„Stortplaats gewoon afgraven Onderzoek bevestigt illegale lozingen Onderzoek: vraag en aanbod vrijwilligers beter afstemmen BEWONERS BEZORGD OVER GEVOLGEN GIFLOZINGEN 99 lEUWi Zoetermeer gaf Zegwaard vergunning voor storten S iINNENLAND CetdócSomant DONDERDAG 31 MAART 1988 PAGINA 3 tfOnderzoek grondwater ALPHEN AAN DEN RIJN Deskundigen hebben vandaag in opdracht van de gemeente Alphen monsters genomen van het grond- en oppervlaktewater in en om de voormalige vuil nisbelt in die plaats. Het gerechtelijk onderzoekslaboratorium in Rijswijk zal het water onderzoeken op mogelijke verontrei- '°n niging- De resultaten kunnen nog wel twee weken op zich la- vai ten wachten. Het doel van het wateronderzoek is tweeerlei: ijn materiaal voor het lopende strafrechtelijke onderzoek te verga ren en kijken of het nodig is „bestuurlijke maatregelen te tref fen" Mocht het water verontreinigd zijn, dan kan hét recrea- '0€< tieterrein Zegersloot bij voorbeeld opnieuw worden afgesloten kra voor publiek. Het water onder de vroegere stortplaats was al in ïlijk 1985 sterk verontreinigd, zo bleek uit een onderzoek dat TNO indertijd in opdracht van de provincie instelde. De gemeente heeft toen een aantal „beheersmaatregelen" opgesteld om te voorkomen dat de vervuiling zich tot buiten de stortplaats zou verspreiden. Maandag wordt daar volgens de woordvoerder de ort| laatste hand aan gelegd: dan start de gemeente met de aanleg van een nieuw drainage-systeem. Justitie verhoort chauffeurs ALPHEN AAN DEN RIJN Justitie is op dit moment nog bezig met het horen van chauf feurs die mogelijk betrokken waren bij het storten van vaten gif op de voormalige vuilnis belt in het recreatiegebied Zegersloot. Verder wordt zoveel mogelijk informatie verzameld bij bedrijven over de aard van de stoffen die mogelijk gestort zijn. Een regionaal recherche team van tien vertegenwoordigers van politie, provincie, het ministerie en het onderzoeksbe- drijf Geologie steunt het gerechtelijk onder zoek. Tegelijkertijd wordt onderzocht of het transportbedrijf Kemp strafbare feiten heeft gepleegd en in hoeverre deze feiten zijn ver jaard. Er zijn ook watermonsters genomen ten behoeve van het justitieel onderzoek. Het ge rechtelijk laboratorium onderzoekt deze mo- Nader onderzoek vuilstort N oord wi jkerhout NOORDWIJKERHOUT Ook de voormalige stort plaats aan de Tespellaan in Noordwijkerhout zal aan een nieuw onderzoek worden onderworpen. Op de belt zijn daarvoor al voorzieningen getroffen. Zo wordt het perco- latiewater (regenwater dat door de vuilstort sijpelt) opge vangen en via het riool afgevoerd. „Wij willen controle ren of die voorzieningen adequaat zijn", aldus gedepu teerde J. van der Vlist gistermiddag. Op de stortplaats in Gedeputeerde Van der Vlist doet het woord tijdens de Noordwijkerhout is in het verleden afval van de verfa- informatie-avond. Naast hem Alphens burgemeester briek Sikkens gedeponeerd. Na de brand bij Sikkens in Paats, die vanavond wel eens zijn aftreden bekend 1968 werden verfbrij en vaten gestort. Ook zijn er ge- zou kunnen maken. ruchten dat in Noordwijkerhout illegale stortingen heb- FOTO: DIJKSTRA ben plaatsgevonden. VANDAAGi IN HET rhi ALPHEN aan den de RIJN „Als we denken rd< aan de toekomst en onze veri kinderen, dan is er is )k 1 maar één goed middel: ïm* we moeten die stortplaats 'efi gewoon afgraven". Deze opmerking werd nog met de meeste bijval begroet door de ruim 300 Alphe- naars die gisteravond de e «informatie-avond bij- izi woonden over de gifbelt t> q onder het recreatiegebied oi Zegersloot. Eén ding werd gisteren nog eens duidelijk in wijk- en ugdcentrum Nabijl: de ewoners maken zich og zorgen en daar konden ij de vele geruststellende woorden van de deskun digen niet veel aan ver anderen. De verwachte massale toeloop naar Nabij bleef overigens uit, zodat de verkeersagenten het le rustig hadden. De grote zaal raakte weliswaar snel „uit- u verkocht", maar de overige JP belangstellenden konden een plaatsje vinden in de kelder. Daar was de bijeenkomst via (feu :monitoren goed te volgen. In nil Alphen waren dezelfde beel den ook thuis op de televisie te ontvangen. De aanwezigen hielden het vier uur lang rustig. Het werd een informatie-avond zonder boze buurtbewoners met emo tionele betogen, maar met rustige vragenstellers die zich gemakkelijk in bedwang lie ten houden door de kordate forum-voorzitter Marijn de Koning. De zaal liet pas een eerste afkeurend gejoel horen toen R. Steemers (afdelings hoofd bodemsanering van de provincie Zuid-Holland) gek scherend opmerkte dat er ook een bulk fietsen kon liggen op de plek waar een hoge geleid baarheid was aangetoond. „Maar dat lijkt me onwaar schijnlijk", zo voegde Stee mers er snel aan toe. Ook de opmerking waarmee Marijn de Koning het „vragenuurtje" opende („laten we het afwis selend en amusant houden, want het is niet alleen kom mer en kwel") werd niet echt op prijs gesteld door het pu bliek, dat duidelijk niet op grapjes zat te wachten. Onbetaalbaar Hoewel meerdere bewoners in hun vragen aandrongen op afgraven van de belt, hield gedeputeerde J. van der Vlist van milieuzaken de boot af. „Volledig afgraven van de twintig hectare grote vuilstort is onbetaalbaar". De gedepu teerde zei wel dat het mis schien noodzakelijk is om be paalde punten waar veel afval ligt, af te graven „om een aanslag op het grondwater te voorkomen". Van der Vlist verzekerde de bewoners dat zij geen direct gevaar lopen:* „Er is geen sprake van stralingsgevaar en het water is niet vervuild". Bij die laatste opmerking wer den door veel vragenstellers kantekeningen gezet. Er werd gewezen op eerder onderzoe ken die vervuiling van grond- Het jeugdcentrum Nabijl zat stampvol met verontruste bewoners, die zich vier uur lang rustig hielden. FOTO: WIM VAN NOORT en oppervlaktewater zouden hebben aangetoond. Ook met het water in de Ze- gerplas is niets aan de hand, zo werd vertegenwoordigers van de surfclub verzekerd. „Het water wordt elk jaar ge controleerd op zwemkwaliteit en die wordt zelfs elk jaar be ter", aldus één van de des kundigen. Volgens hem staat de ringsloot van de belt niet in verbinding met de plas en is de Kromme Aar (die wel met de Zegerplas in verbin ding staat) niet vervuild. „U hoeft zich geen zorgen te ma ken, dat water is goed", aldus wethouder W. de Jong van milieu. De suggestie uit de zaal dat het water vaker zou moeten worden gecontro leerd, wordt door De Jong doorgegeven aan het Hoog heemraadschap van Rijnland. Een vrouw vertelde dat kin deren zes jaar geleden in de polder hadden gespeeld met plastic vaten waarop het woord „danger" (gevaar) stond. Zij vroeg zich af of het aantal gevallen van kanker en huidziekten in de wijk bij de belt hoger is dan in de rest van Alphen. Op deze vraag kwam geen antwoord. Ook op de vraag wat de gevolgen zijn voor het gemeentepersoneel dat op de belt heeft gewerkt kwam geen antwoord. Vol gens het panel is er geen re den voor een gezondheidsrisi co-onderzoek. „Dit heeft al leen zin als de bevolking wordt blootgesteld aan hoge concentraties vervuiling". De volkstuinders hoeven zich echter geen zorgen te maken. Het grondwater stroomt niet in hun richting. MAAR Hui- zenbezftters maken zich wel zorgen. Zij vrezen dat de waarde van hun onroerend goed vermindert door de gi faffaire. „Schadevergoeding is volgens de wet niet mogelijk", aldus Steemers. Een man vroeg aandacht voor de jeugd die bij de golfbaan golfballen uit de sloot (de ringleiding van de belt) vist. „Dat is han del voor die jongens". Hij stel de voor bij de sloot een bord te zetten waarop staat dat het water gevaarlijk is. Projectgroep Van der Vlist zei dat het de bedoeling is de bewoners te betrekken bij de projectgroep die het vervolgonderzoek op de voormalige vuilstort bege leidt. In dit team is plaats voor twee bewoners. Burge meester M. Paats die nog niet wilde praten over het functioneren van het gemeen tebestuur en zichzelf, maar wel zei te begrijpen dat het vertrouwen van de bevolking hier en daar is verminderd maakte bekend dat de ge meente Alphen 10.000 be schikbaar stelt voor de activi teiten van de bewoners. Hoewel niet alle vragen wa ren beantwoord (de indieners krijgen antwoord per post), werd de bijeenkomst tegen middernacht besloten. De zaal vertoonde toen al veel lege plekken; een aantal bezoekers was voortijdig afgehaakt. On danks de vele antwoorden blijft de ongerustheid groot en is ook het vertrouwen in de plaatselijke en provinciale overheid nog lang niet her steld. Na de opmerking „We hebben geen vertrouwen meer in gemeente en provin cie" klonk een stormachtig applaus. Toen iemand daarop een applausje vroeg voor Al phen en Zuid-Holland waren er maar enkelen die de han den op elkaar brachten. KEES VAN HERPEN PROVINCIE GAAT DOSSIERS DOORLICHTEN VAN DERTIG STORTPLAATSEN *j*' DELFT Zowel Kemp ren", aldus Wim Zegwaard. als 1 u ~U1 3* als Zegwaard hebben van ..Het enige wat Kemp voor de gemeente Zoetermeer ons heeft gereden, was in het iii Hp aanlpa van hpt beS,n van de )aren tachtig de aanleg an net naar geigje Naderhand is dat esterpark, begin jaren omstreden geworden en ook tachtig, vergunning ge- verboden. Maar van Zoeter- kregen om te storten. Dat meer komt dat hele Wester- "v tegt wethouder E.H. Os- Park mij totaal onbekend J kam van milieubeleid ,v00.r Maar K?mP heeft abs°" luut geen gif voor ons ge stort". hd r v van Zoetermeer. >efd De bewering dat „Kemp de, Zegwaard gaat overigens een lij vuile poot van Zegwaard zou kort geding aanspannen tegen zijn", zoals in onze krant van .de Socialistische Partij in Al- 24 maart wordt beweerd, is iphen. Deze partiji heeft het af- volgens directeur Wim Zeg- valtransportbedrijf uit Delft waard volledig uit de lucht ervan beschuldigd grote hoe- udejgegrepen: „Er bestond en be- veelheden giftic afval aan Lf staat met Kemp bv geen an- Kemp te hebben doorge- dere relatie dan die welke be- speeld. Dit om de naam Zeg- staat met meer transporteurs, waard niet in gevaar te bren- 01 namelijk dat zij tijdens „pie- gen. Raadslid G. Harms van >rai ken" in het afvalaanbod een de SP zei het geding, dat op t ks aantal transporten in op- 19 april dient, vol vertrouwen gaa dracht van Zegwaard uitvoe- tegemoet te zien. ALPHEN AAN DEN RIJN „Uit het bodem en wateronderzoek is ge bleken dat er op de voor malige stortplaats in de Alphense Coupépolder op redelijk grote schaal is gestort". Dat zei gedepu teerde H. van der Vlist van milieuzaken gister middag op een persconfe rentie waar de onder zoeksresultaten openbaar gemaakt werden. Direct gevaar voor de gezond heid van recreanten en omwonenden is er vol gens de gedeputeerde niet. „Er is geen sprake van een bedreigende situ atie voor de mensen en het milieu. We hebben de stoffen gevonden die we verwachtten te vinden". Uit het geofysisch onderzoek is gebleken dat de bodem op verschillende plaatsen een ho gere geleidbaarheid heeft. Dit wijst op dé mogelijk aanwe zigheid van metalen in de grond. Bovendien zijn er in het oppervlaktewater en het slootwater concentraties zwa re metalen en aromaten aan getroffen. Deze zouden af komstig zijn uit de stortplaats. Radio-activiteit is niet waar genomen. Van der Vlist kondigde aan dat de provincie nu een uitge breid vervolgonderzoek in gaat stellen dat zich op vijf verschillende plaatsen op de stortplaats concentreert. Half mei moet dit afgerond zijn. De kosten bedragen 200.000. „Wie dat moet betalen is van later zorg", aldus Van der Vlist die ook nog niet zei te weten waar de 40.000 die het nu afgeronde onderzoek heeft gekost vandaan gehaald moet worden. „Er is door het on derzoeksteam met man en macht dag en nacht doorge werkt om de bevolking zeker heid te verschaffen over het g»f". Projectgroep Directe maatregelen worden er nu niet getroffen. Er komt wel een projectgroep die het onderzoek gaat begeleiden en de eventueel daaruit voort vloeiende maatregelen. Daar in nemen vertegenwoordigers van de provincie, de gemeen te, het hoogheemraadschap en ook omwonenden zitting. De provincie wil ook TNO bij het onderzoek betrekken. „Onze grootste zorg is nu dat de onder de vuilstortplaats liggende kleilaag niet zodanig door chemische stoffen verza digd raakt, dat deze gaat lek ken. Daardoor zou het dieper liggende grondwater vervuild kunnen worden", zo zei Van der Vlist. Bovendien bestaat de kans dat deze kleilaag niet overal aanwezig is. Dat wordt nu verder onderzocht. Ook worden de bodem en het grondwater nog uitvoeriger op radioactiviteit onderzocht. Over de onderzoeksmethode zei Van der Vlist niet de pre tentie te hebben dat met het nu uitgevoerde onderzoek door Geologie alle vervuiling van de stortplaats is te vin den. „Plastic vaten bijvoor beeld kun je daarmee niet meten". Voor de nabije toekomst wil de provincie alle stortplaatsen in Zuid-Holland onderzoeken op de aanwezigheid van che mische stoffen. Van dertig stortplaatsen worden de dos siers doorgelicht. „We willen alle geruchten boven tafel krijgen", al,dus Van der Vlist. „Over een half jaar moet het dossieronderzoek afgerond zijn en zullen we conclusies trekken met het oog op even tuele vervolgonderzoeken. Het is duidelijk gebleken dat we in de jaren 1950 tot 1980 te gemakkelijk met het afval zijn omgesprongen". Sinds het gifschandaal in de publiciteit is, zijn er bij de provincie al tal van nieuwe lokaties aan gemeld waar een bodemsane ringsonderzoek zou moeten plaatsvinden. Ook het onderzoek in de Cou pépolder wordt dus nog ver der uitgebreid. Zo zal er nauwkeuriger gemeten worden waar de concentraties van zware metalen zich be vinden. Ook zal er worden gegraven. Verder wordt er bekeken of er niet toch op korte termijn een gesloten drainagesysteem aangelegd moet worden. Op dit moment wordt het water dat uit de stortplaats stroomt en in de sloten terechtkomt via leidin gen opgevangen en naar de waterzuivering geleid. Over de maatregelen die ge troffen moeten worden wan neer er inderdaad een grote hoeveelheid vaten in de bo dem zitten, kon Van der Vlist nog geen uitsluitsel geven. „Het geheel omheien van het totale gebied zou een onbe taalbare oplossing zijn. Maar ook een hydraulische oplos sing zou gigantische kosten met zich meebrengen. Boven dien moet dit tot in lengte van dagen herhaald worden en ie zit met het probleem van de zuivering van het water". Het feit dat veel omwonenden in de jaren tachtig vrachtwa gens 's ochtends vroeg en s nachts bij de stortplaats hebben waargenomen, ver klaarde Van der Vlist met de mededeling dat er een over- laadstation op het terrein stond, waar brandbaar afval ingeladen kon worden die naar Afvalverwerking Rijn mond vervoerd moest worden. „Daarbij ging het ook wel om containers met doods koppen erop. Dit afval werd niet gestort maar alleen inge laden". Amerikaanse militair bekent moord echtgenote MONNICKENDAM De vrouw van wie de in stukken gesneden lichaamsdelen afge lopen zondag langs de dijk van het IJsselmeer tussen Monnic- kendam en Marken waren aangetroffen, is vermoord door haar echtgenoot, een Amerikaanse militair. De mili tair is gisteren aangehouden, hij inmiddels heeft bekend. Uit het onderzoek is vast ko men te staan dat de vrouw er gens anders is vermoord en per auto naar de dijk is ge bracht. Bij de lichaamsdelen werden bandensporen van een auto aangetroffen. Verder bleek dat de vrouw om het le ven was gebracht doordat de schedel met een stomp voor werp was ingeslagen. Superbenzine twee cent duurder ROTTERDAM De benzine prijzen ondergaan morgen als gevolg van het ingaan van de brandstoffenheffing enkele wijzigingen. De prijs van su perbenzine gaat met twee cent per liter omhoog en gaat aan de meeste pompen 156 cent kosten. De prijs voor euro loodvrij gaat met een cent om laag naar 150 cent en dieselolie wordt een cent duurder. Voor ongelode normale benzine geldt, afhankelijk van de maatschappij, een adviesprijs van 150 of 149 cent. De nieuwe brandstofheffing komt in de plaats van de huidige lucht verontreinigingsheffing en de geluidhinderheffing. Ad Koppejan nieuwe voorzitter CD JA DEN HAAG Het algemeen bestuur van het Christen De mocratisch Jongeren Appèl (CDJA) heeft Ad Koppejan voorgedragen voor het voor zitterschap. Koppejan is 25 jaar oud, student politicologie aan de VU en medewerker van het kamerlid J. de Leeuw. Het is de bedoeling dat Koppejan de opvolger wordt van Hans Huibers, die vier jaar voorzit ter van de jongerenorganisatie van het CDA is geweest. De benoeming van Koppejan moet 28 mei op de algemene ledenvergadering worden be krachtigd. Meer geld voor schoon drinkwater ARNHEM Minister Nijpels van milieu wil meer geld uit trekken voor de bescherming van het drinkwater in water wingebieden. De bewindsman wil de komende maanden in ventariseren welke extra be hoeften de provincies daarbij hebben. De wet bodembe scherming verplicht de pro vincies om een verordening grondwater-beschermingsge- bieden op te stellen. Daarin worden normen opgenomen voor de hoeveelheid mest die in drinkwatergebieden mag worden uitgereden. Volgens de provincie Gelderland is er meer personeel nodig om de normen te controleren. Ook de provincie Brabant heeft meer personeel nodig. Daarom heb ben de provinciebesturen de minister om extra geld ge vraagd. Uitstel indiening belasting-aangifte DEN HAAG De aangifte inkomstenbelasting mag dit jaar een maandje later worden ingestuurd. Niet op 1 april, maar op 1 mei moeten de bil jetten binnen zijn. Wie aan spraak wil maken op een be- lastingteruggaaf vóór 1 decem ber moet echter wél zorgen dat op 1 april zijn biljet binnen is. De soepele houding van de fiscus vloeit voort uit een ge sprek met belastingconsulen ten die bij het ministerie op uitstel hadden aangedrongen van het indienen van de zoge noemde VA-biljetten (waar mee een voorlopige aanslag wordt opgelegd en uitstel van de inzending wordt aange vraagd). De reden daarvan was de ingewikkelde samen stelling van het biljet fh Vermoorde vrouw gevonden bi t te CRECHT - Na een tip heeft woordvoerder op gewelddadi- h( politie van Utrecht in een ge wijze om het leven geko- ining gisteren het stoffelijk men. De identiteit van het 1 erschot van een vrouw ge- slachtoffer, een dertig- tot nden. Zij is volgens een veertigjarige vrouw van ver moedelijk buitenlandse af komst, is nog niet bekend, al dus de politie vanmorgen. EKNOLLEN Siff H66 SJEflk PE /MDWOC geil tr SjAAvJ EEtJ veneAuo :f itonoefóien tusem cs ecl kAUTeiT «N KCWUUrt 11 te wpeveelheip KNMI: record aan neerslag DE BILT De afgelopen drie maanden van dit jaar hebben het record in de hoeveelheid neerslag gebroken sinds het begin van de neerslagwaarne mingen in 1849. In de Bilt werd circa 335 millimeter neerslag gemeten. Normaal over deze periode is een neer slag van 168 millimeter. Maart 1988 heeft aan dit record een grote bijdrage geleverd. Vol gens het KNMI in De Bilt viel in deze maand circa 105 milli meter neerslag, waarmee ze behoort tot de drie natste maart-maanden van deze eeuw. Ook de zon liet zich in maart maar weinig zien. Ze scheen circa 73 uur, terwijl het landelijk gemiddeld op 110 uur staat. De temperatuur was in maart met vijf graden vrijwel nqTmaal. UTRECRT Vier van de tien Nederlanders vanaf zestien jaar zijn actief als vrijwilliger. Er is niet alleen een groot po tentieel aan vrijwilligers maar ook een grote behoefte aan on betaald werk op verschillende terreinen. Vraag en aanbod zouden daarom beter op elkaar moeten worden afgestemd. Dat zijn enkele conclusies uit een landelijk onderzoek van het Landelijk Steunpunt Vrij willigerswerk. Centraal daar bij stond de verhouding tussen ren in Utrecht gepresenteerd. Voor het onderzoek werden 700 Nederlanders, 200 journa listen en 250 medewerkers van vrijwilligersorganisaties on dervraagd. Meer dan tachtig procent van journalisten vindt dat in de media voldoende aandacht aan het vrijwilligers werk wordt besteed. Twee derde van de media besteedt regelmatig aandacht aan het werk. Vrijwilligersorganisaties zelf zijn over het algemeen echter niet erg te spreken over de bekendheid van hun dien- het meaia. meer informatie. Hoewel het werk veelal wordt gezien als- onbetaald werk, kwamen uit het onderzoek onder het Ne derlands publiek ook de vol gende „taakstellingen" voor vrijwilligers naar voren: voet balvelden vegen en koffie zet ten. De onderzoekers pleiten voor meer overleg en contact tussen journalisten en vrijwil ligers om grotere bekendheid te geven aan de diensten en activiteiten van die laatsten. Op de bijeenkomst in Utrecht vergeleek directeur IKON-tv i zijn'giste- daL. publiek zelf ziet liever wer). met dat van de Wegen wacht „We zijn het erover eens dat het er moet zijn, maar maken er liever geen gebruik van want dat betekent pech". Van de ondervraagde Neder landers zegt een derde profijt te hebben van vrijwilligers werk. Wel gaven zij aan dat meer vrijwilligers nodig zijn. Verder vindt 93 procent van de Nederlanders het onbetaal de werk van groot belang voor de samenleving. Van de huis vrouwen is 48 procent actief in het vrijwilligerswerk. Dat per centage bedraagt bij uitke ringsgerechtigden 45 en bij be jaarden 35 procent

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3