Kerken tien jaar solidair met vrouwen CcidócSourar 1 GEESTELIIK LEVEN/OPINIE m kerk en wereld beroepingen Burgemeester verbiedt zoekactie in kerk >weer if CcidócSoiwant DONDERDAG 31 MAART 1988 PAGII Kruisweg in Jeruzalem wegens onrust afgelast JERUZALEM Het gemeentebestuur van Jeruzalem heeft de kruisweg die morgen traditiegetrouw op Goede Vrijdag gehou den zou worden afgelast. Het is voor het eerst sinds decennia dat de kruisweg niet doorgaat. De reden is de onrust in de be zette gebieden. De Latijnse (rooms-katholieke) patriarch van Jeruzalem, Michel Sabbah, gelastte vorige week om dezelfde reden de palmprocessie af die afgelopen zondag gehouden zou worden. Aan de kruisweg over de zevenhonderd meter lange Via Dolorosa naar de kerk van het H. Graf nemen gewoonlijk duizenden pelgrims, priesters, zusters en toeristen deel. Raden van Kerken studeren op religieus geweld BELFAST Op initiatief van dr. Gabriel Habib, secretaris van de Raad van Kerken van het Midden-Oosten (MECC) is een studieproject opgezet over de „vaak kwalijke rol van de godsdienst in de politieke conflicten in vooral Ierland, Libanon en Zuid-Afrika". Dat staat in het jaarrapport van de Ierse Raad van Kerken, die samen met de MECC en de Zuidafrikaanse Raad van Kerken de verantwoordelijkheid draagt voor het project. Het is de bedoeling dat het project uiteen gaat vallen in drie fasen: een uitwisseling van theologisch-politieke verhan delingen, een consultatie eind dit jaar van een select groepje theologen en een grotere conferentie met mensen die betrok ken zijn bij vredesinitiatieven in de drie regio's. Centraal in het project staat de uitwisseling van ervaringen. Onze verontwaardiging over de corruptie van anderen is zelden helemaal vrij van jaloezie. Heroverweger Film over leven Titus Brandsma op Italiaanse tv (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Miljoenen Ita lianen hebben gister avond gekeken naar een speelfilm over het leven van de Nederlandse priester Titus Brandsma, die in 1942 in Daehau door de Duitsers werd vermoord. Titus Brands ma werd drie jaar gele den door paus Johannes Paulus de Tweede zalig verklaard. De film "De twee Kruisen" is een Italiaans-Duitse co-pro ductie, geregisseerd door Sil vio Maestranzi. Ook de rollen zijn toebedeeld aan Duitse en Italiaanse acteurs en actrices. "Het is geen film vol schok kende gebeurtenissen. Het gaat om de confrontatie tus sen de opvattingen van de katholiek Titus Brandsma en de overtuigde nazi Harde gen", zegt Maestranzi. Op dat conflict slaat ook de titel van de film: Brandsma's kruis van Christus en Hardegens' hakenkruis. Brandsma werk te in de oorlog samen met het Nederlandse verzet. Hij werd gearresteerd en na een ge vangenschap in Schevenin- gen en Amersfoort naar Da ehau gebracht. "De twee Kruisen" was te zien op het veelbekeken eer ste net van de Italiaanse staatstelevisie RAI. Met als aanvangstijdstip half negen was de film het belangrijkste programma-punt van de avond. De KRO heeft in principe belangstelling voor de film waarvan vorig jaar gedeelten in Nederland zijn opgeno men. Wanneer uitzending plaats heeft, is nog niet be kend, aldus een woordvoer der van de KRO-persdienst. Personalia bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft H.P.J.M. Verhoeven tot pastoor van de parochie Onze Lieve Vrouw He melvaart te Gouda met gelijktijdig eervol ontslag als pastoor van de parochie H. Antonius en H. Bonifati- us te Dordrecht; L.F. Bergenhene- gouwen tot pastoor van de parochie H. Antonius en H. Bonifatius te Dor drecht met gelijktijdig eervol ont slag als pastoor van de parochie O.L. Vrouw Hemelvaart te Gouda; J.C.A. van Zonneveld scj tot pasto raal opbouwwerker van het projekt Pastorale Opbouw Spijkenisse; A. van Oeffelen scj tot pastor werk zaam in het ziekenhuis Lange Land te Zoetermeer; D. Pranger tot be- drijfsaalmoezenier te Rotterdam. L.F. Janssen sss als diaken-stagiair in dienst van de Interparochiële Vereniging Rotterdam-Oost/Capel- le. De bisschop verleende eervol ont slag aan: C.G. van Wijk CssR als pastoraal opbouwwerker van het projekt Pas torale Opbouw Spijkenisse. De bisschop verlengde kerkelijke zending van: Mr. J.V. Nolet voor taken en werk zaamheden ten dienste van het jus- titie-pastoraat te Den Haag. De bis schop verleende kerkelijke zending aan G.L.J. Kester, pastoraal werker in de parochie van de H. Willlbrord te Oegstgeest. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Emmeloord (toez.) Z. de Graaf te Hazerswoude; te Rot- terdam-IJsselmonde G.F. Smaling te Rijnsburg. Aangenomen naar Le- mele J.G. Zomer te Leersum (part- Gereformeerde Kerken Beroepen te Lutjegast drs. A. ten Hove te Bruinisse en Nieuwerkerk- Oosterland (Zld.); te Emmeloord B.K. Breeman te Onderdendam en Bedum. Aangenomen naar Drieber- en-Rijsenburg dr$. H. de Goede te .ugustinusga. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Vollenhove-Kadoelen H.J. Siegers te Leek Aangenomen Hardenberg M.Brandes te Groningen-Oost - DEN HAAG „Plotse ling dringt op overweldi gende wijze tot me door: het waren vrouwen die als eersten de boodschap van Pasen verspreidden. Iets ongehoords!" Een ge deelte uit de liturgie waarmee kerken met Pa sen 'het oecumenisch de cennium in solidariteit met vrouwen' kunnen openen. Tien jaar lang krijgt de positie van de vrouw extra aandacht in de kerken, omdat is ge bleken dat het decen nium voor de vrouw van de Verenigde Naties (1975 - 1985) weinig tot geen invloed heeft gehad op de positie van de vrouw in de kerk. Kérken die deelnemen aan het decennium - de Raad van Kerken heeft er al toe beslo ten - beloven „op te staan en de hindernissen op te sporen die vrouwen in de weg staan om zich volledig en actief in te zetten voor kerk en samen leving". Ondanks de toezeg ging van de Raad heeft het aanstaande decennium in Ne derland nog niet tot veel acti viteiten geleid. Het is tot nu toe beperkt gebleven tot een suggestie voor een speciale li turgie. Het was de bedoeling dat er met Pasen tevens een brochure - een vertaling van een boekwerkje van de We reldraad - zou verschijnen. De vertaling bleek echter onvol ledig en de herziene versie is pas eind april te verwachten. Tenslotte staat een studiedag op stapel, waaar „duidelijk moet worden dat de economi sche, seksuele, spirituele en sociaal-polieke aspecten van de onderdrukking van vrou wen", zo vertelt A.C. Schil- thuis-Stokvis, die als secreta ris van de sectie Vrouw in Kerk en Samenleving de eer ste verantwoordelijke in Ne derland is voor de invulling van het decennium. Vooral het feit dat de ge meenten net warm beginnen te lopen voor het conciliaire proces voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping, dwarsboomt het decennium voor de vrouw enigszins. „Toen de plannen werden gelanceerd, was ik niet zo kapot van", aldus de gereformeerde predikante M.J. van der Veen-Schenke- veld, lid van het Centraal Co mité van de Wereldraad. „De mensen zitten nu vol met het conciliaire proces en twee dingen gelijk doen is niet ge makkelijk." „Wij beschouwen het conci liaire proces als een onderdeel van het vrouwendecennium", aldus Schilthuis. „Dan komen wij ook eens voor op de agen da." Ze erkent dat er nog wei nig is gebeurd voor het decen nium, maar wijst er op dat er op het gebied van vrouw en kerk al veel gaande is en dat dat al deel is van het decen nium. „Tijdens de eerste oecu menische vrouwensynode vo rig jaar augustus is een heel stel aanbevelingen geformu leerd waarmee we nu ook be zig zijn. Als we ons gereali seerd hadden dat het decen nium er aan kwam, hadden we de vrouwensynode of éven uitgesteld of alvast als opening van het decennium bestempeld." Onbekendheid Ook volgens de rooms-katho lieke feministische theologe drs. A. van Heyst is het wei nig spectaculaire begin van het decennium niet zozeer een gevolg van gebrek aan enthousiasme onder kerkelij- Ds. M. van der Veen-Schenkeveld FOTO; PERS UNIE ke vrouwen, maar meer onbe kendheid met de gedachte. „Op de vrouwensynode is ge bleken dat er onder kerkelij ke vrouwen genoeg vitaliteit en enthousiasme voor verbe tering van hun positie is." De Wereldraad heeft vijf doelstellingen geformuleerd waarnaar tijdens het decen nium zal worden gestreefd. Prioriteit verdient kort sa mengevat dat vrouwen meer te vertellen moeten krijgen in kerk en samenleving, dat in het conciliaire proces ook aandacht moet worden be steed aan seksueel geweld, prostitutie en de ontwikkeling van vrouwen op het platte land en dat een theologie van en voor vrouwen moet worden geformuleerd. De Wereldraad heeft voorlopig 150.000 gulden uitgetrokken voor het decennium. De Raad van Kerken in Nederland voorlopig nog niets. In de boodschap die, zo is de bedoeling, op eerste paasdag in kerken over heel de we reld zal worden uitgesproken, staat dat de kerk erkent dat ook zij schuldig is aan de on derdrukking van vrouwen. „De kerk kan met haar leer en praktijken een obstakel vormen voor de theologische, spirituele en beleidsbepalende bijdragen van vrouwen". Volgens de voorzitster van de wereldraadafdeling vrouwen in kerk en samenleving, Anna-Karin Hammar, heeft het VN-decennium voor de vrouw duidelijk gemaakt dat traditioneel-religieuze over tuigingen en gedragingen een belangrijke rol spelen in de rechtvaardiging van de on dergeschikte rol van de vrouw. Het oecumenisch de cennium „vormt daarom een uitdaging voor de kerk om in de praktijk uit te dragen wat zij belijdt, namelijk dat vrou wen en mannen, alle rassen, alle kinderen en ouden van dagen, geschapen ziin naar het beeld van Godaldus Hammar in de aanbevelings brief van de Wereldraad voor het decennium. Opsporen De secretaris-generaal van de wereldraad, dr. Emilio Castro, roept in diezelfde brief ker ken op dergelijke praktische obstakels voor vrouwen op te sporen. Ze worden verder uit genodigd „solidair te zijn met vrouwen in hun streven naar rechtvaardigheid in samenle ving en kerk en de samen werking tussen mannen en vrouwen te stimuleren zodat in de kracht van het Evange lie alle hindernissen genomen kunnen worden". Wat vaag, al deze doelstellin gen, erkennen zowel Van der Veen, Schilthuis als Van Heyst. Toch kan het decen nium van groot belang zijn voor de positie van de vrouw in de kerk, stelt Van Heyst met nadruk. „Al die vrouwen en vrouwenorganisaties die nu in de marge werken - die positie hebben vrouwen nu eenmaal - krijgen op deze manier uit onverdachte hoek een steun in de rug. Ik ver wacht bovendien dat heel veel organisaties en groepe ringen het decennium zullen aangrijpen om over de positie van de vrouw te discussiëren. Je ziet aan het aan het Maria- jaar. Dat is niet geslaagd in die zin dat veel meer mensen ineens de rozenkrans gaan bidden, maar wel dat wat meer wordt stilgestaan bij wat Maria betekent. Ik verwacht dat het oecumenisch decen nium sanctionerend werkt op allerlei bestaande en nog ko mende initiatieven. Voor veel mannen is de vrouw nog een van de vele aandachtspunten in plaats van de helft van alle kerkleden." Wat Van Heyst zelf betreft moet tijdens het decennium in ieder geval duidelijk worden dat vrouwen het zwaarst lij den onder bijvoorbeeld verar ming, racisme en uitbuiting. De kerk zou zich bovendien moeten gaan realiseren dat problemen als incest en mis bruik van vrouwen voor een groot deel het gevolg zijn van een door haar gepropageerd gezinsmodel. In de Rooms- Katholieke Kerk zou de visie op het ambt tijdens het decen nium veranderd kunnen worden. „Nu wordt het steeds meer gezien als het superieur overdragen van iets bovenna tuurlijks in plaats van het die nend tussen de gelovigen staan. Pas als de kerk zo'n ambtsopvatting heeft, kunnen en willen vrouwen het ambt op zich nemen." Open-huis-dag over ontwikkelings samenwerking De rooms-katholieke, her vormde en gereformeerde bureaus voor ontwikkelings samenwerking houden op za terdag 23 april 1988 aan de Mariahoek 16-17 in Utrecht een open-huis-dag ter intro ductie van het oecumenisch Instituut Kerk en Ontwikke lingssamenwerking (Oikos). De dag begint om 10.30 uur en wordt om 16.00 afgesloten. Er zijn toespraken, gespreks groepen, tentoonstellingen, diavoorstellingen en een uit gebreide informatiemarkt. Belangstellenden zijn wel kom. Inlichtingen secretari aat ontwikkelingssamenwer king in Leusden, tel. 033 - 943.244. Wederzijdse erkenning gevraagd Het Interkerkelijk Vredesberaad heeft gisteren in Den Haag aan Israël en de PLO een petitie aangeboden waarin bij beide partijen voor wederzijdse erkenning wordt gepleit. V.l.n.r. Afif Sa- fieh, PLO-vertegenwoordiger in Nederland, IKV-secretarls Mient-Jan Faber en Joop Verdonk, lid van het dagelijks bestuur van het IKV. Pagina 7: Arabische dag van het land eist hoge tol ENSCHEDE Burgemeester H. Wierenga van Enschede heeft de politie verboden nog in het kerkgebouw van de Sy- risch-orthodoxe gemeenschap in Enschede te zoeken naar een Turks gezin met zes kinderen. Met het verbod plaatst Wie renga zich lijnrecht tegenover staatssecretaris van Justitie Korte-Van Hemel, die de uitzetting van het gezin gebood. Mocht de staatssecretaris wederom een zoekactie in dé kerk naar het nog steeds ondergedoken gezin gelasten, dan heeft zij zich met Wierenga te verstaan. De politie blijft in dat geval werkloos. Vorige week vielen zes mensen van de Enschedese vreemde lingenpolitie tot tweemaal toe het kerkgebouw aan de Trom- plaan binnen. Hun optreden veroorzaakte het nodige tumult binnen de Twentse Suryoye-gemeenschap en leidde bijna tot een opstootje in de kerk. Politie noch burgemeester waren op de hoogte van de zoekactie van de vreemdelingendienst. Volgens Wierenga mag er uit het oogpunt van de goede open bare orde en gezien de bijzondere positie die kerkgebouwen innemen in onze samenleving er niet meer naar dit gezin in die kerk worden gezocht. Paulus VI overwoog aftreden (Van onze correspondent) ROME Paus Paulus VI overwoog serieus om af te treden. De paus had vaker het gevoel dat hij lichamelijk nauwelijks meer in staat was de kerk te leiden. Dat heeft de oude'iezuiet Paolo Dezza, die jarenlang de biechtvader van paus Montini was, in een interview verklaard. "Met het vorderen der jaren en het afnemen van zijn krach ten dacht Paulus de Zesde diverse malen serieus over aftre den", zo zegt zijn biechtvader. De paus, die op 6 augustus 1978 overleed, maakte zich ernstige zorgen over "een ziekte die hem arbeidsongeschikt zou maken en over de schade die de kerk daardoor zou lijden". Anderzijds wilde Montini echter ook niet tekort schieten "bij de vervulling van de taak die de Voorzienigheid hem had toevertrouwd". Hij was er zich bo vendien ten volle van bewust dat een paus-met-pensioen voor de kerk "een ongewone zaak" zou zijn. Af'en toe zon. DE BILT (KNMI) Het ziet er naar uit, dat aan de over vloedige regenval van de afge lopen dagen langzaam een ein de komt. Morgen trekt een ho- geluchtdrukgebied over het land. In de nacht vormen zich bij een heldere hemel en wei nig wind hier en daar mist banken. De mist verdwijnt in de morgen en de zon gaat van tijd tot tijd schijnen. De mid- dagtemperatuur loopt op tot ongeveer 11 graden. Op plaat sen waar de zon wat langer schijnt, kan het nog een..paar graden warmer worden. In de loop van de middag neemt de bewolking vanuit het westen toe, het is mogelijk dat in de avond daaruit wat regen valt. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en zaterdag; Zuid-Seandinavië: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk wat regen, landinwaarts moge lijk ook natte sneeuw. Middag- temperatuur rond 5 graden. Britse Eilanden: Veel bewol king en regen, op zaterdag op klaringen maar ook enkele buien. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. Denemarken, noord-Duits- land: Veel bewolking en af en toe regen. Op zaterdag ook en kele opklaringen. Middagtem peratuur ongeveer 10 graden. Benelux, noordwest-Frankrijk: Morgen af en toe zon, zaterdag veel bewolkingen af en toe re gen. Middagtemperatuur circa 10 graden. Noordoost-Frankrijk, midden en zuid-Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en morgen en kele buien. Middagtempera tuur ongeveer 11 graden. Alpengebied: Morgen aan de noordzijde enkele buien. Za terdag geleidelijk meer bewol king, gevolgd door regen en boven 1200 meter ook sneeuw. Nul-graden-grens rond de 1300 meter. Middagtemperatuur in de dalen ongeveer 11 graden aan de zuidzijde 16 graden. Zuid-Frankrijk: Morgen een enkele bui, zaterdag van het westen uit regen. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden. Italië, Joegoslavische Kust: Morgen veel bewolking en re gen, zaterdag opklaringen. Spanje, Portugal: Morgen pe rioden met zon en droog, op zaterdag in het noordoosten af en toe regen. Middagtempera tuur van 13 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN GRATIS ELKE WOENSDAG DE BULAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De les van Alphen De gifaffaire in Alphen aan den Rijn heeft gisteravonLj schokkende wending gekregen door de schorsing vai -ten politieman. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn illegale praktijken van de afvalmaffia. Daaronder ni worden verstaan transporteurs en hun helpers die goed verdienen door vuil en chemische afvalstoffen lukra dumpen zonder zich zorgen te maken over de schadelijk j| volgen voor het milieu, nu en in de toekomst. De gisteren door het Leidse adviesbureau Geo-Logic J y< senteerde gegevens die keihard aantonen dat de stort] ;k en het omringende oppervlaktewater is besmet met meer het kankerverwekkende benzeen, hebben nu ook de verantwoordelijke autoriteiten wakker ges Ondanks al jaren aanhoudende beschuldigingen dat e goed mis was met de vuilstortplaats zeiden burgemi Paats en de Zuidhollandse gedeputeerde Van der Vlist weken geleden nog dat zij zich niet konden voorstellei er echt iets loos was. 1 van een ren BURGEMEESTER Paats gisteravond: „In het begin h ik dat er niets aan de hand was. De feiten wijzen nu ai uit". Van der Vlist: Alles wijst er op dat op grote illegaal is gestort. Gelukkig zijn er geen huizen op gebi De gedeputeerde ging daarmee voorbij aan de beken van een voormalige chauffeur dat er in de wijk Ridi ook afvalstoffen zijn gestort op plaatsen waar nu staan. De jongste gegevens hadden hem moeten leren minder stellig te zijn in zijn uitspraken. PAATS toonde zich gisteravond aangeslagen door de ui van het onderzoek. Daar was alle reden toe. De cooj kan worden getrokken dat hij in het verleden niet s genoeg is ingegaan op aanwijzingen van omwonenden de rapportering van de stortbaas. Laatstgenoemde heel mers blijkens de openbaar gemaakte stortboeken herh» lijk geconstateerd dat sloten van het toegangshek tot de gjj plaats waren verbroken of gestolen, met andere woord* aan er aanwijzingen waren dat onbevoegden er aan het werl ren geweest. De burgemeester liet vanmorgen dan ook i zijn consequenties te zullen trekken wanneer de geme raad vanavond negatief over zijn optreden in het verl gev mocht oordelen, waarmee hij ongetwijfeld doelde op< den. opn de d°° De huiver van de burgemeester en andere autoriteitei naa al te diep in de in dit gebied talrijke afvalhopen te ri infc kunnen we ons overigens best voorstellen. Vrijwel onze;W0( samenleving heeft in het verleden het afvalprobleem o ond doende onderkend, althans opgezien tegen de kosten oi Zeg afval adequaat te lozen. Daardoor zit onze gemeenschi opgescheept met een probleem dat zich alleen nog ten van immens grote bedragen laat oplossen. Die zullen m worden opgebracht. Anders gaan we uiteindelijk ten aan ons eigen vuil. Degenen die dat niet inzien en nog izorj gegevens proberen te verdoezelen is echt iets te verwij de Jeugd en toekomst A.AN het eind van de jaren zestig begon een culturele lutie die tot ver in de jaren zeventig zou doorwoedei zodi jeugd beklom de barricaden om af te rekenen met de tionele waarden van een vorige generatie. Hun ouders den zich in de maalstroom van de naoorlogse wederopl de luxe van een grondig zelfonderzoek nauwelijks kui permitteren. Ze hadden met stevig aanpakken wèl voor een ongekend welvaartspeil. Hun kinderen troffen mor gespreid bedje aan en zochten nieuwe uitdagingen, nil Alpl grenzen. Zoals jongeren nu eenmaal doen. Er is door de ouderen in die tijd heel wat en in soi opzichten terecht geklaagd en gemopperd over het tieke radicalisme, de nieuwe seksuele moraal en het druj bruik van de langharige jeugd. Vergeleken met de jeugd toen maken de jongeren van tegenwoordig veelal een centrische indruk. Waar de jeugd vroeger de wereld verbeteren, maakt zij zich nu vooral druk over het huishoudbudget en de eigen carrière. Dat verwijt kan ei lang niet aan ólle jongeren worden gemaakt. bela ÏW als de j "1 Het is bovendien wat gemakkelijk om de „opstandig* gere" van vroeger enigszins te idealiseren en de mod: jeugd af te schilderen als een verzameling verwende k ren die zich vastklampen aan verworven materiële ree De hele samenleving immers heeft ervoor gezorgd dal schoolverlater het als de gewoonste zaak van de wereli schouwt, dat hij zonder baan en zonder eigen middelen toch op staatskosten het ouderlijk huis kan vei om zich zelfstandig te vestigen. Dat er, als hij werk vind gegarandeerd minimumloon in zijn portemonnee vloei dat er als hij wil studeren een beurs en een renteloze lf op hem wachten. u j, TT krei met zijn verworvenheden van de jaren zeventig, privi afkomstig uit een tijd toen de maatschappij dacht zich d kart lemaal te kunnen permitteren. De tijden zijn echter vi Van derd, en stap voor stap worden de mogelijkheden van ji ren om zich vrijelijk te ontplooien teruggeschroefd broekriem wordt aangehaald en bij elke gelegenheid lij jeugd als eerste het kind van de rekening. ü'J0 Het is geen wonder dat er fel wordt geprotesteerd. In^v is de jeugd bezig de rechten te verdedigen die haar oude 8egr grootouders in hun jonge jaren voor hun nageslacht he gerealiseerd. Men kan het jongeren nauwelijks kwalijl staat men dat zij in verzet komen als de studiebeurzen oc nam gaan, als zelfstandig wonen in een aantal gevallen prakken' onmogelijk wordt, en zoals deze week tijdens het ki aa' debat over het „paaspakket" het 27 jaar dreigt te gaai ren voor een jongere feitelijk volwassen zou zijn. drac Toch is er objectief gezien geen reden al te dramatis! doen over de positie van de hedendaagse jongeren. In hi merdebat sneuvelde het voorstel de leeftijdsgroep, bi met het minimumjeugdloon kan worden volstaan, uit te den tot jongeren tot 27 jaar. Daar staat tegenover dat h( binet binnen enkele maanden met een voorstel komt j êiscf ren tot 27 jaar pas na drie jaar werkervaring recht te-j op het minimumloon. Daarmee tekent zich het begin a een proces van gelijkschakeling tussen studerende en )werkende jongeren. ei EK Hf ONZE samenleving lijkt toe te groeien naar een sii waarin jongeren, ook tegen heug en meug, worden gei fa s gen zich te scholen en daarmee te investeren in de eigei -Aon komst en die van de maatschappij. En dat is geen slech KAU tuatie. Ook al is het zuur als verworven materiële rei N Oe worden aangetast, op wat langere termijn hebben alle ren en niet alleen degenen die het op eigen kracht wel redden er baat bij dat ze met een financiële stok ter de deur desnoods worden gedwongen zich een pla veroveren in de veeleisende, moderne industriële safl ving. Dat ze ondertussen af en toe rebelleren is niet Dat hoort nu eenmaal bij de jeugd; ook in 1988. itr/

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2