hebben in 1980 veel blanken het land verlaten „maar de laatste jaren komen er met name uit Zuid afrika meer terug dan er weg gaan. En ondanks dat sommige witten zich superieur voelen aan de zwarten, weet de rege ring in Harare de bevolkings groepen dichter bij elkaar te brengen". Spoorweg Op de conferentie wordt steeds weer ingegaan op de rol van Zuidafrika. „Het Westen", zo zegt een woordvoerder van de Frontlijnstaten „moet ons niet alleen helpen door Zuid afrika te isoleren, maar ook met militaire middelen om ons te kunnen verdedigen tegen de aanvallen van Zuidafrika" Gek genoeg, zo wordt ons ver teld, heeft de Britse premier Margaret Thatcher, die van economische sancties niets wil weten, het initiatief in Europa genomen de gewenste militai re hulp te bieden. Tijdens de conferentie wordt stilgestaan bij de recente aan slagen op ANC-ers in Botswa na, Venda en Brussel. Hevig geëmotioneerd wordt gerea geerd op de moord op Dulcey September, de vertegenwoor digster van het ANC in Parijs. Het congres neemt een minuut stilte in acht voor de dood van deze vrouw, die hier vele vrienden had. In een resolutie belooft het congres, de strijd tegen Zuidafrika op alle fron ten te verhevigen. „La Luta Continua" vat een vertegen woordiger van Mozambique kort samen, ofwel: De strijd gaat door. JAAP HUURMAN Het zeilschip De Vrijheid 27) Kapitein Rob zet zijn oren op als een waakhond, maar be halve het geklots van de golven tegen de scheepswand, is er 9een enkel geluid. „Rob jongen," zegt onze Kapitein tegen zich *elf, „2et je kiezen op elkaar en doe iets. We zullen aan boord •NSiT°®,en want hier komen we 00k niet verder!" Als hij wat om het 'rttii >chiP manoeuvreert, ontdekt hij een lijn, die naar beneden hangt. ™j)at is een bof! Zo geruisloos mogelijk begint hij zich op te trek en Af en toe botst hij tegen de scheepswand en dan blijft hij met bonzend hart als een soort slingeraap doodstil hangen. Het lukt! Als hij op het dek klautert, is alles muisstil. Uit een patrijs poort schijnt licht.... Hij sluipt er heen en als hij door het raampje gluurt, begint hij te knarsetanden van narigheid. Daar zitten de kapitein en zijn adjudant bij een heerlijke borrel en lekkere siga retten over zijn kostbare kaart gebogen! Rob zou zeker uit zijn vjol zijn gesprongen, als het maar itfet zo'n lawaai maakte. Als de adjudant opstaat om naar kooi te gaan, is Rob's tijd gekomen... NIJMEGEN - Momenteel wordt in drie academische ziekenhuizen (Nijmegen, Rotterdam en Utrecht) onderzocht of het econo misch verantwoord is alle zwangere vrouwen te screenen met behulp van echoscopie. Met zo'n on derzoek - via geluidsgol ven in de baarmoeder naar de foetus kijken - kunnen allerlei afwijkin gen bij het kind in een zeer vroeg stadium worden opgespoord. Een van de velen die aan het onderzoek meewerkt is de kinderuroloog dr. J.D.M. de Vries van het Nijmeegse Sint Radboudziekenhuis. Hij vendt vroegtijdig onderzoek van zwangere vrouwen spe ciaal voor zijn vakgebied zeer zinvol. „In de eerste zes tot acht weken na de geboor te zijn nieren in staat zichzelf te herstellen, als er schade aan is ontstaan. Weten wij al voor de geboorte dat de nie ren of de urinewegen niet in ofde zijn, dan kunnen wij kinderen met zulke aandoe ningen heel goed helpen. Als wij te laat zijn met ingrijpen - meestal pas als het kind ziekteverschijnselen gaat vertonen - moeten sommige kinderen, als zij al niet over lijden, minstens tot en met de puberteit worden behan deld. Dat is voor het kind heel erg, maar het kost de sa menleving ook schatten". Kinderen bij wie te laat wordt geconstateerd dat een nier niet of maar gedeeltelijk werkt, vertonen dwerggroei. „Ik heb hier een jongen van dertien met een nieuwe nier, die hooguit 1,40 meter zal worden. Als wij hem eerder hadden geholpen, had hij normaal op kunnen groeien. Bovendien moest hij tot nu toe aan de (nier)dialyse, ter wijl dat niet nodig was ge weest als hij meteen na zijn geboorte geopereerd was", zegt De Vries die een groot voorstander is van gespecia liseerde centra voor chirur gie voor kinderen in Neder land. „Ik krijg hier kleine kinderen, die elders tien tot twaalf keer geopereerd zijn, terwijl ik ze in één keer had kunnen helpen".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9